Uitvoering, hem cn zijn geboortestad waardig Kamer van Koophandel- en fabrieken voor Rijnland gingen kijken naar ,/t Langeveld 3tKÏf.&v>taag. Met de tem de taan uit ZATERDAG 14 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT ...jE BLAD PAGINA 1 Rembrandt herleefde in de Leidse Lakenhal Treffende karakteristiek en omgeving IUOOIT is Rembrandt ons meer nabij geweest dan gisteravond in de La kenhal. Tentoonstellingen, boeken, redevoe ringen en cantates eren hem bij de herdenking van zijn geboorte morgen in het verre verleden van driehonderd-en-vijftig jaren. Uit dit verre verleden van de Gouden Eeuw staat daar de Lakenhal in het heden. Toen Rembrandt zijn „Nachtwacht" voltooide was de bouw van de Lakenhal juist gereed geko men. Zijn vaderstad heeft hem niet tref fender kunnen eren, dan in dit ge bouw zijn leven ten tonele te voeren. Er hing een mystieke sfeer, waarin heden en verleden samensmolten, toen onder de oude zoldering van de Gróte Pers de vertelster, in een don- ker-folauw gewaad met wijde mouwen, te voorschijn trad en met ontroerde stem het leyen van Rembrandt ver telde. Op het eenvoudige toneel - een tafel en een paar stoelen kwam Rembrandt zelve ten leven, en al degenen, die deel hadden aan dit le ven: Saskia van Uylenborg, Hendrik- je Stoffels en de zoon Titus, een paar helpers van de grote meester, de „be stellers" van de Nachtwacht en de. sjacheraar, die het hem zo moeilijk maakte. Zij vertolkten fragmenten uit Rem- brandts leven, maar deze fragmenten waren zo gekozen, dat in nauwelijks een uur tijds een indringend over zicht werd gegeven van Rembrandts vreugden en Rembrandts teleurstel lingen, van zijn huiselijk geluk en huiselijke tegenslag, van het opko men en tanen van zijn kunstenaars- roem, van zijn geldelijke zorgeloos heid en geldelijke zorgen, van zijn eenzaamheid in de volle grootheid van scheppend vermógen, de een zaamheid van het bóven de tijd ver heven genie dat eenzaam opging in de eeuwigheid. Waarlijk de schrijver van dit stuk, de heer Gerard van Veen uit Rotterdam, heeft onze hartelijke waardering verworven voor zijn diep- Een scène uit de toneelschets „Rem- doorleefde weergave van Rembrandts brandt", levensgang. Rembrandt in „levenden lijve". Het was een gedurfde onderneming in zijn eigentijdse omgeving de mees ter zelf ten leven te roepen, hem te karakteriseren en hem door de dood weer in het verleden terug te leiden. Dit vereiste een uiterst fijnzinnig psy chisch aanvoelen en tegelijkertijd een zekere gelijkenis van physiono- mie. Zeer gelukkig heeft dr. J. Fou- draine aan deze dubbele opgave vol daan, daarbij voortreffelijk gesecon deerd door de twee vrouwen, die èn in Rembrandts leven èn in de La kenhal zo'n grote rol speelden: Sas kia (mej. T. de Wit) en Hendrikje (mevr. T. Hoogewindv. Ootmers- sen), en door Saskia's zoon Titus (A. M. P. van Aelst). Het huiselijk beraad in kommer volle tijd tussen Rembrandt, Hen drikje en Titus werd weergegeven in een natuurlijkheid en levens-echt heid, welke de toeschouwer over rompelde. Zeer aanvaardbaar waren ook de karakteriseringen van Rem- en kunstenaar, die op deze avond in zijn geboortestad herrees. Zij stond daar, in het clair-obsour van belich ting en schaduw, als een schilderij van Rembrandt zelf. De toneelspelers, leden van „Litte- ris Sacrum" en het Leids Studenten toneel hadden, onder leiding en voor lichting van regisseur B. Hageman Sr., de inspiciënt A. P. Hasselbach en de souffleur A. Adema hun rol ter dege ingestudeerd; de costumes wa ren kostbaar en met historische nauwkeurigheid gekozen; de grime was onberispelijk. Het werd een avond, Remlbrandt en zijn vaderstad waardig. Hóger lof kunnen we niet brengen! Wethouder Van Schaik sprak namens het stads bestuur woorden van warme dank en huldigde in bloemen de echtgenote van de schrijver, mevr. Van Veen, de vertelster en de dames, die aan het spel deelnamen. Er volgde gisteravond nog een tweede uitvoering; herhalingen zul len plaats hebben. We kunnen niet genoeg aanbevelen deze opvoeringen in de Lakenhal bij te wonen. Aan de commissie „Remibrandther- denking Leiden'' een gelukwens met déze keuze! yw n KM 10 vinger syst I Eli Bii blind rhythm. QTFNn 4talen 1130,8tter~ B t flv grepen p. minuut) Ook juli en aug. Kon. Erk. PITMANSCH00L Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) brandt in.de opeenvolgende tijdper ken. Zijn verlaten dood in de hoge leunstoel greep aan door tragiek ondanks de wat melo-dramatische „stemmen" op de achtergrond. Interessant was in dit stuk het ge heel op de historie gebouwde bestel len van de „Nachtwacht" door de ij dele schutterskapitein Bannink Cocq en zijn nóg ij-deler luitenant Van Ruytenburgh „Heer van Vlaardingen en Vlaardingerambacht", getypeerd door de heren Nagel en A. A. M. van Leeuwen, waarbij vooral de luite nant een vlotte personificatie Men proefde in die taferelen de "al les voor geld"-gesteltenis van de Gouden Eeuw en heel de onbegrepen heid van Rembrandts genialiteit, toen v. Ruytertburgh nijdig uitriep: „dit zijn geen sob-utters, maar nacht wachten!". Op 't moment, dat Titus te keer ging tegen de schutters-stukken met „zelfvoldane volgevreten burgers" vingen wij een blik vol misprijzen op van de in gezondheid blakende man nen, die de witte wanden van de „Grote Pers" sieren. Ook zij hoorden er bij, ook zij waren „erin". Ieder een in de zaal en aan de wand be greep, dat de auteur de miserabele figuur van Becker miserabel wat karakter betreft, stellig niet de uit beelding door J. Chr. Bartelsman! midden in de Gouden Euw plaatste, toen hij klaagde overde geld- schaarste. Ook het tafereeltje van de twee verf-mengende helpers (ir. B. Hage man en mevr. J. Bartelsmanv. d. Lans) muntte uit door levendigheid als vrolijk intermezzo was het niet zó geslaagd terwijl Rembrandts dienstmeisje (mej. M. Reitsma) wer kelijk een „net" dienstmeisje was, gelijk deze in de advertenties veel vuldig worden gevraagd. Een bijzonder woord van hulde aan de vertelster, mevr. C. Hageman Verhagen. Klankvolle stem, heldere dictie, het was alles heel goed, maar vooral die uitgesproken innerlijke be wogenheid, waar het hier ging om, in fraai geciseleerd Nederlands, het leven te vertellen van de grote mens Met opzet hebben wij deze maal eens een plaatje met een rich';it»g- aanwijzer gekozen. De wijzer van de A.N.W.B. zal u na enig diep na denken veel kunnen vertellen over de plaats waar deze foto genomen is. Het noemen van de plaats achten wy voldoende. Weet u meer: welnu vertrn.itvt u uw meerdere kennis aan het papier toe. De vorige week Die kerktoren is nog een lelijke struikelblok gewoiaen voor een aan tal inzenders van deze week. Men zag er Zoeterwoude in en een aader noemde zelfs Zoetermeer. Maar de meesten hebben toch de kerk thuis kunnen brengen: de r.k. kerk van Stompwyk. Winnaar werd de heer Jan van Leeuwen, p.a. H. van Leeuwen, Meerlaan 7, Stompwyk. Ditmaal gaat eindelijk eens op: Wie het dichtst by het vuur zit Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Einddiploma's H.B.S. a „St. Bonaventura" Aan het R.K. Lyceum „St. Bona ventura" te Leiden zijn geslaagd voor het einddiploma H.B.S., afde ling A. F. Beeren, Wassenaar; J. de Bruin, Amsterdam; P. B-uysen, Voorburg; A. Detrie, Leiden; H. van Dongen, Oegstgeest; H. van Emmerik, Ter- Aar; J. Jeurissen, Leiden; J. de Kleermaecker, Wassenaar; W. van Lammeren, Bennebroek; H. Peek, Wassenaar; P. van Rhijn, Noord wijk W. de Vroomen, Warmond; P. van der Weijden, Noordwij kerhout; J. de Wit, Leiden. Hiermede zijn alle can- didaten geslaagd. In totaal legden dit jaar 46 candi- daten eindexamen af aan 't Lyceum 44 candidaten slaagden; één trok zich terug; één werd afgewezen Geheime mededeling van B. en W. van Leiden Intens belangstellend voor de me dedeling, die in een raadsstuk was aangekondigd, heeft de Leidse pers gisteravond de perstribune in de Leidse raadzaal bevolkt. Om kwart over negen b. en w. waren door de opvoering van „Rem brandt" in de Lakenhal, verlaat opende wethouder Van Schaik, loco burgemeester, de vergadering met de gebruikelijke mededelingen en ingekomen stukken. Tot verwondering van de verslag gevers en van enige nieuwsgierigen op de publieke tribune liet hij ech ter hierna de deuren sluiten. Wij vernamen van het college, dat ook na de geheime zitting geen openbare mededeling meer werd gedaan. De zitting duurde voort tot 1 uur in de nacht. Toegangsplaatsen voor het stuk „Rembrandt" De toegangskaarten van het stuk „Rembrandt" dat gisteravond in de Lakenhal in première ging zijn ver- krijbaar bij de portiers van alle speeltuinen te Leiden en 's avonds aan de zaal. Maandagavond geeft het gezel schap een opvoering in het gebouw van de speeltuinvereniging „Ooster- kwartier", Borneostraat, dinsdag in de aula van 't gymnasium Fruinlaan voor de professoren wijk en woens dag in het clubgebouw van de speel tuinvereniging „Westerkwartier", Ten Katestraat. Bij voldoende belangstelling zullen elke avond twee voorstellingen te 8 uur en te 9.15 uur gegeven worden. Op vrijdag 20 juli a.s. vinden in De Lakenhal de slotvoorstellingen plaats. Hiervoor zijn aan de Laken hal kaarten te verkrijgen. WARMOND PATER AEGIDIUS VERSLUTS O.F.M. NAAR AUSTRALIc. In onze moderne GASKAMER worden houtworm en motten radicaal verdelgd Vraagt inlichtingen KLEINE'S CHEMISCHE FABR.LEIDEN Lammenschansweg 10 Tel. 25738 (Advertentie Pater Aegidius Versluys o.f.m.,, ka pelaan van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Ven- ray (L.), benoemd tot geestelijk lei der van de Nederlandse Emigranten in Australië. Pater Aegidius is geboortig van Warmond en was achtereenvolgens werkzaam te Houthem (L.), Maas tricht, Alverna-Wychen en Venray. Per s.s. „Sibajak" zal op 11 sep tember a.s. de benoemde emigranten priester vertrekken naar dit land. Dodelijke afloop van ongeluk te Leiden Zoals wij gisteren reeds meldden werd om half tien gistermorgen op de hoek van de Kanaalweg en de Lo- rentzkade een motorrijder door een automobiliste uit Leiden aangereden. De motorrijder, de 19-jarige Jan van Nielsen uit Waddinxveen, die levens gevaarlijk werd gewond, is gistermid dag in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Het ongeluk ontstond doordat de automobiliste, die de Lorentzkade wilde opdraaien, geen voorrang ver leende aan de motorrijder, die reed in de richting van de Lammebrug. De auto kwam van tegengestelde richting. Leiden. Schryf onder het motto: „Met de lens de laan uit". De foto stelt voort De Inzendingen worden ingewacht tot en met donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waarde bon van 5.verloot. Interessant en nuttig plan over 3 jaar gereed De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rijnland houdt er van in zijn bijeenkomsten het nuttige met het aangename te verenigen. Giste ren werd een werkzaam programma, dat de leden gedurende de ochtend- uren in een besloten zitting bijeen hield, afgewisseld met een excursie naar ,,'t Langeveld", het aan Noord- wijk en Noordwij kerhout grenzende duingebied, dat de laatste tijd in het centrum van de belangstelling staat. Het grootste deel van de morgenzit ting werd besteed aan het rapport over (water)wegen in en om Leiden, dat door de commissie vervoer van de kamer op gewetensvolle wijze is samengesteld. Deze bespreking was besloten. De plannen bevinden zich n.l. nog in een informatief stadium. Wij hebben vroeger al eens gemeld, dat in dit plan onder meer wordt voorgestaan het inrichten van een vaarweg buiten Leiden, zodat de bin nenstad van het waterverkeer vrij zal komen. Dit maakt de aanleg van vaste bruggen mogelijk. Om kwart voor een des middags ving ir. H. G. Kuipéri, hoofdinge nieur-directeur van de cultuurtech nische dienst voor Zuid Holland, aan met een voorbeschouwing over het plan „Langeveld", dat voor een groot deel voor de bloembollencultuur rijp wordt gemaakt. In deze krant zijn reeds uitvoerige beschouwingen over deze ontginning verschenen. 170 Hec tare wordt bollengrond en 100 hec tare blijft over voor recreatiegebied. De heer Kuipéri gaf allereerst een overzicht van de geschiedenis van dit gebied. Doordat de Amsterdamse 'duinwaterleiding aan het duin water onttrok is er in de loop van de jaren een wijziging in de grondwaterstand gekomen. Hierdoor zijn langzaam maar zeker de cultures in Langeveld achteruit gelopen. Nadat verschillen de ideeën voor dit gebied (o.m. bos bouw) waren ontwikkeld, maakte de provincie Zuid Holland in de jaren '45'50 een plan om Langeveld een nieuwe bestemming te geven als recreatieterrein. In 1950 zag men hier van af, omdat de bollenhandela- ren inmiddels tot de conclusie waren gekomen, dat de grond van Lange veld bijzonder geschikt was voor hoogwaardige bollencultures. De heer Kuipéri heeft in 1951 de mogelijkheden voor de bollenteelt onderzocht en is tot gunstige conclu* sies gekomen. Eén van de moeilijk heden bij het realiseren van dit plan was de juridisch niet aanvechtbare eis van de Amsterdamse Duin waterleiding, dat geen schop in de grond kon worden gestoken, zonder dat de Amsterdamse waterleiding 'n woordje mocht meespreken. De Am sterdammers wilden hiermede ver hinderen, dat wijzigingen in de structuur van dit gebied invloed op hun waterhuishouden zou hebben. Men is tenslotte bij Provinciale Staten klaar gekomen met een plan, waarmee de Amsterdamse waterlei ding en de toekomstige bollenkwe- kers tevreden zullen zijn. Door een systeem van terrassen, die in hoogte variëren van 90 N.A.P. tot 250 N.A.P. kan op verschillend niveau het terrein van het gewenste water worden voorzien. Om met de eigenaars van deze grond tot een vergelijk te kunnen komen, heeft men voor het in cul tuur brengen van dit gebied de me-, De Kamer van Koophandel op 't Langeveld. Ir. Kuipéri geeft een uit eenzetting. Op de achtergrond ziet u het betonnen kanaal, het begin van het bevloeiingssysteem. Het water van Rijnlands boezem wordt in het betonnen bassin gepompt en vandaar stroomt het water in de pijpleiding, die het op de hoogte van de verschil lende terrassen brengt: van 90 plus N.A.P. tot 250 plus N.A.P. Deze pijp leiding is tevens de grens van „Het Langeveld" aan de noordelijke zijde. Achter de heer Kuipéri, de adjunct secretaris van de K. v. K., links van deze, de heer T. van Waveren, voor zitter van de K. v. K. thode van de ruilverkaveling ge kozen. Dit alles is nu achter de rug en op „Langeveld" is men druk bezig met het slechten van de terrassen en met het aanleggen van de bevloeiingswer ken. Wegen worden aangelegd en verbeterd, bij de ingang van het ter rein wordt een gemaal aangelegd, dat het water van Rijnlands boezem in dit gebied zal pompen. De leden van de K. v. IC. hebben een en ander in de middaguren na de koffiemaaltijd in Het Hof van Holland te Noordwijk in ogenschouw kunnen nemen. Een wandeling voer de de belangstellenden langs de pijp leiding, die al gedeeltelijk gelegd is. Zij hoorden nog dat het project waarschijnlijk over 3 y, jaar gereed zal zijn. Na afloop van deze excursie be zocht men nog even het zandwin- ningsgebied van de kalk-zandsteen- fabriek van Van Herwaarden. De heer Van Herwaarden, die lid is van de Kamer, leidde de belangstellen den rond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9