Creme Puff' Straaljager neergestort, piloot omgekomen Missionarissen trainen boven het Gooi voor een vliegbrevet Nederlandse emigrant kwam even bij broer aangevlogen Mae taaiden de aetwaitnpjeó frcótieden ZATERDAG 14 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 20 VLIEGTUIGEN ZOCHTEN HET IJSELMEER AF Brandstofgebrek bij formatie Nadat twintig: vliegtuigen en poli- tieboten de gehele middag het IJsel- meer afgezocht hadden, is gisteravond tien kilometer ten noordwesten van Lelystad het wrak van een straalja ger gevonden. Tegen de middag was de jager, die deel uitmaakte van een formatie van twee, in het IJselmeer neergestort tengevolge van brand stofgebrek. Het tweede toestel heeft nog net op het nippertje kunnen lan den op de vliegbasis Leeuwarden. De piloot van de verongelukte ja ger, (van het type „Sabre") werd' gisteravond als vermist opgegeven. Aangenomen werd dat hij is omge komen. Bij het wrak van het toestel vónd men nl. een slechts gedeelte lijk geopende parachute. De bestuur der was de 21-jarige S. Steen uit Groningen. Gistermiddag om half twaalf meldde de vlieger dat hij- brandstof gebrek had. Daarna werd het radio contact geheel verbroken. Onmiddellijk na het bekend wor den van het ongeluk steèg een vlieg- boot van de Marine luchtvaartdienst op om het IJselmeer af te zoeken. Toen het eerste zoeken geen resul taat had, volgden spoedig andere toe stéllen van de luchtmacht, die het gehele gebied van het IJselmeer en ook van de Waddenzee afzochten omdat er aanvankelijk geen enkele aanwijzing was waar het toestel was neergestort. Later in de middag wa rén er twintig vliegtuigen, waaronder oök helikopters, in de lucht. Ook voeren de politieboten uit Kampen, Harderwijk, Enkhuizen en Stavoren uit en ook te land werd gezocht. Beroep op bakkers Maak prijsverhoging ongedaan De bespreking die minister Zijl stra vrijdagmiddag met vertegen woordigers van de organisaties van bakkerspatroons en van de Neder landse Bakkerijstichting heeft ge voerd over de broodprijsverhogingen, die door sommige bakkers in den lan de eigener beweging zijh ingevoerd, heeft tot resultaat geleid.dat de ver tegenwoordigers van de organisaties de minister toezegden die bakkers te zullen bewegen hun verhoging onge daan te maken. De minister heeft opgemerkt dat hem de noodzaak van die verhogin gen niet was aangetoond en dat déze onaanvaardbaar zijn in verband met dé huidige prijspolitiek van de rege ring. Tot een prijsstop is het dus niet ge komen. De organisaties zullen thans trachten in overleg met de bakkers d,e hier en daar plaats gehad heb bende verhogingen te annuleren. La ter ziullen de organisaties de minis ter verslag uitbrengen van hun. be vindingen. Ontevredenheid over kwaliteitsregeling boerenmelk De standsorganisaties op het ge bied van de landbouw en de zuivel in West-Nederland zijn het niet eens met het besluit van minister Mans- holt, die voor de tweede maal (eerst in 1954 en ook nu) weigert de vrije organisaties de kwaliteitsregelingen van de boerenmelk in het westen zelf ter hand te laten nemen. Dit bleek tijdens een te Utrecht gehouden vergadering, uitgeschreven door de drie Utrechtse centrale land bouworganisaties, waar ook organi saties van buiten het westen aanwe zig waren. Besloten werd tot de samenstel ling van een landelijke commissie, waaruit een delegatie zal worden ge vormd, die zal trachten in overleg met de minister alsnog te komen tot een besulit waardoor de kwaliteits regeling weer in privaatrechtelijke sfeer wordt ondergebracht. Wanneer dit overleg niet daartoe zou leiden, zal volgens het besluit van de vergadering de stichting voor melkhygiëne een stichting van de vrije organisaties dit werk gaan aanvangen en zelf de kosten te dra gen. De vergadering stond onder leiding van de voorz. van de drie Utrechtse centrale landbouworganisaties jhr mr L. A. Quarles van Ufford. Later meldde de reddingsboot uit Lemmer dat zij olievlekken had waargenomen. Op de plaats van deze vlekken werd gedregd doch zonder resultaat. 's Avonds werd bekend dat twee Elburger vissers, die tien kilometer ten noorden van Lelystad aan het vissen waren, de straaljager hadden zien neerstorten. Het toestel spatte uit elkaar zodra het het water raakte. De plaats waar het wrak ligt is aangegeven met rode merktekens. Koningin naar Rembrandt-herdenking te Amsterdam Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin de plechtigheid bij te wonen, welke het comité Rem brandt-herdenking 1956 Amsterdam op maandag 16 juli te 15.00 uur in de Westerkerk.te Amsterdam houdt, ter herdenking van het feit, dat Rem brandt 350 jaar gelegen werd gebo ren. PENSIOENREGELING VOOR RESERVE-MILITAIREN Voor bepaalde groepen reserve personeel van land- en zeemacht Vindit de regering een aparte pensi oenregelinig nodig, opdat deze mili tairen in geval van ontslag we gens gebreken of in het belang van de dienst aanspraak kunnen ma ken op een uitkering. De militairen dienen wel, volgens overeenkomst, een bepaald aantal jaren werkelijke dienst te verrichten. De regeling in het bijzonder belangrijk voor vrouwelijke militairen van de ge neeskundige dienst. Het wetsontwerp voor de pensioenwetten voor de land en zeemacht 1022, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Rijswijks bedrijf NEEMT GEEN „vakantie-werkers" I.v.m. kinderverlamming Een bedrijf te Rijswijk heeft aan een twaalftal scholieren van vijftien en zestien jaar, die daar in hun va kantie'zouden komen werken, mee gedeeld dat van hun diensten wordt- afgezien. Nu er in Rijswijk enige ge vallen van kinderverlamming zijn voorgekomen, acht het bedrijf het niet verantwoord deze kinderen voor hen vreemd en daar door nog al vermoeiend werk te laten do§n. Enige „vakantiewerkers" van zeven tien en achttien jaar mogen wel ko men. Ook mogen de jongelui, die in vaste dienst van het bedrijf zijn en dus al aan het werk gewend zijn, blijven. Wat maakt haar zo „gezien"? natuurlyk! Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid - in enkele seconden. Creme Puff handelsmerk betekent Mux Pa dot Hollywood Creamy Powder Make-Up MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Hilddestraat 5, Amsterdam NIJMEEGSE MEDISCHE FACULTEIT. Het bestuur van de St. Radboud- stichtiwg heeft besloten een der vol tooide gebouwen van de medische faculteit met ingang van 1. septem ber in gebruik te stellen. De officiële opening van de kli nieken en het ziekenhuis zal geschie den in de tweede helft van septem ber. NIEUWE SCHEPEN OP HARWICH-LIJNEN De Britse Transportcommissie heeft voor vrachtdiensten naar het Euro pese vasteland twee nieuwe schepen, elk van duizend ton uitgerust. Het is nog niet bekend, warmeer zij in dienst zullen komen. Deze zullen de Dewsbury en de She- ringham vervangen. De Sheringham, die 1-088 brt meet en in 1926 in Huil werd gebouwd, onderhoudt nu de dienst tussen Rotterdam en Harwich. De Dewsbury, in 1910 te Huil ge bouwd en groot 1686 brt, vaart tus sen Harwich en Antwerpen. DODEND WATER. Gisteravond omstreeks half acht is tijdens het zwemmen de 12-jarige A. J. Duin bij de Keersluis in de haven van Ooltgesplaat verdronken. De jongen was met enkele vriendjes in een nabijgelegen put bij de haven gaan zwemnjen en is later op een autoband de haven ingegaan. Hjj is er echter af gegleden en - daar hen de zwemkunst nog niet machtig was verdronken. Straks boven Nieuw Guinea Het was nog maar een bescheiden begin, dat de zes Franciscanen deze week boven de Gooise heide maak ten, maar het is dan ook slechts een begin, dat zai eindigen boven het woeste gebied van Nieuw Guinea, waar zij, alleen aangewezen op hun navigatiemiddelen, de „witte gebie den" zullen moeten openleggen. Zes paters zijn aan een vlieger- opleiding begonnen en zij zullen, als hun training afgelopen is, de geeste lijke en materiële leiders worden van het luchtschip, dat door de MIVA enige tijd geleden voor de missie te Nieuw Guinea is aangeschaft. Hier in Nederland zullen zij 50 vlieg-uren moeten maken, waarvan dit eerste voorzichtige tochtje boven het Gooi een begin vormde, en in Nieuw Guinea zullen zij tenslotte 400 vlieguren met succes moeten vol brengen, voordat zij het vliegbrevet zullen kunnen verwerven. Ondertussen maakt de MTVA zich een beetje zorgen over het vliegtuig, dat deze organisatie enige tijd ge leden aangeschaft heeft; men had ge hoopt, dat het voor dit vliegtuig be- Hij was toch in de buurt! Donderdagmiddag is het dorpje Arum in Friesland even in rep en roer geweest, omdat een sportvlieg tuigje na enige malen boven het dorp te hebben gecirkeld onaan gekondigd een landing uitvoerde op een weiland. Uit het vliegtuigje stap te een oud-Arumer, de 62-jarige heer J. Catstra uit Detroit (VS), die maar eventjes zijn invalide 30-jarige on gehuwde broer kwam opzoeken. Met nog een andere broer is de heer J. Catstra jaren geleden geëmi greerd en hij is tenslotte piloot ge worden van een maatschappij, die vliegtuigen bouwt. Zo nu en dan vliegt hij de grote exemplaren over de oceaan, de kleinere worden per vrachtschip overgebracht, meestal naar Hamburg, waar ze worden ge monteerd en dan door hem naar hun bestemming worden gevlogen. Mocht niet. Dat was ook met dit sportvlieg tuigje het geval. Het moest naar Os lo gebracht worden, en heer Catstra vond Arum niet zo ver uit de route liggen, dat hij niet van de gelegen heid zou gebruik maken om zijn broer eens eventjes op te zoeken. Dus landde hij zo maar op een wei land, daarmee tevens het luchtvaart- regelement overtredend. De politie attendeerde hem hierop en hij ver ontschuldigde zich met de opmer king, dat Nederland zo klein is. De heer Catstra is toen maar weer op gestegen, vloog het sportvliegtuigje naar Eelde en keerde per taxi naar Arum tërug, waar hij enige uren bij zijn broer heeft doorgebracht. Van Eelde is hij verder gevlogen naar zijn bestemming. nodigde ton snel zou binnen zijn, maar in die verwachting is men be drogen, al heeft men de hoop niet verloren door giften van Nederlan ders spoedig in staat te kunnen zijn dit eerste missie-vliegtuig te Nieuw- Guinea te kunnen afbetalen. Rechter beslist Tëlevisie-antenne mag blijven staan De rechtbank te Alkmaar heeft beslist, dat de heer G. Boon te Alk maar de televisiemast op z'n dak mag houden. De huiseigenaar, de N.V. Van Samen te Amsterdam, had daar bezwaar tegen gemaakt Toen de heer Boon geen gevolg gaf aan de sommatie, de mast te ver wijderen, volgde een civiele proce dure, eerst voor de kantonrechter en vervolgens in hoger beroep voor de rechtbank die in beide instanties door de N.V. is verloren. De rechtbank bleek van oordeel, dat door plaatsing van de mast geen sprake was van beschadiging aan het dak en ook niet van ontsiering. In het huurcontact wao wel het plaatsen van een radio-antenne zonder over leg met de opzichter verboden. Om trent een televisiemast werd daarin niets gezegd. Gedaagde meende, dat een televisiemast iets anders is dan een radioantenne en de rechtbank deelde dit standpunt. „Kerkschat" gevonden In oorlog begraven Bij opgravingen achter de pastorie te Broekhuizen is een kistje met mun ten gevonden, voornamelijk bestaan de uit dubbeltjes en kwartjes. Bij onderzoek is gebleken, dat het kistje tijdens de oorlog door de toenmalige pastoor van Broekhuizen is begraven, toen het dorp moest evacueren. Na de terugkeer in 1945 bleef het kistje ondanks nasporingen onvind1- baar, totdat het dan nu (bij toeval) terecht is gekomen. Een late verras sing voor de pastoor, die thans de zielzorg' te Velden uitoefent. Het begint met een zwart punt- IJ KENT ZE TOCH, die zwarte puntjes op de huid, die het gezicht zo'n onverzorgd en zélfs weerzinwekkend uiterlijk kun nen geven? U hebt ze misschien bij uzelf wel eens ontdekt en ze dan gauw uitgedrukt. U ziet dan een lang dun, steeds witter wor dend sliertje tevoorschijn ko men, Dit zijn de z.g. vetworpjes. Met echte worpjes hebben ze echter niets te maken. Dé slier- tjés zijn niets anders dan huid- talg, die zich in de poriën opge hoopt heeft. De zwarte kop van het „worpje" ontstaat doordat er vuil en stof aan de talf blijft kleven. Behalve vetwormpjes komen, vooral bij jonge mensen, vaak vetpuistjes voor. Men zou dit 'n huidziekte van de puberteitsja ren kunnen noemen. In die tijd komen n.l. bij jongens zowel als bij meisjes fijne wolhaartjes uit de huid te voorschijn. Nu wil 't geval, dat deze haartjes langs dezelfde uitgang naar buiten moeten als de talg, Dan blijkt de uitgang soms te nauw te zijn, met het gevolg,, dat de wolhaar tjes ombuigen, het talgkliertje prikkelen en infectie veroorza ken. Hierdoor ontstaat dan een etterachtig puistje, dat bekend staat als „acne". Indien dit ontstekingsproces onder de huid voortwoekert, wordt de omgeving dikwijls op nieuw besmet en daarom is deze uitslag zo hardnekkig. Ook "de onschuldige vetwormpjes kun nen tot ontsteking komen en in acne overgaan. Wanneer men aan deze kwaal lijdt, moet men zich niet teveel met zeep wassen, aangezien de chemische prikke- Uit de keuken geklapt Schoteltje spitskool met kaas. 1 Spitskool, y« pond kaas, zout, boter, paneermeel. De kool bladeren er voorzichtig afhalen. Deze koken in water met wat zout, tot ze zacht maar niet gaar, zijn. Een reepje kaas in ieder blad rollen, de rolletjes in een vuurvaste schotel leggen, bedekken met paneermeel en 'n kluitje boter en er in de oven een bruin korstje op laten ko men. De rest van de kool in reepjes snijden en met plakjes tomaten hiervan een smakelijke sla maken. Tomaten met paddestoelenragoüt. 1 Pond tomaten, Zy ons pad destoelen, 25 gr. boter, 25 gr. bloem, dl water 1 bouillon blokje, zout, peper, desgewenst peterselie. De in vieren gesneden, schoon gemaakte paddestoelen smoren in de boter (plm. 10 min.). Droog de bloem toevoegen en daarna met het water, waarin 'n bouillonblokje is opgelost, een dikke saus ervan maken. De ra- goüt op smaak afmaken met wat zout en peper. Van de tomaten een kapje afsnijden, de tomaten voorzichtig uithollen en vullen met de hete ragoüt. Het kapje er weer op plaatsen en derge- wenst bestrooien met wat .fijn gehakte peterselie. ling van kalium- en natrium houdende zeepsoorten de talg- afscheiding van de kliertjes ver hoogt. Laat men toch nooit ,een met etter gevuld puistje onvakkun dig uitdrukken. De etter kan hierdoor in het weefsel terecht komen en de infectie versprei den. U moet er wel op voorbe reid zijn, dat de behandeling van vetwormpjes en acne lang kan .duren. Men begint dus de geïnfecteerde huid niet meer met zeep te wassen, maar ge woon met koud water. Ook wis selbaden (afwisselend koud en warm water) zy'n goed, aange zien hierdoor de huidspieren verstevigd worden. Alcohol varkensvlees, eieren,, kaas en alle vette en gekruide spijzen zijn taboe. Wat de eigenlijke behandeling betreft, geeft een stoombad' van 10 minuten goede resultaten. Daarna moet de huid zorgvuldig worden gemasseerd en wel op de volgende wijze: Men doopt de wijsvinger in zuivere olijf olie en masseert hiermee de huid in kringen om de puistjes heen. Dus niet over de puistjes heen. Deze massage moet een kwartier .worden volgehouden en dagelijks gebeuren. Met loti on wordt daarna de huid ontvet. Op de duur komt men met deze behandeling beslist van de lelijke zwartkoppige vetwormp jes of etterpuistjes af. De huid- spieren worden door de massa ge gesterkt, gaan daardoor weer goed functioneren en drijven vanzelf alle vreemde en onge wenste stoffen uit. Hoogtezonbestraling kan ook heel heilzaam werken op het verwijderen van vetworpjes. Zo'n behandeling wordt trou wens voor allerlei huidziekten met succes toegepast. OELAAS kent ons land zo- mers, die zeer veel ver schillen van de zomers, zoals men die zich ideaal voor de geest stelt. Om niet te overdrij ven mogen we zeggen, dat ze wel eèns fris kunnen zijn, een omstandigheid waarmede we in onze garderobe ernstig rekening moeten houden. Daarom is een zomermantel in ons land geen overbodige luxe. Trouwens afgezien van het voorstaande motief is een derge lijk kledingstuk toch zijn ge wicht is goud waard, omdat men ook op zonnige dagen wel eens dankbaar gebruik van kan maken, zoals bij reizen (tochtige trein, en trambalcons), een ritje op de motor en 's avonds buiten Het is dan,fijn' wanneer men voor zo'n gelegenheid een ge schikt kledingsstuk, heeft. Voor* al in ons land wordt er dan dik wijls gebruik gemaakt van wind. jacks, montycouts enz., maar voor velen zullen deze kleding stukken een te uitgesproken sportief karakter hebben, met als gevolg, dat zij ze om de een of andere reden niet willen of kunnen dragen. Voor deze groep zijn er momenteel zogenaamde „shortie's in de handel,, sportie ve, korte jasjes doch dië wat uiterlijk en coupe betreft iets gekleeds en gedistingeerds ge ven in weerwil van het feit,, dat ze onder vrijwel alle omstandig heden zijn te dragen. Deze jas jes betekenen voor velen een uitkomst. Onze illustratie toont u een dergelijke „shortie", voor avond wandeling, de vacantie, reizen,, motor enz. Let vooral eens op de stiksels die als decoratie dienst doen,, de royale kraag en de keurige coupe.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10