DAAN DE GROOT OPNIEUW IN HET GROEN Systeem knechten en bazen I I h r De tour bleef heel zonderling! Met de finish in zicht Nolten weer eens kreeg de ploeterende bezoek van pechduivel Etappe- SNIPPERS UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN VRIJDAG 13 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 WOUTJE SCHOOF WAT VERDER OP Op het kleine knusse wielerbaantje van de eeuwenoude vissershaven en oesterkweekplaats La Rochelle kreeg Daan de Groot vanmiddag een ovatie van duizenden toeschouwers. Niet als winnaar van de étappe of als drager van de gele trui, maar als heroveraar van het groene tenue, dat hij al een dag had gedragen en dat hij aan de regionaal Picot was kwijt geraakt. „Van daag zag ik hem er niet meer bij, die knaap, die ik al van de Ronde van Italië en van WarschauBerlijnPraag ken", vertelde Daan, toen hij zich uit de tedere omhelzing van een Franse schone had losgemaakt. En hij ver volgde: „Daarom sprong ik onmiddellijk mee, toen er wat ging gebeuren". Daan was en bleef erbij en kwam aan de kop van de leidersgroep van dertien man de baan van La Rochelle op. Daan waagde het erop met een lange sprint, omdat hij geen andere mogelijkheid zag. De lange rush leverde hem geen overwinning op, want de felle Spaanse sprinter Miguel Poblet ging als op vleugelen over hem heen. Dooh Daan was tenminste uit het gedrang en daardoor eindigde hij achter Poblet en de Fransman Caput op de dercje plaats. De 8ste dag begon met narigheid In het volgend groepje van tien man, dat met ongeveer drie minuten achter stand arriveerde zaten Wagtmans, Van de Brekel en Nolten. Het peloton had een groter verlies, ongeveer zeven mi nuten, geleden. Alle overige Nederlan ders kwamen er in mee. We hadden dus weer vier man in de snelste groepen zit ten en mochten daarmede zeker tevre den zijn. Toch had het succes van deze dag aanmerkelijk groter kunnen zijn als Jan Nolten weer eens niet de hoofd rol had gespeeld in een klein wieier- drama, dat zich ongeveer 50 km. voor het einde afspeelde. Nolten, wie het nu eindelijk ook eens was gelukt zich bij de vagebonden aan te sluiten, maakte met Daan de Groot deel uit van een kleine zwerm van 15 man toen hij moest afstappen om van wiel te verwisselen, notabene bij een kanaal dat het „Canal des Hollandais" heet. Voor de zoveelste keer in zijn had hij voor niets op een eervolle plaats gehoopt. 't Ging niet. In het begin van de etappe was hij in zijn eentje mee weggetrokken van het ook nu weer in bliksemtempo voortsnel lende peloton. Eerst had hij in een groepje van drie man mede de leidipg gehad, later was het getal van de vluch ters gegroeid tot 15 rijders. En Jan Nol- tJaivt- Poblet, de winnaar van de achtste etap pe vindt, dat hij pas aan het begin staat van zijn successen. Hij is gestart met het vaste voornemen om 4 etappe overwinningen op zijn naam te bren gen. „Dat is nummer een", zei hij gis teren bij aankomst. „De rest volgt nog!" Misschien is deze mededeling wel van belang voor de deelnemers aan onze etappeprijsvraag.... Beuffeuil, die zijn eerste tour rijdt, is een oesterkweker, die zijn vrije tijd tot voor kort benutte met wielrennen. Hij deed dat zo goed, dat hij met een introductiebrief naar Parijs werd ge stuurd, waar men wel een groot wiel renner van hem zou maken. Beuffeuil was echter zo onder de indruk van Parijs, dat hij zich niet bij de v/ieler- koningen durfde te melden. Hij ging oesters schoon maken in een restau rant en pas toen hij op zwart zaad kwam te zitten, haalde hij zijn intro ductiebrief voor de dag. En nu rijdt hij in de Tour. Pellenaars is tijdens het begin van de tour ontzettend kwaad geworden, toen hij een briefkaart uit Nederland kreeg met de vraag: „Zijn er eigenlijk Ne derlanders in de tour?" Thans heeft hij zich gewroken. Hij heeft de kaar tjes-schrijver het algemeen klassement gestuurd en het klassement van de groene trui. ten was voortreffelijk meegekomen. Maar Jan kreeg een lekké band na 130 km., dat kostte hem tientallen seconden en dat kon hij, alleen tegen veertien man niet goed maken. Op de hulp van Daan de Groot, die ook voorin zat, behoefde hij niet te rekenen. Daan zat immers te hoog in het algemeen klassement. Wel probeerde hij het tempo te drukken, maar dit lukte hem niet. Achterom kij kend zag hij zijn kameraad uit Limburg steeds meer meters verliezen. Nadat Nol ten bemerkend dat hij tegen de bier kaai vocht, de achtervolging staakte, en De finish. V.l.n.r. ziet men Louis Caput van de Franse Westpioeg, Caput eindigde als tweede, de Spanjaard Poblet die win naar van deze etappe werd en de Neder lander Daan de Groot die de derde plaats veroverde. a zich, een sinaasappeltje verorberend, liet afzakken, ging Daan door om zelf de aansluiting met de acrobaten van deze etappe niet te verliezen. Nog meer pech. Nederland had in de aanvang nog meer pech gehad. Terwijl er jacht op jacht werd gelanceerd kreeg Wagtmans een gebroken derailleur. De reparatie mis lukte en Wout moest op een reserve- fiets overstappen, die hij verder de ge hele etappe heeft gehouden. Gedurende het oponthoud had de complete Neder landse ploeg, met uitzondering van Voor- ting op hem gewacht. Het resultaat was, dat onze mannen geruime tijd een niet gering deel van hun krachten moestgn besteden aan het inhalen van de achter stand. wat echter gelukte. De kopgroep, waarmee Daan de Groot tenslotte op de wielerbaan van La Ro chelle arriveerde, vond zijn oorsprong in een na verscheidene mislukte pogingen en een steeds Wisselend strijdbeeld ge dane nieuwe sprong van een groepje van negen man na 95 km. in de buurt van het plaatsje l'Oie. Daar zaten Nolten en De Groot bij, in het illustere gezelschap van Poblet, de Italiaan Giudici, de Frans na tionale wachtslieden Mahé en Privat en o.a. de Belg Adriaenssens. In het pelo- PRIJSVRAAG| Dagprijs viel in Leiden Drie lezers lieten ons gisteren voor negen uur weten, dat Poblet de étappe zou winnen. Zij heb- ben gelijk gekregen. Na loting zijn de vijftig sigaretten gewon- nen door de heer A. P. van der Kamp, Jacob Catslaan 61, te Lei den. De profeten krijgen nu een vrije dag om een beetje van hét voorspellen te bekomen en hun gedachten te laten gaan over de berg-étappes, die zondag gaan be ginnen. 'Voor zondagmorgen 9 uur ver wachten we weer een flinae sta pel inzendingen. ton hing uit de wagen van de tourdirec- teur vrijwel voortdurend de rode vlag, ten teken, dat er nog meer ontsnappin gen aan de gang waren. Rode vlag uit. Te Chantonnay, de verzorgingsplaats op 107,5 km. van de start had het negen tal er weer twee concurrenten bij ge kregen en toen er in St. Heripine 125 km waren afgelegd, bleek het aantal deel nemers in de escapade tot vijftien te zijn gestegen en de voorsprong 4 minuten 40 seconden te bedragen. Inmiddels was in de hoofdgroep een tegenaanval ingezet door Wagtmans, Bahamontes en De Bruyne. Er volgde nog een tweede te genzet uit de achterhoede, geleid door de Fransman Darrigade, maar tevens bijgewoond door de Nederlander'Van de Brekel. Die twee overbruggingsgroepjes vie len later samen en vingen onderweg pechvogel Jan Nolten op, alsmede de zich verbijtende Spanjaard Lorono, die door zijn ploegleider Luis Puig was teruggeroepen ten behoeve van Baha montes. Zo waren in de kopgroep van Daan de Groot nog dertien rijders overgebleven. Op 35 km. voor de fi nish hadden deze dertien rijders een voorsprong van 4 min. 40 sec. op de overbruggingsgroep van Wagtmans en 7 min. 10 sec. op het peloton. Deze ver schillen bleven tot het einde toe vrij wel onveranderd. Zoals Daan de Groot kansloos was ge weest in de eindsprint van de kopgroep met Poblet, zo was Wout Wagtmans het ook toen hij het kort voor de streep, eveneens in een lange sprint, wilde opne- tegen de rappe Fransman Darrigade. Met de 15e plaats kon Wout Wagtmans echter tevreden zijn op deze dag, die voor hem niet bepaald fortuinlijk was begonnen. Van de Brekel werd 19e ge klasseerd en pechvogel Jan Nolten 21e. De sprint van het grote peloton was weer eens voor Stan Ockers, op wie Ger- rit Voorting (30e) vijf plaatsen achter bleef. ió in één uteek g.e&cfiiedenia yeutaiden J Weer ligt er een i in recordtempo tie in deze onrustige e afgelegde etappe achter ons. En opnieuw is er van het begin tot het einde over 180 km. strijd geleverd en konden ver scheidene renners tijdwinst nemen, al ging het ditmaal niet zo bont toe als op vorige dagen. V-ooral de regionalen speelden van Angers naar La Rochelle een rol van betekenis en het eerste re sultaat van de tomeloze moed en de vol hardende energie van de renners van de Westfranse ploeg Is, dat zij met een flin ke voorsprong thans beslag hebben ge legd op de eerste plaats in het algemeen ploegenkiassement. Elke dag weer worden wij voor nieuwe verrassingen geplaatst, al kunnen wij bepaald niet zeggen, dat deze voor de Nederlanders van onaangename aard zijn. Vele vragen zijn gesteld naar de oorzaken van deze wonderlijke Tour de France, waar niemand een touw aan kan vastknopen. tot nu toe althans niet. Speurende naar de factoren, die dit jaar hun sterke invloed doen gelden op het revolutionaire beloop van de# ronde, ko men wij tot de volgende conclusie: le De oude aanvoerders, de grote sterren, waar het in vroegere jaren om draaide, zijn verdwenen. Er is geen Louison Bobet meer, geen Fausto Coppi, geen Fiorrenzo Magni, die bevelen kon den uitdelen, waar het veld, in slechts drie of vier machten gesplitst naar luis terde. Dat Frankrijk geen uitgesproken favorieten meer meer heeft, is ook dui delijk te merken aan het weinig enthou siasme van het Franse publiek, dat in niet zulke grote drommen aan de kant de weg staat als vorige jaren. 2e. De regionale ploegen en ook de buitenlandse teams zijn op een enkele uitzondering na b.v. België en Neder land, aan 't vrijbuiten. De meeste ploeg leiders zijn hun pupillen niet meer de Vooral de regionale Franse ploe gen. die nu eindelijk niet eens staan te gen een overmacht van een sterk Frans nationaal team. voelen zich vrij van knellende banden. 3e. De verjonging van het deelne mersveld over de gehele linie heeft de Tour een volkomen ander karakter ge geven. Stromen van enthousiasme, van energie, van dolle strijdlust en ongekend uithoudingsvermogen komen los en nie mand kan deze invasie van nieuwe krachten tegenhouden. Pas later, mis- wereld komen. 4e. Niemand is bij machte de koers in iedere etappe te controleren. De ene uitlooppoging volgt op de andere en on danks het feit dat ook de ploegleiders door het gebruik van speciale radiouit zendingen beter op de hoogte zijn dan ooit vroeger het geval is geweest, moe ten ook zij vaak vermoeid en niet begrij pend het hoofd in de schoot leggen. De sterk en ieder ogenblik wisse lende posities kunnen zij niet verwer ken, waardoor zij niet tijdig en op de juiste wüze kunnen ingrijpen. Marcel Bidot, toch werkelijk een van de meest intellegente ploegleiders in de Tour en op één hoogte te stellen met Pellenaars en Binda, beging woensdag de onver geeflijke fout de mannen de verkre gen zeer gunstige positie te laten con solideren. Dat dacht hij misschien. In Angers kon Bidot donderdag, bij het vertrek naar La Rochelle, in de Franse bladen lezen dat hij eigenlijk maar een middelmatig man netje is en dat het zijn schuld was, dat de Franse ploeg een zware duikeling had gemaakt in 't ploegenkiassement. Goddet sprak zelfs van een „Waterloo van de tricolores". 5e. De vijfde factor, welke de Tour de France sterk heeft beinvloed is de poging van talrijke renners van het tweede plan en vooral de treinlopers, om de uitgesproken klimmers tot aan de Pyreneën een zo groot mogelijke achter stand te bezorgen, een taktiek. welke zonder twijfel succes heeft gehad. In La Rochelle, na acht etappes heeft Gaul 44,5 woelige renners- min. achterstand op Walkowiak, 43 mi nuten op Picot, die zelf een renner met klimcapaciteiten is, bijna 40 minuten op Voorting en iets minder op Wagtmans. Branckart staat er nog iets ongunstiger voor en met de Spaanse klimmer Baha montes is het hetzelfde liedje. De Nederlandse Tour de France-ploeg zal op zaterdag 4 augustus deelnemen aan internationale wedstrijden, welke die dag op het bekende circuit van Drenthe bjj Assen zullen worden gehouden. Het complete team zal, in overleg met de leider, de heer C. Pellenaars, en de KNWU, uitkomen, terwijl het programma aangevuld wordt met nationale wedstrij den voor amateurs. Daan de Groot, Ger- rit Voorting, Wout Wagtmans, Nolten, Var der Pluym, Hinsen, Van de Brekel, Van Dongen, Stolker en Lahaye zullen^ aan de start komen, terwijl verder de werving van renners nog gaande is. D& pro'fs zullen een wedstrijd rijden over 6. Er zijn enkele renners van naam bij, zoals Ockers en Gaul, die de Ronde van Frankrijk op dezelfde wijze rijden als in alle naoorlogse jaren. Als of vier, vijf renners uitsluitend favorieten zou den zijn voor de eerste plaats in het eind klassement en de andere mannen uit de Tour maar knechten. Zij rijden volgens de methode om met zo'n gering moge lijke achterstand aan de bergetappes te beginnen, maar die opzet is volkomen mislukt. ETAPPE-KLASSEMENT 1. Poblet (Sp.) 4.4.56; 2. Caput (W.) 3. De Groot; 4. Schellenberg (Zwits.); 5. Quentin (W.); 6. Robinson (Lux.); 7. Privat (Fr.); 8. Tonello (lie de Fr.) Adriaenssens (B.); 10. Guidici (It.); 11. Conterno (It.); 12. Mahé (Fr.); 13. THb- min (W.) allen in dezelfde tijd als Po blet; 14. Darrigade (Fr) 4.18.09; 15 Wagtmans; 16. Marigil (Sp.); 17. Beuf feuil (ZW); 18. Hassenforder (W.); 19. Van de Brekel; 20. Bahamontes (Sp.); 21. Nolten, allen in dezelfde tijd als Dar rigade; 25. Ockers (B.) 4.22.07; 30. Voor ting; 33. ex aequo een grote groep ren ners, bij wie de Nederlanders Hinsen, Lahaye, Stolker, Van der Pluym en Van Dongen, Brankart, Close, Impanis (allen B.)Gaul (Lux.); Walkowiak (NOC), Lauredi (ZO) en Scodeller (NOC), allen dezelfde tijd als Ockers. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Walkowiak (NOC) 42.09.36; 2. Picot (W.) 42.11.08; 3. Scodeller (NOC) 42.12.39; 4. Voorting 42.14.43 (op 5 i 7 sec.); 5. Wagtmans 42.16.06 (op 6 min. ec.); 6. Lauredi (ZO) 42.16.36; 7. Darrigade (Fr.) 42.17.06; 8. Adriaenssens (B.) 42.17.44; 9. De Groot 42.19.06 (op min. 30 sec.); 10. Desmet 42.20.14; 11. Caput (W.) 42.21.39; 12. Bauvin (Fr.) 42.22.07; 13. Beuffeuil (ZW) 42.23.51; 14. Privat (Fr.) 42.24.07; 15. Padovan (It.) 42.25.35; 16. Van der Pluym 42.26.31; 17. Barbosa (Lux.) 42.27.32; 18. Vlaeyen (B) 42.27.48; 19. Robinson (Lux.) 42.28.33; 20. Thomin (W.) 42.29.02; 23. Mahé (Fr.) 42.32.45; 25. De Bruyne (B.) 42.36.55; 31. Ockers (B.) 42.40.38; 40. Van de Brekel 42.44.39; 64. Hinsen 42.56.40; 70. Nolten 42.58.48; 73. Stolker 42.59.19; 81. Lahaye 43.03.44; 91. Van Dongen 43.14.21. Darrigade en Poblet ontvingen de sui kerprijs voor de strijdlustlgste renner. De premie voor de grootste pechvogel werd aan Bober (lie de Fr.) toegewezen. Letandre (W.) kwam na sluiting binnen. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. West (Caput, Quentin, Thomin) 12.44.18; 2. Frankrijk 12.48.01; 3. Spanje 12.50.14; 4. Nederland (De Groot, Wagt mans, Van de Brekel) 12.51.14; 5. Italië 12.52.09; 6. België 12.55.22; 7. ex aequo: Gem. Lux.-ploeg, Zwitserland en lie de France 12.59.30; 10. Zuidwest 13.02.43; 11. ex aequo: Zuidoost en Noordoost Cen traal 13.06.51. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. West 125.43.58; 2. Nederland 125.52.44; 3. België 125.54.50; 4. Frankrijk 126.19.40; 5. Italië 126.27.06; 6. NOC 126.30.37; 7. Zuidwest 127.21.17; 8. Zuidoost 127.24.05; 9. Gem. Lux.-ploeg 127.34.28; 10. Ile de France 127.48.35; 11. Zwitserland 127.54.48; 12. Spanje 128.01.37. PUNTENKLASSEMENT 5. Voorting 157 p.; 6. Bauvin 168 p.; 7. Ockers 169 p.; 8. Hassenforder 172 p.; 9. Roland 173 p.; 10. Tonello 210 p. CAMERA'S FILM (Advertentie). VOOR DE VIERDE MAAL DIT JAAR DE TOUR VAN VALKENBURG. Het Marinevliegkamp Valkenburg be reid zich weer voor op dc jaarlijkse Tour van Valkenburg, een driedaags wielerevenement, waaraan door het aldaar dienden marinepersoneel wordt deelgenomen op Tourrijwielen. Deze wie lerwedstrijden zullen volgende week 17, 18 en« 19 juli worden gehouden, de eerste en de laatste dag bestaande uit een tocht van 33 km., op de tweede dag gevormd door een tijdrit van 23 km. Er zal door plm. honderd renners aan deze tour worden deelgenomen, die in ploe gen zullen rijden evenals bij de echte Tour in Frankrijk, die op het ogenblik allerwege de gemoederen bezig houdt. De winnaar van het vorig jaar G. Pos, die een amateurlicentie heeft van de KNWU, zal de veroverde wisselbeker weer verdedigen, terwijl naast hem de amateurs Taks, Wuurman en Schepens een kans op de beker zullen wagen, doch zij zullen wederom een handicap hebben op de overige deelnemers. De wissel beker van het ploegenkiassement, in het bezit van Squadron III, zal eveneens door de vertegenwoordigers hiervan stug worden verdedigd. Kapt. ter Zee vlieger, kol. A. W. Wit- holt, zal het startschot lossen op het Marinevliegkamp ter hoogte van de brandweerafdeling, waarna de renners de 33 km.-tocht via Wassenaarse Slag. Kat wijk, Noordwijk en Katwijk Binnen terug naar het vliegkamp zullen afleg gen. Voor de tijdrit, waarbij de deelnemers om de halve minuut zullen gestart wor den, voert het parcours via de Wasse naarse Slag naar Katwijk waarbij de Boulevard niet wordt aangedaan, maar via de DrieplassenwegParklaan naar de Valkenburgseweg wordt gereden. Er zal een Tour-karavaan meerijden, doch deze gaat niet vooraf, maar volgt de renners, terwijl eveneens weer een aantal gecostumeerden deze Tour, die voor de 4de maal gereden wordt, zullen opluisteren. Op de Boulevard te Katwijk zullen de toeschouwers door de MLD- kapel worden bezig gehouden, terwijl enkele sprints voor welkome afwisse ling zullen zorgen. Om de Tour goed te doen verlopen zullen marechaussee's per motor de ka ravaan begeleiden, terwijl de politie in de verschillende dorpen alle medewer king heeft toegezegd. Op vrijdagavond 20 juli zal de prijs uitreiking plaats hebben. De feestavond zal worden opgeluisterd door de Wama's. Een naar lucht snakken de Daan de Groot reed het middenveld van de wie lerbaan van La Rochelle op. Pas na enkele minuten was hij weer in staat om zijn gevoelens van tevre denheid te uiten. Met die derde plaats had hü weer wat geld in de kas van de Nederlandse ploeg toege voegd, maar en dat stem de hem gelukkig: „Ik sprint toch al harder dan anders". Geen wonder want na de Ronde van Italië heeft hij veel met Jan Derksen getraind en die heeft er wel voor gezorgd, dat de sprint van Daan beter werd. Maar waar zit Picot? snel duidelijk, dat hii de groene trui op de kleine Breton had heroverd. In derdaad een spierwitte Fernand Picot kwam in het hoofdveld de baan op rijden en toen een Frans journalist de volkomen weggetrokken man uit Po- tivy vertelde, dat hij, Picot, de groene trui had verloren, reageerde het do delijk vermoeide kereltje uit Bretagne met de woor den: Ca ne fait rien (dat maakt niets uit). goede dag geweest voor de Nederlandse ploeg. Be halve het heroveren van de groene trui en derde plaats in het etappeklasse ment heeft Daan de Groot nog een succesje geboekt door enkele plaatsen in het algemeen klassement te stijgen, van de twaalfde naar de negende. Voorting heeft zich op de vierde plaats gehandhaafd en Wout Wagtmans kon dank zij zijn vlucht in het tweede gedeelte van de kart zijn gekomen, als hij niet die lekke band vijftig km voor de finish had ge kregen. MAAR DE ORANJEBALANS WAS WEER UITSTEKEND De wijze waarop deze - étappe, met Poblet en en- Die vraag kon men in zijn ogen lezen. En toen men hem een overzicht gaf van de situatie der jagende schien na de Pyreneën, zal een stabilisa- houden over 80 km. 100 km., terwijl de amateurs een ronde groepjes achter het leiden de peioton was het hem enkele woorden tussen de samengeperste lippen van Picot kwamen, belooft niet veel goeds voor Daan de Groot. Want de Amster dammer heeft weliswaar voorlopig de tweekamp gewonnen, maar Picot is vast besloten, het kostbare groene ding weer om de tengere schouders te laten glijden. Het is wederom een kele anderen, zijn positie opnieuw verbeteren. Hij drukte Lauredi van de vijfde plaats weg. Jan Nolten is de pech vogel van de ploeg. Met zijn dappere dubbele ont- Nu viel hij terug en in La Rochelle aankomend met het groepje van Wagt mans en Van den Brekel. die tussen twee haakjes steeds beter gaatrijden, bedroeg zijn winst slechts 4 minuten 8 seconden, in plaats van 7 minuten 21 seconden op het peloton. Maar zijn klim op de lad der van tien plaatsen moet hem toch de moed hebben teruggegeven, dat de Ne derlandse ploeg van Nol ten in deze ronde van Frankrijk nog iets te ver wachten heeft. West Frankrijk heeft zich op de eerste plaats vluchting in deze achtste van het algemeen ploegen- etappe zou hij zeker twin- klassement vastgezet met tig plaatsen in de alge mene rangschikking zijn gestegen, en vlak in de buurt van Gaul en Bran- ongeveer acht minuten voorsprong op Nederland en met tien minuten op België.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7