Nescafe Dr. Drees en Ir. Staf akkoord over defensie-uitgaven ...C^ is koffie.' Referendaris B. Kammenga burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen De afbetalings-beperkingen deden bromfietsomzet scherp teruglopen Grondwetswijzigingen in tweede lezing aanvaard Geen onbekende in Rijnstreek Zal minister Zijlstra morgen prijsstop brood afkondigen? Pessimisme bij handel en industrie r-i De „Indrapoera" zal oude dag onder Italiaanse vlag slijten DONDERDAG 12 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Kabinetsformatie Begrotings-tekort verwacht Gisteravond is in het ministerie van algemene zaken de vijfde be spreking gehouden tussen de kabi netsformateur, dr. Drees, en de lei ders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer. De hoofddenkbeelden, die de for mateur de fractieleiders maandag schriftelijk heeft doen toekomen over het door hem voorgestane regerings program, werden besproken. Over defensie-uitgaven. Het overleg heeft een bevredigend verloop gehad. Besloten werd de be sprekingen hedenmiddag om twee uur voort te zetten. Voorts is na. afloop van de bijeen komst gisteravond medegedeeld, dat de berichten, volgens welke de for mateur vergeefs zou hebben gezocht naar een nieuwe minister van defen sie naar aanleiding van een verschil van mening met de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf, over de grootte van de defensie-uitgaven, op een misverstand berust. De forma teur aldus vernemen wij heeft pogingen in het werk gesteld alsnog tot overeenstemming te komen met ir. Staf, in welk overleg ook de staatssecretaris van marine, vice-ad- miraal Moorman, is betrokken. Van bevoegde zijde verklaarde men, dat er goede hoop bestaat, dat deze pogingen zullen slagen. Er zal nog een afsluitend gesprek volgen. Geen ernstige moeilijkheden „Er hebben zich gisteravond geen ernstige moeilijkheden voorgedaan", aldus werd het overleg tussen de for mateur en de vijf fractieleiders ge karakteriseerd. Gehoopt wordt, dat op de vergadering van vandaag 't overleg over het pro gram, waarvan dr. Drees maandag de vijf fractieleiders de hoofdlijnen schriftelijk heeft doen toekomen, zal kunnen worden afgesloten. Op vragen werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat niet is gespro ken over een verdeling der porte feuilles. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoeling van de formateur ligt te trachten het afsluitend ge sprek met ir. Staf en vice-admiraal Moorman zo spoedig mogelijk te doen plaats hébben. Nadere besprekingen in fracties. Met het aantal punten van het re geringsbeleid in beknopte vorm heeft dr. Drees maandag de vijf frac tievoorzitters tevens een overzicht doen toekomen van de begrotingscij fers voor het komende jaar, voor zover deze -idh thans laten aanzien. De formateur achtte dit noodzake lijk als achtergrond voor de beoorde ling van de toestand. Het is niet de bedoeling zo ver nemen wij nog dat het regerings beleid in zijn geheel in de fracties wordt besproken. Wel zullen uiter aard de fractievoorzitters over kwes ties waarover principiële verschillen kunnen rijzen, nader met him frac ties van gedachten wisselen. Ook is het mogelijk, dat indien heden de besprekingen tussen de formateur en de vijf fractieleiders kunnen worden afgesloten intern overleg in de fracties zal volgen om na te gaan, o\ over het regeringsbeleid een voldoen de mate van overeenstemming be staat. Op verdere vragen over de moei lijkheden tot overeenstemming zeide men tenslotte van bevoegde zijde: „Er zijn nog wel een paar moeilijk heden". Enige punten uit het programma. Omtrent het ontwerp-programma wordt nog 't volgende medegedeeld: De budgetaire gegevens, die minis ter Van de Kieft aan de formateur en aan de fractie-voorzitters heeft verstrekt, tonen aan dat de begro tingspositie vau ons land bijzonder somber is. Het begrotingstekort moet voor volgend jaar op 1 miljard gulden zijn gesr b'aarbij is dan het de- fensiepla.^nd nog gesteld op 1?I>0 miljoen, terwijl de militaire uitga /*i na de overeenstemming die tussen ar. Drees en minister Staf is bereikt ze ker nog 220 tot 250 miljoen zullen stijgen. Ook moet bij deze berekening van het begrotingstekort naar verluidt nog gerekend zijn op de herinvoe ring van de omzetbelasting op tex tiel en suiker. Het is echter zeer de vraag of deze wens van het departe ment van Financiën in vervulling zal kunnen gaan, omdat hierdoor een stijging van de kosten van levens onderhoud wordt veroorzaakt. Zowel de stijging van de militaire uitgaven als de niet-invoering van de omzetbelasting op textiel en sui ker zullen het werkelijk begrotings tekort over de 1.5 miljard brengen. Indien alle wensen, die in het rege ringsprogram worden genoemd, zul len worden vervuld is niets anders dan verdere stijging van het begro tingstekort te verwachten. Het kastekort van het rijk in de lagere publiekrechtelijke liohamen voor 1957 wordt op ruim 1.75 miljard De budgetaire positie is dus zeer zorgelijk. Zonder bezuiniging of be lastingverhoging zal men de inflatie niet kunnen tegen gaan. Het is gebleken, dat dr. Drees vast houdt aan zijn standpunt dat er geen sprake kan zijn van souvereiniteits- overdracht ten aanzien van Nieuw- Guinea. Over de onderwerpen van de overheidsinvloed op het bedrijfs leven en over de paragraaf van het regeringsprogram dat een onder zoek beoogt naar de invoering van een winstbelasting zullen vandaag opnieuw bespreldngen worden ge voerd. Ten aanzien van de onderwijs vraagstukken die in het program worden genoemd, bleek dat de verla ging van de leerlingenschaal thans wordt betoogd en dat verlenging van leerplicht naar een veel latere datum wordt verschoven. De formateur liet duidelijk weten dat hij geen wijziging van de loon vorming wil nastreven. Nagegaan zal worden of het moge lijk is de huurverhoging van 25 pro cent die voor 1 juli 1957 was gedacht op 1 januari te doen ingaan. Ook initiatiefvoorstel-Oud aangenomen De Tweede Kamer heeft gister middag de 12 wetsvoorstellen tot wijziging van de grondwet in tweede lezing aanvaard. Alle voorstellen kregen de vereiste 2/3 meerderheid der stemmen. De grondwetsvoorstellen hebben o.a. betrekking op de uitbreiding tweede lezing werd overgenomen, werd een uitvoerig staatsrechterlijk debat gehouden. De heer ROMME (kvp) gaf aan het voorstel om in de grondwet de bepaling op te nemen, dat de zit tingsduur van het parlement eindigt bij het optreden van een nieuw ge kozen parlement, de interpretatie dat deze bepaling geen poging toe laat om het staatsnoodrecht uit te schakelen, maar slechts uitdrukking deTw<^e Kamer""van"lO(f tot 150 Beeft aan de gedachte, dat een par- leden en van de Eerste Kamer van 50 tot 75. Voorts wordt daarin een nieuwe omschrijving van het grond gebied van het Koninkrijk der Ne derlanden inclusief Nieuw-Guinea gegeven. Ook aanvaardde de Tweede Ka mer het wetsvoorstel waartoe prof. Oud en anderen het initiatief hebben genomen en dat door de regering werd overgenomen, hierop neerko mende, dat voortaan de zittingsduur van de kamers eindigt met het op treden van een nieuw gekozen par lement. De liberale fractie stemde tegen de voorgestelde uitbreiding van de Kamers. De heren Romme (kvp) en Bruins Slot (ar) spraken zich voor het zo snel mogelijk bijeenkomen van de uitgebreide Tweede Kamer uit. De heer Bruins Slot achtte het lement tot het Nederlandse staatsbe stel behoort. Prof. Romme meende, dat er geen twijfel over mag bestaan dat het parlement, wanneer het bij wet zijn eigen levensduur verlengt, een on grondwettige handeling blijft ver richten. De heren Van der Goes van Naters (pvda), prof. Oud (vvd) en de demissionaire minister-president, dr. Drees, verklaarden nadrukkelijk dat zü het met prof. Romme op dit punt eens zijn. De heer DREES wilde niet als ab solute regel stellen dat in alle om-, standigheden het parlement na een bezetting aan moet blijven, ook als haar zittingsduur is verstreken. Het moet mogelijk blijven van de regel af te wijken bij staatsnoodrecht. Het kan immers bij een vijandelijke be zetting zo zijn, aldus dr. Drees, dat de flinkste mensen uit de Kamer van belang dat de nieuwe leden van door de bezetter worden gedood en m.j_ de minder flinke en zij die met hen de Tweede Kamer zo spoedig moge lijk hun werk kunnen aanvatten en aan de behandeling van de rijksbe groting kunnen deelnemen. De heer Van der Goes van Naters (pvda) wilde de beslissing over de gelijktijdige benoeming van de nieu we leden van de Eerste en Tweede Kamer niet laten afhangen van het nieuwe kabinet, maar van het oor deel van de Eerste Kamer. De minister van Binnenlandse Za ken ad interim, prof. Van Oven deelde mede dat de regering het standpunt van de heren Romme, Bruins Slot en Van der Goes van nemen. Over het initiatiefvoorstel van prof. Oud dat door de regering in hebben geheuld, blijven leven. Als voorbeeld noemde de minister president het Vichy-parlement tij dens de bezetting van Frankrijk in de jonesté wereldoorlog. De Kamer was het hiermee eens. Het initiatief wetsvoorstel-Oud werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 100% KOFFIE 100% KOPFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE Bij Kon. Besl. van 9 juli is met in gang van 1 augustus a.s. tot burge meester van de gemeenten Leimui den. Nieuwveen en Rijnsaterwoude benoemd de heer B. Kammenga, re ferendaris bij het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland te 's-Gravenhage. De heer Kammenga volgt als zo danig burgemeester J. A. Bakhuizen op, die in het begin van dit jaar, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, ontslag uit zijn functie heeft gevraagd en dat eervol heeft verkregen. De nieuwe burgemeester is in de Rijnstreek geen onbekende. Van 1 no vember 1952 tot 16 november- 1953 trad hij als waarnemend burgemees ter van Zevenhoven op en heeft in die hoedanigheid de huidige burge meester, de heer Detmers geïnstal leerd. Burgemeester Bauke Kammenga is 10 februari 1901 te Ooststelling werf in Zuid-Oost Friesland, gebo ren. Hij is Nederlands Hervormd, maar niet bij een politieke partij aan gesloten. Hij is sedert 1925 gehuwd met mej. W. H. Vinke uit Elburg. Het echtpaar heeft drie kinderen, een zoon (27), die tandheelkunde stu deert aan de Rijks Universiteit te Groningen, een meisje (25), dat maatschappelijk werk studeert te Amsterdam, uitgaande van het Cen traal Instituut voor Christelijk So ciale arbeid (Sisca) en een meisje (17) dat in de derde klasse mulo zit, Ambtelijke loopbaan. De heer Kammenga genoot zijn eerste opleiding in de gemeente-ad- mnistratie ter gemeente-secretarie van zijn geboorteplaats Ooststelling werf. In 1920 werd hij benoemd ter gemeentesecretarie van Kampen. Hij doorliep daar in vlot tempo de onder scheiden rangen van ambtenaar tot ad j unct-commies. In 1925 werd hij benoemd aan het bureau van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland in de rang van ad junct-commies. Intussen behaalde hij - het diploma gemeente-administratie, boekhouden en gemeente-financiën. In de loop der jaren doorliep hij al daar de verschillende rangen en treedt sedert 1948 op als referenda ris. De heer Kaïmmenga hóópt zich thans zo spoedig mogelijk met zijn gezin, in zijn ambtsgebied te kunnen vesti gen. Gaarne zal hij de aantrekkelijkhe den van de grote stad verruilen voor de bekoorlijkheden van het rustige, gemoedelijke dorpsleven. Niet dat hij er stilletjes aan denkt „rustig aan te kunnen doen". Integendeel! De nieuwe burgemeester is nog vol levenslust en arbeidzaamheid; hij is gemoedelijk, eerlijk en rechtvaardig. Hij is verheugd zijn volle krachten te kunnen geven aan de oplossing van de heersende problemen in de hem toevertrouwde gemeenten. Maar bo venal wil hij zijn een burgervader. Daarin zal hij zeker slagen. Zoals gezegd was de heer Kammen ga zo goed als een vol jaar burge meester van Zevenhoven. In zijn hoe danigheid van plaats-vervangend burgemeester is het hem gelukt al daar en in de naaste omgeving veler achting te verwerven. Deze tijdelijke functie, waaraan hij nog steeds vol dankbaarheid terugdenkt, is voor hem aanleiding geworden om te sollicite ren in de vacature te Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. Hoe- Bakkers ter verantwoording geroepen Morgen zullen de bakkers op bet matje van minister Zijlstra moeten komen, omdat in verscheidene Nederlandse plaatsen de broodprijzen zijn verhoogd, zonder dat de minister hierover geraadpleegd is. Minister Zijlstra acht dit in strijd met zijn prijsstabilisatiebeleid, te meer, omdat er aanwijzingen bestaan, dat de verhogingen een landelijk karakter zullen krijgen. De bakkerspatroonsorganisaties zullen nu morgen moeten aantonen, dat de doorgevoerde verhoging niet in strijd is met het regeringsbeleid en als zij dat niet kunnen, zal het ministerie hoogstwaarschijnlijk een prijsstop voor brood afkondigen, zoals dit de vorige week ook voor melk geschied is. Ereveld voor Nederlanders in Duitsland Nu de regering ingegrepen heeft in het afbetalingssysteeem en vast om lijnde grenzen gesteld heeft aan deze vorm van handel, blijkt, hoezeer een groot gedeelte van de Nederlandse economie door dit systeem beinvloed wordt. Vooral de bromfietshandel en -In dustrie schijnt een enorme terugslag te ondervinden en dit heeft hier en daar reeds tot zware repercussies ge leid. Terwijl men in die kringen de grootste verwachtingen had voor dit zomerseizoen, blijkt thans na enkele In tegenwoordigheid van ongeveer 400 nabestaanden is dinsdag op de be graafplaats Waldfriedhof-Oberrad te Frankfort aan de Main een Nederlands ere-veld geopend, waarop de Nederlandse Oorlogsgravenstichting met de Hulp van Duitse instanties de stoffelijke resten bijeen heeft gebracht van 775 Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 tengevolge van de oorlog in Zuid-Duitsland om het leven kwamen. De foto toont de autoriteiten, onder wie zich de Nederlandse ambassaderaad de heer C. de Vreede bevond, met de familieleden van de slachtoffers bij het bronzen gedenkteken voor in de Duitse concentratiekampen gevallen Nederlanders, dat op het ereveld is opgericht. KINDJE GESTIKT. Het elf maanden oude zoontje van schipper C. Oosterom, varende op het motorsdhip „Jaco" uit Amsterdam, is in zijn bedje gestikt. De moeder had het kind naar bed gebracht en een elastieke band over het bedje gespan nen, om te voorkomen, dat het kind er uit zou vallen. Het jongetje is met het hoofdje tussen de band en het houtwerk bekneld geraakt. DODELIJK MIJNONGEVAL. Gisteren is op de staatsmijn Mau- rits een dodelijk ongeval gebeurd, toen de 39-jarige stutter S. V. Higgs uit Geleen in een toevoergalerij op de 455-meterverdieping onder val lend gesteente bedolven geraakte. Toen zijn mede-arbeiders hem had den bevrijd, bleek hij reeds te zyn overleden. De stutter was gehu en vader van vier kinderen. Lwd ;t weken de omzet tot 30% en lager te ruggelopen te zijn, en dit is aanlei ding geweest voor verscheidene fa brieken en zaken om een gedeelte van hun personeel te ontslaan, daar dit overbodig is geworden. Voor dé ministeriele bepaling kon men met een aanbetaling van 100 of minder reeds een bromfiets kopen maar dit bedrag is thans f 200 tot 300 geworden. TIJDELIJKE AARD? Men kan nu veronderstellen, dat de terugslag van tijdelijke aard zal zijn, omdat het publiek nu een lan gere spaartijd nodig heeft, voordat het de eerste betaling op de begeerde bromfiets kani voldoen, maar pessi misten geloven, dat een groot deel van het kopers-publiek nu het geld aan andere, minder-kostbare goede ren zal uitgeven en niet de energie zal kunnen opbrengen om het ver hoogde bedrag bijeen te sparen. Deze pessimhten gaan nog ver der en verwachten een catastrofe voor de handel en industrie; deze was geheel op de grote omzet in gesteld en nu deze (tijdelijk?) geij remd is, verwacht men grote be talingsmoeilijkheden, hetgeen tot faillissementen aanleiding zou kunnen geven. Andere wijzen erop, dat het slechte zomerweer en de maximum-snelheid bepaling ook een rol spelen in het teruglopen von de omzet, maar de handel en industrie achten deze fac iteren slechts van zeer ondergeschikt '.belang. Wil men de noodkreten van de be trokken groepen geloven, dan zal de regeringsbepaling, waardoor het pu bliek gedwongen wordt, niet verder te reiken, dan zijn economische arm lang is, niet zonder moeilijkheden werkelijkheid worden. wel hij reeds in maart zijn sollicita tie inzond, kwam de benoeming nog vrij onverwacht af, een benoeming die hem grote voldoening schenkt. Dankbare herinnering. Zijn ambtelijke werkzaamheid bij het provinciaal bestuur in Den Haag strekte zich uit over de gehele pro vincie. Hij heeft elke gemeente in de loop van die jaren doorkruist, zodat er practisch geen burgerlijke ge meente in het westen des lands meer is, welke hij niet kent en waar hij zelf niet bekend zou zijn. De nieuwe burgemeester, die wij in zijn woning aan het Pomonaplein no. 82 te 's-Gravenhage bezochten, sprak vol liefde over zijn ambtelijk werk. De waarneming als burgemeester van Zevenhoven heeft hem destijds veel voldoening geschonken. De vriendelijkheid, de genegenheid, volgzaamheid en behulpzaamheid, waarmede men hem tegemoet trad, zal de heer Kammenga altijd in dachtig zijn. Met een van zijn lippen afleesbare voldoening sprak hij van een zeer hartelijk afscheid, dat hij en zijn echtgenote nimmer zullen ver geten. „Kijk, is dat niet een fraai en kost baar geschenk dat men mij ter herin nering heeft aangeboden bij mijn af scheid?" En bij deze woorden wijst hij op een prachtig en groot Delfts blauw wandbord, dat boven zijn sohrijf bureau in zijn werkkamer hangt en hem vanaf die plaats dage lijks aan die onvergetelijke periode herinnert. 't Juiste besef. Met de liefde van mijn hart zal ik mijn ambt aanvaarden en me zo spoe dig mogelijk aan mijn taak wijden, met volledige inzet van mijn krach ten en dezelfde energie, die mij hier in mijn werk als referendaris is ge geven, verzekerde de heer Kammen ga, die zioh hierbij zeer wel realiseert dat het hier gaat om drie gemeenten waarover in evenredigheid tijd en aandacht verdeeld moeten worden. Hij is bereid dag en nacht klaar te staan in het besef dat de gemeenten niet van hem zijn, maar dat hij in dienst van de gemeenten komt te staan. Voor burgemeester Kammenga, die zelf van het platteland afkomstig is, hebben de kleine gemeenten gro te aantrekkelijkheid. Ten plattelande vindt men een saamhorigheid, die prettig aandoet. Daar heeft de titel burgervader vol ledig zin. Zo wil ik het zien en er naar handelen, zei de heer Kam menga. Even voor wij van de heer Kam menga afscheid namen betraden le den van het gemeentebestuur van de drie gemeenter zijn woning om ken nis te maken met hun nieuwe burge meester. LUCHTMACHT DEMONSTREERT Van 4 tot en met 18 augustus zal op de vliegbasis „Soesterberg" een tentoonstelling worden gehouden, door de stichting „Luchtmachtde monstraties". De expositie, die in tenten wordt ondergebracht, zal onder meer be staan uit een groot aantal vliegtuig modellen, drie link-trainers in wer king en het schietmechanisme van de moderne jachttoestellen. Op Soesterberg zal de tentoonstel ling op zaterdag 4 augustus worden geopend met een stuntvliegwedstrijd. Roemvol verleden Het eerste Nederlandse passagiers schip met motorkracht, dat in 1926 met akkomodatie voor 483 passagiers uit Rotterdam naar het toenmalige Ned. Oost Indië vertrok, heeft zijn laatste reis voor Nederland gemaakt en zal zijn oude dag onder vreemde vlag slijten. De „Indrapoera", die in de oorlog een roemvolle bladzijde schreef, is aan Italië verkocht en duizenden Ne derlanders zullen bij het horen van dit bericht enkele ogenblikken den ken aan de maand of langer, die zij aan boord van dit schip hebben door gebracht. In 1926 vertrok dit schip als eerste gemotoriseerde passagiersboot uit Rotterdam met de toen aanzienlijke snelheid van 15 mijl per uur. Enkele jaren later bleek deze snel heid al zo ver achterhaald, dat men besloot nieuwe motoren in het schip aan te brengen, die de snelheid tot 17 mijl opvoerden. Oorlog en vrede. Een grote brand in 1933 stelde de Kon. Rotterdamse Lloyd in staat de „Indrapoera" geheel te restaureren en als een, modern passagiersschip lag het in 1940 te Genua, toen de oorlog Nederland overviel. Onmiddellijk zette het koers naar Indië, waar het gedurende de gehele oorlog ingezet bleef voor troepen transporten. Tijdens een van die tochten, kwam het in de Middellandse Zee in groot gevaar, omdat het tijdens een storm zijn roer kwijtraakte, waardoor het een gemakkelijk prooi werd voor de vijand. Ook dit avontuur werd echter over leef en na de oorlog bleef het schip ter beschikking van de Nederlandse regering, die het voor troepentrans porten naar Indië inzette. Duizenden militairen zijn door haar naar de tropen en weer teruggebracht en toen ook deze taak een einde nam, werd het schip ingezet voor emigratie en repartriëring. Thans is op de „Indrapoera" defini tief de Nederlandse vlag gestreken en zijn oude dag zal het onder Italiaanse vlag zijn diensten moeten verrichten, want schepen krijgen geen pensioen, daar kan zelfs Drees niets aan doen!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6