DE BRULLENDE BERG De dochter Amsterdam-Arnhem v.v. werd organisatorisch een débacle LUGDUNUM van 1-3 op 4-3, maar HOLLANDIA maakte toch gelijk: 4-4 GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Brommer, DONDERDAG 5 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Er moest zelfs 5 x gestart worden De als „klassieker" op de lijst van wielerronden prijkende wegwedstrijd AmsterdamArnhemAmsterdam, gisteren voor de tiende maal in successie ter gelegenheid van de Amsterdamse sportweek werd gehouden, is organisa torisch een débacle geworden. Na ongeveer 70 km, rijden kwam een lid van de wedstrijdleiding plotseling tot de ontdekking, dat de kopgroepen verkeerde weg waren ingeslagen. Dat was bij Voorthuizen, waar de karavaan naar Garderen moest, maar recht op Putten koerste. Onder gemor van de ren ners, die tot dan toe een eerste rol had den gespeeld, sloeg men. naar men dacht, de juiste weg in om bij Stroe tot de ontdekking te komen, dat men wederom van het rechte pad was afgedwaald. In plaats van rechtsaf te slaan langs het militaire kamp reed het peloton een weg in, die precies naar de andere kant voerde. Gelukkig werd ook dit spoedig bemerkt, maar daar had men toch wel zoveel ononthoud. dat achterblijvers met achterstanden van vijf minuten bij kon den komen. Hier zou dus voor de vierde maal ge start worden, want na 38 km. hadden ge sloten spoorbomen bij Hilversum het vier groepen uiteengevallen peloton weer bij elkaar gebracht Maar voor het zover kwam volgde een nieuw oponthoud. Er barstte een hevige regenbui los en renners, die er na zoveel teleurstelling toch niet veel zin meer in hadden, vluchtten in het bos om onder de bomen beschutting te zoeken. Pas toen de regen ophield zette de karavaan zich voor de vierde maal in beweging. Nu was men voorzichtiger en liet de renners in kalm tempo rijden, totdat men op een plaats kwam waar men zeker was weer op het uitgestippelde parcours te zijn. Daar werd de meute voor de vijfde maal losgelaten. Intussen had men de verzor ging in Garderen, dat men links had la ten liggen, maar overgeslagen. Nog was aan alle ellende geen einde gekomen, wapt in Barneveld sloeg de karavaan voor de zoveelste maal een verkeerde weg in, nu echter slechts voor enkele tientallen meter, zodat deze fout wel bij zonder snel hersteld kon worden. Daarna kreeg de koers een „normaal" verloop.... Het zou niet op zijn plaats zijn perso nen voor deze ongelukkige gang van za ken ter verantwoording te roepen. De wedstrijd was in opdracht van de stich ting sportweek Amsterdam georgani seerd door de samenwerkende Amster damse wielerclubs, waardoor waarschijn lijk te veel personen een vinger in de pap wilden hebben. Een goede les is het echter wel voor het sportweekbestuur geweest. Een volgende maal kan men be ter de organisatie opdragen aan één ver eniging. De wedstrijd. Eigenlijk is deze klassieker dus pas zeven kilometer voorbij Stroe begonnen, toen de renners voor de laatste maal vrij gelaten werden. De strijdlust was nog niet geblust, want er was al dadelijk een uitlooppoging van de kleine Buis uit Vijf huizen, die in zijn kielzog negen renners meesleepte: Steenvoorden. Bravenboer, Groot. Moolenijzer, Jan Buis uit Bad hoevedorp, Blaauw, Jan van der Putten, Van Vliet en Daaf Janbroers. Intussen noteerden wij in de achter hoede van het peloton een valpartij, waardoor twee favorieten werd uitge schakeld. In Kootwijkerbroek reed Piet de Jongh tegen een uit-stekende kist op een bakfiets aan, viel en sleepte Jaap Kersten, Dumernit en Gundelach mee. Piet de Jongh was er het ergst .aan toen. Hij bleef met bloedende wonden aan het hoofd en de linkerknie op de weg liggen en moest de tocht naar Amster dam verder in de ziekenwagen maken. Gelukkig bleken zijn verwondingen niet van ernstige aard te zijn. zodat hij over een paar dagen weer zal kunen rijden. Jaap Kersten was ook tot inpakken ge doemd. want bij de val was zijn derail - leur verbogen, terwijl Dumernit en Gun delach geen zin meer hadden om na al deze tegenslagen nog verder te gaan. De kopgroep had inmiddels een voor sprong van 1 min. 5 sec. genomen op een tweede groep, bestaande uit Bulten, Jonker, Niesten, Pos, Van Wetten, Dries- sen, Teunisse, Van den Borgh en Lute, die zich even voorbij Baarn bij de vluchtelingen voegden. Bravenboer, Van den Borgh, Moolenijzer, Buis uit Vijf huizen, Jonker en Pos vielen na Hilver sum terug, terwijl ook onder de rook van Amsterdam Driessen moest lossen. Op de brede Nassaukadë demarreerden Steenvoorden en Niesten, waarbij Steen- voorden met een paar lengten verschil het sprintje van de Beverwijker won. Steenvoorden, die nota bene in Stroe had willen afstappen, omdat de gang van zaken hem niet bevredigde. Er werd wel een uitslag bekend ge maakt. maar geen tijden, omdat men het er niet over eens kon worden, welke af stand de renners afgelegd hadden. Re kent men vanaf Stroe. dan is het onge veer 100 km. van de uitgestippeldé 200 km De uitslag werd: 1. Steenvoorden (Heemstde); 2. Niesten (Beverwijk) op 7 seconden: 3. Jan van der Putten (Den Haag); 4. Arie van Wetten (Noordwij- kerhout), 5. Van Vliet (Rotterdam); 6. Janbroers (Amsterdam). 7. Bulten (Zwolle); 8. Groot (Beverwijk); 9. Buis (Badhoevedorp); 10. Teunisse (Utrecht), 11. Blaauw (Arnhem), op 48 seconden: 12. Lute ('s Graveland). En de voetbal rolt maar Rapid door Sparta in kampioensstrijd geklopt In de strijd om het kampioenschap van Nederland versloeg Sparta gisteravond in Rotterdam Rapid JC met 21. Bij de rust leidde het reeds met 10. Deze laatste thuiswedstrijd van de Rotterdammers leverde een grote ver rassing op. Weinig van de ongeveer 13.000 toeschouwers zagen voor de aan vang winst voor Sparta in de wedstrijd tegen de gedoodverfde landskampioen en dit gevoel werd nog versterkt, omdat bij Sparta Terlouw en Van Ede ontbraken wegens blesures en Benningshof kenne lijk een avond rust had willen nemen en Daniëls vervangen was door Boot. Ook Rapid had een wijziging op de linksbui tenplaats. hier had Hanncman de plaats van Stroucken ingenomen. De wedstrijd NAC—Elinkwijk is door NAC gewonnen met 52. Daardoor heeft NAC het kampioenschap als 't ware voor het grijpen, zodat de wedstrijd Rapid NAfc a.s. zondag de beslissing zal kunnen brengen. De stand luidt thans: NAC 5 4 0 1 8 12— 6 Rapid JC 5 3 0 2 6 8—6 Elinkwijk 5 1 1 3 3 7—11 Sparta 5 1 1 3 3 48 Voor de competitie naar de ere-divisie won NOAD met 2—0 van KFC, terwijl RCH een 10 zege boekte op Hermes DVS. De stand in deze competitie is thans: NOAD 5 5 0 0 10 13— 4 KFC 5 2 1 2 5 7—10 GVAV 4 2 0 2 4 11— 6 RCH 5 1 1 3 3 3—9 Herm. DVS 5 1 0 4 2 4—9 De wedstrijd LugdunumHollandia, in de promotie-competitie naar de eerste klasse amateurs (westen) is geëindigd in De stand is Zeeburgia Unitas Hollandia Lugdunum De wedstrijd LugdunumHollandia. die wegens de zware regenval op zondag 17 juni 1.1. bij rust gestaakt werd, is gister avond opnieuw gespeeld en in een ge lijk spel (44) geëindigd. Een wel iets geflatteerde uitslag naar de verhouding in het veld van Lugdunum in de tweede helft, doch het was mede de schuld van Lugdunum zelf, dat haar voorsprong 6 minuten voor het einde in een gelijk spel werd omgezet. De gehele ploeg had zich toen in de verdediging teruggetrokken met het gevolg, dat 6 min. voor 't einde, toen de achterhoede geheel gepasseerd was. Planjer het schot van De Groot slechts corner kon werken. Uit deze cor ner wisten de gasten de gelijkmaker te scoren, zodat door deze uitslag de pro motiekans voor Lugdunum geheel ver keken is. Ook nu weer juist als zondag tegen Zeeburgia, was de achterhoede zeer zwak. Het afdekken der spelers liet veel te wensen over en vooral de twee in vallers, Cornelissen en Blom. hadden hieraan schuld. De achterhoede liet de spelers van Hollandia veel te ver naar zich opdringen, met het gevolg, dat een scherpe pass meestal fataal was, waar door drie doelpunten op hun rekening komen. Hollandia daarentegen ging weer met meer enthousiasme op in haar spel "n een zeer hoog tempo bouwden de gasten de een na de andere aanval op. Het was alleen in de voorhoede van Hol landia niet helemaal in orde. want de vele kansen, die vooral midvoor Bos kreeg, werden niet benut. Direct na de aftrap, Lugdunum speelde met de sterke wind tegen, gingen de gas- in een hoog tempo ten aanval. Lug dunum bood hardnekkig tegenstand, maar in de 17e minuut moest Planjer het leder uit doel halen. Van een misser van Hoekstra, maakte midvoor Bos han dig gebruik, to.en hij de bal in het door Planjer verlaten doel liep (01). Hol landia bleef daarna steeds het beste van het spel geven. En zo moest de groen- witten achterhoede drie corners in drie minuten toelaten, doch uit al deze cor ners werd niet gedoelpunt. Daarna slaag de Lugdunum erin het tempo iets op te voeren, waardoor er meer vaart kwam in de aanvallen. In de 37e minuut ge lukte het Lugd. gelijk te maken, toen een goede voorzet van Teeuwen naar dc binnengekomen Mizee, door deze terug geplaatst werd naar Filippo, die met een kopbal keeper v. d. Kooy kansloos sloeg (11). Nogmaals in de 40e minuut een prachtige kans voor de Leidenaars, maar de voorgegeven corner werd door Filip po juist naast geschoten. Een minuut voor de rust namen de gasten weer de leiding. Er volgde een voorzet van mid voor Bos naar De Fiord, die goed door plaatste naar v. d. Berg en deze gaf zijn club opnieuw de leiding (12). Na de hervatting kwamen de bezoe kers al gauw weer in de meerderheid. En na 2 minuten wisten zij hun voor sprong te vergroten. Door een fout van linksback Ligtvoet, plaatste De Boer de bal over deze heen naar v. d. Berg, die keeper Planjer het leder voor de derde maal uit het net liet halen (13). Lug dunum gaf zich door deze achterstand niet gewonnen en vocht onvermoeid ver der en wist na 2 min. spelen 2 doelpun ten te scoren, het eerste uit een verre pass door het midden van de ver naar voren gekomen back Ligtvoet naar Krijgsman, die deze pass afmaakte met een voortrefelijk doelpunt na 15 minu ten spelen (23). Bij een snelle aanval van Krijgsman gaf deze door naar Mizee die de bal eerst in de handen van de keeper schoot, die de bal uit zijn handen liet vallen, waarop Mizee geep fout maakte en teruggesprongen bal inkopte (33). Na 25 min. spelen benutte Ver hoeven een scherpe pass ven Krijgsman, liep snel langs de back en wist ook kee per v. d. Kooy te passeren (43). Na dit doelpunt evenwel beging Lugdunum de fout zich in de verdediging terug te trek ken. Zelfs Jan Verhoeven verhuisdde naar achter. Dit werd de groen-witten noodlotig. want de voorsprong, die zij hadden verkregen door hard werken, werd in de 39e minuut teniet gedaan. Uit een corner werd de bal hoog voor het doel geplaatst door De Boer, en de lange midvoor Bos kopte over Hoekstra langs Planjer in (44). ATLETIEK De Amerikaan Cliff Blair heeft te Needham (Massachusetts) het wereld record kogelslingeren verbeterd en ge bracht op 65.956 meter. Het officiële re cord staat op naam van de Rus Mikael Krivonosov met 64,33 meter en werd op 4 augustus 1955 te Warschau gemaakt. Daarna slingerde Krivonosov de kogel nog 64,52 meter en 65 85 meter ver, resp. op 19 september 1955 te'Belgrado en 25 april 1956 te Moskou, doch deze prestaties zijn nog niet door de IAAF erkend. De Amerikaan Blair moest na zijn pres tatie uren lang wachten voordat hij er zeker van was, dat hij het wereldrecord van de Rus had verbeterd. Bij het na meten bleek het lint te kort te zijn, en aangezien records uitsluitend worden er kend indien het nameten gebeurd is met één lint en in één keer. werd een offi cial weggezonden om een langer lint te gaan halen. Een ander official bleef tussen bij de plek waar de kogel van Blair was neergekomen en tenslotte kon men 4 uur later Blair mededelen, dat hij de prestaties van Krivonosov had o troffen. Zaterdag 7 juli en zondag 8 juli wor den op de sintelbaan Nenyto te Rotter dam de Zuid-hollandse kampioenschap pen gehouden. Bijna alle vooraanstaande atleten uit Z.H. schreven in, o.m. bij de dames Puck van DuyneBrouwer, Hilde Veth. Selma Heystek. Imke Vaal, Stien Schreleman, Corrie Huygen. Bij de heren komen o.m. aan de start Jan Fekkes. Herman Coenen. Harry de Kroon, Bart Verwey, Kees Koch. Jan Parlevliet. Fred Moerman, Vergeer, Koudijs en Blanken stein. De uitslagen van de gistermiddag ge houden draverijen en rennen te Duindigt luiden: J^igglerprijs: 1. Urban Hollandia (W. H. Geersen) 1.35: 2. Ukas; 3. Tapult S. Toto w: 1.40: pl: 1.10, 1.20, 1.40; gek: cov: 3.10. NietstoqevmlskMs een bote huismuwi) 'ten krachtig schot rat de aanval stuiten!) ütÉi Êmm Nadat Jacques Anquetil de vorige week met succes een aanval gedaan heeft op het werelduurrecord van Fausto Cop- pi. hebben twee andere renners te ken nen gegeven, dat zij op hun beurt willen proberen het nieuwe record van Anquetil te verbeteren. De landgenoot van Anquetil, Isaac Vi- tre en de Italiaan Donato Piazza willen in september van dit jaar eveneens op de Vigorellibaan te Milaan een poging doen het werelduurrecord op hun naam te brengen. Zoals bekend was Anquetil de eerste renner in de historie die met 46.159 km. boven de 46 km. is gekomen. Gevestigde personen van 15 tot en met 30 juni. C. J. A. van Agtmaal, ver pleegster, De L. de Kanterstr. 32. G. Al- berda en fam., ingenieur. Mariënpoelstr. 41. C. M. van Bemmelen, Pietersk.koor- steeg 30. A. H. Binr.ekamp en fam., chauffeur (vracht), St. Jorisstg 17. A. Blussé van Oud Alblas. Breestr, 73a. J. den Boer. 11. verpleger, Noordeinde 2a. G. Bortuzzo, granietwerker, Potgieter laan 10. E.M. J. Bosch, hulp in de huisn Weidehof 11. J Bruinsma 11. verpleeg ster. W. Singel 27. D. Castelrotto, gra nietwerker, v. Baerlestraat 12a. R. F. Donders, W. Singel 70. A. Figee en fam., waterbouwkundige. Burggravenln 141. Th. J. KnolFrenay en fam., A. van Bu- renhof 18. J. M. van Gurp, automonteur, Noordeinde 2a. C. A. U. de ReusHug en fam., Haagweg 56. W. M. M. Hessing Kersten. Kaarsenmakersstr. 7. C. Klein, matroos I KM, Suringarstr. 35. D. Klein en fam., meubelspuiter. Middelstegracht 34. F. J. S. W. Körner. Brederostr. 32. J. Kuiper, kinderjuffrouw. Breestraat 84. T. T. Kwee en fam., koopman, A. van Burenhof 53. J. H. Lambeck en fam., wagenvoerder NZH. Boshuizerkade 53 M. P. Mulder, H. de Grootstr. 24a. J. A. A. Nobel, Brederostr. 32. R. F. J. Noord- hoek Hegt, Rijnsburgerweg 14. R. Petoz- zi, granietwerker. Hogewoerd 154. M. S. van Polanen, militair. 4e Binnenvestgrt 13 A. Ober—Quint, rijksambtenaar PTT, Druivenstraat 42. G. C. M. Reijers, Vree- wijkstr. 16a. A. W. Schreurs, De Sitterln 11a. J. K. van Splunter en fam., metaal knipper. Prinsenstr. 65a, J. C. van Stein, mangelster, Utr. Jaagpad 81. C. W. The- singh. Merelstr. 17. H. H. Tolsma, kellner, Roodborststr. 28. M. de Wit, huisschilder Herenstg 21a, H. J. Wijfje, dienstbode, Oude Rijn 22. Vertrokken personen van 25 tot en met 30 juni A. van den ElshoutAdama v Scheltema, Rapenburg 95, Ver. Staten v Noord Amerika. W. A. BlekkinghAlke made. Morsstr. 58, Den Haag, A. Dekenln 152. G. J. Bakker, Os en Paardeln 48, Delft, Prunusln 45. M. J. Barendrecht, Herenstr. 126, Den Haag, Snelliusstr. 33. N. CamusBasler en fam., Maresingel 51a, Frankrijk. A. G. O. van Bemmelen en fam., Boerhaavelaan 34, A'dam, Achil- lesstr. 1121. E. M. van den Bergh, Witte Singel 10, Roosendaal ca NB, Raadhuis straat 1. E. J. Bicker Caarten, Nieuwe Rijn 26. Wassenaar. Teylingerhorstln 25. A. C. BosmanBootsman. B. Korffstr. 1, Frankrijk. J. Brussee, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, W. Pyrmontln 22. N. Bunge, Witte Singel 37, Geleen, Irenelaan 4. M. Dessauvagie, Roodenb.str. 37, Den Haag, Copernicusstr. 116. M. K. Dhar, Houtlaan 29, India. H. P. van Dijk. Rijnsb.weg 127, Zuid Amerika. C. H. Epker, Pietersk.- koorsteeg 12, Middelburg, Dam 16. H. Norton. Toto w: 6.70; pl: 2.20, 1.90, 1.70; gek: 10.—; cov: 4.20. Insulindeprijs: 1. Rascal Hanover (H. C. ten Hagen) 1.27.9; 2. Rebecca; 3. Rosa Gregor. Toto w: 12.80; pl: 4.70 4.20; gek: 58.40; cov: 6.70. Kalidaprijs: 1. Unita Zora (J.- Wage naar jr) 1.31; 2. Ralph Erebus; 3. Sir Kerigan. Toto w: 2.pl: 1.40, 2.60, 2.90 gek. 3.cov: 10.10. Karei Plutoprijs: 1. O Marijke (L. J. van Harlingen) 1.23.5; 2. Morning Star; 3. Rose Marie. Toto w: 4.i pl: 1.10, 1.20, gek: 2.80; cov: 3. Dollardprinsprijs: 1. Roddelaar (F. Delbrassine) 1.51.8; 2. Hildago; 2. Douce France. Toto w: 5.50; pl: 1.90, 1.50, 4.60; gek: 5.20; cov: 5.10. Durocprijs: 1. Aquavit (E. van Dijk) 2.07; 2. Alluvio; 3. April's Flower. Toto w: 3.30; pl: 1.20, 1.70; gek: 8.50 cov: 6.20. Totale omzet: 50.130. POSTDUIVEN C.c. Rijn en Gouwe Concours met 36 duiven vanf Pt St. Maxcence, gelost 6.15 uur met harde z.w.-wind, Snelheid eerste 1680 m. Uitslag: W. de Water, Waddinxveen 1-20; H. v. Dijk, id. 2; J. Degenkamp, Boskoop 3-10; P. Bonefaas, Waddinxveen 4; A. Lam, id. 6: A. van Vliet, Woerden 6; W. H. v. d. Muiden 7- 17-22-24; W. Rngelensteijn, Waddinxveen 8; T. Rip, id. 9; G. Lamoree, Boskoop 11; Gebr. Oosterman, Aarlanderveen 12-14- 16-23-25; G. v. Klaveren. Koudekerk 13; A. Verhoef. Boskoop 15; P. Borges, Al phen 18: H. J. v. d. Berg, Waddinxveen 19; Gebr. de Wit, Koudekerk 21. Stijf en Stram? Hn hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheu matische pijn. Advertentie. Fleischer, Plantage 8, Oostenrijk. G. H. Geertshuis en fam., Pasteurstr. 38a, Weesp. J. Tooropstr. 17. A. de Graaf en fam., Sieboldstr. 42. Brazilië. M. A. J. Gros, Hooigrl 28, Utrecht, Balyeln 13. H. W. van Helsdingen, Rapenburg 4, Den Haag, T. Schwartzestr. 68. C. Heijn, Groenhovenstr. 6, Bloemendaal, Aerden- hout. Nachtegalenln 7. K. Hoen. Weide- hof 24, Hoog -and-Sappemeer, Sportter- reinstr. 76. K. G. van de Hoeven en fam., L. Morsw. 42, Utrecht, Singelstr. 11. J. D. StaalHolleman, W. Singel 19. R'dam, J. Fransstr. 187 IV. M. Sillem—v. d. Ho- nert, Fruinln 11, Ver. Staten van Noord Amerika. J. A. Jansen. Kraaierstr. 11, Den Haag, Goeverneurln 383. H. A. Jalgersma. Vreewijkstr. 6. Oegstgeest, Endegeesterln 1. F. J. de Jong, P. J. Blokstr. 43. Uden. Zeelandsedijk 10. A. J. Kok, Zonneveldstr. 17. R'dam. Zwaan hals 199. K. H. de Kroon, Rapenburg 116, Enschede, Hengelosestr. 360. D. van der Linden en fam... Wagenstr 1. Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstr. 202. H. Lodder en fam.. Cobetstr. 42, Den Haag, Maarsber- genstr. 19. R. Mann, Oude Vest 35, Den Haag. Plaats 13. H. E. T. E. Mathon, St. Rijn 11. Den Haag, Ruijchrockln 125. H> M. Meulendijks. Herensingel 32, Valkens- waard. Blindestr. 6. W. F. Meijer, H. de Vriesstr. 61. Apeldoorn, Westenenkerk- weg 43. G. C. Nijhuis, L. Mare 52. Enge len A 22. B. Oosterhuis. Kam. Onnesln 56, Den Haag Den Bergseln 66. A. Piket, 4e Binnenv.grt 20a, Vlijmen, Kloosterstr. 20. J. du Pon, Breestr. 89. Leiderdorp, Achthovenerweg 2. F. du Prie en fam., Utr. Jaagpad 29, Zoeterwoude. Vrouwen- weg -41. P. J. van der PuttenReijneveld Hogewoerd 79, Noordwijk, Voorstr. 133. W. TaapkenRogier, O. Vest 33D, Hil versum, Utrechtseweg 43. C. W. M. Roos en fam,, Calandstr 61. Leidschendam a.b. ws. (Veursestr.weg). M. A. C. Rost van Tonningen, Kloksteeg 14, Den Haag. Ko ningsplein 34. C. C. van de Ruit, Burg- steeg 5, Brits Borneo. J. G. de Ruiter, Varkenmarkt 7. Avereest, Balkbrug Om- merweg 67. J. van Rijsinge en fam., R. en Schiekade 125, Vlaardingen, Pr. Bern- hardln 2. E. Schwalben, Burggravenln 209, Ver. Staten van Noord Amerika. M. H. C. Smid, Lammensch.weg 58. Win terswijk. Gasthuisstr. 34. Soewarjo, Jac. Catsln 28, Duitsland. A. L. Sollewijn Gelpke, Noordeinde 30, Delft, Almonde- str. 20. J. WerkhovenStikkelorum en fam., B. Ballotstr. 10, Indonesië. L. C. E. Stratmann. Breestr. 49. Duitsland. P. G. M. van Velzen, Varkenmarkt 4, Indone sië. L. RobbersVerboog, v. 't Hoffstr. 27a, Indonesië. A. Vergunst en fam., Hoogl. koorsteeg 2, Ver. Staten van Nrd Amerika. J. Vermond. Alexanderstr 49, Haarlemmermeer, woonwagenkamp. L. Vioen. A. Paulownastr. 43, Vlaardingen, Schiedamseweg 155. A. M. de Vlaam, J. de Wittstr. 38. R'dam, W. Nagelln 21. A. M. Vogelaar. Julianastr. 47, Noordwijk, 't Joosje 18. G. LammersVolbeda, Hooi- grt 86a, Zwitserland. J. Wansink, Gere- grt 16, Utrecht Croeselaan 89 bis. J. Wa terreus. Hooigrt 11-29, R'dam Bahrein - straat 14d. M. C. VerbeekWeijermans, Nw Rijn 82. Haarlemmermeer, Gaaistr. 26. D. Wijbenga en fam. Stieltjesstr. 61, Delft, A. v. Solmsln 14. BEHEERS U In verband met de wettelijk toe gestane maximum-snelheid van 40 kim. voor bestuurders van rijwielen met Ihulpmotor, heeft het verbond voor veilig verkeer in een oproep tot de bromfietsers nadrukkelijk hun aandacht gevraagd voor artikel 26 van de wegenverkeerswet, waarin ver boden wordt zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt be lemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht. Dit verbod geldt voor alle wegge bruikers! Bij controles, aldus de oproep, zal de politie dan ook ongetwijfeld dit algemeen veiligheidsartikel in daar voor in aanmerking kamende omstan digheden hanteren en een beroep op de toegestane maximum-snelheid van 40 km. niet zonder meer aanvaarden. Het verbond voor veilig verkeer raadt daarom alle bromfietsers met klem aan zich de nodige discipline op te leggen. Scheepsberichten AXELDIJK 3 Vitoria. BAARN 2 Cal- dera CAMITIA 2 Curacao. DORDRECHT p. 2 Flores Az. n. Batonrouge HISPANIA 2 Bilbao. INDRAPOERA p. 2 Gibraltar n. Cowes. KARIMATA 2 A'dam. KATE- LYSIA p. 2 Ras al Hadd n. Abadan. KO- RATIA 2 Malta n. Bahrein KOTA AGOENG p. 2 Minikoy n. Belawan. MARPESSA St. Vincent. MODJO- KERTO 2 v. Tj. Priok n. Bintang. OMA- LA 2 Malta. ORANJE p. 2 ^-bang n. Be- lawari. PRI*TS JOHAN WILLEM FRISO 2 Le Hav-" SLIEDRECHT 2 te Ban- darmashur. WILLEM RUYS p. 2. I '*sa- bon n. Southampton. ZONNEWIJK 30 te Sru:cdam. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM (OS Dene volgde de bruingevlekte dun ne vinger, welke wees naar de heu vels, die boven de vallei uitrezen. „In die Andiguaijheuvels zijn vele geheime passen en schuilplaatsen", ging Rimarez voort. „Daar ligt Sagas- ta verscholen. Ik zou er wel duizend dollars onder durven verwedden, dat hij het was, die dat vervloekte schot loste". Rimarez nam zijn hoed af en be keek die met deernis. Zelfs nu na een fles van die uitstekende wijn, ge voelde hij zich onbehaaglijk, hoe dicht dat schot er bij was geweest een eind te maken aan zijn leven. Dene zat na te denken. Hij begon de bedoeling van het bezoek van het jongmens te begrijpen. „U heeft me zeker nog meer te zeggen, denk ik", merkte hij na een korte pauze op. „Ja, ik ben hier gekomen om u te verzoeken mij te helpen Sagasta op te zoeken en mij te voorzien van een escorte, om hem naar San Marino terug te brengen". „Dat is werk voor militairen", ant woordde Dene. „Mijn volk en ik zijn mannen des vredes. Wij verlangen volstrekt niet ons met politieke of militaire zaken te bemoeien. Haal uw soldaten en doe wat ge wilt op mijn grondgebied". „Het was mijn vaders uitdruk kelijk© wens, dat ik geen soldaten mee zou nemen naar Beau Desir. Ik mag zeggen, dat deze wens voort sproot uit hoffelijkheid jegens u. Ik laat de regeling geheel aan u over. Ik ben hier gekomen om Sagasta te zoeken en ik verlang uw hulp". „Die zal ik u geven", verklaarde Dene onmiddellijk. „We zullen samen gaan". ,Dat is totaal onnodige waag halzerijprotesteerde Rimarez. „We zouden op zijn minst een escorte van zes man moeten meenemen". Sagasta is waarschijnlijk alleen", zei Dene minachtend. „Wij beiden zouden hem desnoods met geweld ge makkelijk kunnen gevangen nemen". „Ik protesteer werkelijk. Ik Grote hemel!" Kapitein Rimarez was opgestaan en naar het wijd open raam gelopen. Hij stond daar gedurende het begin van zijn laatste zin. Plotseling bestierven de woorden op zijn lippen. Zijn ogen waren gekluisterd aan de open ruimte voor het raam van de school en zijn gelaat had de uitdrukking van iemand die plotseling onwel is geworden. Dene schrok van zijn voorkomen en kwam snel bij hem staan. „Wat ter wereld is er aan de hand, Rimarez?", riep hij uit. „Ben je ziek?" Maar Rimarez kon niet meer doen dan zijn wijsvinger uitsteken en naar het raam van de school wijzen. HOOFDSTUK XXIII. Een geel lint. Het duurde verscheidene ogenblik ken voor Rimarez voldoende beko men was, om te kunnen spreken. Hij zag er uit als iemand die ten prooi, was aan hevige angst. Zijn slappe wangen zagen loodkleurig en hij stond op zijn benen te wankelen. Al die tijd keek hij onafgewend naar een bepaalde plek aan de overkant van het plein met de ogen van iemand, die een geestverschijning ziet. Toen begon hij tegen zichzelf te spreken. Hij scheen er niet van bewust te zijn of vergeten te hebben, dat hij niet alleen was. „Het was een geest", zei hij, „een droom! Maar ik heb haar gezien! Grote hemel, ik heb haar gezien!" Toen keerde hij zich om en Dene naast zich ziende, stootte hij een ge maakte lach uit. „Ik vrees, dat ik u heb doen schrik ken", zei hij. „Ik ben niet geheel mij zelf vandaag. Het komt van die nachtelijke rit. Ik vei'beeldde me daar iets belachelijks. Wie woont er daar in dat huis aan de overkant? Dat huis met die bloemen?" Toen begon Dene te begrijpen en hij dwong zich tot een leugen. „Onze schooljuffrouw", zei hij. „Hoe lang is die al hier?" „Vanaf dat wij ons hier gevestigd hebben". „En hoe heet ze?" 1 „Mercier. Ze is 'n Fr As-Canadese". Rimarez had die naam blijkbaar nooit eerder gehoord. Hoewel gerust gesteld, was hij toch niet geheel vol daan. „Heeft ze ook familie hier?", vroeg hij. „Een broer misschien?" Dene schudde het hoofd en ant woordde: „Zü is voor ons allemaal een vreemdelinge". Rimarez ademde hoorbaar en zei: „Ik word gekweld door een allerzon derlingste waanvoorstelling. Ik vraag u verlof een ogenblik te mogen spre ken met de vrouw, wier gelaat ik zo even gezien heb". „Daar is niets tegen", antwoordde Dene bedaard. „Ik zal een boodschap sturen en haar vragen of wij bij haar mogen komen". Hij nam een vel papier van zijn schrijftafel en schreef daarop met potlood: „Rimarez is hier. Verbeeld zich u gezien te hebben. Staat er op naar u toe te komen". Hij vouwde het dicht en gaf het aan Brown. Deze stak het plein over en kwam bijna dadelijk weer terug. „Juffrouw Mercier zal over vijf minuten gekleed zijn. Het zal haar aangenaam zijn, als u dan bij haar komt, mijnheer", was het antwoord. Beide mannen hoorden deze bood schap met evenveel opluchting. Dene, die totaal onbekend was met de familiebetrekkingen tussen deze men sen begon zich af te vragen of zijn leugen misschien onnodig was ge weest. Hij liet Rimarez even alleen om de paarden te bestellen en zijn revolver te laden. Toen hij terug kwam zag hij Rimarez snel overlopen naar het huisje aan de overkant. Met een bang voorgevoel keerde hij om en ging hem achterna. Toen Rimarez van de schok beko men was, had hij bij zich zelf uit gemaakt, dat hij zich onmogelijk kon vergist hebben. Hij was nuchter. Zo'n volkomen zinsverbijstering was niet mogelijk. Hij wilde de waarheid weten. Men zou hem er niet tussen nemen! Maar toen hij het kleine ver trek binnentrad, was het beslist een onbekende, die hem met verbazing aankeek. Zij had grijs haar en een ge rimpeld gelaat. Ze droeg een bril en haar gestalte vertoonde reeds de vor men van de middelbare leeftijd. Dene, die over Rimarez' schouder keek, was niet minder verbaasd dan deze, toen ook hij een geheel vreemd iemand zag. „Neem me niet kwalijk", stamelde Rimarez, „ik dacht, dat ik daareven een gelaat aan het raam herkende". „Het was het mijne en van niemand anders'", antwoordde de dame. „Het is overigens veel te vroeg voor be zoekers hier". Het was goed, dat Rimarez de blik van verbazing en bewondering op Dene's gelaat niet zien kon. Deze begreep er zelf niets van. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8