Grijnzende Gerrit Voorting reed te Bayonne voor 't eerst een ere-ronde in de gele trui Wies v. Dongen en Van de Brekel komen vandaag in Nederland terug CHARLY L: De man die de terugweg vond Daan de fyiaat nog. in 't gmen Grote favorieten zijn voor eerste bergétappe al definitief geklopt MAANDAG 16 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Etappe- In het uit blanke stenen opgetrokken stadion van Bayonne, aan de voet van de Pyreneeën zijn Nederlandse en Belgische wielrenners en supporters elkaar om de hals gevallen. Het was weer een blijde Belgische dag, want Fredje de Bruyne won zijn derde étappe in deze tour, bovendien legde de Belgische ploeg beslag op het dagploegenklassement. Het werd ook een glorieuze rit voor de jongens van Kees Pellenaars. Gerrit Voorting reed zich in de gele leiderstrui, een schitterende prestatie van de Roosendaler, en Daan de Groot behield, dank zij zijn ijzeren wilskracht, na zeldzame pech, de groene als aanvoerder van het puntenklassement. Gerrit Voorting behoorde bij een groep van 17 man, die met een flinke voorsprong het stadion van Bayonne, de zuidelijke Franse stad, niet ver van de Spaanse grens naderde. Gerrit reed niet op de eerste plaats voor een étappe-over winning, maar voor het gele tricot, dat hij theoretisch al na 70 km. te pakken had! Weer 'n hoog tempo Hij had nog een oranjeman bij zich, Sjef Lahaye, de 24-jarige debutant uit Bunde die voor het eerst mee in de slag was gegaan. Onze twee rijders betreur den het, dat zij niet een derde landge noot, mee konden krijgen, dit in verband met de stand in het ploegenklassement. Nu waren zij, wat dat betreft, kansloos tegen de overmacht van vier Belgen in de kopgroep. Gerrit Voorting had zich in de laat ste tientallen kilometers, in de scherp dalende windingen van de Pyreneën- uitlopers, geconcentreerd op het bij blijven in de groep van 17. Want er waren ernstige concurrenten voor hem bij, als de Franse nationaal Darrigade en de Zuidoostelijke regionaal Lauredi, die eveneens gunstig stonden in het algemeen klassement en dat bijblijven gelukte hem volkomen. Voorting mengde zich niet in de strijd met de blanke sabel, welke op de meet werd geleverd door Fred de Bruyne en André Darrigade, welk duel de verde diger van de Franse driekleur, die bo vendien uit een naburige streek Les Landes komt, met een half wiel verloor. De Belg Desmet legde beslag op de der de plaats, de Italiaan Monti werd vierde en Lauredi vijfde. Gerrit Voorting werd als elfde geklasseerd, waarmede onze man op dat ogenblik ruimschoots tevre den was, omdat hij er de duizend gulden per dag opleverende gele trui mee ver- ii cd ii o ii o ii on on on o iron i u „Ik kan de ronde met meer wmnen 'n Groot moment in het leven van Gerrit Voorting. Toen hij aan de start van deze Tour de France verscheen, zei hg: ..Dit is m'n laatste tour; ik word te oud voor dit soort werk!" Maar gisteren overkwam hem iets, dat hij zelfs in zijn jonge rennersjaren nooit mocht meema ken. Aan de voet van de eerste col in deze tour gleed de gele trui over zijn schouders. tezamen vloeiden. In het eerste, geleid door Walkowiak, Ockers, Brankart, Wagtmans en Gaul, wist ook Van der Pluym, op wie Gaston Benax reeds zijn oog heeft laten vallen voor de Grand Prix des Nations in Parijs, een belang- rijke wegwedstrijd tegen het uurwerk, dan drie minuten, zodat Voorting de trui PRIJSVRAAG; VANDAAG 2 PRIJZEN „Welke Nederlander gele trui dragen?" vroegen wij in onze grote Tourprijsvraag en 39, lezers antwoordden hierop: „Gerrit Voorting!" Aan de voet van de bergen zijn zij in het gelijk gesteld. Vandaag gaat daarom voor de eerste keer een prijs van 10,er uit. Na loting werd de gelukkige J. C. v. Tol, Akkerhof 16 Leiden. Dat er in deze étappe iets met Voorting ging gebeuren, scheen wel in de lucht te zitten. Ruim vijftig deelnemers aan de dag prijs-prijsvraag wezen Voorting als étappe-winnaar aan. Zover is het helaas niet gekomen. De Belg - De Bruijne, die al enkele malen als eerste over de eindstreep flitste, werd ook deze keer win naar. Met die mogelijkheid had bijna niemand rekening gehou den. Slechts één deelnemer. Zijn naam is reeds meer in dit hoek- je genoemd. De heer P. J. Lan- gerak, Tolstraat 36 te Alphen aan den Rijn, die ook vrijdag winnaar werd. Als hij vandaag nog met zijn tinnetje Engelse si- garetten toekomt, zullen we zor- gen, dat hij morgenochtend met de eerste jjost de tweede afleve- ring ontvangt. En intussen gaat de strijd tus- sen de profeten weer voort. Zorg dat uw voorspelling 's morgens vóór 9 uur op ons bureau is en u dingt mee naar de prijs. binnen te dringen. In het tweede pelo ton. aangevoerd door de Spanjaard Ba- hamontes bevonden zich Hinsen, De Groot, Nolten en Van Dongen. v. d. Brekel gaf op. Onze negende man, Piet van de Brekel uit Echt was de enige die nog ontbrak. Later bleek, dat hij de strijd had ge staakt. Met de theoretische gele trui van Gerrit Voorting ging het vooralsnog wisselvallig. Toen er 100 km. waren ge reden en Walkowiak op zijn hevigst aan het jagen was, liep de voorsprong van de kopgroep namelijk terug tot iets meer V.I.n.r. Darrigade. Montl, De Bruyne en Desmet in een hevige sprint om de etappe-prüs, welke door de Belg De Bruyne werd gewonnen. toen kwijt was. Maar nadat er achter de leiders twee grote groepen waren ontstaan, groeide de winst van Voorting en zijn mannen zeer en was de gele trui, althans op papier wederom Nederlands bezit. Na 115 km was het beeld van de strijd aldus: op kop de groep van 18 man met Voorting en Lahaye, op ruim vfjf minuten Walkowiak, op ruim ze ven minuten de groep Bahamontes. En na de tweede verzorging in het beken de bronnenstadje Dax aan de rivier Adour begonnen de beboste heuvels de grote groeperingen parten to spe len. De pelotons Walkowiak en Baha montes gingen zich trager bewegen en kwamen bfj elkaar te zitten. De voorsprong van de 18 leiders was ruim zeven en halve minuut. Tijdens zonnig weer er stond echter nog altijd een straffe wind konden de mannen van het eerste uur op de resterende tientallen kilometers met een lange afda ling naar Bayonne, het verschil op ruim veertien minuten brengen. Zij verloren alleen Barbosa. die 25 km. voor het einde een lekke band kreeg, zodat er 17 man tegelijk aan de finish verschenen. Bar bosa eindigde evenwel ruimschoots voor het peloton waarin Poblet. voor Ockers de sprint won en waarin Daan de Groot, danks zij de assistentie van Van Dongen als derde over de streep ging. Charlie Gaul, een van de fa- n rj vorieten van de Tour de France, z stond zondagavond te Bayonne 0~ aan de voet van de Pyreneeën, U bijna 54' minuten achter op de pr T gele truidrager Gerrit Voorting. U (J In zijn merkwaardig taaltje, ge- broken Duits en wat Frans er 0 0 tussen door, bekende hij tegen- over Wout Wagtmans: „Bijna Q Q een uur achterstand voor de - - Aubisque, dat is me teveel. Ik Q n kan dit tijdverlies niet meer _j_ y goedmaken. Niet in de Py- rj Oreneeën en niet in de Alpen. U Voor mij is de Ronde van Frank- - rijk verloren". U U Dat waren de woorden van p: r Gaul, die nog pas enkele dagen U U geleden hoog van de toren had jr geblazen, toen hij verklaarde, (J 0 dat hij al zijn concurrenten op de Aubisque en de Aspin wel even Q 0 een paar afstraffers zou verko- p«- o iioiioiioiioiioiioiioiioii overde. Sjef Lahaye werd dertiende, een bescheiden succes, dat de Limburger niettemin kan aanmoedigen. Sprintende De Groot. Een apart hoofdstuk vormde de finish van het veertien minuten later aanko mende peloton, waarin zich nog zes Ne derlanders onder bevonden. Wies van Dongen trok de sprint voor Daan de Groot aan. Niet voor zich zelf, maar voor de man met de groene trui en die dus belang had bij een zo gunstig moge lijke plaatsing. Op de baan gaf Wies van Dongen de lange Amsterdammer nog een duw, alsof het een koppel wedstrijd was. Die overtreding zal hem misschien wel op een boete komen te staan, maar daar dacht Van Dongen op dat ogenblik niet aan. Hij dacht aan het gevecht met de tijd. dat Daan onderweg had moeten le veren - om de achterstand in te halen, welke hij opliep door een lekke band. Daan had na de eerste ravitaillering een halve minuut radeloos en alleen langs de kant van de weg gestaan. Toen kwam Joosen achter een volgende groep voor bij en de lekke band was zo vergeten. Jan Nolten kwam hem helpen en samen waren zij er na lang zwoegen in geslaagd niet minder dan 5 minuten goed te ma ken op de groep met belangrijke figuren als Ockers, Wagtmans en de gele trui drager Walkowiak met wie zij de aan sluiting hadden verloren. Explosieve start. Ondanks de stromende regen, de ren ners verschenen in hun plastic capes en de ploegleiders hadden de linnen kappen van hun volgwagens opgezet, was de start van de 201 km. lange etappe even explosief als bijna alle voorgaande. Me teen na het vertrek demarreerde de Franse nationaal Mahé. die 18 man on der wie Sjef Lahaye meetrok. Er deed zich al gauw een buiteling in het kopgroepje voor, waardoor en kele mannetjes afvielen. Doch er kwa men er ook weer een paar bij, onder anderen Gerrit Voorting, zodat het aantal leiders op 19 kwam te staan, Zij reden, naar het recept van deze wonderlijke tour, een daverend hoog tempo en hadden hun voorsprong na 40 km. dan ook tot bijna drie minuten vergroot. Enkele kilometers verder viel de westelijke regionaal Le Ber terug door een lekke band, zodat er nog 18 man overbleven. De overigen keken opgelucht om. Van die weste lijke pottekijkers met hun sterke po sitie in het ploegenklassement was men er dus weer een kwijt. Het -werd tyd, even rustig de balans op te maken. De ploeg, die vandaag de agressie ont ketende bleek te bestaan uit vier Fran sen: Mahé. Darrigade, Bauvin en Fore- stier, vier Belgen: De Bruyne, Desmet, Impanis en Adriaenssens, twee Neder landers Voorting en Lahaye, twee Italia nen Monti en Defilippis en verder uit de enkelingen: Huot (Zuidwest), Barone (lie de France). Quentin (West), Chacon (Spanje), Lauredi (Zuidoost) en Barbo sa, de Portugees uit de Gem. Lux.-ploeg. Theoretisch in 't geel. Deze groep had na 70 km. kort voor de eerste ravitaillering in Labouheyre een winst vergaard van 5 min. 10 sec., zodat Gerrit Voorting. die in de algeme ne rangschikking 5 min. 7 sec. achter stond op Walkowiak. op dat ogenblik de leiding had overgenomen. Na ongeveer 90 km. toen er geen sprake meer was van stortbuien en het nog maar alleen ge woon regende, ontketende Walkowiak in het bosrijke gebied van Les Landes een tegenaanval. Dit had tot -gevolg, dat het grote peloton in vier stukken uiteen viel, die later evenwel in twee pelotons Harde slag voor de Nederlandse ploeg De 24-jarige Piet van de Brekel uit Echt in Limburg heeft in de etappe naar Bayonne de strijd gestaakt. Volgens de inlichtingendienst welke de organisato- per speciale radio geven, is de Lim burger in de bezemwagen gestapt, om dat hij leed aan de gevolgen van de val, waar hij vrijdag tezamen met Michel Stolker bij betrokken was in de etappe tar Bordeaux. Maar in hotel Excelsior op de Place de la Republique te Bayonne liet Van de Brekel een geheel ander geluid horen. Geen sprake van dat hij had opgegeven, omdat hij vrijdag was gevallen. Toen het peloton door de voortdurende jachten reeds aan het begin van de etappe uit elkaar was gevallen, kwam hij op een gegeven ogenblik met de Belg Van Ge- nechten tezamen. De Belg is in een sloot gereden en dit verklaarde zijn achter stand. Tezamen zijn zij door gegaan. De Belg had tegen hem gezegd: Niet bevoor raden, dat houdt tijd op de eerste ra- vaillering was te Labaouheyre op 71 km. van Bordeaux en inderdaad hadden zij hun etenszakje niet aangepakt. Voor hen reed een klein groepje waarin zich enkele Spanjaarden bevonden. Dat ,was hun eerste doel. Te week? Toen een volgauto langzaam passeerde, demarreerde Van Genechten plotseling en ging er even achter zitten. Van de Brekel zat toen alleen en dat ontmoe digde hem zodanig, dat hij niet lang daarna de strijd staakte en zich verder naar Bayonne per bezemwagen liet ver voeren. Als men weet, dat Van Genechten in het grote peloton op de wielerbaan te Bayonne is geëindigd, dan kan mep moeilijk volhouden, dat Van de Brekel over doorzettingsvermogen beschikte. In Italië tijdens de Giro had hq een -met grote achterstand te Bayonne aan- goede moraal: In de Tour de France J gekomen, de volgende dag had de ploeg ging het, volgens hem zelf niet zo best, hem weer kunnen gebruiken. Elke man ondanks het feit, dat hq heel behoor- telt. als hulp, als knecht. Pellenaars was lijk geklasseerd was. „Ik reed de laat- van oordeel, dat de enkele supporters, die Van de Brekel nu al etappe na etap pe volgen, het misschien heel goed be doelen en wellicht van mening zijn, dat zij. de supporters, Van de Brekel helpen alleen door hun aanwezigheid. Maar de ploegleider houdt er een andere opmie op na. Een renner in de ploeg mag nim mer worden afgeleid. Slechts de mannen van de ploeg tellen, alle invloeden buiten en van thuis moeten worden ge weerd. Want dat leidt af. Daardoor komt een renner op gedachten, welke niet be vorderlijk zijn voor de goede ploeggeest. i op te Maar dat is toch geen reden geven? had Pellenaars hem gezegd. Iedereen heeft wel eens een of twee slechte dagen, maar dan komt het er juist op aan om de kop niet te laten han gen. De Nederlandse ploegleider had hem tijdens het eerste gedeelte van de strijd noa toegevoegd: „Niet achterin blijven hangen, niet slapen Piet, zorg dat je erbij bent". Heeft Van de Brekel zich deze felle woorden teveel aangetrokken? Is hij misschien wat te week voor het keiharde milieu van de Tour de France? Meer tegenslag. Pellenaars vond het jammer, dat hij op deze wijze een tweede man moest mis sen, ook dit was niet nodig. Al was hij Een treurig bericht bereikte Wies van Dongen zondagavond in Bayonne. Zijn vader is ernstig ziek en men acht het ge wenst, dat hfj onmiddellijk naar huis te rugkeert. Samen is Wies v. Dongen zon dagavond met Plet van de Brekel met de nachttrein naar ParUs gereisd om dan verder door te gaan naar Nederland. ETAPPE-KLASSEMENT De Bruyne (B.) 4.59.39; 2. Darri gade (Fr.); 3. Desmet (B.); 4. Monti (It.) 5. Lauredi (ZO); 6. Quentin (W.); 7. Chacon (Sp.)8. Bauvin (Fr.); 9. Baro ne (lie de Fr.); 10. Defilippis (It.); 11. Voorting; 12. Adriaenssens (B.); 13. La haye; 14. Forestier (Fr.); 15. Mahé (Fr.) 16. Impanis (B.); 17. Huot (ZW) allen in dezelfde tijd als De Bruyne; 18. Barbosa (Gem. Lux.-ploeg) 5.06.00; 19. Poblet (Sp.) 5.13.50; 20. Ockers (B.); 21. De Groot; 22, Thomin (W); 23. Picot (W); 27. ex aequo o.a. Bergaud en Geminiani (Fr.), Brankart, Close, Van Genechten en Vlaeyen (B.), Coletto. Baffi, Conterno Fantini, Fornara, Giudici, Nencini en Padovan (It.), Bahamontes en Botella (Sp.), Gaul, Kemp, Robinson, Schmitz en Schmit (Gem. Lux.-ploeg) en de Ne derlanders Hinsen, Nolten, Van der Pluym, Van Dongen en Wagtmans, allen in dezelfde tijd als Poblet 5.13.50. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Voorting 52.46.39; 2. Darrigade (Fr.) 52.48.22, op 1.43; 3. Lauredi (ZO) 52.48.32 op 1.53; 4. Adriaenssens (B.) 52.49.30, op 2.51; 5. Desmet (B.) 52.51.58, op 5.19; 6. Bauvin (Fr.) 52.54.03, op 7.24; 7. Walko wiak (NOC) 52.55.43, op 9.04; 8. Picot (W.) 52.57.05, op 10.26; 9/10. ex aequo Wagtmans en Monti (It.) 53.02.03, op 15.24; 11. Mahé (Fr.) 53.04.31; 12. De Groot 53.05.03; 13. Barbosa (Lux.) 53.05.49; 14. Caput (W.) 53.07.36; 15. Dc Bruyne (B.) 53.07.41; 16. Defilippis (It.) 53.08.33; 17. Beuffeuil (ZW) 53.09.48; 18. Privat (Fr.) 53.10.04; 19. Van der Pluym 53.11.01; 20. Padovan (It.) 53.11.01; 44. Bahamontes (Sp.) 53.36.51; 51. Gaul (Lux.) 53.40.20; 58. Hinsen 53.42.47; 61. Nolten 53.44.43; 71. Lahaye 53.58.25; 75. Van Dongen 54.02.22. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. België (De Bruyne, Desmet, Adriaens sens) 14.57.57; 2. Frankrijk 14.58.27; 3/4. ex aequo Italië en Nederland (Voorting, Lahaye, v. Dongen) 15.13.08; 5/8. ex aequo West, He de France, Zuidwest en Zuidoost 15.27.19; 9. Gem. Lux.-ploeg' 15.33.40; 10/12. ex aequo Spanje, Zwit serland, Noordoost Centrum 15.41.30. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 157.28.56r 2. Nederland 157.40.36 3. West 157.45.19; 4. Frankrijk 157.54.28; 5. Italië 158.16.35; 6. Noordoost Centrum 158.48.36; 7. Zuidwest 159.24.45; 8. Zuid oost 159.27.45; 9. Gem. Lux.-pl. 159.44.29; 10. Ile de France 159.52.15; 11. Zwitser land 160.12.39; 12. Spanje 160.19.28. PUNTENKLASSEMENT I. De Groot 152 pnt.; 2. Darrigade 156 p.; 3. Desmet (B.) 161 p.; 4. Picot (West) 164 p. 5. Voorting 180 p.; 6. Bauvin (Fr.) 186 p.; 7. Ockers (B.) 196 p.; 8. Rolland (Fr.) 218 p.; 9. Hassenforder (West) 244 p.; 10. Caput (W.) 269 p.; 11. De Bruyne (B.) 270 p.; 12. Tonello (Ile de Fr.) 273 p.; 13. Lauredi (ZO) 292 p.; 14/15, Audaire (W.) en Beuffeuil (ZW) 331 p.; 16 .Monti (It.) 335 p.; 17. Siguenza (lie de Fr.) 337 p.; 18. Thomin (W.) 349 p.; 19. Fantini (It) 350 p.; 20. Barbosa (Lux) 351 p. Barone (lie de Fr.) kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner, hij behaalde 56 p.; tegen Chacon» en Barbosa 20 p.. Lau redi en Darrigade 8 en Hassenforder 3 p. De overeeenkomst met het verloop van de Tour de France van het vorig jaar is wel treffend: Toen won Hinsen de zevende étappe van Zürich naar Thonon-les-Bain, verover de Wim van Est de gele trui en behield Wout Wagt- Een zware bekkenverwon ding hield hem wekenlang in het ziekenhuis van Al- bertville vast. Met welk een vasthoudendheid en grenzeloze energie heeft Gerrit Voorting zich na zijn beterschap weer naar boven gewerkt! Pellenaars liet zijn oog weer op hem vallen, ondanks het feit. dat de Roosendaaler met zijn 33 jaar niet meer tot de jongeren hoort. Voor de eerste maal heeft hij thans de gele trui om zijn schou ders. nadat Wout Wagt mans en ook Wim van Est toen in het laatste gedeelte van de étappe vast stond, dat de groep vluchtelingen niet meer kon worden in gehaald door het grote pe loton, waarin Walkowiak, Picot en Ockers zaten, niet gedemarreerd, maar hii heeft er als hij kop moést overnemen, hard aan ge- eens is gebeurd. Maar ge hoorzaamd zal er wor den. Pellenaars weet. dat de situatie in Bayonne veel overeenkomst ver toond met die van het vo rig jaar te Thonon-les- Bain, maar hij zal nu een andere taktiek volgen. Niet direct op het behoud van trokken en zijn biidrage de gunstige plaats in het geleverd in de tijdwinst van bijna een kwartier. Natuurlijk is Wout Wagt mans een paar plaatsen gezakt in de algemene rangschikking, maar wij mans de groene trui. Dat was aan de voet van de Alpen. Vanavond staan wij aan de voet van de Pyreneeën. Gerrit Voorting heeft de gele trui veroverd, Daan de Groot slaagde erin na moedig rijden de groene trui te behouden en Ne derland staat nog steeds tweede in het algemeen ploegenklassement. NOOIT ZAG DE TOUR ZO'N HARDE VOORTING algemeen ploegenklasse ment zal er worden gere den, dat kan later nog wel. maa r op een zo gunstig mogelijk resultaat in de étappe. Hii vertelde zijn jongens, dat de buitenlan ders hem hadden gevraagd of hii de verovering van de gele trui en de groene had gearrangeerd, in tak- tische zin dan altijd. On- z\r\, had de ploegleider "verklaard, maar hii wist. gezien de klassering van dat kostbare kledingstuk reeds voor hem hadden gedragen.^ Vandaag nog, toen Mahé in Bordeaux de jacht had geopend en de Wederom dus prachtige concurrenten elkaar van eerste minuut af een gevecht op leven en dood leverden, heeft hij een successen, zoals wii na de start te Reims vrijwel na elke étappe fraaie resulta- vermoeden dat de kleine man uit Brabant voor zijn eerste bergétappe over de Aubisque nog wat vuur werk in petto heeft. Trou wens, Pellenaars heeft zon dagavond in hotel Excelsior zijn jongens bij elkaar ge- Voorting en ten van de oranjeploeg staaltje van durf en ge roepen en met hen op ern- dat een hebben kunnen meld^i. Het vorig jaar. na het vertrek uit Thonon-les- Bain, in de étappe naar Briancon. maakte een ern stige val van Gertit Voor ting een voorlopig einde aan zijn wielercarrière. hardheid laten zien. toen hij met Impanis. Lauredi. Barbosa en Huot een klein leidersgroepje van 14 min wist in te halen en daar mee de grondslag legde voor het bezit van de lei derstrui. Zeker hij heeft. stige wijze, ook na het ver lies van Van de Brekel en Stolker de nieuwe taktiek besproken, welke maandag in de étappe van de Aubisque moet worden ge volgd. Niets wordt er schriftelijk vastgelegd, zo als in vorige jaren wei- daag of morgen in het be zit van de gele trui zou komen. En daar heeft hij op gespeeld. En voor Daan de Groot heeft hij bewon dering, voor diens vecht lust en volhouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7