„DE PEL" WAS EEN DAGJE OVER ZIJN TOEREN DOE IE MET DE DE EIIDCf VOOR IN HET PELOTON EN OVERAL BIJ ZIJN! s TOUR-PRIJSVRAAG Etappe-prijsvraag Tactiek voor de Oranje Ploeg: Nederlanders brachten longen ais fietspompen mee 2/ De 200.000ste km Het complete rennersveld Thans een dubbele hoofdprijs Hoe is het mogelijk1 DONDERDAG 5 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 LAATSTE DAG IN REIMS Orde en rust heersten er in Reims op de vooravond van de start voor de 43e Ronde van Frankrijk. De organisatori sche machine, geleid door zeer bekwame en ervaren mensen, liep als geolied. Men had de tentoonstellingshal op perfecte w(jze ingericht en geen official, geen ploegleider, geen mecaniciën, geen jour nalist behoefde naar een afdeling te zoeken: alles was op duidelijke wijze aangegeven en op praktische wijze inge deeld en ingericht. Tussen de bedrijven door werd nog even naar het Circuit van Reims gereden om een proef af te nemen met een directe radio-uitzending op een geheim gehouden golflengte, welke kan worden opgevangen door de ploegleiders, de officials en de journalisten in de resp. volgwagens. Het was de organisatoren van de Tour de France al lang een doorn in het oog, dat in de Giro d'Italia vanuit de wagen der koersleiders inlichtingen over de stand van de wedstrijd, eveneens via een speciale golflengte werden gegeven, het geen niet alleen een goede gang van za ken bevorderde en de anders zo woelige karavaan een zekere rust gaf. maar te vens konden alle belangrijke bijzonder heden, vooral als de jachten op hun hoogtepunt waren, worden verstrekt, waardoor volgers en persvertegenwoor digers een veel beter overzicht en daar door een juister inzicht kregen over de stand van zaken. De proefneming op het Circuit van Reims slaagde uitstekend. Voor de dokter. Op het signaal „Voor de dokter" had den de Nederlandse renners zich keurig op tijd in de tentoonstellingshal gemeld om zich in de met jute gordijnen geïm proviseerde onderzoekkamers van dokter Dumas te meten, wegen en de pols te laten voelen. Maar bij die oppervlakkige inspectie van hün lichamelijke conditie bleef het niet. Dokte* Dumas en zijn assistenten hadden een moderne appara tuur meegebracht om ook nog iets meer van onze wieler-atleten te weten te ko men. Dat alles nam nogal tijd in beslag. Bij de meting was er even spanning, toen de maatlat voor Michel Stolker 1.85 meter aanwees en vlak daarna Daan de Groot zijn rug tegen het meethout strek te. Hij kwam 3 centimeter hoger dan de Utrechtenaar. Maar die laatste nam even later revanche bij een nieuwe en voor het wachtende groepje veel interessan tere krachtmeting.- Dat was dé 'wedstrijd op de spirometer, een apparaat, dat aan-r geeft, hoeveel liter lucht een kandidaat in één ademstoot door een mondstuk kan blazen. Wout Wagtmans liet de wij zer 4.1 liter aanwijzen, ,Piet van de Bre- kel 5 liter en Daan de Groot onder grote belangstelling van een aantal Fransen en Spanjaarden niet minder dan 6.8 liter. Eerste record. Zover had geen van de buitenlanders het gebracht. Dokter Dumas klopte hem bewonderend op de schouder en noemde hem de kampioen-. Maar terwijl lange Daan nog steeds stond te glunderen perste Stolker met bolle en paarsaanlo- pende wangen de naald naar 6.9 liter. De Tour-arts greep in oprechte verbazing naar het hoofd „Die knaap heeft longen als een fietspomp", riep hij. Overigens legde hij uit, dat het vermogen om een geweldige ademstoot te produceren nog niet veel zegt omtrent de adembeheer- sing van de man. En op die beheersing komt het in de wedstrijd juist aan. Minder amusant, maar zeker even be langrijk waren het opnemen van de bloeddruk en het maken van het elektro cardiogram, waarmede de hartfuncties gecontroleerd worden en waarbij de „pa tiënt" enige tijd op een onderzoek-tafel is uitgesterkt. Debutant Sjef Lahaye werd wel even bleek om de neus, toen men hem de banden om polsen en enkels knelde. Vooral toen de geroutineerde Gerrit Voorting langs zijn neus weg opmerkte, dat je die schok zo voelde bij een elektrische spanning van 280 volt. Maar Gerrit stelde zijn jongere ploeg maat toch ook weer gauw op zijn gemak door hem een pepermuntje in zijn mond te schuiven. Kerngezond. En toen tot besluit de renners nauw keurig op steenpuisten onder de loupe werden genomen, vooral op de plaatsen waar wielrenners die pijnlijke infecties nogal eens hebben, gaf dit natuurlijk alle gelegenheid om er een jolig afscheid van te maken. „Uw jongens zijn kerngezond", luidde de conclusie van de dokter en daar was iedereen toch maar erg blij mee. Want Etappe plootten Provincie grenzen 1°£toppe 223km 2°Etopp» 208km 3°Etoppc 225km BUG/C frasss V dKTHUNE A CLTPOL FF*AHKRUK .cthclI J»» -Lï CHATEAU® L» ■nBLANCY-SUB-SfiESLE ANEUFCHATEL-EN-BRAY ySAIMT-SAENS Kf™?^i'f®Ravito"i€r,n9 het loop niet altijd zo vrolijk af in de tent van dokter Dumas. Dat had de wes telijke regionaal Fernand Bouvet onder vonden, die na de eerste inspectie naar het ziekenhuis was doorgestuurd voor een röntgenonderzoek. Daarvan was het resultaat geweest, dat Bouvet zijn plaats in de westelijke équipe van Frankrijk aan Hassenforder heeft moeten afstaan. Na het bezoek aan dokter Dumas en zijn helpers gingen de tien Nederlandse ren ners nog even een kijkje nemen in de bevoorrradingsafdeling. Vooral voor de nieuwe" truien hadden ze belangstelling. Oranje is ditmaal de kleur en wel voor de eerste keer met een brede blauw-wit- rode band in het midden. In Frankrijk is het nog steeds niet doorgedrongen, dat de horizontale banden van de Nederland se vlag in de volgorde rood-wit-blauw zijn. Voorlopige tactiek. De Nederlandse ploeg heeft verder de gehele dag rust gehouden. Training was niet nodig, men heeft voldoende kilome ters in de benen zitten om het ongetwij feld scherpe tempo van de étappe naar Luik te kunnen bijhouden. De massage tafel van Louis Guerlache werd druk ge bruikt en daarna heeft Pellenaars zijn mannen verzameld voor het gezamenlijke praatje. De taktiek voor de eerste drie, vier étappes werd besproken. Zonder in bijzonderheden te treden, want tenslotte is het niet gewenst, dat de te volgen "tac tiek vóór de aanvang van de wedstrijd naar buiten bekend geraakt, mogen wij toch wel uit de school klappen, dat de jongeren, de debutanten inbegrepen, zo veel mogelijk zullen proberen in de voor ste gelederen te rijden. En als zij een kans krijgen om in de beslissende slag een woordje mee te praten, dan mogen zij dat gerust doen, heeft Pellenaars ge zegd. Hij is een verwoede tegenstander van het als maar in de wieltjes rijden. Achterin het peloton is een étappe nog nooit beslist. Voorin gebeuren de be langrijke dingen en als de renners zich willen onderscheiden en een brok van de prijzen bemachtigen, dan moeten zij op kop van het peloton te vinden zijn. Wout Wagtmans heeft er zin in, in de Tour de France van dit jaar. Door allerlei om standigheden komt hij geladen aan de start. Hij wil meespelen met de andere groten, zoals hij dat ook in 1953 heeft gedaan, toen hij enkele étappes heeft ge wonnen. En over Jan Nolten, die vurig hoopt, niet teveel door pech achtervolgd te worden, behoeven wij niet verder uit te wijden: Hij zal vechten voor een goede plaats in het algemeen klassement en in de bergen hoopt hij'er bij te zijn. De „Ronde van Frankrijk" zal dit jaai haar 200.000c kilometer bereiken in de rit NamenRijssel bij het doorrijden Cusoing (Nord). Om dit feit te vieren zal de premie „Henri Desgrange", die ge woonlijk tegenover zijn monument op de top van de Galibier wordt betwist, thans te Cusoing te winnen zijn, waar de veld wachter zoals de foto laat zien met krijt de lijn van de 200.000e kilome ter aangeeft. Pierre Barbotin Gilbert Bauvin Louis Bergaud André Darrigade Jean Forestier Rafaël Geminiani Frangois Mahé Jean Malléjac René Privat Antonin Rolland Ploegleider Marcel Bidot. ITALIë Pierino Baffi Agostino Coletto Angelo Conterno Nino Defilippis Alessandro Fantini' Pasquale Fornara Pietro Giudici Bruno Monti Gastone Nencini Arrigo Padovan Ploegleider Alfredo Binda BELGIë Jan Adriaenssens Jean Brankart Alex Close Alfred Debruyne Gilbert Desmdt Raymond Impanis Marcel Janssens Stan Ockers Rich. v. Genechtejn André Vlayen Ploegleider Sylveer Maes. NEDERLAND Daan de Groot Jos Hinsen Jef Lahaye Jan Nolten Mies Stolker Piet v. d. Brekel "Leo V. d. Pluym Wies 'van Dongen Gerrit Voorting Wout Wagtmans Ploegleider Kees Pellenaars Fred. Bahamontes Salvador Botella Galbriël Company Miguel Chacon Jesus Lorono René Marigil Carmelo Morales Miguel Póblet Bernardo Ruiz José Serra Ploegleider Luis Puig Esteva ZWITSERLAND Werner Arnold Jack Bovay Claude Frei Jean Gret Hans Hollenstein Fausto Lürati Remo Pianezzi Fritz Schaer Max Schellenberg Ernst Traxel Ploegleider Alex Burtin LUXEMBURG A. Barbosa (Port.) Aldo Bolzan (It.) Marcel Ernzer Charly Gaul Edmond Jacobs Willy Kemp Nicolas Morn B. Robinson (Eng.) Jangi Schmidt Jempi Schmitz Ploegleider Nicolas Frantz N.O.-CENTRAAL Ugo Anzile Mario Bertolo (It.) Roger Chupin Adolphe Deledda Camille Huyghe Pierre Pardoen Raymond Reisser Gilbert Scodeler Pierre Scribante Roger Walkowiak Ploegleider Sauveur Ducazeaux Roger Ohaussabel- Jean-Bapt. Dotto Raymon Elena Lucien Fliffel José Gil (Sp.) Nello Laurédi Jean Lerda Raymond Meyzenq Joseph Mirando Vincent Vitetta Ploegleider Marius Guiramand WEST Armand Audaire Arthur Bihanmc Rog. Hassenforder Louis Caput Claud'e Le Ber E.ugène Letendre Joseph Morvan Fernand Picot Maurice Quentin Joseph Thomin Ploegleider Leon Le Calvez ILE DE FRANCE Nicolas Barone Stanislas Bober Seamus Elliot (Ier) René Fournier Raym. Hoorelbeke Jean Le Guilly Francis Siguenza Henri Siteu Jean Skerl Alfred Tonello Ploegleider Julien Prunier ZUID-WEST Philippe Agut Pierre Beuffeuil Albert Dolhats Georges Gay Robert Gibanel Marcel Guitard Valentin Huot Maurice Lampre Tino Sabbadini Jacques Vivier Ploegleider Paul Maye Nare dagen? Aloe en mat? U voelt U weer "stralend na °en AKKERTJE ZWEMMEN Willemse maakte te Wassenaar recordtijden Guur weer was er de oorzaak van. dat slechts een gering aantal toeschouwers op de derde avond van de internationa le militaire zwemkampioenschappen te Wassenaar was verschenen. Begonnen werd met het vechtszwemmen, oefening 1, dat slechts weinig spanning bracht en tot resultaat had: 1. en kampioen Karlsson (Zweden) 52.9: 2. Desmit (B.) 57.7; 3. De Vust (Ned.) 1.05.3; 4. Besem (Ned.) 1.08.7; 5. Elvin (Zweden) 1.09.5. Vervolgens kwamen 3 series van de 100 m. vrije slag. De Egyptenaar Shafy leverde felle strijd met de Nederlander Tjebbes, die met gering verschil in de Egyptenaar zijn meerdere moest erken nen. Ook in de tweede serie toonde zich een Egyptenaar de sterkste. Bahnassawy zegevierde hier in 1.03.4. In de derde serie tenslotte was het Willemse (Ned.) die als enige deelnemer binnen de mi nuut zwom: 59.1 sec. De waterpolo wedstrijd Frankrijk- Ver. Staten was met 3—1 voor Frankrijk. De 1500 m. bracht een afgetekende ze ge voor de Nederlandse 100 en 1500 m. kampioen en recordhouder op de 200 m. Willemse. Op de helft van de afstand lag de Belg Coopman reeds 100 m. achter, de Egyptenaar Moh. Hassan was uitge vallen wegens kramp en slechts Mont- seret (Fr.) bood nog enige tegenstand van betekenis. Dat Willemse in uitste kende vorm was bleek wel uit zijn tijd, 19 min. 22 sec. hetgeen een nieuw Ned. record, een neiuw Ned. militair record en een internationaal militair record be tekende. Het oude record stond op naam van Ten Thije (LZO) met 19 min. 30.5 sec., welke tijd hij op 6 september 1953 te Boedapest liet afdrukken. Het gevechtszwemmen, oef. 2 waar van dinsdagavond een serie ongeldig werd verklaard, werd gisteravond in zijn geheel overgezwommen, zodat ook de reeds gezwommen serie herhaald werd. De uitslagen hiervan luiden: le serie: 1. De Vust (N.) 1.04.5; 2. Procope (Fr.) 1.04.7; 3. Elvin (Zweden) 1.13.1; 4. Bil ling (Zweden) 1.20.-; 5. De Rijk <N.) 1.21.6. 2e serie: 1. Furberg (Zweden) 1.04.7; 2. d'Hiver (Fr.) 1.11.7; 3. Water (N.) 1.12.1; 4. Mannaert (B.) 1.14.3. Kees Pellenaars, die de zware verant woordelijkheid heeft voor de goede gang van zaken en van wie de Nederlandse wielerenthousiasten opnieuw successen verwachten, verkeerde gisteren de gehele dag in een nerveuze spanning. Nog steeds zijn de 200 banden, een waarde van niet minder dan acht dui zend gulden vertegenwoordigend, (een kleine berekening leert, dat het gehele rennersveld van de Tour de France voor een ton aan banden bij zich heeft), niet in Reims aangekomen. Links en rechts heeft hij getelefoneerd en van iedereen die het weten kan. heeft hij al gehoord, dat die banden donderdagmorgen in Reims zullen arriveren. Maar Pellenaars houdt niet van halve maatregelen en mochten de Italiaanse bandjes er niet zijn, dan heeft hij zich bij wijze van voorzorgsmaatregel op andere wijze ge dekt. Die vervelende geschiedenis met de banden is niet het enige wat Pellenaars dwars zit. Vlak VQor de start heeft hij plotseling het gevoel gekregen, dat hij lichamelijk moe is. Geen wonder, want hij heeft in de afgelopen maanden veel tijd besteed aan een goede voorbereiding voor de Tour de France. Behalve zijn zorgen voor het materiaal heeft hij ook de Ronde van Italië gevolgd en de Ronde van Zwitserland. Telkenmale droeg hij de verantwoordelijkheid, weken en we ken is hij dag en nacht in de weer ge weest en dit rusteloos en inspannende le ven sloopt de krachten van een mens, zelfs van de krachtmens, die Pellenaars is. In de laatste dagen is daar nog een geestelijke spanning bijgekomen. Bewust heeft hij aangestuurd op een verjonging van de ploeg en hij prijst zich gelukkig dat de vertrouwensman Piet van Ierlant en ook de sportcommissie van de WSelr ren Unie zich volledig achter hem heb ben geschaard, evenals het grootste deel van de Nederelandse pers. Maar hij is zich heel goed bewust, dat hij met deze onervaren jonge ploeg een groot risico loopt. Men verwacht van hem en zijn jongens successen. Maar zullen die in de gegeven omstandigheden komen? In vijf jaar heeft Pellenaars de Nederlandse wegrensport opgebouwd. Hij is de man geweest, die met inspanning van alle krachten en met gebruikmaking van zijn ervaring en kennis als oud-wegrenner enkele jaren met een team naar Frank rijk is gekomen dat de aandacht op zich vestigde door talrijke successen, sommige zelfs van uitzonderlijk goed kaliber. Hij is een ploegleider met voortreffe lijke kwaliteiten, maar ook de Pel is maar een mens en de spanning wordt hem soms wel eens te groot. Die moei lijkheden met Wim van Est zitten hem niet dwars. Maar de vele verborgen en open toespelingen op onjuiste manipula ties bij de afrekeningen na de grote étappenkoersen hebben hem sterk aan gegrepen. Want die praatjes zijn niet waar en hij kan dat bewijzen ook. En intussen gaat men met die „roddelarij" door, waardoor een sfeer is ontstaan waarin opbouwend werk vrijwel onmo gelijk is. Zo heeft Pellenaars de laatste dag voor de start van de 43ste Tour de France geworsteld met twijfel en onzekerheid «n een zware depressie. Gelukkig kon hij •weer lachen om een idioot gezegde van |~de chauffeur van zijn volgwagen, de kwieke en handige Jacques, die naar de wonderlijke naam van Ducoutumany luistert en voor zijn baas, evenals het vorig jaar, weer door het vuur gaat. i DE BELANGSTELLING voor onze Tourprijsvraag is overweldigend. In verband daarmede is besloten de kansen wat groter te maken. Onder degenen, die de Tourwinnaar aanwijzen zou aanvankelijk één prijs van 25,worden verloot. Thans is besloten de termijn van inzending te ver lengen en twee prijzen van 25,beschikfiaar te stellen. Voor woensdag 11 juli kunt u onderstaand formuliertje inzenden (brief of briefkaart is ook goed). WINNAAR VAN DE TOUR WORDT WINNAAR VAN DE BERGPRIJS WINNAAR PLOEGENKLASSEMENT (ploeg invullen). NEDERLANDER, DIE DE GELE TRUI ZAL DRAGEN Ingezonden door: (naam) (adres) plaats) (Op enveloppe vermelden: Tourprijsvraag) Onder degenen, die de winnaar van de tour raden wordt dus 2 X 25, verloot, voor 't bergklassement 15,en 't landenklassement 10,Wie de Nederlander raadt, die de gele trui zal dragen, dingt mee naar een prijs van 10,(Indien meer Nederlanders de gele trui krijgen, worden er ook meer prijzen verloot)-. \7ANMORGEN ZIJN WE bedolven onder de inzendingen, waarin de win- naar van de eerste etappe wordt voorspeld. Met een zeer grote voor keur voor enkele Belgen. De profetie van de tweede étappe moet morgenochtend om 9 uur op ons bureau zijn. Er zijn wielerdeskundigen, die op lange termijn kunnen voor spellen en meteen de winnaars van drie of vier étappes noteren. Wij heb ben daar geen bezwaar tegen, maar zouden het wel op prijs stellen, indien iedere étappe-winnaar op een apart stuk papier werd gezet. Anders is er geen uitzoeken aan. Met belangstelling zien we de tweede golf voorspel lingen tegemoet voor morgenochtend 9 uur. Op dat moment kan de eerste winnaar zich reeds te goed doen aan zijn 50 sigaretten of de doos vorste lijke sigaren. WIMBLEDON: Ken Rosewall versloeg Vic Seixas De eerste finalist van het Wimbledon toernooi is bekend. De Australiër Ken Rosewal heeft zich na langdurige strijd welke door de regen twee uur werd on derbroken, in de finale heren enkelspel geplaatst door een vijf sets-overwinning: 63 36 68 63 75 op de kampioen van 1953. de Amerikaan Vic Seixas. De andere halve eindstrijd, waarin de Australiër Lewis Hoad en de Amerikaan Hamilton Richardson elkaar zouden ont moeten. werd uitgesteld tot heden omdat de weersvoorspellingen slecht waren en het inmiddels duister begon te worden. Aan de internationale demonstratie- wedstrijden welke zondag 8 juli te Noord wijk worden gehouden, zullen de vol gende Wimbledon-spelers deelnemen: Ken Rosewall (Australië). Fraser (Australië), Budge Patty (V.S.), Jaro- slav Drobny (Egypte) en Davidson (Zweden). „Hoe is het mogelijk, dat Ik zo'n bal mis!", zat de Australiër Ken Rosewall op één knie te mopperen, nadat hU in zijn partij tegen de Amerikaan Vic Sei xas in de halve finale van het Wlmble- don-kampioenschap heren-enkelspel een gemakkelijk houdbare bal had laten passeren, en aan zijn gezicht was duide lijk te zien, dat hij over zichzelf verre van te spreken was. Belde spelers had den een set gewonnen en Rosewall leid de met 54 in de derde set, toen het spel wegens de regen moest worden gestaakt. WATERPOLO SLEUTELSTAD—ZIOS (DAMES) 3—1 Na vele aanvallen wist Lies Wolters de stand op 10 te brengen. De vreugde was echter van korte duur en even fraai maakte Zios gelijk (1—1). Ook in de tweede helft bleef SI.stad iets gevaar lijker en Annie Oostrom kon opnieuw haar club de leiding geven (2—1). Beide ploegen speelden fel voor de overwin ning en ook nu weer was de thuisclub iets gelukkiger toen Riek Oostrom met een fraaie doorslagbal de eindstand op 31 bracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7