Herensingelparochie nam afscheid van kapelaan C. A. Watervis PU ROL Vf lichtweek DARRIGADE De zaak-Schokking DONDERDAG 5 JULI 1956 DE LEIDSF COURANT t EERSTE BLAD - PAGINA s. Brandweer. We zullen geen namen noemen, want de brandweer is een nameloze instelling, maar we willen even de hoed lichten voor de brandweerman, die in de beruchte nacht van maan dag op dinsdag zijn pyama voor zijn lederen spuitgasten-kleding verwis selde. Hij was buiten dienst, maar bij het zien van zoveel vuur voegde hij zich zonder bedenken bij zijn kame raden. Dat is de vurige geest van de Leidse brandweer, paraat op ieder ogenblik van dag en nacht. Gisteren hebben wij nog eens van over de brokken muur, die als onheilspellen de décorstukken van het nachtelijk drama aan de Langegracht zijn blij ven staan, een blik geworpen op de ravage. Duidelijk blijkt, dat de brandweer prachtig werk heeft verricht, men heeft .door een even moedige als ge niale tactiek, het vuur kunnen loca- liseren tot de plek waar de brand was uitgebroken. Ook de directie van Krantz N.V. is vol lof over dit op treden. Reclamemarkt. Zoals vorige jaren wordt er ook dit jaar weer een reclamemarkt gehou den. Deze zal ditmaal samenvallen met het bloemencorso op 4 augustus, dat dit keer naar Leiden komt en daar ook blijft, zodat zeer velen die dag Leiden zullen bezoeken. Hier ligt dus voor de marktkooplieden een mooie kans iets extra's te verdienen. De reclamemarkt zal tot 7 uur du ren, waarna van 7 tot 8 uur de trek king der loten zal geschieden. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propae- deutisch examen voor civiel inge nieur de heren J. Hollebeek en J. Komdeur, beiden uit Leiden. SPIEKER. Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie) Ook Gravensteen op 't programma De Rembrandt-week die op donder dag 12 juli as., wordt ingezet rriet een herdenking in de Pieterskerk en een grachtentocht voor verlichte vaartui gen brengt werk voor de „afdeling feestverlichting" van de Leidse Licht fabrieken met zich mee. De heer Crèvecoeur en zijn assis tenten, experts op het gebied van feestverlichting, hebben opdracht ge had om de volgende punten in Leiden te verlichten: De Pieterskerk, die in een zee van flood-light zal baden, het Graven steen, dat nu ook eens in het verlich tingsprogramma is opgenomen en het v. d. Werffpark, dat weer het ver trouwde beeld van een in het zonnetje geplaatste v. d. Werff omkranst door guirlandes van gekleurde lampen zal geven. Voorts krijgt de Lakenhal een fees telijker aanzicht en naast het Museum van Volkenkunde, zal in de Mors singel de verlichte fontein worden ge- Zondag Zeppelin boven Leiden 52 meter lang Indien weer en wind gunstig zijn zal a.s. zondag een zeppelin van 52 meter lengte boven Leiden drijven. Het is de met waterstof gevulde Underberg Zeppelin, die een recla me-vlucht boven Nederland maakt. Dit luchtschip, dat tijdens de oor log in Amerika ingezet was voor de j kustbewaking, is na de oorlog aange kocht door een Duitse reclame-maat schappij. Het luchtschip heeft één cockpit, waarin naast de eerste en tweede piloot nog drie a vier personen kun nen plaats nemen. Zondag a.s. hoopt de piloot een vlucht te maken langs de kust. Hier bij zal, zo vernemen wij, ook Leiden bezocht worden. plaatst, die enige jaren geleden het succes was van de feestverlichting aan de Jan van Houtkade. Natuurlijk gaat ook de Korenmolen De Valk weer zijn lijnenspel tegen de nachtelijke hemel spelen. In de week van 12 tot 26 juli zal deze feest verlichting het stadsbeeld beheersen. Ook zullen van 2 tot 16 augustus, hoofdzakelijk ten gerieve van de toe risten, de lichtjes nog eens branden gaan. Burgerlijke Stand Geboren: Wijbigje, d. v. J. P. Mie- remet en D. C. de Groot: Cornelis Nicolaas, z. v. C. van Groeningen en E. Plu; Johannes Nelis Hermijndert, z. v. J. van Harskamp en W. W. Kwakernaak; Elisabeth, d. v. A. J. Snaar en E. A. Schoone; Anna Apo- lonia Catharina, d. v. G. M. Steen bergen en H. W. Brosse; Johanna Clasina Elisabeth, d. v. L. Zwart en M. C. Feenstra; Roelof Lambertus, z. v. T. de Mooij en I. van Riethoven; Saskia Geertruida Wilhelmina, d. v. E. J. de Jongh en S. A. van den Akker. Gehuwd: J. van Sandijk en L. A. Vermond; M. P. Roelandse en C. van Es; J. M. H. van Zandwijk en N. E. Keijzer; H. van de Wetering en E. C. van Steenbergen; J. W. Rutte en H. van Breukelen; H. C. F. van Loen- hout en P. D. E. Zwartelé; A. Steen bergen en C. Keijzer; W. Springer en G. E. van Hees; A. H. Slierings en A. Monfils; A. Anneeze en J. M. Rijs- bergen; H. Bink en J. Sliggers; J. P. Sand en S. M. Drubbel de Broglio; A. H. Zwart en A. H. M. Buise. Mgr. J. Buis terug naar Jesselton Na een verlof van ongeveer een jaar in Nederland vertrekt mgr. J. Buys van Mill Hill op 12 juli met het m.s. „Willem Ruys" weer naar zijn missiegebied, het bisdom Jessel ton cp Brits Noord-Borneo. Mgr. Buys heeft zijn verlof bij zijn ouders te Leiden doorgebracht. In het bisdom Jesselton, dat 20.000 katholieken telt op een bevolking van 300.000 zielen, neemt evenals in Serawak en de rest van Borneo het communisme toe, dat in de scholen middels de onderwijzers infiltreerde. Dientengevolge acht mgr. Buys de school het voornaamste apostolaat in zijn bisdom. Van de vele Chinezen, die in dit gebied wonen, is de helft katholiek, terwijl de communistische propaganda onder de andoren zeer fel gevoerd wordt. Mulo-examens in de Leidse Burcht Voor de Mulo-examens, die in De Burcht worden gehouden, slaagden gisteren de volgende candidaten: Diploma A: J. Lunsingh Tondiens, B. J. Lennink, J. Hukstoot, Rijns burg, A. van Dijk, J. Gressi, K. G. Moen, G. v. Klaveren, H. v. d. Boo gaard, Voorschoten, M. J. G. de Vink, P. M. v. d. Voort, Leiderdorp, I. Bos, Zegveld, M. Spaarman, J. L. Buk- huizen, Voorschoten, K. Vreeken, Oude-Wetering. Diploma B: A. v. Gaaien, H. J. de. Weyer, H. Jonkers, 's-Gravenhage, W. Scheeres, Wassenaar, M. C. W. Sölner, Oegstgeest, G. Boef, Bode graven. Indien géén plaatsnaam vermeld wordt, is Leiden bedoeld. Actie voor gedupeerden van de brand bij Krantz De oud-voortrekkers van de St. Franciscusstam van de Hartebrug- parochie hebben zich het lot van de door de brand getroffen familie KleynVerhoog aan de Langegracht aangetrokken. De heer Kleyn, die oud-voortrek ker van deze stam is, is bij de brand alles kwijtgeraakt, terwijl die ver zekering slechts gedeeltelijk de scha de dekt. Het giro-nummer van het actie comité is 468037, ten name van de penningmeester, de heer G. M. Zwet sloot te Leiden. De gegireerde bedragen worden op een aparte rekening geboekt. Voorts zal het actie-comité op ver schillende punten van de stad een intekenlijst deponeren. Wij noemen de fa. Zandvliet, Haarlemmerstraat 117 en sigarenmagazijn P. Belt, Kor te Mare 33. De N.V. Krantz vergoedt de scha de, die de door de brand getroffen portier, de heer Verhoog, heeft ge leden. No. 512. Horizontaal: 1. op geen plaats, 3. bekoorlijk gelegen, 10. voor zetsel, 12. kloostervoogd, 13. waaron der (afk.), 14. gem. in N. Brab., 16. niet dik, 17. in voorraad zijnde, 18. Zijtak Donau, 19. vaarwel, 20. maan stand, 21. jongensnaam, 23. voeg woord, 24. munt in Joego-Slavië, 26. gem. in Limburg. Verticaal: 2. bijwoord, 3. meisjes naam, 4. soort van waterdichte stof, 5. boomloot, 6. deel van de bijbel (afk.), 7. vragend telwoord, 9. over eenkomstig, 11. opschik, 13. grasland, 15. visje, 16. meisjesnaam, 21. keg, 22. patroon, 24. lidwoord, 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 511. Horizontaal: 1. haak, 4. stok, 7. ram, 8. pair, 9. glee, 11. Aiboekir, 14. ons, 15. kleuter, 19. lauw, 20. Lena, 21. bed, 22. peen, 23. neus. Verticaal: 1. Haps, 2. aria, 3. kar bouw, 5. tolk, 6. keer, 9. geselen, 10. eik. 12. ont. 13. sla, 15. klap, 16. Eeuwe, 17. rede, 16. haas. Leidse Agenda DONDERDAG: Cursus Doorleefd Geloof. 8.15 uur nam. Technische School Don Bosco. Oegstgeest. Kath. Vrouwengilde. Excursie naar West-Friese markt te Schagen. Vertrek 6.30 v.m. per auto bus van pastorie. VRIJDAG Cursus Doorleefd Geloof. 8 uur nam. Technische School Don Bosco. Generale repetitie. Rembrandt-her- denking. Pieterskerk. 8 uur nam. ZATERDAG Vacantie-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt van maandag 2 tot en met vrij dag 6 juli waargenomen door: apo theek van Driessum, Mare 110, tel. 2!i406; Zuiö'er-apotheek, Lammen- sohansweg 4, t#»l. 23553; apotheek Oegstgeest Wilhelm inapa-k 8. tel. 26274. SPORT WIELRENNEN TOUR DE FRANCE. Kopgroep met 5 min. voorsprong Bij de ravitaillering te Rocroi, op 89.500 km., passeerden 8 renners, Schaer, Lauredi, Darrigade, Robinson, Barbosa, Vlayen, Voorting en Walko- wiak met 30 seconden voorsprong op Tonello. Het peloton volgde met 5 min. 20 sec. achterstand. Kort na het passeren van de grens toen 134 km. waren afgelegd, lagen de 8 renners bij wie zich Tonello gevoegd had 5 min. 15 sec. voor op Hoorelbeke. Het peloton, aangevoerd door Wagtmans volgde op 7 min. 30 sec., terwijl Sitek (lie de France) alleen achter lag met 8 min. 30 sec. Bij Dinant telde de kopgroep nog maar 7 man. Tonello was 3 y minuut achter geraakt en Walkoviack 4 min. Hoorelbeke volgde op 5 min. 20 sec. en daarna Wagtmans op 5 min. 30 sec. Het grote peloton lag 9 min ach ter. Bij de ravitaillering te Ciney (165 km.) lagen Lauredi, Darrigade en Schaer 30 sec. voor op Vlaeyen, Voor ting, Barbosa en Robinson, 6 min. op Tonello en 8 min op een groep van ongeveer 50 renners. won le étappe De Fransman Darrigade heeft de eerste étappe van de Tour de Frahce gewonnen. In de eindsprint versloeg hij de Zwitser Schaer. UITSLAG ETAPPEPRIJSVRAAG Jan Zwetsloot, dr. Heijelaan 48 te Abbenes heeft de prijsvraag van de eerste étappe gewonnen. Hij was de gelukkige, die uit de loting van 3 goede profeten te voorschijn kwam. Alhoewel de nieuwbenoemde pas toor van Middelharnis, kapelaan C. A. Watervis, reeds j.l. zondag vanaf de preekstoel afscheid had genomen van de parochianen van de Heren singel-parochie, waren toch nog velen van hen gisteravond naar het paro chie-zaaltje gekomen, om de schei dende kapelaan persoonlijk de hand te drukken. Voor het zover kwam hebben eerst nog diverse sprekers het woord ge voerd. Toen de scheidende kapelaan, die vergezeld was van pastoor J. A. van Kleef, de kapelaans J. v. Adriohem en A. H. Schrama en moderator G. Beek, gearriveerd was, nam" als eer ste de voorzitter der parochiële K.Ai;V de heer J. v. Hameren, het woord. Al was pastoor Watervis slechts twee jaar in deze parochie werkzaam ge weest, toch kon hij rekenen op de dank en waardering van velen voor het werk dat hij in die twee jaar verzet heeft, vooral op geestelijk ge bied. Spr. hoopte, dat de pastoor een goede indruk van deze parochie mocht meenemen om deze over te dragen op zijn nieuwe parochianen. Pastoor Van Kleef sprak over de consternatie die het vertrek van deze altijd zo rustige priester teweeg had gebracht. Hij schetste speciaal de twee bijzondere kenmerken van zijn oud-kapelaan, n.l. eenvoud en goed heid. Wout Overdyk voerde het woord namens de Kajotters, die in hem al tijd een beminde aalmoezenier had den gevonden, die hen met raad en daad ter zijde stond. Kapelaan A. H. Schrama, die sprak over „de eersten zullen de laatsten en de laatsten zullen de eersten zijn" en daarbij doelde op het feit dat ka pelaan Watervis als laatste gekomen, het eerste de pastorie weer verlaat, somde enkele bijzonderheden op, die de pastoor dn zijn nieuwe standplaats zal vinden. Hij dankte als huisgenoot voor de prettige omgang in de pas torie. De heer Van Hameren, die de avond leidde, sprak nog woorden van dank namens de par. Kath. Actie, de Va- cantie-bezigheden en de Gezinscur sus, bij welke instellingen kapelaan Watervis als geestelijk leider nauw betrokken was geweest. De heer A. H. J. van der Horst sprak namens het kerkbestuur. Ook deze spr. sprak over het goede pas toraat, dat de pastoor wacht. Hierna spraken nog de heer v. d. Berg, namens de volksdansclub „Nieuw Holland" en de heer Le- vaert. Hierna nam de scheidende kape laan het woord. De meeste woorden van dank had hij reeds op de preek stoel geuit, slechts voor pastoor Van Kleef en zijn mede-kapelaans had hij nog wat in petto gehouden. Hij dank te de sprekers van deze avond voor hun vriendelijke woorden en voor de vele couverts met .inhoud, die hij daarbij mocht ontvangen. Daarmee was het officiële gedeé\ achter de rug, een konden de aanwe zigen afscheid nemen van pastoor Watervis. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Nimboran (A study of social change and social-economic development in a New Guinea so ciety", de heer W. J. H. Kouwenho- ven, geboren en wonende te Noord- wijk. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Dc betekenis van intra-uteriene milieufactoren voor de perinatale sterfte", de heer H. van der Loo, ge boren te R'dam en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- cn Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Dielectric properties of hete rogeneous mixtures", de heer G. P. de Loor, geboren te Nuth en thans wonende te Den Haag. Gepromoveer tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Hoofdtrekken der sociale struktuur in het westelijke binnen land van Sarmi", de heer A. C. van der Leeden, geboren te Batavia en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het doet.-ex. Ge schiedenis de heer W. L. Heiwig te Rotterdam. Geslaagd voor het cand.-ex. En gelse taal- en letterkunde mej. F. E. van der Hoop te Delft. Geslaagd voor het doct.-ex. En gelse taal- en letterkunde de heer P. M. Vermeer te Reeuwijk (cum laude) 50 JAAR. Maandag 9 juli zal het 50 jaar ge leden zijn dat mr. A. Rueb, geboren te Den Haag en wonende te Den Haag aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. Dinsdag 10 juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat mr. A. A. Galestin, geboren te Soerabaja en thans wo nende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. ZUIDSLAVISCHE VOETBALLER VRAAGT ASYL IN ZWEDEN. Van de Zuidslavische voetbalclub „Dynamo", die in Zweden wedstrij den heeft gespeeld, heeft de midden voor Vlado Sal aan de Zweedse autoriteiten asyl gevraagd om poli tieke redenen". De Zuidslaviër wil proberen voor een Zweedse club te gaan spelen. De overige leden van de Zuidsla vische club zijn in Malmoe, vanwaar zij een dezer dagen naar hun land zullen terugkeren. ADENAUER BIJ DE PAUS. Paus. Pius XII heeft hedenmorgen hondspresident Adenauer en de West- duitse minister van buitenlandse za ken, Von Brentano, in audiëntie ont vangen. Adenauer zal vanavond naar Bonn terugkeren. WASSENAAR VERMINKT LICHAAM GEVONDEN LANGS RIJKSSTRAATWEG. Tegen middernacht trof de politie van Wassenaar op de Rijksstraatweg langs de rijbaan richting Amsterdam een zwaar verminkt stoffelijk over schot. Bij onderzoek bleef het een 18-jarige jongen, A. M. Hofstede, uit Hilversum te zijn. Men neemt aan, dat de jongen door een auto of mo tor is gegrepen. De rijkspolitie te W'assenaar verzoekt ieder, die iets omtrent dit ongeluk weet, zich tot haar te richten. LEIDERDORP Polder Achthoven. Onder lei ding van de voorzitter, de heer J'ac. de Graaf, vergaderden de stemge rechtigde ingelanden van de polder Achthoven ter vaststelling van de rekening 1955, welke, nadat zij door de commissie in orde was bevonden, bedroeg in ontvangsten 10.664,55 en in uitgaven f 8.777,60; een batig saldo aldus van 1.886,95. De be groting voor 1956 werd, vastgesteld in ontvangsten op f 7878,95. De om slag per h.a. zal bedragen f 10, Als lid van de commissie voor het nazien der rekening werden be noemd de heren N. Koot en A. J. Streng, tot plaatsvervangers de he ren P. C. F. de Jong en W. Geerlof. Inplaats van de heer I. Corts, die als secretaris bedankte, werd benoemd de heer M. Verboon. Munnikenpolder. In de vergade ring van de stemgerechtigde inge landen van de Munnikenpolder werd de rekening 1955, nadat deze door de commissie in orde was bevonden, in ontvangsten vastgesteld op 6680,79 en in uitgaven op f 4406,14; het ba tig saldo bedroeg alzo f 2274,65. De begroting voor 1956 werd vastgesteld in ontvangsten op 9703,15 bij een omslag van 18 per h.a. Leden van de rekeningscommissie de heren W. C. Balkenende en A. Muilwijk. Ook hier werd een nieuwe secretaris ge kozen wegens vertrek van de heer I. Corts. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Verboon. Vervolgens gaf de voorzitter, de heer S. J. v. d. Stoel, een uiteenzetting over de ver breding van de Dwarswetering, wat nogal commentaar opleverde. Bij de rondvraag bleek de heer Balkenende niet te spreken te zijn over de be maling. De voorz. tenslotte dankte de aftredende secretaris voor het ver richtte werk. Het Groene Kruis. Door bijzon dere omstandigheden is de algeme ne ledenvergadering uitgesteld tot donderdag 19 juli 1956 des avonds 8 uur in het Dorpshuis. TWEEDE KAMER In de vergadering der Tweede Ka mer is hedenmiddag aan de orde ge steld de nota naar aanleiding van de publikaties in verschillende bladen betreffende de burgemeester der ge meente 's Gravenhage. De minister van binnenlandse za ken, de heer Beel, komt daarin tot de conclusie: „dat naar het oordeel der regering voor enigerlei stap ter be vordering, dat mr. Schokking als burgemeester van 's Gravenhage zou aftreden, geen aanleiding bestaat". De minister zegt voorts, dat de re gering vertrouwt, dat de schade, wel ke door de publikaties aan het gezag in het algemeen en aan dat van de betrokken magistraat in het bijzonder onvermijdelijk wordt toegebracht, na de in de nota gegeven opening van zaken in dit geval zoveel mogelijk is gereduceerd. De heer SCHEPS (p.v.d.a.) ver klaart zonder vooroordeel te staan te genover de burgemeester van Den Haag, die hij niet kent. Spr. zegt van oordeel te zijn, dat het „Haags Dagblad" terceht het ge val publiceerde en dat de publikatie geen gevolg was van antipathie je gens de burgemeester van Den Haag. Hij komt tot het punt of de burge meester in opspraak is gekomen en of het kabinet een verstillend woord heeft gesproken. Is het Nederlandse volk bevredigd of wenst het een con clusie na een onderzoek, waarbij ieder gehoord wordt, die gehoord moet worden. Mr. Schokking was omstreden en is dat helaas nog. Naar sprekers oor deel zal de zaak zó niet tot een einde komen. De heer Schokking is blij kens uitlatingen in de pers een om streden figuur. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 juli zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Zes vrouwen en één man',' 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Op de drempel der onein digheid", 14 jaar. Trianon: „The swan", alle leeftij den. Rex: „Speelduivel en metgezel", 18 jaar. KORTE golf BUITENLAND. Volgens door radio Vaticana aan gehaalde inlichtingen-uit Tsjecho-Slo- wakijp zouden daar 500.0 leden van religieuze orden en congregaties in industriële ondernemingen en mijnen werken; zowel vrouwelijke als man nelijke religieuzen zouden uit hun huizen en kloosters verdreven zijn en in fabrieken en ondernemingen handarbeid moeten verrichten. Een 18-jarig Californisch meis je, dat vermist werd, is dinsdag avond hij Salt Layke City gevonden. Zij zat geklemd tussen het wrak van een auto. Zij leefde nog, hoewel zij 9 dagen had vastgezeten. Haar ver loofde, de 22-jarige James Hixon Jr., werd levenloos naast haar aangetrof fen. Te Westbury, nabij New York, is woensdag een baby van een maand oud ontvoerd uit de achtertuin van het ouderlijk huis. De rovers lieten weten dat de losprijs 2000 dollar be draagt en dat zij het kind zullen do den indien de ouders de autoriteiten zouden waarschuwen. Desondanks heeft de politie bekend gemaakt, dat de ouders aangifte heb ben gedaan. De Bank Deutscher Lander heeft opnieuw de geruchten tegengespro ken, volgens welke een wijziging van de wisselkoers van de Duitse Mark, hetzij door revaluatie hetzij door vrij lating van de koers, zou worden over wogen om een eindë te maken aan de snelle groei van de Duitse goud- en deviezenreserves. Dr. David Lewis van de univer siteit van Pennsylvanië heeft een mi crofoon zo groot als een speldeknop vervaardigd, die in een hart van een patiënt kan worden gebracht voor het lokaliseren van de juiste plaats van hartaandoeningen. Zo stonden ze vanmorgen aan de start De 43ste Tour de France is begonnen. Hedenmorgen ver trokken van het plein voor de wereldberoemde kathe draal van Reims de 120 „reu zen van de weg" voor de eerste etappe naar Luik over 223 km. Deze telefoto toont de Nederlandse ploeg even voor de start tegen de ach tergrond van de kathedraal. V.l.n.r.: Daan de Groot, Jos Hinsen, Sjef Lahaye, Jan Nol ten, Mies Stolker, Piet van den Brekel, Leo v. d. Pluym, Wies van Dongen, Gerrit Voorting en Woutje Wagt mans.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2