AAMBEIEN Teleurstelling bij Nederlandse delegatie over Amerikaanse houding IJdele hoop gevestigd op chirurg in Stockholm Rembrandt in grafkerk herdacht Duitsland en Zwitserland gesloten voor Nederlands rundvee Haarlemse keuring in het teken van de gladiolen DINSDAG 17 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 LUCHTVAARTON DERHANDELINGEN De Nederlandse delegatie welke vandaag te Washington de verdere besprekingen over een luchtvaartver drag met Amerika zou voeren, is thuis gebleven. Het besluit, de dele gatie niet te laten vertrekken is op het laatste ogenblik gevallen. Zater dag was de vertrekdatum, doch vrij dag kwam van de Amerikaanse re gering een antwoord binnen op de Nederlandse nota van 25 juni. Afgewezen. De inhoud van de Amerikaanse nota heeft de Nederlandse regering diep teleurgesteld. Hoewel die inhoud niet bekendgemaakt is en nog on derwerp van studie uitmaakt, mag aangenomen worden dat de uitdruk king „diep teleurgesteld", uit diplo matieke taal vertaald, betekent dat Amerika de gerechtvaardigde wen sen van ons land tot uitbreiding van zijn luchtlijnen in de Verenigde Sta ten naar Los Angeles en Houston, heeft afgewezen. Zoals reeds bekend, stond de Ame rikaanse regering op het standpunt dat bij het sluiten van een overeen komst er een evenwicht behoort te zijn tussen de exploitatie-uitkomten, die de luchtvaartmaatschappijen van beide landen op de wederzijds toege stane routes verwerven. Onbillijk. Nederland acht een dergelijke po litiek in hoge mate onbillijk, daar het ontbreken van zulk een evenwicht niet het gevolg is van enige beper king van Nederlandse zijde tegen over Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen. Waar andere Europese maatschap pijen wel goedkeurig hebben gekre gen voor de exploitatie van nieuwe routes in de Verenigde Staten, met name de Duitse Lufthansa, kan men De C.A.O. in het Horeca bedrijf ondertekend Gistermiddag heeft in het hotel „De Wittebrug" te Soheveningen de ondertekening plaats gehad van de CAO in het Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf. De hoofdbestuurders van de werk geversorganisatie Horecaf, Hocres en Hk&S en de hoofdbestuurders van de werknemersorganisaties, de Kath. Bond „St. Antonius", de Bond van- Hotelpersoneel en de Christelijke Bond van Voedings- en Genotsectie hotelpersoneel hebben hun handte kening geplaatst, waarbij aanwezig waren de leden van het College van Rijksbemiddelaars en van de Stich ting van den Arbeid. De onderte kening geschiedde door 7 bestuur ders van de werkgeversorganisatie en 12 bestuurders van werknemers organisaties. Na deze ondertekening van een aantal exemplaren, zal de CAO naar het College van Rijksbe middelaars worden toegezonden met verzoek tot algemeen bindend ver klaring. Het hoofdbestuur van St. Antonius en ook de Ned. Bond van Hotelper soneel verwacht, nu deze CAO ver bindend zal worden, dat er collega's zullen zijn, die nu wel zullen mer ken, dat er gewerkt wordt in het be lang van alle werknemers in de Horecabedrijven, zowel de lunch- room-cafétaria's als café's, maar voor al voor hen, die nog steeds ongeor ganiseerd ronddwalen en een ander de kastanjes uit het vuur laten ha len. Zij zijn nu toch wel moreel ver plicht lid te worden van een organi satie. Dat de CAO zo lang uitbleef, vindt zijn oorzaak hierin, dat de werknemers niet sterk georganiseerd zijn, daar de werkgever aszij de meer dan het dubbele aantal leden telt. Dit wijst er voldoende op, welk een strijd geleverd is, om dit belang rijk stuk van de CAO, met vele voor delen: loonsverhoging en garantielo nen-verhoging, verhoging ziekte-uit kering enz. te bereiken. Ongeorgani seerden kunnen zich als lid van de organisatie melden bij het secreta riaat Maresingel 48, te Leiden. Door blikseminslag is gistermid- omstreeks half drie de kapitale boer derij- van de landbouwer J. T. van Beek te Doesburg geheel uitgebrand. De bliksem sleg in een schuur, die onmiddellijk vlam vatte. Vervolgens sloegen de vlammen door de wind over naar het achterhuis, het woon gedeelte en een andere schuur. De brandweer uit Doesburg, die het vuur met drie stralen bestreed, kon niet voorkomen dat alle gebouwen uit brandden. Het vee kon met moeite worden gered. Van de inboedel kon echter slechts een deel in veiligheid wor den gebracht. Uit de schuren en het achterhuis kon niets gered worden. Hierin bevonden zich enkele land bouwmachines en de fietsen van de bewoners. De schade wordt door verzekering gedekt. De heer van Beek en zijn echtge note waren juist vertrokken voor een bezoek aan Fiesland, doch werden even buiten Doesburg opgehouden door de regen. Hierdoor kon men hen nog waarschuwen. WEG ONDER WATER. De weg RuurloGroenlo staat voor een gedeelte onder water vanwege het snel stijgende water in de daar aan grenzende beek. Ook de aan grenzende landerijen zullen waar schijnlijk niet verschoond blijven, aangezien voor de komende dagen nog was van het water wordt ver wacht. van Nederlandse kant de restricties tegenover de K.L.M. niet anders zien dan als een discriminatie. Nederland kan hier niets anders tegenover stellen dan een afwijzing van de Amerikaanse wens van een uitgebreider luchtverkeer uit de Ver enigde Staten naar de Nederlandse Antillen, voor welke het toeristen verkeer uit Amerika ieder jaar een grotere bron van inkomsten wordt. Onder deze omstandigheden is de vraag gerezen of het nog zin heeft een Nederlandse delegatie naar Was hington te zenden. De Amerikaanse regering is van het besluit, dat de delegatie voorlopig thuis wordt ge houden, op de hoogte gesteld. NIEUW VAKANTIE-OORD VAN „HET VIERDE PRINSENKIND". Op de bosrijke terreinen van het vakantie-centrum „De Leemkule" bij Hattern is gistermiddag het nieuwe vakantie-oord van de stichting „Het Vierde Prinsenkind'' officieel ge opend door mevrouw C. J. A. Quar- les van Uffordbaronesse van Heem stra, echtgenote van de commissaris der Koningin in de provincie Gelder land. In dit nieuwe huis, dat in de recordtijd van elf weken is gebouwd zullen minder valide kinderen van alle gezindten en uit alle delen van ons land een prettige vakantie kun nen doorbrengen. Het vakantie-centrum „De Leem kule" behoort toe aan de verzeke ringsmaatschappij Nillmij. Er bren gen daar duizenden mensen in bun galows en kampeergebouwen jaar lijks hun vakantie door. Het initia tief voor het bouwen van het huis voor het Vierde Prinsenkind is uit gegaan van de algemeen manager van „De Leemkule", de heer P. Voer man. In totaal komen in ons land 12.000 kinderen in aanmerking om onder auspiciën van de stichting een va kantie door te brengen. Dat bete kent dat er zeker nog tien huizen, zoals dat op de Veluwe nodig zijn. Binnenkort zal in „De Leemkule" ook nog een gebouw komen voor kinderen die aan suikerziekte lijden. „Het Vierde Prinsenkind" heeft via genoemde verzekeringsmaat schappij de beschikking over het ge- gebouw gekregen. Geen akkoord met België Inzake invoerverbod tomaten Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de heer Groen heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge antwoord, dat het hem bekend is, dat de Belgische regering een im portverbod voor Nederlandse toma ten heeft afgekondigd op grond van het feit, dat de marktprijzen voor to maten in België waren gedaald on der de door België vastgestelde mi- nimumimportprys. De minister is het met de vragen steller eens, dat deze minimumprij zen zeer hoog zijn, in vergelijking met de voor Nederland gecalculeerde kostprijzen, ook indien men rekening houdt met het tussen Nederland en België geldende verschil in lonen en prijzen en met het prijsverloop, zoals dit op de Belgische markt in de laat ste jaren is geweest. Een van de bezwaren, die van Ne derlandse zijde tegen dit niveau van de minimumprijzen zijn naar voren gebracht, is dan ook geweest, dat de kans zeer groot zou zijn, dat hier door de grens voor lange perioden gesloten zou zijn. Hoewel in het overleg t.a.v. deze minimumprijzen ernstig is getracht met de Belgische regering tot een vergelijking te komen, waarbij van de zijde van het Produktschap voor Groenten en Fruit bereidheid is ge toond de regering te adviseren tot vergaande concessie, bleek overeen stemming niet te kunnen worden be reikt, o.a. door het ontbreken van exacte gegevens betrefende het Bel gische aanvoerpatroon. Wel is de Belgische delegatie ak koord gegaan met het instellen van een gemeenschappelijke werkgroep van deskundigen voor het bijeen brengen van de benodigde gegevens. Deze werkgroep is inmiddels reeds met haar onderzoek begonnen, zodat de hoop mag worden uitgesproken dat voor het seizoen 1957 over bete re en voor Nederland gunstiger ge gevens kon worden beschikt. De thans geldende minimumprij zen zijn door België eenzijdig vast gesteld. Van Nedierlandse zijde is met deze minimumprijzen niet ak koord gegaan. De minister zegt bereid te zijn met alle hem ten dienste staande midde len te bevorderen, dat een eenzijdige vaststelling van de minimumprijzen wordt voorkomen. DR. VERBIEST IN „MEDISCH CONTACT': Dr. H. Verbiest, voorzitter van de Ned. Vereniging van Neuro-chirurgen, meent dat Keesje Versluis uit Slie- dreoht lichtvaardig de overlast van een verre reis maar Stockholm is aangedaan (hij zou daar worden ge opereerd door de chirurg prof. Olive- crona) en dat in zijn omgeving ten onrechte de hoop op herstel is gewekt. Zoals bekend is, was voor de reis en voor de behandeling van Keesje een inzamelingsactie gehouden, maar de Zweedse chirurg stelde vast dat het patiëntje niet kon worden geopereerd. In een ingezonden stuk in „Medisch Contact", het orgaan van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, schrijft 'dr. Verbiest, dat de reis naar Stockholm slechts verant woord zou zijn geweest: 1. als erken de Nederlandse autoriteiten op het gebied der neurologie zouden hebben verklaard, dat de patiënt in Nederland niet geholpen kon worden, maar dat men in Stockholm betere kansen zou kunnen bieden; 2. indien prof. Olive- crona, alvorens 't kind te laten over komen, nauwkeurige gegevens zou hebben - opgevraagd over in Neder land vastgestelde afwijkingen en ope ratieve bevindlmgen. Vaag. Verscheidene andere ongelukkige patiënten, aldus dr. Verbiest, hebben op grond van pers- en radioberic.n- ten hun hoop gevestigd op Stockholm. De leek denkt in vage begrippen en voorstellingen, die inhouden dat prof. Olivecrona een soort geheime kennis bezit, die neuro-chirurgen in ons land zich niet eigen hebben kunnen maken of wel, dat hij een technische vaardig heid heeft, waarover geen andere ster veling beschikt. „Dit ziijm min of meer magische voorstellingen, die ertoe lei den dat men voor geen financieel of fer terugdeinst". Dr. Verbiest meent dat tegen deze gang van zaken ernstig moet worden gewaarschuwd. In de eerste plaats is er het bezwaar van medische aard, dat het onjuist is patiënten met nutteloze Rechercheur zat vijf maanden bij brandkast Een rechercheur van de Hilversum- se politie heeft gisternacht in een bedrijf aan de Herestraat te Hilver sum een inbreker betrapt bij het openmaken van een brandkast. De inbreker bleek een 35-jarige varens gezel uit Hilversum te zijn, die al vaker met de politie in aanraking is geweest. Ongeveer vijf maanden geleden werd eveneens in dit bedrijf inge broken. Uit de brandkast zijn toen dertienhonderd gulden verdwenen. De dief had de sleutel van de brand kast meegenomen. De politie ver wachtte, dat de dief terug zou komen en daarom heeft er vijf maanden lang een rechercheur bij de brand kast op wacht gezeten. -Vannacht werd het geduld van de politie dus beloond. Met een plechtige bijeenkomst in de Westerlcerk te Amsterdam, die werd bijgewoond door H.M. Konin gin Juliana, is gisteren het feit her dacht dat Rembrandt 350 jaar gele den werd geboren. Mr. A. J. d'Ailly sprak een openingswoord. Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, hoogle raar aan de gemeentelijke universi teit, sprak een rede uit over Rem brandt en Amsterdam. De alt Aafje Heynis zong na deze rede met orgelbegeleiding van Si mon C. Jansen drie liederen, op een tekst van Jan Luyken, en getoonzet door B. van den Sigtenhorst Meyer. De beeldhouwer O. Kokoschka (Oostenrijk), die met de beeldbou wer Henry Moore (Engeland) en de reizen en met het opwekken van on gegronde hoop te kwellen. Daarnaast echter is er een bezwaar van meer al gemene, maatschappelijke aard: Een beroep op liefdadigheid, het vragen van geldelijke offers van anderen, dikwijls zelf weinig draagkrachtigen, is onjuist, wanneer deze bijdragen niet op doelmatige wijze kunnen wor den benut. Waarschuwing. „De meeste Nederlandse medici", zo zegt dr. Verfoiest aan het slot van zijn ingezonden stuk, „voeren geen propa ganda voor eiigen zaak in dag- en weekbladen en hij hoopt dat dit zo blijft.- Hij acht het echter gewenst, dat het Nederlandse publiek gewaar schuwd wordt tegen het koesteren van valse verwachtingen in zake be handelingsmogelijkheden van bepaal de ziekten in het buitenland. Tussen balie en tralie VALSHEID IN GESCHRIFTE. Een fabrieksarbeider uit Leiden, had op een formulier ingevuld, dat hij vanaf het jaar 1956 een radiotoe stel in huis had. terwijl hij in het jaar 1954 dit radiotoestel reeds bezat. Het O.M. eiste 40,boete of 20 da gen met 10 dagen hechtenis voor waardelijk, met een proeftijd van één jaar. Verdachte verzocht om cle mentie, daar hij niet kan werken en voor zijn vrouw en kinderen moet zorgen. In verband hiermede veroor deelde de plv. kantonrechter mr. v. d. Brink verdachte tot 25,boete of 10 dagen. Kinderen verleid om goederen weg te nemen. Een opkoper te Leiden moest te recht staan, omdat hij op 2 april te Katwijk zonder dat hij het voorge schreven register had, van kinderen goederen die zij hadden wegge nomen „geruild" had voor waar deloos speelgoed. Het O.M. vond het min, om kinderen in verleiding tc brengen. De uitspraak luidde 2 maal 40,boete of 2 x 20 dagen, en één week hechtenis met een voorw. proeftijd van 2 jaar. Overtreding wapenwet arme vogels. Een cementwerker uit Leiden stond terecht, wegens overtreding van de wapenwet. Op 2 april was hij op de Morsweg aangehouden, terwijl hy met een luchtdrukpistool op vo gels schoot; hij wist niet dat dit een verboden wapen was. De plaatsver vangend kantonrechter mr. v. d. Brink veroordeelde hem tot 15„ boete of 5 dagen, met verbeurdver klaring van het wapen. Gewerkt en niet naar school. Een groot aantal ouders uit Leiden, Katwijk en Haarlemmermeer, moes ten terecht staan, omdat hun zoons of dochters, inplaats van naar school te gaan. gewerkt hadden. Het O.M., dat dit zeer betreurde, eiste 15„ boete of 5 dagen, 70,boete of 30 dagen en f 40,boete of 10 dagen. Zij werden veroordeeld tot 15, boete of 5 dagen, 20,boete of 10 dagen en f 40,boete of 20 dagen, met de ernstige waarschuwing: niet werken, maar naar school. Hoge boeten. Een groot aantal chauffeurs bromfietsers uit Leiden en omgeving stonden terecht, wegens het niet ver lenen van voorrang, met gevolg ern stige botsingen en aanrijdingen Hierbij bleek dat veel weggebruikers niet met de verkeersvoorschriften op dc hoogte waren. Het O.M. eiste 30,—, 40,en f 50,boete of 10. 15 en 20 dagen. Uitspraak 25, 30,en 40,boete. MOND- EN KLAUWZEER schilder Mark Chagall (Frankrijk) als eregast voor deze herdenking was uitgenodigd, sprak vervolgens als vertegenwoordiger van de buiten landse kunstenaars. Als laatste sprak prof. Ch. F. Roe- lofs van de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten, vertegenwoordi ger van de Nederlandse kunstenaars. Als stramien voor zijn betoog had deze spreker het „Onze Vader" ge kozen. Het verband dat hij zag tussen dit gebed en dc figuur van Rembrandt bleef echter verhuld, omdat nage noeg alles wat hij zei in de hoge ge welven van de Westerkerk verloren ging. Het sluitstuk van deze Rembrandt- herdenking was de uitvoering van „Clair obscur" voor koor, drie trom petten, vier trombones, pauken en orgel, in opdracht van het comité Rembrandt-herdenking 1956 door dr. Anthon van der Horst geschreven op tekst van P. C. Boutens. Het werk werd uitgevoerd door de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging en organist Klaas Bolt. Na afloop van de plechtigheid wer den verschillende personen aan de Koningin voorgesteld, o.m. de drie buitenlandse kunstenaars-eregasten. CAO VOOR BLOEMKWEKERIJEN. Het college van rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan de nieuwe CAO voor de bloemenkweke rijen. Deze CAO geldt van 1 maart 1956 tot en met 28 februari 1957. Een belangrijke wijziging ten op zichte van de oude CAO betreft de onderscheiding van een nieuwe ca tegorie arbeiders, de zogenaamde ge- oefenden, naast de tot dan toe be staande categorieën vakbekwamen en ongeschoolden. Uit vrees voor mond- en klauwzeer hebben Duits land en Zwitserland de grenzen voor Nederlands rundvee gesloten. Het verbod zal voorlopig een week van kracht blijven. Door deze maatregel wordt de uit voer van Nederlandse rundvee naar Italië ernstig getroffen. De schade, die deze maatregel de Nederlandse veelhandel brengt, is niet te schatten. Men overweegt om het besmetting met vervoer via België en Frankrijk te laten geschieden. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van landbouw deelt mede, dat de mond- en klauwzeer bij het Nederlands rundvee is te wijten aan de smokkel van varkens en biggen uit België. De gesmokkelde exempla ren hebben in Nederland de mond en klauwzeer verbreid. Schip vergaan op de Noordzee De sleepboot Holland van Wijs- müller en Co. te IJmuiden heeft gis teren omstreeks elf uur zwakke radioseinen ontvangen van het Cos- tiricaanse schip Maeda, dat het 40 mijl ten noorden van het lichtschip Noordhinder (midden in de Noord zee ter hoogte van de Theems) in dikke mist was aangevaren door een Noors schip. De Maeda seinde, dat zij in zinkende toestand verkeerde. Radio-Scheveningen heeft alarm gemaakt, waarop de sleepboot Scal- dis uit Vlissingen ter assistentie is vertrokken. De Maeda met 4877 brt. Is eigen dom van de Costaricaanse rederij Compana Navijera Andromeda. Het is de vroegere Lekhaven. Later in de nacht werd gemeld, dat de Maeda gezonken is, nadat de bemanning in haar geheel was over genomen door de Noor, die gebleken is het s.s. Salsaas te zijn. Het Noorse schip lag vannacht gestopt ter plaatse van de aanvaring. Zodra de mist opklaart stoomt het op naar Amsterdam. De bemanning van de Maeda be stond uit 27 Grieken. N.V. MAGAZIJN „DE BIJENKORF" De N.V. Magazijn „De Bijenkorf" heeft over het boekjaar 19551956 een exploitatie behaald van ƒ1.559.308 (v.j. 1.518.148). Het boekjaar sluit met een saldowinst van 1.013.303 (v.j. 1.002.846), waaruit een onver anderd dividend wordt voorgesteld van 6 procent op de preferente aan delen en 10 procent op de gewone aandelen. Bovendien wordt op de gewone aandelen uit de agioreserve 4 procent in aandelen uitgekeerd. Het viel op dat de bestedingen van het publiek zich richtten op goe deren, die zowel iri prijs als in kwa liteit op een hoger niveau lagen. Dit verschijnsel dat de alom bestaande welvaart nog eens illustreert viel niet slechts in de omzet van De Bijen korf, maar ook in die van de Hema waar te nemen. In De Bijenkorf ging de belangstelling meer in het bijzon der nog uit naar de gebruiksgoede ren met langere levensduur. De dochteronderneming, de Hema, wordt in haar expansieplannen ge remd. Met de bouw van een filiaal in Bussum kon echter worden begon nen. De voorbereiding van de bouw van enige nieuwe Hema-filialen wordt voortgezet. Zowel in De Bijenkorf als in de Hema vertoonde de omzet een stij ging evenals in de detailhandel in het algemeen. 'n geheel nieuw middel tegen Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slirv- ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. (Advertentie). De gladiolenexperts gaan drukke weken tegemoet. Werd vorige week het gladiolenseizoen op een ietwat bescheiden wijze officieel gestart, maandag waren er al heel wat va riëteiten van het vrije veld en verschillende heel mooie ook. Daar naast kon men ook verschillende variëteiten nieuwe lelies bewonde ren met ander bijgoed. Om met de laatste groep te begin nen: van de bijgoedspecialist P. Drost Lisse, noteerden we een collectie Haemanthus multiflorus, het decora tieve, bolgewas voor de kas, met ko gelronde roserode bloemen. Zeer op vallend. De vaas met Allium giganteum van Braam Zn, Heemstede, trok ook de aandacht door de grote pur peren ballen. Een buitengewoon de coratief bolgewas! Ornithogalum thyrsoides, het sterke Zuid-Afrikaan se bolgewas, werd geëxposeerd door H. v. Leeuwen, Sassenheim, terwijl Van Tubergen, Haarlem, een zeer fraaie groep bijgoed liet zien. Zo ex poseerde men de grillig gevormde Gloriosa's, een klimplant voor de warme kas, in diverse soorten. We noteerden o.m. de bekende Roth- schildiana, naast de fraaie Verschuu- rii, de gele lutae en de fraaie oranje Superb. En dan stonden er ook nog de zgn. Californische tulpen of Mor- monentulpen: nl. Calochortus, een fraaie, zuiver goudgele Brodiae on der de naam Ixoides, een uitsteken de oranje lelie-zaaiiling en de som ber getinte, brons-bruine lelie Dal Hansonii. Van deze firma was er ook een flinke groep kleinbloemige gla diolen van het Tubergenii-type. Ele gant gevormde variëteiten, die het midden houden tussen een Colvillei en een primulinus. Er zijn van dit ras enkele jaren geleden vele soorten geïntroduceerd. Men toonde er nu van: de ivoorwitte Ivory Gem, de crème Vesta, de fris-rode met wit ge tekende Christina en verschillende anderen. Red Signal is en blijft een puike rode gladiool, vooral ook op vallend door de warme tint. Inzen der: N. v. Reeuwijk, Abbenes. Beste kwaliteit April Beauty liet G. Hom mes, Heiloo, weer zien, terwijl J. v. Winsen Zn, Warmond, veel be langstelling trok met een nieuwe gladiolus nanus: Rose Mary. Het is inderdaad een zeer mooie aanwinst, die qua vorm zeer dicht de befaam de maar lastig te kweken Nymph be nadert en het zou ons niet verbazen als er bloed van Nymph in zit. Peach Blossom stond er ter vergelijking zaam mooi blauw en fraai van bouw. Over 'Comedie verschilden de me ningen zeer. Althans: wat de kleur aangaat. Het rose gaat inderdaad naar de vale kant toe, maar qua bloemvorm en bouw van de tak, viel er niets, maar dan ook niets op aan te merken. Imposant had een fraaie violette kleur, en behoorde met de fries-rode Fra Diavolo tot de uitblin kers van de groep. Zeer mooi was de zuiver purperrode Cecil Rhodes, die het ook onder glas goed doet. Verder noteerden we nog de purperen Nobel- preis, de extra best gebouwde rose Traslmeno, de zacht lila Eros die een witte vlek in de keel draagt en we willen besluiten met een type, dat geheel afweek van alle andere zaailingen die deze firma toonde: Red Start. Wil de naam misschien zeggen, dat dit de eerste is van een nieuw type (als we het zo mogen noemen) die deze firma gaat intro duceren? Dan zullen stellig vele kwekers er met belangstelling naar kijken. Red Start gaat qua vorm nl. wel wat de kant van de Herautgla diolen op. Een wat „open" staart, een stengel die soms vertakt, kortom: héél iets anders. Verder moeten we ook nog even opmerken, dat Red Start ook enkele specifieke primulinus-kenmerken vertoonde; o.m. het tot een kapje ge vormde bovenblad, dat als een be scherming tegen het spattende wa ter boven de meeldraden en de stam per is geplaatst. Gebrs. Vink, Noordwijk, besloot de gladiolenrij met een paar vazen Tos- to, het vroegbloeiende helderrode raspaard. Daarnaast stonden enkele takjes van Rosalie, niet zó imposant, maar een vroege bloeier met lange, ietwat open veer. Honey Spot, wit met crème merk stond in het cen trum en op de linkerflank prijkte Laetare. Een vroege gladiool met een minder alledaagse kleur: grijsachtig met paarspurper merk. Zeer apart! We willen besluiten met twee groepjes lelies. A. Schoone, Aker sloot, toonde nl. onmogelijk beste kwaliteit lilium speciosum rubrum en Melpomene. Zelden zal men ze zo best zien: rijke takken met vele prima op kleur zijnde bloemen. Min der bekende lelies exposeerde W. Blokker. Akersloot. Om te beginnen:. Shuksan, een oranjegele, sterk ge spikkelde lelie, die de bloembladen omkrult. Een Amerikaanse import, die we jaren geleden ook in de prijs courant van de befaamde Wayside Gardens zagen. Een aanwinst, die ook hier goed moet groeien. Machtig mooi was het kleine le lietje Tsingtauense, een onmogelijke naam die duidelijk naar een Japanse naast en hoewel het overdreven zou lherkomst geurt. De kleine bloHeme zyn te beweren, dat deze er geheel tjes, die fonkelend oranje zijn. staan by m het niet verzonk, in de scha- I scbujn omhoog aan de stengel, vier duw van Rose Mary kon die in ieder vijf bij elkaar en geven deze lelie geval niet staan. een grote bekoorlijkheid. Canadense H. J. Salman Zn, Noordwijk, eta- werd getoond in exemplaren, die leerde twee paradepaarden: Fire i maar weinig kelken hadden, maar King en Scarlet Leader. Van der Berg Smit, Noordw.hout, had van beide soorten een fraai bloemstuk gemaakt. De kwaliteit van deze twee rode gladiolen was prima. Een zeer grote groep gladiolen van het vrije veld werd naar voren ge bracht door Konijnenburg Mark, Noordwijk. Verschillende hiervan behoorden tot dat merkwaardige ty pisch K M-type; een wat grillig gevormde middelgrote bloem, die grote vlekken in het centrum draagt de komende weken vermoedelijk in volle glorie worden getoond. We hopen er dan op terug te komen, daar ook deze kleinbloemige lelie met de hangende bloemen, de aan dacht waard is. De politie heeft op verzoek van buren een onderzoek ingesteld in Van deze noemen we Diabolo, rose een woning aan de Jacob van Len met zeer groot donkerrood merk, die nepstraat te Amsterdam, aangezien uitgesproken lelijk vonden, Grumpy, die een minder grote don kerrode vlek heeft, de slanke rose rode Necki met een groot geel merk, een gladiool die een zeer elegante in druk maakte, de zeer fris getinte Ariette, crème met helderrood merk en Liselotte, flauw zalmrose met geel merk. Van de andere gladiolen wil len we op de eerste plaats noemen de fantastisch mooie blauwe Handel. Een schilderij van een gladiool: zeld- 72-jarige bewoonster J. W. S. reeds enige dagen niet gezien was. Bovendien hadden de buren een paar dagen geleden op de trap een gaslucht geroken, maar hadden hier aan geen aandacht geschonken. De bewoonster werd dood op bed aan getroffen. Zij was door gas verstik king om het leven gekomen. Vermoe delijk heeft zij het gas willen aan steken, maar dit niet op de juiste wijze gedaan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7