De „Tour de France" gaat volgende week de 200.000 kilometer vol maken Wim van Est blijft buiten de ploeg, ondanks de slagzinnen Vang in de ook 'n Tour de prijsje France Siwfrcuitóe jeuyd demanóUeett uoxvc Profeten beginnen reeds met het aanwijzen van de winnaars PRIJSVRAAG ZATERDAG 30 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Donderdagmorgen wordt het vertreksignaal gegeven voor het reizende dorp, dat •en wereldnaam heeft als Tour de France. Een heel jaar lang Is een groep mensen bezig geweest, om de nieuwe ronde uit te stippelen. Als de winnaar van de Tour *tjn ere-rondje rydt in Parijs, is men al weer bezig aan de voorbereidingen volgende monsterrit. Er komt ook het een en ander voor kijken. In 1955 bestond het reizende dorp uit 110 renners, 108 technische leiders, 70 leden van officiële diensten, 26 helpers langs de weg, 19. P.T.T.-beambten. 410 officials, 30 politiemannen, 27 mensen voor de bevoorrading, 320 regionale politiemannen, en 400 sportjournalisten uit alle delen van de wereld. En dan laten we de chauf feurs, telefonisten, verkeerspolitie in de steden e.d. nog maar buiten beschouwing. Dit jaar zal de bevolking van het Tour-dorp eerder groter «yn dan kleiner, maar één ding is zeker: Alles zal in de puntjes geregeld zyn. Daar staat de heer Jacques Goddet persoonlijk borg voor! 24 étappes is tot nu toe het hoogste aan tal geweest in één ronde. Dit was in 1926, 1931 en 1951. De ronde van Frankrijk zal nu be staan uit 22 ritten. De ronde kende het meeste aantal ver trekkers in 1928, toen niet minder dan 162 renners uit Parijs vertrokken. Slechts 41 beëindigden de ronde, die toen over 22 ritten ging. Het kleinste aantal deel nemers noteren we in 1934, t.w. 60 ren ners. In 1919 gingen 160 renners van start en slechts tien renners reden toen de hele tour uit. Dit is tot nu toe het klein ste aantal geweest, hoewel 1906 met 14 niet ver achter lag. In 1952 hebben de meeste renners de eindstreep gehaald, n.l. 78. De gele trui. In 1929 veranderde de leiderstrui net meest van schouder. Niet minder dan acht renners mochten toen het geluk smaken de gele trui te dragen. Uitein delijk was het toen De Waele, die de trui voorgoed behield. Negentien maal werd de ronde gewon nen door een Fransman, 12 maal door een Belg, 6 maal door een Italiaan, 3 maal door een Luxemburger, en 2 maal door een Zwitser. Het ploegenklassement werd pas in 1930 ingevoerd. België wist dit 7 maal te winnen. Frankrijk 6 maal, Italië 4 maal, Luxemburg en Nederland ieder een maal. Het hoogste gemiddelde staat op naam van Louison Bobet, n.l. 34.639 km. per uur. Het laagste gemiddelde ataat op naam van Bottechia, die in 1934 slechts een gemiddelde reed van 23.958 km. per uur. De eerste winnaar in de Ronde van Frankryk was Garïn. in 1903 dus, die toen al een gemiddelde bereikte van 25.288 km. per uur. Het kleinst mogelijke verschil waarin een renner won, noteerden ,ve in 1924. Toen werd Thijs winnaar met slechts 1.49 verschil op nummer twee, Pélissier. Het grootste verschil was er in 1903. Toen had de winnaar Garin maar liefst 2 uur en 49 sec. voorsprong op de tweede, Pothier. 5 Keer rond de aarde. Tot slot van dit cijfermateriaal nog een interessante bijzonderheid. Wanneer in deze 43ste Ronde van Frankrijk 414 kilometer zullen zijn afgelegd, zullen in totaal precies 200.000 kilometer zijn ver reden. Dit betekent zoveel als ongeveer vijfmaal rond de aard. Dit zal dan zijn op het einde van de tweede rit: Luik Rijsel. De Ronde van Frankrijk zal nu 4450 kilometer lang zijn. verdeeld over 22 étappen. Het vertreksignaal zal gegeven worden op donderdag 5 juli om half elf. Het eindsignaal zal op zaterdag 28 juli klinken om half vijf. De langste rit is van Montlugon naar Parijs over een af stand van 327 kilometer. De kortste rit is de tijdrit te Rouen over een afstand van 15 kilometer. Uiteraard spelen de bergen nog steeds een beslissende rol in deze ronde. Al heeft Jacques Goddet verklaard, dat in de ronde vap dit jaar ook de vlakkeweg- renner zijn kans zal krUgen, onderstaan de gegevens bewijzen toch wel, dat ook dit jaar het hooggebergte evenals vorige jaren van doorslaande invloed zal zUn op de einduitslag. Allereerst krijgen we in de elfde étap pe de Col d' Aubisque. hoogte 708 m. In de twaalfde étappe de Aspin. hoogte 1489 m. en de Peyresourde, hoogte 1563 meter. De zeventiende étappe gaat over de Izouard. 2360 m. Mont Genèvrè, 1854 meter en Strière. hoogte 2030 m. Ten slotte in de achttiende rit de Mont Genis. 2083 m. en de Croix de Fer, hoogte 2068 meter. Ja, wie? En nu ligt natuurlijk de vraag op vele lippen: Wie gaat 't dit jaar winnen? Ne derland komt met een ploeg uit, die vele mogelijkheden heeft. Naast de kopman nen Wagtmans en Nolten is er nog de ervaren Gerrit' Voorting, maar verder is het de jeugd, onder wie Daan de Groot zich reeds een goede naam heeft verwor- BALAMS VAM DE ROM DE I9CG-1955 'n Reizend dorp Hoe is het tot nu toe met deze mon sterrit gegaan? In 1902 maakte Henri Desgranges het plan om een koers te laten betwisten, die door geheel Frankrijk zou trekken. Het was een onzinnig plan en ieder recht geaard Fransman haalde er dan ook zijn schouders voor op. Maar Desgranges had een harde kop en was er de man niet naar om zomaar een plan op te geven. Wat tot gevolg had, dat in 1903 de eerste ronde van Frankrijk werd verré den. De afstand bedroeg slechts de helft van de tegenwoordiger afstand, n.l. 2428 kilometer. In vergelijking met nu is dat niet veel. Maar men moet niet vergeten, dat die eerste ronde slechts in zes étap pes was verdeeld en dus neerkwam op een gemiddelde van ruim 400 kilometer per dag. Terwijl b.v. dit jaar de langste étappe 327 kilometer zal zijn. Cyfers uit de oude doos. In 1904 was de ronde precies even lang als de eerste en ging ook over zes ritten. Maar het jaar daarop waren er al 11 ritten met een totaal aantal kilo meters van 2975. In 1926 hebben we de langste ronde gekend. De totale afstand bedroeg toen niet minder dan 5745 kilometer, verdeeld over 17 étappes. Over ritten gesprqken: ANQUETIL VERBETERDE WERELD UURRECORD Jacques Anquetil heeft gisteravond het werelduurrecord op de Vigorellibaan te Milaan verbeterd. De officials begonnen onmiddellijk nadat de 60 minuten vol waren, met het nameten van de juiste afstand. Toen Anquetil om 14 minuten over zeven met zijn record poging begon, was de lucht half bewolkt, de tempera tuur vrij hoog, maar het was volkomen windstil. Het werelduurrecord stond op naam van Fausto Coppi met een afstand van 45.798, gemaakt op 7 november 1942 op dezelfde baan. Jacques Anquetil heeft in het uur af gelegd 46.159 km., zodat hij dus het we relduurrecord van Fausto Coppi met 361 meter heeft verbeterd. Voor de eerste maal in de geschiedenis is het wereld uurrecord dus gekomen op een afstand, welke boven de 46 km ligt Jacques Anquetil is op 8 januari 1934 te Mont Saint-Aignan in het departe ment Seine-Maritime geboren. Hij is op het ogenblik in militaire dienst te Joih- ville. maar voor deze recordpoging had hij speciaal verlof gekregen. In 1951 heeft deze zoon van een aard beienkweker voor het eerst op de fiets gezeten. Een jaar later was hij al ama teurkampioen van Frankrijk op de weg. ok de Grote Prijs van Frankrijk tegen het uurwerk wist hij te veroveren. ven in zijn vorige Tour. Die nieuwe ge zichten kunnen mee- en tegenvallen. We denken b.v. aan de eerste tour van Nol ten, toeiv Coppi zei: „In die jongen zit een toekomstige Tourwinnaar". Nimmer heeft Nolten meer in de schaduw gestaan van de roem, die hij toen oogstte, maar we geloven toch, dat heel Nederland op hem let in de hoop, dat hij de woorden Coppi nog eens waar zal maken. Want Wagtmans mag dan een goede klimmer zijn. alleen Nolten heeft eens getoond, dat hij in staat is zich in de bergen met de allergrootsten te meten. Mogelijkheden zijn er dus in de Ne derlandse ploeg, maar bij de zware in spanningen van een Tour de France moet men toch niet teveel verwachten van de debutanten. Profeten gestart. Hoewel de renners nog rustig zitten en de samenstelling van alle ploegen nog niet bekend is, zijn de profeten reeds in actie gekomen. De bijzondere aandacht van deze heren gaat uit naar de Luxem burger Charly Gaul. een jonge knaap nog. die in zijn eerste tour na zes étappes in de brokkenwagen kroop, in de tweede na twaalf, maar die in zijn derde Tour die van vorig jaar alle kopstukken de zenuwen op het lijf joeg door als een bezetene de grauwste bergtoppen te ne men. Dat het bij Gaul geen strovuurtje was. bewees hij dit jaar door met veel machtsvertoon de Giro te winnen. Naast hem is het de Belg Brankart, die getipt wordt, 'n Rustige jongen, die zich vorig jaar de grootste bedreiger van Bo bet toonde. Nu Bobet niet van de partij zal zijn, geeft men de Belg, die vooral ook een kei in de bergen is, een grote kans. Het feit. dat ook wereldkampioen Ockers van de party is, schijnt de kan sen van Brankart een tikje ongunstig te beinvloeden. Ook Ockers is een kopman als men bedenkt, dat hij een Vlaming ;n Brankart een Waal dan is de moge lijkheid van rivaliteit niet uitgesloten. Vooral omdat de knechtjes in de Belgi sche ploeg hoofdzakelijk Vlamingen zijn. Voorlopig zijn het Gaul, Brankart. en Ockers. die als de grote kanshebbers worden aangewezen, met van Neder landse zijde een vage hoop op een uitste kend rijdende Nolten. Als na zondag de samenstelling van de andere ploegen be kend wordt, dan zullen er bij de getipte winnaars ongetwijfeld nog wel enige Fransen, en Italianen, en misschien een Spanjaard komen. 't Grote vraagteken Tour-renners tekenden contracten Op de straat voor het huis van Kees Pellenaars aan de Liesboslaan te Breda, waren de kalkletters al weggeveegd maar in de stad Breda liepen achter de feest-optochten tegen gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag, groepen jongetjes met cartonnen borden, waarop hen slagzinnen kon lezen als „Wim Est niet in de tour, Nederland in ref roer" en „Lest best, Wim van Est" Te zelfder tijd, de zon was juist even doorgebroken, snorden in de tuin achter het huis van Pellenaars de film- en tele visiecamera's en klikten de toestellen van de fotografen om de traditionele op namen te maken van het tekenen der contracten door de reeds officieel aange wezen renners, die op 5 juli in Reims ir de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk zullen starten. Zoals bekend waren dit acht renners: Wout Wagtmans. Jan Nolten, Michel Stolker. Daan de Groot. Leo van der Pluym, Piet van den Brekel, Gerrit Voorting, en Sjef Lahaye. De twee coureurs, die de ploeg moeten completeren, naar alle waarschijnlijk heid Jos Hinsen en Wies van Dongen, zullen eerst zondagavond, na afloop van de wedstrijden in Zandvoort, het con tract voorgelegd krijgen. Aangezien omtrent de twee laatste plaatsen in de equipe nog niets officieel was beslist (de KNWU heeft zich het recht voorbehouden, eventueel nog een verandering aan te brengen) waren ook de overige voorgestelde candidaten. Thijs Roks, Toni Bergmans en Peter Post voor de bijeenkomst uitgenodigd. Het sprak haast vanzelf, dat Wout Wagtmans, met zijn snelle Mercedes, zich het vroegst bij ploegleider Pellenaars meldde. Bij de „Pel" thuis werd weinig over de „kwes tie-Van Est" gesproken. Maar later, kort voor de gebruikelijke lunch in „Het Wapen van Breda", hebben de vertrou wensman van de KNWU. de heer Piet Ierlant en Pellenaars. de zaak nog eens uit de doeken gedaan. Veel nieuws werd daarbij niet te berde gebracht. De heer Van Ierlant wees er nog eens op. dat de voorbereidingen voor de Ronde Frankrijk dit jaar met buitengewone ernst zijn aangepakt. Vorig jaar heeft er bij veelbelovende amateurs op aangedrongen, beroepsrenner te worden. De verrichtingen van deze jonge renners zijn in dit seizoen minutieus nagegaan, in de ronden van Italië, Zwitserland Luxemburg. Van Est van zijn kant had zich toegelegd op de wedstrij Bor deauxParijs. Hij toonde weinig aspira ties voor de tour. Toen BordeauxParijs voor hem mislukt was, wilde hij wél mee naar Frankrijk. De sportcommissie. die verjonging van de ploeg noodzakelijk i v.ndt en die de vorm van Van Est nu I niet bepaald goed acht. voelde er weinig Hier ziet men op de eerste ry v.l.n.r.: J voor. hem in deze omstandigheden te Voorting. Nolten, De Groot, Wagtmans verkiezen, die juist tekent, Pellenaars. Van Ierlant,) d. Pluym. Op de ry er achter ziet Het conflict met Van Est. men Bergmans. La Haye, Post, gen. Wat betreft het conflict tussen Van Est en Pellenaars, heeft de heer Van Ierlant de Nederlandse wegkampioen een brief gezonden waarin hij schreef, dat indien Van Est geen poging deed. de voor Pelle- 11 naars kwalijke publicaties in een Bra bantse krant te rectificeren, hij de heer Van Ierlant Van Est buiten de ploeg zou laten. Van Est had hierop ge antwoord. dat Pellenaars zelf maar moest zien. het interview gerectificeerd te krijgen. Kees Pellenaars vulde deze uiteenzet ting aan en deelde mede, dat hij -juist dit jaar zich persoonlijk weinig met de sa menstelling van de ploeg had bemoeid. Hij beeft de sportcommissie een lijst met namen van kandidaten verstrekt. Op de ze lijst stonden nog 15 andere namen en Pellenaars gaf de commissie te kennen, dat al deze renners van ongeveer gelijke sterkte waren. Aangaande Wim van Est beaamde Pel lenaars. dat Wagtmans en Nolten gewei gerd hadden. met Van Est in een ploeg te rijden. En aangezien het van het grootste belang is. met een vriendschap pelijk team naar Frankrijk tc vertrekken was dit een reden te meer om Van Est er dit keer buiten te laten, aldus de Neder landse ploegleider. Voor het overige vertelde hij. dat men evenmin als in vorige jaren reeds bij voorbaat een kopman zal aanwijzen. Het ligt echter wel in de lijn der verwachtin gen. dat. Wagtmans of Nolten zich na enige tijd als zodanig zullen aandienen. De premies. De heer J. H. Slesker, directeur van de N.V. „Locomotief", verstrekte enkele gegevens over de premies, welke be schikbaar zullen worden gesteld door de onlangs opgerichte Tour de Franee-sup- portersclub. Het is niet voor de eerste maal. dat de Nederlandse tourrenners worden gestimuleerd op deze wijze. Bo vendien deed het prettig te vernemen, dat deze premies aan elke renner, die iets bijzonders presteert, worden uitbe taald. ongeacht het rijwielmerk, waar hij op rijdt. Mocht een Nederlander in het eindklassement onder de eerste vijf ein digen. dan wordt een premie van 2500 - beschikbaar gesteld. Verovert een Neder lander de gele trui. dan ontvangt hij 250.Blijft hy in het bezit van de lei derstrui dan wordt hem eenzelfde be drag uitbetaald en elke volgende dag eventueel 500.Wint de ploeg het dagklassement, dan staat daar een pre mie van 500.op. Wordt Nederland eerste in 't eindklassement der ploegen, dan ontvangt het team 1500.—, voor De samenstelling van de „Tour de France"-ploeg Is niet overal met Instem ming ontvangen. Op de foto ziet men de jeugd van Breda, die. uitgerust met bor den voorzien van „slogans", demonstre ren ten gunste van Wim van Est. een tweede plaats 1000.en voor een derde plaats 500.Om het winnen van een etappe te stimuleren is een pre mie van 1000.uitgeloofd voor de win naar, die als eerste de finishiyn passeert. Wordt er een tweede etappe gewonnen, dan wordt het bedrag groter (f 1250. voor een derde overwinning 1500.en voor een vierde zege 1750.Wint een Nederlander de speciale dagprijs voor de grootste strydlust, dan wordt ook daar voor een premie beschikbaar gesteld. Tenslotte heeft men de klimmers willen stimuleren en voor de Pyreneeën etappe BayonncPau is een bedrag van 1250.- vastgesteld voor de Nederlandse renner, die de meeste punten voor de bergprijs in de wacht sleept, voor de etappe Gap Turijn is dat bedrag zelfs 1500.En zo zijn er ook voor de andere bergetap pes extra premies vastgesteld, dat alles natuurlijk buiten de prijzen, welke de organisatoren reglementair hebben uit geloofd. Over het algemeen heeft de wielersport haar eigen beperkte kring van enthou siaste supporters, maar met de Tour is dat anders. Zodra de bonte karavaan van de heer Goddet zich in beweging heeft gezet, is iedere Nederlander wielerdoskundige. Er zijn huismoeders, die de aardappelen laten aanbranden, omdat ze uit de mond van Jan Cottaar willen vernemen, wie de étappe-winnaar van de dag is. Lieve grootmoedertjes zitten bij het pruttelende theelichtje in spanning over de vraag, of Woutje de Col d'Aubisque zonder al te veel tijdverlies over zal komen. En op de kaartklub van ouden van dagen zit men uit te rekenen, welke kuitspieren die van Charley Gaul of van Stan Ockers een gele trui bij elkaar kunnen trappen. En dan zwijgen we nog maar van de ongedurige enthousiasten, die zodra de baas even zijn hielen heeft gelicht de krant opbellen en met fluisterstemmen informeren: „Is er al iets bekend van de Tour?" Tijdens de 22 étappes ruim drie weken zal Nederland meeleven met de ren ners, die vechten met de tijd, de hitte en de kou, de bergen en de eindeloos lange trajecten over vlakke wegen. Zij zullen hopen, dat de nieuwelingen in het circus, die het soms wel erg moeilijk krijgen, toch het rose cement van de Parijse baan nog zullen halen en zij zullen iedere dag voorspellingen doen. Zij zul len etappe-winnaars aanwijzen en hele beschouwingen wijden aan de taktiek van renner zus of zo, die ongetwijfeld als eerste uit de strijd zal komen. De Leidse Courant gaat deze lust tot voorspellen voor de lezers in aantrekkelijke banen leiden met de volgende WINNAAR VAN DE TOUR WORDT WINNAAR VAN DE BERGPRIJS WINNAAR PLOEGENKLASSEMENT NEDERLANDER. DIE DE GELE TRUI ZAL DRAGEN Ingezonden door: (Op enveloppe vermelden: Tourprysvraag) WIE DE TOURWINNAAR raadt, krijgt 25.— de sterkste man van het berg- klassement 15.en de ploeg, die 't landenklassement wint 10.Zijn er meer goede profeten, dan wordt de prijs verloot. Dat zijn dus drie kansen Voorts kan men even zwart op wit zetten, welke Nederlander tijdens deze Tour. de gele trui zal dragen. Onder de goede inzendingen wordt eveneens een prijs van tien gulden verloot. Nu is het mogelijk, dat meer dan een Nederlander de gele trui zal dragen! Welnu, voor iedere Nederlander, die voor een dergelijke verrassing zorgt, komt er een extra prys van 10.Als de hele Nederlandse ploeg een keer in het geel komt. worden er dus tien prijzen van 10.— uitgereikt. En nu is het woord aan de profeten. Wie zich niet wil laten misleiden door de resultaten van de eerste étappes, kan zijn voorspelling metc-'cn insturen. Er is echter ook een mogelijkheid om het even aan te zien. Op maandag 9 juli «de ochtend van de start van de vijfde étappe) sluit de inzending definitief. Wie de kat uit de boom wil kijken, moet er echter rekening mee houden, dat terwijl hij nog nadenkt al een Nederlander in de gele trui kan zitten. Dat is dus het risico! Voor inzending kan bovenstaand formulier worden gebruikt; men kan echter oo' een briefkaart of 'n blocnotevel nemen. En tenslotte nog dit: Naast deze prijsvraag komt er nog een andere! Onze étappe-prijsvraag! We komen daar nog nader op t- Wc kunnen «H verklappen, dat deze in het teken staat van „vrij roken en ie- e dag een prijs winnaar in totaal 22 zal opleveren!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9