2>e Cddóecoti/ta/ru Opwinding in Midden-Oosten gezakt FLANELLEN Heren Pyama's 7.25 COUPON VERKOOP Olïeleiding door West-Europa in overweging Dr Drees zet pogingen voort Woningbouw in mei 1956 De sterkte der Russische strijdkrachten m VRIJDAG 6 JULI 1956 f 3 "1 - mjm 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 11-50 Wie kan ontwapenen en toch sterker worden? (Russisch raadsel) Storm in een glas De spannig in de hoofdsteden van Jordanië, Syrië en de Libanon nam gisteren gaandeweg weer af, nadat uit de Jordaanse hoofdstad Amman en uit Jeruzalem berichten waren binnengekomen, dat het aan beide zij den van de IsraëlischJordaanse grens rustig was gebleven. Zoals'men weet hadden berichten uit Amman en Beiroet, dat Israël troepen langs die grens concentreer de, een dag eerder grote opwinding veroorzaakt. De legers van de drie Arabische staten werden gealar meerd en koning Hoessein van Jor danië ontbood de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de bestands- commissie van de V.N. verklaarde gisteren dat bij de commissie geen be richten zijn binnengekomen over Is raëlische troepenconcentraties. Wel was het hem bekend, dat het Israë- water l lische leger op enkele plaatsen ma- noeuvres houdt, hetgeen uiteraard enige troepenverplaatsingen met zich meebrengt. In Amman werd gezegd dat zich gisteren geen incidenten van belang hebben voorgedaan. Wel zijn vier Israëlische jagers ten noorden v. Je ruzalem over Jordaans gebied gevlo gen. Voorts kwam het in het uiter ste noorden van de IsraëlischJor daanse grens tot een vuurwisseling van tien minuten tussen twee patruil- les, doch geen van beide partijen overschreden hierbij de grens. Jor danië diende een klacht in bij de be standscommissie. alle maten. 6 nieuwe streepdessins NATUURLIJK BIJ.... HERENSTRAAT 9 GOOISE EXPERIMENTELE TONEELGROEP In Hilversum is opgericht de Gooise toneelwerkgroep „experiment" onder leiding van Jos en Willem Karei van Loon te Hilversum, die enige jaren geleden in Den Haag een toneelwerk groep van dezelfde naam hebben ge sticht. De Gooise toneelwerkgroep zal zich evenals de Haagse groep, toeleggen op het uitbrengen van toneelstukken, die direct of indirect, door inhoud of vorm, gerekend kunnen worden tot het experimentele genre. Veelal zal dit werk zijn, dat in ons land met zo geschikt is gebleken voor het ge wone beroepsrepertoire. Grote voordelen ONVEILIG INDONESIË Ontvoerde Nederlander dood teruggevonden Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta heden uit welinge lichte bronnen heeft vernomen, is de Nederlandse aannemer J. Steenbeek, die veertien dagen geleden nabij Me- dan door een bende terroristen werd ontvoerd, door deze bende gedood. Zijn stoffelijk overschot is donderdag door een politiepatrouille gevonden en dezelfde dag begraven. De heer Steenbeek werd door een bende van zes man ontvoerd, toen hij met een jeep in de omgeving van Medan reed. Aan een andere Neder lander, die hem vergezelde, zeide de bende, dat zij hun gevangen tegen betaling van een losprijs van 30.000 rupiah zouden vrijlaten. Deskundigen zijn op het ogenblik bezig met het bestuderen van plan nen voor de aanleg van een uitgebreid oliebuisnet door West-Europa. De hoofdbuisleiding zou lopen van Marseille aan de Middellandse Zee via Oost-Frankrijk, Luxemburg, het Saargebied, West-Duitsland, Neder land en België naar de havens van Rotterdam en Antwerpen, meldt Reu ter. De kosten var de aanleg raamt men op 1 miljard gulden. Het net zou worden gebouwd door de Koninklijke Shellgroep in samen werking met een aantal maatschap pijen, die werkzaam zijn in Frankrijk, Duitsland, België en Nederland'. De hoofdleiding zou een doorsnee hebben van 75 cm, dat is ongeveer de doorsnee van de grote oliebuis- leidingen in Noord-Amerika en het Midden-Oosten. Voor olie, afkomstig van het oos ten van de Middellandse Zee waar de buisleidingen van het Mid den-Oosten uitmonden betekent lossing in Marseille in plaats van "Rotterdam of Antwerpen een bespa ring van ruim de helft van de weg, die het tankschip moet afleggen. Op de vervoerskosten scheelt dit meer dan een derde. Voor die van de Perzische Golf zou de besparing voor de tankschepen ongeveer een kwart van de af te leggen afstand bedra gen en de besparing op de vrachtprijs ongeveer eenvijfde. Geen buis naar Engeland. Bij de bestaande plannen is de aan leg van een buis onder water naar Engeland (naar het voorbeeld van de buisleiding Pluto uit oorlogstijd) riet in overweging genomen. Naar gelang van het aanta. pomp stations zou een buisleiding met de voorgestelde doorsnee jaarlijks ver moedelijk tusssn de 25 en 35 miljoen ton olie vervoeren. Dit is eet) belang rijk deel van het binnen.andse ver bruik van de betrokken landen. Wel naar Rotterdam. Van Keulen uit zou de leiding in noordwestelijke richting naar Neder land gaan om zich dan naar Antwer pen en Ro'Jordam te vertakken. De grote raiAnaderij in Pernis van de Konin-dijlte-Shellgroep zou dus via de buisïeiaing bevoorraad wor den, in v-s.ts van langs Je tank schiproute. Wanneer scoter op een bepaald iblik het Wesi-Europese gebied beroefte mocht hebben aan De in New York ontvoerde hahy DU Is het vier weken oude zoontje Peter, van de New Yorkse familie Wienbergen, dat werd ontvoerd uit zijn kinderwagen in de achtertuin bij het huis van zijn ouders, toen zijn moeder even niet in de buurt was. In de lege kinderwagen van Peter werd een briefje gevonden, waarin gewaar schuwd werd tegen Inmenging van de politie of bekendmaking op andere wijze en waarin een losgeld van 2.000 dollars werd geëist. Het geld moest voor een bepaald tijdstip in een garage worden achtergelaten anders zou de baby worden vermoord. Hoe wel het geld, zij het onder zware poli tic-bewaking en in aanwezigheid van vele pers-vertegenwoordigers, op de genoemde plaats werd gelegd, heeft men noeh van de ontvoerder (s), noch van de baby enir teken van leven kunnen bespeuren. olie uit het f araïbische gebied b; plaats van uit het Midien-Oosten of wanneer cr bij het eindount in Mar seille een epstepping moeit ontstaan, dc-n zouden An' werpen en Rotterdam als invoervndounten gebruikt kun nen wordm. In alle opzie ten zou he; nieuwe vGorzienn gs-elst een veel grotere soepelhied voor de Westeuropese olie' voorziening beft kenen. D R E E S was jarig Dr. W. Drees, demissionair minis ter-president en kabinetsformateur, heeft zijn zeventigste verjaardag gisteravond temidden van zes dui zend partijgenoten gevierd in de Houtrusthallen, te 's-Gravenhage, verjaardagsgasten, uit alle delen van het land waren daar samengeko men. De begroetingsrede van de heer Evert Vermeer, voorzitter van de partij van de arbeid, werd herhaalde malen door applaus onderbroken. Het geschenk, dat de partij van de arbeid aan de jarige heeft aangebo den, is een door de kunstenaar Bob Bruin geschilderd portret van dr. Drees. „Paard en wagen" brachten verbolgens de huldeblijken, uit alle streken van het land afkomstig bin nen. Ondanks zijn 70ste verjaardag ver scheen dr. Drees reeds om 9 uur op het departement van Algemene Za ken op het Plein 1813, waar zijn bu reau met een groot boeket bloemen was versierd en het gezamenlijke per soneel hem met een hartelijk: „Lang zal hij leven" verwelkomde. Namens de ambtenaren overhandigde de wnd. secretaris-generaal mr. O. W. S. Jo- sephus Jitta hem een boek. Pakken met telegrammen, brieven en kaartjes afkomstig van alle groe pen der bevolking heeft de P.T.T. gisteren afgeleverd aan het adres: Bee'klaan 502 in Den Haag. Kabinetsformatie De vierde ontmoeting tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer, die vanochtend in het ministerie van Algemene Za ken is gehouden, heeft geduurd van half tien tot kwart voor elf. Naar wij van bevoegde zijde na afloop van de bijeenkomst vernemen, zal de formateur zijn pogingen voort zetten, hoewel geen voldoende over eenstemming is bereikt over de defen sie-uitgaven. Wel bestaat in beginsel overeen stemming over de huurkwestie. De gevonden oplossing gaat in de^ richting van een door de demissio naire minister van wederopbouw en Adenauer bij de Paus Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is gisteren door paus Pius Xn in een particuliere audiëntie ont vangen. De paus vermaande het Duitse volk geduldig te zijn bij het streven naar de oplossing van de brandende problemen van Duitsland. Gewagmakend van het in 1933 tus sen Hitier en de Heilige Stoel geslo ten concordaat, waarvan de geldig heid door de staat Nedersaksen is betwist, gaf de paus uiting aan de •hoop, dat „deze gelukkige relatie tus sen kerk en staat tot voordeel van beide parijen onverzwakt gehand haafd moge blijven." Hierna trokken de Paus en de Bondskanselier zich terug in de par ticuliere bibliotheek van Zijn Heilig heid, waar de H. Vader zich gedu rende 35 minuten met zijn bezoeker onderhield. Na afloop van het onder houd werden de leden van het ge volg van de Bondskanselier aan de Paus voorgesteld. Adenauer en zijn minister van. bui tenlandse zaken, van Brentano, zijn donderdagavond met een speciaal vliegtuig uit Rome naar Bonn ver trokken. Ondergronds verzet in Polen Poolse bladen maken melding van „planmatige acties van georganiseer de verzetsgroepen", waarbij op grote schaal branden worden gesticht, voor namelijk in vroegere Duitse gebieden. Deze brandstichtingen hebben een ongekende omvang bereikt. Volgens „Tribuna Ludu" werden in mei vier Poolse dorpen volledig plat gebrand. 250 Huizen, stallen en schu ren gingen in vlammen op. Het blad „Glos Koszalinski", in het vroegere Oost-Pommeren, schat da schade als gevolg van brandstichting op 1.5 miljard zloty; „Zycie Warszawa" deelde één dezer dagen mede, dat in de eerste drie maanden van dit jaar 4.900 branden gewoed hebben, waarvan de meeste „door partisanen veroorzaakt wer den". Op staatsdomeinen hebben in die tijd 1.800 branden gewoed. Reizigers, die donderdag uit War schau in Berlijn aankwamen, hebben verklaard, dat de leider van de Pool se communistische partij, Ochab, wellicht zal worden vervangen door iemand die meer voelt voor een on afhankelijke Poolse politiek, gericht op verhoging van de levenssstan- daard. De Poolse autoriteiten zouden be sloten hebben, geen maatregelen: op grote schaal tegen de betogers van Poznan te nemen, omdat hierdoor wellicht opnieuw, ook elders in het land, onlusten zouden kunnen uitbre ken. Enige honderden mensen»5die tijdens de straatgevechten in Poznan gearresteerd waren, zouden na' twee of drie dagen weer vrijgelaten zijn. volkshuisvesting, ir. B. J. Witte, uit gewerkte gedachte, dat een deel van een komende huurverhoging zal wor den geblokkeerd met de bedoeling t.z.t. deze gelden geleidelijk vrij te geven voor verbetering en vernieu wing van de oude woningen. Het plan moet nog in details wor den uitgewerkt. Naar wij vernemen is dus nog geen oplossing gevonden voor het verschil van opvatting tussen de formateur en de demissionaire minister van oor log, ir. Staf, over de vraag tót welk niveau de uitgaven voor de defensie kunnen oplopen. Dr. Drees zou. daarbij op het standpunt staan, dat hoezeer hij zijn pogingen met succes zou willen zien bekroond het hem onmogelijk V als minister-president een pro grammapunt te moeten verdedigen, waartegen hij persoonlijk grote be zwaren heeft. De formateur is dan ook aanvan kelijk geneigd geweest aangezien over de defensiekwestie geen vol doende overeenstemming is bereikt ontheffing van zijn opdracht te vra gen om het verspillen van veel tijd te voorkomen. Op de bijeenkomst van hedenoch tend is het echter daartoe niet ge komen, aangezien de sterke wens bleek te bestaan, dat hij zijn pogingen zal voortzetten met het behandelen van een aantal andere vraagstukken in afwachting van de vraag, of alsnog een oplossing zal kunnen worden ge vonden op het stuk van de defensie. Dat dr. Drees zijn pogingen zal voortzetten betekent echter niet aldus verzekerde men van bevoegde zijde dat het slagen van de for matie is verzekerd. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek kwamen in mei 1956, 5425 woningen gereed, in dezelfde maand van het vorig jaar Jeugdige hulde voor vergrijsde staatsman Peter, een jeugdig Hagenaartje twee turven hoog en al helemaal Tjjf jaar oud doet nog niet aan politiek en kent beslist de moeilijkheden van een kabinetsformateur niet, maar de zeventigste verjaardag van dr. W. Drees, had hij kennelijk goed onthouden, want toen de demissionaire pre mier en formateur donderdag, op de ochtend van zijn verjaardag, bij rijn kabinet op het Plein 1813 in Den Haag arriveerde, stond daar Peter met een levensgroot boeket, dat hij weliswaar zonder toespraak, maar xeer royaal aan de vergrijsde staatsman overhandigde. Dr. Drees vergat er even de zorgen van alle dag door en was zichtbaar getroffen door deze jeugdige blijken van waardering. De foto toont hoe het daar op de stoep van het kabinet toeging. leverd. In de eerste vijf maanden van 1956 werden 22.147 woningen vol tooid, tegen 18.169 in de eerste vijf maanden van 1955. In de meimaand van de jaren 1945 t/m 1956 werden voltooid: geen; 54; 796; 2192; 3327; 4882; 4381; 4791; 4791; 6957 en 4810 woningen. Gerekend t/m mei 1956 zijn sedert de bevrijding 462.024 nieuwe wonin gen opgeleverd. In mei 1956 werd begonnen met de bouw van 8888 woningen. Daar dit aantal hoger is dan het aantal in die maan,d gereed gekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen belangrijk en wel van 81.056 aan het eind van april 1956 tot 84.515 aan het einde van mei 1956. Ultimo mei 1955 waren 70.762 wo ningen in aanbouw. In de in mei 1956 gereed gekomen woning zijn 281 systeemwoningen begrepen. Z.H. Exc. die bisschop van Haar lem zal dinsdag 10 ju'li geen audiëntie verlenen. Inkrimping betekent niet veel Ondanks de aangekondigde inkrim ping van zijn strijdkrachten heeft Rusland de laatste maanden zijn on derzeese strijdkrachten en luchtmacht versterkt, zo meldt Shape, het NAVO- hoofdkwartier in Parijs. Een Shape- rapport met de laatste gegevens over de sterkte van de strijdkrachten in Oost-Europa onthult, dat Rusland en zijn satellietstaten thans over vier en een half miljoen man grondstrijd krachten beschikken en over meer dan een miljoen man luchtstrijd krachten. Voorts beschikt de Sowj et-Unie over 20.000 oorlogsvliegtuigen, waar onder vele met straalmotoren, en de satellietstaten over 2500 machines. Rusland bezit nu 450 onderzeeërs. Bij het overhandigen van het rap port aan verslaggevers, verklaarde een woordvoerder van de Shape, doe lend op de aangekondigde inkrim ping van strijdlkrachten: „Tot nu toe is nog op geen enkele wijze geble ken, dat de verminderingen inder daad worden uitgevoerd". Het rapport verklaarde verder, dat hoewel de "getalsterkte van de Sow- jet-strijdkraohten, sedert 1947 onver anderd 175 divisies was gebleven, hun verplaatsbaarheid en vuurkracht wa ren toegenomen door het invoeren van verbeterde wapens en uitrusting. De satellietstaten zouden het aan tal van hun divisies sedert '47 hebben ben verdubbeld, en nu over 80 divi sies beschikken. Onbestendig E'en depressie, die donderdag in noordoostelijke richting over Schot land trok, bereikte op het noordelijk gedeelte van de Noordzee een grootste diepte van 987 mlb en bewoog zich vrijdagmorgen al opvullend over Zuid-Noorwegen. Het koufront van deze storing passeerde donderdagmid dag, plaatselijk vergezeld van zware buien, het grootste deel van ons land. Ook na de frontpassage bleven de luichtdrukverschillen groot. De groot ste windsnelheid tijdens buien werd in Den Helder waargenomen en be droeg 26 m/s. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge druk, die in de nacht van vrijdag op zaterdag boven ons land zal aankomen. Deze zal voor opklaringen zorgen, waarbij de mini mumtemperatuur een graad of vijf lager zal worden dan in de vooraf gaande nachten. De rug van hogedruk wordt op zijn beurt weer gevolgd door een storing. Deze werd enkele dagen geleden bij Amerika het eerste opge merkt en is nog steeds van beperkte omvang. Verwacht wordt echter, dat hij in betekenis zal toenemen en in de loop van zaterdag het weer in ons land zal gaan beïnvloeden. De bewol king zal dan zaterdag gaan toenemen en de kans op wat regen of motregen is vrij groot. De wind neemt van nacht verder af en krimpt morgen znaar zuidwest. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS HOGERE MIDDAG- TEMPERATUREN. Vannacht weinig bewolking, morgen overdag toenemende be wolking met later kans op wat lichte regen. Overwegen matige westelijke wind, later krimpend naar zuid-west of zuid. Vannacht iets kouder, morgen iets hogere middagtemperaturen. 7 Juli zon op 4.31. onder 21.02; maan op 3.41, onder 20.14. Hoogwaterstanden 7 Juli v.m. 2.05; n.m. 2.40. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 20 C. OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 ABERDEEN geheel bew. 16 LONDEN onbew. 22 AMSTERDAM zwaar bew. 18 LUXEMBURG zwaar bew. 26 PARIJS geheel bew. 27 BORDEAUX motregen 28 GRENOBLE licht bew. 30 NICE •onbew. 22 BERLIJN geheel bew. 24 FRANKFORT half bow. 27 MUNCHEN zwaar bew. 27 ZURICH onbew. 28 GENEVE zwaar bew. 28 LOCARNO licht bew. 27 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK licht bew. 20 ROME onbew. 31 AJACCIO onbew. 24 Korreltje Doe nooit iets wat u niet zou doen, als het 't laatste was wat u in uw leven kan doen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1