't Zuiden overvleugelt 't westen DE BRULLENDE BERG De dochter Steeds meer verrassingen Kampioenschap 1500 m. voor mej. Klazinga en Ingenluyf Frans Künen verbeterde Slijkhuis' records op 10 km en 6 mijl DONDERDAG 28 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Wimbledon kampioenschappen Om het kampioenschap van Nederland In de strijd om het kampioenschap van Nederland dreigt het westen het on derspit te gaan delven tegen de klubs uit Zuid Limburg en Brabant. Gisteren wón nen zowel Rapid J. C. als NAC opnieuw en Elinkwijk noch Sparta hebben ogen schijnlijk nog maar enige kans om met succes uit deze kampioenscompetitie te voorschijn te komen. De stand is nu als volgt: Rapid J. C. 3 3 0 0 6 7—2 NAC Elinkwijk Sparta 3 2 0 14 5—3 3 0 12 1 3—6 3 0 12 1 1—5 RAPID J. C.—ELINKWIJK 3—1. Het tempo van Rapid J. C. in de twee de helft vooral ontwikkeld, is ook Elink wijk noodlottig geworden. De Utrech ters hadden zowel in de eerste helft als bijna tot halverwege na de rust de rappe Limburgse voorhoede kunnen tegenhou den. De bezoekers hadden zelfs nog kans gezien een aantal aanvallen te lan ceren, die de Limburgse verdediging evenwel niet veel moeite gaven, zoals het omgekeerd wel met Van Dijk c.s. gesteld was. Het duurde tot in de 26e minuut na de rust, toen de Limburgers eindelijk het uiterste van hun tempo hadden bereikt. Bovendien werden Coer- ver en Schaffrath oppermachtig op het middenterrein en toen stormden de Lim burgers met snelle aanvallen op het doel van Kraak af. Met doelpunten van Bis- schops en Adam namen de Limburgers de overwinning in hun bezit. In de eerste helft waren 6 minuten gespeeld toen in valler linksback Adam Onink was ziek het leer voor de voet van Janssen legde. De Rapid-man loste een hard en effectvol schot, dat langs de paal en bui ten bereik van Kraaks vuisten laag in de touwen vloog. Direct na de aftrap maak ten de Utrechters gelijk. Een through- pass van De Jong kon de Limburgse ver dediging niet onderbreken. De bal kwam bij Vonk, die de Rapid-doelrrian Cox kansloos sloeg. De Limburgers kwamen hierna zichtbaar in de meerderheid, maar Van Dijk en zijn secondanten wis ten zich de Limburgse voorwaartsen van het lijf te houden. Met goede combinaties verschenen zij voor het doel van Kraak, maar schoten van Janssen en Bisschops misten doel. In de tweede helft gaf Rapid J. C. weer de toon aan, maar bijna had Elinkwijk de leiding genomen, toen Schaffrath op Cox terugkopte en de Rapid-doelman vergat, in te grijpen. Stopper Smeets redde op het laatste ogenblik. Het listige aanvalsspel van Ra pid J. C. stelde Elinkwijks verdediging voor tal van problemen, Kraak wist enkele malen door snel ingrijpen erger te voorkomen, maar in de 26e minuut snelden de Limburgers door de Utrechtse stellingen heen. Janssen gaf een listig voorzetje naar Bisschops, die het leer hard en onhoudbaar voor Kraak van' dichtbij in de touwen joeg. Een vrije trap plaatste Coerver tegen dé paal, maar kort daarop was de Utrechtse ver dediging weer verslagen. Van Melis, die bij een uittrap van Cox het kopduel van Van Dijk won, kopte door naar de mee gelopen Adam, die bij het naar binnen- zwenken ineens een hard schot, loste, waartegenover Kraak machteloos stond. NAC—SPARTA 2—0. De wedstrijd NACSparta, voor 13.000 toeeschouwers gespeeld, heeft geen ogenblik de indruk kunnen vestigen, dat hier kampioensploegen aan het werk waren. Spanning is er slechts zelden ge weest. Vooral de Sparta-voorhoede maak te gedurende de gehele strijd een zeer zwakke indruk. Wel werd de bal soms aardig opgebracht, maar de afwerking en het schot ontbraken steeds. Goed hart, die bij NAC weer onder de lat stond, heeft het, goed gesteund door spil Kuys en Van Helden, niet moeilijk ge had. Aan de overzijde liet Terlouw nog een zeer goede partij zien en behalve de eerste minuten kregen Canj els en Overbeek weinig gelegenheid van hem om gevaarlijk te worden. Toch moest Van Dijk nog wel eens ingrijpen bij po gingen van Canjels en Hoogenhuizen, maar het ging hem goed af. Voor rust werd door geen der par- I tijen gedoelpunt. Negen minuten na rust (ging bij een corner van NAC,'door Over beek genomen, de bal over Van Dijk heen en kwam bij de verste paal terecht, waar Vergouwen langs de Visser schoot (10). Er kwam nu wel iets meer strijd, maar tot een goed niveau konden de partijen het niet brengen. Na tien mi nuten moest bij Sparta bovendien Van Ede wegens een blessure uitvallen. Hij werd door De Vries vervangen. Het bleef bij Sparta bij een zwakke aanval, die feitelijk geen ogenblik gevaar bracht voor de NAC-defensie. Ook de thuis- klub. hoewel nu en dan feller spelend, bracht het slechts tot enkele gevaarlijke aanvallen, die overigens werden afgesla gen. Toen na 35 minuten Matheeuwis» sen kalm over enkele Sparta-hoofden heen precies naar van Hoogenhuizen plaatste, kopte deze mooi nummer twee in de touwen. Het bleef in de iets meer aanvallende Sparta-ploeg bij ongevaar- 'iike schoten', zodat het einde kwam met een 20 zege voor de thuisklub. De wedstrijd Hermes DVSGVAV, ge speeld in de promotiecompetitie voor de te vormen ere-divisie is door GVAV ge wonnen met 40. NOAD won op het nippertje met 21 van RCH in Haar lem en blijft daardoor ongeslagen boven aan. De beide hoofdklassers hebben dus heel goede kansen voor de ere-divisie. Een versterkt Fries elftal heeft in Leeuwarden tegen een bondselftal van de KNVB met 21 gev/onnen, nadat de rust met een 20 voorsprong voor de Friezen was ingegaan. Van den Berg van Veendam scoorde de eerste goal in de 25ste minuut. Drie minuten later doel puntte dezelfde speler via lat en paal nogmaals (20). Na de hervatting verkleinde de Feijenoorder Schouten de achterstand van het bondselftal in de dertigste minuut. Abe Lenstra, die aanvankelijk in de Friese ploeg was opgesteld, kwam uit voor het vertegenwoordigende KNVB-team. Er waren ongeveer 9000 toeschouwers. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE. Hinsen en v. Dongen reeds aangewezen. Bij de organisatie van de Ronde van Frankrijk te Parijs is, naar het „Alg. Dagblad" meldt, in antwoord op het tele gram, dat zij eergisteren aan de KNWU zond met het verzoek de twee laatste renners van de Nederlandse ploeg voor de Toer alsnog aan te wijzen, bericht binnengekomen, dat de renners Jos Hin sen en Wies van Dongen als zodanig zijn aangewezen. De KNWU maakt echter het voorbe houd, dat indien zondag mocht blijken, dat het wensfelijk is om hen of een van hen door een ander te vervangen, dit ongetwijfeld zal geschieden! De Nederlandse ploeg zal een moei lijke reis hebben naar Reims. Daar de ploeg dinsdag pas vetrekt en zo vroeg mogelijk in Reims moet zijn, vertrekt men om half een 's middags uit Roo sendaal. arriveert te St. Quentin om 16.15 vertrekt vandaar naar Vervins, moet ook daar overstappen en gaat dan om 18.02 uit Vervins en komt te Reims aan om 19.48 uur. WANDELSPORT JUBILEUMTOCHT DSB. De Ontwikkelings- en Ontspannings> vereniging „De Stalen Band", afd. wan delsport, organiseert op zaterdag 14 en zondag 15 juli jubileumwandeltochten ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Er kan in zes groepen worden deelgenomen in groepsverband of persoonlijk. Inschrij ving ten name van A. van Heusden, Juliana van Stolberghof 37 Leiden, giro Dat onze landgenoten Nel van der StormHermsen en Van Dalsum in het gemengd dubbelspel slechts één partij zouden spelen, stond van te voren vast. Bij de loting kregen zij weliswaar in de eerste ronde een bye, doch in de tweede ronde zouden zij het sterke en tevens als nummer één geplaatste Ame rikaanse paar Shirley Frey Seixas tegenover zich vinden. Met 62 62 moesten de Nederlanders het onderspit delven en zo zal Nel van der Storm Hermsen alleen nog in het dames dub belspel verschijnen samen met mevr. RoosVan der Wal. Voor de Hagenaar Van Meegeren, die in het heren dubbelspel een gelegen- heidspaar vormt met de Fransman Destremeau. is het in de eerste ronde beter gelopen. Ze versloegen, zij het in 5 sets, de Engelsen Bennett en Lewis met de cijfers 6—1 86 46 2—6 64. Dehnert en Van Dalsum werden uit geschakeld. Tegen de Amerikanen Holm- berg en Mackay waren zij in de eerste ronde heren dubbelspel niet opgewassen. In straight sets: 61 62 64 wonnen de Amerikanen. Werd de als zesde geplaatste speler, de Zweed Davidson, in de mddag door de 19-jarige Australiër Cooper met een nederlaag aan de kant gezet, later op de dag presteerde de 20-jarige Engelsman Bobby Wilson het een tweede geplaatste speler de Amerikaanse crack Budge Pat ty (derde „seeded") van" het toneel te laten verdwijnen. Het daverde toen de blonde Engelse jongen de laatste slag had geslagen en zijn 12-jaar oudere te genstander. die de Wimbledontitel in 1950 veroverde, in vier sets had overmees terd. Slim spel tegen deze geroutineerde Amerikaan had hém de overwinning bezorgd. De partij CooperDavidson was de eerste, die voor een uitverkocht centre- court werd gespeeld. Het was een strijd in typisch moderne stijl, waarin de ser vice en de volley doorslaggevend ble ken en de volley doorslaggevend ble- kwamen. Voortdurend werd gevochten Op de banen te Noordwijk zijn de wedstrijden om de Nederlandse studen tenkampioenschappen voortgezet met de volgende partijen: Heren enkelspel 2e ronde: Wilde Glasz 62. 62; 3e ronde: GorisDe Groot. 62, 61; BaardKrull 63 62; HanssensLalisang 16, 64, 63 FrederiksenSonneville 36, 62, 6-3; KaramoyAr ends 75, 26, 62; Van der WegMulder 62, 63; Van Sandik Wilde 97, 63; 4e ronde: Goris Baard 63; 61; FrederiksenJans- sens 62. 63. Dames enkelspel 2e ronde: mej. Tam memej. De Smit 61, 60; 3e ronde: mej. Elhorstmej. Van der Vliet 46, 63, 63; mej. Van Riemsdijkmej. Damme 60, 75; mej. Arnoldmej. Jurgens 1311, 46, 64; mej. Ber- lagemej. Arnold 63, 46, 62. Heren dubbelspel 2e ronde: A. Lali- sang/F. LalisangArends/Mulder 68, 6—3, 8—6. Dames dubbelspel 2e rondé: Van Gun- steren/Mullemeister-De Koning/De Smit 68, 63, 62; Timmer/Den TexVan Regteren Altcna/Van der Mulder 63, 97; Verrijn Stuart/ArendsEuwe/Van Aarem 60, 61. Gemeng dubbelspel 2e ronde: mej. Berlage/Karamoymej. Arends/Sorg- drager 61. 61; mej. Jurgens/De Breijmej. Van der Mulen/Krull 86, 64; mej. Van Riemsdijk/Frederiksen mej. Bokma/Kloezen 46, 64, 62; mej. Van der Vliet/Van Dijkmej. Mul- lemeister/Mijs 61, 61. voor de beheersende positie aan het net, en de spelers ontliepen elkaar zo wei nig, dat het kleinste foutje een vitale betekenis kreeg. Davidson liep in de laat ste set uit tot 21. Maar in de volgende verloor hij op zijn service en Cooper for ceerde de beslissing in de tiende game, nadat Davidson eenmaal een matchpunt had gered. Voor een derde verrassing zorgde de Tsjechische speelster Puzejova. Het slachtoffer was de als vierde geplaatste speelster Knode, die in menig toernooi fraaie successen heeft geboekt. Met de nederlaag 46 97 16 kwam voor haar ook een einde aan het enkelspeltoernooi te Wimbledon. N.K.S. JUBILEUMTOCHT DOOR TILBURG. De Nederlandse Katholieke Sport bond. de N.K.S.houdt op zondag 1 juli een grote optocht door Tilburg ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van deze organisatie. De N.K.S. telt in ons land 2140 verenigingen met 186.700 leden. In Tilburg wordt aan de stoet, welke door de stad vanaf het Piusplein naar de Hasseltse kapel trekt, door 2500 sport mensen deelgenomen om hier te tonen, wat de N.K.S. in Tilburg, waar de orga nisatie meer dan 10.000 leden telt (5000 voetballers, 5000 gymnasten en meer dan 3000 lede^ in de negen andere tak ken van sport) wist te bereiken. De deelnemers lopen allen in uniform. De stoet, die ongeveer een lengte heeft van een halve kilometer, beeldt de ver schillende takken van sport uit. De Til- burgse kunstenaar Gé Hurkmans heeft hieraan zijn medewerking verleend. Bij de Hasseltse kapel wordt de nieuwe N.K.S.-vlag gewijd, waarna rector Hee- ren een korte toespraak zal houden. AUTOWEG NAAR DE NOORDKAAP Zaterdag a.s. wordt de autoweg naar het noordelijkste punt van Europa offi cieel geopend. Hiermede hoopte de Noorse regering een belangrijke uitbreiding te geven aan de toeristische evenementen, die dit land kenmerkt. De groei van de „vreem delingen-industrie" wil men hier vooral bereiken door de aanleg van goede en bruikbare wegen. Een van de mooiste ritten, die de automobilist in Noorwegen kan maken ,is de weg van Oslo naar Kistrand, de z.g, Poolweg. Deze weg is thans met een traject van 40 km. uit gebreid. waarmede de verbinding met de Noordkaap tot stand is gekomen. Tussen Kistrand en het eiland waar op de Noordkaap ligt wordt tevens een geregeld autoveer in gebruik gesteld. Als bijzonderheid geldt, dat aan de Noord kaap in de zomer 24 uur per dag de zon schijnt. Werden deze week de Leidse kam pioenschappen door het slechte weer afgelast, gisteravond was het in de zweminrichting „de Zijl" bij de Kring kampioenschappen 1500 m. vrije slag niet veel beter. De tijden lagen iets gunstiger dan vorig jaar, doch de Leidse deelname bleek zeer beperkt. Bij de dames kwam slechts één deelneemster aan de start, terwijl bij de heren drie deelnemers voor de grootste attractie zorgden. Bij de dames leverden Bep Klazinga van Zian en Ria van Cronenburg van Swift een felle strijd om de eerste plaats, die tenslotte gewonnen werd door eerst genoemde n 24 min. 19 sec., Ria van Cronenburg noteerde 4.25, terwijl A. Me- nijn van de Zijl in 26.32.2 sec. 3e werd. De strijd bij de heren was eveneens bijzonder spannend. Rob Ingenluyf van de H.Z. en P.C. bleek echter over het meeste uithoudingsvermogen te beschik ken en hij finishte als eerste met ruime voorsprong op Anton Leenaarts van Zian. De uitslagen waren: Dames: 1. B. Klazinga (Zian) 24.19; 2. R. van Cronenburg (Swift) 24.25; 3. A. G. MenUn (de Zijl) 26.31.2; 4. H. de With De Bredase atleet Frans Künen van Sprint heeft gisteravond een geslaagde poging gedaan om de Nederlandse records over 10 km. en 6 mijl op zijn naam te brengen. Hij liet voor de 10 km. een tijd noteren van 30 min. 31 sec., terwijl zijn tussentijd bij 6 mijl 29 min. 35 sec. bedroeg. De houder van deze records was Wim Slijkhuis, die sedert 23 sept. 1951 voor beide afstanden 30 i 53.4 sec. op zijn naam heeft staan. Künen maakte deze record tijdens 10 km. wedstrijd op de sintelbaan te (Zian) 26.50.6; 5. R. van Velzen (Zian) 26.54.1; 6. L. Oosterhoff (Zia) 30.22.5. Heren: 1.: R. Ingenluyff >H.Z. en P.C.) 21.20.3; 2. A. Leenaarts (Zia) 21.37. 3. W. v. Bakel (D.V.Z.) 21.55; 4. W. van Spingelen (H.Z. en P.C.) 22.34 5; 5. W. Bergman (de Zl]\) 24.25.1; G. F. Racké (Zian) 24.47.6; 7. H. Dlebcn (L.G.B.) 25.5.4; 8. D. Leader (B.Z.V.) 26.28.6; 9. A Kapaan (SI. Stad) 26.35.6; 10. C. de Wit (Zian) 26.45. ZEVENTIG JAAR LZC. Ter gelegenheid van haar zeventig jarig bestaan van de LZC zij werd op gericht op 24 juli 1886 zal deze ver eniging verschillende sportieve activitei ten organiseren. Deze beginnen op zondagmiddag 15 juli met een veteranen waterpolo toer nooi in Poelmeer. Eind juli zal er een officiële receptie worden gehouden en op 5 augustus vindt in de zweminrichting „de Zijl" de waterpolo-ontmoeting Ne derlandEngeland en Ned. jeugdRest van Nederland plaats, aangevuld door diverse internationale zwemwedstrijden. Na afloop is er diner in het „Gulden Vlies". De Nederlandse militaire zwemploeg voor de internationale militaire zwem- kampioenschappen. die van 2 tot 7 juli te Wassenaar zullen worden gehouden, is als volgt samengesteld: 100 Meter vrije slag: Herman Willem- se (Robben Hilversum) en Joris Tjeb- bes (HZ en PC Den Haag). 400 Meter: Herman Willemse en Wim de Jong (Bubble. Veend). 1500 Meter: Herman Willemse. Een tweede zwemmer zal nog worden aan gewezen. 200 Meter schoolslag: Peter Bekkering (Sleutelstad, Leiden) en Kees de Rijk (Luctor et Emergo Middelburg). 100 Meter vlinderslag: Hans de Jong (D.A.W. Alkmaar) en Peter Bekkering. 100 Meter rugslag: Piet Elzenga (GZ en PC, Groningen) en Devust (DJK, Amsterdam). WATERPOLO Zaterdag 30 juni zal het Nederlands militiare waterpolo zevental te Woerden een wedstrijd spelen tegen een ploeg van de kring Midden Nederland. Het Nederlands militaire zevental komt in de volgende opstelling uit: Doel: Voortman (Neptunus, Amster dam). Achter: Klaasen (Zian, Den Haag), Wever (GZC, Gouda) en Ruimschotel (HZ en PC, Den Haag). Voor: Spaans Zwemlust, Utrecht), Molhuizen (Neptunus, Arnhem) en Dok ter (SVH. Rotterdam). Rotterdam bij tamelijk veel wind en een temperatuur, die feitelijk te laag was o4n een dergelijke prestatie te verwach ten. Aan de wedstrijd werd door 20 lopers deelgenomen. Aanvankelijk bleef Künen in gezelschap van Verra, Fekkes en Vergeer, van wie de laatste twqe na vier ronden terugvielen. Verra kon Künens tempo twee ronden langer vol houden. Na een eerste ronde van 1 min. 8 sec. handhaafde Künen rondetijden van ge middeld 1 min. 15 sec. en bleef hij hiermee de gehele afstand belangrijk onder het schema, dat hij zelf had uitga- werkt en dat gebaseerd was op een totaaltijd van 30 min. 50 sec. Omdat geen der genoemde concurrenten in staat bleek om terug te komen, werd het voor Künen alleen interessant om de overige lopers, die al spoedig over de gehele baan waren verspreid, als gangmaker te gebruiken. Ook aan Verra boden deze atleten enige houvast, want de Haar lemmer liep lange tijd zo goed, dat ook hij uitzicht had om binnnen de tijd van Slijkhuis te eindigen. Hij finiste slechts een goede halve minuut na Künen, een prestatie waarmede hij zijn persoonlijk record van 32 min. 5.4 sec. tot 31.0.6.6 terugbracht. Fekkes, die zelden op de 10 km. uitkomt en voor wie deze wedstrijd meer als training gold. verraste in zo verre, dat hij de eenmaal ingenomen derde plaats niet meer afstond, ondanks de pogingen welke Vergeer hiertoe on dernam. Wel slaagde Alphenaar er als laatste in om niet door de recordhouder te worden gelapt, iets dat Van der Lin den niet meer kon ontlopen. Fekkes en Vergeer verbeterden beiden hun per soonlijk record. De reservekrachten waarover Künen tenslotte beschikte, bleken zeer ruim. Hij legde de laatste 400 meter af in 1 min. 6 seconden. De uitslag van de 10 km. wedstrijd luidt: 1. Künen (Sprint) 30 min. 31 sec. (nieuw Nederlands record);. Verra (Haarlem) 31.06.6 (persoonlijk record); 3. Fekkes (DOS) 31.23.6 (persoonlijk record); 4. Vergeer (AV/47) 31.35.6 (persoonlijk record); 5. Van der Linden (Holland) 32.07.4; 6. Blceker (Lycurgus), 7. Van der Voort (Trekvogels). 8. Schim mel (Hellas), 9. Perdans (Thor), 10. Broekhuizen (AV '40). MOTORSPORT TRAINING TT-RACES. Walter Zeiler breekt record. Tijdens de avondtraining voor de TT- races te Assen heeft de Duitse renner Walter Zeiler met BMW voor een sen satie gezorgd. In de 500cc" klasse reed hij de snelste ronde in 3 min. 31.3 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid bete kende van 131.263 km. per uur. Hij ver beterde daarmee niet alleen de in de middaguren geleverde prestatie van de Engelsman John Surtees. maar ook het trainings- en wedstrijdrecord voor Assen van Geoffrey Duke. In de races van 1955 had Duke een tijd genoteerd van 3.31.6, zodat Zeiler er nu 0.3 seconden onder bleef. Tijdens de training gistermiddag in de 125cc klasse vloog Übbiali met zijn ma chine uit de bocht en maakte een salto over de strobalen. Hij bleef enige tijd versuft liggen, doch stond toen, met een geschaafde neus, weer op. Hij heeft geen nadelige gevolgen van het ongeval gehad en denkt er niet aan, zich terug te trek ken. Voor alle zekerheid werd op de plaats van het ongeval nog een EHBO- post geplaatst. BILJARTEN EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Voor het Europese kampioenschap driebanden, dat van 7 juni t/m 1 juli te Saarbrücken zal worden gehouden, VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 24) Het was een lang houten gebouw, begroeid met bloemen en klimplanten die zich wonden om de ruwe pilaren van de galerij en tot het dak reikten. Het was een ruw gebouw van onge schaafde stammen, die gehakt waren op de berghelling, welke zwart zag van de pijnbomen. De frisse hars achtige geur zweefde om het huis, scherper dan de geur van de rozen. Daarbinnen stonden rijen lege ban ken. De vloer was onbedekt, er lagen schriften, er stond een schoolbord en in de deur stond Ternissa Denison. De kreten der kinderen, die nog niet zolang weg waren, klonken nog in de verte. Ook zij liepen de mannen en vrouwen achterna, voor deze bij zondere gelegenheid de speelplaats vergetend. De vrouw, die daar stond bij de deur van het schoolgebouw, was vrijwel het enige levende wezen, dat zich niet bij de groepjes van hen, die uitgelopen waren, aansloot. Zij aarzelde een ogenblik. Toen stapte ze naar de omheining, die naar Engelse trant een klein tuintje om sloot en vatte daar post. Het werd heerlijk rustig. De kleu ren waren verdwenen het goud der graanvelden en het blauw van de Andiguas, maar ze staarde zonder te zien. Het was een van die zeld zame ogenblikken, waarin ze zichzelf de weelde van denken veroorloofde. Haar verbeelding voerde haar terug naar een ver achter haar liggende wereld, waarvan de echo nauwelijks in dit kleine hoekje van het heelal weerklonk. Slechts een paar uur ge leden had zij het eerste grijze haar uit haar hoofd getrokken en het had haar pijnlijk getroffen, dat ze rimpels begon te krijgen. Met een plotselinge afschuw had ze begrepen, dat zij niet langer een meisje was. 'Ze werd weldra dertig jaar. Zij, die nog nauwelijks van de beker des levens gedronken had, werd reeds oud. De beker ging aan haar lippen voorbij. De tranen kwamen in haar ogen en ze staarde onbestemd naar de donker wordende heuvels. Het kwam haar voor, dat ze thans pijnlijker dan ooit de droefheid van haar lot gevoelde, nu ze haar ellende vergeleek met de blijdschap om haar heen. Want ten 'slotte was ook zij een vrouw als alle anderen, geschapen tot liefde en leven en vreugde. Ze stond daar zelfs dichter bij, omdat zij met een zeld zame schoonheid begiftigd was. Zelfs het een voudige grijze kostuum, dat zij droeg, met zorg gekozen als het best passend bij haar nieuwe betrek king, kon de gratie van haar gestalte niet verbergen. Ze was nog slank en bevallig in haar bewegingen. Haar ogen waren nog zacht, heur haar nog fijn en zijdeachtig. En haar toekomst het was aan haar toekomst, dat zij het meest vreesde te denken, omdat over haar levenspad voor altijd een diepe, zwarte schaduw lag. Zij drukte haai- handen tegen de slapen en snikte ,haar bedroefdheid uit in de duisternis. Piotseling werd haar eenzaamheid verstoord. Een man was zachtjes uit een diepe greppel gekropen,die op enige meters afstand van het huis liep Toen hij haar alleen zag staan, aar- zeide hij. Hij keek behoedzaam in het rond. Er was niemand anders te zien. Hij naderde en sprak haar aan. „Neem me niet kwalijk, maar zou u mij kunnen zeggen Op het geluid van zijn stem keerde zij zich om en keek hem aan. Terstond bestierven de woorden op zijn lippen. Zijn snelle adem klonk als een snik. „Ternissa!", riep hij uit, „droom ik?" Ze stak hem de handen toe. „Arnold!" HOOFDSTUK XVIII. Een weerzien. Er was, een ogenblik van ademloze stilte. Het was duidelijk, dat de man het meest verbaasd was. Op haar ge laat stond een zwijgend verzoek te lezen. Langzaam trokken zijn wenk brauwen zch samen en zijn gezicht werd donker als de nacht. Haar han den vielen slap langs haar neer. „Jij hier! In San Marino! Je bent dus naar hèm gekomen!" „Het is niet waar!", antwoordde ze heftig; „het is wreed van je dat te zeggen. Je gelooft het zelf niet". „Hij heeft het je gevraagd". „Ik ben gekomen, omdat jou leven in gevaar was", zei ze langzaam. Hij lachte bitter. „Mijn leven? Wat kan jou dat sche len!" Zij zuchtte, „Zul je dan nooit willen geloven, dat ik schandelijk bedrogen ben? Dat. Hij viel haar in de rede. „Ik heb alles gehoord", ^ei hij een weinig vriendelijker. „In zekere zin geloof ik je. Het is alleen maar zo vreselijk jammer". „Elk uur, waarin jij geleden hebt, heb ik doodsangst uitgestaan", mom pelde zij. „Heb je je verzoend met de presi dent?", vroeg zij. „Hoe ben je hier gekomen?" „We zijn schandelijk bedrogen", zei hij. „San Marino was in mijn handen. Het volk was één met mij. Tien van ons werden uitgenodigd om voor de Raad van State te verschijnen onder belofte van vrijgeleide. Wij gingen en ik ben de enige, die ontsnapte. De anderen werden eenvoudig afgemaakt en tijdens onze afwezigheid overviel het léger het volk, waarbij de dap persten werden vermoord. President Rimarez heeft het ditmaal gewonnen, maar ik zal blijven leven om hem neer te schieten als een hond". „En jijriep ze. „Ik verstopte mij met zes anderen in 't gebergte. Ik ben hier gekomen het doet er niet toe. Het is beter als je niets weet. Vertel me maar, wat jij hier in Beau Desir uitvoert". „Ik ben met Gregory Dene uit En geland gekomen", zei ze. „Ik ben hier onderwijzeres geworden. Dit was mijn eerste dag. Weet je wel, dat hij en de president vrienden zijn? Je mag hier niet gezien worden. Dat zou onwijs zijn. Hij zou je misschien uitleveren". „De meeste dingen, die men in deze wereld doet, zijn onwijs", antwoordde hij bitter. „Het is zeker niet de moeite waard voor jou, onnodige gevaren te lopen. Het is nauwelijks donker en alles is op de been van avond". „Je bent niet in een erg gastvrije stemming", merkte hij op. Ze legde de hand op zijn arm en zei: „Wees niet onvriendelijk, Arnold. Je weet, dat ik bezorgd ben voor je veiligheid". Hij keek haar onderzoekend aan. „Is dat waar, Ternissa?" „Dat weet je heel goed", antwoord de ze. Op zachtere toon ging hij voort: „Je kunt me helpen, als je wilt". „God weet, dat de wil er is", mom pelde zij. „Je kunt me beter dan iemand anders helpen", herhaalde hij. „Wan neer wordt Gregory Dene verwacht?" „Vanavond. Heb je het signaal uit de pas niet gehoord?"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7