Gedachtenis-rede van dr. L. G. Kortenhorst DE REMBRANDT-HERDENKING TE LEIDEN Rijnlandsch Borgstellingfonds gaf in 1955 60 pet meer credieten Is Rembrandt te Leiden geboren? Foto-ciné JAN WOLFSLAG RIJ ZELF DONDERDAG 12 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 In de Pieterskerk in Rembrandts geboortestad Leiden, is vanmiddag de door de stichting „Rembrandt-herden- king 1956" georganiseerde Rembiandfc- herdenking gehouden. De voorzitter dezer stichting, dr. L. G. Kortenhorst, verwelkomde in zijn openingswoord vele autoriteiten en vertegenwoordi gers van overkoepelende lichamen uit alle lagen van het Nederlandse Volk, en de senaat der Leidse Universiteit. Wel heeft Rembrandt niet als cori- fee der wetenschap de faam van zijn geboortestad naar alle windstreken verbreid, maar als kunstenaar, aldus dir. Kortenhorst, mag ik hem op ge zag van professor Van Vollenhoven onder de drie Nederlanders noemen, aan wie ons land in de internationale wereld blijvend bekendheid verschul dig is: Grotius, de Koning-Stadhouder, achterkleinzoon van de stichter der Leidse Universiteit en Rembrandt, drie sterren van de eerste grootte wier glans op het Leidse blazoen wordt weerkaatst Het gemeentebestuur heef blijk ge geven van een alleszins voortreffelijk inzicht door Rembrandt op zijn 3-50ste geboortefeest zonder ophef en zonder straatrumoer te huldigen. Hier in de stemmige St. Pieterskerk, waar Rem brandts ouders begraven zijn, met een cantate op teksten niet door een ge- degenheidspoeëet bedacht, maar ge trokken uit authentieke oorkonden en levensbeschrijvingen van Rembrandts tijdgenoten: een kroniek uit de eigen tijd. Vijftig jaar geleden, zo zei dr. Kor tenhorst verder, vierde de Sleutel stad haar Rembrandtfeest onder meer door het inrichten van een oud-Hol landse kermis en in Amsterdam werden gecostumeerde optochten ge houden en hoste een brooddronken menigte tot laat in de nacht langs alle straten en stegen die naar het Rembrandtplein voerden om bij Louis Boyers gietijzeren kolos haar bewondering voor de vaderlandse cultuur door een rondedans uit te vieren. Jan Veth, die door de senaat der Amsterdamse hogeschool bij die ge legenheid met een eredoctoraat was onderscheiden en die de ziel was ge weest van de Rembrandtherdenking, verzuchtte op de dag na het feest: „Ik heb een bevrijd gevoel, dat de 'fees ten voorbij zijn. Ik kan tegen alle inspanning en moeilijkheden, die mijn werk meebrengen, maar zulk gedoente zou mij tot een zenuwlijder maken". Wij van het jaar 1956, aldus dr. Kortenhorst, zijn het gemeentebe stuur dankbaar voor de sobere stijl, waarmede het deze Rembrandther denking heeft bekleed. Zinvol sluit deze herdenking aan bij de grote tentoonstellingen in Am sterdam, Rotterdam en in de Leidse Lakenhal, opdat in deze periode der geschiedenis, beheerst door techniek, politiek, geweld, maar niet minder door een extatisch begeren naar een betere wereldorde, de onsterfelijke waarde der beschaving, zoals deze spreekt uit de kunstwerken van het verleden, niet in vergetelheid wor den gebracht. De gouden draad van Rembrandts genie, dat zoals Jan Veth het zeide, in het eminent zichtbare het onzien lijke, in het scherp geduide het bo venzinnelijke vertolkt, die gouden draad, die tijdperken en generaties aan elkander rijgt, zal hedenmiddag door een drietal kunsthistorici, de hoogleraren Van de Waal, Beyen en Huijghe voor ons opnieuw worden gesponnen. Wij zijn hen in dit vooruitzicht grote dank verschuldigd. Deze bijeenkomst heeft echter nog een verderreikend doel, aldus dr. Kortenhorst, die herinnerde aan de woorden van professor Huizinga: „Is het louter Hollandse nuchterheid en Leiden een monument op te richten als apotheose van het Rembrandtjaar 1956. In het Frans sprak dr. Kortenhorst tenslotte een welkomstv/oord tot de Franse hoogleraar Huijghe, een der sprekers van deze middag. (Wordt vervolgd#'. De Haagse politie heeft twee los5 werklieden aangehouden, de 26-jar. W. C. de K. en de 24-jarige B. B., die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielen en bromfietsen, onder andere in Leiden en Rijswijk. V.G.L.O.- school „St. Martha" Aan de V.G.L.O.-school „St. Martha", Pelikaanstraat 20 te Leiden zijn ge slaagd voor het diploma knippen, naaien, koken, huishoudkunde: Mia Baars, Anneke v. d. Berg, Ria Bek kering, Greet Born, Truus de Hollan der, Nieske Jongsma, Roos Kok, Jeantje Mank, Willie v. Sebille, Net tie de Rijk, Lenie Schrijer, Fia Veen, Liesbeth Wallaart, Annie v. d. Werf, Bep v. d. Weijden, Annie de Graaf, Annie v. d. Berg te Leiden, Gerry Blonk, Ria Rotteveel, Corrie van Teijlingen, Jet van Veen te Zoeter- woude, Mieke Laken, Stellie v. Leeu wen te Leiderdorp, Clara Kroon, Wassenaar, Joke Tersteeg, Warmond, Ina Heemskerk, Bep Verlaan, Oud Ade, Jopie v. Essen, Trees Tulen, Ineke van Eijkel, Katwijk aan den Rijn, Lenie Volwater, Hoogmade. De Stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds hield gisteren in de verga derzaal van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland al hier haar eerste vergadering van het Algemeen Bestuur in dit jaar. Uit het door de districtscommissaris uitge bracht jaarverslag over 1955 bleek, dat het totaal bedrag der verleende kredieten circa 60 pet. hoger lag dan in het vorige verslagjaar, hetgeen voornamelijk moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat in het afgelopen jaar de limiet voor de kredietverlening werd verhoogd tot ƒ4.000,Het aantal ingediende aanvragen liet een geringe stijging zien. Het gehalte der aanvragen is ove rigens nog steeds niet bevredigend spaarzaamheid te noemen, wanneer te noemen. In verband hiermede v. wordt er nog eens met nadruk in in dit verslag op gewezen, dat de kredietvorming door het borgstel lingsfonds voornamelijk een econo misch karakter heeft, omdat zij ge richt is op de continuïteit en de ont- de stadsregeringen en weldadige rij ken in plaats van weidse sculptu ren te bestellen, weeshuizen en hofjes stichtten?". Een vraag, die thans nog actueel is in verband met het voornemen der stichting, hier in wikkeling van volwaardige midden- standsonaernemingen. Tevens wordt een sociaal belang gediend, aangezien krediet wordt verstrekt aan onderne mingen, welke niet voor een nor maal bankkrediet in aanmerking kunnen komen. Bovendien komt het sociaal karakter tot uiting bij de sa- nerings- en bemiddelingswerkzaam heden. In het argelopen jaar konden twee bedrijven worden gesaneerd. In verband met het heengaan van de heer J. A. Bakhuizen als lid van het dagelijks bestuur werd in zijn plaats bij acclamatie gekozen de heer jhr. mr. B. Sandberg van Boelens, burgemeester van Sassenheim, die te vens de tijdelijke penningmeester zal vervangen. Het dagelijks bestuur der Stich ting wordt tlhans gevormd door de heren J. G. J. Verhew van Wijk, voorzitter; H. J. J. A. Smeet, secre taris; jhr. mr, R. Sandberg van Boe lens, penningmeester; D. van der Kwaak; D. C. van Leeuwen; C. F. A. M. Meerpoel en mr. J. C. de Vroom. Het bureau van het Fonds is ge- Koor zingt: ja! tekstboekje zegt: neen! Met de Rembrandt-cantate, welke vanmiddag in de Pieterskerk is ge- zdngen ter herdenking van de geboortedag van de kunstenaar, is het nóg weer iets anders, en eigenlijk nóg iets vreemder gesteld dan wij gisteren schreven. Er behoeft geen passage vergeten te worden/-aangezien het koor een andere tekst zingt dan het officiële programmaboek vermeldt! Het koor zingt, dat Rembrandt in Leiden is geboren; de tekst zegt, dat Rembrandt niet in Leiden is geboren. Ter vergelijking stellen we beide teksten naast elkaar: Partituur. (tekst: Arnold Houbrakeai. Het jaar zestienhonderd-zes by- zonder vrugtbaar in het voortbren gen van brave Konstenaars, deed ook op den vijftienden van Wiede- maand aan den Rijn te Ley den Rembrandt te voorschijn komen. Zijn vader werd door de wande ling Harmen Gerritzen van Ryn géheeten, zijnde een mulder op de Korenmolen aan den Ryn, en zijn moeder was Neeltje Willems van Zuytbroek genaamt. Aangezien hedenmorgen nóch de componist Herman Strategier, nóch de mede-samensteller van de tekst Jan Engelman te bereiken waren, kunnen we geen verklaring geven van de afwijking tussen beide teksten. Het koor heeft vanmiddag dus een in de „Leidse" zin gewijzigde tekst van Houbraken gezongen. Het blijft onverklaarbaar, dat deze „Leidse" tekst niet in het programma is opgenomen, desnoods zonder vermelding van Houbraken. Nu immers deed zich de komische situatie voor, dat het koor beaamde, wat het programmaboekje ontkende: dat Rembrandt in Leiden is geboren. Programma-boekje, (Arnold Houbraken). Dit jaar 1606 byzonder vrugt baar in 't voorbrengen van brave Konstenaars deed ook op den 15 van Wiedemaand aan den Rijn bui ten Leyden Rembrandt te voor schijn komen. Zyn Vader werd door de wandeling Herman Gerrtiz. van Ryn geheeten, zynde een mulder op de Korenmolen tussohen Leyer- dorp en Koukerk aan den Ryn, en zyn moeder was Neeltje Willems van Zuytbroek genaamt. vestigd te Leiden, Stationsweg 43, telefoon no. 20465. Spreekuur vol gens afspraak. De dagelijkse leiding berust bij d^ districtscommissaris, de heer F. A. M. Molkenboer. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.-ex. Ned. Recht mej. M. C. Spoor te A'dam, mej. F. J. M. van Seben te Den Haag en de heren F. Goudsmit te Scheve- ningen, J. H. Brouwer te Voorburg en A. H. Dijckmeester te A'dam. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „The religion on the Bare'e-speaking Toradja of Central Celebes", de heer H. E. Downs, gebo ren te Cambridge, Mass (USA) en 1 thans,wonende te Leiden. Vrijdag a.s. spoed zitting Leidse raad Mededeling van B. en W. B. en w. van Leiden hebben de ge meenteraad voor een spoedeisende vergadering bijeengeroepen op vrij dagavond a.s. te negen uur. Het enige agendapunt vermeldt: mede deling van het college van burge meester en wethouders. De raad zal waarschijnlijk voor of na de mede deling in geheime zitting gaan. GESLAAGD. Voor het candidaatsexamen vee artsenijkunde slaagde te Utrecht.de heer H. Klaassen te Leiden. Vexfiaag Hui Ha&antLewteugde VAKANTIE-FOTO'S MAKEN!! Breestraat 123, t.o. Stadhuis Leiden Tel. 21851 Haarlemmerstraat 102, naast Bata, Leiden, Tel. 32778 HILLEG0M FATHER S. P. STAATS 25 JAAR MISSIONARIS. Zondag 15 juli a.s. zal het een bij zondere dag worden voor de St. Jo- sephparochie. Dan zal een van haar zonen feestelijk herdenken, dat hij vijf en twintig jaren geleden pries ter werd gewijd en in dezelfde kerk waar hij nu na die kwart eeuw als zilveren jubilaris de H. Mis zal op dragen, toen voor de eerste maal op plechtige wijze het heilig offer heeft opgedragen. Het feest zal zijn in de gehele parochie want father Staats is altijd Hillegommer en nog meer parochiaan van de St. Joseph ge bleven. Father Dimon Petrus Staats heeft een behoorlijke staat van dienst. Toen hij op 19 juli 1931 te Mill Hill priester werd gewijd, werd als zijn arbeidsveld aangewezen de missie van Kameroen, West-Afrika. Hij vertrok op 30 september van dat jaar en kreeg als taak onderwijs ge ven. Bij het onderwijs is hij geble ven tot 1952. In 1937 benoemd tot in specteur van het onderwijs en te vens tot lid van de onderwijsraad bij het Engelse Gouvernement, nam hij in de jaren 1940—1947 tevens het ambt van directeur van jongens gymnasium, het enige gymnasium in de Kameroen, waar. Van 1938 tot 1950, gedurende 12 jaren, werd hij door zijn medebroeders tot missie overste gekozen. Sinds 1939 is hij lid van de bestuursraad van het bis dom, waarin zes missionarissen zit ting hebben met de bisschop van de Kameroen. Sinds 1948 is father Staats financiële administrator van het bis dom en tevens pastoor van de ka thedrale kerk. In deze 25 jaren zag father Staats het aantal katholieken in het diocees vermeerderen van 10.000 tot ruim 70.000. Zondag a.s. is er groot feest in de St. Josephparochie. De plechtige Hoogmis is om half tien en des namiddags is er vanaf 2 uur receptie in de Brouwerlaan 22. 40 JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De heer J. P. N. Krassenburg, sta tionschef bij de Ned. Spoorwegen te Hillegom hoopt dinsdag 24 juni de dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. NOORRWIJK Leids dansleraar aangereden Ernstige schedelbasisfractuur Gisteravond had een ernstige aan rijding plaats ter hoogte van Sport park aan de Lageweg. De 54-jarige dansleraar v. Leeuiwen uit Leiden kwam op de bromfiets vanaf de Lage weg in de richting Noordwij k. Bij het nemen van de bocht heeft hij waar schijnlijk niet opgemerkt, dat een luxe auto de Bronsgeesterweg afkwam met het gevolg, dat de heer v. L. door de auto werd aangereden en op de grond werd gesmakt Dr. Krnyt, welke spoedig ter plaat se was, constateerde een ernstige schedelbasisfractuur. De getroffene werd per ziekenauto naar een zie kenhuis te Leiden overgebracht. 0EGSTGEEST Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs- examen civiel ir. de heer J. B. den Ouden. Geboren: Cornells Petrus Wilhel mus, zn. v. P. M. den Hollander en E. C. W. Steijn; Petronella Cornelia Christina, dr. v. W. J. den Dubbelden en C. H. M. Compeer. Ondertrouwd: J. van den Berg, 28 jr. Leiden en M. Breedijk, 20 jr.; J. van der Tang, 29 jr. Leiden en J. ten Have, 21 jr.; G. H. Peeters, 28 jr. Leiden en P. C. Th. Schenk, 24 jr.; J. J. S. van der Meijden, 26 jr. Leiden en H. C. J. Hogervorst, 26 jr. Getrouwd: A. Kranendonk en C. van de Rijt; H. P. Profijt en F. M. Lagrand; A. van der Kloes en M. C. Kamsteeg. WASSENAAR RUIM 300 OUDEN VAN DAGEN MAAKTEN AUTOTOCHT NAAR RHENEN Met op de kop af 100 personen auto's en een autobus hebben giste ren ruim 300 Wassenaarse oüden van dagen hun jaarlijkse autotocht ge maakt. Het reisdoel was Ouwehands Dierenpark in Rhenen, waar het ge hele gezelschap een warme maaltijd gebruikte en gelegenheid kreeg, een wandeling te maken. Groot was 's morgens weer de be langstelling voor het opstellen van de lange stoet van auto's op de Lan ge Kerkdam, de Hof laan en de Jon kerlaan. Loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg was aanwezig bij het vertrek, dat werd opgeluisterd met vrolijke muziek van de Boerenkapel van Excelsior onder leiding van de heer P. de Smit. In vier groepen van 25 auto's, met bij elke groep een po- litie-man als begeleider werd de reis naar Rhenen gemaakt. Terwijl de ouden van dagen en hun gastheren en gastvrouwen zich naar het restau rant begaven voor een kopje koffie, trad weer de boerenkapel op; later op de dag nam de kapel bezit vani de muziektent in het park. Voor de maaltijd sprak de voorzitter van het Comité Autotocht Ouden van Dagen, de heer J. J. M. Wiegman een woord van welkom, een woord van dank tot alle automobilisten en ingezetenen, die een financiële bijdrage gaven, en een felicitatie aan het adres van twee van de bejaarde gasten, die jarig wa ren. De heer W. Rjjpma droeg een ge dicht voor over de uitgaansdag en de heer P. Th. Stolk sprak' namens alle ouden van dagen een hartelijk dank woord. Om vier uur 's middags werd de terugreis aanvaard. Om onnodig tijd verlies en oponthoud te voorkomen werd niet in colonnes teruggereden. TEGEN EEN BOOM GESLIPT Op de Katwijkseweg slipte de per sonenauto van de 44-jarige W. uit Den Haag en kwam tegen een boom te-1 recht, Een passagier in de auto, de 38-jarige G. uit Leiden werd door de. schok gewond en moest per ambulan ce-auto naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. De auto werd vrij ernstig bescha digd. Mulo-examens. Voor mulo A slaagden de heren A. v. d. Poel, E. van Nieuwenihiuyzen (tevens mid denstandsdiploma) en C. A. P. Berg- hegen. De heer J. W. van Es is te Utrecht geslaagd voor het kandidaats examen tandheelkunde. NIEUWE OPELS EN VOLKSWAGENBUS, zonder chauffeur, v. OLDENBARNEVELTSTR. 37, TELEFOON 21583. (Advertentie). Laatste Berichten ONGEVAL MET ZWAVELZUUR. In een van de Dordtse havens is gisteravond omstreeks half zes een mandfles met zwavelzuur, die aan boord van een schip werd gehesen, uit de takel gevallen, met het gevolg, dat zij op het dek te pletter viel. De dekknecht W. Kusters uit Nijmegen, die juist over het dek liep, gleed uit en viel middenin de plas zwavelzuur en de scherven van de fles. De kapi tein van het schip schoot toe om hem hulp te bieden. Hij rukte hem de kleren van het lijf en dompelde hem enkele malen in het water. Deson danks 'had de dekknecht zeer ernstige brandwonden opgelopen. De toestand van de man, die ter stond naar een van de Dordtse zie kenhuizen is vervoerd, was van dien aard, dat zijn familie moest worden gewaarschuwd. Ook de kapitein, de heer G. Fransen uit Nijmegen, liep bij zijn hulpverlening brandwonden op. NOG OUDERE BELANGSTELLING VOOR REMBRANDT. De 94-jarige Engelse dame, Louisa Garnett, die zo graag de Rembrandt- tentoonstelling zou zien is gevolgd door de 96-jarige Nederlander C. de Froe, die zich in Zuid-Amerika ge vestigd had. TWEE KINDEREN ONDER DE TRAM. Gisteren stonden het 9-jarig meisje C. E. van B. en het 9-jarig jongetje W. van de H. op het kruis-, punt Waldeck-Pyrmontkade en Groot Hertoginnelaan in Den Haag te wach ten tot lijn 10 was gepasseerd. Zij staken toen achter de tram over, maar werden gegrepen door de tram uit de andere richting. Wonder boven wonder liep het ongeluk goed af. Het jongetje kreeg geen letsel, het meisje slechts schaafwonden. Burgerlijke Stand Geboren: Frederika Wilhelmina d. v. C. A. W. Postma en H. J. Blok. Adriana d. van A. van Polanen en S. Paap. Maria Johanna d. v. E. M. Raadgeep en L. E. de Jong. Marjolein Johanna d. v. H. L. Vos en J. Schaft. Elizabeth Wilhelmina d. v. D. la Lau en M. van der Linden. Derka Harm Albert z. van A. Munnig en Z. J. Liezen. Adrianus Johanes Lodewijk z. v. W. Wyrwas en H. C. M. Stra- ver. Margaretha Judith d. v. N. van den Hoed en M. E. Stouten. Arie z. van A. van Rhijn en K. de Vreugd'. Charles Gerardus Petrus z. van G. T. Bakker en J. C. E. van Zanten. Jo hanna Maria Elisabeth Henrica d. v. M. P. Brittijn en J. M. Stouten. Marie José Erna d. v. J. J. Berendsen en H. A. van der Horst. Gehuwd: A. P. Heuzen en C. M. in 't Groen. J. L. van der Voort en C. de Roode. H. J. Flanderhijn en C. J. A. Hartevelt. J. van Iterson en A. K, Petit. S. Hoogstraten en M. van Tol. H. P. J. ten Hooven en M. S. Meerenbeeld. G. van Schooneveld en J. Lelieveld. J. H. Becking en gravin K. P. C. von Wallwitz. J. Glasber gen en F. Arnoldus. Overleden: C. Aanhane man 74 j. A. Pardon man 81 j. Wat lezers schrijven DE ZIJLSINGEL. Nu er de laatste dagen zo over het verkeer over de Haarlemmerstraat en Breestraat wordt gesproken, zal ik ook gaarne het een en ander on der het oog willen brengen. Is het B. en W. bekend dat de Zijlsingel de drukste singel is wat betreft het autoverkeer; dat zware autoverkeer, dat begint 's morgens half vier en eindigt 's avonds laat, soms in de nacht. Waarom wordt de Langegracht niet gedempt, het moet niet gaan cm het natuurschoon maar voor een beter verkeer. Het is hier dag en nacht niet uit te houden; kan daar nu eens gauw een eind aan komen? Er wonen op de Zijlsingel zoveel oude mensen die kunnen dat niet uithouden, alle tussen 80 en 86 jaar. Zij vragen of daar toch nooit een eind aan komt. Onder dankzegging aan uw veel gelezen blad. ZIJLSINGEL-BEWONERS, die steeds meer verzakken. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 11 juli. Vee. Aanvoer 4.703 stuks vee, zijnde: 1503 runderen, 519 vette kalveren, 106 fokzeugen, 376 slachtvarkens, 308 nuchtere kalveren, 63 lopers, 1513 biggen, 93 schapen, 215 lamme ren, 9 geiten. Prijzen: melk en kalf- koeien 7751125; guiste koeien 675890; (zware soorten boven no tering); kalfvaarzen 6901060; klam vaarzen 590690; guiste vaar zen 675790; pinken 490600; graskalveren 275410; nuchtere fokkalveren 135185; nuchtere slachtkalveren 6277; zware soor ten 82.50107.50; lopers 8092; biggen 4566; drachtige zeugen 280385; weischapen 75100; weilammeren 8095; zuiglamme- ren 85105 per stuk. Aanvoer slachtvee: 598 suks; prij zen ^xtra kwaliteiten vaarzen 3.50 —3.60, le kw. 3.25—3.40, 2e kw. 3.00—3.10, 3e kw. 2.80—2.90; vet te stieren 2.853.15; worstkoeien 2.752.85, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 270305; vette kalveren middenklasse 240260; vette kal veren lichte soorten 210225; nuch tere slachtkalveren 162—182 J4; zware soorten 192210; slachtzeu- gen 160167; jonge slachtvarkens 168175 per st. Verdere mededelingen: Korter aanbod van rundvee. Handel in melk en kalfkoeien verliep slepend duur, normale aanvoer van guiste koeien, handel willig en ruim prijshoudend. Korte aanvoer van jongvee, vlotte handel met hogere prijzen. Normale aanvoer van vette kalveren, handel even trager, prijzen bleven nauwe lijks gehandhaafd. Korter aanbod van nuchtere slachtkalveren, vlotte han del, prijzen vaster. Groter aanvoer van fokzeugen, de handel verliep re delijk goed, prijzen onveranderd. Minder aanvoer van biggen, handel vlot en ruim prijshoudend. De han del in schapen, wei- en zuiglamme- ren even kalmer en niet geheel prijs houdend. Minder aanbod van slacht vee. De extra en le kwaliteiten vaar zen werden stroef duur verhandeld. Mindere soorten handel rustig, prij zen bleven gehandhaafd. Korter aan voer van slachtzeugen, vlugge han del met hogere prijzen. GOUDA, 12 juli. Kaas. Aanvoer 935 partijen. Notering: eerste kwali teit 2.152.21; tweede kwaliteit 2.07 2.14, extra kwaliteit 2.222.50. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 11 juli. Groente. Komkommers A 1622; B 1318; C 913; krom 913 per kg. Tomaten A 670—690; B 540—660; C 620—640; andijvie 814; sla A 540820; spina zie 612; postelein 1317; tuinbonen 2022; bospeen 1722. ROELOFARENDSVEEN, 11 juli. Bloemen. Wirrals suprème 1635. Esther Read 1025; Margrieten 818 Violieren 2060; Alstroemeria 31 62; Lathyrus 616; Flox 1018; Col- villies 2787; Asparagus plumosis 45- 93; Spirea 2227; Gladiolen 53106 p. bos. Lelies 2224, Am. anjers 25 p. st. Groente. Aardbeien 3865, id. afw. 2735, id. framboosaardbeien 5264 p. 2Yi ons doos; kropsla 3.00 6.00; bloemkool 10.0026.00; bos peen 12.0018.00; breekpeen 10.00 22.00; aardappelen 10.0012.00; peu len 15.0082.00; doperwten 38.00 48.00; blauwschokkers 57.00; capucij- ners 33.0044.00; tuinbonen 21.00 23.00; kassnijbonen 89.00109.00; id. stek 31.0056.00; snijbonen natuur 82.0092.00; dubb. stambonen 149.00 159.00; augurken D 48.0053.00; augurken E 28.00; augurken C-D. 34.00 p. 100 kg. TER AAR 11 juli. Groente. Kas snijbonen 7.1010.20; idem B. 5.50 6.90; idem stele 3.905.40; stamprin- capucijners 4.50-5.30; blauwschokkers 7.50; idem B. 1.60—3.80; doppers 3.00 4.90; capdoppers 4.204.70; witte capcijners 4.505.30; brauwschokkers 6.607.20. tuinbonen 1.952.30, alles per 10 kg.; waspeen 0.11C.22- pos telein; 0.150.17; tomaten A. 0.49 0.70; idem B. 0.66. idem C. 0.34; Idem CC. 0.20—0.35; andijvie 0.07—O.ia; spinazie 0.10; kroten 0.15—0.19; spitskool 0.230.25; nieuwe aardap pelen 0.120.14; idem kriel 0.070.09; zilveruien 0.49; sjalotten 0.07; augur ken 0.35; alles per kg.; sla 2.509.00 per 100 stuks: bloemkool A. 0.26 0.45. idem B. 0.170.25. idem C. 0.10 0.12; komkommers A. 0.21—0.27; idem B. 0.130.19. idem C. 0.08 0.09. alles per stuk; bospeen 0.10 0.23; bosprei 0.07. boskroten 0.08 0.14; bosuien 0.11; selderij 0.03; pe terselie 0.09: alles per bos; stoofsla 0.70 per kist. aardbeien 0.420.56 per doosje; aardbeien 3.204.10 per slof; bloemen: 0.040.05 per bosje. VINKEVEEN, 11 juli. Groente. Doppers 3555; blauwschokkers 63 65; kassnijbonen 7094; peulen 30 48; stambonen 134142; tuinbonen 1723; andijvie 1420; groene kool 10; postelein 716; rabarber 14; spi nazie 1626; waspeen 1826 ct, alles per kg; aardbeien 86129 ct per pond bloemkool 1541; komkommers 8 23; sla 36 ct. per stuk; bospeen 17 26; kroten 48; radijs 67 ct p. bos. 2* Wegens vertrek Erres radio, 3 golfbanden ƒ45. damesfiets, merk Rudge, m. trommelremmen ƒ40, herenfiets ƒ22,50; sleestof zuiger, 220 V., compleet 25,Kloksteeg 29. 2* Vacantievoordelen. Nu zes maal zoveel Hoboca- bonnen op alles, uitgezon derd merkart.. dus op 'glas-, ontbijt- en theeser viezen, vliegenmeppers, komkommerschaven, snij- bonenmolens, koffiemolens kop en schotels etc. Ber nard Schulte, Voorhout. 2" Te koop een motor rijwiel DKW 98 cc. Te be vragen Uiterdijk 3. Zoe- terwoude. 3? Besteller en iongen ge vraagd, genegen ook in pak- en sorteerwerkzaam- heden te verrichten. Jans sen, Menneweg 16, Sassen heim, tel. 7345. 21 Naaister gevraagd. Ook genegen in de winkel te helpen. Br. onder no. 883 bureau van dit blad. 2* Luxe Autoverhuur. Wii verhuren o.a. Mercedes 180-D.. Simca. V.-W. en Morris. Garage Bierman. Voorhout, tel. 02532—7433. 2* 2 moderne clubfauteuils met 4 stoelen van ƒ325, nu 175,dressoirs, rij wielen, vloerkleden, ka- pokbedstellen, uitschuifta- fels, steps, losse clubfau teuils, schriifbur. ledikan ten, kaptafel, opkl.bedden. Kom even kijken. Nieu- wenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 2* J.L.O.-motor. 173 cc., 1952. prima staat, nieuwe banden, voor- en achter telescoop. Th. A. Wijfjes, Jaagpad 4A. Nieuwveen. 2* Net meisje zoekt dito vriendin, 17 jaar. Liefst Leiden of Oegstgeest, Br. onder no. 1686 bureau van dit blad. 2* Thuisnaaister gevraagd. Beslist prima kunn. wer ken. Br. onder no. 883 bur. van dit blad.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3