TUSSEN BALIE en tralie DE BRULLENDE BERG De dochter Windstilte plaagde Kaagzeilers op derde dag der Kaagweek H* Hogervorst ere-voorzitter N.K.S., district Leiden (voetbal) Wonderlijk interview met Stolker in een van de Franse dagbladen Hij sprak over drogeren 40) DINSDAG 17 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In Teamwedstrijden leidt Tandjong Priok op de Kaag, Holland op Friesland de derde dag was, is het nog slechts zelden gebeurd. Er stond geen zuchtje wind, toen te half tien het eerste start schot viel voor de teamwedstrijd in de Valkenklasse tussen Tandjong Priok en De Kaag en het zou ongetwijfeld beter zijn geweest de wedstrijd uit te stellen, maar dat zou tevens afstel betekenen, want het druk bezette programma laat geen enkele dag uitstel toe, omdat de ge hele dag overladen is. Zo gingen de scheepjes te half tien van start, maar het duurde drie kwartier al vorens de eerste aan de boei op het Zweiland was. De gelukkige was Dudok van Heel, de derde man van Tandjong Priok en op hem volgden zijn klubge- noten Brassum en Pistor. Deze laatste slaagde er evenwel in steeds verder naar voren te komen en de leiding over te nemen, terwijl de Kaag-zeiler J. P. J. Eakker tot de tweede plaats kon komen. Zo was de situatie, toen de zeilers door het wedstrijdcomité op het Norremeer werden opgevangen, om de strijd maar te staken, opdat ook het middagpro gramma niet in de war zou worden ge stuurd. Tandjong Priok verwierf in deze wedstrijd 21.1 punt, tegen de Kaag 15, zodat de gasten na de eerste dag een mooie voorsprong hebben weten te ver overen. In de Holland-Frieslandwedstrijd voor de Regenboogklasse namen de Kaagzei lers een kleine voorsprong op de Frie zen. Zij wonnen -n.l. met 19 tegen 17.1 punt. Aanvankelijk lag ir. Bakker aan de kop, terwijl Priester op de tweede plaats volgde. Met Sieverts op de derde, Hans v. d. Velde op de vierde en dr. Van der Bas op de zesde plaats nam De Kaag een heel goede positie in op het klasse ment. De Friezen G. Zijlstra en dr. J. W. v. d. Zijp bleven op de laatste plaatsen het peloton volgen en zij kwamen er niet vandaan. Evenwel deed Priester het in de voorhoede uitstekend, hij liep geleide lijk op ir. Bakker in en nestelde zich tenslotte aan de kop, terwijl Alberda nog twee plaatsen opschoof, zodat dit de Friezen drie punten in de stand scheelde. De zeilklub Asiento kon het ook op de tweede dag niet tegen De Kaagzeilers bolwerken, maar boekten door J. F. v. d. Harst in de teamwedstrijd der Pam- pusklasse toch een aardig succes, want hij werd winnaar van de race, zodat de eer thans gered is. Na de tweede dag luidt de stand hier: De Kaag 40.1 punt tegen Curacao 32.1 punt. In de strijd der open klassen hadden de zeilers, die des morgens moesten starten, al evenzeer van de windstilte te lijden, maar in de middag ging het vrij goed. Er had lange tijd, alweer ten zuiden van de Kagerplassen een dikke onweersbul gehangen, waarbij de dikke zwarte lucht het ergste voor de tijdelijke Kaagbewoners deed vrezen. Maar weer viel' het mee en nadat men het in de verte wat hoorde rommelen, kwam er weer een kort regenbuitje uit los, dat gelukkig ook wat wind meebracht. De Draken- en Regenboogklassen konden daar gedeeltelijk van profiteren, want later nam de wind weer sterk af en ein digde ook deze strijd na een vrij moei lijke drijfpartij. Weer wist Hofland, ditmaal als be manning bij de Hagenaar C. Kist, hier van te profiteren, want hij ging terdege het verloop van de onweersbui en - de daaruit te verwachten wind na en zocht het beste plekje op, dat naar zijn mening wind zou brengen. Het geluk was niet weinig met hem, toen hij inderdaad geluk had. De strijd begon met een kleine voor sprong van de Toreador op het Zwei- land, maar bij het oplcruisen naar het Norremeer zakte het schip naar de vierde plaats, terwijl Van der Velde dik aan kop ging. Toen er even wat meer wind uit de onweerslucht kwam, drong de Toreador steeds meer naar voren en werd op fraaie wijze eerste. De Drakenklasse scheen ditmaal den, die aanvankelijk op de zesde plaats had gelegen, maar bij stukjes en beetjes voren kwam. Er waren trouwens in deze wedstrijd nog wel meer rare din gen te noteren. Want Van der Steen wist na de start onmiddellijK weer aan de koo te komen en ging als eerste rond cle boei op bet Zweiland. Maar het kruisrak leverde hem geen voordeel op, want Groot en Bakker waren hem alweer voorbij gekomen. Er deden zich nog wel meer wijzigingen voor, maar Jan Bier won tenslotte met W. Klomp uit Voor burg op de tweede plaats,. S. Bakker op de derde plaats, terwijl Groot en Gerrit van Wijk op de vierde en vijfde plaats eindigden. Een succes in successie leverde de strijd in de Sternklasse, de nieuwe door E. van de Stadt ontworpen zeilboot. Zijn dochter, mej. K. v. d. Stadt slaagde er evenals zondag in als eerste te ein digen. Wie ook beter dan zij met haar vader als bemanning zou deze boot kun nen kennen? In de Pampusklasse won ir. J. v. d. Hoek, met G Biesot jr. als tweede, in de Vrijheidsklasse was het F. H. Klumper, die de eerste prijs veroverde en in de Valken won de Gouwenaar N. Both in afd. I en J. P. J. Bakker uit Den Haag in afd. II J. Bol werd eerste in de 16 M2 Streepklasse, de Leidenaar J. P. v. van Dijk voor de tweede maal in suc cessie in de 16 M2 Puntklasse. Maar het was alweer behoorlijk laat, toen de 12 Voetsjollen en Jeugdklaseen de finishlijn passeerden. WATERPOLO LGBZIOS 5—2 Een spannende strijd met wisselende kansen, waarbij de rust met gelijke stand inging: 2—2. Nadien nam LGB het spel geheel in handen en kwam de eind stand met 52. De doelpunten werden gemaakt door J. v. Staden, Theo Bik, Bud Oostrom (2x) en H, le Febre. LGB—DIE HAGHE (DAMES) 2—0 Ook in deze ontmoeting bleven de Leidse dames in de meerderheid. Voor rust bracht Adri Pley de stand op 10 en in de tweede helft zorgde Jopie de Groot voor een 20 eindstand. NHTM—LGB 1—3 Met doelpunten van H. le Febre en Tom Pley (2x) werd ook deze wedstrijd verdiend door onze stadgenoten gewon, nen. WIELRENNEN Peters Ward, de Engelse amateur die als eerste over de eindstreep ging bij de Engelse kampioenschappen op de weg, is door de Engelse wielerbond gedis kwalificeerd. Ward werd tijdens de wed strijd geplaagd door hoofdpijnen, die hij trachtte verdrijven met een aspi rientje, dat hem door een vrouw uit het publiek werd aangereikt. Het bestuur van de Britse wielerbond vond deze handeling in strijd met de reglementen, die voorschrijven dat voe dingsmiddelen en dranken slechts bij de officiële ravitailleringpost in ontvangst mogen worden genomen. BILJARTEN De Belg Wafflard heeft het Europees kampioenschap bandstoten gewonnen. Het eindklassement ziet er als volgt uit: pnt.aan- brt. hoog- alg. tal ste gem. car. 1. Wafflard 13 1050 232 38 4.52 2. Lütgehetmann 10 1032 202 35 5.10 3 Oosterhoud 9 1023 217 57 4.71 4. Tiedtke 6 832 195 30 4.33 5. Alhinho 6 821 208 29 3.94 6 Gago IS 940 285 40 3.29 7. Boulanger 4 881 230 38 3.83 8 Chaussereau 2 755 227 24 3.32 VOETBAL RAPID J. C. IN HET TOERNOOI OM DE EUROPESE VOETBALBEKER. Aan het toernooi om de Europese voetbalbeker waarvoor Nederland in groep 2 is ingedeeld, zal de kampioens- ploeg Rapid J. C. deelnemen. Het team is evenals dat van Glasgow Rangers (Schotland), Norrkoeping (Zweden) en Real Madrid (Spanje) voor de eerste ronde vrijgesteld. De vrijgestelde klubs spelen met de twee winnaars van de voorwedstrijden der verschillende groe ien in de achtste finales, waarvoor de loting in september zal plaats vinden. Toen de scheidende voorzitter meende voorzitter werd gekozen dhr A. A. C. Open tenniskampioen schappen in Leiden Op de eerste dag van het tennistoernooi 'werden vrijwel uitsluitend enkelspelen gespeeld In B en C (de A-partUen be ginnen a.s. donderdag). Mooi weer begun stigde een vlot verloop en een buiten gewoon prettige stemming. De ieerste verrassingen kwamen uit de bus. Zo verloor in een zeer spannende strijd, waarin de kansen steeds keer den, mej. W. Kluit, de sterkst geachte C-dame van mevr. H. Kasten, terwijl de tweede geplaatste dame, mej. Brands- ma in een zeer fris partijtje verloor van mevr. Kranenburg. De marathonpartij de avond was die tussen Smit en Wieriks, die ruim twee uur duurde en hoewel Smit zes matchpoints kreeg, wist hij de partij toch nog uit het vuur te slepen. Over het toernooi zelf valt nog te ver melden, dat de inschrijving de verwach tingen ver heeft overtroffen. Men kan wel zeggen, dat het maximum aantal in schrijvingen vrijwel bereikt is. Het A- toernooi is werkelijk zeer zwaar bezet. We noemen: Van Dalsum (kampioen van Nederland), Karamoy (oud-kampioen van Nederland), Gurovitsch, Van Zoe- len, Bruininga enz., in totaal 20 in getal. Zij beginnen donderdag en vrijdag, terwijl de finales op zondag gespeeld worden. Er zal dus veel goed tennis te zien zijn van een klasse, die in Leiden nooit is vertoond. Verdere uitslagen zijn: HE B: Van Berge Henegouwen sl. Mis- kotte 6—2, 6—3; Smit sl. Wieriks 8—6, 46, 97; Ripassa sl. v. d. Berg 75, 61; Berger sl. den Holder 75, 62; Blankhart sl. Verhees 86, 26, 63; Wins sl. F. Tieleman 62, 60. DE B: mevr. Soonius sl. mevr. Ubbink 62, 62. HE C: Scholte sl. Lange 64, 60; Glastra van Loon sl. Dengah 64, 63; F. Engelenburg sl. Hins 46, 64, 64; Steenis sl. de Geus 36, 64, 75; Ban- do sl. Penders 6—0, 6—3; Staverman sl. Monod de Froideville 60, 61; Van Lennep sl. van Ooy 46, 64, 63; Ver hees sl. Braggaar 62, 61; Hasenoot sl. Kimmenade 46, 62, 63. DE C: mej. Pino sl. mej. Velds 64, 63; mevr. Kranenburg sl. mej. Brands- ïa 7—5, 46, 64; mevr. Van Kuipers mevr. De Wolff 75, 16, 62; mevr. H. Kasten sl. mej. Kluit 75, 810, 63; mevr. Wieriks sl. mevr. Kooistra 60. 6—0. dat hij de vergadering van de NKS, dis trict Leiden, afd. voetbal kon sluiten, nam rector Vester het woord. Nadat hij met enkele gevoelvolle woorden het werk en de verdienste van dhr. Hoger vorst had gememoreerd, vooral zijn ver dienste voor het katholieke voetbal in ons district, stelde rector Vester de ver gadering voor dhr. Hogervorst te be- tot ere-voorzitter. En met een daverend applaus was de heer Hoger vorst, naar wij 'menen, de eerste ere voorzitter van een onzer NKS-distrioten. Een waardig besluit van een goed be- zoohte vergadering. Toen de voorz. deze vergadering open de waren alle 22 aangeslotene verenigin gen aanwezig, een unicum voor deze tijd. In zijn openingswoord besprak hij in het kort het afgelopen jaar. Een kort gebed werd gebeden voor de zielerust van de overleden leden in het afgelopen jaar, nl. Devilee, v. Klink en Goedhart. Spr. bleef even stilstaan bij de promotie van Lisse en de degradatie van Alph. Boys. Memoreerde nog even het grote succes van de gehouden leidersochtend en de gehouden leiderscursus, waaraan niet minder dan 80 leiders hadden deel genomen. Aan deze cursus en ochtend hadden dit jaar voor het eerst leiders en leidsters van de Sportcentrale, district Leiden deelgenomen. Notulen werden goedgekeurd. Bij de mededelingen sprak de voorz. een woord van propaganda voor de NKS-jeugdkam pen, die ditmaal een record aantal jon gens naar zich toetrokken, nl. 2500. Ook dat in het gesloten seizoen onder geen beding toestemming wordt ver leend voor het spelen van gecombineerde elftallen, voor welk goed doel dan ook. Het scheidsrechtersprobleem bespre kend, kwam hij tot de conclusie, dat ge zien de verhoudingen er veel te weinig R.K. scheidsrechters bijkwamen. Hij ver zocht de verenigingsbesturen aan dit probleem eens grote aandacht te gaan besteden. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. In deze jaarverslagen was o.a. vermeld: 22 verenigingen waren met 2890 leden, lid 10 ver. t.w. Alph. Boys, Altior, KRV, SJC, VNL, WOA, WSB, Warmunda en Weter. Boys. Aan de jeugdkampen namen slechts drie ver. deel, nl. Docos, VNL en SVLV. Evenals vorig jaar behaalde MMO de L. A. Mooy-wisselprijs voor de beste tech nische prestaties in het afgelopen jaar. Het verslag van de kascommissie ver zocht de penningmeester voor zijn beleid te dechargeren en de contributie voor 1956/57 werd onveranderd op ƒ0.40 per lid vastgesteld. Bestuursverkiezing: P. Biegstraten zal candidaat gesteld worden bij de bestuurs verkiezing van de KNVB, afd. Leiden in de plaats van de heer Hogervorst en na een stemming tussen Jansen, v. Leeuwen en Smeding, werden Jansen en v. Leeu wen gekozen in het NKS-bestuur. Als Dusee. Rector Vester werd benoemd in de commissie van beroep van de KNVB, afd. Leiden en in de kascommissie wer den benoemd, de ver. Alph. Boys, Stompw. Boys en WOA. Daarna sprak de heer Hogervorst woorden van dank tot de scheidende heer C. Strik voor het vele werk door hem verricht in het be lang van de NKS. Dusee meende dat nu de tijd gekomen was om eens enige woorden tot de heer Hogervorst te gaan spreken. In korte trekken schilderde hij de figuur van Hogervorst, eenfiguur die overal ontzag inboezemde en ook overal vrienden maakte, ook in niet R.K. milieu. Daarom meende Dusee geest van Hogervorst te hebben gehan deld, door niet hedenavond in de NKS- vergadering offcieel afscheid van hem t« nemen, maar dit te doen op 31 augustus een afscheidsavond, waaraan alle vereni gingen van de KNVB afd. Leiden aan wezig kunnen zijn. Tot slot sprak de heer Hogervorst nog enige woorden van dank tot de vergade ring voor de verleende onderscheiding en voor de vriendelijke woorden .aan zijn adres gericht. Vrijdagavond heeft Michel Stolker uit Zuilen aan een verslaggever van het A.N.P. te Bordeaux verteld, dat het eigen schuld was geweest, toen hij in de étappe naar Bordeaux viel. Stolker zei: „het gebeurde in een ogenblik van onoplettendheid, er was juist fel gejaagd en de groep waarin ik zat, kwam stil te liggen. Even keek ik niet uit, mijn voorwiel raak te het achterwiel van één der andere renners en toen kon ik mij niet meer houden". Bij het opstaan had hij een ver schrikkelijke pijn in het hoofd; hij PERSOONL'JK EN VERZORGD. ZO 0IENT UW KAPSEL TE ZUN U hebt gelijk,wanneer U Uw haar op Uw eigen wijze wilt dragen en wanneer U van een modern kort kapsel verlangt,dat het Uw type accentueert. U hebt bovenal gelijk.wanneer U van mooi-glanzend en charmant-golvend haar houdt, dat ólle zorg vérraadt.die men aan een kapsel kón geven. Haute Coiffure J. P. van der BLOM STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEF. 21/21 BESTE JEUGDLEIDER. Een 27-jarige houtbewerker uit Leiden hoorde voor de Haagse Po litierechter vijf masfnden gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen. Als jeugdleider had hij diverse malen geld gestolen, teneinde zijn schulden te kunnen afbetalen. Hij zei in totaal 230,te hebben ontvreemd welk geld inmiddels is terugbetaald maar er werd 652,vermist. Inbe- slaggenomen was voorts nog een be drag van 99,doch hiervan be stond geen proces-verbaal. De verdachte was al vaker veroor deeld, 0(.m. driemaal wegens diefstal. Hij was'voorwaardelijk ontslagen uit een terbeschikkingstelling van de re gering. vond het een kwalijk feit omdat verd. een vertrouwenspositie bekleedde. Het opbergen en de bewaring van gelden was weliswaar niet zo prima in orde, maar een jeugdinstituut is geen bahk met safes e.d. Er moet een soort teamgeest heersen en van iemand die de jeugd moet opvoeden verwacht men dergelijke dingen uiteraard niet. De officier vond wel dat men eens naar het verleden van verdachte had moeten informeren alvorens hem aan te stellen. Verd. werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. DE BUIT VAN DE HUISHOUDSTER Omdat zij in de maanden maart tot juli 1955 voorafgaande aan haar ver De officier van justitie achtte de trek ten nadele van haar werkgever diefstal van 230,bewezen. Hij I tal van goederen had ontvreemd, dacht zelfs dat hij een zware hersen schudding had opgelopen. Hij wilde zelf opgeven; men bracht hem naar de ambulance: Za terdag, toen hij met de trein van Bor deaux naar Parijs vertrok, heeft hij op prettige wijze van ploegleider Pellenaars, van de verzorgers, de me caniciens en van zijn kameraden af scheid genomen. Hij hoopte het vol gend jaar weer terug te komen in de Tour de France. Wie schetst de verbazing van Pel lenaars en van de verzorgers Guer- lache en Torsin toen zij in „La De- peche de Midi" van maandag met vet gedrukte letters een artikeltje lazen, waarin Stolker tegenover een ver slaggever van deze krant zich in die zin heeft uitgelaten, dat hij nog steeds niets van de val begreep. „Ik vraag me af", was de verklaring van Stolker in de Franse krant, „of ik niet gedrogeerd ben". De Neder landse renner gaat volgens „Le Dé pêche" „de inhoud van zijn bidon la ten onderzoeken". De verslaggever is er zelf op uitgegaan, maar niemand heeft hem inlichtingen kunnen ge ven. Er bestaan verschillende mogelijk heden. Stolker beheerst de Franse taal niet zo goed, zodat een misver stand tussen Stolker en de verslag gever van „La Dépeche" zeker niet onmogelijk is. Voorts weten wij uit ervaring, dat sommige Franse jour nalisten rijkelijk hun verhalen aan vullen met fantastische bijzonderhe den. Twee verklaringen van Stolker staan tegenover elkaar. Tegenover ons heeft de Zuilenaar verklaard, dat de valpartij geheel te wijten is aan eigen schuld, een gevolg van onop lettendheid. Aan een Franse verslag gever geeft hij een geheel andere le zing, welke te Pau veel opzien heeft gelbaard in de Nederlandse ploeg Stolker zelf zal thans nader moeten verklaren, welke lezing de juiste is. moest een 49-jarige huishoudster voor de Haagse Politierechter ver schijnen. In Oegstgeest had zij ge werkt en daar vier lakens, een vaas, een schilderij, zakdoeken, kandelaars, borrelglaasjes e.d. weggenomen. De verdachte ontkende de opzet. De lakens zouden per ongeluk ver wisseld zijn voor de hare en van de andere goederen zei ze, dat het waar deloze rommel was. Ze had een kast moeten opruimen en haar patroon zou hebben gezegd, dat zij weg moest doen wat weg kon. De patroon ont kende dit. Een deel van de goederen was ter zitting aanwezig en toen de deurwaarder een pakket uitpakte ontstond een ware etalage voor de rechter. Verd. en getuige betastten de lakens om te zien wie nu eigen lijk eigenaar was. „Mijn wasnummer staat er in", merkte verdachte op. „Dat zegt mij niets", antwoordde ge tuige. Laat hij het dan maar terug nemen, besliste verd. even later. De officier van justitie vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen en overeenkom stig deze eis werd verdachte veroor deeld. Bepaald werd dat de goederen aan de patroon zullen worden terug gegeven. VRIJGESPROKEN VAN OPLICHTING.... VEROORDEELD WEGENS VERDUISTERING. De 56-jarige kantongerechtsge machtigde W. J. uit Hilversum, die twee maanden geleden is veroor deeld door de politierechter te Am sterdam tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens oplichting, is vanochtend in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof vrijgespro ken van de ten laste gelegde oplich ting en alleen veroordeeld terzake van verduistering tot een gevangenis straf van twee maanden met aftrek der preventieve hechtenis. De man werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. Hem was ten laste gelegd dat hij als gemachtigde van een Hilver- sumse radiohandelaar oplichting zou hébben gepleegd bij het vorderen van achterstallige afbetalingsgelden in Beilen. De verdachte had van een debiteur van de radiohandelaar een radiotoestel meegenomen, dat niet was afbetaald. Hij had eerst gepoogd een schikking te treffen. Naar de man te zitting had verklaard had de eige nares van de radio uit vrije wil hem 'het toestel meegegeven omdat ze niet kon 'betalen. Wegens verduistering van dit toestel is J. veroordeeld. De procureur-generaal had veertien da gen geleden bevestiging van het vonnis van de politierechter geëist. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM Hij. was mijlen ver weg in de ber gen bij Sagasta. Ze hadden elkaar als oude vrienden begroet. Dom Pe dro, vermoeid van zijn lange klim partij lag onder een boom en rookte een grote zware sigaar. „Er zijn vijfhonderd geweren", zei hij; „allemaal van het nieuwste mo del en patronen genoeg voor een heel leger. Behalve wij tweeën kent geen levende ziel in Beau Desir het pad langs de rivierbedding. We behoeven slechts èèn persoon voor ons te win nen en dat is de schooljuffrouw. Ik geloof, beste vriend, dat jij dat wel zult klaarspelen." Sagasta keek door een blauw rook wolkje heen naar beneden in het dal. „Ze kan het mij niet weigeren", zei hij, „maar toch zal ze Dene niet graag willen bedriegen". „Het is nu niet het ogenblik om andere mensen te ontzien", zei Dom Pedro. „Het is onze enigste kans. Van avond moet je met haar spre ken." „Ze liggen in het schoollokaal", zei Sagasta nadenkend. „Ze liggen in het schoollokaal", herhaalde Dom Pedro, „en zij heeft de sleutel. Maar nu moet ik gaan, anders zal Dene mij missen. Ik heb je nu ingelicht omtrent Eugène Ri- marez en de geweren. Nu moet jij de rest doen". HOOFDSTUK XXX Dagen van zwoegen De dagen, die nu volgden, waren de zwaarste, die de bewoners van Beau Desir ooit gehad hadden. Nie mand had vrijen tijd. Wanneer de duisternis inviel en het werk op het land onmogelijk werd, nam een zeer korte rust de plaats in van die lange, dromerige avonden, die Ternissa zo idyllisch hadden toegeschenen. Dene had onmiddellijk ingezien, dat hij in een zeer gevaarlijke positie zou kun nen geraken. Rimarez was een las>- tige vijand. Als hij zijn. bedreiging uitvoerde en een poging deed om Ternissa met geweld te ontvoeren, zou Dene's verzet een daad van openlijke rebellie tegen de Staat wor den. In ieder geval zou er gevochten worden. Dene besloot zijn aanvallers een kleine verrassing te bereiden. De kisten met geweren werden uitge pakt en de patronen werden uitgege ven. Elke avond totdat de maan op kwam, oefende Dene zijn mannen op een gedeelte van de stoppelige vlakte, die kort geleden nog een gouden zee was. Er waren een of twee gewezen soldaten onder hen, die de zaak aan pakten en uitstekende sergeants wa ren. De mannen zelf, doodmoe als ze waren van hun dagtaak, deden hun uiterste best. Een week ging voorbij en nog was er geen spoor van een aanval te ontdekken. Al die tijd ontweek Dene Ternissa. Soms had by haar des avonds uit haar huisje zien komen, om in de voorgalerij te gaan staan, terwijl ze haar bleek gezicht naar de heuvels wendde, Eens had hij haar gadege slagen, terwijl ze zich zo had opge steld, dat ze recht in zijn zitkamer kon kijken. Hij was toen dicht genoeg bij geweest om te zien, dat haar wan gen hol waren en dat er in haar ogen een vreemde, spookachtige glans lag. Ze leed, daaraan viel niet te twijfe len. Toch ging bij niet naar haar toe. Op zekere avond, toen bij naar huis reed, na de exercitie stond hij eensklaps tegenover een vreemdeling die blijkbaar uit haar huis was ge komen. De man droeg een slappen hoed met brede rand en een kort rij jasje. Dene had in het eerst geen flauw idéé, wie het was. Hij sprak hem dan ook aan als een vreemde. „Moet u mij soms hebben?", vroeg hij. „Ik ben George Dene van Beau Desir." De man nam zijn hoed af en het maanlicht bescheen zijn gelaat. „In vroeger jaren bekend als Greg van Magdalen College. Neen, ik kom niet voor jou, maar ik moest Miss Elenison spreken." Dene keek erg boos en sprak be slist; „Ik kan je hier volstrekt niet hebben, Sagasta. Persoonlijk heb ik niets tegen je, maar je weet hoe je staat tegenover President Rimarez en ik kan niet dulden, dat mijn lan derijen geconfiskeerd worden en mijn volk verjaagd. Ik wens geen bedrei gingen tegen je te uiten, maar je moet Beau Desir vermijden." Sagasta keek Dene aan met een gelaat even boos als het zijne. „Je gastvrijheid, Dene is overwel digend", merkte hij bitter op. „Ik wenste dat je goed begreep, dat ik hier niet kom om jou of een van de mensen te bezoeken. Ik zie niet goed in, hoe ik jou in gevaar kan bren gen, door van tijd tot tijd Miss De- nison op te zoeken." „Dat zal ik wel beoordelen", ant woordde Dene. „Ik verbied je tegen woordigheid hier." Sagasta leunde tegen de boom on der welke ze elkaar ontmoet hadden en stak een sigaret op. Hij sloeg geen acht op Dene's uitgestrekte vinger, die naar de heuvels wees, noch op de toenemende boosheid van zijn toon. „Ik moet toegeven", zei Sagasta, „dat mijn bezoek vanavond een bij zondere reden, had Ik wou me over tuigen, dat Eugène Rimarez vertrok ken was". „Hij is naar San Marino gegaan en zal hier nooit weer terugkeren", ant woordde Dene kortaf. „Als jij niet zo koppig en, ik moet eerlijk bekennen, flink was geweest, zou hij nooit ergens zijn terugge keerd", merkte Sagasta op. „Toch zijn zijn dagen geteld. Mijn geweten laat me geen rust, aleer ik hem ge dood heb." „Er is al eerder getracht hem te vei'moorden", zei Dene. „Weet wel, als hij gedood wordt op mijn land ep ik krijg de dader te pakken, dat ik hem onmiddellijk laat ophangen zelfs al zou jij het zijn." Sagasta lachte bitter. „Je bent vanavond niet erg in je humeur, beste Dene", zei hij. „Dit is geen kwestie van humeur,, Sagasta", was het antwoord. „Je moet me goed begrijpen. Mijn hele leven is gewijd aan het welslagen van deze onderneming hier. Ik wil die niet in gevaar zien gebracht. Rimarez is reeds onze bittere vijand, omdat ik geweigerd heb Ternissa aan hem uit te leveren. Ik ben niet van plan, ook nog zijn vader tot vij and te maken door jou onderdak te verschaffen. Ik weet niets van de politiek in San Marina en het kan me nog minider schelen. Kom in op stand als je daar zin in hebt, begin een revolutie, als je dat nodig vindt, maar sleep mij daarin niet mee." Er bevinden zich onder jou enige ballingen uit San Marino", zei Sa gasta. „Ik zou die wel eens willen toespreken". „Dat zul je niet. Sagasta wendde zich in een plotse linge uitbarsting van toorn tot Dene. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6