B NATO De gevluchte bruidegom Welvaart bekomt de mens niet goed Vetzucht en galstenen begeleiden hoogconjunctuur Na brandstichting volgde chantage VRIJDAG 6 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Groninger zakenleven zoekt hem naarstig „Ik ga woensdag trouwen!" ver telde aan het begin van de week een jongeman te Groningen en de zaal verhuurder vond dit een zeer loffelijk besluit, want niet alleen moest hij twee zalen in orde maken, doch te vens moest hij een diner voor negen tig personen en voor een zelfde aan tal gasten taxi's bestellen. Ook de banketbakker, die voor hon derden guldens zoetigheid moest leveren, vond het een dapper voor nemen en de sigarenhandelaar, de bloemisterij en de wijnhandelaar, wa ren eenzelfde mening toegedaan. „Ik trouw met mej. X" deelde de jongeman vertrouwelijk mede „en pastoor Kemper trouwt ons!" Nee, mej. X kenden de Groningse zakenlui niet, maar het besluit werd er niet minder om geprezen. Tegenslag. Thans denkt iedereen daar heel anders over, want .inmiddels is het woensdag geweest en hoe verheugd men ook 's morgens aan de kolossale bestellingen begonnen was, toen tegen de middag het zaaltje zonder bruiloftsgasten bleef, daalde de stem ming aanzienlijk. Vragen in de Kamer Schout bij nacht ging „de perken te buiten" Tijdens de te waterlating van de „Sneek" heeft de schout bij nacht W. J. Kruis een redevoering gehouden, waarbij hij enkele opmerkingen heeft gemaakt over de kabinetsformatie en volgens het verslag van het A.N.P. moet de schout zij nacht de hoop heb ben uitgesproken „dat de geest van onafhankelijkheid, de uitlating van de kabinetsformateur ten spijt, vaardig zal blijven over het Nederlandse volk". De heer Romme heeft naar aanlei ding hiervan vragen gesteld aan mi nister Staf en deze heeft een onder zoek ingesteld. De schout bij nacht verklaarde des gevraagd aan de minister, dat zijn woorden onjuist waren weergegeven, maar de minister was toch van mening, dat de schout bij nacht zich op een terrein begeven had, dat het zijne niet was. Dit heeft de minister meegedeeld aan de minister-president formateur en tevens heeft de minister per brief aan de schout bij nacht doen weten, dat hij diens uitlating betreurt en dat hij deze voor een militair on juist en ongewenst acht, omdat zij ook al waren zij niet als zodanig bedoeld een beoordeling van het beleid van de regering konden in houden. Vrachtwagen verdween in zee De badgasten in de zomerhuisjes op het TJmuidense strand zijn er gistermiddag getuige van. geweest, hoe de door een storm met wind kracht 9 (82 km. per uur) hoog op lopende zeeën een zware vrachtwagen van het Velsense aannemersbedrijf J. Stolk, van de zuidpier te Umuiden hebben geslagen. Twee arbeiders begaven zich in het stormweer in een zware vrachtwagen op de zuidpier om te trachten 'n kost bare waterwagen, die daar- de vorige avond was achtergelaten, te redden. Rijdend door gordijnen van zee water, bereikten zij de anderhalve kilometer in zee liggende kop van de pier. Van dat ogenblik af zat het de twee mannen niet langer mee. De motor van de vrachtwagen sloeg af en was niet meer op gang te krijgen. Zij moesten lopend de terugtocht aanvaarden. Beide wagens werden nu door zeeën besprongen en om twee uur 's middags had dit tot gevolg, dat de vrachtwagen door het hek langs de rand van de pier schoot en in zee verdween. Tenslotte besloot men pastoor Kern- per eens op te bellen en toen deze verklaarde, dat hij van niets wist, was alle plezier verdwenen. „Ik heb hem nog wel 25.voor geschoten", vertelde de misnoegde banketbakker en toen bleek, dat hij niet de enige was, die de jongeman „even uit de moeilijkheden" geholpen had. De politie zoekt thans ijverig naar de jongeman. De zomer kwam juist op tijd Vondst in Hilversum Omdat het zomer is, zette een Hil- versumse dame haar kachel op non- actief en het beetje kolen, dat nog over was, werd netjes bijeen geveegd om het begin te vormen van een nieuwe voorraad. Terwijl de dame de kolen bijeen veegde zag zij er iets tussen liggen, dat kennelijk niet uit de mijnen af komstig was en een gewaarschuwde buurman ging op zijn beurt de politie waarschuwen. Deze vertelde, dat de dame erg dankbaar moest zijn, want dat zij als ze nog even doorgegaan was met stoken, een handgranaat in haar ka chel gestopt zou hebben. Niets bijzonders? Toen in mei de vrouw van een Epese hotelier jarig was, meende deze hotelier zijn vreugde niet onder stoe len of banken te moeten steken en hij liet geheel Epe weten, dat hij feestvierde door de vlag uit te ste ken. Gisteren stond hij voor de Apel- doornse rechtbank, want in Epe be staat een verordening, die bepaald, dat de vlag slechts uitgestoken mag worden op nationale feestdagen, her denkingsdagen of „bijzondere ge beurtenissen". „Dat is gedaan", zo legde de recht bank gisteren uit, „om te voorkomen, dat de nationale driekleur voor recla me-doeleinden wordt gebruikt". En omdat het O.M. van mening was, dat de hotelier de vlag als „blik vanger" gebruikt had, eiste het een boete van tweemaal 11 gulden. De verdediger van de hotelhouder vond het een rare verordening: „Als een minister dus door Epe rijdt, kan hij gedwongen worden het vlaggetje van zijn auto af te halen!", vertelde hij het O.M. en omdat hij dit argu ment niet zo heel krachtig vond, voegde hij er aan toe: „Is soms de verjaardag van de vrouw, met wie je lief en leed draagt, niet een „bij zondere gebeurtenis?" De kantonrechter besloot er veer tien dagen over te denken. In de rede.waarmee prof. dr. C. L. H. Major vanmiddag aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen het ambt van hoogleraar in de kliniek der interne geneeskunde aanvaardde, besprak deze hoogleraar ondermeer de invloed die „betere tijden" hebben op gal stenen, aderverkalking, vetzucht en diabetes. Hij noemde dit ziekten van de welvaart. Spr. wees ondermeer op de gunstige invloed van voedsel- beperking op suikerziekte, zoals in de eerste wereldoorlog in de centra le landen werd opgemerkt. Prof. Majoor betoogde voorts, dat men niet kan ontkomen aan de in druk, dat een nieuwe relatie bestaat tussen galstenen en aderverkalking en waarschijnlijk secondair met dia betes, en dat alle drie opdringen of terugwijken bij het komen en gaan van die levensomstandigheden welke wij aanduiden met „betere tijden". Het onderzoek van de laatste jaren heeft zich vooral geconcentreerd rond het probleem van de aderver kalking als volksplaag in de verschil lende landen, benevens rond de oor sprong van deze slagaderziekte. In 1953 was in de Verenigde Staten meer dan de helft van alle sterften aan ziekten van hart en bloedvaten tc wijten, In de leeftijdsklasse onder 65 jaar waren de hart- en vaatziek ten twee maal zo belangrijk als doodsoorzaak dan de gevreesde kan ker. Er wordt steeds gesproken over 't nut van dieëten, arm aan dierlijk vet en vlees, arm aan room en ice-creams en aan de harde blanke vetten van onze moderne voedingsindustrie. Men zingt de lof op de pure olijfolie van de Middenlandse zee en de vetten, welke zijn verborgen in ge woon volkorenbrood. Prof. Majoor CAMERA S (Advertentie.) wees hier op de betekenis van de eeuwenoude vasten- en ónthoudings- Wetten welk ons raadden op gezet te tijden weinig te eten en soms voor vlees vis te nemen. Spreker vroeg zich af of coryfeeën der voedings leer niet beter zijn de eeuwenoude vasten- en onthoudingswetten op nieuw te ontdekken om de lichame lijke vitaliteit van onze oude wereld te behoeden voor de bedreiging der slagaderziekten. Melk en brood zonder overleg duurder Zal minister ingrijpen? Het is niet uitgesloten, dat minister Zijlstra in zal grijpen in het besluit van de Alg. Ver. voor Melkvoorzie- ning om de melkprijs in het westen van het land met één cent te ver hogen. De vereniging heeft dit advies uitgegeven zonder overleg met het ministerie te plegen en handelde hier door in strijd met de afspraak, die het bedrijfsleven met de minister van economische zaken maakte. In een aantal gemeentes hebben ook de bakkers zonder de minister er te kennen de broodprijs verhoogd. Ook deze prijsverhoging was in strijd met de loonstabilisatie-politiek van de regering. Minister Zijlstra overweegt ook hier in te grijpen om te voor komen, dat de verhogingen een al gemeen karakter krijgen. EEN HALVE TON VERDUISTERD. Het Gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen een kassierijboekhou- der uit Oegstgeest veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hech tenis. Veroordeelde had door middel van valse vrachtbrieven en rem- boursementen 38.000.en door het niet boeken van betalingen ƒ-12.000.verduisterd. Tegen de ver oordeling tot drie jaar door de recht bank was hij in beroep gekomen. Bij de behandeling voor het Gerechts hof verklaarde de procureur-generaal' dat verd. zó geraffineerd te werk was gegaan bij zijn malversaties-, dat de accountants van de Leidse ma chinefabriek aanvankelijk niets had den gemerkt. Anderzijds wilde hij rekening houden met de gezinsom standigheden. Inderdaad: leeg. Hoe meer Senator-rokers, hoe meer lege dozen. Elke dag komen er nog bij, want er ïit „trek" in dit merk. Senator is immers een lekkere, lichte sigaar, die U altijd kunt rokende hele dag door. Dit geldt voor èlk model in élke prijs. Wie zich als roker graag bijzonder verwent, koopt vandaag nog 'n doos Senator Regent, een kloek model voor 22 cL ...CaIWC* ftw* (k- CAA Amsterdam wordt practisch geruisloos ondergraven Kikvorsman werd ernstig gewond T.V.-reportage afgelast Terwijl de televisie-reportagedienst gistermorgen bij Willemsdorp in de buurt van Dordrecht de laatste voor bereidingen trof voor een reportage over kikvorsmannen, sloeg door het ruwe wegr de rubberboot van een der kikvorsmannen om, waardoor deze in het water terecht kwam. De grote zuigkracht van 'n scheeps schroef stil had kunnen zetten, had vorsman terecht was gekomen, zoog de man aan en voordat men de schroef sti had kunnen zetten, had de man al enkele klappen van de snel wentelende schroef te pakken. Eerst vreesde men, dat het slacht offer zijn beide benen zou moeten missen, maar in het ziekenhuis bleek, dat de benen behouden konden blij ven, hoewel zij op verschillende plaatsen gebroken waren. De reportage werd afgelast en in plaats daarvan "kregen de televisie kijkers gisteravond een muziek filmpje. Al gaat het in alle stilte, al merkt Amsterdam er ook niet zoveel van, het werk aan de IJ-tunnel begint echt al wat vorm te krijgen. Deze foto laat dat duidelijk zien, zij geeft een overzicht van het werk, gezien van de Piet Heinkade. Volksverhuizing Gisteravond is van Schiphol een zestienkoppig gezin, bestaande uit vader M. J. Moons (49 jaar), mama Moons, acht zoons, vijf dochters en een schoonzoon, van Schiphol ver trokken met als bestemming de Ver enigde Staten. De familie Moons, die tot voor kort een boerderij in Haastrecht heeft be woond, zal ook in het nieuwe vader land zich aan het boerenbedrijf wij den, op één uitzondering na. Eén van de zoons wil namelijk, zo verzekerde hij ons op de valreep met klem, niets van het boerenbedrijf weten en zal zijn geluk in de techniek zoeken. De familie Moons werd op Schiphol uit geleide gedaan door een groot aantal kennissen en verwanten. KAMPEREND NAAR SCHOOL Te Nieuw Scheemda zullen volgen de week de leerlingen van de klas sen 5 t.m. 8 van de plaatselijke open bare lagere school in eigen dorp gaan kamperen, buiten de vakantietijd. In de morgenuren gaan de kinderen naar school, des middags worden excursies gehouden en de avonden zullen worden doorgebracht met spel letjes,, sport, film, zang e.d. JONGETJE GEDOOD. Donderdagmiddag tegen vijf uur is nabij de tweede afdraai onder Mus- selkanaal een tienjarig meisje, dat met haar anderhalf jarig broertje ach terop de fiets over de weg fietste ten val gekomien, juist toen een bestel auto passeerde. Het jongetje schoot van de fiets voor de auto en was op slag dood. Het meisje liep een arm- Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren in hoger beroep gestaan de 34-jarige koopman J. J. B. uit En schede wegens poging tot afdreiging in verband met een brandstichting. De rechtbank te Almelo had B. op 8 mei veroordeeld tot zes maanden gevangenistraf met aftrek. De pro cureur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet eiste nu eveneens zes maanden ge vangenisstraf, waarvan echter twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte was mededirecteur van een confectiefabriek te Enschede, die op 29 maart 1955 onder verdachte omstandigheden afbrandde. Kort na de brand kreeg de vrouw van de an dere directeur C. onenigheid met haar man en zij wendde zich tot ver dachte om bijstand. Deze nam mevr. C. en haar kind van vier jaar mee in zijn auto en doorkruiste daarmede het land, vergeefs pogend hen bij familie onder te brengen. Toen het geld, dat verdachte en mevr. C. had den meegenomen, opraakte, kwam het tweetal op het denkbeeld, een brief te schrijven aan de financier van de verbrande fabriek, zekere L., waarin B. te kennen gaf, volledig op de hoogte te zijn van de brand stichting. Hij verzocht om onmiddel lijke toezending van 25.000 gulden, anders garandeerde hij gerechtelijke vervolging voor L. Op het postkantoor te Utrecht, Een „zaakje" van een zaak gemaakt Een waarheen het geld moest worden ge stuurd, werd B. aangehouden. Onge veer tegelijkertijd werd C. gearres teerd onder verdenking van brand stichting. De procureur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet releveerde de brand stichtingszaak, waarvan dit geval deel uitmaakt., C. heeft vorige week voor de rechtbank te Almelo terecht gestaan, doch de zaak is aangehou den tot 11 september a.s. Overigens meende de procureur-generaal, dat de brandstichting als bewezen kan wor den beschouwd gezien de stukken. Wachtmeester dreigde burgers met stengun Gistermiddag was de Anna Pau- lownastraat te Den Haag in rep en roer, omdat een wachtmeester met een stengun eneen hamer iedereen, die zich op straat bevond bedreigde. De militair van Indonesische af komst was door een geringe aan leiding over zijn toeren geraakt. Hij werd met grote moeite door de politie overmeesterd. In de stengun staken zeven kogels. De 43-jarige wacht meester bewoont een huis, dat in be heer is bij een vereniging van huis eigenaren. De wachtmeester had zich aan het kantoor van de vereniging vervoegd om te klagen over een ver stopte riolering, waar niets aan ge daan werd door de huiseigenaren. Omdat het bureau in de middag uren gesloten is, bleef de wachtmees ter op de trap wachten. De typiste, die het eerst aankwam bedreigde hij met de stengun. Hard gillend rende voor de vakantiekamer van de Maas trichtse rechtbank terecht gestaan wegens oplichting en handelen strijd met zijn ambtplicht. Hij had op 22 februari van dit jaar de te Heer len wonende mevr. W. A. Pex het verhaal opgedist, dat mevr. Langen- dijk van Moorst te Heerlen, in de buurt van de Cajumerbeeklaan was endergedoken (deze dames is bekend uit de affaire Anneke Beekman) en dat voor de regeling van dit onder duiken een bedrag van 500 nodig was. Dat geld zou na een week wor den terugbetaald. Mevr. Pex gaf het geld aan verdachte, die het echter ten eigen bate aanwendde. Verder had verdachte, toen hij als klerk bij de gemeente Heerlen de functie van controleur bij de dienst huisvesting vervulde, van twee heren in Heerlen ieder 300 aangenomen, met de bedoeling dat verdachte dan op korte termijn zou zorgen voor toewijzing van woonruimte. Verdach te had daartoe natuurlijk geen enkele bevoegdheid. Voor de rechtbank heeft verdachte schuld aan de ten laste gelegde feiten erkend. Rekening houdend met een psy chiatrisch rapport dat tot verminder de toerekeningsvatbaarheid conclu deerde, vroeg de officier veroordeling tot acht maanden, waarvan 4 voor- fractuur op; zij is naar het Diaco-1 waardelijk en toezicht van reclasse- nessenhuis te Emmen vervoerd. I ring en psychiater. •4 v i "iarïe vfrtegenwoordiger dodelijk verschrikte meisje de uit Kerkrade heeft donderdagmorgen I straat op. De militair achtervolgde haar, iedereen die op zijn weg kwam bedreigend, tot hij door de politie werd overmeesterd. AUTOMOBILIST OP LOSSE SCHROEVEN. De politie heeft gistermiddag een auto op losse schroeven achtervolgd. Een Hilversumse garagahouder her innerde zich tot zijn schrik, dat hij vergeten had de wielen van de auto van een cliënt aan te draaien. Politie, de telex en de radio—nieuwsdienst werden ingeschakeld. Honderden agenten en particulieren keken uit op de weg naar Arnhem. Toen de Arn hemse politie de automobilist achter haalde bleek, dat deze het euvel in middels zelf al ontdekt had. SCOOTER TEGEN TREIN Duitser gedood. Op een onbewaakte overweg tus sen Aalten en Winterswijk is gister avond een scooter, bestuurd door de 27-jarige W. Beruiing uit Borken (Did) in volle vaart tegen de diesel- elektrische trein gereden, die om 18.07 uit Aalten naar Winterswijk was vertrokken. De bestuurder van de scooter was op slag dood. De duo passagier, de 21-jarige G. Schücker, eveneens uit Borken is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Winterswijk overgebracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12