ÊL Lekke Zwemclub 70 jaar Tocht door het Gooi viel bij de rijders erg in de smaak DONDERDAG 12 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ,Vlot"telingen werden bevoorraad Tweede Laura-dag Het vlot „I'Egaré" (de Verdoolde) waarmee drie mannen op 24 mei uit Halifax te Canada zijn vertrokken voor een tocht over de Atlantische Oceaan, is door het Amerikaanse marinetransportschip „General R. E. Callan" van een verse levensmiddelenvoorraad voorzien. Het vlot bevond ïich toen op ongeveer 1800 km. ten oosten van Halifax, de visvangst was zo slecht geweest dat deze ravitaillering zeer welkom was. Deze foto werd I gemaakt vanaf de „Callan" vlak na de bevoorrading. I Het „eigen home" Iaat nog steeds op zich wachten maand is het zeventig jaar gele- Onder de velen, die de LZC „gediend" Deze maand is het zeventig jaar gele den, dat Leidse Zwemclub werd opge richt, een behoorlijke leeftijd inderdaad, maar er zijn nog enkele oudere clubs in Nederland. Toch mag het verwondering wekken, dat de Sleutelstad, die toch op het ge bied van de sport bij vele steden in het land ten achter staat, zeventig jaar gele den reeds mannen had, die zich tot de beoefening van de zwemsport zodanig aangetrokken gevoelden, dat zij de wen selijkheid van de oprichting ener ver eniging inzagen. De Leidse Zwemclub werd opgericht na een op 4 juli 1886 onder de bezoekers van de zweminrichting gehouden zwem wedstrijd. want korte tijd later riepen de heren H. G. Sijthoff, C. A. Bader, A. Rappard en A. D. Sala belangstellenden op, om een zwemclub op te richten, het geen op 24 juli van dat jaar gelukte. Hét enige „gebeuren" in de jonge ver eniging was „het" jaarlijks zwemfeest. Maarer waren nagenoeg nog geen verenigingen, dus moesten de deelnemers gerecruteerd worden uit „H.H. leden en liefhebbers". En het programma bestond slechts uit baantjes school- en rugslag, want de Spaanse slag of crawl was nog onbekend, om van de vlinderslag maar niet te spreken. Echt „ouderwets" dus. maar zo waren ook de gemaakte tijden. Men zie slechts: 80 meter 1.22.6; 160 meter 2.43, 80 meter rugslag 1.24! In 1888 gaf de LZC mede de stoot tot de oprichting van de Nederlandse Zwem- bond, terwijl in 1890 werd begonnen met het afnemen van examens voor geoefend zwemmen. In 1894 was de vereniging bijna dood, maar G. H. Sijthoff wekte de schijndode op en onder voorzitterschap van de heer C. J. Leendertz ging de LZC een nieuw leven tegemoet. In 1901 werd met de beoefening van het waterpolospel begonnen, wat nieuw leven in de vereniging bracht en zonder hetwelk een vereniging bijna ondenkbaar is. Reeds vijf later speelde het zevental in de eerste klasse, doch toen werd de inrichting „Rhijnzicht" in het Galgewa ter gesloten wegens vervuiling van het water. Dat was voor de LZC een zware slag en een geduchte handicap. Eerst na ja renlange onderhandelingen en vele ver geefse plannen kenmerk voor Leiden! werd in 1915 de nieuwe zweminrich ting aan de Hoge Rijndijk in feite aan de Roomburgerweg opgericht, dank zij de hulp van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en wethouder Fischer. De offi ciële opening geschiedde onder presi dium van de heer Ch. van Spall, die bij zijn afscheid de „Van Spall-beker" ter beschikking stelde, waarom jarenlang gestreden is. Het polozevental promoveerde in 1924 weer naar de eerste klasse en met wisse- lijd suces bleef de club vele jaren in de hoogste afdeling spelen. Dit droeg er ook toe bij, dat het ledental steeds steeg, terwijl ook het feit, dat er in die jaren geen andere zwemvereniging in Leiden was, hiertoe een steentje bijdroeg. Er werd rustig en gestaag doorgewerkt plannen voor het schoolzwemmen kwa men ter sprake, werden afgewezen en weer opnieuw aangevat, plannen voor een overdekt bad kwamen ter tafel, alle factoren om de vereniging een bloeiend leven te waarborgen. Nieuwe tegenslag. Een onherstelbaar verlies leed de LZC toen de inrichting aan de Hoge Rijndijk wegens „ziekte van Weil" moest worden gesloten. Wel bood Poelmeer een wel willend onderdak, maar 't „eigen home" is immers de beste stimulans vereniging. Het verwonderde dus niet, dat het ledental terugliep en daarmee ook de prestaties der vereniging. Kort daarop bestond de LZC vijftig jaar en het bestuur stelde voor de offi ciële herdenking daarvan later te her denken, by de opening van de „Over dekte". De ledenvergadering besloot evenwel anders en er vond een beschei den herdenking plaats. Tien jaar later bij het zestig jarig bestaan kwam namens het gemeente bestuur weth. Van Schaik getuigen van de waardering van dit bestuur voor het werk der LZC, terwijl hij voorts wees op de plannen voor een nieuwe open zweminrichting, waarbij hij de hoop uit sprak in verband hiermede spoedig met de LZC in contact te zullen komen. Dat contact is ongetwijfeld wel geko men, maar de plannen zijn nu tien ja ren later nog steeds plannen gebleven. Maar intussen kan wel worden vastge steld dat de LZC verstoken zal blijven van een eigen home zoals zij dat vroe ger gekend heeft en de herinnering y~ Onder de velen, die de LZC „gediend" hebben mogen we hier één naam niet onvermeld laten, die nL van Ben Planjer, die door zijn onvermoeid werk voor de LZC een groot aandeel heeft gehad in de wijze, waarop de LZC al die jaren de be langen van de zwemsport heeft behar tigd. Zijn aftreden als secretaris wegens vertrek naar Utrecht was een geduchte slag voor de LZC, die evenwel tenminste iets verminderd werd door het feit, dat Ben Planjer zich daarna nog meer aan de belangen van de zwemsport en dan in veel groter verband heeft kunnen wijden en die nog steeds een centrale figuur van de KNZB genoemd mag wor den. WATERPOLO DE COMPETITIE De Zijl-reserven hebben gisteravond met 50 in Heemstede van HPC 3 ge- wonnen. De doelpunten werden gemaakt door Stokhuyzen (rust 10), v. Tol (2x), v. Wijngaarden en de Hartog. TAFELTENNIS De competitie-indeling van de hoofd klasse van de Nederlandse Tafeltennis- bond ziet er voor het seizoen 1956/57 als volgt uit: Groep A: Nedlloyd (Amsterdam), Po- vac (Amsterdam), Quick (Hilversum), Sparta 2 (Amsterdam), Wifra (Rotter dam), Sparta 3 (Amsterdam)Scylla (Leiden) en Smash (Amsterdam). Groep B: Sparta 1 (Amsterdam), Luck Raeck (Weert), Wibo (Den Haag). Car bon (Rotterdam), Blue Star (Venlo), PSV (Eindhoven), VTV (Vaals) en Batswingers (Den Haag). WIELRENNEN RONDE VAN DUITSLAND GAAT NIET DOOR. De Ronde van Duitsland, die in sept. gehouden zou worden in acht étappes, gaat niet door. De tijd van voorbereiding, waarin ook nog de Duitse en de wereldkam pioenschappen vallen, wordt door de Duitse wielerbond en de bij de wed strijd geïnteresseerde industrieën, te kort geacht. RENNER DODELIJK VERONGELUKT. T(dens de 6e étappeij van de Ronde van Oost-Duitsland van Halle naar Gotha is de 42-jarige Duitse renner Erich Schulz verongelukt. Bij een afdaling in de omgeving van Seeburg, die met een snelheid van ongeveer 60 km. per uur werd gereden, kwam een'groot aan tal renners ten val. Schulz kwam bij deze valpartij zo ongelukkig terecht, dat hij een dubbele schedelbasisfractuur opliep, waaraan hij enkele minuten later reeds overleed. In het sportpark Duinhorst heeft Derk- sen gisteravond een omniumwedstrijd in vier manches gewonnen voor van Vliet, Schulte en Peters. Hij en Van Vliet be haalden in het totaalklassement even veel punten, maar Derksen werd eerste geplaatst omdat hij twee manches had gewonnen tegen Van Vliet een. Er waren ongeveer 2500 toeschouwers. De uitslag luidt: le manche, puntenrace I. Derksen; 2. Van Vliet; 3. Schulte; 4. Peters. 2e Manche, sprint over twee ronden: 1. Van Vliet; 2. Derksen; 3. Peters; 4. Schulte. 3e Manche, afvalrace: 1. Derksen; 2. Van Vliet; 3. Peters; 4. Schulte. 4e Manche. 25 Ronden achter derny's. 1. Schulte; 2. Van Vliet; 3. Derksen; 4. Peters. Eindklassement: 1. Derksen 13 pun ten; 2. Van Vliet 13 pnt.; 3. Schulte 8 pnt.4. Peters 6 pnt. VOETBAL De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de promotie-competitie naar de ere-divisie luiden: Hermes DVSKFC 4/2; RCHGVAV 2—3. De stand in deze competitie is thans: NO AD 6 5 0 1 10 14—9 GVAV 6 4 0 2 8 19—9 KFC 7 2 1 4 5 11—17 RCH 7 2 1 4 5 8—14 Hermes DVS 6 2 0 4 4 8—11 Koopal naar Willem II. Coy Koopal, de midvoor van VW, die meermalen in het Nederlands elftal speelde, heeft een contract getekend voor het Tilburgse Willem II. Koopal gaat zich binnenkort in Tilburg vestigen, waar bij ppn werkkring aanvaardt. Tot dusver is de tweede dag van de Alphense Rijwielvierdaagse, door het merendeel van de deelnemers als die met de mooiste tocht aange merkt. Natuurlijk valt over smaak niet te twisten. De een zal het aan schouwen van de duinen preferen boven het polderland. Wij hebben echter geen verschil van mening ge hoord over de schoonheid van het Gooi, dat terecht de tuin van Am sterdam wordt genoemd. Het was een mooie tocht, rijk aan variatie. Het was ook een zware dag voor de rijwieltoeristen. Het meren deel van de rit had men een sterke en frisse wind in het gezicht. Dit had tot gevolg, dat vrijwel de gehele groep een uur, enkele zelfs meer dan een uur later bij het Nutsgebouw te Alphen a. d. Rijn arriveerde dan voor afmelding. Moeilijke groei. Ondanks de vermoeidheid, die de meesten in de benen zat toen zy de bakermat van de Laura, Alphen a. d. Rijn hadden bereikt, was men op getogen over al het schoons dat ge zien is en over de gezelligheid. Dat is immers wat in de Laura telkens weer gehoord wordt, al valt deze conclusie niet in alle delen te rijmen met de moeilijke groei van dit ry- wielfestijn. Zo zien we dat de Laura in zyn eerste jaar, in 1948, toen hij door de heer Gastelaars in het leven was ge roepen, dadelijk starten met 350 deel nemers. Het daarop volgend jaar wa ren het er op negen na 500, in 1950 reden er 457 mee, vervolgens voor de beide groepen, de A en B, lange en korte aistand, 459; in 1952 steeg het aantal deelnemers weer tot 509, daarna weer tot 517, met welk aan tal de Laura in 1953 zijn top-jaar be leefde. Daarna daalde dit cijfer in 1954 tot 431, in 1955 tot 325 en dit jaar is een kleine stijging te zien tot 343, zodat de Laura in 1956 weer uit zijn dieptepunt is gekomen. Zien we tegen de achtergrond van deze jaar cijfers, de aantallen die voor de 9e maal deelnemen (23), voor de 8e maal (22), voor de 7e maal (23), voor de 6e maal (19), voor de 5e maal (21), voor de 4e maal (21), voor de 3e maal (39), dan rijst de vraag wat kan het toch zijn, dat ondanks de aanwezigheid van vele bindende ele menten, de Laura toch niet die groei vertoont als redelijkerwijs verwacht kan worden en wenselijk is. Gordon Pirie, wereldrecordhouder op de 5000 meter, zal niet uitkomen in de Britse kampioenschappen op vrijdag er zaterdag a.s. Hij heeft een gewrichts band van een van zijn benen verrekt. DUITS RECORD VOOR „HELD" SPEER VERBETERD. Te Hamburg zijn atletiekwedstrijden gehouden, waarbij de speerwerpers de gelegenheid kregen van de „Bud" Held- speren gebruik te maken.: Heiner Will, verbeterde me.t een worp van 77.94 meter het Duitse record, dat met 77.12 meter op zijn naam stond. Zijn eerste worp mislukte en daarbij kwam hij slechts tot 59.56 meter, maar reeds bij de tweede maal kwam hij tot 70.15 meter. Bij de derde worp had hij de juiste stijl gevon den en met 77.94 meter verbeterde Hij het Duitse record. Ook de andere speerwerpers boekten goede resultaten, zoals Gerhard Keller, die reeds bij de eerste worp met 71.87 meter zijn persoonlijk record verbeterde met ruim 4 meter. Herbert Koschel kwam kwam tot 70.60 meter. NIEUW Z.H.-RECORD. Te Rotterdam zijn estafettewedstrijden gehouden, waarbij de dames van Hol- landia erin geslaagd zijn het Zuidhol lands record op de 4 x 200 m. met 0.1 sec. te verbeten en te brengen op 1.46.9. Het oude record stond op naam van Olympia '48. Verder werd het Zuid- Nederlands record op de 4 x 1500 meter verbeterd. De uitslagen luiden: 10 x 100 m. heren: 1. Sprint (Breda) 1.55.4; 2. DOS (Rot- terdam) 1.56.9. 10 x 100 M. dames: 1. Hollandia (Rot terdam) 2.09.8; 2. Minerva (Rotterdam) 2.17.5. 4 x 200 M. dames: 1. Hollandia 1.46.9 (nieuw Zuidhollands record)2. Vic toria (Rotterdam) 1.52.1. 4 x 200 M. heren: 1. Sprint (Breda) 1.34.2; 2. Minerva (Rotterdam) 1.34.3. 4 x 1500 m. heren: 1. Thor (Roosendaal) 16.33.2nieuwe Zuid Ned. record); 2. DOS (Rotterdam) 16.36.6. Zweedse estafette heren: 1. DOS (Rot terdam) 2.04.8; 2. Sprint (Breda) 2.05.7. Relay dames: 1. Hollandia (Rotterdam) 58.2 sec., 2. Minerva (Rotterdam) 58.5 sec. POSTDUIVEN De Witpen (Zoctermeer) Concours vanaf Chimay 224 km. en van St. Etien- ne 736 km., Uitslag Chimay: eerste prijs winnende duif 10.3.30; G. Coops 1-3-4-7- 8; S. Hogendoorn 2-10; N. de Braber 5-6; P. Goudeleeuw 9. De uitslag van St. Etienne: eerste prijsw. duif 20.20.40 u. M. Ponse 1; N. de Braber 2-4; L. v. d. Goes 3. De Rhijnmonders (Katwijk) Wed vlucht met 46 oude duiven vanaf Creil, afstand 354 km., gelost 10 uur, aankomst eerste duif 13.52.8 uur. gem. snelheid 1533.3 m. p.m. Uitslag: E. van der Hooff 1-10; E. Varkevisser 2; P. Varkevisser 3; H. van Schie 4; C. Kraayenoord 5; B. Pouw 8; Kr. Schaap 9. Wedvlucht met 225 jonge duiven vanaf Roosendaal, afstand 75 km., gelost te 13.30 u. met sterke z.w.-wind, aan komst eerste duif 14.21.4, gem. snelheid 1431.1 m. pjn. Uitslag: J. Jungerius 1-8- 10; J. Kageneaar 2; J. Vianen 3; B. Pouw 4; A. Pouw 5; H. M. Tjebbes 6; r Schaap 7; L. v. d. Plas 9. De rit. Gelijk dat de eerste morgen het geval was, startte men ook heden morgen in grote groepen achter el-1 kaar. Het weer beloofde niet veel1 moois. De wind die steeds krachtiger werd, dwong de Laurianen dicht bij elkaar te blijven en om beurten de kop te nemen. In de bebouwde kom men der gemeenten verklonken re gelmatig en veelvuldig de bekende yell's als wilde men daarmee een antwoord geven op de vragende blik- ken van de toeschouwers die de groe pen in uitbundige stemming op fiet sen, getooid met de Laura vlag, aan zich voorbij lieten trekken. De wegen waren overwegend goed begaanbaar en de routes klopten vrijwel volgens opgave, behoudens enkele onvoorziene weg-omleidingen, welke soms de nodige puzzles ver oorzaakten om weer in de juiste „lijn" te geraken. Via de Rijnbrug over het Aarka naal zette de caravaan zich in bewe ging in de richting van Aarlander- veen; te midden van mooi poj der landschap bereikte men reeds vroeg Nieuwkoop met zijn pittoreske ge veltjes, huisjes en boerderijen met rieten daken, maar ook van vele bui tenhuisjes en nieuwbouw. Intussen splitste de grote groep zich in ver schillende ldeinere groepjes, welke elk eigen interesses volgde. De zon stond al boven de daken uit en straalde veel warmte af maar de wind was kil en nam eveneens in kracht toe. Omstreeks 9.15 uur be reikte men Wilnis en van hieraf volgde men een weg omlegging naar Vinkeveen. Men heeft hier veel ge dwaald en gezocht maar uiteindelijk kwam men weer bij elkaar. Vrolijke stemming. De D.S.S.-groep, ontstaan uit de voormalige groep van Alphense ge- mentewerklieden zong er hier al lus tig op los: „O, wat is het mooi" Loenen werd doorkruist, een fraaie landelijke gemeente met mooie oude geveltjes. In Loosdrecht werd in „Driesprong" de eerste stempel in het boekje geplaatst en tevens de koffie-pauze gehouden; ongeveer 40 km. hadden de Laurianen toen ach ter zich gelaten. Hier splitsten de groepen zich in A en B, de lange en de korte afstand om elkaar in „de Gooise boer" te Bussum weer te ont moeten. De groep A volgde de weg Oud- Loos drechtse dijk naar Nieuw Loos drecht, Hollandse Rading, Lage Vuursa, Hoge Vuurse, Baarn, Hilver- süm en Bussum. Groep B reed naar Kortenhoef, 's-Graveland, Hilversum naar Bus sum. De zowel voor de korte als de lan ge afstand uitgestippelde wegen bo den een kijkje op prachtig landschap. In Muiderberg werd te ongeveer half een voor de tweede maal ge stempeld en de speeltuin van Flora bezocht. De sterke tegenwind had de rijders al een beetje vermoeid, zodat mede daardoor voor de speeltuin weinig belangstelling bestond. Van Muiderberg uit reed men naar Die- men. Langs 't Gein was het een lust om te fietsen. Ook het Muiderslot werd bezichtigd, evenals een oude boerderij „Groenesteijn" van 1676 die langs 't Gein werd aangetroffen. De tocht langs 't Gein was zwaar vanwege de sterke tegenwind. In Mijdrecht werd gestempeld in de speeltuin De Toerist. De terugtocht ging langs de Mij drechtse Zuwe, over Uithoorn, langs de Drecht naar Vrouwenakker, over Nieuwveen naar Langeraar waar de inleggerij Mank de Laura-deelnemers augurken en tafelzuur aanbood. Over LangeraarAardamseweg, lang Ter Aar en de Westkanaalweg arriveer de men te Alphen a. d. Rijn. Zilveren jubileum. A.s. zater dag hoopt de heer B. Rombouts zijn zilveren jubileum als timmerman bij het aannemersbedrijf Deerenberg en gebrs. van Wijk te vieren. KAMPIOENSCHAP MACHINE- SCHRIJVEN. De wedstrijden om het nationale kampioenschap in machineschrijven, die sedert 1951 jaarlijks worden ge houden, zijn dit jaar op 29 september in de rotonde van de Houtrusthallen uitgeschreven. Er zal geen onder scheid worden gemaakt tussen elek trische en niet-elektrische machines. Zij die niet boven de 250 aanslagen per minuiut uitkomen hebben geen enkele kans. Indien het aantal fou tieve aanslagen 1/2 procent van het totale aantal aanslagen overschrijdt is men al evenzeer kansloos. Gestolen gelden zuinig gespaard Verpleegster voor rechter Gedurende enkele jaren had een thans 34-jarige verpleegster uit Den Haag bij kennissen, waar zij gere geld op bezoek kwam, geld weggeno men en dit geld had zij niet uitge geven, maar opgespaard; toen zij be trapt werd, kon zij daarom het gehele bedrag 3.000,weer terugbe talen. De officier van Justitie te Den Haag, voor wie zij zich gisteren moest ver antwoorden, meende, dat de ver pleegster niet tot het type behoort, dat ooit nog eens tot een dergelijk misdrijf zal vervallen; hy vroeg 9 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De raadsvrouwe verzocht de recht bank de uiterste clementie en de rechter besloot over 14 dagen von nis te wijzen. BROMFIETSER GEDOOD. Gistermorgen omstreeks 12 uur is te Rijswijk op de Oostelijke Paral lelweg nabij de Hoornbrug een 25-ja rige bromfietser uit Rotterdam door een personenauto aangereden en ge dood. De bromfietser wilde links af slaan doch lette niet op het verkeer van rechts. Hij werd door de auto ge raakt, duikelde enige malen over de weg en bleef zwaar gewond liggen. Toen korte tijd. later een arts aan kwam, bleek hij reeds te zijn overle den. FIETSER VERONGELUKT. Gistermiddag is de 14-jarige H. Kalkman uit 'sTGravenhage in de Ursula-kliniek te Wassenaar over leden aan de gevolgen van een val van zijn fiets dinsdagavond te om streeks 18.30. DODELIJKE VAL. Bij werkzaamheden aan de spoor brug van de Hembrug heeft zich gis termiddag een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. De 56-jarige elec- tro-monteur E. W. Kat uit Amster dam, die op een der pijlers herstel werkzaamheden verrichtte, viel van 2]/2 meter hoogte en kwam daarbij op een borstwering terecht. Na aan komst in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. MADURODAM KRIJGT REMBRANDT-MONUMENT. Op maandag 16 juli zal in Maduro- dam te 's Gravenhage een Rembrandt- monument worden onthuld. Het is dan de morgen na de 350ste geboor te dag van Remibrandt. Mevrouw B. Sturm-Van den Bergh heeft het mo nument, een buste in brons van Rem brandt, die wat proporties betreft goed in het kleine stadje past, ge schonken. De onthulling zal geschieden door Gladyce Dettmeijer, het dochtertje van de wethouder van openbare wer ken van Den Haag. Ada van Manen, een door het eerste Ohr. Lyceum aangewezen jeugdige declamatrice, zal hierbij declameren. Door deze plechtigheid zal Madu- rodam de eerste „stad" in Nederland zijn, die ter gelegenheid van de Rem- brandt-herdenkingen door een stand beeld de grote kunstenaar eert. DIEF BESTOLEN. Een 17-jarige metaalbewerker is in de kuil gevallen, die hij voor een ander gegraven had. De jongeman kwam namelijk aan gifte doen van diefstal van zijn bromfiets van het Aldebaranplein in Amsterdam-noerd. Inmiddels had de politie van het betreffende bureau de bromfiets reeds gevonden en teruggegeven aan een andere Amsterdammer, die op 13 juni aangifte had gedaan van de diefstal van zijn bromfiets. Het zaak je werd uitgezocht en spoedig viel de metaalbewerker door de mand. Hij had de bromfiets op 13 juni ge stolen, maar was toch het vehikel dermate als zijn eigendom gaan be schouwen, dat hij nu wel meende de politie te kunnen inschakelen om „zijn" vervoermiddel terug te krij gen Een Milanese zakenman, vond woensdag zijn auto, die een maand geleden verdwenen was, op een plein terug, met twaalf dozen chocola, een nieuwe das en een dankbrief er in. Hij was tevoren opgebeld door een man, die hem vertelde waar de auto was en daaraan toegevoegd: „Ik wou in mijn vakantie een beeje rondrei zen en daarom nam ik de vrijheid v auto te gebruiken." Hoge officieren van het Ame rikaanse leger in Duitsland hebben dreigbrieven ontvangen, ondertekend door een „Strijdhond voor een onaf hankelijk Duitsland". In de briefen wordt verklaard, dat de Amerikanen Duitsland moeten verlaten, omdat „de huidige bezettingsstatus een be lediging voor ons is". Het Oostenrijks kabinet heeft besloten, de Russische minister voor de krachtcentralen, Malenkof, voor een bezoek aan Oostenrijk uit te no digen. De Oostenrijkse minister van vervoer en electriciteit is naar de Sowjet-Unie uitgenodigd. Prins Rainier en prinses Gracia Patricia van Monaco zijn woensdag morgen per trein in Parijs aangeko men voor hun eerste bezoek aan de France hoofdstad na hun huwelijk. Hun bezoek, dat een particulier ka rakter draagt, zal veertien dagen du ren. Aetherklanken KORTE golf Een Zuid-Afrikaanse boer schoot bij Durban op een vogel, die op een hoogspanningskabel was neergestre ken. De man miste het dier, maar raakte twee kabels, die braken en kortsluiting maakten, waardoor het gras in brand vloog. Zijn vrouw schoot te hulp en wilde het vuur met water blussen, maar werd evenals zijn 14-jarige zoon, die ook wilde heplen, geëlectrocuteerd. Ongeveer 100 Britse dragers van het Victoria-kruis, de hoogste militaire onderscheiding van het En gelse Gemenebest voor betoonde dap perheid, zullen een vermindering van inkomstenbelasting krijgen ten bedrage van 10 pond sterling per jaar (ongeveer 106 gulden). Boven dien zullen zij per dag een extra pensioen van sixpence (circa 25 cent) krijgen. VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 7.55 Wie weet hoe8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Promenade ork., en semble en sol. 11.30 Viool en piano. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuiru bouwmeded. 12.35 Sport en porgnose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- ded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Koersen. 14.00 Pianotrio en soliste. 14.35 Boekbesp. 15.00 Gevar.progr. v. d. militairen. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Muz.caus. 17.40 Hammondorgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 V. d. kind. 19.10 Mannenkoor. 19.30 „Het godsdienstig leven in ons gezin", caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, rep. 20.00 Nieuws. 10.05 Rembrandt- herdenking. 20.10 Holland Festival 1956: Vocaal kwart, en vierhandig pianospel. 20.30 Bespiegeling aan de East River, caus. 22.40 Ouder en oud worden, caus. 21.00 Gram. 21.40 De Vijf verbonden ringen, klankb. 22.00 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekover- eicht 22.40 Vaandaag, caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Qmr.ork. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Gram. 10.40 Ork. concert. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmecle- delingen. 12.33 Voor de plattelands vrouwen. 12.40 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuiws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano en hammondorgelspel. 14.25 Gram. (tussen 15.00 en 18.00 rep. van de Ronde van Frankrijk). 15.00 Pianorecital. 15.25 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespreking. 17.1*5 Kinderkoor. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragenibeanfcw. 18.45 Rep. van de Ronde van Frankrijk. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek: Verklaring en toelichting: W. Hussem: Wat betekent Remibrandt voor een hedendaagse schilder? 19.20 Regeringsuitzending: Emigratiepraat je van H. A. van Luyk. Emigratie- rubriek. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte rrnu. 21.00 Gram. 21.30 Nabeschouwing over de Ronde van Frankrijk. 21.40 Lichte muz. 21.55 Strijkkwint. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. U nadert een opgebroken weg D'Inzeo wereldkampioenspringmiter Z.K.H. Prins Bernhard, president van de internationale hippische federatie wenst Baimond d'Inzeo geluk nadat hy hem het gouden ereteken van de F.E.I heeft overhandigd ten bewijze, dat d'Inzeo de titel wereldkampioen springruiters ver overd heeft, welke wedstrijden te Aken werden gehouden. Links op de foto, leu nend op een stok, staat de Duitse ruiter Hans G. Winkler, die tengevolge van zijn te Stockholm opgelopen blessure niet mee kon doen, terwijl op de achter-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8