DE BRULLENDE BERG De dochter „Kamer moet geen rechtertje gaan spelen" Grote en hoge belangstelling voor platina-huwelijksfeest te Tilburg Nederlandse zakenman maakte oproer van Poznan mee VRIJDAG 6 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Zaak-Schokking in Parlement (VAN RIJCKEVORSEL) Vele vragen blijven over Tijdens de behandeling van de zaak Schokking in de Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Scheps betoogt, dat de burgemeester van Den Haag thans een omstreden figuur is. De heer Scheps (P. v. d. A.) merkt op, dat de kamer nu heeft na te gaan of het benoemingsbeleid juist is ge weest. Hij is van oordeel, dat dit be leid ergens moet hebben gefaald. Of de heer Schokking in 1949 te recht is benoemd en in 1955 herbe noemd wenst spr. niet op te hangen aan de argumentatie van prof. Lan- gemeyer en de beschikking van de Hoge Raad. Moet mr. Schokking onontkoom baar aannemen met zeer geraffineer de spionnen of provocateurs te doen te hebben? En wat heeft hij gedaan om zich daaromtrent zekerheid te ver. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journaal en weekover zicht. AVRO: 20.15 Komt u binnen! 20.35 programma. NTS: 22.1522.30 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 22.3023.15 Eurovisie: Internationaal festival van het chan son te Venetië. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.30 Twents programma. 14.55 Harmonie-orkest. 15.15 Samen en zelf doen, klankbeeld. 15.35 Kamerorkest. 16.20 Boekbespre king. 16.35 Roemeens orkest. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Strijkorkest 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Weense muziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Soc. comm. 21.45 Gram. 22.30 Schimmenspel op zee, hoorspel. 22.50 Gr. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM IT. 298 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 10.09 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. .11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Pro menade-orkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20' Gram. 14.40 Amateursprogramma. Tussen 15.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk. 15.00 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.40 Amateursprogr. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Gram. Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette orkest. 18.00 Sport. 18.10 Gram. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Ronde van Frankrijk. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch allerlei. Een en an der over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 Gram. 20.40 Eureka. 2L30 Gram. 22.00 Ronde van Frankrijk. 22.10 Gram. 22.35 Wij luiden de zon dag in!, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45 —24.00 Gram. schaffen? Hoe is zijn falen redelijk aannemelijk te maken? De commis sie had duidelijk moeten maken, dat de burgemeester moest handelen zo als hij gehandeld heeft. Bij de twijfel van de commissie is twijfel bij het Nederlandse volk ge rechtvaardigd, meent spr. Onbeantwoord is o.a. gebleven de vraag of de minister van zijn ont stemming jegens de commissaris der koningin in Zuid-Holland heeft doen blijken, omdat deze bij zijn aanbeve ling niets heeft gezegd over het ge beurde te Hazerswoude. Spr. merkt o.m. op, dat Slui in '45 een klacht heeft ingediend tegen mr. Schokking. In het proces verbaal komt daarvan niets voor. De minister van justitie zou z.i. moeten nagaan waar bepaalde stukken zijn geble ven. Waarom, zo vraagt hij o.m. is mr. Schokking herbenoemd, waarom is een ernstig onderzoek achterwege ge bleven, waarom moest de pers de zaak aan het rollen brengen. Welk belang is er gediend met handhaving van de heer Schokking als burge meester zonder onderzoek. Voor de heer Schokking is het z.i. geen aange name positie als burgemeester te blij ven zitten, omdat bij zijn benoeming niet bekend was wat nu bekend is. Hij stelt tenslotte deze vragen: Is de minister niet van mening dat de beslissing van de Hoge Raad voor juist gehouden kan worden, zonder dat dit tot de gevolgtrekking behoeft te leiden, dae mr Schokking in zijn ambt behoort te worden gehand haafd? Is het juist dat mr. G. ter Laan de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr G. E. Langemeyer 15 juni j.l. telefonisch heeft medegedeeld dat hem ook telefonisch de mede deling had bereikt, dat mr. Schok king in nog een ander geval de aan wezigheid van onderduikers aan de S.D. zou hebben doorgegeven? Is voorts juist, dat prof. Lange- meijer geadviseerd heeft, deze gege vens terstond aan de Hoge Raad door te zenden? Is dit door mr. Ter Laan gedaan, zij het dan dat het verslag van de ad vocaat-generaal aan de Hoge Raad bereids was uitgebracht? Kan de minister van justitie ver klaren hoe de Hoge Raad tot eerder vermelde overweging heeft kunnen geraken, indien bedoelde, zij het zeer sobere gegevens, aan hem alsnog waren overgelegd? Welke redelijke zekerheid meent de regering te hebben dat de zaak- Schokking haar afsluiting heeft ge vonden? Ie het juist dat nieuwe pro cedures verwacht kunnen worden, gezien het feit dat een rechterlijke uitspraak over de strafrechtelijke aspecten niet behoeft te betekenen, dat het vraagstuk van de civiel rechtelijke aansprakelijkheid in wel licht langdurige procedures niet voor de rechter zal worden gebracht? De heer BEERNINK (CH) ver klaart geen behoefte te hebben aan een parlementaire enquête, doch hij merkt op, dat de Kamer over te wei nig gegevens beschikt om tot een be hoorlijk oordeel te komen. Het ligt echter niet op de weg der Kamer om over meer punten te oordelen, dan welke tot haar taak behoren. De instelling van de commissie van drie personen acht hij een daad van verstandig beleid. In een beoordeling van de zuive ring van mr. Schokking kan de Ka mer niet treden. Het beleid ten aanzien van de be noeming en de herbenoeming van mr Schokking acht spr. niet aan vechtbaar. Dat een aantal vragen niet is beantwoord is z.i. juist. De C.H.-fractie beschouwt de zaak- Schokking als afgedaan. De heer VAN RIJCKEVORSEL (KVP) bespreekt het beginsel van de rechtszekerheid. Als bevoegde justitiële organen, met een recht sprekende taak belast, eenmaal een beslissing hebben genomen is in on ze rechtsstaat de zaak uit, ongeacht of de publieke opinie of wat men er voor houdt van oordeel is, dat het betrokken orgaan een al of niet juis te beslissing heeft genomen. Spr. zegt het ongrondwettelijk te achten als de Kamer rechtertje gaat spelen. Zij moet niet treden in de taak. welke aan rechterlijke orga nen is toebedeeld. Sprekers fractie is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat de burgemeester van Den Haag in zijn ambt niet te handhaven. De heer ROOS JEN (A.R.) uit zijn waardering voor de instelling van de commissie van drie. Evenal ook de heren Beernink en Van Rijckevorsel hadden gedaan uit hij deelneming jegens de drie slacht offers en hun nabestaanden. Hadden deze drie gespaard kun nen blijven? Deze vraag beantwoordt spr. bevestigend. Er is in Hazerswou de een fout gemaakt: het opbellen van de S.D. Spr. treedt dan in een beschouwing van de vraag, welke consequenties het gebeurde moet hebben voor hem, die verantwoordelijk is voor die fout. Voor spr. is de strafrechtelijke kous af. Er is geen strafdossier en er is geen zuiveringsdossier-Schokking. Er was dus geen obstakel op de weg naar de benoeming tot burgemeester van Den Haag. Wel heeft mr Schokking zelf aan het gebeurde in Hazerswoude herin nerd bij de commissaris der koningin. De regering was onbekend met het gebeurde te Hazerswoude. Sprekers fractie wil niet uitspreken, dat mr Schokking als burgemeester niet ge handhaafd zou kunnen worden. De heer GORTZAK (CPN) zegt, dat deze zaak niet opnieuw in de doofpot moet worden gedaan. Hij betoogt, dat de zaak-Schokking niet op zich zelf staat. Een burge meester, lid van de Partij van de Ar beid, die vijf Joodse onderduikers aan de S.D. heeft overgeleverd en deswege door het bijzondere ge rechtshof te Leeuwarden tot 6 maan den voorwaardelijk is veroordeeld, werd tijdens zijn proeftijd herbe noemd. Nader ingaande op de gebeurtenis sen te Hazerswoude zegt spr. van oordeel te zijn dat de verdediging in de stukken aan alle kanten ram melt. Naar zijn mening moet de heer Schokking worden ontslagen. Ook het beleid van minister Beel ten aanzien der herbenoeming en de ver dediging daarvan dienen z.i. te wor den veroordeeld. De heer RITMEESTER (VVD) is van mening, dat er geen aanleiding was om na te gaan of er ten aanzien van de zuivering fouten zijn gemaakt Het pleit voor mr Schokking, dat hij zelf de aandacht op de gebeurtenis sen heeft gevestigd. De houding van mr Schokking als burgemeester van 's-Gravenzande en van Hazerswoude is naar sprekers oordeel die van een goed vaderlan der geweest, maar ten opzichte van de Pino's heeft hij zeer ernstig ge faald. Men had niet aan de SD mo gen overleveren. Er is een angstpsy chose ontstaan en dat is zeer te be treuren. Wat het benoemingsbeleid aangaat zegt spr. dat in 1949 de regering van niets wist. Bij de herbenoeming in 1955 was zij wel op de hoogte; het beleid toen maakt geen aangename indruk. Thans i6 er nog geen volko men klaarheid. Er blijven veel vra gen over. Hij verklaart er geen be hoefte aan te hebben nader op de zaak in te gaan. Er zijn echter won den geslagen, die zeer lang zichtbaar zullen blijven. De regering moet z.i. uitzien naar de mogelijkheid, dat Den Haag op den duur door een ander geregeerd wordt. De heer ZANDT (Staatk. Geref.) verklaart van een bepaald oordeel te moeten afzien, z.i. had de kwestie door een zuiveringscommissie be hoorlijk behandeld moeten worden. Minister Beel zal hedenmiddag antwoorden. Fruitmand van de Koningin Het Tilburgse echtpaar J. Heeffer Van Kleinenbreugel heeft gisteren een grootse dag beleefd. Een fruit mand van de koningin, bezoek van burgemeesters en 's avonds een buurt feest, waarbij de woning van het echtpaar aan de buitenzijde was geïl lumineerd. Dit alles dan was ter gele genheid van het 70-jarig huwelijks feest. van de echtelieden Heeffer, res pectievelijk 98 en 95 jaar oud. De dag was begonnen met een H. Mis, waarvoor de oudjes in een grote stoet van auto's met kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen naar de kerk werden gevoerd. Na de plech tigheid ontving het echtpaar de Pau selijke zegen. Behalve de koningin, die een mand met fruit zond, en de burgemeesters van Tilburg en Hilvarenbeek het echtpaar woonde tot voor kort in Hil varenbeek die met hun dames de heer en mevrouw Heeffer kwamen fe liciteren, gaven blijk van hun mede leven onder meer mgr. W. Mutsaerts en mgr. Nabuurs, deken van Tilburg. Het feest met de buurtbewoners werd opgeluisterd door de „Boertjes van Buuten" van de KRO en twee plaatselijke muziekkorpsen. HET BROMMENDE INVALIDE WAGENTJE. Het Gerechtshof te Arnhem heeft een 53-jarige slager uit Deventer, die bij herhaling in kennelijke staat zijn gemotoriseerde invalidewagen tje had bestuurd en daardoor het verkeer in gevaar bracht, tot twee verschillende straffen veroordeeld. Voor één geval kreeg hij veertien dagen onvoorwaardelijke gevange nisstraf en voorwaardelijke ontzeg ging van de bevoegdheid, zijn mo torrijtuig te besturen voor de tijd van twee jaar, met een proeftijd van drie jaar. Voor een ander geval kreeg hij veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en S 75.boete subs 15 dagen hechtenis. (Advertentie) „Vrijheid en brood" „Nooit zullen de buitenlandse deel nemers aan de jaarbeurs te Poznan het ogenblik kunnen vergeten, dat een jonge Poolse verpleegster in met bloed overdekt uniform hun hotel binnen kwam vliegen en wanhopig uitriep: „Wij hebben morfine nodig, morfine, morfine." Helaas kon nie mand van ons haar helpen. Dit vertelde een Nederlandse zakenman, die had deelgenomen aan de jaar beurs te Poznan en van dichtbij de Poolse opstand had kunnen volgen aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. „Reeds donderdagnacht begonnen de arbeiders in vrachtauto's door het centrum te rijden, zo ging hij voort. Wij dachten eerst dat deze arbeiders op weg waren naar hun werk doch later bleek dat zij naar een bepaald punt in de stad trokken, dat als ver zamelplaats was aangeduid voor de stakers en waar dan ook de eigenlij ke opstand begon. Des ochtends gin gen wij te voet naar de jaarbeurs, want verkeer per auto was reeds niet meer mogelijk. Bij de brug, die wij moesten oversteken, had zich een grote menigte verzameld rondom de wit-rode Poolse vlag en rondom bor den, waarop geschreven*stond: „Vrij heid en brood". De stakingsleiders spraken hier de duizenden arbeiders toe. De Poolse politie liep door deze manifestanten heen, doch was zeer rustig. Herhaaldelijk werden de Ne derlandse zakenlieden door arbeiders aangeklampt, die hen dan op ondub belzinnige wijze hun ontevredenheid over het in Polên bestaande politieke regiem kenbaar maakten. Tegen 12 uur hoorden wij vanaf het jaarbeurs terrein hevig en intens mitrailleur- vuur en men raadde ons aan maar niet naar het hotel te gaan. Tegen vijf uur klonk ook het zware gebul der van tanks, terwijl Migs, zonder te vuren, zich in duikvlucht op het centrum van de stad stortten. Tegen 7 uur 's avonds slaagden wij erin langs omwegen ons hotel te berei ken, waar zich ook veel mensen be vonden, die door de straatgevechten niet naar hun woning hadden kun nen terugkeren. Tanks in de straten. Te eten was er evenwel niet voor deze personen, aangezien de levens middelen in Poznan van dag tot dag worden aangevuld en op hun komst niet was gerekend. Bij onze terug keer bij het hotel stonden hier ver 7e nemen de vlucht, Wi>ke!We kunnen wmiewq norm We YVerhip!Nee. kvk tier beven ■mf De geheimzinnige kist!' scheidene tanks opgesteld. Toch was er veel volk, in groepjes bijeen, dat duidelijk blijk gaf van zijn ontstem ming. De buitenlandse deelnemers werden onderweg herhaaldelijk aan gehouden door Poolse politie-agen- ten, die dan probeerden duidelijk te maken, dat zij het niet waren die op de Poolse arbeiders schoten doch de Russen". „Ook van 6 tot 7 uur weerklonk onophoudelijk mitrailleurvuur uit de binnenstad. Een Amsterdamse za kenman, die tegen 7 uur naar zijn hotel reed, kwam onderweg in één der buitenwijken een zwaar gewon de arbeider tegen. Hij bracht hem onmiddellijk in zijn auto naar het ziekenhuis en stelde zichzelf en zijn auto ter beschikking voor het ver voer van gewonden. Een grote rode- kruisvlad werd over de kap van zijn auto gebonden en zo zag deze Am sterdamse deelnemer aan een Poolse jaarbeurs zich veranderd in bestuur der van een ambulance-auto". Hevige gevechten. „Vooral de tweede avond werd zeer hevig gevochten", zo ging de zegsman voort met zijn relaas, „en herhaaldelijk hoorden wij het vuren van de pantserkanonnen. Toen was het ook, dat het pleegzustertje ons hotel binnenkwam met haar wanho pig verzoek om morfine. Overal re den ziekenauto's rond en het mitrail leurvuur klonk zeer verspreid in de stad. Het bleek toen ook, dat de op standelingen eenaantal gevangenen hadden bevrijd. Het was opvallend dat er geen enkele communistische tegendemonstratie viel waar te ne men en wij hebben in die dagen geen enkele rode vlag gezien. De af gevaardigden naar dc Jaarbeurs van de landen achter het ijzeren Gordijn waren onmiddellijk na het uitbreken van de opstand naar hun land tertig- gekeerd Weinig loon, veel honger. „Iedere Pool, die wij spraken, klaagde over te weinig loon en over de honger die hij en zijn gezin moes ten lijden. Enkele inzenders stelden op de Jaarbeurs vruchten zoals si naasappelen en bananen te toon en het was aandoenlijk de Poolse va ders en moeders hun ondervoede kinderen te horen vertellen wat nu eigenlijk een sinaasappel of een ba naan was. Het gemiddelde loon van een Poolse arbeider bedraagt 800 zlotty doch voor een kilo tomaten betaalt hij 60 zlotty. voor een paar schoenen 600 zlotty en voor een lap stof voor een kostuum 1500 zlotty.... Daar de voorraad in het hotel te Poznan. door het uitblijven van aan voer, de eerste dag van de opstand reeds was uitgeput, waren de hotel gasten op eigen meegenomen blikjes aangewezen. De inhoud hiervan werd broederlijk gedeeld en terwijl de luchtspoormunitie zich tegen dc don kere hemel aftekende, het tankge- schut in de verte bulderde en nu en dan een verdwaalde kogel langs de ramen floot, werden toch nog zaken gedaan. „Vier dagen later, bij ons vertrek, zo besloot de Nederlandse zaken man, werd er nog steeds geschoten en zelfs op 3 juli deden vliegtuigen Poznan nog niet aan. Op onze terug tocht konden wij op do buitenwegen in Polen een verhoogde militaire activiteit waarnemen, terwijl overal tanks reden. Ook stonden er veel meer bewakeningsmanschappen langs de autosnelweg in Oost-Duitsland dan gewoonlijk. Onder de douane en politie aan de Duits-Poolse grens bleek grote be langstelling te bestaan voor het ge beuren in Poznan". DE DIJK SLUIT ZICH Vandaag zal het sluitgat in de dijk van de toekomstige polder Oostelijk Flegoland tussen Harderwijk en Él- burg worden gesloten. Dit sluitgat bevindt zich ongeveer halverwege HarderwijkElburg. Als dit gat gedicht is, is dedijk alleen nog in aan bouw ten noordoosten van Lelystad. VAN DE PRESIDENT 31) „Ik heb me blijkbaar vergist", zei Rimarez, „neemt u mij niet kwalijk". Hij ging naar buiten en vond daar Dene met de paarden staan. „Ik heb gedroomd van morgen, of anders is uw wijn buitengewoon zwaar geweest", zei Rimarez kortaf. „U blijft er dus bij alleen op zoek te gaan?" „Ik weet zeker, dat we geen hulp nodig hebben", antwoordde Dene. Bovendien is de oogst in volle gang en kan ik geen man missen. Ik kan eigenlijk zelf ook niet goed weg". „Is u wel helemaal zeker van uw volk?", vroeg Rimarez zenuwachtig. „Overziet u wel helemaal de gevolgen voor u zelf en voor hen in geval van verraad?" „Daarvoor behoeven we niet bang te zijn", antwoordde Dene stijfjes. „Uw vader heeft de koopacte ge- tekent en als Sagasta een verrader is zal ik vergeten dat hij mijn lands-1 man is en vroeger mijn vriend. Hier heen!" De twee mannen draafden weg. Achter een raam keek een vrouw, een flauwe glimlach op de lippen, hen na totdat ze nog slechts zwarte stip pen op de helling waren. Dene hield zijn paard een ogenblik in en keek naar beneden op zijn bezittingen. „Er is geen mooier graanland dan dit", zei hij, „niet in de Nieuwe Wereld en ook niet in de Oude. Als wc het graan veilig kunnen binnen halen. zijn we zeker van een voor spoedig jaar". Kapitein Rimarez volgde de uitge strekte rijzweep met zijn ogen. Aan hun voeten strekte zich een vlakte van goudgeel koren onafgebroken uit tot aan de oostelijke horizon. „Voor uw volk is dat heel mooi, maar u moest toch eigenlijk meer eerzucht hebben. U is er toch zeker r.iet nice tevreden uw leven lang I lant bouwer te blijven". I „Het is myn vurigste wens, dat ik dit zal blijven", antwoordde Dene. „Wat ik zeggen wil, zijn de dames welvarend?" Rimarez boog en haalde een brief uit zijn binnenzak. „Uw vraag herinnert mij eraan, dat ik de drager ben van een bericht. Er zal een gecostumeerd bal gegeven worden. Ik denk, dat dit een uitnodi ging voor u is". Dene wou iets mompelen, dat hij te oud was geworden om te dansen maar toen hij de brief aanpakte had hij even een vreemde gewaarwording. Er zat een geel lint omheen gestrikt en er steeg een zacht parfum uit op, dat hem deed denken aan de broeikas in de presidentstuin, toen hij Lucia in de donkere ogen keek en de vuur rode bloemen in haar zwarte haar be wonderde. Het was slechts het visioen van een ogenblik, maar Dene nam de uitnodiging aan, terwijl hij enige woorden van dank sprak. HOOFDSTUK XXIV. Een drama in de bergen. Naarmate de zon hoger steeg, werd de hitte op de bijna kale berghelling ondragelijker. Hoewel Rimarez zijn jas had uitgetrokken en verder reed in zijn hemdsmouwen, zei hij ieder ogenblik, dat hij niet verder wou gaan. Hij was allerminst in conditie tot zware lichamelijke inspanning. Het zweet gutste van zijn voorhoofd en onder zijn ogen vertoonden zich zwarte kringen. Toen het twaalf uur was geworden, wendde hij zich met een vloek tot Dene. „U wilt me kapot maken", zei hij woedend. „Heeft u niet gezegd, dat hier altijd een frisse bries waait? Ik heb de hitte nog nooit zoerg gevoeld. Mijn keel is zo droog als een lap leer. Sagasta of geen Sagasta, laten we de schaduw opzoeken om uit te rusten". Zelfs Dene in zijn wit linnen pak en met zijn door allerlei soorten van sport in de open lucht gestaald lichaam, begon last te krijgen van de onbarmhartige zon. „Het is heter dan ik het ooit hier heb meegemaakt", gaf hij toe. „Ge woonlijk waait er op deze hoogte een frisse zeewind". „Heeft u enig idee waar we hier eigenlijk zijn?", vroeg Rimarez on geduldig. „Hoe ver is het nog naar de Montinastrepas?" Dene wees met zijn rijzweep naar waar een groep pijnbomen langs de helling naar beneden groeide. „Ik geloof dat het daar is", zei hij „in ieder geval zullen we daar scha duw en water vinden". „Dan in 's hemelsnaam voorwaarts", riep Rimarez, zijn paard de sporen gevend. „Nog een uur a!s dit en ik zou bezwijken". Dene volgde op een paar meter af stand. Rimarez ging verscheidene malen in de stijgbeugel staan, om het omringende landschap te onderzoe ken. „Zo waar ik leef, ik geloof dat daar de pas is. Zie maar eens hoe de bomen boven elkaar staan. Er moet daar een kloof zijn", zei Rimarez. Dene knikte en zei: „De pas is daar wel degelijk, maar of we sporen van Sagasta zullen ontdekken, staat nog te bezien". Samen reden ze verder totdat ze de opening in het pijnbos bereikten. Ze stegen af en bonden de paarden vast. Rimarez wierp zich steunend op de grond en stak een sigaret op. Dene stopte zijn pijp en leunde tegen een boomstam een paar meter verder. „Ik kan geen pad onderscheiden", zei hü, terwijl hij naar boven keek, „maar men kan aan de trapsgewijs groeiende bomen zien, dat daar een kloof is, en wel een diepe". „Ik ga nog in geen uur verder", verklaarde Rimarez knorrig. „Dan zal ik alleen verder gaan", zei Dene kalm. „Ik kan werkelijk niet meer tijd verknoeien aan een zoeken in het wilde weg. Mocht ik iets ontdekken, dan zal ik mijn revol ver afschieten". Rimarez keek in het rond en hui verde. Hij haatte de eenzaamhc id en dc diepe stilte op deze hoogte joeg hem vrees aan. Met tegenzin kwam hij overeind. „We zullen bij elkaar blijven", zei hij. „We zouden nog maar meer tijd verspillen, als we elkaar kwijt raak ten. We moeten uitkijken naar spo ren van daar is het het pad". Dene liep naar hem toe. Er was geen twijfel mogelijk. Er was een pad uitgehakt door de pijnbomen en de struiken slechts een paar voet lager dan waar zij stonden. Het voer de opwaarts naar de berg en beneden waarts naar Beau Desir. „Kom mee!", riep Dene en hij stortte zich in de koele duisternis van het woud. „We moeten zien, waar dit uitkomt". Maar Rimarez aarzelde. Er was iets onheilspellends in de diepe stilte en do overgang tot het gedempte licht, waarin zij plotseling gekomen waren, uit de felle zonneschijn. Hij bleef staan luisteren naar de geluiden en keek angstig naar verdacht uitziende struiken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11