Twee kostbare truien verspeejd'en toch kwam de Oranjeploeg er zonder kleerscheuren af Kameraad Aubisque gaf Charly Gaul geen gelegenheid om prestige terug te winnen 1 1 UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN fa BALANSs Eerste bergen maakten al slachtoffers DINSDAG 17 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 WagtmatiA faat&eetde kiespijn en fretten Voorting spaarde zijn krachten en Het de jeugd als TREKPAARD fungeren Evenals in de vorige ritten was er na de start te Bayonne direct een brandende activiteit te bespeuren en in de aanvang reeds behoorde Defilip- pis tot de gangmakers. Tot tweemaal toe deed hij een ontsnappingspoging, hetgeen na 45 km., in de heuvelachtige streek rond Escos, leidde tot een afscheiding van vijftien renners, onder wie onze landgenoten Wagtmans en Hinsen en de Belg Brankart. Hun voorsprong was echter niet veel meer dan een minuut en wilde maar niet groeien ondanks de tussentijdse tempoverschillen van Brankart. Want in het peloton, waarin ook de Nederlandse dragers van de eretruien, Gerrit Voorting en Daan de Groot, mee aan het hoofd gingen, hielp vooral Stan Ockers mee, om de snelheid te verhogen. Nog voor de eerste ravitaillering, welke na 97 km. te OIoron-St. Marie werd gegeven, bleek de kopgroep te zijn ingehaald door een ploegje van 5 man, onder aanvoering van wereld kampioen Stan Ockers, zodat thans twintig man de leiding hadden. De samenstelling van deze groep was als volgt: vier Belgen (Brankart, Ockers, Adriaenssens en Close), drie Fransen (Darrigade, Privat en Forestier), twee westelijken (Quentin en Thomin), twee Nederlanders (Wagtmans en Hin sen), drie Italianen (Defilippis, Fantini en Padovan), twee Zwitsers (Arnold en Pianezzi) en verder een viertal enkelingen. Juist voor de Soulor, op ruim 10 km van de top van de Aubisque, welke in de eerste categorie meetelde voor het berg- klassement, waren de enkele overgeble ven sterken uit de kopgroep en de voor sten van de achtervolgende klimmers bij elkaar gekomen. Tot de overblijvers be hoorden Darrigade. Privat en Forestier, Defilippis, Ockers en Brankart. Bij de nieuwe gezichten zag men Bahamontes, Huot en de regionaal Meyzencq, die kort na Gaul uit de grote groep was ontsnapt. n fBeóte dag. vaat Qaitigade Deze formatie slaagde erin tijdens de volgende 60 km. tot aan de bekende be devaartsplaats Lourdes haar voorsprong tot ruim vier minuten te vergroten. Op dat ogenblik was Gerrit Voorting, die in het peloton zat, zijn gele leiderstrui dus allang kwijt aan Darrigade, wiens kan sen op de groene trui van Daan de Groot trouwens eveneens stijgende wa ren. Kort na de doprkomst te Lourdes begon de grondige verandering van het strijdbeeld. Want uit het peloton begon nen. de een na de ander en bijna steeds vergezeld van enkele renners, die in de aansluting bij de groten hun geluk zoch ten, de klimmers zich te distantiëren om tijdig voor de slag aan de voet van de Aubisque te zijn. Sein tot de aanval. De Spanjaard Bahamontes gaf het sein tot de aanval. Hij kreeg de Belg Vlaeyen en de Luxemburger Jampie Schmitz mee. Ook de Spanjaard Lorono, de regionalen Walkowiak en Huot en enkele Italianen demarreerden. De Luxemburgse Charly Gaul ontsnapte bij de tweede verzorging, te Argeles (171 km.), geheel alleen. Hij had een strategisch punt voor zijn atta que uitgezocht. Want juist daar begon de ongeveer 30 km. lange stijging naar de Aubisque. En de specialisten wonnen op hun domein snel veel tijd terug, ter wijl de niet-klimmers in de kopgroep juist grote moeilijkheden begonnen te krijgen. De zwakkeren vielen stuk voor stuk terug, zodat er van hun groep ten slotte niet veel meer dan een half dozijn renners overbleef. Veel eerder dan Wagtmans had Hin sen de leiders al moeten loslaten. H(j profiteerde echter van de renners die hem voorbijgingen en liet hen om benrten zo lang mogelijk als gangma kers fungeren. Wout Wagtmans ver ging van de kiespijn en moest tenslotte het hoofd buigen voor de voortduren de demarrages van Bahamontes, maar gelukkig raakte hfj niet ver achter. De grote mannen. In de kuil tussen de toppen van de Soulor en de Aubsque drongen Baha montes, Ockers. Meyzenq en Huot in soepele stijl naar voren, op korte afstand volgden Defilippis, Forestier, Brankart en Adriaenssens, Charly Gaul, juist op de laatste kilometers naar de top opge houden door een lekke band, voerde, nog achter Wout Wagtmans en Walkowiak, een groep aan, waarvan o.m. Darrigade en Privat deel uitmaakten. Op de mysterieuze slingerpaden naar boven zag men bijna geeh toeschou wers langs de gele rotswanden staan. Maar op de top waren toch een paar duizend mensen in de kille mistige wind getuigen van de sprint om de bergpremie, de tot hun grote verras sing en vreugde door hun streekge noot. Huot, werd gewonnen met zes sec. voorsprong op Ockers, Bahamon tes en Meyzenq. En met nog duidelij ker voorsprong op de daarna komende candidaten resp. Gaul op 18 sec. Wal kowiak op 42 sec., Privat op 46 sec., Adriaenssens op 54 sec., Darrigade op 56 sec. en Forestier. Onze landgenoot Wagtmans kwam ach ter Defilippis en Brankart als dertiende over de top met 1 min. 15 sec. achter stand op Huot. Jan Nol ten, die in dt aanvang van de rit achteruit was ge worpen door een lekke band, verscheen tot verrassing van de Nederlanders langs de kant van de weg er waren zowaar enkele Nederlandse supporters naar de verre Pyreneeën gekomen kort na Wagtmans, tezamen met Bauvin en Lo rono. met slechts 1 min 50 sec. achter stand op Huot. 13e ETAPPE 18JUU176 KM.-14e ETAPPE 19JULI231 KM. De Italiaan Defilippis werd winnaar m de elfde etappe, die hij in 6 uur, 35 min. en 57 sec. reed. Men ziet hem hier de finishlijn passeren. Tweede werd de Belg Ockers (omkijkend) en derde Dar rigade van de Franse nationale ploeg. De laatste veroverde tevens de gele trui. Wagtmans haalde ln. Direct na de top begon de 55 km. lan ge afdaling naar Pau, die naar het scheen sneller dan ooit werd gereden. Wagtmans daalde zeer scherp, zodat hij een deel van zijn bij de beklimming opgelopen achterstand kon goed maken. Jan Nolten bleef ook nu weer niet zonder pech. In de caroussel naar beneden ontsnapte hij ternauwernood aan een botsing met de regionaal Bertolo, die was gevallen. En kele ogenblikken later liep zijn voor- £tappe- PRIJS VRAAG] MORGEN EEN DUBBELE PRIJS j Vandaag geen prijswinnaar! De honderden inzenders, die op de dagprijs mikten, waren er naast. Namen van bekende klim- specialisten sierden de briefjes, maar niemand heeft gedacht: „Defilippis kan 't wel eens win nen!" Daarom stellen we morgen een dubbele prijs beschikbaar. Wie de dagprijs van de étappe naar Toulouse wint, krijgt hon derd Engelse sigaretten of twee dozen sigaren. Het recept kent u reeds. Zorg dat de naam van de étappe-win naar morgenochtend voor negen 4> uur op ons bureau is. Indien u de X voorkeur geeft aan sigaren, kunt b u dit even vermelden. Wie op x het briefje vermeldt: „Niet ro- <j> ker" dingt mee naar de prijs voor niet-rokers, welke voor deze ge legenheid bestaat uit een taart. band er af. Jan Nolten moest zelf repare ren en verspeelde daardoor zijn uitste kende kans om in de kopgroep te ko men, welke zich in de laatste fase van de strijd in het dal naar Pau vormde. Op dertig km. voor het einde, toen de glooiingen veel minder steil waren, re den er vooraan veertien renners bij el kaar en Wout Wagtmans prees zich ge lukkig, dat hij in dit gezelschap van grote mannen als Ockers, Brankart, Gaul Bahamontes en Defilippis aanwezig was. Desmet en Lorono waren twee min. te ruggevallen, Jan Nolten lag met de Ita lianen Fantini en Nencini en de Belg Close op bijna drie minuten. Het pelo ton volgde op 3 min. 40 sec. In dat peloton zaten drie oranjeman nen met gemengde gevoelens. Gerrit Voorting had het zwaar gehad. Hij was de gele trui kwijt. Daan de Groot de groene trui verspeeld, maar hfj be hoefde niet ontevreden te zijn over zichzelf. Er stonden tenminste nog mensen op de Aubisque toen ik voor bijkwam, zei hij later. Als ik slechter had geklommen zouden die kijkers al lang naar huis zijn geweesten Van der Pluym reed niet goed en niet slecht, zo luidde het eigen oordeel. Op het circuit te Pau bleken nog der tien man van de kopgroep te zijn over gebleven. Meyzenq was kort voor de stad namelijk afgestapt wegens pech. Darri gade die al een paar dagen op een etap pe-overwinning had gereden, kreeg weer zijn zin niet, dank zij de grote reserves van het slanke Italiaantje Defilippis. En hij moest Ockers ook nog voor laten gaan, maar met zijn derde plaats en de gele trui, die hem in deze tour voor de derde maal ten deel viel, was Darrigade niet slecht bedeeld, En wat Wagtmans betreft, die kon zijn negende plaats in deze bijzonder zware etappe alleszins eervol noemen. Jan Nolten arriveerde, een schrale troost voor de lange Lim burger. als negentiende nog juist bij de Noltcn, de pechvogel van de Neder landse ploeg, had ook gisteren weer 'n paar lekke bandjes, die hem beletten om bfj de kopgroep in Pau te arriveren. eerste twintig, met V/2 minuut achter stand op de winnaar. Sjef Lahaye kwam vandaag het minst gunstig uit de bus. Hij was in de afda ling van de Soulor gevallen en had een wond aan zijn arm opgelopen. Op de Aubisque had hij al tien minuten ach terstand. In het dagklassement werd hij 94ste met 23 minuten achterstand op De filippis en Jos Hinsen kwam natuurlijk in Pau ver binnen de limiettijd aan de finish. Want Hinsen houdt onder alle omstandigheden vol. ETAPPE-KLASSEMENT 1. Defilippis (It.) 6.35.57; In dezelfde tijd: 2. Ockers (B.), 3. Darrigade (Fr.), 4. Forestier (Fr.), 6. Gaul (Lux.), 6. Ba hamontes (Sp.), 7. Brankart (B.), 8. Wal kowiak (NOC). 9. Wagtmans, 10. Huot (ZW), 11. Adriaenssens (B.), 12. Bauvin (Fr.). Op 11 sec: 13. Privat (Fr.); op 3 min. 23 sec.: 14. Robinson (Lux.), 15. Nencini (It.); op 3 min. 26 sec.: 16. Lo rono (Sp.), 17. Desmedt (B.); op 3 min. 31 sec.: 18. Fantini (It.), 19. Nolten, 20. Bertolo (NOC), 21. Close (B.)op 4 min. 15 sec.: 30. De Groot, 33. Voorting, 34. Van der Pluym; op 17 min. 1 sec.: 76. Hinsen; op 23. min. 28 sec.: 94. Lahaye. De suikerprijs was voor de Italiaan Defilippis. De pechprijs ging naar Tho min (W). Gisteren hebben Schmit (Lux.) Gil (ZO), Bihannic (W), Gay (ZW) en Mahé (Fr.) moeten opgeven, zodat er nog 100 deelnemers over zijn. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. België 19.47.21; op 30 sec.: 2. Frank rijk; op 6.16: 3. Italië; op 7.55: 4/5. Ne derland (Wagtmans, Nolten, De Groot) en Luxemburg; op 10.13: 6/7. Spanje en Noordoost Centraal; op 12.36: 8. Zuidoost op 14.54: 9. West; op 17.22: 10. Zuidwest; op 19.18: 11. Ile de France; op 21.36: 12. Zwitserland. Charly Gaul heeft in de tien étappes, welke in Bayonne achter ons lagen, met vuur gespeeld. Van zijn achterstand op de gele truidager Gerrit Voorting, tus sen de vfjftig en zestig minuten, heeft hfj in de eerste bergétappe, van Bayonne naar Pau, over de Siamese tweeling, de Soulor en de Aubisque, geen seconde kunnen afhalen. De felle strijd werd van Bayonne af op de in deze toer gebruikelijke wijze voortgezet en de Luxemburgse renner met zijn te groot zelfvertrouwen, met zijn zelfoverschatting zouden wij willen zeggen, heeft maar een ondergeschikte rol in de elfde scène van het spektakel, dat de Tour de France heet, gespeeld. Daar boven in de bergen zal ik alleen zijn, heeft hij in Rijssel verklaard toen de karavaan de Atlantische Oceaan be reikte; in La Rochelle, tekenden de jour nalisten uit zijn mond op, dat Gaul elke dag in de bergen in de aanval zou zijn. 't Inzicht kwam. Hier in het peloton heb ik weinig of geen vrienden, had hij gezegd, maar de Aubisque en de Aspin en de Peyresour- de zijn mijn kameraden, evenals de Izoard en de Croix de Fer van de Alpen. In Bordeaux nog voegde hij aan zijn pralende uitspraken toe, dat hij zou pro beren met mokerslagen ai zijn tegen standers stuk voor stuk terug te slaan. Twee dagen later, in Bayonne was hij als een blad aan een boom omgedraaid: Die Ronde van Frankrijk kan ik niet meer winnnen, daarvoor is mijn achter stand te groot, had hij Wagtmans toe vertrouwd. Toch verwachtte men van Gaul nog een explosie, een ernstige gooi naar het bergklassement, een solo-klim via de Soulor naar de Aubisque om met groot verschil te Pau te winnen. Daar mee zou zijn prestige althans zijn ge red. Maar ook daar is niets van ge komen. Want toen de strijd na het val len van de vlag in Bayonne ontbrand de en zich tussen de 70 en 80 km. een kopgroep had gevormd, die 'n serieuze uitlooppoging waagde, was Gaul er niet b(j. y In Arras, waar de beklimming van de dertig kilometer lange stijging over 1000 meter hoogteverschil naar de 1700 meter in wolken gehulde Aubisque begon, moest Gaul uit het peloton dema*|eren om althans zijn gezicht bij de klimmers te laten zien, want voor hem lag een groep van twintig man. Pech. De Luxemburgse specialist kloj^| jjjie- makkelijk en waarschijnlijk had hij zich nog wel kunnen mengen in het gevecht voor de bergrangschikking, als hij niet door een lekke band was teruggevallen en als vijfde de top passeerde met vijf tien seconden achterstand op Huot, het lichtgewicht] e van 65 kg. uit de Zuid westelijke Franse ploeg, die zich ook het vorig jaar heeft onderscheiden. En zo sloeg voor Gaul het uur van de gerech tigheid niet. De eerste bergétappe had geen sensa tioneel beloop en de verschillen aan de finish waren zeker niet groter dan die in de voorgaande étappe's. Gerrit Voorting en Daan de Groot en Leo van der Pluy arriveerden met 4 min. 15 sec. achterstand op de kop groep van veertien man, die zich tij dens de afdaling van de top van de Aubisque naar Eaux-Bonnes had ge vormd, waardoor zowel de gele als de groene trui voor de Nederlandse ploeg verloren gingen Belden truien kwamen in het bezit van Darrigade, die zich in deze Tour de France toch wel als een compleet renner heeft aangediend maar van een slechte dag voor de Nederlandse ploeg kan zeker niet worden gesproken. Wagtmans kwam in de leidersgroep te Pau aan en Jan Nolten zou zeker ook bij het voorste plukje klimmers in Pau zijn gearriveerd, indien hy niet in de afdaling van de Aubisque een afgelopen voorband zelf had moeten repareren. Nolten te laat. De Limburger mist het tactisch gevoel' om zelf het juiste ogenblik te kiezen wanneer hij moet weggaan. Vorige jaren koos hij zo'n ogenblik om te demarreren vaak veel te vroeg en dit keer was hij, en aan de finish moest Nolten dat zelf beamen, te laat met zijn vlucht uit het peloton. Dertien kilometer van de top van de Soulor was hij weggegaan, maar hij kreeg Lauredi, door vele deskundi gen gezien als een zekere winnaar in Parijs, mee zodat onze landgenoot ge dwongen was af te stoppen. Niet lang daarna toen deze Franse regionaal ergens in het peloton zwierf probeerde Nolten het opnieuw en nu gelukte het beter. Is het gebrek aan zelfvertrouwen, waardoor Nolten niet de vruchten plukt van z(jn capaciteiten? Of speelt het gevoel van altijd pechvogel te moe ten zijn in deze étappe waren er weer twee lekke banden voor hem b(j bij hem een rol? Bemoedigend voor hem was in leder geval de winst in het algemeen klassement van negen plaat sen. Gerrit Voorting en Daan de Groot reden verdedigend. Geel en groen steunden elkaar in trouwe wlelerkame- raadschap. Naar ons gevoel ging de steun van Daan de Gioot en ook van Leo van der Pluym iets te veel naar de gele truidager u't. Zonder twijfel heeft een gevoel van solidariteit beide jeugdige renners par ten gespeeld, maar bij Daan de Groot zijn letterlijk en figuurlijk de rugzakjes van het tricot gescheurd. Teveel heeft Voorting gehangen aan de krachten van zijn jongere teamgenoten, hetgeen de Roosendaler in volgende étappes ten goed zal komen. Aan de jongere renners is evenwel de toekomst en een oudere mag niet te hoge eisen stellen wanneer het op hulp en bijstand aankomt. De internationale jury gaf aan dit drietal ieder 500 franken boete wegens herhaald duwen van Voorting, een boete, welke toch wel duidelijk voor zichzelf spreekt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Darrigade (Fr.) 59.24.19; op 1 min. 8 sec.: 2. Adriaenssens (B.)op 2 min. 32 sec.: 3. Voorting; op 4 min. 34 sec.: 4. Lauredi (ZO); op 5 min. 41 sec.: 5. Bau vin (Fr.)op 7 min. 2 sec.: 6. Desmet (B) op 7 min. 21 sec.: 7. Walkowiak (NOC); op 12 min. 50 sec.: 8. Picot (W); op 13 min. 41 sec.: 9. Wagtmans; op 17 min. 43 sec.: 10. Monti (It.); op 19.11: 11. Defilip pis (It.); op 20.43: 12. De Groot; op 21.53 13. Privat (Fr.)op 23.21: 14. De Bruyne (B.); op 24.35: 15. Mahé (Fr.); op 25.53: 16. Barbosa (Lux.)op 26.41: 17. Van der Pluym; op 29.31: 18. Robinson; op 29.35: 19. Forestier (Fr.); op 34.07: 20. Impanis (B.); op 37.53: 23. Ockers (B); op 46.02: 32. Fornara (It.)op 48.29: 35. Bahamontes (Sp.); op 51.58: 37. Gaul (Lux.); op 52.17: 38. Hassenforder (W); op 55.38: 43. Mallejac (Fr.); op 59.46; 51. Nolten; op 1.11.26: 61. Hinsen; op 1.13.05: 69. Poblet (Sp.); op 1.26.01: 70. Gemi- niani (Fr.); op 1.33.31; 81. Lahaye; op 1.36.03: 84. Huot (ZW); op 2.16.46: 100. Meyzenq (ZO). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 177.16.17; op 19 min. 35 sec.: 2. Nederland; op 26.02: 3. Frankrijk; op 31.17: 4. West; op 53.55: 5. Italië; op.. 1.29.45: 6. Noordoost Centraal; op 2.11.25: 7. Zuidoost; op 2.13.11; 8. Zuidwest; op 2.23.28; 9. Luxemburg; op 2.42.37: 10. Ile de France; op 2.46.34: 11. Spanje; op 3.05.19: 12. Zwitserland. PUNTENKLASSEMENT 1. Darrigade 159 p.; 2. Desmet 178 p.; 3. De Groot 182 p.; 4. Picot 187 p.; 5. Bauvin 198 p.; 7. Voorting 213 p.; 19. Van der Pluym 391 p. BERGKLASSEMENT 1. Huot 10 p.; 2. Ockers 9 p.; 3. Baha montes 8 p.; 4. Meyzenq 7 p.; 5. Gaul 6 p.; 6. Walkowiak 5 p.; 7. Privat 4 p.; 8. Adriaenssens 3 p.; 9. Darrigade 2 p.; 10. Forestier 1 p. Oil Oil Oil Oil CDII Oil Oil Oil c 0 De tweede plaats in het ploegen- klassement werd door Nederland behouden, al werden acht kostbare minuten verspeeld door het feit dat alleen Wout Wagtmans in de lei dersgroep te Pau arriveerde. De Belgen hebben zich nog vaster op de eerste plaats genesteld en heb ben nu twintig minuten winst op de Oranjeploeg. In de algemene rangschikking heeft Darrigade ditmaal een voor sprong van 1 minuut 8 seconden op Adriaenssens en 2 min. 32 sec. op Gerrit Voorting. Wagtmans is ruim dertien minuten achter op Darri gade en bezet de negende plaats. De Groot en Van der Pluym handhaaf den zich uitstekend. 3 HO IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO Letterlijk en figuurlijk heeft de eerste bergétappe haar slachtoffers geëist, maar in het algemeen ge sproken is het eerste duel in de bergen onbeslist ge ëindigd. zwierf hij in de omgeving van de Nederlander en daardoor was hij er niet bij, wanneer er ontsnap pingen waren. Vier kostbare minuten heeft hem deze tactiek ge kost, een verlies, dat nog wel te overkomen is. maar daar staat tegenover, dat het heel wat moeite kost niet geplaagd door het be ruchte. angstige uitzicht, dat reeds veel dalers de moed heeft ontnomen. Daarom hield Wagtmans 't bij. Ergens op 't steenslag van de slingerwegen klonk deze dag echter het gieren van de remmen der volg- wagens. 'n Auto van de de Luxemburgse ploeg verdween het eerst in de brokkenwagen, spoedig ge volgd door Gil van de Z.O.-ploeg en Bihannic van de W.-ploeg. Tenslotte kwam er ook voor Gay (Z.W.) en Mahe een eind aan de strijd. Gay moest opgeven wegens een ge broken sleutelbeen en Mahe werd aan knie en dijbeen gewond. Laatstge noemden zijn te Pau in een ziekenhuis opgeno men. De Nederlanders zijn er vrij goed doorheen geko men. De enige grote ver liezer was de Fransman Lauredi, die steeds meer gezien wordt als de aan staande winnaar van de tour. Lauredi maakte de vergissing van zijn leven. Hij meende, dat het vol- 'doende was om de gele truidrager Voorting in de gaten te houden. Steeds om in de bergen 4 minu ten goed te maken op ge vaarlijke concurrenten, die ook hun hellinkjes wel kunnen nemen. Letterlijk zijn er ook slachtoffers gevallen. De Aubisque zag er in verge lijking met vorige jaren minder kwaadaardig uit. Wel hingen er zware ne- velgordijnen rond de top. maar de renners werden Franse televisie bleek over de kop te zijn geslagen en de reporter lag onder de auto. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis van Pau gebracht. Gister avond kwam hij bij kennis en men hoopt, dat hij er het leven van af zal bren gen. Voor vijf renners bete kenden de cols het einde van de strijd. Schmit van Bij de Nederlanders maakte alleen Lahaye een val. Hij had een bloeden de wond aan de arm. maar fietste dapper door. Een dame langs de hellingen van de Aubisque gaf hem haar sjaal om de wond te verbinden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5