Bisschoppen doen beroep op gelovigen Overal in de Randstad Holland rijst spookbeeld der noodkerken op Plechtig slot van Leids ziekentriduum weeckelijkse cRonycke m Klankvolle hulde voor jarige prins Bernhard ZATERDAG 30 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Overal in de randstad Holland, waar 50 der Nederlandse bevolking en 25 der Nederlandse katholieken woont, rijst het spookbeeld van de noodkerken op, zowel in de steden Amsterdam, Roterdam, Den Haag, Leiden als op het snel verminderen de platteland. De randstad Holland bevatte tot het begin van dit jaar alleen het bis dom Haarlem, doch thans de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Hier wordt zo snel gebouwd, dat de katho lieken niet in staat zijn met de be schikbare middelen het benodigd aan tal definitieve kerken op te richten. Vandaar dat in toenemende mate noodkerken moeten worden gebouwd en zelfs een café, schuur of een vergaderlokaal moet worden gebruikt om de godsdienstplechtigheden op zondag te kunnen houden. In Haar lem staan 12 en in Rotterdam 19 noodkerken op plaatsen waar nu Ook in Barendrccht is de nood groot. Zolang er geen kerk is, moet het H. Misoffer worden opgedragen in het stationskoffiehuis. Kerkgangers voor de ingang van 't noodkerkje te Oostvoorne. reeds een definitieve kerk had moe ten staan. In totaal zijn 40.000 katho lieken op het gebruik van noodker ken aangewezen. Mgr. J. P. Huibers ('Haarlem) en De uitgebreide kerk van De Lier in het Westland. Mgr. M. A. Jansen (Rotterdam) to nen zich zeer bezorgd over de stij ging der kosten, die met de bouw van nieuwe kerken gemoeid zijn. In vergelijking tot 1930, in welk jaar men de kosten op 100 pet. stelt, is de prijs der kerken in 1954 gestegen tot 450, in 1956 tot 442 en het ligt in de verwachting dat deze prijs per 1 januari 1947 zal zijn opgelopen tot 460. In het zich snel uitbreidend gebied der staal- en ijzerindustrie Bever wijk moeten 1500 gelovigen naar an dere gemeenten gaan om er zondags de H. Mis te horen. In Rotterdam kan men de toestand met die van Duits land vergelijken; de ring van stads uitbreiding schept noodzaak vele nieuwe kerken te bouwen. In Vlaar- dingen heeft men de parochiekerk wegens instortingsgevaar moeten af breken, zodat de gelovigen thans op het kerkhof de II. Mis moeten bijwo nen. De bisschoppen van Haarlem en Rotterdam beschouwen deze toestand als zeer zorgwekkend, te meer daar in een tijd van hoogconjunctuur geen voox-ziening kan worden getroffen. Zij menen, dat het handhaven van het christelijk karakter in hoge mate er van afhankelijk is of deze generatie de noodtoestand weet op te lossen. Zondag a.s. zal derhalve een kerke- bouwdag worden gehouden, waarop de gelovigen bijzonder op de moei lijke situatie gewezen zal worden. In 's-Gravenzande is een oude schil derswerkplaats voorlopig in een noodkerkje herschapen. Waterweg rond LEIDEN? Vaste bruggen in de stad Dc Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leiden bereidt een rapport voor, waarin gesproken wordt over de ontwikkeling van wegen en water wegen in en rond Leiden. Donderdag a.s. bespreken de Leidse industriëlen het rapport. Eén van de te bespreken punten is het voorstel om het door gaand waterverkeer buiten Leiden om te doen geschieden en wel vanaf de Rijn of de Zijl door het Rijn en Schiekanaal en de Korte Vliet terug naar De Rijn. De Korte Vliet zou daartoe verbreed en uitgediept moe ten worden. In de stad zouden dan over de Oude Vest en de Turfmarkt en in plaats van de Blauwpoortsbrug vaste bruggen moeten komen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.ex. Socio logie mej. C. Horch te Leiden. Geslaagd voor het doct.-ex. Socio logie mej. E. J. Jongkees te Leiden en de heer J. D. Jansen te R'dam. Geslaagd voor het cand.-ex. God geleerdheid de heer H. D. de Loor te Delft. Geslaagd voor het doct.-ex. Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerd heid de heer L. J. Verschoor te Den Haag. Geslaagd voor het cand.-ex. Gen. II mej. M. O. H. N. Han te Den Haag, mej. M. Overman te Voorburg, mej. H. H. Potgieser te Den Haag, en de heren J. L. A. Boelen te Wassenaar, P. G. Braam v. Vloten te Den Haag, H. Galjaard te Leiden, L. W. Hoff te Haarlem, G. A. S. Koster v. Groos te Den Haag, R. L. Shriro (USA), H. Snijders te Den Haag, M. J. v. Trom mel te Scheveningen en H. Vis te Leeuwarden. Geslaagd voor het doct.-ex. Gen. II de heren J. C. Huijsmans te Stam persgat, M. A. W. Imkamp te Beek (L.), H. A. Koseman te R'dam, A. I. Perquin te Voorburg, F. T. J. v. Peski te R'dam en J. P. Sand (USA). Geslaagd voor het semi-artsex. mej. R. Brouwer te Wassenaar, mej. J. M. Leupen te Leiden en de heer Tian Tjeng Hoey te Oegstgeest. Geslaagd voor het artsex. mevr. V. M. Slotemaker-v. Bosse te Leiden, mevr. M. B. v. d. Plas-Cats te Leiden, mevr. V. P. Loeliger-Salomonson te Leiden en de heren M. W. v. d. Geld te Paramaribo, A. v. Oosterom te Velsen en H. J. Teijen te Wassenaar. LEIDSE VOOGDIJRAAD OPGEHEVEN Eén Juli a.s. komt aan het bestaan van de Leidse Voogdijraad een einde. Wij ontvingen een artikel van mr. H. F. A. Donders, waarin o.m. dank wordt gebracht aan al diegenen, die met grote ijver en toewijding voor de Voogdijraad werkzaam zijn ge weest. Dit artikel zal maandag a.s. ge plaatst worden. Tien jaar „ONS EILAND" Stemmig en feestelijk heeft de speeltuinver. „Ons Eiland" te Leiden gisteravond in „De Harmonie" haar tienjarig bestaan gevierd met een receptie. De spraakwaterval, die over de hoofden van de bestuursleden werd uitgestort stroomde van acht tot half tien voort. De heer Bert Broers, de voorzitter, beantwoordde alle speeches met sym pathieke toepasselijke woorden. Hij ontving voor zijn vereniging enige cadeaus, die alle bestemd zijn voor het klubhuis, dat als alles gaat zoals de leden hopen binnen afzienbare tijd op de speeltuin aan de Kortenaerstxaat zal verrijzen. Zoals bekend heeft de koningin bij haar bezoek aan Leiden ook „Ons Eiland" bezocht. Van de sprekers, die het bestuur feliciteerden, vermelden wij o.m. de oud-voorzitter van „Ons Eiland", de heer Schenk, de voorzitter van de N.U.S.O., de heer D. Vijlbrief, de heer Van der Holst, tweede voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinver., mevr. Kaak, ere-lid, mevr. Broers, echtgenote van de voorzitter, presi dente van het damescomité, de heer C. F. Lardee, ere-voorxitter van de Leidse bond van Speeltuinver., de heer De Witte, voorzitter van S.V. Bloemhof te Alphen, en vele anderen. De voorzitter van de jubileumcom missie, de heer Sieval, sprak als laat ste het bestuur toe. Hierna bleef men onder het genot van een verfrissing enige tijd gezel lig bijeen. Vanavond wordt het feest in de Stadsgehoorzaal voortgezet. ZWEMEXAMENS „OVERDEKTE". Onder de uitslagen van de zwem- examen venneldden wij in ons blad van donderdag 28 juni j.l. onder het B.L.O. onderwijs ook de school Ra penburg 48. Wij worden er op attent gemaakt, dat dit is de St. Jansschool, Rapenburg 48. Burgerlijke Stand Geboren; Petrus Gerrit zn van E. d'Haan en C. W. Bosman; Cornelia dr van N. E. Hou weling en C. M. Wegman; Pieter zn van P. Peschier en J. J. Dafema; Ronald zn van G. Burgwal en J. Spierenburg; Chris- laine Susan Leopoldine dr van J. L. Wijers en gravin Y. M. G. van Lim burg Stirum; Tjutnjak Ubit dr van T. Iskandar en G. C. M. Herder; Theodorus Christiaan zn van W. Hop penbrouwer en M. J. van Beers. Overleden; J. W. van der Steen man 78 jaar; E. Scheels wed. v. Hil- gersom, 89 jaar; L. P. Bram a man 53 jaar. Het ziekentriduum in kle Herensingelkerk te Leiden is gistermiddag op waardige wijze afgesloten met een plechtig Lof, dat werd gecelebreerd door mgr. J. Buis,Bisschop van Jesselton. Hoogtepunt van deze plechtige afsluiting was de processie langs de bedden van de zieken. Bruidjes in alle afmetingen bekoorden het oog van de deelnemers aan dit triduum. Jonge acolieten, in kleurige koorkappen gekleed, en oudere bruidjeg, die zinspreuken in de handen meedroegen vulde de rijen tussen de bedden. Na de plechtigheid brachtefc de bruidjes de bloemen, die zij in de processie hadden meegevoerd, bij de zieken. Mgr. Buis onderhiel^ zich na afloop van de plechtigheid geruime tijd met de zieken, onder wie ook zijn moeder was. Aan de plechtigheid xverd assistentie verleend door de deken van Leiden W. P. M. Haring, pastoor J. A. van Kleef, de kapelaans J. A. M. van Adrichem en A. H. Schrama. De zieken en invaliden hebben wederom drie onvergetelijke dagen beleefd. Zij hebben hun dankbaarheid getoond door geschenken voor mgr. Buis en pastoor Van Schalen. De dankwoorden, die aan het slot werden uitgesproken, betroffen alle medewerkers. De Leidse Courant is bereid nabestellingen van foto's op dit triduum gemaakt te noteren. Ghy poorters van dees' stad en van haerzelfs contreien, ghy poorterssen oock, die daertoe meebehoort, wiij gaen U eens per weeck in vaers en lied verhaelen van wat er daegelijycks rond Leyden werd gehoord en wat er is geschied aen veelder fraaiye saecken. Wij hoopen U daermee een wylken te vermaecken. dinghen al, syn waerlyck niet so schockend maer maecken met elkaer het leeVen wat gekruyd. Wat sou ons aerds bestaen niet ghans verveelend wezen wanneer er niu end dan niets werd door ons venbruyd. Wy legghen wel eens graeg de menschen in de luren maar als sy 't U oock dben, weet sulx dan te verduren. Int oude Wassenaer, een dorpjen by die Haghe, daer dioet men wél, maer in klassieke trant. Uyt 't oude Hellas, Grieckenland geheeten, kwaemen er kinderen, die in dat land als vlucht'linigh leeven, in kampen bij malkaer. Vier weecken synse gast int schone Wassenaer. 't Is goed dat sulx geschied, dat is het waare leeven. Al vanght de liefde dan by 't eygen leeven aen, de weldaed die ons self, door andere te helpen steeds weer wordt aengedaen, is werek èn loon tesaem. Wie eygen haert besit, hy biedt het de ontheemde mee aen te sitten daer, al isset buur of vreemde. Jn Soeterwou was 't feest, daer vierden wy het feyt dat veertich jaer geleen de KAB werd opgerecht. En veertich jaeren werek tot heyl van onse werekers en is een feestjen waerd, dat magh wel eens geseghd. Wy wenschen daer de KAB dat sy nogh langhe tyden tot heyl van volck en kerek sigh aen dat werek magh wyden. En feest wast allerweghen waer er bejaerden leeven die gaender yeder jaer een daghjen tusschenuyt met waegens sonder paert. Sy laeten sigh imaer ryden. naer her en der en eeten tot besluyt. So Leyderdorp, Niewceteringh, Boograevcn, Soetermeer daer songht de jonckheid ieder jaer voor ons bejaerdenheir. Ook in de Silck was 't feest voor ouden en voor jonghen, bejaerden ginghen uyt, de jonokheyd maeckte pret om bruyt en bruydegom die, 's avonds thuysgekomen, voor heel de buurt int sonnetje werd geset. Want tot verbaesingh van 't jonghe bruyloftspaer pryekte op het dack een houten ooyevaer. I He, Iet hotöken van Sint Jaep Ibestaet reeds langh in Leyden, bynae drie eeuwen langh vervult het daer een taeck. De stichter Graeynbosch had aen syn ossenneringh soeveel byeengegraeyd dat hy, als vaeck geschiedde in die daghen, syn dootsuiur wou verlichten en daei'om dit Jacobshoff in Leyden wilde stichten. WILLEM VAN HORSTENDAELE. TOELATINGSEXAMEN GEM. H.B.S. VOOR MEISJES. Na verlengd examen zijn toegela ten tot de eerste klasse van de Gem. H.B.S. voor meisjes: M. A. den Boer, Leiden, L. Boersma, Leiden, M. Hoe vers, Voorschoten, J. M. G. Lammers, Wassenaar, M. J. M. Louwe, Leiden, V. M. S. Verzijden, Leiden. AMATEUR DANSEXAMENS. In Dansschool Evert Castelein vond het door het K.C.V.D. San Filippo Neri georganiseerde dansexamen plaats voor het bronzen-, zilveren en gouden insigne. De jury bestond uit de heren Anton van Riet (Amersfoort) en Wim Voe ten (Den Bosch). Voor brons slaagden de dames: J. C. Lane, J. Sloos, P. Sloos, A. Paar- dekooper, en de heren: A. Edelaar, L. van Wersch, W. Paardekooper en J. van Kempen. Met lof, de dames: Truike van Eeden, M. Kaak, M. Overdevest, C. Ie Feber en J. Witte- man; de heren: J. Kaak, J. Casparie, G. Postma, N. van de Wouw en George Hoekstra. Met hoogste lof de dames: Erna Berg, G. den Hollander, T. Devileé, S. van der Meer en H. Verver; de heren: H. Geise, J. van Hameren, M. Straver en H. van Hees. Voor zilver de dames: M. v. Din- ten, Cora van Dijk, B. Walenkamp, met lof; de heren M. Wubben, met lof, J. W. Prins, hoogste lof, M. Stra ver, hoogste lof. Voor goud: Ria Hoekstra met hoog ste lof. Een groot aantal ouders woonden de avond bij. Vrijdagochtend heeft het cadetten-tamboerkorps van de Koninklijke Militaire Academie in Breda Z.K.H. Prins Bernhard op het paleis te Soestdijk een verjaardagshulde gebracht. De foto toont de tamboers in actie. Op het bordes van het paleis, geheel links Z.K.H. de prins.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5