'n Hongaars vliegtuig vluchtte over het IJzeren Gordijn Zeven studenten overweldigden de bemanning De Paus tot de geestelijkheid achter het IJzeren Gordijn Feestelijke ontvangsten in Rotterdam Nieuwe luchtramp in Ver. Staten Atoomontploffingen moeten beperkt worden ZATERDAG 14 JULI 1956 47ste JAARGANG Directeur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 14 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Andere passagiers bedwongen met ijzeren staven Op een Amerikaanse luchtbasis bij Ingolstadt in West-Duitsland is vrij dagavond een Hongaars verkeersvliegtuig geland, nadat een groep passa giers de bemanning had overweldigd en het toestel van koers had doen veranderen, zo is van Westduitse zijde vernomen. Aan boord van het vliegtuig zouden zich veertien passagiers en een bemanning van vier leden hebben bevonden. Zeven passagiers zaten in het complot om zich van het toestel meester te maken. Eén van hen nam de besturing over en zette het toestel op de Amerikaanse basis aan de grond. Na de landing brak een gevecht tussen de inzittenden uit. Dertien Hon garen werden naar een ziekenhuis overgebracht. STUDENTEN VROEGEN ASIEL. Volgens de politie te Ingolstadt wa ren het zeven Hongaarse studenten, die de bemanning overweldigd had den en vervolgens het toestel in West- Duitsland aan de grond hebben gezet. Volgens de Duitse politie hebben de zeven studenten asiel gevraagd en willen de overigen naar hun land terugkeren. Slechts een paar van de dertien Hongaren, die naar het ziekenhuis moesten, zijn zwaar maar niet levens- gevaalijk gewond. Er is er geen één bij met schotwonden. Een van de studenten heeft aan iReuJter het volgende verteld: Ongeveer tien minuten na een tus senlanding in Gyor, toen we dicht bij de grens waren, trok de leider van onze groep een oud pistool en sloeg er de man, die naast hem zat, mee op het hoofd. Dat was het teken voor dé rest van ons om de onder onze kleding verborgen ijzeren staven te voorschijn te halen en te trachten de andere pasasgiers te overmeesteren. We hebben verschrikkelijk gevochten. We wisten, dat er iemand van de ge heime politie aan boord was, maar wie het was wisten we niet. Daarom moesten we iedereen neerslaan. Toen we de passagiers in bedwang hadden, forceerde onze leider de deur naar de bestnurderscabine. Daar waren del garij.e en naburige landen. vecht. We namen hem het pistool af, waarmee we de rest van de beman ning dlwongen naar de passagiersaf deling te gaan. Onze leider loste een schot in de lucht en iedereen stak zijn handen omhoog. Onze leider nam de besturing over. We vlogen rondom Wenen, de Don au over en in de rich ting van Duitsland. We wisten niet waar we waren, want we hadden geen kaart, maar we zagen een vliegveld en hoopten dat we boven West-Duits land waren. De Kabinetsformatie KABINETSFORMATEUR AKKOORD MET IR. STAF. De kabinetsformateur dr. M. Drees heeft gistermiddag ir. C. Sraf, demissionaire minister van oorlog ontvangen en is met hem tot overeen stemming gekomen. De bevelhebber van de R.A.F. in de Levant, C. D. C. Boyce, heeft vrijdag ochtend bij Cyprus een noodsprong in zee moeten maken, daar de straal jager, waarin hij als passagier mee vloog, motorstoring kreeg. De com mandant en de straaljagerpiloot had dien ruim een half uur in zee gedre ven, toen een hefschroefvliegtuig bei den oppikte. Bezorgd over het lot der Christenen Z.H. Paus Pius XH heeft een brief, gericht aan de kardinalen Mindsenty, Stepinac en Wyszyinski en dan d< aartsbisschoppen, bischoppen, geeste lijkheid en gelovigen in Albanië, Bul- garijë, Roemenië, Hongarijë, Tsjecho- Slowakije, Polen en Oost-Duitsland, en aan de andere Katholieke volkeren in Europa, die wegens hun geloof worden vervolgd. De brief is gedateerd op 29 juini Op die dag was het 500 jaar geleden, dat Paus Callixtus Hl in een bul de christenheid opriep te bidden voor het lot van de christenen in Hon- gezaigvoerder, dJe tweede piloot, een marconist, een mecanicien en een man die later bleek de geheime poli tieman te zijn. Deze laatste trok een klein pistool, maar onze leider stelde hem met een ijzeren staaf buiten ge- In zijn brief schrijft de Paus, dat in deze zelfde streken de Katholieke Kerk thans een zeer moeilijke tijd doormaakt. De Paus maant de gelovigen moed te houden en zich te hoeden voor hen, Sovjet-Russisch vlootbezoek Ook bezoek aan Czaar Peter! Het programma betreffende liet •bezoek van de Sowj et-Russische krui ser „Sverdlov" en de Sowj et-Russi sche torpedobootjagers „Serdity" en „Surovy'' vermeldt o.rn. de volgende punten: De schepen worden vrijdagoch tend 20 juli omstreeks 7.00 uur te Hoek van Holland verwacht. Buiten gaarts zal de kruiser „Sverlov" een saluut van 21 schoten afgeven aan de Nederlandse vlag, hetwelk door de saluutbatterij te Hoek van Hol land zal worden beantwoord. Omstreeks 9.30 uur worden de sche pen te Rotterdam verwacht. De eerste dag zijn er 's morgens of ficiële bezoeken. Des namiddags om vijf uur zal de commandant van het smaldeel aan boord van de kruiser „Sverdlov" een persconferentie houden. 's Middags staan bustochten op het programma voor 200 Sowj et-Russi sche officieren, adelborsten en sche pelingen naar 's-Gravenhage met be zoeken aan het Binnenhof, de Ridder zaal en het Vredespaleis, alsmede een boottocht voor honderd Sowj et- Russische officieren, adelborsten en schepelingen. In de vooravond geeft de burge meester van Rotterdam een receptie ten stadhuize, waarvoor 65 Sowj et- Russische officieren en adelborsten zijn genodigd. Acht Sowj et-Russische officieren zijn voor het diner de gast van de commandant maritieme mid delen te Rotterdam. Naar Czaar Peterhuisje. Zaterdag 21 juli zal een tocht wor den georganiseerd naar Zaandam en Amsterdam voor driehonderd offi cieren, adelborsten en schepelingen, waarbij o.m. bezoeken zullen worden gebracht aan het Czaar Peter-huisje, de woning van Rembrandt, de Dam, de woning van luitenant-admiraal de Ruyter en diens praalgraf, het rijks museum en het scheepvaartmuseum. Des ochtends zal de commandant van het Sowj et-Russische smaldeel een krans leggen bij het monument voor de gevallenen van de onderzee dienst op de onderzeebasis Waalha ven. Zestien Nederlandse officieren zul len tijdens de lunch de gast zijn van de commandant van de kruiser „Sverdlov", kapitein ter zee N. G. Zagolsky. De bevelhebber der zee- strijdkrachten zal de commandant van het Sowjet-Russische smaldeel een lunoh aanbieden, waarna de commandant van het Sowjet-Russi sche smaldeel een tocht zal mak^n naar Amersfoort, waar hij kransen zal leggen op de graVfen van tijdens de oorlog omgekomen Sowjet-Russi sche krijgsevangenen. Op het Sparta-terrein zal een voetbalwedstrijd plaats hebben tus sen een elftal van schepelingen van het smaldeel én een elftal van sche pelingen van de Koninklijke Marine. Honderd officieren, adelborsten en schepelingen van het Sowjet-Russi sche smaldeel zullen een bezoek brengen aan de Rotterdamse dier gaarde „Blij dorp". Van twee tot vier uur in de namid dag zullen de Sowjet-Russische sche pen worden opengesteld voor bezoek aan boord. In de vooravond zal op de onder? zeebootbasis aan de Waalhaven een cocktailparty worden gehouden, Een groot man in een klein stadje De enige „stad" in Nederland waar ter gelegenheid van de Rembrandt- herdenking een beeld van de beroemde schilder zal worden onthuld is Madurodam in Den Haag. Mevrouw B. Sturm-Van den Bergh heeft de „stad" een bronzen buste van de schilder geschonken, die wat betreft de afmetingen, uitstekend in het miniatuur-stadje past. Op deze foto ziet men het beeldje dat op 16 juli a.s. zal worden onthuld. waarvoor 75 Sowjet-Russische offi cieren en adelborsten worden geno digd. Voor 't diner zijn vijftien Ne derlandse officieren de gast van de Sowj et-Russische smaldeelcomman dant aan boord van de kruiser „Sverdlov". Zondag. Zondagochtend 22 juli zal voor; 150 Sowjet-Russische officieren, adel borsten en schepelingen een tocht worden georgganiseerd langs de mo lens in de Alblasserwaard. Gedurende de middag zijn de sche pen wederom opengesteld voor be zoek aan boord, terwijl voor de be manning tochten naar Den Haag en Scheveningen op het programma staan. Bovendien zullen honderd officie ren, adelborsten en schepelingen van het Sowjet-Russische smaldeel een boottocht kunnen maken door de Rotterdamse havens en een bezoek kunnen brengen aan het museum Boyrrans. Maandag. Voor maandag 23 juli is wederorg een tocht naar Zaandam en Amster dam georganiseerd voor driehonderd Sowjet-Russische officieren, adelbor sten en manschappen. Voor de lunch zullen aan boord van de kruiser en de beide jagers elk acht Neder landse officieren de gast zijn. Des middags zullen de schepen nog maals worden opengesteld voor be zoek, terwijl wederom honderd offi cieren, adelborsten en schepelingen van de Sowjet-Russische schepen een boottooht zullen maken door de Rotterdamse havens met een De- zoek aan het museum Boymans. Des avonds zal de ambassadeur van Sowjet-Rusland een receptie houden in het Kurhaus te Scheveningen. In de Riviera-hal zal het zang- en daxisensembJe van Sowjet-Russische schepelingen een uitvoering geven. Dinsdag. Dinsdagochtend 24 juli zal weder om een molentocht worden georga niseerd voor honderdvijftig Sowjet- Russische officieren, adelborsten en schepelingen. Twaalf Sowjet-Russi sche officieren zullen genodigd wor den aan de lunch in de onderzeeboot basis Waalhaven. Gedurende de namidag staan toch ten voor 250 Sowjet-Russische offi cieren, adelborsten en schepelingen naar Delft en 's-Gravenhage op het programma. In de vooravond wordt aan boord van de kruiser „Sverdlov" een re ceptie gehouden, waarbij het zang en dansensemble van Sowjet-Russi sche schepelingen wederom optreedt. Des avonds zullen onderofficieren van de Koninklijke Marine vijftien Sowjet-Russische onderofficieren op een feest de gast zullen zijn van man schappen van de Konklijke Marine. Op woensdag 25 juli zal het Sow jet-Russische smaldeel vertrekken. De Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken heeft 't secretariaat- generaal der Verenigde Naties mede- die tot de slotsom zijn gekomen, dat de leer van Jezus Christus aangepast moet worden aan de stellingen, die in die landen opgeld doen. De brief besluit met een oproep tot de Katholieken van alle landen om te bidden voor hun vervolgde broe ders. Postbode vloog eventjes langs! Tijdens een oefenvlucht boven het noordelijk deel van de Atlantische oceaan heeft een lockheed „Neptu ne" lange-afstand patrouillevliegtuig van de marineluchtvaartdienst, met als commandant luitenant ter zee vlieger der eerste klasse A. E. H. Bijkerk, donderdag 12 juli post af geworpen bij het weerschip „Cumu lus", dat op de Atlantische oceaan, op 1700 zeemijlen afstand van de Ne derlandse kust, meteorlogische waar nemingen verricht. Het vliegtuig, dat omstreeks zes uur des ochtend is opgestegen van het marinevliegkamp Valkenburg, kreeg, nadat het de Noorse kust was gepasseerd, omstreeks kwart over tien radiocontact met de „Cumulus", welk schip werd bereikt omstreeks elf uur. Het weer was gunstig en de zee was kalm, zojlat zonder bezwaar een boot kon worden uitgezet. De lockheed „Neptune" heeft twee containers uitgeworpen, die om streeks honderd meter voor de boeg van de sloep in zee kwamen. Door dat een der parachutes niet behoor lijk opende, werd de grootste van de containers bij het neerkomen bescha digd; de inhoud liep echter geen schade op. SPROOKJESPA AR in schijnwerpers der Lichtstad Prins Rainier III van Monaca en prinses Gracia Patricia (Kelly) zijn in Parijs aangekomen voor een vakantie van veertien dagen. De foto toont het vorstelijk paar tijdens een wandeling door het beroemde Bois de Boulogne, op de voet gevolgd door een menigte bewonderaars(sters), die het sprookjes huwelijk van enige maanden geleden kennelijk nog niet vergeten zijn. Drie-en-veertig doden Vrijdag is in New Jersey (V.S.) een transportvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht neergestort. Het vlieg tuig had 56 passagiers aan boord en een bemanning van 10 personen. Vol gens de laatste berichten hebben 43 van de inzittenden de dood gevon den, is één der passagiers vermist, terwijl de anderen allen gewond zijn, Het vliegtuig was van de luchtbasis Moguire opgestegen met bestemming Burtoniwood in Engeland. Aangezien het ongeluk vlak na de start gebeurde, voordat radio-contact met de verkeerstoren was opgenomen, Amerika toont zich bereid De Verenigde Staten hebben zich gisteren bereid getoond in te stemmen met een beperking van het aantal proeven met kernwapens, indien er een internationale overeenkomst zou kunnen worden bereikt waarin waar borgen zijn neergelegd dat ook andere mogendheden hun proeven met deze wapens beperken. Zij deden dat ia de ontwapenings commissie van de Verengde Naties bij monde van de afgevaardige James Wadsworth. Ook de Britse af gevaar- Trage vluchtelingenhulp De economische en sociale raad van de V.N., die in Genève bijeen is, heeft vrijdag aangedrongen op een hernieuwe poging om het vluchtelin genprobleem op te lossen „als een plechtig huldeolijk aan de nagedach tenis van wijlen de hoge commissa ris voor de vluchtelingen dr. G. J. van Heuven Goedhart". De raad nam een resolutie aan, waarin het toegewijde en onvermoei bare streven van de hoge commissa ris wordt herdacht. De'e motie werd aangenomen met 15 stemmen v en drie inthoudingen. (Sowjet-Urne; Tsjecho-S'owakije en Zuid-Slaviëh De Verenigde Staten hebben 17 miljoen dollar uitgetrokken voor op lossing van het vluchtelingenvraag stuk in Europa in vier jaar tijd maar de bijdragen van de aangesloten lan den komen veel te traag binnen. De „hitsers" van Poznan Naar aanleiding van de onlusten in Posen zullen 222 personen worden vervolgd. Dit is vrijdag te Warschau door gezaghebbende kringen mee gedeeld. De aanklacht zal luiden: doodslag en ophitsing tijdens de on lusten die op 28 juni in Poznan plaats hadden. Verder worden 63 personen beschuldigd van plundering uit win kels en huizen. Het is niet bekend wanneer de -j,j rechtszaak beginnen zal, het politie- gedeeld dat Marokko m aanmerking onderzoek duSrt nog voort en het is zou willen komen voor het lidmaat schap der Verenigde Naties. Erich Ollenhauer is vrijdagmid dag te Mündhen herkozen als voor- ziter van de Wesbdiuitse sociaal-demo cratische partij. mogelijk dat het aantal beklaagden nog zal groeien. 196 Arrestanten zijn reeds vrijgelaten. Bij de beklaagden zijn 33 mannen, die door de demon stranten uit de gevangenis werden bevrijd. digde Nutting legde nogmaals de na druk op de noodzaak te komen tot een zekere mate van regeling en beper king van de proeven. Gromyko, de Russische afgevaardigde, die heeft voorgesteld alle proeven met kern wapens te verbieden, zag echter de noodzaak van een orgaan dat de sta king van de proeven zou moeten con troleren niet in, omdat het volgens hem onmogelijk was dit ongemerkt uit te voeren. De Verenigde Staten zullen op de zelfde voet als zij dat in het verleden hebben gedaan voortgaan te streven naar een overeenkomst om de drei ging die er van het bestaan van de kernwapens uitgaat order controle te krijgen. Beperking van de proeven met dergelijke wapens moet een inte grerend bestanddeel vormen van een gecontroleerde internationale ontwa- peninigsovereenkomst, zo verklaarde Wadsworth. werd niet direct het ergste vermoed, zodat het twee uur duurde voor men van de ramp op de hoogte was. Het toestel is neergestort in een moeras* zodat de ambulances het wrak niet konden bereiken. Behalve de tien bemanningsleden waren aan boord: 4il soldaten, 9 offi cieren, 4 burgers en twee kinderen. De twee kinderen zijn beide om het leven gekomen. Volgens een overlevende is het vliegtuig kort na de start in een lucht zak geraakt en daardoor neergestort. De inzittenden hadden him veilig heidsriemen nog niet losgemaakt en volgens de dokters zijn de doden en gewonden een gevolg van de klap waarmee het vliegtuig neerstortte. Er is geen brand uitgebroken. De luchtbasis Moguire ligt ongeveer 23 km. ten zuiden van Trenton, de hoofdstad van New Jersey. Dit blad bestaat uit 16 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot S zondagavond. Opgemaakt te J 11.15 uur). ONBESTENDIG, j Veranderlijke bewolking met j plaatselijk een regen- of on- weersbui. Hier en daar tijdelijk mist. Overwegend zwakke ver- anderlij ke wind. Over het alge- meen iets lagere temperaturen. 15 Juli zon op 4.40, onder 20.55; maan op 14.21, onder 23.52. 16 Juli zon op 4.41, onder 20.54; maan op 15.31, onder Hoogwaterstanden 15 Juli v.m. 8.35; n.m. 16 Juli v.m. 9.35; n.m. 10.10. Vrij warm met onweerskans Een hogedrukgebied op de Noorde lijke IJszee tussen Noorwegen en Groenland verplaatst zich nog maar weinig. Ook het hogedrukgebied ten zuidwesten van de Azoren is in de afgelopen 24 uur nauwelijks van po sitie veranderd. Tussen deze beide hogedrukgebieden bevindt zich een langgerekte lagedrukvore, waarin verschilllende depressies voorkomen, o.a. bij de zuidpunt van Groenland, ten zuiden van Ierland en boven Noord-Frankrijk, Door dé dagelijkse verwarming van het continent ont stond vrijdagmiddag ook boven West-Duitsland een klein lagedruk- gebiedje, dat in het noorden en oos ten van Nederland enkele onweers- buiën veroorzaakte. In de komende 24 uur zal de sto ring boven Noord-Frankrijk naar het noorden trekken, terwijl tevens ver wacht mag worden, dat er boven Duitsland een nieuw lagedrukgebied zal ontstaan. Uit Frankrijk nadert bovendien 'n zwakke ruk van hoge luchtdruk. Door dit alles zal de wind in ons land ver- andêrlijk blijven. Daarbij zal tijde lijk een zeewind kunnen voorkomen, hetgeen enige afkoeling zal veroorza ken, maar over het algemeen blijft het vrij warm, terwijl de kans op Zelfs het allergemakkelijkste wordt een regen- of onweersbui tamelijk moeilijk voor wie het met tegenzin groot blijft. doet. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 20 C. OSLO half bew. 20 KOPENHAGEN half bew. 21 ABERDEEN motregen 14 LONDEN motregen 15 AMSTERDAM zwaar bew. 22 LUXEMBURG geheel bew. 21 PARIJS geheel bew. 23 BORDEAUX regenbui 22 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE zwaar bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 28 FRANKFORT nevel 26 MUNCHEN zwaar bew. 25 ZURICH nevel 24 GENEVE regen '24 LOCARNO onweer 27 WENEN onbewolkt 28 INNSBRUCK zwaar bew. 30 ROME onbewolkt 32 AJACCIO half bew. 32 Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1