Burgemeester Schokking vraagt ONTSLAG BONDSDAG AANVAARDT ALGEMENE DIENSTPLICHT Rumoerige zitting en verhit debat BEZUINIGEN OP BEWAPENING BLANCO CHEQUE voor ONTVOERDE BABY Geen partijen in RUSLAND Wat W. Berlijn terug kreeg De terreur in INDONESIË Oude samenzwering in Praag onthuld WARMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - ZATERDAG 7 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13849 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ADENAUER verdedigde zijn wetsontwerp fel De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft hedenmorgen vroeg de wet op de dienstplicht aangenomen. Er waren 270 stemmen vóór, 166 tegen en 20 onthoudingen. Volgens dit wetsvoorstel zal de dienstplicht dienen om een Westduits leger van 500.000 man in Navo-verband op te bouwen. Het debat over het wets voorstel heeft 16 uur geduurd, waarbij voor het eerst sedert 1953 des nachts werd vergaderd. Men verwacht dat de Bondsraad (Eerste Kamer) het wets voorstel op 20 juli zal aannemen. oorlog in een opwindende fase is ge komen. Hij waarschuwde dat de Rus sen niet naar hun glimlachjes, maar naar hun daden moeten worden be oordeeld: op het ogenblik zijn zij snel bezig Europa te omsingelen via het Midden-Oosten en het gebied rondom de Middenlandse Zee.... Zij voeren DE „LAATSTE ZONEN" VRIJ. De Bondsdag heeft eenstemmig besloten, de zgn „laatste zonen" van dienstplicht vrij te stellen. Jongemannen, die al hun zusters verloren hebben, hetzij door oor logshandelingen, hetzij door Nazi vervolging, zullen niet opgeroepen worden. Overigens ging de meerderheid accoord met Adenauer, die het wets ontwerp fel verdedigd had in een ta melijk uitvoerig debat. Adenauer betoogde, dat de koude een weldoordachte strategische poli tiek. Voortdurend onderbroken door de socialisten, riep de bondkanselier uit: „Ons enig doel is een derde wereld oorlog te voorkomen. Denkt nu iemanid serieus, dat wij met onze tv/aalf divisies in staat zouden zijn tegen de Sowj et-Unie op te marche ren?" Adenauer verklaarde met klem, dat het oproer in Poznan de juistheid van zijn bewering, dat vroeg of laat het communistische systeem ineen zou storten, had bevestigd. De bejaarde kanselier werd her haaldelijk door applaus van zijn aan hangers en gefluit en gejoel van de oppositie onderbroken. Men verwacht, dat de eerste West- Duitse dienstplichtigen in 't voorjaar van 1957 onder de wapenen zullen komen. De kerkvervolging in CHINA Twee Amerikaanse geestelijken, die na een gevangenschap van drie jaar in China te Hongkong zijn aange komen, hebben verklaard, dat de ver volging van de Katholieken in China erger is dan ooit. De communisten hadden het denk beeld van oprichting van een afge scheiden „hervormde kerk" laten varen en moedigden thans een be weging van „vaderlandslievende Katholieken" aan. Deze Katholieken, aldus de twee Amerikaanse geestelijken, houden zich aan de partijvoorschriften. PENING is een uitermate moei lijk probleem in de tegenwoordige tijd, vooral omdat het doorkruist wordt door het probleem van de be wapening. Onze kabinetsformateur weet er van mee te praten, maar hij niet alleen: ook de minister-presiden ten van het Britse Gemenebest, die in Londen bijeen zijn gekomen, zit ten er mee. De militaire autoriteiten van de Navo trouwens eveneens. Zoals men weet, heeft Rusland on langs een paar honderdduizend sol daten naar huis gestuurd en daarbij een uitnodigend gebaar ge- 0 maakt naar het Westen, om dit voorbeeld na te volgen. Het Westen zou z'n legers maar al te graag inkrimpen, al was het alleen maar wegens de hoge kosten, welke elders op een prettiger manier be steed hadden kunnen worden. Het vraagt zich evenwel af, of dit ver antwoord is. Waarom stuurt Moskou die soldaten naar huis? Uit edelaar digheid en om een goed voorbeeld te geven van vredesgezindheid? Of omdat die landsoldaten niet meer no dig zijn in verband met de uitbrei ding van het luchtwapen en van de raketten- en atoombommentechniek? De atoombommen en waterstof bommen hebben het aspect van de oorlog der toekomst totaal gewijzigd. Grote strijdkrachten die tegenover elkander staan, volledig uitgerust met kanonnen en tanks en ondersteunen de wapenen, hebben niet meer de zelfde betekenis als zij vroeger had den. Het is de waterstofbom, die de beslissende factor vormt, met de vliegtuigen of de raketten, die de. bom vervoeren moeten. In die conceptie zijn grote aantal len manschappen overbodig en alles wat overbodig is, is schadelijk. Wan neer Moskou dus zijn landleger ver mindert en tevens waterstofbommen aanmaakt en z'n vliegtuigen verbe tert, dan ontwapent het niet, maar versterkt het in tegendeel z'n bewa pening. Nu is men gauw geneigd om te denken, dat het Westen dan maar zo spoedig mogelijk dezelfde weg moet inslaan, maar zó eenvoudig is het nu ook weer niet. Want het is niet onmogelijk, dat er een situatie ontstaat, waarin men geen gebruik kan of wil maken van kern-wapens en dan is men aange wezen op de gewone „ouderwetse" legers. Men moet daarbij niet verge ten, dat Moskou nu wel een paar honderdduizend manschappen heeft afgeschaft (laten we hopen, dat dit inderdaad en niet alleen op papier gebeurd is) maar er nog heel wat overhoudt, voldoende om ook zonder waterstofbommen een geduchte be dreiging te vormen. Het is voor de verantwoordelijke leiders een uitermate moeilijk pro bleem, omdat het nu eenmaal geen mens gegeven is in de toekomst te zien. Daarom is het zaak, voorzich tig te zijn en niet te veel te willen afschaffen, wat later nog wel eens nodig zou kunnen zijn. Nog geen spoor Een familielid van de kleine Peter Weinberger heeft de ontvoerder van het vier maanden oude jongetje, dat woensdag verdween, een blanco chèque aangeboden. Zijn enige voor waarde is, dat de baby teruggegeven wordt aan zijn radeloze ouders. De kinderrover mag zelf het bedrag dat hij opeist, invullen. Dit edelmoedige gebaar is gemaakt door een oom van Peters vader, M. Weinberger, die eigenaar is van een chemische fabriek. „Mijn oom is be slist niet schatrijk", zei Morris Wein berger, de vader van het ontvoerde kleintje, „maar hij is bereid elk be drag te betalen, dat de ontvoerder eist. Als dat bedrag groter is dan zijn banksaldo, zal hij in contanten bij passen." Peter is nog steeds spoorloos. Wel belde gisteren een man, die beweer de de ontvoerder te zijn, Weinberger op. „Als ik 2000 dollar krijg bezorg ik u Peter terug", zei hij. „Ik wil graag betalen", zei Weinberger, „zegt u maar hoe". Het gesprek leverde echter geen resultaat op. De Weinbergers en de politie gelo ven, dat de kinderrover in een schuil hoek is gejaagd door de voortijdige publikaties in de kranten. Op het tijdstip waarop het volgens de instructies van de ontvoer der zou worden neergelegd, was de belangstelling bij de afgesproken plek, dicht bij de woning van Weinbergers, zo groot, dat de kin derrover er wel voor moest terug deinzen. „Ik kon die journalisten wel vermoorden", zei mevrouw Weinber ger. Het pakje geld dat donderdag op de afgesproken plaats werd neerge legd, is niet afgehaald. In de nabij heid hadden zich trouwens recher cheurs, persfotografen en verslagge vers verdekt opgesteld. In het pakje zouden geen bankbiljetten maar oude kranten gezeten hebben. Iedereen in Westbury, de woon plaats van de Weinbergers, leeft met de 'wanhopige ouders mee. Ook elders uit het land ontvangen zij vele blij ken van medeleven. Maar daarmee hebben zij hun zoontje niet terug. Vrijdag is een tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht nabij Goose Bay op Labrador neergestort, nadat het in de lucht ontploft was. Wrakstukken van het vliegtuig wer den over een afstand van drie kilo- meer verspreid. De zes inzittenden zijn allen om het leven gekomen. De president van Egypte, Nas ser, zal in de komende herfst op uit nodiging van de Griekse regering een bezoek aan Griekenland brengen. ZWITSERS bergen slachtoffers Grand Canyon Op dringend verzoek van de Amerikaanse regering zijn acht, speciaal voor reddingswerk in de bergen opgeleide Zwitserse parachutisten, per vliegtuig vertrokken naar de V.S., om behulpzaam te zijn bij het bergen van 4e stoffelijke resten van de' 128 slachtoffers, die in de Grand Canyqn om het leven kwamen, toen de vliegtuigen, waarin zij zich bevonden, boven een bergkam botsten. De foto laat zien hoe de zorgvuldig gevouwen parachutes onder wakende blikken in het vliegtuig worden geladen. Het Sowjet-partijblad de „Prawcbi' heeft ontkend, dat er in Rusland be hoefte zou bestaan aan een andere politieke partij. „Het meerpartijenstelsel vormt het kenmerk van een maatschappij van verschillende klassen, die uiteen lopende belangen hebben, terwijl in de Sowj et-Unie, dank zij de overwin ning van het socialisme, een nieuwe, homogene gemeenschap is ontstaan", zo zegt het blad. Het vervolgt: „Het Russische volk legt zijn sociale orde aan niemand op, maar het is ook niet van plan om buitenlandse systemen te aanvaarden. Dit betekent echter niet, dat in andere landen, waar het socia lisme op komst is, ondere bijzondere historische omstandigheden, geen an dere arbeiderspartijen aan de rege ring kunnen deelnemen, mits de revo- 1 ionaire Marxistische partij van de leiding verzekerd is". De Russen hebben, zoals gemeld, het vroegere gebouw van radio-Ber- lijn aan de West-berlijnse autoriteiten overgedragen, maar pas gisteren bleek bij een rondgang in wat voor deplorabele toestand het gebouw door de Russen is achtergelaten. De Russen hebben het gebouw, on danks het feit dat het diep in de wes telijke sector van Berlijn lag, elf jaar bezet gehouden niettegenstaande Westduitse en geallieerd protesten. Gisteren bleek dat zij het gebouw, voor het te verlaten, nagenoeg heb ben ontmanteld. Het gebouw is kennelijk in geen jaren schoon gemaakt. Alle deurknop pen, lichtschakelaars, de meeste ra diatoren, enige toiletten, de kranen, alle geduiddempende panelen en alle technische radio-uitrusting bleken de Russen te hebben meegenomen. Voor zover het meubilair niet was qaeegenomen was het stukgeslagen. In geen enkel raam, dat op de bin nenplaats uitziet zat nog een ruit. Het lijkt wel of er pas nog in het gebouw gevochten is, zo ziet het er uit, zei een van de Westberlijnse functio narissen. Zei Kroestsjef wat over KOREA? Het Britse blad „Manchester Guar dian" schrijft, dat geruchten de ronde doen volgens welke nog ongepubli ceerde delen van Kroestsjefs Stalini- satie-rede" de erkenning bevattende, dat Rusland de Koreaanse oorlog is begonnen. Het blad zegt, dat volgens de Zuid- Koreaanse radio ook Kim-Il-Sung, de Noordkoreaanse leider, tijdens zijn bezoek aan Oost-Duitsland onlangs een bekentenis in dezelfde geest heeft De Manchester Guardian" vervolgt: „Vermoedelijk zal het hele verhaal spoedig bekend worden. De doden vertellen geen verhalen, maar de dode Stalin heeft meer dan dat ge daan: hij heeft veel dingen aan het licht gebracht en misschien blijft hij dit doen". Naar wij vernemen heeft de burgemeester van 's Gravenhage, mr. F. M.A. Schokking, gisteravond aan minister Beel en aan de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland medegedeeld, dat hij voornemens is H.M. de Koningin te verzoeken hem op korte termijn ontslag te verlenen. De burgemeester van 's Graven hage, daarnaar gevraagd, heeft ge weigerd commentaar te leveren op het bericht, omtrent zijn voornemen aan H.M. de Koningin op korte termijn ontslag te vragen, dat hedenochtend is bekend gemaakt. De burgemeester verklaarde van Patrouilles van het Indonesische leger hebben een bolwerk van de Daroel Islam in de rimboe van Cele bes aangevallen en in een strijd, die anderhalf uur duurde, 20 rebellen ge dood. Dit is gisteren in Djakarta be kendgemaakt. Twee Indonesische militairen wer den gewond. Naar het A.N.P. in Djakarta heeft vernomen, is de Nederlandse aanne mer J. Steenbeek, die veertien dagen geleden bij Medan door een bende terroristen werd ontvoerd, door deze bende gedood. Zijn stoffelijk over schot is donderdag door een politie patrouille gevonden en dezelfde dag begraven. De heer Steenbeek werd door een bende van zes man ontvoerd, toen hij met een jeep in de omgeving van Medan reed. Aan een andere Neder lander, die hem vergezelde, zei de bende, dat zij hun gevangene tegen betaling van een losprijs van 30.000 roepiah zouen vrijlaten. Rusland doet zaken met Indonesië Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta van betrouwbare zijde heeft vernomen, zullen tegen het einde van deze maand in Dja karta op hoog niveau besprekingen worden gevoerd tussen vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en Indonesië over het verlenen van Rus sische credieten aan Indonesië, over technische bijstand en over het slui ten van een handelsverdrag. De Russische delegatie, die vermoe delijk onder leiding zal staan van een vice-minister, wordt in de laatste week van juli in Djakarta ver wacht. Dh. Soebandrio, de vroegere am bassadeur in Moskou en thans wnd. secretaris-generaal van het ministe- die van buitenlandse zaken, zal waar schijnlijk optreden als hoofd van de Indonesische delegatie. De Australische minister-president Menzies, zal in augustus a.s. op uit nodiging van de Indonesische rege ring, een gezoek aan Indonesië bren gen. Dit zal geschieden voor het ver trek van president Soekarno naar de Sowjet-Unie op 25 augustus a.s. REDEN TOT ZENUWACHTIGHEID? De veiligheidspolitie van Praag, heeft onthuld, hoe zij, vermoedelijk 3 jaar geleden, een komplot ontdekte om het Praagse postkantoor en radio station te overmeesteren en de Pan- cratius gevangenis in brand te ste ken. Bij de arrestatie van de leiders van het komplot werd een politie man doodgeschoten. Bijzonderheden van deze zaak zijn voor de eerste keer openbaar ge maakt in het Tsjechische vakbonds- waarin het werk van do veiligheids diensten wordt geprezen en over het verleden van deze diensten wordt verteld. Men vraagt zich af, waarom het verhaal van deze verijdelde samen zwering thans verteld moest worden. Misschien om de Tsjechen te waar schuwen tegen overijlde daden? Er is in elk geval een zekere zenuw achtige stemming in Praag. Het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft alle per soneel van de veiligheidspolitie van verlof teruggeroepen, zo wordt in Wenen uit betrouwbare bron verno men. Het bevel zou op 3 juli-gegeven zijn. Voor de naaste toekomst zijn alle verloven ingetrokken. Een dag later zou aan de „arbeidersmilitie", het particuliere leger van de commu nistische partij, bewapening met munitie uitgereikt zijn voor de be scherming van de belangrijke indu strieën De depressie, die ook vrijdag nog veel wind in ons land veroorzaakte, verwijderde zich over Scandinavië naair de Botnische Golf. De depressie t- werd gevolgd door een zwakke rug blad. Dit gebeurde m een artikel, j van hoge luchtdruk, waardoor vrij- waarir* npf. wprlr van -irpilio'hoirlc:. Generaal Franco is weer opa ge worden. De enige dochter van de ge neraal, markiezin de Villa verder, heeft vrijdag in Madrid het leven geschonken aan een dochter, haar vierde kind. dagavond de wind en bewolking snel afnamen. Zaterdagochtend dreef ech ter weer veel bewolking ons land binnen, die samenhangt met een vol gende Oceaanstoring. Deze trok naar Ierland en koerst nu met een tame lijk grote snelheid over Midden-En- geland naar de Noordzee. De regenzone van de storing bereik te zaterdagochtend het noorden van het land. Verwacht wordt, dat de storing zondag in Denemarken arri veert en dat het koufront langzaam naar de noordelijke provincies op dringt. Het zal vermoedelijk niet het gehele land passeren, omdat een tweede Oceaandepressie bij de Azoren naar het noordoosten gaat koersen. We komen zondag dan ook in war mere en iets vochtiger lucht, waar bij overdag opklaringen kunnen voor komen en de temperaturen in het binnenland tot zomerse waarden kun nen oplopen. Vanavond kan vooral in het noorden nog wat lichte regen vallen, morgen echter zal het waar schijnlijk op de meeste plaatsen droog blijven. oordeel te zijn, dat de gemeenteraad van 's Gravenhage, die maandagmid dag bijeenkomst, de eerste instantie is aan welke de motieven, die hem tot zijn bc-cluit hebben geleid, behoort te worden bekend gemaakt ONTSLAG BEEL. Bij koninklijk besluit van 6 juli is met ingang van 7 juli 1956 aan prof. dr. L. J. M. Beel als vice-minister-pre sident en minister van binnenlandse zaken op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensteen door hem aan de koningin en het land bewezen. Bij koninklijk besluit van 6 juli is verder met ingang van 7 juli prof. mr. Van Oven, belast met het beheer van het ministerie van binnenlandse zaken ad. interim, terwijl bij een zelfde besluit met ingang van 7 juli 1956 ir. C. Staf werd belast met het beheer van het departement van overzeese rijksdelen ter tijdelijke vervanging van prof dr. W. J. A. Kernkamp. Bindenriverklaring vacantie- regeiing Horecabedrijf met ingang van 1 april jl. Vooruitlopend op de C.A.O. voor de werknemers in het Horecabedrijf, welke op maandag 16 juli 's middags te half drie in hotel „De Witte Brug" officieel zal worden getekend, heeft het College van Rijksbemiddelaars bindend verklaard, dat art. 19 van de Regeling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden in het Horecabe drijf 1954 van 31 dec. 1953, met in gang van 1 april 1956. in dier voege wordt gelezen, dat een werknemer recht heeft op 15 dagen vacantie per jaar of 1*4 dag per maand met be houd van salaris voor de loontrek- kenden en 80 toeslag over die 15 dagen. Voor degenen, die op garan tieloon werken luidt de regeling ge lijk met behoud van garantieloon en een toeslag van 80 daarop over die 15 dagen. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ WARM Vanavond en vannacht voor namelijk in het noorden van het land nog wat regen. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer en af en toe zonne- I schijn. Matige wind tussen zuid- west en west en over het alge- meen hogere middagtemperatu- f ren. 8 Juli zon op 4.32, onder 21.02; maan op 4.59, onder 20.55. 05.37 Nieuwe maan. 9 Juli zon op 4.33, ondér 21.01; Hoogwaterstanden 8 Juli v.m. 3.n.m. 3.30. 9 Juli v.m. 3.50; n.m. 4.20. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bewolkt 19 C. OSLO zwaar bewolkt 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bewolkt 22 AMSTERDAM geheel bew. 19 LUXEMBURG onbewolkt 20 PARIJS nevel 23 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE onbewolkt 27 NICE licht bewolkt 22 BERLIJN licht bewolkt 19 FRANKFORT half bewolkt 23 MüNCHEN zwaar bewolkt 25 ZüRICH nevel 24 GENèVE onbewolkt 26 LOCARNO onbewolkt 28 WENEN zwaar bewolkt 29 INNSBRUCK licht bewolkt 32 ROME onbewolkt 33 AJAGCIO onbewolkt 25 Korreltje Er waait geen wind of hij is iemand dienstig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1