Leerlingen en leraren van „ARS AEMULA" exposeren De diamantroof te Londen Gewestelijk Arbeidsbureau fiR VESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN ACTIE BIJZONDERE NODEN DINSDAG 17 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 In gebouw Pieterskerkgracht 9 LIET wil nogal eens voorkomen, *^dat kunstzinnige Leidenaars, die zich ook creatief met de kunst bezig houden, niet op de hoogte zijn met het bestaan van een Leidse „acade mie voor beeldende kunsten", i.e. de school van het Leidse schildersge nootschap „Ars aemula naturae", noch met de mogelijkheid in de ate liers van dit genootschap te werken en er contact te krijgen met geest verwanten. Dat is vreemd, want niet alleen is genoemd genootschap van een respectabele ouderdom en boogt het op een waardevolle traditie, het doet ook ieder jaar van zich spreken bij gelegenheid van een expositie van leden en leerlingen. En deze jaarlijkse tentoonstellingen staan op een behoorlijk hoog peil. Van 18 juli tot en met 18 augustus wordt er weer tentoonstelling gehou den, deze keer nu eens niet in Iget stedelijk museum de Lakenhal, maar in de ateliers van het gebouw Pie terskerkgracht 9. Men heeft ook een andere opzet aangehouden. Hier exposeren n.l. niet de leden en daar naast een klein, geselecteerd groepje aspirant-leden, maar de leerlingen en daarbij de leraren, ieder met een kleine, representatieve collectie van hun werk. Men krijgt zo een beter beeld van datgene, wat de school na streeft en wat men er bereikt. En wanneer we dan horen, dat menig veelbelovend jongmens hier zijn weg heeft gevonden naar de meer offi ciële academies en aldaar alles be halve een gek figuur heeft geslagen mede door de uitstekende vooroplei ding van Ars (die tussen haakjes ook voor vele kunstenaars als enige op leiding voldoende bleek!), dan ne men wij dit, staande tussen de gede gen en artistiek verantwoorde werk stukken van leraren en leerlingen, direct aan. Om te zien, wat van de leerlingen verwacht mag worden, bekijken we dan eerst het werk van de leraren: de schilder J. Kropff, de schilder illustrator F. Reitman en de beeld houwer Lo Molenaar. Over het werk van Kropff zullen de meest heftige discussies ontstaan. Het is n.l. non-figuratief, abstract of hoe ge dat verder noemen wilt. In feite zijn het sterk gespannen en rhythmische composities van lijnen en kleuren, ontstaan op het thema van „het wonder van het leven". Zij wortelen door associaties sterk in de werkelijkheid, maar in een werke lijkheid, die niet direct gedekt wordt door het zichtbare, al worden zij daardoor opgeroepen. Dat deze schil derijen niet maar uit zo luk-raak neergeworpen penseelstreken en verfplekken zijn ontstaan, bewijst 'n nadere beschouwing. Kropff heeft heel de school van het figuratieve doorlopen en hij werkt met zorg en overleg aan zijn doeken. Zie slechts in hoeveel dimensies zulk een com positie is opgebouwd. En zo zijn ware juweeltjes ontstaan, die niet al len de wand sieren, maar waarop men ook niet gauw uitgekeken raakt. Dat deze schilder een goed leraar is, bewijst het werk van zijn leerlin gen. Nergens heeft hij hun zijn visie Leidse Agenda DINSDAG. Rembrandtspel. Aula Gymnasium Fruinlaan. 8 uur en 9.15 uur nam. Katholieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy. Adviesavond. Christe lijke Sociale Belangen. 19.3020.30 uur nam. WOENSDAG. Rebrandtspel „Westerkwartier" Ten Katestraat 8 en 9.15 uur nam. Afscheid P. Grin. Ambachtsschool. Haagweg. 3 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. DONDERDAG. A.K.W.V. Werkbezoek aan Voor hout. 3 uur rondgang bisschoppelij ke Nijverheidsschool. Ambachtsschool Haagweg. Diplo ma-uitreiking. 3 uur nam. ZATERDAG. Technische school Don Bosco. Di ploma-uitreiking. Schoolgebouw 14.30 uur nam. Vacantie-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volxenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Dienst der apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807; Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21OS0, Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, telefoon 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 juli zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar. Lido: „Helden zonder moed", 14 jaar. Luxor: „Sissi", alle leeftijden. Trianon: „Verboden vrouwen", vol wassenen. Rex: ,.Het bataljon der gedoem den". 18 jaar. opgedrongen. Hij heeft hen structuur en compositie bijgebracht, getuige het tentoongestelde werk. En verder heeft hij hen volkomen vrij gelaten om zichzelf te zijn, hoezeer dat mis schien ook tegen zijn sterke natuur indruiste. De schilder-illustrator F. Rietman, bekend om zijn houtsneden en een knap graficus en figuurschilder, heeft een meer bescheiden natuur. Hij toont zijn kunde op deze expo sitie met een reeks tekeningen naar naaktfiguur, die men waarlijk moet ontdekken. Want om een partij zó te kunnen weergeven, moet men het métier in de toppen van zijn vingers hebben zitten. En toch lijkt het alle maal zó eenvoudig De derde leraar, Lo Molenaar, is een beeldhouwer, die geestelijk zeer na verwant is met Kropff. Hij is als deze door het figuratieve heen gegaan en tot het abstracte gekomen, maar via het abstracte bereikte hij een nieuwe vormgeving, waarbij de gespannen lijn hoofdzaak werd. Wij hebben deze ontwikkeling kunnen volgen op de exposities van het Leids Kunst Centrum, waarvan Mo lenaar lid is en waarbij hij ieder jaar exposeerde. En'zo is deze beeldhou wer weer tot de herkenbare vorm teruggekeerd; daarvoor is hij dan ook beeldhouwer, zouden wij willen zeg gen. Hij is echter teruggekeerd als een gelouterde, die het essentiële weet los te maken van het toevallige. Zijn leerlingen blijken schaarser en minder „open" dan die van Reitman en Ki'opff. Maar zijn wij Nederlan ders niet altijd méér schilders ge weest? En er behoeft er maar één door te breken Terloops hebben wij u al het een en ander van het werk van de leer lingen verteld. Het zou ondoenlijk zijn allen te noemen. Maken wij een uitzondering voor prof. dr. D. H. Burger, die een zeer persoonlijke schriftuur blijkt te bezitten, voor mej. A. de Blanken, van wie wij in de schilderklasse het stilleven met schaal en flessen (no. 12) willen noe men, en voor C. J. J. van Ekeris, die in zijn schilderijen een opvallende allure heeft. Het is samenvattend te ho pen, dat vele Leidenaars met artis tieke belangstelling de weg naar de PiererSkerkgraoht no. 9 weten te vin den. Veel van het tentoongestelde werk is te koop en men siert er niet alleen zijn wanden mee maar steunt ook materieel en geestelijk een be langrijke Leidse instelling. Het is ook te hopen, dat die Leidse instanties, die over het wel en wee van Ars be slissen via subsidies, een bezoek brengen. Want aanzien doet geden ken en Ars zit met vele zorgen! De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 4 uur. Maandag woensdag- en. vrij dagavond van 8 tot 10 uur bovendien. C. TH. WILBERTREISBERMAN Zoals wij vorige week gemeld heb ben is vrijdag 13 juli des morgens te half tien op de hoek van de Lorentz- kade en de Kanaalweg een auto in botsing gekomen met een motorrij der, welke aanrijding de dood van de motorrijder ten gevolge heeft ge had. De commissaris van politie hier ter stede verzoekt getuigen van dit ongeluk zich te melden aan 'het bu reau van politie aan de Zonnevelt- straat, afd. Verkeer. Laatste Berichten Elders in dit blad kunt u lezen over het verloop van de epidemie van kin derverlamming in ons land. Nader vernemen wij, dat in Lei den tot op heden 2*0 gevallen van kin- d er verlamming hoofdzakelijk on der kleuters zijn ingeschreven. De eerste ziektegevallen werden in Leiden al vroeg geconstateerd, nog vóór er in het land van de ziekte sprake was. Op de geneeskundige dienst te Leiden heeft men de indruk, dat het hoogtepunt van de epidemie al be reikt is. Op het bureau van de stationschef te "'Leiden is vanmorgen afscheid ge nomen van de heer J. van Beesd, adj.-commies, die na 40 dienstjaren de Ned. Spoorwegen gaat. verlaten. De plaatsvervangend stationschef, de heer W. Vriezen, prees de heer van Beesd als een goed ambtenaar op de expresgoed-afdieling van het station, die altijd actief en oplettend zijn dienst deed. Namens het personeel bood spreker een scheerapparaat aan. Hij overhandigde mevrouw van Beesd bloemen. De heer van Beesd werd ook nog toegesproken door de stationsambtenaar de heer J. Leusen, die namens het personeel van de Expresgoedafdeling een mooi foto toestel aanbood. Ten slotte werden verversingen aangeboden en dankte de heer van Beesd voor de hulde en de cadeaux. Algemeen. Het aanbod c.q. de arbeidsreserve bleef over de periode van 2 t.m. 7 juli 1956 vrijwel gelijk. Het aantal als geheel werkloos ingeschreven man nen beliep 130. Een vergelijking met het overeen' komstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 mag uitermate gunstig worden noemd. De voordelige verschillen be dragen resp. 755, 250 en 130. Een analyse naar soort en aard van de werkloosheid, belangrijk om een juis te indruk te krijgen van de arbeids reserve, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 65, sei zoenwerkloosheid nihil, structuur werkloosheid nihil, minder geschikten 65, waaronder 45 minder-validen (geestelijk- of lichamelijk gestoor den). De vraag naar arbeidskrachten bleef zich op nagenoeg gelijk niveau bewegen en bedroeg 410 geregi streerde aanvragen, waarvan 170 aanvragen betrekking hadden op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. In nagenoeg alle bedrijfssectoren ondervindt men de gevolgen van de krappe arbeidsmarkt. Vooral in de metaalindustrie, de bouwnijverheid, de textielindustrie, de landbouw en de bandenbedrijven treedt een tekort naar voren, dat de productiemoge lijkheden beïnvloedt. Nu de vacanties van de schooljeugd nadert, zal de tijdelijk vrijkomende arbeidskracht van vacantiehulpen in diverse bedrijftakken enige ver lichting brengen, vooral in de sei- zoenibedrijven, zoals de conservenfa- brieken, de land- en tuinbouw- en het bloembollenbedrijf. Vrouwenbemiddeling. Het geregistreerde aanbod onder ging geen wijziging en beliep op 7 juli 1956 55. De vraag nam nog toe en beliep 465, waarvan 170 aanvra gen betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). De behoefte aan vrouwelijk per soneel is groot. Vooral in de textiel industrie, de confeetie-industrie, de handel, de wasserijbedrijven en de huishouding is van een tekort sprake, dat remmend werkt. FRAAIE SUCESSEN VAN „SPORTIEF". Bij de gymnastiekwedstryden te Wateringen voor de kernploegen van dames en meisjes behaalde „Spor tief" twee le prijzen. Deze wedstrijden werden georga niseerd door de R.K. Gymn.ver.ONA te Wateringen. Burgerlijke Stand Geboren: Karin Ingeborg Adolphi- ne, dr van S. P. van der Hoogt en A. I. de Bruyn; Magdalena Leuntje, dr van M. van der Plas en L. Varkevis ser; Piet er Jan, zn van I. Mioeh en J. H. Bosman; Hans Erik, zn van L. van der Woerd en J. J. van Zanten; Maartje dr van A. van Duijvenbode en I. van Duijn; José, dr van W. Gijs man en J. E. Vinkesteijn; Henricus Petrus Antonius zn van H. C. Be- melman en A. V. Coenen; Cornells Johannes Gerrit Arie, zn van C. J. Jue en D. Vlieland; Catharina dr van G. Vos en C. Braam; Hubertus Jo hannes Maria zn van J. J. van Mil en A. E. M. van Heck; An ja dr van C. van Donk en J. Stapper; Francis- cus Cornelia, zn van C. H. de Veer en A. M. Barnhoorn; Eduard Gerard, zn van H. J. Hüpscher en L. Sloos; Bob, zn van J. Schrama en C. Hen- sing; Catharina Geertruida, dr van W. Bink en C. Blansjaar. Gehuwd: W. H. van Meerveld en C. Nieuwenhuijsen; G. J. van Smir- ren en M. E. de Haas; R. Molenaar en A. P. Leef lang; D. T. van Manen en J. H. Valk; G. B. Schmidt en E. D. van Maren. Overleden: J. Rijsdam, man 65 jr De Britse politie is op haar qui vive om te verhinderen dat de maandag te Londen geroofde diamanten, waar van de waarde op zeker een miljoen gulden geschat wordt, het land uit gaan. Scotland Yard veronderstelt, dat de rover(s) zouden willen pogen de edelstenen in Frankrijk of Nederland van de hand te doen. De prijs die zij er dan voor zouden kunnen bedin gen zou echter veel lager zijn dan de geschatte waarde. Van de zijde van Lloyds verzeke- ringmaaschappij schijnt ondertussen te verstaan te zijn gegeven, dat eventuele vergoeding van de schade lang niet zeker is daar de volgens de polis vereiste veiligheidsmaatre gelen ten aanzien van de diamanten niet in acht genomen zouden zijn, Ten aanzien van de vraag, waarheen de secretaresse van de firma Wijn berg met haar kostbare bagage in de Rolls Royce op weg was, toen dez: wachtend bij een nood verkeerslicht werd overvallen, wordt door de jonge vrouw zelf en haar werkgevers het stilzwijgen bewaard. Men wijst er op, dat de overval tegelijk buitengewoon .gedurfd eenvoudig opgezet was. Enig ver eiste voor het welslagen was de om standigheid dat het verkeerslicht op rood stond. De nog onbekende over valler heeft zijn greep naar het tasje van de secretaresse onder het oog van de talrijken, die op dit tijdstip uit lunchen gingen, uitgevoerd, en wist met een gereedstaande auto te ontkomen. De chauffeur van de Rolls Royce, waarin de secretaresse zat, probeerde iog de dief te grijpen maar kwam te vallen. AANRIJDING VEROORZAAKT GROTE RAVAGE. Twee personen uit Amsterdam zijn vanmorgen op de nieuwe rijksweg tussen Delft en Overschie ernstig ge wond bij een aanrijding die om streeks half tien ontstaan is tussen een personenauto en een vrachtwa gen. De ravage die hierdoor werd veroorzaakt was zeer groot zodat de weg gedurende een half uur werd geblokkeerd en het verkeer via de oude weg door Delft werd omgelegd. Een Belgische vrachtauto-chauffeur uit Lokeren die met een oplegger over de nieuwe rijksweg reed, werd ingehaald en gepasseerd door een vrachtauto-bestuurder J. K. uit Rot terdam. Toen deze naast de Belgische wagen reed, haalde de chauffeur daarvan plotseling naar links uit een motorrijder te passeren. K. was daardoor genoodzaakt te remmen, slipte en kwam met zyn auto op het linker weggedeelte terecht. De uit tegenovergestelde richting nade rende Amsterdamse automobilist M. K. reed tegen de auto op waar door zijn wagen totaal werd ver nield. De heer K. zelf en zijn echt genote die naast hem was gezeten, raakten tussen de wrakstukken be kneld en moesten met snijbranders worden bevrijd. Zij bleken ernstige verwondingen aan hoofd en benen te hebben opgelopen en zijn per zieken auto naar het ziekenhuis aan de Cool singel te Rotterdam vervoerd. De vrachtauto van K. werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. D( Belgische chauffeur is na de aanrij ding doorgereden maar werd ach terhaald. Hij verklaarde niets van de aanrij ding te hebben gemerkt. REGEN VEROORZAAKT SCHADE AAN KERSEN. De hevige en langdurige regenval van zaterdag heeft ernstige schade veroorzaakt aan de kersen in Zee land. De rassen welke rijp waren of bijna rijp en nog aan de bomen hin gen zijn voor het grootste gedeelte gescheurd. De gescheurde kersen hebben slechts een beperkt afzetgebied en de prijs lag maandag op de veiling ir Kapelle dan ook niet hoger dan tot 40 cent per kg. Vorige week werd Voor de telers is dit een grote goede kwaliteit, nog steeds boven 1.per kg. betaald. Voor de teuers is dit een grote strop want voor de gescheurde ker sen worden thans maar nauwelijks de plukkosten betaald. Slechts enkele rassen zijn er overgebleven waarvan men nog een redelijke kwaliteit mag verwachten. Voor het grootste deel is de kersenoogst in Zeeland voor dit jaar in feite mislukt. Deze gang van zaken is temeer te leurstellend omdat het vorig jaar de kersen een bijzonder geringe oogst gaven en in 1954 ook geheel de oogsl verregende. Steeds meer raakt hier door in Zeeland de kersenteelt is dis- crediet en het areaal wordt steeds kleiner. Gevestigde personen van 9 tot en met 34. N. J. Berghuis en fam., Rijnsb.weg VALKENBURG Geboren: Johanna Gerdine- Hen- ika Cornelia, dr. v. P. Brittijn en C. van Rheenen; Elisabeth, dr. v. S. H. Corsel en E. J. Stam. 14 juli. I. Advocaat, Witte Singel 8. S. J. E. de Grootvan Bellen, Roombur gerlaan 29. C. N. A. van den Borg, Hoogl. Kerkgracht 18. N. D. Bessem, Rapenburg 12. F. W. van den Bos, keukenmeisje, Rijnsb.weg 10. A. J. van den Bosch, ver pleeghulp, Hooigracht 38. G. Browne, Groenhovenstr. 11. M. M. Brust, militair, Groenhazengracht 12. J. J. van Deenen, Verdamstr. 40. N. E. Dekker, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. H. M. G. Denz, ver pleegster, Rijnsb.weg 10. M. van Es, Ra penburg 87. C. J. H. Giesen, stoker I KM Noordeinde 2a. C. J. W. Gravendaal, ambtenaar NS, Van 't Hoffstr. 45. B. Groeneboom. Verdamstr. 60. J. de Groot, Leeuwerikstr. 5. H. Grotenhuis, hulp in de huish., De Sitterlaan 69. E. van Gulik, secretaresse. Groenhazengracht 5. H. M. den Held, Boerhaaveln 2. F. A. van der Hilst, verpleger, Oranjestr. 29. P. J. Hoy- tema van Konijnenburg, empl. Petr. Mij, Moddermanstr. 9. P. Jansen, Sionstg 15. J. W. A. Jonker, Hoge Rijndijk 85. R. N. Kellner, Stille Rijn 12. A. M. van Reste ren. verkoop-chef, Hugo de Vriesstr. 13b. G. Koren, korp. hofm. KM, Beijerinckln 45. J. H. Lantink en fam., arts, G. v. d. Laanstr. 15. W. M. van Loenen, Breestr. 73a. G. J. W. BetckeMast, Haagweg 50. Memelink, Cobetstr. 66. I. Miedema, verpleegster, Rijnsb.weg 10. J. W. Nieu- wenhuizen Segaar en fam„ bedrijfsleider Burggravenln 118. M. Pamoentjak, Rijnsb.weg 105. P. M. Pennings, Doeza- straat 20. H. H. Perquin, Stille Mare 2. G. Riemersma, verpleegster, Rijnsb.weg 10. R. M. Roos, Herengracht 54. L. Rose- boom, 11. verpleegster, Rijnbs.weg 10. R. Schreuder en fam., tandarts. Burggra- venlaan 108. R. Siebelhoff, 11. verpleger, Boerhaaveln 9. G. J. J. Slokker en fam., marconist. Burggravenlaan 100. S. Sloot weg, gezinsverzorgster, H. de Grootstr. 24a. M. P. E. Smulders, kloosterzuster, Pelikaanstr. 1. G. N. Stikkelorum en fam., timmerman, Utr. Jaagpad 29. W. M. Straver, Lusthofln lb. H. Stuut, dienstbode, Breestr. 78. J. B. Tempel en fam., bedrijfsleiders, Breestraat 33a. T. L. The en fam., arts, Moddermanstr. 15. L. Usi. verpleegster, Rijnsb.weg 10. E. v. Veen. wed. v. Steenwinkel, Burggraven- laan 88. A. C. Ch. van der PoolVer boom. Marnixstr. 93. C. J. Haalebos Verbrugge en fam., Hartmanstr. 2. J. Vopenka en fam., Breestr. 78. E. Th. Vriesinga en fam., automonteur, Vrou wenkerkhof 12a. J. Wansink, militair, Geregracht 16. M. van Wieringen, ver pleegster, Rijnsb.weg 10. C. E. Zijp, ver koopster. Zijlsingel 39. Vertrokken personen van 9 tot en met 14 juli. J. A. van Arkel, Steensohuur 18, Wassenaar, Jonkerln 30. C. E. S. Arps, Langebrug 2a, Oegstgeest, Haarlemmer- trekvaart 17. W. C. van Bemmelen, Mau- ritsstr. 14, Leidschendam, Dr. v. Noort- straat 172. S. Hoogduinvan den Berg en fam., Hoflaan 10, Oegstgeest, Balistr. 50. Katwijk, Tulpstr. 25. F. A. M. Berne- feld. Hooigracht 11-27, Alkemade, R.K. Pastorie. D. Bosman, Noordeinde 2a, Hil versum, Spoorstr. 15. A. Brussee, Potgie- terln 3, Rijnsburg, Langevrt 31. J. M. DoormanCarels, Lekstr. 43, Haarlem, Parklaan 79. N. P. Collet, Geregrt 30, Oegstgeest, Dorpsstr. 10. F. Crama, Noordeinde 16, Den Haag, Ten Hovestr. 32. G. M. B. Derksen, Rijnsb.weg 97, Nij megen, Fagelstr. 64. E. van der Does, v. d. S. Bakh.laan 10, R'dam, Groenezoom 59. D. van Eeuwijk, Stille Rijn 12, Den Haag, Elboogstr. 22. G. van Egmond, Boerhaaveln 1. Wassenaar, St. v. Grave- sandeweg 80. R. H. Fisscher, Oude Vest 35, De Bilt U. Soestd.weg 131, Zuid. P Gans, Roodenb.str. 60. A'dam, Heren- markt 8II. H. H. J. de Graaf en fam.. Schutterstr. 19, Hazerswoude. Lindeln 15. A. van Gijzen en fam., Calandstr. 39, Ha zerswoude. Lindeln 12. M. L. Hammer, Rijnsb.weg 29a, Oegstgeest, Emmaln 13. S. J. Heemskerk en fam., Roodenb.str. 8, Hazerswoude, Rijndijk A 10. L. van WoldeHoek, L. Rijndijk 117, Wasse naar, Beukenhorstln 6. P. M. Hoogduin, Leemansstr. 22, Oegstgeest, Balistr. 34. S. Huizing, Bilderdijkstr. 8, Utrecht, Dillen- burgerstr. 31. B. de Jong, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5. D. de Jong, Witte Singel 27. Hillegom, Sixlaan 17. M. Keuning en fam., Meerburgerkade 8, Driebergen Rijsenburg, v. Heecheren- laan 7. J. Koolmoes en fam., Oranjestr. 23, Leiderdorp, Hoogmadeseweg 64a. L. Kramer, W. Singel 27. Den Haag, Fuch- siastr. 143. M. van der Kreeft, Schelpen kade 21, Den Haag. Columbusstr. 64. J. W. van der Meer, Roodborststr. 40, R'dam, Kleiweg 659. P. W. F. van der Meulen, Rapenburg 12, Leeuwarden, He- liconweg 13C. S. S. Mulder en fam., Leemansstr. 12. Den Haag, Rochussenstr. 164. J. B. VeermanDe Nie. Morsweg 22a. Oss, Teugenaarstr. 138, G. van Va- rickRasser, L. Rijndijk 124a, Den Haag, Oudemansstr. 82. J. Schalkwijk, Lange- straat 1, Kamerik, B 110. J. M. W. Scheltema, Noordeinde 52, R'dam. Beu- kelsdyk 102. A. J. A. Selhorst, Hoflaan 50, Den Bosch. Lorentzkade 3. C. J. Sla ger. de L. de Kanterstr. 26 Schoonhoven, Koestr. 73. E. de Smit, Rapenburg 131, Leusden, Burg. de Beaufortweg 10. L. v. d. Stoel en fam., C. Huygensln 9. Nieu wer Amstel, Amsterdamseweg 26. W. Swets, Groenhovenstr. 26, Den Haag, Waalsdorper weg 104. H. M. Tromp, Rijnsb.weg 48, Oegstgeest, Oranjeln 3. G. Versluis, Rapenburg 131, Lopik, Dorps- straat 7. F. W. C. Vos en fam., Turfmarkt 2, A'dam, 2e Helmerstr. 123 I. W. J. Wa- gemaker en fam., Lombokstr. 48, Den Haag, M. Stokeln 1000. C. A. Watervis, Herensingel 3, Middelharnis, R.K. Pasto rie. L. J. A. van Wersch, Herengrt 22, Kerkrade. Hoofdstr. 41. H. C. J. Wijfje, Hooigrt 13-27, Alphen aan den Rijn. Noordeinde 41. W. H, Zonderop, Hoge- woerd 57, Edam. Voorhaven 158. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het doctoraal examen rech ten slaagde te Utrecht mej. M. Meyer. LEIDERDORP De heer W. Schmidt slaagde aan de Zeevaartschool „Abel Tasman' Delfzyl voor het getuigschrift B.S. stuurmansleerling. De heer C. Wolff slaagde zater dag voor het te Amersfoort gehou den staatsexamen (gymnasium a). Geb.: Frans Rijndert, z. v. W. Koolmoes en D. I. Bosman; Maria Francisca Johanna Cornelia, d. v. C. J. A. N. Rens en J. G. van Dam; Martien Dirk, z. v. M. du Prie en J. J. van der Eist. Ondertr.: J. de Jong, 23 j., te Zoe ter woude, en A. van der Vecht, 22 j.; C. Verbree, 28 j., te Monster, en L. den Hollander, 25 j. Getr.: C. J. Hoogendijk en M. E. Deegenaars; W. de Jong en A. van Leeuwen; C. van der Wolk en B. Vonk; J. de Jong en A. van der Vecht. Overl.: M. S. Viertelhauzen, doch ter, 2 weken; G. Anker, 86 j., weduw naar van W. van Elswijk. Marktberichten ROTTERDAM, 17 juli. Vee. Aan voer /2690, weektotaal 4521. Vette koeien en ossen 400, gebruiksvee vette kalveren 240, graskalve ren 133, nuchtere kalveren 465. var kens 156, biggen 77, paarden 132, veulens 39,schapen of lammeren 360, bokken of geiten 19. Vette koeien le kwal. 3.203.45, 2e kwal. 2.75—3.10, 3e kwal 2.60 2.70 per kg. Vette kalveren le kwal. 2.90—3.05, 2e kwal. f 2.75—2.85, 3e kwal. 2.30—2.55 per kg. Graskalve ren 500, 400 en 300, per stuk. Nuch tere kalveren 80,68 en 52, per stuk. Biggen f 72, 60 en 50 per stuk. Slacht, paarden le kwal. f 2.40, 2e kwal. 2.25, 3e kwal. 2.00 per kg. Veulens 500, 400 en 300 per stuk. Schapen 140, 120 en 100 per suk. Lammeren 110, 100 en 80 per stuk. Kalfkoeien 12O0, 950 en 750 per stuk. Melk koeien 1200, 950 en 750 per stuk. Varekoeien 875, 750 en 600 per stuk. Vaarzen 880, 750 en 600 per stuk. Pinken 650, 500 en 400 per stuk. Vette koeien, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen als gisteren, enkele prima soorten boven notering. Vette kalveren, aanvoer iets korter, handel vlot,doch vooral niet hoger in prijs. Graskalveren, aanvoer even minder, handel levendig, prijzen ruim prijshoudend. Nuchtere kalve ren, aanvoer korter, handel vlot, vooral niet lager in prijs. Biggen, aan. voer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen hoger. Slachtpaarden, aanvoer even groter, hanc'Ll kalm, prijzen niet geheel prijshoudend. Veulens aanvoer als vorige week, handel le vendig, iets stijver in prijs. Schapen en lammeren, aanvoer even kleiner, handel redelijk, prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer matig, handel kalm, goed prijshoudend. Vare koeien, aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen stabiel. Vaar zen en pinken, aanvoer iets meer, handel redelijk, goed prijshoudend. BODEGRAVEN, 17 juli. Kaas. Aangevoerd 177 partijen, le Kwali teit 2.13—2.20. 2e kwal. 2.04— 2-12; extra kwal. 2.45. Handel flauw. LEIDEN, 17 juli. Varkens. Aan gevoerd 370 vette varkens. De note ring was per kg. levend gewicht in centen: zware varkens 170 tot 176, lichte varkens 180 tot 190. Slagersvar- kens 165 tot 192, zeugen 160 tot 170. De handel was slepend en zware var kens moeilijk te plaatsen. LEIDEN, 17 juli. Groente. An dijvie 616; doperwten 4466; snij bonen 118146; peulen 3591; stam- bonen 105160; tuinbonen 1316; kroten 518; rode kool 1315. spits kool 2933; groene kool 17; postelein 1127; rabarber 1220; spinazie 12 22; komkommers 1039; tomaten A 45—66; idem B 51—65. idem C 27— 46; idem CC 2135; idem bonken 41 45; uien grof 13; waspeen 1127; zilveruien 332 per 100 kg.; perzi ken 340; pruimen 75135. bloem kool A 29—55; idem B 1133; idem C 1013; komkommers A 9—36; idem B 929; idem C 825; sla 4501350 per 100 stuks; bospeen 2032. kroten 67; peterselie 25; radijs 2; seldery 6; uien 617 per 100 bos. DIE GEBESICHT IS TOTTEN WINTASSE Met vaste hand draait hy het rad en langzaam stügt er weer een hoeksteen naar de top van de steiger. Hoger en hoger wordt het bouwwerk en hij zal niet rusten voor het huis van God gereed is om de eeuwen te trotseren. Zo zullen wij boowsn op zondig 22 juli aan bet nieuwe bisdom Croningen. Met evenveel begrip voor de ernst van de taak. Met evenveel vcrant- oordelükheidsgevoel. Even doeltreffend. Maarminder moeizaam. 'I Wordt weer een bllksem-actje I 's Morgens betaald, 's avonds gehaald F. 30.000.- gaan schuil in dit gezelschapsspel. Reeds zondagavond wordt door de KRO de uitslag bekend gemaakt. Ggk.Min.v.Ju«.7.7- 56 it «fd.A.LO 560/051

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3