Ned. atletiekploeg verloor met 126-85 van Tsj. Slowakije WIE WEET.... De zomers van Nederland Nederlandse Olympiade-zegels 1956 MAANDAG 16 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 't Was niet: „&a& ap de p&ttew" Met precies dezelfde tijd, 13.32,6, stui- schappen van de amateur atletiek unie. ven Chataway en Ibbotson (no. 21) over Het weer had ook niet medegewerkt om de finishlijn van de drie mijls loop in het de baan schoon te houden: beide lopers Londense White City stadion waar kunnen dat met bewijzen te over getui- deel namen aan de jaarlijkse kampioen- gen. Drie Ned. records verbeterd De derde landenwedstrjjd van, de Nederlandse heren atleten heeft de stand van zaken in de Nederlandse atletiek bijzonder duidelijk aan het licht gébracht. Op de eerste plaats dat de Nederlandse atleten internationaal nog steeds niet meetellen want ook deze wedstrijd werd met grote cijfers (126-85) verloren, al hadden de Tsjechen niet eens hun sterkste ploeg ongesteld, maar uit hun enorme aan tal atleten een team gevormd, dat qua prestatie zoveel mogelijk met die van de Nederlanders overeenkwam. Moge dit teleurstellend1 klinken, het tweede punt dat naar voren kwém is echter, dat de Nederlandse atle tiek zich in stijgende lijn bevindt. Want ondanks het feit dat de weers omstandigheden slecht waren en de baan, doorweekt van de regen, zwaar was, werden er niet minder dan drie Nederlandse records verbeterd. Jan Parlevliet, die zijn eigen nationale record' op de 400 meter horden met 0,2 sec. verbeterde (53,5) sec.) Kees Koch die het nationale record dis cuswerpen van de Bruyn verpletterde en als eerste Nederlander mét 50.07 meter boven de 50 meter grens kwam en tenslotte Lam, de vorige week nog de pechvogel daar zijn tijd van 9,30,1 op de 3000 meter hindernis niet als Nederlands record kon worden aan gemerkt omdat het aantal hindernis sen niet klopte en de sloot niet aan de voorgeschreven breedte voldeed, die nu bewees, dat hij inderdaad in staat was het record van Ver hoeks te laten vallen. Met „9 min. 28.2 sec. bleef Lam 4,2 sec. beneden de tijd van Verhoeks. Bijzondere vermelding verdienen in deze wedstrijd Frans Keunen die op de 10.000 meter, het nummer waar op hij onlangs het Nederlandse re cord op zijn naam bracht, een bui tengewoon sterke indruk maakte door zijn goede wijze van lopen en zijh sterke eindsprint veroverde hij de zege. Hetzelfde deed Rovers op de 5000 meter, toen hij 50 meter voor de finish plotseling naar voren kwam en onbedreigd als eerste de eindstreep bereikte in 14 min. 42,2 sec. De eerste dag. Op de eerste dag liep de Neder landse ploeg een achterstand op van 8 punten. Met 57—49 punten hadden de Tsjechen de leiding genomen. Evenals in de wedstrijd te Duisburg tegen Duitsland' werkten de weers omstandigheden niet mee tot bijzon dere prestaties. Bij de aanvang van de ontmoeting was het drukkend warm, ongeveer 25 graden in de scha duw, en kort daarop ontlastte zich een zware onweersbui, waardoor de wedstrijd zelfs nog 20 minuten on derbroken moest worden. Een flinke tegenwind drukte bovendien op de tijden van de 100 meter en door de voortdurend neervallende regen wer den de baan en de aanlopen voor het verspringen moeilijk en zwaar. De oranjebroeken startten goed, na 4 nummers Stonden zij zelfs 2 punten voor. Op de 110 meter hor den bezetten Nederhand en Parle vliet resp. de eerste en tweede plaats, Nederhand in 14,9 sec, zijn snelste tijd van dit seizoen, en Parlevliet in 15 sec. Ook de 100 meter schonk vol doening. In weerwil van de slechte tijden door de harde wind, die de atleten tegen hadden, werd er felle strijd geleverd; doog vier at],ete,n vaji ongeveer gelijke kracht. Saat bleek de sterkste met 11,1 sec, gevolgd door Simecker en Tempelaar, beiden 11,2 van wie de Tsech echter juist een fractie van een seconde eerder over de eindstreep ging dan onze landgenoot. Jan ï^skes, die dit seizoen zulke verrassende successen boekte heeft het ditmaal niet kunnen bolwerken op de 1500 meter. Bij het begin van de race begon het te regenen. De vier deelnemers deden het, eikaars krachten metend, kalm aan. Pas op de laatste 200 meter ontbrandde de strijd, welke door Svolensky werd gewonnen in 3 min. 55 sec. voor Blankenstein en Fekkes. Op een door de regen zacht en traag geworden sintelbaan werd daar na gestart voor de 400 meter. De overwinning was voor Jirasek in 48,8 sec, maar de Kroon en Smildiger heb ben zich uitstekend geweerd, want met resp. 49,7 en 50,3 sec, maakten beiden de snelste tijd van dit seizoen. Op het laatste loopnummer ten slotte, de 10.000 meter zorgde de nieuwe Nederlandse recondhouder, Frans Keunen weer voor een zege van de oranjeploeg. De Bredanaar liep een zeer taktische race. Tot 4 km. nam hij de kop, liet zich toen af zakken om aan Cesal de taak over te laten het viertal aan te voeren. Maar na 8 km. kwam hij terug en na een scherpe eindstrijd won hij met ruim verschil op Cesal. Henk Visser stelde teleur. Een van de weinige nummers, waarop de Tsjechen hun sterkste krachten in lieten uitkomen, het ver springen, werd voor Nederland even als in de wedstrijd' tegen Duitsland een teleurstelling. Henk Visser die door de buitenlanders als een van onze beste atleten wordt gezien en waartegen men zijn sterkste versprin gers opstelt om geen risico te nemen, kwam niet verder dan 7,09 meter. Op de zachte aanloop blesseerde hij een been en de laatste sprong nam hij niet meer. De tweede Nederlander, Sleeuwenhoek bezette met 6,06 me ter de laatste plaats. De Rotterdammer Kees Koch kwam evenmin tot zijn hoogtepunt. Koch die bij het kogelstoten meestal boven de 15 meter komt, bereikte nu slechts 14.30 meter, hetgeen hem de derde plaats bezorgde. Met Meyer als vierde met 13.83 meter betekende het kogel stoten een verliespost voor Neder land, die niet nodig was geweest. Hetzelfde gold voor het kogelslinge ren, waarbij het ontbreken van Van der Maat, die wegens tijdgebrek de reis niet mee kon maken, de oranje broeken met de laatste twee plaatsen genoegen moesten nemen. Records op de tweede dag. Zondag was het weer iets beter. Het regende af en toe zachtjes en de wind was minder sterk. Drie Neder landse records leverde deze dag op, maar van de tien nummers werden er maar 2 door onze landgenoten ge wonnen. Kees Koch (discuswerpen) en Wim Roovers (500 meter) waren de enige die een eerste plaats ver overden Kees Koch maakten zijn recordworp in de derde be,urt. Zijn 50,07 meter werd door geen van de andere discus werpers overtroffen. Wim Roovers inponeerde op de 5 km evenals Keunen dat de dag tevoren op de 10 km had gedaan. Gedurende de gehele race had onze landgenoot i zich rustig gehouden. Het aangeven van het tempo liet hij over aan de Tsjech Rudolf, Maar 50 meter voor 't einde sloeg hij zijn slag. Onweer staambaar passeerde hij zijn teg standers, schudde hen van zich af en ging toen onbedreigd als eerste over de finisch met een tijd van 14 min. 42,8 sec. De records van Parlevliet en Lam hebben niet tot een overwinning kun nen bijdragen. Winnaar op de 400 meter horden werd Bartos, die op 't laatste stuk door Parlevliet werd op gejaagd en gedwongen werd tot een zeer snelle eindsprint. Hij wist de Nederlander voor te blijven maar het verschil was zo gering, dat voor bei den dezelfde tijd werd genoteerd. De recordprestatie van Lam leverde slechts een derde plaats op. De beide Tsjechen Vesely en Zhanal waren met resp. 9 min. 15 sec. en 9 min. 24.6 sec te sterk voor de oranjeman nen om de ereplaatsen te kunnen veroveren. DE AAA KAMPIOENSCHAPPEN. Ken Wood heeft de titel over de mijl bij de Britse atletiekkampio en- schappen gewonnen. Hij versloeg de titelverdediger, Brian Hewson, met enkele meter in 4 min. 6.8 sec. Hewson werd tweede met 4 min. 7.4 sec. Voor de eerste maal dit jaar kwam Chris Chataway weer op een belang rijke wedstrijd uit. Hij verdedigde zijn titel op de 3 mijl, maiar werd na een wanhopige strijd op de streep versla gen door Derek Ibbotson. Beide atle ten noteerden 13 min. 32.6 sec., een tiende seconde sneller dan de tijd waarmede Chataway het vorig jaar de titel behaalde. De 18-jarige John Yo-ung, die bij de series op de 100 yards reeds zo'n goede indruk maakte, won de finale in 9.9 sec., waarbij hij de sterkste Britse sprinters achter zich liet. Tweede werd Erinle (Nigeria) eveneens met 9.9 sec., en derde de titelverdediger Roy Samdistro. De beste prestatie van deze kampioenschappen werd gele verd door Eric Shirley, die de 3000 meter steeple won in 8 min. 51.6 sec. De kampioen van het vorig jaar, John Disley werd tweede in 8 min. 53.4 sec. Op de 440 yards egaliseerde Mike Wheeler het Engelse record met 47.7 sec. Brian Shienton, die 6 jaar ge leden het Europees kampioenschap veroverde op de 200 meter, vierde zijn terugkeer op de atletiekbaan met een fraaie overwinning op de 220 yards met 21.8 sec. Slechts twee titels wer den door buitenlanders veroverd. De 440 yards horden en het hoogsprin gen werd door Roemeense deelnemers gewonnen. Savel zegevierde bij de hordenloop met 52.2 sec. en Soeter leverde de beste prestatie bij het hoogspringen met 1.829 meter. ATLETIEK YOLANDA BALAS SPRINGT 1.75 METER HOOG. Het lange slanke Roemeense meisje, Yolanda Balas, is erin geslaagd het wereld- en Europees record hoog springen te verbeteren. Tijdens de selectiewedstrijden voor de Roemeen se olympische ploeg te Boekarest 'bracht zij dit record op 1.75 meter. Het 20-jarige meisje, dat dit seizoen reeds verschillende malen getoond heeft in uitstekende conditie te zijn en vele goede prestaties verrichtte, ging bij de eerste sprang over de lat op 1.72 meter. Zij voelde zich zo zeker van zichzelf, dat zij de lat onmiddel lijk daarna op 1.75 meter, 1 cm hoger ■dan het wereldrecord van Thelma Hopkins, liet plaatsen. Haar eerste poging om erover te komen faalde, maar na enkele minuten probeerde Yolanda het opnieuw en zonder enige moeite gelukte deze sprong haar. Het oude record staat sedert 5 mei 1955 op naam van Thelma Hopkins (Ierland). Dit Ierse meisje heeft daar na die prachtige prestatie van Dublin nog tweemaal herhaald1, maar hoewel de Britse supporters haar als de favo riete voor de olympische medaille beschouwen, heeft Thelma er toch steeds op gewezen, dat zij als naar grootste rivale Yolanda Balas vrees de, van wie zij vermoedde, dat deze eveneens tot recardsprongen in staat Tot de dingen waarover men het meeste hoort spreken behoort zon der twijfel het weer en men moppert over de weergoden van Nederland waarvan de pessimisten zeggen dat zij ons 8 maanden winter en 4 maan den slecht weer geven. En soms schijnt het of deze pessimisten zelfs nog gelijk hebben. Als wij echter eens de koele bril van de statistiek opzetten zien wij dat wij heel wat slechte zomers ge had hebben maar toch ook heel wat goede. In onze tekening geven wij een overzicht van het karakter van onze zomers van 1900 af. Die goede oude tijd was wat de zomers betreft, toch ook niet zo „goed" want van 1900 tot 1930 tellen wij totaal 15 zo mers met een dergelijke regenval dat wij kunnen zeggen dat dit „natte zomers" waren. Van 1930 tot op he den, een periode dus van 25 jaar, vinden wij ook 15 „natte zomers" waaruit dus duidelijk blijkt dat er vroeger ook wel heel wat te klagen viel. Totaal hebben wy sinds 1900 30 zomers op ons vakantiedak gekre gen met het predikaat „nat", zomers dus waarin de regen zich wel veel van haar natte kant liet kennen. Te genover deze 25 ongunstige staan er, voor de vakantiegangers 23 gunstige daar wij dit aantal zomers kunnen karakteriseren als „droog". Wel viel er in deze zomers natuurlijk regen maar toch niet abnormaal veel. De beste periode met goede vakantie toen bijna 160 uren zonneschijn te kort en kreeg men 116 mm. regen te veel om er een „normale" zomer van te kunnen maken. Het was werkelijk meer dan bar, enfin, die zomer van ROEMEENSE ATLEET WIL IN ENGELAND BLIJVEN. De Roemeense aitleet Ion Opris, diie zaterdbig bij de Britse kampioenschap pen vierdie was geworden in de 120 yards hordJen, heeft besloten niet naar ziijin lanid terug te keren. Hij wist on gemerkt het White City stadion verlaten en heeft oniderdak gevonden bij vrieriden in Londen. Naar verluidt zou hij van plan zijn aan de Britse regering politiek asyl te vragen. KRACHTSPORT. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN. Bij de kluibkampioensohappen van de Leidse Krachtsportvereniging L KV werden de volgende resultaten behaald. Groep A: D. Coster (kampioen); P. v. Vliet, tweede; M. Zandvliet, derde. D. Coster is 15 jaar en stoot 82/, kg. Groep B: S. Stokikel, kampioen; K. v. Kampen, tweede; H. de Hoed, derde; S. Stokkel stoot 130 kg. WIELRENNEN Swift-Combinatie De uitslag van de tweede rit der zomercompetitie is als volgt: .A- en B-klasse: 1. C. Vertegaal; 2. E. Turk, 3. J» v. Leeuwen. C/klassè: 1. L. Vertegaal, 2. J. Herruër, 3. W. v. Gent. D-klasse: >1. B. Slingerland, 2. Th. Boom, 3. N. Kooien. De negende rit van de avondcompeti tie; gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Plasmeijer, 2. S. v. d. Pol, 3. J. v. d. Berg C-klasse: 1. J. Faas, 2. P. Hobo, 3. L. Vertegaal. D-klasse: 1. Th. Boom, 2. B. Slingerland, 3. P. Kemp. Zaterdag wist J. v. Wetten in Putters- hoek de eerste plaats te bezetten. Een koppelwedstrijd op de baan aan de Kromme Zandweg te Rotterdam werd zege voor het koppel v. Houwelift- genSijthof. Lenig en Snel Th. Hoogkamer wist de Ronde van Puttershoek bij de nieu welingen de zesde plaats te bezetten van de 81 gestarte renners, Bij de 38 adspi- ranten wist R. Riethovén de 4e plaats te bezetten. Uitslag van de juli-competitierit: A- en B-klasse: 80 km 1. J. v. Tongeren, tijd 2.18.56; 2. J. Riethoven, 3. P. Otto, 4. Th. Hoogkamer. C-klasse en jun. 38 km: 1. R. Riethoven 1.08.40; 2. P. v. Went, 3. Ant. v. d. Kaay, 4. W. v. d. Berg, 5. J. d. Hoorn. Dinsdagavond vindt er een clubont moeting plaats met t.w.v. „Arie van Vliet" uit Woerden. Deze wedstrijd wordt verreden te Bodegraven, alwaar een sportweek wordt gehouden. Vertrek Hoge Rijndijk HBS 17.15 uur. Start te Bodegraven 19 uur. het vorig jaar maakte wel weer veel goed door ons een zomer met een mooi droog tintje te leveren. Om dit „droge" te onderstrepen ving men in de Bilt ca. 80 mm. minder regen op dan men normaal in hun bakje pleegde aart te treffen. Niets zo grillig als de weergoden en dit jaar zit Nederland weer met man en macht te wachten op die zo mer die er toch ergens moet zijn, maar waar? De maand juni b.v. was voor een groot deel gemiddeld 2 gra den lager dan normaal. Een dag echter als de afgelopen zondag en ook een deel van de maan dag gaf Nederland weer de moed en de hoop om op temperatuur te ko men en daarom kunnen wij slechts zeggen „blijf hopen" zomers heeftNederland gehad van 1932 tot en met 1935 tóen er ieder jaar een mooie „droge" zomer voor ons uit de bus kwam. Men kan van het goede ook teveel krijgen en dat gebeurde ons in precies 3 zomers die de statistiek dan „zeer droog" noemt. De laatste zeer droge zomer ontvin gen wij in 1949. Tot grote vreugde van de landbouwers komen derge lijke zomers echter niet zo vaak voor. Trouwens ook de „zeer natte" zo- HOfc Z'JIM ONZE ZOMtKS? len hebben wij er een aan de treuri ge lijve ondervonden in 1954 toen letterlijk en figuurlijk alles in het mers zijn betrekkelijk zeldzaam. Al- water viel. In De Bilt kwam men WEET U HET NIET Ter gelegenheid van de komende Olympische Spelen in Melbourne geeft de PTT van 27 augustus t.m. 6 oktober 1956 een serie van 5 bijzondere postze gels met toeslag uit. Vier van deze ze gels zijn aan een afzonderlijke tak van sport gewijd, terwijl de vijfde de antieke Olympische Spelen in herinnering brengt. De opbrengst van de toeslag komt ten goede aan het Nederlandsch Olympische Comité en zal worden aangewend tot be strijding van de kosten voor de uitzen ding van een Nederlandse afvaardiging naar Melbourne. De zegels hebben be trekking op de watersport, waterpolo, hockey en atletiek. De zegels van de wa tersport en het waterpolo, resp. 2 3 ct., 25 8 ct, zijn ontworpen door J. v. Heel uit Den Haag. De zegel van het zeilscheepje (2 2 ct.) heeft een blauw fond met een witte zeilboot. De zegel van het waterpolo (25 8 ct.) is zwart op een groene ondergrond. De zegels van (Je atletiek en het hockey resp. 5 +3 ct, en 10 5 ct, zijn ontwor pen door H. Disberg uit Den Haag. De zegel van de atletiek is zwart op een achtergrond van geel. De zegel van de hockey-speler (10 5 ct) is zwart op een achtergrond van geel. De zegel van de hockey-speler (10 5 ct) is zwart op een achtergrond van grijs. De postzegel van de vaas (7 5 ct) is ontworpen door P. Wetselaar uit Haarlem. De'kleuren zijn rood-bruin en zwart. De tekst en de cijfers in de zegels zijn of zwart of wit. De grootte van de zegels is 24,25 bij 31,55 mm. De beeldrechthoek meet: 21,25 hij 28,55 mm. De kamtanding is 12,5 bij 12. De zegels bevatten geen watermerk. Tot en met 31 december 1957 zullen de zegels voor de frankering geldig blijven. De op 27 augustus a.s. aan een post kantoor afgegeven eerste-dag-omslagen, -waarop uitsluitend één of meer OlSón- piadezegels mogen zijn geplakt, worden voorzien van een afdruk van een bijzon der stempel. Vraag: Route van Noordwijkerhout HoenderloApeldoorn en Noord wijkerhoutEfteling; hoeveel km.? Zijn er bezienswaardigheden in de buurt van Hoenderlo? Antwoord: Noordwijkerhout, Sas- senheim, Leimuiden, Uithoorn, Hil versum, Amersfoort, Barneveld, Ot- terlo, Hoenderlo, Apeldoorn; afstand 118 km. Noordwijkerhout, Leiden, Boskoop, Gouda, Gorinchem, Neer Andel, Waalwijk, Loon op Zand, Ef teling; afstand 95 km. Bezienswaar digheden in Hoenderlo en omgeving, het gebied van de Hoge Veluwe, zijn er genoeg. Daar is in de eerste plaats het rijksmuseum KröllerMüller in 't Nationale Park „De Hoge Veluwe", het gehele jaar geopend, op werkda gen van 1017.30 uur op zondagen van 13—17.30 uur. In Apeldoorn vindt u verder de Lumido 1956 in het lust oord „Berg en Bosch", dagelijks be halve zondags geopend van 2023.30 uur. Loenen, Beekbergen en de Woeste Hoeve zijn voorts rijk aan natuurschoon, terwijl hier ook de plaats is, waar 117 Nederlanders, be graven liggen, tijdens de tweede we reldoorlog door de Duitsers neerge schoten. Vraag: Route per bromfiets van Alphen naar Mechelen (Z. L.); hoe veel km.? Mag men met bromfiets rijden op de weg van Weeft via Stamproy door België naar Maasdijk? Antwoord: Alphen jUtrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Grathen, Maasbracht, Susteren, Sittard, Val kenburg, Wijlre, Mechelen; afstand 230 km. Of bedoelde weg geopend is voor bromfietsverkeer weten we niet. Bij V.V.V. in Weert zal men het echter wel weten. Dan kunt u altijd nog via België toeren. Vraag Route per auto van Boskoop naar Lourdes, hoeveel km.? Welke papieren heeft men daarvoor nodig. Hoeveel geld mag men meenemen? Antwoord: Boskoop, R'dam, Dor drecht, Moerdijk, Breda, Antwerpen, Brussel, St. Quentin, Parijs, Orleans, Vierzon, Limoges, Brivé, Cahors, Montauban, Toulouse, Lourdes; af stand 1350 km. IJ heeft een auto triptiek nodig, aan te vragen bij de A.N.W.B., Parkstraat 1826 Den Haag. Antwoord: Keulen 1 zendt uit op kanaal 9 MHz 89.7 (Ultra-kortegolf). Keulen 2 op kanaal 21 MHz 93.3. Vraag: Over papieren voor motor trip naar Duitsland. Antwoord: Wendt u tot de ANWB, Den Haag. Vraag: Route van R'veen naar Coe- vorden per fiets. Antwoord: Roelofarendsveen, Rijn sater woude, Nieuwveen, Mijdrecht, Vinkeveen, Hilversum, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Ommen, Har- denberg, Coevorden. Vraag: Mag men 's avonds een auto onverlicht parkeren buiten de kom der gemeente binnen 30 meter van een lantaarn? Antwoord: Het desbetreffend artj- kel zegt, dat men een autó buiten de kom der gemeente slechts onver licht mag laten staan op een parkeer plaats of naast de rijweg. Antwoord: Stomp wijk, Zoeterwou- de, Alphen, Bodegraven, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort. Vraag: Betreffende rondvaarten uit Leiden vanaf de Beestenmarkt. Antwoord: Dagelijks op werkdagen vaart er een boot voro een rondvaart over de Kagerplassen, afvaart Bees tenmarkt te 2 uur in de middag, zon dags afvaart aan de Haven (einde Haarlemmerstraat), terug in Leiden omstreeks half zes. Tarief: Volwasse nen 2.50, kinderen tot 10 jaar 1.25. Kaarten op de dag van deel neming verkrijgbaar. Verder maken de Sleutelstad I en II rondvaarten door de stad van 106 uur. Tarief resp. 1.en 0.60. Vraag: Route Wassenaar—Almelo, hoeveel km.? Antwoord: Wassenaar, Leiden, Bo degraven, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Rijssen, Almelo; af stand 180 km. Vraag: Route per fiets van Rijp- wetering naar Hapert. Heeft men voor België nog papieren nodig? Antwoord: Rijpwetering, Alphen, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorin chem, Neer Andel, Waalwijk, Til burg, Hilvarenbeek, Bladel, Hapert. België is voor de fiets toegankelijk zonder papieren. Vraag: Route per fiets van Lan- geraar naar Den Bosch en verder naar Brunssum; hoeveel km.? Antwoord: Langeraar, Zevenhoven, Woerden, Utrecht, Culemiborg, Den Bosch, 95 km. Den Bosch, Eindho ven, Weert, Maasbracht, Sittard, Brunssum, 100 km. Vraag: Route van Boskoop naar Helvoirt. Antwoord: Boskoop, Gouda, Schoon hoven, Gorinchem, Heusden, Drunen, Helvoirt. Vraag: Route per fiets van Bos koop naar Valkenburg, hoeveel km.? Antwoord: Begin der route als hier boven. Van Heusden: Vlijmen, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas bracht, Sittard, Valkenburg; afstand 220 km. Vraag: „Ik heb een dochter in be trekking, intern. Nu krijgt zij vacan- tie. Wat voor vergoeding krijgt ze dan en hoeveel kostgeld? Antwoord: Wij nemén aan, dat uw dochter als hulp in de huishou ding werkzaam is. Bij vacantie gaat haar loon door; ook kostgeld is ver plicht. Hoe veel dat bedraagt, staat niet vast. Vraag mevr. P.: Weet u een mid del om olie- en benzinevlekken uit graniet en tegels te verwijderen? Antwoord: Dat zijn lastige kwes ties, niet zozeer om de olie of de benzine, maar wel omdat deze vloei stoffen er ingetrokken zijn. Verder komt er bij, dat over de tegels gelo pen wordt, zodat ze dus nog vuil zijn ook. Probeert u het eens, door deze vlekken gedurende een paar uur te bedekken met pijpaarde. Goed laten intrekken. Zonodig herhalen. Ten slotte nabehandelen met sop van synthetisch wasmiddel. Zolang alles nog niet goed droog is, er vooral niet over lopen. Of de vlekken helemaal verdwijnen weten wij niet, maar in elk geval knapt het er wel van op. Vraag mevr. W. W.: Hoe verwij der ik een velponvlek uit een don kerblauwe japon? Antwoord: Mits de japon niet van kunstzijde is (aceaat-rayon) kunt u de vlek behandelen met aceton. Neemt u slechts zeer weinig van de ze vloeistof, want de kleur zal wel verschieten, het is nl. een sterk werkend middel. Eerst zoveel moge lijk. de lijm wegbrokkelen en zonder de stof te beschadigen. Wellicht wilt u daarna eerst even proberen het resterende deel der vlek te behan delen met lauw sop van synthetisch wasmiddel. In beide gevallen echter slechts betten. Vraag W. K.: Ik heb vorig jaar bloemkool ingemaakt, maar het is me tegengevallen, de kool werd geel en de reuk was zeer onaangenaam, terwijl de smaak wel goed was. Hoe moet ik thans te werk gaan om dit alles te voorkomen? Antwoord: U kunt die onaangena me reuk niet wegkrijgen, omdat boemkool zeer gevoelig is voor de soort mest die gebruikt is. Plant u zelf bloemkool, dan kunt u dit wel voorkomen. Gedeeltelijk kunt u het nu ook verhelpen, door te werk te gaan zoals u gewoon was, maar na de eerste keer steriliseren, binnen 3 dagen, nogmaals over te stèriliseren en wel gedurende een half uur. U weet toch dat bloemkool gedurende VA uur geweckt moet worden op 100 gr.? Vraag J. N. V.: Ik kreeg een reke ning van een stoffeerder voor be hangen van muren, rails bevestigen enz. enz. De rekening ten bedrage van 89,82 komt ons vrij hoog voor. Is zij wel juist? Antwoord: Wij rekenden voor 21 rol behang 21,behangersloon. Plakmeel 3.(uw opgave). Gips en kalk 3,en rails 8.88. Dit maakt samen reeds uit een bedrag van bijna 36,Wij hebben daar bij geen rekening gehouden met werkloon voor het bevestigen van rails, het verwerken van de gips en kalk. Onredelijk komt ons het in re kening gebrachte werkloon van 42, niet voor. Alle werklonen zijn hoog. U kunt voortaan beter eerst de prijs vragen!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10