Se Ccicl^ Sou^atu Russische leiders trachten zich te verdedigen NOG NIET GEHEEL RUSTIG IN POLEN Krantz en Zn te Leiden in lichterlaaie VERZET TEGEN STALIN was INDERTIJD ZEER MOEILIJK Opnieuw beraad in de fracties De vliegramp boven Arizona Kroestsjef is geen alleenheerser in het KREMLIN Gerucht over 't bollencorso M DINSDAG 3 JULI 1956 f 9 //I - fLf 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p;m.m. Telefoontjes ƒ1.50 j Op het Kremlin wast men zich de handen in onschuld j Het ergste werd pas na Beria's dood bekend De Russische leiders hebben gisteren getracht de storm van kritiek te sus sen die bij de communisten in binnen- en buitenland is ontstaan vanwege de ontluistering van Stalin. In een lange verklaring proberen Kroestsjef en de zijnen aannemelijk te maken waarom zij tijdens het bewind van Stalin niets gedaan hebben om de misstanden tegen tje gaan waarover zij nu de mond vol hebben. Aan de leider van de Italiaanse communistische partij, Togliatti, wordt verweten, dat hij een „onbegrijpelijke verklaring" heeft afgelegd. Togliatti heeft namelijk gezegd dat in de Sowjetmaatschappij „zekere vormen van degeneratie" zijn ontstaan. Deze rechtstreeks kritiek op Togliatti doet enigszins denken aan de cam pagne die in 1948 in Moskou tegen Tito gevoerd werd en tenslotte leidde tot uitstoting van de Joegoslavische communisten uit de Kominform. Toch wel „iets" gedaan. Gedurende de oorlogsjaren heb ben, volgens de verklaring, echter leden van het centrale comité en militaire bevelhebbers, die trouwe leninisten worden genoemd, op eigen initiatief „tegenacties" uitgevoerd ten opzichte van het verkeerde be leid van Stalin. Er zouden in die periode leden van het centraal comité en eveneens Sow jet-bevelhebbers zijn geweest, die „bepaalde sectoren achter en aan het front overnamen, onafhankelijk besluiten namen en te zamen met de plaatselijke partij- en Sowjetorgani- saties de overwinning van de Sow- jetvolk in de oorlog verzekerden'. Tegen het einde van het decreet wordt het denkbeeld gehuldigd, dat De zelfverdediging van Kroestsjef c.s. is gegoten in de vorm van een verklaring die het centrale comité van de Sowjëtrussische communis tische partij heeft uitgegeven onder de kop: „De uitschakeling van de persoonsverheerlijking en haar ge volgen". In deze verklaring wordt gezegd, dat het ten tijde van Stalins schrik bewind de huidige Sowjetleiders niet aan „persoonlijke moed" ontbroken heeft, maar dat zij zich om de vol gende redenen niet tegen het terreur- regime van Stalin konden verzetten: 1) Indien zij gesproken hadden toen Stalin een enorme populariteit onder het volk genoot, omdat alle vooruitgang in het land aan hem per soonlijk werd toegeschreven, dan had hun actie „niet de steun van het volk gekregen". 2) Toentertijd zou een dergelijke opstand tegen de dictator ook „bui tengewoon gevaarlijk" voor de Sow- jet-Unie zijn geweest, vanwege de „aanwezigheid van een kapitalisti sche omsingeling". 3) Bovendien zijn vele „verkeerde daden" van Stalin pas na diens dood door ondervraging van de naaste medewerkers van Beria bekendge- worden. „het belangrijkste aspect van onze tijd de omzetting van het socialisme in een wereldstelsel is". De moeilijk ste periode in de ontwikkeling en vestiging van het socialisme ligt ach ter ons. Ons socialistische land is niet meer een geïsoleerd eiland in een oceaan van kapitalistische staten", aldus het centrale partijcomité. Explosies in atoomlaboratorium Twee ontploffingen hebben gister morgen een atoomlaboratorium van de Sylvaniafabrieken voor elektri sche produkten in een voorstad van New York op zijn grondvesten doen schudden. Negen personen werden gewond, onder wie vijf ernstig. Deze explosies volgden kort na el kaar en vernielden de tweede ver dieping van dit laboratorium voor vreedzaam gebruik van atoomener gie. Vijftig brandweerlieden, 20 poli tieagenten en 'n persfotograaf zijn in observatie gehouden om mogelijke gevolgen van radioactieve bestraling te voorkomen. De maatschappij deelde mee, dat de ontploffingen zijn veroorzaakt door „licht radioactief" thorium. De commissie voor atoomenergie stelde reeds een onderzoek in en verklaar de dat er buiten het gebouw geen stralingsgevaar bestaat. Verslaggevers werden bij de fa briek geweerd in verband met de ge heime aard der werkzaamheden in de fabriek. DE KABINETSFORMATIE De bespreking, die dr Drees gis teravond op het ministerie van alge mene zaken met de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Ka mer heeft gevoerd, heeft van acht tot elf uur geduurd. Na afloop deelde de woordvoerder van de formateur mede, dat „dezelfde onderwerpen opnieuw zijn bespro ken, doch dat nog geen beslissingen zijn gevallen". Hij zeide niet te kunnen mededelen, wanneer er een volgend gesprek tus sen de formateur en de fractieleiders zal worden gehouden en of er naast de twee vraagstukken het huur- vraagstuk en de defensieuitgaven nog andere punten ter sprake zijn gebracht. Het besprokene zal vandaag in na der beraad worden genomen door de fracties. Daar zullen de standpunten worden bepaald, die waarschijnlijk schriftelijk aan de formateur zullen worden meegedeeld. Het zal dus nu Iwrel weer een of twee dagen duren, eer de kabinetsformatie een volgend stadium zal kunnen ingaan. Het wordt zo langzamerhand een wekelijkse gang, merkte gisteravond prof. mr. Oud op, toen hij van de halte van lijn 8 naar het Plein 1813 wandelde. De bespreking was weer belegd op het departement van alge mene zaken. DREES BIJ KONINGIN. H.M. de Koningin heeft vanoch tend om 10.45 uur de kabinetsforma teur, dr. Drees, op het Huis ten Bosch ontvangen voor het uitbrengen van een tussentijds rapport. i' V UITVLUCHTEN •heeft de communistische leiders zware buikpijn opgeleverd. In de sa- tellietlanden houden zij hun hart vast bij de gedachte, dat de eigen arbeiders vandaag of morgen even eens aan het rumoeren slaan, ter wijl de Poolse en Russische leiders, die er het nauwste bij betrokken waren, in de gauwigheid een smoes moesten verzinnen om zich te recht vaardigen. Nu zijn de rode heren daar niet be paald vindingrijk in het bedenken van uitvluchten: zij wisten er dan ook maar één en dat was: provo- 0 catie, door buitenlandse im perialisten betaald; het ge bruikelijke doekje voor het bloeden. Wij zijn benieuwd of onder de talrijke arrestanten voldoende provocateurs gevonden zijn, en of deze straks nog aanleiding zullen geven tot een pro ces, waarin de verraders „ontmas kerd'" worden en wenend zullen be kennen. Nu weten de heren heel gped, dat het zelfs aan de zwaarst betaalde provocateurs niet lukken zal een me nigte tot moord en doodslag op te hit sen, wanneer deze menigte bestaat uit louter doorvoede en weltevreden mensen. Men moest derhalve wel een klein beetje toegeven, dat er enige reden was tot ontevredenheid. Die reden was een doodeenvoudige salaris-eis, welke allang was inge willigd, maar door de een of andere vertraging was dat nog niet aan de arbeiders bekend gemaakt. De onwe tende arbeiders wilden dan ook op goedmoedige wijze op spoed aandrin gen, toen enige van die satanse pro vocateurs zich er mee gingen be moeien en toen was de boot aan. „Toevallig" bestormden ze het hoofd kwartier van de openbare veiligheids dienst, die notabene met salaris-eisen niets te maken heeft. Dat zij een paar van die lui lynchten vond zijn oor zaak in de geweldige dapperheid van het personeel van deze dienst. Enfin, men begrijpt het wel: er was eigenlijk niets aan de hand, be halve dan die ellendige provocateurs. En omdat er niets aan de hand was, heeft de Poolse premier het nodig ge vonden om te waarschuwen, dat al- wie zijn hand opheft tegen het volk, er verzekerd van kan zijn, dat die hand zal worden afgehouwen. Ver moedelijk met zijn hoofd er bij. In ieder geval zijn wij ervan over tuigd, dat de Polen wel eens graag in vrijheid hun eigen mening daarover zouden willen zeggen. Maar dat is voor hen nog even gevaarlijk als het voor de huidige leiders in Moskou was om zich destijds tegen Stalin te verzetten. Kroestjef en de zijnen beroepen zich daar nu op in een lange verklaring, maar de arres taties van Poznan bewijzen, dat er sindsdien weinig veranderd is. Duizend arrestanten In het Poolse mijngebied van Op- per-Silczië heerst onrust onder de mijnarbeiders. Dit werd meegedeeld door een plaatselijk blad in het vroe gere Kattowitz, dat meldde dat in het mijngebied „saboteurs en agenten" aan het werk zijn. Volgens het blad is de onrust op 20 juni begonnen, toen de eerste se cretaris van de Poolse communisti sche partij, Ochab, van de mijnwer kers eiste een produktietekort van 2.5 miljoen ton door overwerk in te halen. Het blad waarschuwt de mijn werkers dat zij „zonder genade neer geslagen" zullen worden indien hun onrust tot openlijke rebellie zou over gaan. Gewaarschuwd wordt te wa ken tegen provocateurs „die ook op traden in Poznan." Volgens de laatste berichten zijn in Poznan intussen ongeveer duizend mensen, voor het merendeel jonge mannen gearresteerd. Een stalen ring van tanks isoleert Poznan nog steeds van zijn omgeving. Westberlijnse journalisten, die gisteren uit Polen terugkeerden, verklaarden echter dat de Poolse politie aan de grens tussen Polen en Oost-Duitsland „even vrien delijk is als altijd". Van een afslui ting van de grens was geen sprake." Enkele uit Polen teruggekeerde zakenlieden verklaarden dat alle moeilijkheden in Poznan nog niet achter de rug zijn, aangezien de ar beiders nu een langzaam-aan-actie zijn begonnen. Zelfs zou er onder de arbeiders nog gesproken worden over een algemene staking. Betaald met Amerikaanse dollars? De Russisohe communistische partij heeft intussen de beschuldiging geuit, dat de onlusten in Poznan gefinart- cierd zijn door Amerikaanse monopo listen". De partij verwees naar de toewijzing van 25 miljoen dollar van de Amerikaanse Senaat voor aanmoe diging van het vrijheidsstreven ach ter het IJzeren Gordijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft deze Sovjet-Russische beschuldigingen tegengesproken. Hefschroefvliegtuigen worden ge bruikt voor het bergen van de stof felijke overschotten der 128 inzit tenden van twee grote Amerikaanse passagiersvliegtuigen, die boven de Grand Canyon, in Arizona, op elkan der gevlogen en brandend omlaag zijn gestort. De controletoren te Daggett, in Californië, heeft medegedeeld, dat de bestuurder van de „Superconstella- tion", toen hij zich boven de woestijn Aran Mojave, op de grens van Arizona en Californië, bevond, toestemming gevraagd heeft om op zevendui zend meter hij bevond zich toen op 6.700 meter te gaan vliegen, omdat hij last had van wolken. Zon der verder antwoord af te wachten ging de „Superconstellation" toen op zevenduizend meter vliegen, zon der dat de controletoren had kunnen mededelen, dat de „D.C.-7" ook op zevenduizend meter vloog. Kort daarna kwam de laatste bood schap van de „D.C.-7": „Wij vallen". „Mijn indruk is, dat geen enkel sy steem van toezicht op het luchtver keer de bosting had kunnen verhin deren, die zich zaterdag j.l. boven de Grand Caynon heeft voorgedaan", luidt onder meer een maandag door Milton Arnold, vice-president van de vereniging van Amerikaanse Lucht vaartmaatschappijen, afgelegde ver klaring. „Er bestaat geen waterdicht stelsel, om botsingen tussen vlieg tuigen te vermijden. Mensen en ma chines kunnen niet altijd volkomen foutloos werken". Strijd om de macht is nog gaande De diplomatieke correspondent van het liberale Britse blad „News Chro nicle", die in Londen is teruggekeerd na een reis van zeven weken door de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen, heeft verklaard: Kroestsjef is niet langer de onbetwiste heerser in het Kremlin. Poznan zou voor hem Qtaoitie 0u%^e%iuc(duaatt%amp Dit onherbergzame landschap is de Grand Canyon in Amerika, waar twee grote passagiersvliegtuigen, e^n van de United Airlines en een van de Trans World Airlines neerstortten na elkaar te hebben geraakt. De pijltjes op de foto duiden de plaatsen aan, waar de wrakstukken van de beide machines terechtkwamen. kunnen zijn wat drie jaar geleden Oost-Berlijn voor Beria was." De correspondent vervolgde: „Uit de gesprekken die ik met di plomaten, partijleiders en gewone mensen heb gehad toen ik vorige maand in Moskou was, heb ik de overtuiging opgedaan, dat de toestand in het Kremlin aldus is: Malenkof, hoewel teruggezet, hoort er nog steeds bij. Het partij-apparaat is in handen van Kroestsjef, maar Malenkof heeft de steun van het leger der bureau craten. De meesten van hen werden aangesteld of bevorderd in de Stalin- periode en zij weten, dat als Kroests jef ook onder hen begint te destalinise- ren dit voor velen van hén 't einde zal betekenen. Daarom zien zij in Malen kof hun beste beschermer." „Het is niet alles pais en vree in het Kremlin, verre van dat. De strijd om de macht, of zelfs maar om het vege lijf, is nog steeds aan de gang. De gehele Sovjet-Unie is toeschou wer bij deze strijd, evenals de satel lieten eh de communistische partijen in het buitenland. Het is duidelijk, dat niet allen er van overtuigd zijn, dat Kroestsjef uiteindelijk als over winnaar te voorschijn zal koen." „Met de uitkomst van de strijd in het Kremlin nog steeds in het onze kere, zou de opstand van Poznan (die Kroestsjef's vijanden gemakkelijk kunnen uitleggen als een waarschu wing voor de gevaren van de destali nisatie) juist voldoende kunnen zijn om de beslissing in zijn nadeel doen uitvallen." Tot zover de diplomatieke corres pondent van de „News Chronicle". De conservatieve „Daily Telegraph" schrijft: „Indien de ïeiders in Mos kou en Warschau in de gebeurtenis sen te Poznan aanleiding vinden voor panische onderdrukkingsmaatregelen, dan is de toestand rijp voor revolu tie." Vannacht is het oude gedeelte van het bedrijf van de N.V. Krantz en Zn. te Leiden tot de grond toe afgebrand. Om twee uur kwam een regen van alarmen bij de brandweer binnen. Het bedrijf stond op dit ogenblik al in lichterlaaie. De brand, die met twintig stralen bestreden, werd, woedde over een breedte van vijftig meter. Om half vier, was id brandweer, die het naburige Clos en Leembruggen en 't nieuwe gedeelte van de firma Krantz wist te sparen, de brand meester. De schade is groot. Om tien uur in de vooravond van de brand had de Leidse brandweer al een brand moeten blussen in een geheel andere gedeelte van het bedrijf. (Zie ook pag. I 2e blad). De foto geeft een overzicht van de enorme ravage aan de Langegracht-zijde. (Foto: De Leidse Courant). Feiten liggen echter anders In de pers is een gerucht binnen geslopen, dat het traditioneel gewor den corso van de Bollenstreek aan een zijden draadje hangt en het he lemaal niet zeker is, dat er volgend jaar nog een artistieke bloemenstoet door de streek zal trekken. Dit ge rucht is op zijn zachtst gezegd „aan de pessimistische kant". Er is inderdaad de laatste jaren een tanende belangstelling te consta teren geweest van de bollenkwekers voor deelneming aan het corso, als gevolg van de vrij hoge kosten. In verband daarmede heeft het Corso comité een actie op touw gezet, om de kwekers te interesseren voor ge combineerde inzendingen. Tot op he den heeft deze actie niet het resul taat opgeleverd, wat men ervan ver wachtte. Maar.... zij wordt voort gezet. En daaruit is waarschijnlijk het ge rucht geboren. Er schijnen wel stemmen te zijn opgegaan, om dan „het corso maar te laten waaien", dooh men dient te bedenken, dat er meer stemmen in het kapittel zijn en dat de pap niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend. In ieder geval is er voorlopig geen sprake van „een einde van het corso" In tegendeel. Er wordt ijverig ge zocht naar een gezonde basis tot in standhouding en uitbouw van dit jaarlijkse gebeuren. MET DE HANDEN IN HET HAAR. De Franse ambassadeur te Karachi zit met zijn handen in het haar. De Pakistaanse kappers hebben hun solidariteit met de Algerijnse natio nalisten betuigd door eenstemmig te weigeren zijn haren te knippen of baard te scheren. Ook de andere leden van het Franse ambassade lijden on der de maatregel. Weinig verandering Een storingsfront, dat gistermor gen ons land passeerde, heeft gister middag en -avond vooral in Zuid- Duitsland plaatselijk zware regenval gebracht. Na de frontpassage zijn de barometers in geheel West-Europa flink gestegen. De oude depressie bij Schotland verwijderde zich langzaam in de richting van IJsland en nam verder in betekenis af. Over de Oce aan trok een storing vrij snel naar Zuidwest-Engeland, waar zij van morgen vroeg arriveerde. De activi teit ervan nam echter af en in Zuid- Engeland veroorzaakte de storing slechts wat lichte regen. Ook in ons land zal tijdens de passage van het front van de storing geen regen van betekenis vallen. In de temperatuur wordt niet veel verandering ver wacht. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Voorburg (H. Martinus), de weleerw. heer A. A. M. Wentholt, die kapelaan was te Rotterdam (H. Josef); tot kapelaan te Rotterdam (H. Josef) de weleerw. heer N. M. Nooy, die kapelaan was te Rijswijk (H. Bo- nifacius). Dit nummer bestaat uit bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond, opgemaakt tc 8 11.15 uur). 5 ZUIDWESTELIJKE WIND Vrij veel bewolking maar geen 8 regen van betekenis. Overwe- 8 gend matige zuidwestelijke wind. 8 Ongeveer dezelfde temperaturen l als vandaag. 4 Juli zon op 4.28, onder 21.04; maan op 1.02, onder 17.07. Hoog water sta nden 6 Juli v.m. 1.10; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 23 C. half bewolkt 22 licht bew. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN half bew. 19 geheel bew. 21 zwaar bew. 20 licht bew. 18 zwaar bewolkt 21 licht bewolkt 20 regenbui 19 licht bevolkt 24 geheel bewolkt 28 FRANKFORT geheel bewolkt 23 MUNCHEN regen 26 ZURICH zwaar bewolkt 21 GENèVE zwaar bewolkt 18 LOCARNO onbewolkt 16 WENEN zwaar bewolkt 28 INNSBRUCK regen 22 ROME licht bewolkt 27 AJACCIO zwaar bewolkt 25 Korreltje De wereld is een zeepbel en het leven van een mens niet minder.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1