S)e ftzidbeSoti/Ya/rtf Boelganin sprak op bijeenkomst Opperste Sovjet Sou5bp™eSiên De-Stalinisatie heeft steun van bevolking Mr R. van Royen overleden Kroestsjef wel aangeschoten maar niet beledigend Ontevredenheid in Hongarije Geef de satelliet-staten de vrijheid terug Ba Koet wordt geguillotineerd Franse Kamer aanvaardt Euratomplan BETER WEER OP KOMST DONDERDAG 12 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13853 het volgzaamste parlement Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 „Vermindering internationale spanning bereikt" Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft gisteren beweerd, dat de ontluistering van Stalin gesteund wordt door de Russische bevolking. „De politiek van de communistische partij ten aanzien van de persoons verheerlijking heeft de instemming en de steun van de bevolking gekregen" zei Boelganin in de Opperste Sowjet (het parlement van de Sowjet-Unie).' De premier voegde hieraan toe, dat de vijanden van het communisme en socialisme erop uit zijn deze partijpolitiek verkeerd voor te stellen. Partijsecretaris Kroestsjef was gistermorgen op de afzonderlijke zittingen van de twee kamers van de Opperste Sowjet, waar de agenda werd vast gesteld, niet aanwezig. Maar hij was er wel toen het parlement 's middags in verenigde vergadering bijeenkwam om de rede van premier Boelganin aan te horen. vastgelegd in het zesde vijfjarenplan. Maar in de brandstoffenindustrie zijn er nog ernstige moeilijkheden. Boelganin onthulde dat in het te kort aan vee, dat de plannenmakers op kritiek is komen te staan, in de OOK DE SJAH WAS ER BIJ. De zitting werd bijgewoond door de sjah van Perzië en koningin So- raya, die op een ereplaats op de voor ste rij zaten. Het koninklijk paar de eerste regerende vorsten die ooit een zitting van de Opperste Sowjet bijwoonden kreeg een applaus van de afgevaardigden. De bijeenkomst had zoals gewoon lijk plaats in de oude troonzaal van de tsaren in het Kremlin. Behalve Kroestsjef waren o.a. aan wezig Kaganowitsj, Worosjolof, Zjoe- 'kof, Malenkof, Molotof en Sjepilof. „Onze internationale zaken ont wikkelen zich met succes. Een ver mindering van de internationale span ning is bereikt", vertelde premier Boelganin. „Nu in vele laden een omvatten de vredeszöne is gevormd, is een reëel vooruitzicht geopend op een langduirge vrede", zei de Sowjet- premier. Boelganin zei, dat het peil van de industriële produktie dit jaar 12 pet. hoger is dan vorig jaar en twee per cent uitgaat boven het niveau dat is laatste dagen van Malenkofs regime voorzien is. Er is in de eerste helft van dit jaar 38 percent meer melk en 23 percent meer vlees door de staat geprodu ceerd en aangekocht dan in de eerste helft van 1955. Boelganin sprak over een nieuw pensioenplan, dat hij een „radikale verbetering" van het huidige stelsel noemde. De ouderdomspensioenen voor niet-werkende gepensioneerden zullen verdubbeld worden. De invali- diteitsuitkeringen zullen meer dan tweemaal zo hoog worden. Kantoorpersoneel en fabrieksar beiders die bijzonder zwaar werk ver richten, zullen een speciaal pênsioen krijgen. Voorts kondigde Boelganin aan, voor vrouwen worden afgeschaft, dat binnenkort zware werkzaamheden Jarenlang zijn vrouwen in de Sowjet- Unie gebruikt als stenensjouwsters, bestuursters van stoomwalsen, kraan- drijfsters, e.d. Overdreven geruchten ite hebben gemerkt van beledigingen. De berichten over wangedrag kun- Het schijnt met die dronkenschap nen dus wel herleid worden tot de van Kroestsjef tijdens de receptie van,volgende omschrijving: Kroestsjef had Westerse luchtmachtautoriteiten Moskou toch nog wel mee te vallen. Volgens de aanvankelijke berichten zou Kroestsjef zich beledigend heb ben uitgelaten tegenover zijn gasten en in Engeland verdiepte men zich reeds in speculaties of zijn wangedrag niet het politieke einde van Kroestsjef zou worden. De Deense luchtmacht- generaal Tage Andersen heeft zich evenwel gehaast met klem de berich ten dat de Russische partijleider zich misdragen zou hebben, tegen te spre ken. Andersen deelde mee dat hij de hele receptie van buitenlandse luchtmacht mensen had bijgewoond en slechts een half uiur voor het einde van de ontvangst was vertrokken. „En ik sta volkomen verstomd over dé berichten dat Kroestsjef zich misdragen zou hebben. Die beschuldigingen zijn pure verzinsels. Ik heb niemand gezien die dronken of beledigd was", aldus gene raal Andersen. Na deze rechtzetting hebben ook medewerkers uit de omgeving van de chef staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Twining, die op de receptie aanwezig waren, gezegd niets Gemeente-archivaris te Leiden Na een kortstondige ziekte is, 61 jaar oud, vannacht in het St. Elisa- bethziekenhuis te Leiden plotseling overleden de heer mr R. van Royen, in leven gemeente-archivaris te Lei den. Mr R. van Royen werd op 3 april 1895 te Hogezand geboren. Hij door liep het gymnasium te Assen en stu deerde vervolgens 'te Groningen in de rechtsgeleerdheid. In 1920 deed hij doctoraal examen, waarna hij pro moveerde. In dit jaar werd hij als adjunct-commies te werk gesteld aan de gemeentesecretarie aldaar. Twee jaar later verplaatste hij zijn ar beidsterrein naar het Gronings ge meente-archief. Hij legde in deze tijd het examen archivaris met goed ge volg af. In 1928 aanvaardde hij een functie als commies-chartermeester aan het Rijks-archief te Utrecht. Op 14 maart 1938 werd hij be noemd tot archivaris der gemeente Leiden. Een van zijn voornaamste werken was het samenstellen van een nieu we catalogus van de prentenverza- meling der gemeente Leiden en om geving en de reorganisatie van de bibliotheek. Mr van Royen deed dit met behoud van de bestaande rubrieken, die wa ren aangenomen door mr J. C. Over- voorde, één van zijn voorgangers. In de oorlog heeft hij veel werk gehad aan het in veiligheid brengen van de archieven. Gedurende rnin- stens vijf jaar heeft hij géén activi teit op wetenschappelijk gebied in het archief kunnen ontplooien. Het werd 1947 voor het archief weer op orde was. Tijdens de oorlog waren ook de archieven van het Leids Stu dentencorps, de V.V.S.L. en van de Joodse Gemeente in de kelders van het gebouw aan de Boisotkade onder gebracht. Mr van Royen heeft menig artikel in het Leids Jaarboekje doen ver schijnen; hij was lid van de redactie commissie van de vereniging „Oudfl Leiden" en lid van de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde Leiden. Volgens radio-Boedapest hebben arbeiders van de „Matyas Rakosi"- staalfabriek in Hongarije gisteren op een bijeenkomst geprotesteerd tegen te veel kortingen op hun loon. De arbeiders vragen regelmatiger werk tijden en verdiensten. Het is gebrui kelijk, dat dergelijke arbeiders naar prestatie worden betaald. De radio voegde hieraan toe, dat de vragen van de arbeiders op de bijeenkomst „helaas" niet op bevre digende wijze konden worden be antwoord. Beroep van Dulles De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft woensdag een beroep op de Sowjet- Russische regering gedaan, de van Moskou afhankelijke landen hun vrij heid te hergeven, zulks in het kader van haar streven om de verkeerde daden, die onder Stalins bewind wër» den gepleegd recht te zetten. Foster Dulles deelde dit mede op zijin wekelijkse persconferentie. Hij verklaarde voorts, dat er thans „in de Sowjet-Unie krachten aan het werk zijn, die op de duur onweer staanbaar zullen blijken". Hij wees er echter op, dat dit niet inhield, dat ér „van vandaag of morgen" ingrij pende wijzigingen in de Sowj et-staat waren te verwachten, doch hij was wel van mening, dat gehoopt kon wor den op een verandering van het in ternationale beeld. De minister erkende, in antwoord op vragen, dat de' huidige Sowjet- Russische regeringspolitiek op elk Prinses Marijke naar de 4e klas Van bevoegde zijde vernemen wjj het volgemde: Prinses Marijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de Nieuwe Baarnse School. Met dit bericht, waaruit blijkt, dat de prinses het onderwijs voor kin deren van haar leeftijd zij is thans 9 jaren oud in normaal klassever- band en met suooes volgt, wordt de, vooral in het buitenland nogal eens geopperde veronderstelling, dat de jongste prinses blind zou zijn, dui delijk weersproken. Op grond van deze onjuiste ver onderstelling hebbep in de loop der jaren en in het bijzonder gedurende de laatste weken de koningin en de prins uit alle delen van de wereld brieven bereikt van personen, die hun bereidheid uitspraken om een of beide ogen voor prinses Marijke be schikbaar te stellen Tegenover deze ontroerende offer vaardigheid staat het nuchtere me dische feit, dat transplantatie van een oog onmogelijk is. Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar prinses Marijke zou hiermede niet gebaat zijn. Zij is geboren met een vertroebe ling van de lens van beide ogen en hoornvliestransplantatie kan daarop helaas geen gunstige invloed uitoefe nen. Gelukkig is men er door medisch ingrijpen in geslaagd van een der ogen het gezichtsvermogen zo veel nogelijk te herstellen. Prinses Marijke inderdaad het een en ander gedron ken, werd wat luidruchtig en schepte nogal op. „Een stemming van opge- Nog slechts acht mannen in Cro-Magnons grotten De toestand van de mannen in de grotten van Cro-Magnon, die reeds tien dagen het leven van de pre-his- torie leven, is niet erg bemoedigend. Ten gevolge van de zware inspan ningen om aan voedsel te komen en de karige resultaten, zijn zij tot nu toe 5 tot 7 pond afgevallen en is hun bloeddruk verminderd. Een van de negen wetenschaps mannen, die di{ experiment vrijwil lig ondernomen hebben, is op dok tersadvies naar de wereld van de 20ste eeuw teruggekeerd; zijn ge zondheidstoestand liet een langer ver blijf in de pre-historie van de grot ten van Cro-Magnon niet toe. Nixon eveneens herkiesbaar Vice-president Richard Nixon, die woensdag met een speciaal militair vliegtuig van zijn goodwill-reis om de wereld te Washington is terugge keerd, heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is om zich met president Eisenhower herkiesbaar te stellen. Volgens de Amerikaanse wet zou Nixon Eisenhower na de herver kiezing van beiden opvolgen als laatstgenoemde in zijn tweede ambts periode zou aftreden of overlijden. Men verwacht, dat de democratische partij de controverse over Nixons politiek en persoonlijkheid als voor- wektheid, gezelligheid en veel, heel naamste punt zal gebruiken in haar veel alcohol", zoals men zei. verkiezingscampagne. Zwarte vlag tegen dienstplicht Een aantal protestantse geestelijken in Zuidwest-Duitsland beeft meege deeld, dat in de komende dagen op hun kerken zwarte vlaggen zullen worden gehesen uit protest tegen de invoering van de dienstplicht in West- Duitsland. Zij volgen hiermee het voorbeeld van een geestelijke, dr. Manfred Stohrer, die in het afgelopen week einde mede uit naam van 104 collega's een pamflet publiceerde, waarin tegen een herbewapening van West-Duits- land werd gewaarschuwd. Dr. Stohrer zei, dat gedurende een week een zwarte vlag van zijn kerk zou waaien. De Sjah op het Kremlin Op het Kremlin is dinsdagavond een ontvangst gegeven ter ere van de Sjah en koningin Soraya van Perizë. De Sjah zei in een toespraak, dat Perzië nooit zal toetreden tot een agressief blok tegen de Sowjet-Unie. „Als de Perzische regering verdedi gingsmaatregelen heeft genomen, zijn die nodig in het licht van de ervarin gen in het verleden en de algemene internationale toestand", zei hij. Hij beantwoordde daarmee de Rus sische kritiek op het verdrag van Bag dad, waar Perzië deel van uitmaakt. President Worosjilof zei in een be groetingstoespraak dat de Sowjet- Unie Perzië nooit heeft bedreigd en dit ook niet zal doen. „De Sowjet- Unie tracht geen speciale rechten of voorrechten in Perzië te verkrijgen**. Zij heeft geen territoriale aanspraken ten opzichte van dit land. Zij wenst een krachtig, onafhankelijk en wel varend Perzië. De president zei verder, dat er tij dens de Moskouse besprekingen tus sen de Sowjet-Unie en Perizë „me ningsverschillen over bepaalde kwes ties" waren geweest, maar de onder tijdstip kan worden gewijzigd, omdat geen rekening behoeft te worden ge houden met de wil van het volk. „Doch er zijn processen gaande, die de politici toch zullen noodzaken acht te slaan op de wensen der geregeer- den en op bepaalde punten zal de aandrang van het volk zodanig zijn, dat het Kremlin hiermede rekening zal moeten houden", aldius Foster Dulles. Te Parijs is woensdag van officiële bronnen te Saigon vernomen, dat ge neraal Ba Koet, de langharige leider der Hoa Hao-secte, morgen, in het openbaar te Cantho, 150 kilometer ten zuid-westen van Saigon, door middel van de guillotine terechtgesteld zal worden. Ba Koet is drie maal, een maal door een militair gerechtshof en twee keer door burgergerechtshoven, ter dood veroordeeld. Zijn beroepen en een verzoek om gratie aan premier Ngo Dinh Diem zijn verworpen. Het zal voor de eerste maal sinds 1940 zijn, dat in Vietnam een dood vonnis door middel van de guillo tine wordt voltrokken. een gezond en vrolijk kind, dat ook handelinger. hadden de noodzakelijk te bij het leren niet onder hoeft te doen voorwaarden voor vriendschappelijke voor haar leeftijdgenoten. 1 betrekkingen geschapen. Losgeslagen propeller zaaide dood en verderf Een propeller van een van de vier motoren van een „Viscounf'-vliegtuig veroorzaakte de schade die deze foto laat zien. Het ongeluk kostte een vrouw het leven en vijf andere passagiers werden verwond. De propeller sloeg door de cabine op het moment dat het vliegtuig 5 kilometer boven Michigan (Ver. Staten) vloog. Doden en gewonden in Tsjecho-Slowakije? Bij staking in Gootwaldov Het Westduitse blad „General An- zeiger" meldt, dat maandag bij sta kingsonlusten in Gootwaldov (het vroegere Zlin) in Tsjecho-Slowakije vier mensen zijn doodgeschoten en 12 gewond. Dertig mensen zouden zijn aangehouden. De moeilijkheden begonnen toen ar beiders van de Bata-schoenfabrieken optrokken naar het vakverenigings gebouw om hogere lonen, lagere levensmiddelenprijzen en lagere produktiequota te eisen. Zij werden door politie en tanks uiteengejaagd. Bij het elektriciteitsbedrijf zouden zich de schietpartijen hebben voor gedaan, waarbij slachtoffers vielen, aldus dit bericht, dat de „General Anzeiger" uit Wenen bereikte. Stap nader tot Europese eenwording De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren haar voorlopige goed keuring gegeven aan het plan voor een Europese atoomgemeenschap. Met 332 tegen 181 stemmen hechtte de Kamer haar goedkeuring aan voortzetting van de onderhandelingen over Euratom, waaraan behalve Frankrijk ook West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden zullen deel nemen. Premier Guy Mollet had de waar schuwing uitgesproken, dat er wel eens een nieuw Duits-Russisch ver bond zou kunen ontstaam, Jenzij West-Duitsland zo volledig mogelijk wordt opgenomen in een verenigd West-Europa. Mollet zei, dat Kroestsjef hem tij dens zijn bezoek aan Moskou had ge zegd, dat, indien het Westen aanhoudt op vrije verkiezingen voor een her enigd Duitsland, de Russen hun eigen weg zouden vinden om met de rege ring in Bonn tot.overeenstemming te komen. Mollet wees erop, dat de Rus sen aan West-Duitsland alles te bie- Overstromingen in Australië Een groot gedeelte van Zuid-oost- Australië wordt thans door overstro mingen geteisterd. In Nieuw-Zuid- Wales zijn tientallen provinciesteden van de buitenwereld afgesneden. In vele gebieden zijn grote aantal len schapen en runderen verdron ken, Ook de te velde staande gewas sen hebben zwaar te lijden gehad. Honderden gezinnen verblijven thans in tenten of kerkportalen. den hebben, in het bijzonder de vurig verlangde hereniging met de gebie den onder Russische heerschappij. „De heer Kroestsjef heeft niets van een dromer", zei Mollet onheilspel lend. Mollet bevestigde wat een week lang in Parijs een pulbliek geheim is geweest, n.1. dat hij had gedreigd af te treden, tenzij de stemming zou uitval len zoals hij verlangde. Het storingsgebied boven Duits land, langs de begrenzing van warme continentale lucht en koudere polai re lucht, welke over de Noordzee naar het zuiden stroomde, nam in de nacht van woensdag op donderdag verder in betekenis af. Het verplaat ste zich echter vrijwel niet en reikte nog steeds tot over het uiterste oos ten van ons land. In Twente viel in 24 uur tijd nog 12 millimeter regen. Inmiddels zijn geleidelijk enige wij zigingen in de luchtdrukverdeling gekomen, welke tot gevolg hebben, dat het oude front boven Duitsland zich weer in westelijke richting is gaan bewegen. De luchtdruk is na melijk boven Zuid-Scandinavië wat hoger geworden, terwijl in Zuid- Frankrijk luchtdrukdalingen voor komen. Boven West-Europa draaien de winden daardoor meer naar noordoost tot oost. Verwacht mag worden, dat de warmere boven De nemarken en Oost-Duitsland aanwe zige lucht de komende 24 uur het grootste deel van ons land zal over stromen. Hier en daar kan dit nog aanleiding geven tot wat regen of motregen, waarna de bewolking gaat afnemen. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling luidt een weers- verbetering in. De Sowjet-Unie zal in de naaste toekomst een kunstmaan om de aarde laten cirkelen, alldus bericht M. Chlebtsewitsji, een Sowjet-Russische deskundige op het gebied van kunst- ïen, in de Litteratoernaja Gazeta. - Volgens het Hongaarse commu nistische blad „Szaibad Nep" zijn in de afgelopen maanden bijna 20.000 Hon gaarse gevangenen op vrije voeten ge steld. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? 5 (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE BEWOLKING, j Aanvankelijk nog zwaar be- wolkt met hier en daar wat re- gen of motregen. Morgen afne- j mende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtemperatu- s ren. 13 Juli zon op 4.37, onder 20.57; maan op 11.53, onder 23.03. Hoogwaterstanden 13 Juli vm 6.55; n.m. 7.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO half bew. 23 C. regen 22 zwaar bew. 23 mist 17 zwaar bew. 23 zwaar bew. 16 geheel bew. 13 zwaar bew. 21 onbewolkt 23 geheel bew. 14 onbewolkt 26 onbewolkt 27 geheel bew. 10 motregen 18 nevel 15 zwaar bew. 17 onbewolkt 24 zwaar bew. 8 regen onbewolkt 28 onbewolkt 23 Korreltje De beste leermeesters leren hun leerlingen leren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1