DE BRULLENDE BERG m Na 300 jaar zal Frans BanningCocq zaterdag door A'dam marcheren De dochter Kaarslicht in de Spiegelstraat Kosten zullen stijgen voor ziekenfondsen Kruideniers willen het aantal verkoop-artikelen uitbreiden Geen rassendiscriminatie bij Mams stembureau? De „lichtman" bleek een specialist in duistere karweitjes te zijn DONDERDAG 12 JULI 1956 DE LEIDSF COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 „Tamboer! slaat nu de grote trom, en steekt nu de trompet, nu mannen, voorwaarts, kom! Frans Banning Cocq, met al zijn dappere heeren Zal na driehonderd jaar weer door de stad marcheren". Zaterdagavond om half tien zal de stoet, bestaande uit een muziekcorps, burgerruiters, vier korporaalsschap pen van de „schutterij*' en weer bur gerruiters, van de Koopmansbeurs vertrekken om na een korte tocht door da binnenstad bij het paleis op de Dam aan te komen. Daar zal de hoofdgroep, bestaande Deze woorden van Willem van Ruytenburch het slot van zijn door Evert Werkman gedichte samenspraak met Frans Banning Cocq en de j uit de personen, voorkomende op het sergeants Engelen en Kemp zullen het sein betekenen voor een glorieuze schilderij, naar buiten treden en na tocht door Amsterdam van de „Nachtwacht", waarmee het initiatief-comité de samenspraak via Rokin, Munt, Amsterdam een steentje heeft willen bijdragen tot de Rembrandt- Reguliersbreestraat, Rembrantsplein, herdenking. Medewerking voor dit historische gebeuren, dat a.s. zaterdagavond zal plaats vinden, is van alle zijden gekomen. H.M. de Koningin gaf toestem ming het koninklijk paleis op de Dam in te schakelen, de minister van oorlog en marine zorgde voor de manschappen voor de schutterij en de gemeente Amsterdam maakte een ruim gebaar, waardoor de commissie niet al te diep in eigen zak behoefde te tasten. VOORZITTER VAN C.B.O.Z.: Premieverhoging het gevolg? De looncompensatie die op 1 jan. zal worden gegeven bij de invoering der oudersdomsverzekering en de compensatie op 1 juli 1957 bij het in gaan der huurverhoging zullen op nieuw leiden tot een premieverho ging voor de vrijwillig en verplichte ziekenver zekering. Dit heeft de voorzitter van de cen trale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. van Lien- den gisteren op de algemene verga dering van zijn organisatie meege deeld. Er worden nog onderhandelingen gevoerd, aldus de heer Van Lienden, om de verplicht verzekerden, die door de laatste loonsverhoging de grens van 6000,overschrijden in de verplichte verzekering te houden. Bij het ingaan van de ouderdoms wet op 1 januari 1957 zal een nieuwe regeling moeten worden getroffen voor de verzekering van bejaarden. Het is de bedoeling, dat bejaarden met een inkomen tot 3338 tegen betaling van de helft der benodigde premie in de verplichte verzekering worden opgenomen. Eigen beheer. Sprekend over het streven naar meer eenheid in de ziekenfondswe reld zei de heer Van Lienden o.m., dat hij grote voordelen zag in het in-, standhouden van eigen instellingen SCHIP EN WERF. Te Schiedam wordt door de Schie- damse gemeenschap van 2 augustus tot en met 1 september a.s. een grote tentoonstelling gehouden over de scheepvaart en scheepbouw, die de titel „Schip en Werf' zal dragen. Het is de bedoeling, dat met deze ten toonstelling de belangstelling zal worden gewekt voor de scheepvaart, die ook voor Schiedam in de loop der eeuwen steeds van zo'n groot belang is geweest. Door de medewerking van de grote Schiedamse scheeps- werfen als Wilton-Feyenoord, Gusto, de Nieuwe Waterweg e.a. en door vele andere bedrijven, de Koninklijke Marine, de scheepvaartmusea e.a. zal een volledig beeld worden gegeven van de Nederlandse scheepvaart en scheepbouw, waarbij talrijke wer kende modellen, apparaten en toestel len zullen worden gedemonstreerd. Smokkelende soldaat kreeg tien maanden zoals apotheken en tandheelkundige klinieken door de ziekenfondsen. Dit dus in tegenstelling tot de me ning der maatschappij-ziekenfond sen, die dit systeem juist gisteren veroordeeld hebben. Ook bepleitte de heer Van Lienden de inning der fondspremies door de belastingen te doen geschieden, even- als met de premie-inning voor de ouderdomswet het geval zal zijn. Thorbeckeplein en Herengracht naar de ambtswoning van burgemeester d'Ailly marcheren, die in ambtscos- tuum zijn collega van 300 jaar gele den Frans Banning Cocq werd na zijn kapiteinschap burgemeester van Amsterdam begroeten. Verder gaat dan de tocht via Vijzelstraat Keizersgracht door de met kaarsen verlichte "Spiegelstraat en Spiegel gracht naar het Rijksmuseum, waar de hoofdgroep weer in de „lijst zal verdwijnen". 5 De overige tochtgenoten begeven zich tenslotte terug naar de Koop mansbeurs, waar te middernacht de stoet ontbonden wordt. VEEZIEKTEN. In de maand juni is btf achttien pluimveebeslagen pseudovogelpest voorgekomen, namelijk in Drente 1, Overijssel 2, Gelderland 8, Zuid-Hol land 1, Noord-Brabant 4, Limburg 2. Er deed zich een geval van mond en klauwzeer voor, namelijk in Gel derland. Brood aardappelen gevogelte groente De commissie vestigingsbeslüit kruideniersbedrijf heeft een brochu re uitgegeven, waarin een beschou wing gegeven wordt over de door het kruideniersbedrijf voorgestane uitbreiding van het aantal artikelen, dat thans wordt verkocht. In dit boekje stelt men voor het vestigingsbeslüit zodanig te wijzigen dat de kruideniers de thans door hen verkochte artikelen kunnen uitbrei den- tot o.a. tabak en tabaksartikelen, verpakte genees- en verbandmidde len, was-, en reiniglngs-, poets- en schuurmiddelen, diepvriesprodukten, vleeswaren, verpakt vlees, gevogelte, groenten, fruit, aardappelen, parfu merieën en kosmeische artikelen. Anderzijds blijft de kruideniers- warenbranche vasthouden aan het door haar vanouds ingenomen stand punt, dat zij niet het monopolie bezit voor de verkoop van kruidenierswa ren. Daarom heeft de commissie ver- tigingsbesluit kruideniersbedrijf aan haar voorstellen voor een nieuw ves tigingsbeslüit een groot aantal uit zonderingen vpor de verkoop van kruidenierswaren door andere le vensmiddelenbranches toegevoegd. Oneerlijke boekhouder veroordeeld tot 2 jaar Hospes kreeg 15 maanden De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren een 39-jarige boekhouder wegens verduistering tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van voorarrest. De boekhouder kwam op 1 augus- Een 19-jarig dienstplichtig soldaat tus van het-vorig jaar als boekhou- uit Etten, die zijn soldij wilde aan vullen met de opbrengst, die een bo tersmokkel hem zou opleveren, reed enige tijd. geleden met zijn auto en 500 kilo boter in een douane-val. Gisteren stond hij voor de krijgs raad, waar men maar uiterst matig te spreken was over deze vorm van vrije tijdsbesteding. Het vonnis luidde 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, benevens ontslag uit de mili taire dienst, zonder ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. der in dienst van een modemagazijn in de Haagse binnenstad en verduis terde in een half jaar ruim 60.000. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van twee jaar en 6 maanden geëist. De 36-jarige garagehouder bij wie de boekhouder inwoonde, werd we gens heling veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den met aftrek van voorarrest; de of icier van justitie had tegen hem een gevangenisstraf van een jaar en tien maanden, met aftrek van voor arrest geëist. V er een vo u diging. De voorzitter van de commissie verklaarde, dat alle middelen, die kunnen worden aangewend om de taak van de werkende vrouw te vergemakkelijken, moeten worden aangegrepen. Een van deze midde len is het bevorderen van het kopen van zoveel mogelijk artikelen, nodig voor de dagelijkse verzorging van het gezin, in één en dezelfde winkel. Dit systeem wordt in de verenigde stten algemeen toegepast en levert een grote tijdsbesparing op voor de vrouwen. Men gelooft niet dat de verkoop door de kruideniers van vers vlees, brood, groenten, fruit, aard appelen en gevolgelte enz. zou leiden tot een verdringing van de branches, die zich met de verkoop van deze artikelen bezig houden. De assorti mentsuitbreiding van 't kruideniers bedrijf legt slechts scherper het ac cent op de specialisatie in de detail handel van voedings- en genot mid delen, zo zeide hij. Verwaarloos ie niet die Kbeomatlsehe Pijnen. Anders kunt U straks niet meer op ol neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. (Advertentie). Onmiddellijk na de verkiezingen deed de V.V.D.-afgevaardigde in de Tweede kamer, JJonkvrouwe Wtte- waal van Stoetwegen in de vorm van enkele vragen melding aan de minis ter van binnenlandse zaken, dat in een Rotterdanims stembureau een Indisch-Nederlandse vrouw onheus behandeld was. Een der leden van het stembureau zou gezegd hebben: „Weer zo'n ras echte Nederlandse, Je krijgt hier ook van alles. En dat stemt maar!" De minister heeft thans op deze vragen geantwoord en deelt mede, dat hem na onderzoek niet gebleken is, dat bovenvermelde opmerking ge maakt is. Alle leden van het bedoel de stembureau hebben verklaard, dat zij deze opmerking niet gemaakt heb ben en dat zij een dergelijke opmer king ook niet gehoord hebben. De uitslag van het onderzoek geeft de minister dus geen aanleiding bij zondere maatregelen te treffen tegen een of meerdere leden van het be doelde stembureau. AFSCHEID HAARLEMSE ONDERWIJSINSPECTEUR. De heer W. Schoenmakers, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, die met ingang van 1 september benoemd is tot in specteur te Venlo, heeft gistermid dag in de tuinzaal van het Concert gebouw te Haarlem afscheid geno men. De heer P. J. J. Peterse overhan digde namens de onderwijskrachten vut Haarlem, Bloemendaal en Zand- voort een radio-toestel. ARTIS HEROPENT KINDER BOERDERIJ. De kinderboerderij van Artis, waar vorige week alle dieren be halve de ezeltjes en de vogels in verband met een geval van mond en klauwzeer op last van de veeart- senijkundige dienst moesten worden afgemaakt, wordt donderdag, 12 ju li, heropend, met een, weliswaar nog niet complete doch wel behoorlijke, bevolking. Liefdevol verraad „Wat doet u hier?", vroeg een Rot terdamse dame enkele dagen geleden, toen zij 's morgens op haar zolder kwam en daar een onbekende man aantrof. „Ik ben van het licht!" luidde het duistere antwoord, maar dit verklaar de helemaal niet, waarom de „licht man" de zolderdeur geforceerd had. Toen de dame hem uitnodigde be neden maar eens een meer gespeci ficeerde uiteenzetting van zijn bezig heden te geven, nam de onbekende een snoekduik en verdween. De dame toog naar de politie, kreeg enkele foto's ter inzage en wees een 27-jarige havenaiheider aan, die bij de Rotterdamse politie een vast plaatsje heeft in het register-inslui- pers. De volgende dag bracht de politie hem naar het bureau, waar zijn zwijgzaamheid slechts door de be- wijskraoht van een politiehond ver broken werd, die een verloren duim stok als 's mans bezit aanwees. De politie polste eens verder en ontdekte een hele reeks van diefstal len, die de laatste tijd in Rotterdam gepleegd zijn. Toen de man meende, dat de po litie nu voldoende uit hem losgekre gen had, zag hij tot zijn schrik zijn vrouw het politiebureau binnenstap- „Zilveren Troffel" voor goed in A'dam „De zilveren troffel", de wisselprijs, die bij de jaarlijkse nationale wed strijd in het metselen met baksteen in het bouwcentrum te Rotterdam wordt uitgereikt aan de school waar van de leerlingen de 'beste prestaties hebben geleverd, is deze keer voor goed in handen gekomen van de tech nische school „Concordia Inter Nos" te Amsterdam. Deze school heeft de zilveren troffel nu driemaal achter el kaar gewonnen In de dinsdag gehouden wedstrij den ging oök weer zowel in groep A als in groep B de eerste prijs naar een* leerling van deze school, resp. naar N. C. Bakker uit Haarlem, die 599 punten maakte, en W. G. Weg- gelaar uit Amsterdam, met 545 pun ten. De tweede in groep A werd A. M. Weultjes te Gorssel met 508 punten, en de tweede prijs in groep B was voor K. G. Wfilhers uit Diepenheim met 537 punten. Bij de deelnemers, die in het leer lingstelsel metselen van de stichting vakopleiding bouwbedrijf werken, ging de eerste prijs naar T. H. Heijne uit Amsterdam, die 608 punten be haalde en de tweede prijs naar J. J. A. Mol uit Oostvoorne, met 545 pun ten. pen om haar man in deze moeilijke ogenblikken woorden van troost en bemoediging toe te spreken. De politie dook weer in het regis ter en even later bleek, dat deze dame ,jn het lief en leed van haar man volledig meeleefde, want haar oorbellen en ring moest zij op het politiebureau achterlaten, daar deze ook van diefstal afkomstig waren. Wijlen Van Heaven-Goedhart Stoffelijke resten in Ned. aangekomen Het stoffelijk overschot van de ho ge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, is vanmorgen, met het nachtvrachtvliegtuig van de Swiss Air, van Zürioh naar Schiphol over gebracht. Het toestel arriveerde tegen kwart voor drie op de Amsterdamse lucht haven, waar 't tot op het platvorm gedeelte voor het vrachtgebouw reed. Hier werd de door de lichtblauwe vlag der V.N. gedekte kist uitgeladen en overgebracht naar een kamer. Vier kransen uit Zwitserland, van het Europese Bureau der V.N. te Genève, het bureau van de hoge commissaris, de Zwitserse bondsraad en de Neder landse delegatie bij de economische sociale raad der V.N., werden met een palmtak van het dagblad „Het Pa rool" bij de kist neergelegd. Mevrouw Van Heuven Goedhart en enkele familieleden toefden korte tijd in de rouv/kamer. Het stoffelijk overschot werd daar na per auto naar Westerveld overge bracht, v/aar vandaag de crematie in alle stilte zal geschieden. Veehandel vergadmrt Daling vleesprijzen baart nog geen zorg Het zilveren jubileum van de Bos sche veemarkt is voor de Nederland se bond van veehandelaren aanlei ding geweest om de 43ste algemene ledenvergadering in 's-Hertogenbosch te houden. Om deze reden ook richtte men eerst de schreden naar de j\fbi- lerende veemarkt, die op woensdag morgen in volle bedrijf is. De algemene ledenvergadering, waaraan 300 handelaren deelnamen, werd geopend met een rede van voorzitter K. ten Dam, die zowel over het jongste verleden als over de naaste toekomst optimistische gelui den kon laten horen. Wel is er, aldus spreker, sinds de rel over de vlees- prijzen, een lichte prijsdaling te be speuren geweest, maar reden tot angst is er zeker niet. Na deze vergadering heeft wethou der F. van den Eerenbeemt de leden van de vereniging gehuldigd, die resp. 50 en 40 jaren de Bossche vee- markte bezodhen. Hij kon aan 21 personen de zilveren en aan 17 per sonen de bronzen veemarktpenning uitreiken. DIRIGENT THEO v. d. BIJL RIDDER H. GREGOR1US DE GROTE. BU gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag, is de heer Theo van der Bijl, dirigent van het R.K. Hoofd stadkoor in Amsterdam, gisteravond in de middelbare meisjesschool aan de Gerrit van der Veenstraat, waar hij imet zijn koor repeteerde, gehul digd. Deken G. P. J. van der Burg van Amsterdam, deelde mede, dat de heer Van der Bijl door de Paus be noemd is tot Ridder in de Orde van de H. Gregorus de Grote. VERTREK 1140 EMIGRANTEN. De „Johan van Oldenbarneveldt" van de maatsehapij „Nederland" zal vrijdag 13 juli a.s. met pl.m. 1440 emigranten van Amsterdam naar Australië vertrekken. Zoals gebruikelijk zal een speciale bootttrein rijden, die 9.43 uur uit Den Haag (H.S.) vertrekt en via Leiden (9.56 u.), Haarlem (10.18 u.), Am sterdam C.S. (10.48 u.) pl.m. 11.15 uur op de Javakade zal arriveren, waar het schip voor loods „Holland" gemeerd ligt. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 36) „Laat me los!", riep Rimarez tegen spartelend. „Handen thuis, zeg ik je! Hoe durf je je te bemoeien hik met 'n man en hik zijn vrouw?" Dene schudde hem door elkaar als een rat. „Jij dronken leugenaar", zei hij. „Ga terug naar waar je vandaan kwam!" „Geloof je me niet?", riep Rimarez. „Ik zeg je, man, dat ze mijn vrouw is. Zij is uit Engeland overgekomen hik om by mij te zijn. Zij is mijn vrouw nietwaar, Ternissa? Kom schat, laten we weer goede vrienden worden. Schei toch uit hik jij vervelende idioot. Hoe durf je een man hik van zijn vtouw af te houden?" Ternissa keerde zich langzaam naar Dene. Hij zag nu dat er toch wel iets waars was in dit verhaal, want in haar ogen stond een grote angst te lezen. „Houd hem af, houd hem af!", kreunde ze. „Laat hem niet bij me komen. Heb medelijden en houd hem af!" „U is hier volmaakt veilig", ver zekerde Dene haar. „U behoeft niet de minste vrees te hebben". Met gebogen hoofd ging ze naar binnen. Dene hield Riimarez stevig in zijn kraag vast. „Kom mee', zei hij, „dan zullen we eens naar die brandewijn gaan kij ken. Ik wil zelf ook wel wat drin ken". Rimarez keek woedend naar de deur, waardoor Ternissa verdwenen was. „Heel goed, jonge dame, heel goed!" schreeuwde hij. „Ik heb je nu ge vonden en ik zal hik je hebben. Ik zal je hebben, al moest ik het hele regiment meebrengen en de boel plat branden. Die vervloekte aanstellerij en trots van jou! Je bent mijn vrouw en ik wil je hebben". Dene tilde hem van de grond, sleepte hem mee over het plein, ter wijl Rimarez luid schreeuwde, deed de deur van z'n kamer open en duWde hem naar binnen. „Daarvoor zal je mij hik vol doening geven!", schreeuwde Rima rez paars van woede. „Je zult met me moeten vechten! Je zult met me vech ten!" Dene keurde hem geen antwoord v/aardig. Hij draaide de sleutel in het slot om en ging op de divan in zijn zitkamer liggen. HOOFDSTUK XXVH. Rimarez wordt gedwarsboomd. In het zachte, witte schemerlicht, vóór het aanbreken van de dag, was Dene reeds buiten temidden van de maaiers. Hij sloeg de grote machines gade, die in werking waren sedert de zwakke lichtstraal jle oostelijke hemel doorboord had. De helft van de gele vlakte was al afgemaaid. Het graan lag in dikke schoven gebonden op de kort afgemaaide grond. Zulk een oogst had men in Beau Desir nog niet eerder gezien. Pietro zong als een lijster. Nu en dan werd het refrein van liedjes krachtig meegezongen door wel honderd bukkende mannen en het klonk over de hele vallei. Zelfs Angus, wiens ernst spreekwoor delijk was geworden en die alijd al leen maar de donkere kant van het leven scheen te zien, liep heen en weer met een ongewone glimlach op de lippen en gaf zijn bevelen op be slist opgewekte toon. De harde trek ken op zijn gelaat stonden zachter. Hij liep niet langer gebogen en hij gedroeg zich bijna als een jongeling. Dene hield naast hem stil met een opgewekte groet. „Een schitterende morgen, Angus; als we dit allemaal binnen krijgen is er genoeg om heel San Marino te voeden". „We krijgen het zeker binnen, mijn heer!" was het vrolijke antwoord. _,,Wij hebben nog nooit zo lang achter elkaar droog weer gehad. Ik dacht daar juist, hoe een maand zonneschijn zoals vandaag Schotland zou verwar men". Dene lacht. „De zon zal je mannetjes hier wel verwarmen, eer de dag voorbij is, Angus. Zorg goed voor ze en laat ze vanmiddag een flinke rust nemen. Ik moet niets hebben van zonnesteken". Dene reed verder, maar hield plot seling halt, toen hij bij een man kwam, die bezig was het gevallen graan aan schoven te binden. „Wat Dom Pedro!", riep hij uit, „sedert wanneer ben jij boerenknecht geworden?" Dom Pedro richtte zich op. „Vandaag moet ieder meehelpen", zei hij. „Waarom zou ik dan leeglo pen. Bovendien geloof ik niet, dat er iets in de wereld is, dat meer vol doening geeft dan handenarbeid. Ik heb meer honger dan ik in maanden gehad heb en een dorst er is geen woord in het woordenboek, dat daar voor past". „Ga mee en ga bij mij ontbijten", zei Dene, „ik moet dadelijk terug keren". Dom Pedro schudde het hoofd en zei: „Ik heb een geweldige honger, dat is waar, en het woord ontbijt klinkt me aangenaam in de oren. Maar ik kom niet dichter bij Beau Desir, voor dat uw gast vertrokken is". „Bedoel je Rimaroz?", vroeg Dene. „Ja". „Ken je hem dan?" Dom Pedro richtte zich op en z(jn ogen schoten vuur. „Als een ellendige schurk ja! Als een giftige lasteraar ja!" „Is het werkelijk zo erg, Pedro?" „Het is erger", was het grimmige antwoord. „Er z(jn geen woorden, die voor zo'n stuk vee passen. De hemel verhoede, dat hij mijn pad kruist zo lang htf in Beau Desir is". Dene reed in gedachten terug. Hier was een man, die Rimarez zó haatte, dat het noemen van de naam hem reeds in woede deed losbarsten. Was het niet mogelijk, dat deze het schot had afgevuurd? Hij keek nog eens om, terwijl htf langs de brede weg draaf de. Pedro had zijn arbeid nog niet hervat. Hij stond stil en onbewegelijk als een paal. Was het toeval, dat zijn bleek en somber gezicht met de schit terende diepliggende ogen gericht was naar de bocht in de weg, waar langs Rimarez naar beneden was ko men galopperen, bleek en bevend en met een kogel door zijn hoed? Was het een toeval, vroeg Dene zich af? Of zou Pedro meer afweten van dit voorval? Rimarez zat in de voorgalerij, toen Dene kwam aanrijden. Hij was ge schoren en netjes gekleed. Hij ver toonde weinig sporen van zijn uit spatting behalve enigszins rode ogen en groter bleekheid dan gewoonlijk. Hy groette Dene met een hoofdknik en zij gingen naar binnen om te ont bijten. „Je bent vroeger bij de hand, dan ik dacht", zei Dene droogjes. Rimarez vroeg om sterke thee en dronk die met kleine teugjes op. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5