zaak-Schokking unstleven in Leiöen MINISTER BEEL OVER -J c VRIJDAG 6 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Haydn-Debussy-Brahms in Holland-Festival Haydn's symfonie „The Miracle", waarmee het programma van a.s. dinsdag opent is één van de 12 sym- foniën die Haydn te Londen geschre ven heeft en waarvoor het het ere doctoraat van Oxfort-Universiteit werd verleend. Men heeft de symfo nie deze bijnaam gegeven na de eer ste uitvoering. Op dit concert, zo ver- telt men, was na afloop der uitvoe ring het publiek naar voren gedron gen om Haydn van dichtbij te zien. Op dat moment viel één der kroon luchters naar beneden zonder iemand te treffen. „A Miracle!" De muziek zelf is een verrukkelijk stuk muziek, met ter inleiding een adagio daarna volgen een andante met variaties waar de houtblazers alle gelegenheid krijgen hun virtuoze solospel te laten horen; een menuet met een prachtige' hobo-solo en een finale als alleen naar Haydn schrij ven kan: snel tempo, scherp ryth- misch, geestig en altijd verfijnd. Hiiarna volgt van Debussy „La Mer", met als ondertitel. Trois Es- quises Symphoniques, geschreven tussen de jaren 19031905. La Mer behoort tot de meest gave werken welke de meester schreef. Er is geen muziek buiten die van Debussy waar in de persoonlijkheid stijl zozeer af wijkt van wat voordien geweest is. Het is niet alleen een persoonlijke stijl, maar bovendien de inluiding van een nieuwe époque. Indien Wag ner de 19e eeuw afsluit, opent Debus, sy de 20e. Geen is er met zo'n kennis van het orkest. Geheel nieuwe kleu ren zijn er aan het orkestpalet toe gevoegd. Ieder instrument door Debussy ge bruikt in voordien ongekende lig gingen krijgt de gelegenheid zijn eigen karakter volkomen te ontplooi en. Zo ooit, dan is bij Debussy iedere blazer solist in het orkest. Maar bo vendien, weet hij, door het unisono laten spelen van 2 instrumenten op dezelfde toonhoogte, een nieuwe klankkleur op te roepen, waar men COMMISSARIS DER KONINGIN beschermheer van de VEBO De commissaris der koningin van Zuid-Holland, de heer mr. J. Klaasesz, heeft het beschermheerschap aan vaard van de Vebo te Leiden. Hij volgt in deze functie de heer mr, L. A. Kesper op, die 't bescherm heerschap in verband met zijn ont slagname als commissaris der konin gin had neergelegd. Mr. Kesper blijft als ere-lid aan de Vébo verbonden. Leiden krijgt automaat voor piaatskaarten N.S. Ter snellere bediening van het rei zend publiek en ter ontlasting van de loketten zal N.S. nog dit jaar op een aantal stations in het westen van het land perronkaarten- en plaatskaarten- automaten stellen, de laatste voor de meest gevraagde bestemmingen (tweede klas) op die stations. De voor plaatsenkaartenautomaten in aanmerking komende stations zijn: Amsterdam c.s., Haarlem, Den Haag, Leiden, Delft, Rotterdam c.s., Dor drecht, Zaandam, Naarden-Bussum en Hilversum. Een eerste drietal automaten, be staande uit een perronkaarten-auto- maat en automaten enkele reis en retour tweede klasse Haarlem werd deze week te Amsterdam c.s. in ge bruik genomen. Eenzelfde aantal zal over enkele weken word'en geplaatst t.z.t. even tueel te volgen door plaatsenkaarten automaten voor bestemming Den Haag. No. 513. Horizontaal: 1. echtgenoot, 4. gast, 7. nauwer, 9. aanhanger, leer ling, 10. ik ((Lat.), 11. boom, 15. let terkundige, 18. godin v. d. vrede, 19. ver beneren de oppervlakte of de begane grond, 20. bloeiwijze. Verticaal: 1. talent, 2. afgevaardig de commissie, 3. nauw, 4. bastaarduit gang, 5. kwartaal, 6. stad in Letland, 8. dwaas, 12. ruw op of schets, 13. vlaktemaat, 14. kloek, 16. gem. in N. Brabant, 17. voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 512. Horizontaal: 1. nergens, 8. riant, 10. op, 12. abt, 13. w.o., 14. Erp, 16. iel, 17. voorradig, 18. Ens, 19. adé, 20. E.K., 21. Wim, 23. en, 24. dinar, 26. Tegelen. Verticaal: 2. er, 3. Ria, 4. gabardine, 5. ent, 6. N.T., 7. hoeveel, 9. volgens, 11. pronk, 13. weide, 15. pos, 16. Ida, 21. wig, 22. maal, 24. de, 25. re. door het versmelten van de twee tim bres meent een nieuw instrument te horen. Nè de pauze Brahm's 2de symfonie. Dit werk gecomponeerd in 1877, wordt ook wel de „Pastorale" van Brahm's genoemd. In deze symfonie zoekt de meester rust en ontspanning na het componeren van zijn indruk wekkende C. moll symfonie. Dit opus behoort tot zijn meest lyrische wer ken en in tegenstelling met zijn eer ste symfonie, die hem 20 jaren ge vangen hield, schreef hij zijn tweede in nauwelijks 3 maanden. Het or kest is met gloed en verve bezield en op ongekende wijze weet Brahms niettegenstaande zijn donkere instru mentatie zijn orkest te doen zingen. Het geheel is doortrokken van een gelukkige overmoed, die in de finale uitgroeit tot een vreugde, die geen grenzen meer kent. Kindercircus „KNIKKEBEEN" Naar de persdienst van het wereld beroemde kindercircus „Knikkebeen" ons meedeelt, belooft het programma dat in Leiden vertoond wordt, weer iets zeer bijzonders te worden. Vele nieuwe attracties zullen te zien zijn, maar ook oude engagemen ten zijn opnieuw aangegaan. Zo zul len de „Elastiek-sisters" b.v. weer nieuwe, adembenemende acrobatische toeren brengen en zal Miss Olivia, het slangenmens, het hooggeëerd publiek weer verbaasd doen staan. Ook is op nieuw geëngageerd Mr. Dubbelbodem, de goodielaar, die het vorig jaar zulke grote successen oogstte. Nieuwe magische nummers zijn in gelast en Knikkebeen, de clown, waaraan het circus zijn naam ont leent, zal het publiek weer doen bul deren om zijn fantastische dwaas heden. Er is te véél om te vertellen, maar we willen niet nalaten nog te zeg gen dat ook Freule Sixma van Heem stra met haar ruitertroep uit Wasse naar weer een deel van het program ma zal verzorgen. In de repetitielokalen van het cir cus gonst het nu van activiteit om straks het hooggeëerd publiek een programma van klassieke circuskunst te kunnen voorzetten. Alle artisten (ook degenen, die nog niet hebben gerepeteerd) worden dringend verzocht, zaterdagmiddag 7 juli om 4 uur precies, aanwezig te zijn in het gymnastieklokaal aan de Pie terskerkgracht. Ook nieuwe artisten kunnen zich nog aanmelden. Eindexamen HBS b Burggravenlaan Aan de gemeentelijke H.B.S. aan de Burggravenlaan te Leiden zijn ge slaagd voor het eindexamen H.B.S. B: G. Bernard, N. E. Binnendijk, P. Blommers, Oegstgeest, F. Boom, Oegstgeest, K. C. van Diepeningen, Leiderdorp, J. van Duin, Noordwijk aan Zee, N. van Duyn, C. van der Graaf, J. G. van Heusden, W. G. C. van 't Hof, Katwijk aan Zee, J. J. van der Kaaden, J. van Leeuwen, H. F. L. Meijler, Noordwijk aan Zee, A. D. NieuwenhuizenSegaar, J. Punsrlie, W. Serdijn. Marianne Wahab, G. W. Wenneker, Oegstgeest. T. Wichers, Leidschendam, J. W. Kaak. Afgewezen: 8. Waar geen plaatsnaam vermeld werd is Leiden bedoeld. Leidse Agenda VRIJDAG Cursus Doorleefd Geloof. 8 uur nam. Technische School Don Bosco. Generale repetitie. Rembrandt-her- denking. Pieterskerk. 8 uur nam. ZATERDAG Cursus L.J.A. Slotavond. 8 uur nam. Leids Volkshuis. Vacantle-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt van maandag 2 tot en met vrij dag 6 juli waargenomen door: apo theek van Driessum, Mare 110, tel. 2!-406; Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest Wilheiminapa-k 8 tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot (Tot 1 oktober). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 juli zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Zes vrouwen en één man',' 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Op de drempel der onein digheid", 14 jaar. Trianon: „The swan", alle leeftij den. Rex: „Speelduivel en metgezel", 18 jaar. VOORSTEL. De heer M. Sommeling stelt aan de raad het volgende voor: De raad der gemeente Leiden ver zoekt het college van burgemeester en wethouders er bij de regering op aan te dringen dat toestemming aan de gemeente wordt gegeven om aan hen die werkzaam zijn ender de ge meentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders, alsmede onder sociale werkvoorzienings-re- geling voor hoofdarbeiders een uit kering te verstrekken van 3% van het jaarloon over 1955. Geslaagd. Aan de gemeentelijke NTS te Den Haag staagden de Leidenaars, de he ren W. Kloots en J. P. Naber, resp. voor de afdelingen „werktuigbouw kunde" en „Elektrotechniek". „Doorleefd Geloof". Hedenavond vervalt de cursus „Doorleefd Geloof". De laatste bij eenkomst in deze lezingen-serie vóór de vakantie is woensdagavond te 8.15 uur in de Technisohe School „Don Bosco" te Leiden. Mevr. Braggaar-De Does 70 jaar. Mevr. C. P. Braggaar-De Does, het oudste Leidse raadslid, lid van de P.v.d.A.-fractie, is vandaag zeventig jaar oud geworden. Haair hoge leef tijd verhindert haar niet actief, aan het gemeentelijk leven deel te nemen, Naast haar optreden voor de raad heeft zij zitting in de commissie En degeest, schoolkindervoeding en -kleding en de Sociale Raad en is zij werkzaam in tal van verenigingen. Actie-comité. De eerste giften van de door de brand getroffen familie Kleyn-Ver- hoog komen binnen. Een intekenlijst is ook gedepo neerd bij de heer Spierings, 3e Bin nenvestgracht 12, Leiden. Voorts by de fa. Zandvliet, Haarlemmerstraat en Belt, Mare 30. DIPLOMAZWEMMEN VAN DE LEIDSE GOLFBREKERS. Zoals altijd bij deze prestaties zijn de talrijke vaders, moeders en ook vele kennissen enthousiast over de behaalde resultaten en piet ete, want ook op deze avond behaaldén velen hun lang begeerde zwemdiplo ma. Het zijn: Meisjes A: Helga Krol, Annette Yppenkamp; Loes v. Duijn; Joke van Benten; Ria v. d. Zee; J. Agema Conny Smiet; Elly Langezaal; Joke Rijnbeek; Liesje Staats; M. Witte- man; Lilian Gaykema; Anneke v. d. Berg. Meisjes B: Ritty Pouw; Tiny Dooyenburg; Wilma Kallenberg; Lia van Ulden; Margriet Knaap; Joke van Velzen; Els de Haas; Toosje Geertsma; Annemieke v. d. Holst; Marijke Witteman; Lambertha Wer- ter; A tie Lindenhoff; Hanny Verberg Jongens A: Hans Goddijn, Ton Abelman; Cor Urins; Ton Biegstra- ten; Leo van Noort; Peter Strijk; Hans Weerlee; Peter van Dam; Chris Langezaal; Hein van Cleef; Rob Broxterman; Hans Swanen; Koos Vogelenzang; Rinus Juffermans; Benny v. Bergen-Henegouwen; Hans v. Mameren; Freddy Devilé. Jongens B: Leo Kortekaas; Her man v. d. Wiel; Chris Hop; Ben Broxterman; Jan Vlasveld; Albert Ruiten; Hubertus Visser; Josephus van-Rooden; Theo Biegstraten; Theo Ham; Kees Hop; Rudi Scheffer. SPORT WIELREINNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Precies om kwart over tien zijn de 118 overgebleven renners van de Ronde van Frankrijk te Luik gestart voor de tweede étappe naar Rysel over 217 km. Zoals bekend zijn twee renners Fliffel (Zuid Oost) en Sitek (lie de France) na de eerste étappe te laat aan de finish te Luik aangeko men, zodat zij de strijd niet meer mochten voortzetten. Bij de passage te Hannut (32.5 km.) lagen 6 renners t.w. Morvan, Elena, Schmitz, Mallejac, De Bruyne en Par doen, 1 min. 32. sec. voor op het pelo ton, dat werd aangevoerd door de Zwitser Gret. Bij Brussel (101 km) bedraagt de voorsprong van de 6 vluchtelingen 4 min. 8 sec. Het peloton -wordt aan gevoerd door Darrigade (Frankrijk) en Ockers (België). VOORSCHOTEN OFFICIëLE OPENING GEMEENTELIJKE TENNISBANEN. Op zaterdag 14 juli a.s. zal des na middags om 3 uur het tennisbanen complex aan de Juliana van Stolberg laan officieel door burgemeester C. J. v. d. Hoeven geopend worden. Na de opening zullen enkele be kende tennisleraren demonstratie wedstrijden spelen. Met de opening van deze tennisba nen wordt 't eerste gedeelte van het gemeentelijke sportveldencomplex in gebruik genomen. Zondagsdienst. Gedurende dit weekeind wordt de dienst der dokto ren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tyl. 2527; voor wijkverpleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177. Laatste Berichten In de Staatscourant van vandaag hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een prijsstop af gekondigd voor melk. Deze prijsstop houdt in, dat de maximale verkoop prijzen voor losse melk en melk in flessen, karnemelk, yoghurt, vla, pap pen en chocolademelk worden be paald op die van 30 juni 1956. De ministers hebben deze maatregel getroffen, nadat de algemene ver eniging voor melkvoorziening te Den Haag heeft geadviseerd met ingang M 99 1 8 juli 1956 voor West-Nederland i merkingen. n. 1 Hii snrpp In de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is de behandeling van de nota naar aan leiding van de publikaties in verschil lende bladen betreffende de burge meester der gemeente 's-Gravenhage voortgezet. De minister van binnenlandse za ken, de heer BEEL, vervolgt zijn gis termiddag aangevangen rede ter be antwoording van de in eerste termijn door zeven sprekers gemaakte op de prijzen van consumptiemelk met één cent per liter te verhogen, ten einde de slijtersmarge te verruimen. De noodzaak van deze verhoging is de ministers niet aangetoond, omdat aan dit advies tot prijsverhoging door de A.V.M. geen overleg met het mini sterie van economische zaken is voor afgegaan, zoals is toegezegd in de verklaringen, die de centrale organi- Hij spreekt zijn deernis uit met het overlijden van de familie Pino. Wanneer men thans nagaat of anders gehandeld had kunnen worden komt men in het gevaar, dat gevoelsargu menten de overhand krijgen. Spr. herinnert er aan, dat de heer Schokking te 's-Gravenhage door de Duitsers is ontslagen. Hij gaat vervolgens na wat er ten saties van het bedrijfsleven begin I aa l»ien van zijn herbenoeming al- febmari ter ondersteuning van de da" en ?«n benoeming te s-Graven- prijsstabilisatie hebben afgelegd. zande. ,ls. geschied en herinnert er De minister van Economische Za- dat de publikaties eerst in 19ab ken heeft de A.V.M. dringend ver- zocht het advies terug te nemen en alsnog het overleg te beginnen. Deze vereniging meende dit verzoek niet te kunnen inwilligen, waardoor de ministers zich genoodzaakt zagen tot uitvaardiging van de prijsstop over te gaan. ARBEIDSCONFLICT IN HOOGEVEENSE BAKKERIJEN In een gisteravond te Hoogeveen gehouden vergadering van de christe lijke bakkersgezellen is besloten, dat het personeel zich stipt zal houden aan de op de arbeidslijsten vermelde werkuren. Dit besluit werd genomen uit pro test tegen de weigering van de pa troons om te spreken over de drie procent toeslag over 1955. De pa troonsvergadering is dinsdag gehou den. Het genomen besluit houdt in, dat de gezellen ook in de komende vakan- tiedrukte geen uur eerder zullen be ginnen of later zullen eindigen dan op de arbeidslijsten is vermeld. BEDRIJFSSCHAP VOOR HET SCHILDERSBEDRIJF Verschenen is een Kon. Besluit, j houdende enige voorzieningen voor de tweede zittingsperiode van het bestuur van het bedrijfsschap voor het schildersbedrijf. Het aantal bestuur sleden van dit bedrijfschap zal voor de zittingsperiode van 1 oktober 1956 tot en met 30 september 1958 veer tien bedragen. De bond van Neder landse schilderspatroons te Rotter dam zal drie bestuurleden benoemen, de Nederlandse katholieke bond van schilderspatroons St. Lucas te Tilburg en de Nederlandse bond van Christe lijke .schilderspatroons te Hilversum ieder twee bestuursleden. De alge mene Nederlandse bouwbedrijfsbond te Amsterdam zal drie bestuurleden benoemen de katholieke bouwvak arbeidersbond St. Joseph te Utrecht en de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid te Utrecht ieder twee. „Aquariumvrienden" keken naar waterplanten Woensdagavond j.l. hield de aqua- riumvereniging „De Leidse Aqua riumvrienden" een ledenvergadering in de recreatiezaal der N.V. Holland se Constructie Werkplaatsen en de N.V. Nederlandse Electrolas Mij. te Leiden. Tijdens deze zeer goed be zochte vergadering werden oa. drie nieuwe leden op hartelijke wijze door de voorzitter geïnstalleerd. De voorzitter, die hierna de nieuwe rubriek „Vragenbus" inleidde, meen de, dat met deze rubriek zeker aan een behoefte werd voldaan. Ieder lid heeft, nu, zowel mondeling als schrif telijk, gelegenheid alle vragen, de liefhebberij betreffende, aan de ver gadering voor te leggen. Dat deze ru briek in de smaak viel bij de leden bleek direct door de vele vragen, welke bij het bestuur werden inge diend en waar zeer geanimeerde dis cussies op volgden. Na de pauze kwam de spreker van deze avond, de heer Jac. v. Wezel, aan het woord. Hij sprak over de planten welke in een verwarmd aqua rium gehouden kunnen worden. Een grote voorraad plantenmate- riaal werd aan de leden vertoond, o.a. verschillende soorten vallisneria, al lerlei soorten cryptocoryne-planten, enz., enz. Hier bleek een zeer goed planten- kenner aan het woord die de ledqn vele dingen leerde. Bij alle planten werd op sublieme manier naar voren gebracht op welke wijze men de plan ten het beste kon houden en hoe men ze het snelst kan vermeeerde- ren. Zo werden o.a. van de crypto- coryne-soorten de afgeknepen „wor telstokken" vertoond, welke de heer v. Wezel in zijn aquarium had laten drijven. De zeer geïnteresseerde leden konden nu met eigen ogen aansohou- wen hoeveel kleine plantjes er op deze wijze aan zo'n wortelstok kwa men. Vanzelfsprekend volgden na deze interessante causerie een aantal vra- gën van de leden, die door de heer v. Wezel vlot en kundig werden be antwoord. t)e voorzitter van de vereniging de heer Laman, die hoopte dat de heer v. Wezel in de toekomst nog meerdere avonden zou willen speken, dankte de spreker zeer hartelijk. Komende tot het betoog van de heer Scheps, zegt hij, dat het ge vaarlijk is citaten te geven, die uit een artikel genomen zijn, omdat men dan het verband mist. Overigens rnerkt hij op, dat hij zich he?ft te verantwoorden tegenover de Kamer en niet tegenover de pers. In de zaak-Koren is de houding van mr. Schokking nadrukkelijk naar voren gebracht. Er werd geen zuive ring nodig geacht en bij de bijzonde re rechtspleging is de kwestie gese poneerd. In een rede van 21 sept. 1945 heeft spr. gewezen öp de moeilijkheid, wel ke rijst bij het pogen om omstan digheden, waarin een daad werd ge steld, te reconstrueren. Dat was aanstonds ra de bevrijding. Hoeveel moeilijker is een reconstructie thans. Dat is zijn grote bezwaar. Spr. is van oordeel, dat velen wel eens bang zijn geweest en ieder zal wel eens anders hebben willen han delen dan hij gedaan heeft. Het oordeel bij de heer Scheps is naar sprekers mening hard en onver diend. Spr. betoogt, dat de heer Scnokking zich als goed vaderlander heeft gedragen. Hij heeft velerlei hulp verleend en moest tegen het eind van de oorlog onderduiken. In dit verband herinnert hij aan de uit-, spraak van de Hoge Raad. Er is geen sprake van, dat de regering haar be toog heeft opgehangen aan de conclu sie van de procureur-generaal en de uitspraak van de Hoge Raad. De memorie van antwoord is niet aan de ministerraad voorgelegd. Wel heeft spr. zich vergewist van de in stemming van de minister-president. Voorlegging was niet nodig, omdat de gewone beleidslijn werd gevolgd, terwijl overigens tijdnood dit niet wel mogeiijk maakte. De toenmalige commissaris der Koningin mr. Kesper was vóór de herbenoeming op de hoogte van de feiten, maar hij was toen niet meer in functie. Als ingegaan moest worden op al le klachten, dan zou telkens tot nieu we zuivering moeten worden overge gaan. Ten aanzien van mr. Schokking was er te minder reden voor zuivering nu er geen klacht was. Er waren voor spr. geen zwaarwichtige redenen om een zuivering te gelasten. Hier moet men ook het oog ouden op het be ginsel der rechtszekerheid. In 1951 is niet gepubliceerd; blyk- baar was toen het algemeen belang niet in het geding. De hoofdredacteur van het Haags Dagblad heeft hem niet bezocht noch getelefoneerd. De minister heeft geen copie van het artikel ontvangen; hij heeft er eerst na het verschijnen kennis van genomen. Nimmer heelt hij toegezegd een telefonisch Onder houd te zullen hebben met de hoofd redacteur. Het heeft hem onaange naam getroffen dat men hem geheel gepaseerd is. Wat de opmerkingen over de bur gemeester van Lemsterland aangaat verwijst spr. naar de openbare be handeling in de Eerste Kamer op 9 maart 1949. Bezwaar maakt spr. tegen de wijze, waarop het rapport der commissie van drie is opgemaakt. Gezegd is, dat er geen onderzoek is ingesteld, maar spreker heeft juist verlangd dat er geen zuivering zou geschieden. Met betrekking tot de vragen van de heer Scheps herinnert spr. aan de memorie van antwoord, waarin ge zegd is, dat op bepaalde vragen niet wordt ingegaan, omdat de heer Schok king dan in de positie van beklaagde zou worden gebracht. De vragen over de mededeling van mr. Ter Laan aan de advocaat-gene raal bij de H. R. beantwoordt spr. bevestigend. Het betrof een niet ge preciseerde anonieme klacht. Spr. meent, dat de regering ervan overtuigd is, dat de zaak thans tot afsluiting moet komen. Civiele pro cedures blijven steeds mogelijk. Tenslotte bespreekt de minister de menselijke zijde. De heer Schokking heeft zich meermalen afgevraagd of zijn optreden niet anders had moeten zijn. Hij is ervan overtuigd, dat de heer Schokking, die een hoogstaand man is, niet licht over de kwestie is heengegaan. Het leed, dat de publi- katie hem en de zijnen heeft gebracht is moeilijk te beschrijven. De regering is van oordeel dat het opnieuw treden in een zuiverings- onderzoek uitgesloten moet worden geacht. De zuiveringsprocedure is niet op de voorgeschreven wijze ge schied; de heer Schokking is daarvan zelf de dupe geworden. De regering betreurt het, dat de wetenschap, die de commissaris der koningin had niet te harer kennis is gekomen. Met de rechterlijke instan ties is spr. van oordeel, dat de thans ven worden gesleept. voorliggende feiten geen strafvervol ging wettigen. Het benoemings- en herbenoe- mingsbeleid is naar sprekers oordeel verantwoord geweest. Hij handhaaft de conclusie van zijn rapport en ver trouwt, dat de Kamer zich daarmede zal verenigen. De minister van justitie, de heer Van Oven, gaat in op het leven in de bezettingstijd. Het idee van „de spons over wat er gebeurd is" is hem een gruwel. Men kan wel zeggen verge ven en vergeten, maar spr. meent, dat we veel mogen vergeven, maar niets vergeten. Ingaand op de ge voelens van onderduikers betoogt hij, dat het overleveren van Joodse mede burgers een afschuwelijk misdrijf is. Hij zet nader uiteen, dat naar zijn oordeel de heer Schokking niet mocht worden vervolgd en niet tot aftreden mocht worden gedwongen. Spr. is ervan overtuigd, dat het verweer van mr. Schokking met betrekking tot de valstrik, welke hij veronderstelde, subjectief juist is. De heer Schokking heeft z.i. niet een afschuwelijk mis drijf gepleegd, maar een fatale mis greep gedaan. Spr. gaat nog in op de betrekkelijk heid van getuigenverklaringen. Wat moet men verwachten van getuigen verklaringen over feiten, die 14 jaar geleden zich hebben voorgedaan. Er zijn sindsdien zoveel publicaties ge weest, dat er in die verklaringen veel verwarringen moeten optreden. TWEE MOTIES Tijdens de Tweede Kamerzitting van hedenmiddag zijn 2 moties inge diend met betrekking tot „de zaak Schokking". De heer Scheps dient een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd haar standpunt in de kwestie mr. Schokking in nadere overweging te nemen. De heer BURGER (arb) zegt niet te willen spreken over de kwestie- Schokking. Hij sluit zich aan bij de sprekers, die waardering hebben uitgesproken jegens de heer Beel, omdat deze nog op de valreep deze zaak wilde af doen. Spr. betoogt dat de minister staats rechtelijk aansprakelijk is voor het feit, dat hem gegevens voor de be noeming noodzakelijk zijn onthouden. Bij de beleidsbeoordeling die geen zuivering is, noch een plaatsnemen op de rechtersstoel, blijkt, dat ge gevens hebben ontbroken, die van doorslaggevende betekenis zouden kunnen zijn geweest. Hij dient een motie in teneinde te bereiken, dat een voorziening zal worden getroffen tot het ter beschikking hebben van gegevens, die nodig zijn bij een bur gemeestersbenoeming. Tegen de conclusie van het rapport Schokking door de Hoge Raad uit gebracht, ontwikelt spr. bezwaren; van deze conclusie wenst hij zich be paaldelijk te distancieren. De heer BEERNINK (c.h.) ver klaart, dat zijn fractie na de bevre digende rede van de minister van binnenlandse zaken, geen behoefte beeft aan de nTbtie-Scheps. De frac tie zal ook tegen de motie-Burger stemmen, omdat h.i. het uitgangs punt ervan onjuist is. De heer VAN RIJCKEVORSEL (k.v.p.) zegt zich te kunnen vereni gen met de rede van minister Beek De kabinetscrisis (Vervolg van pag 1). Geen volledigheid. Naar wij vernemen zal dr. Drees maandag a.s. de vijf bij de bespre kingen betrokken fractieleiders zijn hoofddenkbeelden doen toekomen over de overige punten van het door hem voorgestane regeringsprogram ma, waarna woensdag het gesprek zal worden hervat. De formateur zal de fractieleiders geen volledig rege ringsprogramma voorleggen, daar hij de mening is toegedaan, dat het uit stippelen van een volledig regerings programma voor de eerstkomende vier jaar niet mogelijk is. Het wordt een vraag geacht of een dergelijk programma geheel zal kunnen wor den verwezenlijkt met het oog op de wisselende omstandigheden. Zo is bijvoorbeeld thans de financieel-eco- nomische toestand van ons land moei lijker, dan men kortgeleden had kun nen verwachten. Een volledige binding met de frac ties is niet mogelijk, hoewel er uiter aard een voldoende mate van over eenstemming dient te zijn, zodat met het parlement kan worden gewerkt. Het volledig program dient met de nieuwe ministers te worden behan deld. Naar nog van bevoegde zijde is medegedeeld is op de bijeenkomst van vanochtend de vorming van een regering zonder P. v. d. A. niet ter sprake gekomen. Men voegde hier desgevraagd aan toe, dat natuurlijk de mogelijkheid wel bestaat. ZEILJACHT IN NOOD OP DE WADDENZEE. Gistermiddag is de reddingboot „Twenthe" de haven van Harlingen uitgevaren om hulp te verlenen aan een jacht, dat noodsignalen gaf. Het bleek het jacht „Li" van dr. Van der Meer uit Grouw te zijn. Hij was in de storm alleen op de fok van Medemblik gekomen, maar kon de Harlingse haven niet binnenkomen en dreef af naar de ondiepten van het wad, omdat het anker niet hield in de zachte slikbodem. De redding boot bjacht een lijn over en nadat het anker van de „Li" gekapt was. kon het scheepje behouden in de ha-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2