©efiöidóeSoii/Tct/nt Het bos brandt fel op Cyprus Dr. DREES HEDEN 70 JAAR ZENUWACHTIGE spanning in het Midden-Oosten MYSTERIES IN HET OOSTEN Geruchten over Israëlische plannen voor een inval in Jordanië Algemene dienstplicht in West-Duitsland Is generaal Grivas daar? Secretaris Verenigde Naties te Warschau DONDERDAG 5 JULI 1956 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes_/1.60 Arabische staten concentreren hun troepen Er is een plotselinge spanning ontstaan in het Midden-Oosten wegens berichten, dat Israël troepen zou concentreren voor een in val in Jordanië, speciaal in de sector van Jeruzalem. Ofschoon het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ontkende, dat er troepenconcentraties plaats hadden aan de Jordaanse grens, heeft de regering van Libanon gisteren een spoedver gadering gehouden, na afloop waarvan officieel verklaard werd, dat „ge vreesd wordt, dat Israël binnenkort een aanval op Jordanië zal doen". President Sjamoen van Libanon heeft de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk (die de Israëlisch.Arabische demarkatielijnen gewaarbord heb ben) verzocht om tussenbeide te komen vóór deze demarkatielijnen over schreden worden. Ook koning Hoessein van Jordanië heeft de vertegenwoordigers van deze drie grote mogendheden en van de Arabische landen bij zich geroepen om hen van de toestand op de hoogte te brengen. lem verklaard, dat de uit Arabische 'bron afkomstige berichten over sa mentrekkingen van Israëlische troe pen langs de Jordaanse grens „ge heel uit de lucht zijn gegrepen". „AFP" meldt uit Gaza van gezag hebbende zijde vernomen te hebben, dat de Egyptische strijdkrachten op dracht hebben gekregen, elke Israë lische aanval, hetzij op Egypte zelf, hetzij op een der andere Arabische staten,-te beantwoorden. „AFP" heeft te Amman van ge zaghebbende zijde nog vernamen, dat de Arabische landen, die aan Israël grenzen, in geval van een Israëlische aanval op Jordanië een tegenaanval zullen beginen. Hieraan zou ook worden deelgeno men door de Iraakse troepen, die thans aan de Jordaanse grenzen wor den samengetrokken. Men wijst er te Amman op, dat dit in overeenstem ming zou zijn met het in 1947 ge sloten Iraaks-Jordaanse verdrag, dat verleden maand voor vijf jaar is ver lengd. Radio-Israël riep woensdagavond om, dat de ware reden, waarom aan de Syrische en Egyptische legers op dracht is gegeven zich gereed te hou den om Jordanië te kunnen binnen rukken, is, dat Iraakse troepen aan de Jordaanse noordgrens zijn samenge trokken. „Onze medewerker voor Arabische aangelegenheden meldt, dat de Iraak se troepenconcentratie is geschied als voorzorgsmaatregel tegen eon mogeüjke poging van Egypte, om de in Jordanië te houden algemene ver- OOK IRAAKSE TROEPEN AAN DE GRENS. Radio-Israël heeft woensdagavond gemeld, dat Iraakse troepen zich aan de Jordaanse Noordgrens hebben ver zameld, als voorzorgsmaatregel tegen een eventueel Egyptisch ingrijpen in de komende Jordaanse verkiezingen. Deze Iraakse troepenconcentraties zou de reden zijn, waarom Syrische en Egyptische troepen gereed staan om Jordanië binnen te trekken. Uit Beiroet is gemeld, dat men in Libanon de Israëlische troepencon centraties in verband brengt met het feit, dat Israël onlangs verklaard heeft de irrigatiewerkzaamheden langs de Jordaan voort te zullen zet ten. De troepenaanvoer zou dan ten doel hebben de arbeiders bij deze werkzaamheden te beschermen. In de nacht van woensdag"op don derdag was de toestand in Jeruzalem rustig. Waarnemers van de V.N. zijn aanwezig om eventuele ontwikkelin gen te melden. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft woensdagavond te Jeru- Om het halssnoer van de prinses Eén woordvoerder van de Parijse juwelier Arnaud Clerc heeft gisteren verklaard, dat de juwelier aan zijn advocaten in New York opdracht heeft gegeven te trachten de Mone gaskische activa in de V.S. te laten blokkeren. Deze maatregel zou geldig blijven, zolang het halssnoer, dat dc Raad van Monaco prinses Gracia aan vankelijk als huwelijksgeschenk wil de aanbieden, niet is betaald. De staatsraad had het halssnoer eerst bij de Parijse juwelier besteld, doch, menend dat de prijs te hoog was, later een ander snoer besteld. Clerc weigerde echter het halssnoer terug te nemen en staat er op, dat het volledig wordt betaald. „Wij ondernemen geen actie tegen de prins of de prinses", zei de woord voerder, „maar tegen de regering van Monaco. Maaf aangezien in Mo naco alles wat van de regering is ook aan de prins behoort zullen in de rege ringsactiva, waarop wij beslag willen leggen, ook wel de activa van de prins en de -prinses zijn betrokken", aldus de woordvoerder. k'ezingeii in zijn voordeel te beïn- v'ceden" aldus de Iraëltscha ladic- omroep. Buitenlandse diplomaten en bij de Israëlische regering geaccrediteerde militaire attaché's ontkenen de juist heid der geruchten inzake Israëli sche troepenconcentraties. Volgens de diplomaten heerst er rust in Israël en aan de Israëlische grenzen doen zich slechts de „gebrui kelijke incidenten" voor, die geen ernstig karakter dragen. Ook in gezaghebbende kringen te Washington kon geen enkele beves tiging worden verkregen van de ge ruchten inzake aanvallen, die Israël tegen bepaalde Arabische staten zou willen ondernemen. I. G. Farben betaalt smartegeld De I.G. Farben in liquidatie, het vroegere Duitse chemische concern, heeft 27 miljoen gulden als schadever goeding aangeboden voor dwangar beiders, die tijdens de oorlog in de fabrieken van de onderneming werk hebben verricht. In een verklaring zegt de directie zich niet tot deze betalingen ver plicht te gevoelen, maar het te doen om de nood van onschuldige slachtof fers van het naziregime te lenigen. De vroegere dwangarbeider Nor- bert Wolheim heeft jarenlang tegen de I.G.-Farben geprocedeerd om een schadevergoeding voor dwangarbei ders los te krijgen. Ten slotte werd hem in een schikking een smartegeld van negenduizend gulden toegekend. Sedertdien hebben ruim 2400 voor malige .bewoners van concentratie kampen aanspraken op vergoedingen gemaakt. De trust zelf werd na de oorlog door de geallieerden opgehe ven en in verscheidene grote onderne mingen verdeeld. Oppositie liep weg De Westduitse Bondsdag heeft woensdagavond zij handopsteken de Dienstplichtwet in tweede lezing goedgekeurd, nadat twee oppositie- parijen de sociaal-democraten en de vluchtelingenpartij de vergade ring hadden verlaten uit protest te gen de manier, waarop de regering het wetsontwerp laat behandelen. De afgevaardigden van de derde opposi tiepartij in de Bondsdag, de vrije de mocraten bleven zitten, doch zij na men niet aan het debat deel. Voor de stemming in tweede lezing werden in snel tempo een twintigtal wijzigingsvoorstellen van de opposi tie verworpen. Aan de stemmingen namen alleen de 260 afgevaardigden van de drie regeringspartijen christendemocraten, duitse partij en vrije volksparten en een paar vrije democraten deel. De socialistische woordvoerder' Fritz Erler verklaarde, dat de rege ringswoordvoerders duidelijk hadden gemaakt, dat redevoeringen tjjdens het debat over het wetsontwerp geen invloed op het ontwerp zouden hébben. De söciaa-demrocraten zullen alleen meewerken aan de verdere behandeling van het ontwerp( dat waarschijnlijk vrijdag in derde lezing behandeld zal worden), als wijzigin gen aan de hand van argumenten, die in het debat naar voren komen, mogelijk zijn, aldus Erler. Een enorme bosbrand woedt op het ogenblik op Cyprus. De brand is al drie dagen aan de gang, toen men gis teren dacht het vuur onder de knie te hebben. De wind sloeg evenwel om en de brand is thans weer in volle hevig heid opgelaaid. Tweeduizend Cyprioten, geassis teerd door zevenhonderd Britse mili tairen zijn dag en nacht in de weer om te redden wat te redden is. Op het ogenblik wordt 85 km. ten weseen daan om het vuur tot staan te bren gen. Lukt dat niet, dan is een hele serie nieuwe, zwaar beboste valleien onafwendbaar een prooi van de vlam men. Er zijn tot dusverre nog geen per soonlijke ongelukken gemeld. Het hoofd van het boswezen op Cyprus heeft gisteren met kracht ontkend, dat de brand opzettelijk zou zijn ge sticht door Britse troepen. In dat ge bied, waarin de brand woedt, houdt zich vermoedelijk generaal Grivas, de leider van de terroristische Eoka, schuil. Een tweede grote bosbrand in het noorden vaij het eiland, die gister ochtend vroeg ontstond, heeft men na van Nicosia „een laatste poging" ge- enige uren kunnen bedwingen. Noorse prinses met haar lievelings-hond De oppositie-afgevaardigden (bij elkaar circa 170) verlieten de verga dering toen pas 12 van de 45 artike len van het wetsontwerp besproken v/aren. Alle twaalf werden in de door de regering gesteunde vorrr goedgekeurd, nadat wijzigingsvoor stellen van de oppositie verworpen waren. Warschau wil geen voedsel De Poolse regering te Warschau heeft gisteren het aanbod van de Amerikaanse regering voedsel be schikbaar te stellen voor het Poolse volk, verworpen. Er is een nieuwe serieopnamen verschenen van de 24-jarige Noorse prinses Astrid. De foto toont de prinses met haar lievelingshond op het balcon van de woning van haar vader, kroonprins Olaf van Noorwegen, te Skaugus, enige kilometers ten westen van Oslo. Rededr. Kortenhorst Op uitnodiging van de Poolse minister van buitenlandse zaken. Adam Rapacki, bracht Dag Hammarskjold, de algemeen secretaris van de Verenigde Naties, een bezoek aan Warschau. De foto toont de sepretaris-generaal (links) in gesprek met de Poolse vice-minister van buitenlandse zaken, Jozef Wieniwicz. „Een publieke gelukwens uitspre ken voor dr. Drees, die vandaag de leeftijd der sterken heeft gereikt, is tegelijkertijd een dankbare en een ondankbare onderneming" aldus dr. L. W. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, in een heden voor de luisteraars van de wereldomroep uitgesproken rede ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag, van de minister-president. De heer Kortenhorst acht een pu blieke gelukwens ondankbaar werk, omdat da-. Drees zijn verjaardag het liefst in de familiekring viert, omdat hij een man van plicht is en niet naar hulde streeft. In zijn werk vindt hij zijn voldoening, zo zeide dr. Korten horst, en daarmee in hij volledig te vreden en gelukkig. Nooit tegengevallen. Overigens is de heer Kortenhorst van oordeel, dat er maar weinig Nederlanders zijn, van wie zo veel 'goeds is te vertellen. Spreker kent dr. Drees al dertig jaar en hij verklaarde, dat de jarige van van daag voor hem altijd dezelfde is ge bleven. „Mijn eerbied en mijn sympathie zijn steeds meer gegroeid en er is geen gebeurtenis in zijn lange leven aan te wijzen, waarvan ik zou moe ten getuigen: hij is mij tegengeval len." Allen die dr. Drees hebben leren kennen, zuilen hetzelfde over hem verklaren, aldus de heer Kortenhorst. Na een schets van dr. Drees' loop baan, concludeerde hij, dat dr. Drees zich in alle door hem beklede func ties een bekwaam, arbeidzaam volks, vertegenwoordiger en regent heeft betoond. „Door zijn eerlijkheid, eenvoud, verdraagzaamheid en hartelijkheid veroverde hij de harten van talloos velen. Hij is tot een nationale figuur in ons midden gegroeid." Op 't departement Dr. W. Drees, heeft vanmorgen om negen uur op het ministerie van alge. mene zaken de gelukwensen in ont- i vangst genomen van degenen die aan dit departement en de daartoe beho rende diensten zijn verbonden. Op zijn werktafel prijkte een bloemstuk. Toen dr. Drees de vergaderzaal, waar allen zich verzameld hadden, betrad, werd hij verwelkomd met een vro lijk „lang zal hij leven", waarna hem een boekwerk werd aangeboden. In zijn dankwoord deed dr. Drees uitkomen, met hoeveel genoegen hij al die jaren op het ministerie gewerkt heeft en hij sprak zijn waardering uit voor de toewijding, waarmee zijn ambtenaren hun arbeid verrichten. Pijpleiding naar Wilhelmshaven Het Westduitse bondskabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor de aanleg van een pijpleiding van het Ruhrgebied naar Wilhelms haven en de uitdieping van de ha ven van Wilhelmshaven tot zodanige diepte dat de grootste tankers daar kunnen lossen. Het kabinet besloot, dat 35 a 40 mil joen D-mark zullen worden beschik baar gesteld voor de uitdieping van de haven. De pijpleiding zelf, die 150 a 200 miljoen D-mark zal kosten, wordt aangelegd door Esso, Shell en British Petroleum. Zij zal lopen tot Keulen, waar Esso de grootste raffinaderij van West-Duitsland aan het bou wen is. Nagy ook uit de partij Irme Nagy. die vorig jaar april ont slagen werd als premier van Hon garije en als lid van het politieke bureau der Hongaarse arbeiderspartij, is blijkens een bericht in het partij- orgaan Szabad Nep ook uit de partij gestoten. Het blad geeft geen aanwijzing van de datum waarop dit gebeurd is. Vochtige lucht Bij de Azoren handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk; aan de noordflank hiervan komt een sterke westelijke luchtstroming voor, die ook in de hogere luchlagen goed ontwikkeld is. Hierin bewegen zich oceaanstoringen naar West-Europa. In de nacht van woensdag op don derdag bereikte een dergelijke snel ir betekenis toenemende oceaandepres sie Schotland. Een zich aan de zuid zijde van deze storing bevindende warme luchtstroom drong tegelijker tijd in West-Europa door, voorafge gaan door een brede regenzone. De depressie verplaatst zich in noord oostelijke richting. Ook vrijdag zal het weer nog on der invloed van een lagedrukgebied staan. De wind blijft in de zuidwest hoek. De aangevoerde lucht zal oct vrijdag een hoog vochtgehalte heb ben, zodat de regenkansen groot blij ven. Polen vluchten over de grens De Tsjecho-Slowaakse veiligheids politie heeft zes Polen gearresteerd, die, op weg naar West-Duitsland, illegaal over de grens gekomen wa- rena Twee van hen werden op 30 juni in Moravië aangehouden, drie op twee juli in hetzelfde gebied en de zesde dinsdag bij Broemow nabij de Poolse grens. Volgens de officiële berichten wa ren de Poolse vluchtelingen bij de laatste amnestie in Polen vrijgelaten. Men vraagt zich eohter af of hun ar restatie niet in verband staat met de onlusten in Poznan op 28 en 29 juni, zo tekent A.F.P. hierbij aan. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NU EN DAN WAT REGEN. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan wat re gen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. i Dezelfde of iets lagere tempera turen. 6 Juli zon op 4.30, onder 21.03; maan op 2.35, onder 19.22. Hoogwaterstanden 6 juli v.m. 1.10; n.m. 1.45. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 24 C. OkLO geheel bew. 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 ABERDEEN mist 18 LONDEN motregen 20 AMSTERDAM regenbui 19 LUXEMBURG zwaar bew. 20 PARIS zwaar bew. 22 BORDEAUX onbew. 28 GRENOBLE onbew. 26 NICE' onbew. 23 BERLIJN regen 23 FRANKFORT regen 20 MUNCHEN zwaar bew. 22 ZURICH licht bew. 24 GENEVE licht' bew. 25 LOCARNO half bew. 26 WENEN half bew. 24 INNSBRUCK half bew. 26 ROME onbew. 30 AJACCIO licht bew. 23 Korreltje Niets ter wereld kan het opnemen tegen vasthoudendheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1