De zijn vruchten van ,2de Industriële Revolutie' bestemd voor de gehele mensheid Proefstation voor groententeelt te Alkmaar geopend Het vrije tijd-probleem" moet worden opgelost Minister Zijlstra zwaaide met n lege portefeuille Burgerlijk wetboek zelfs in Braille-schrift Bouwvak wil zwarte lonen uitbannen Protest van loodgieters Prijsbeheersing voor landbouwgronden afgeschaft DONDERDAG 28 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Prins Bernhard reikte vier zilveren anjers uit In het gebouw van de Nederlandse de Dieverse arts L. D. Broekma, die Handel Mij. heeft prins Berhard van morgen als voorzitter van het „Prins Bernhard-fonds" aan 3 Nederlanders en 1 Belg een zilveren anjer uitge reikt wegens hun bijzondere ver diensten op het terrein van het cul turele leven. Voordat de Prins tot uitreiking van de onderscheidingen overging, hield hij een redevoering, waarin hij een rake situatieschets gaf van de toe stand, die thans over de gehele we reld in wording is en de gevaren aan deze ontwikkeling verbonden. De prins sprak over een tweede „industriële revolutie", die veel ver dei- grijpt dan de „revolutie" der vorige eeuw, omdat de toepassing van motorische kracht 'n vervanging betekende van de menselijke lichaamskracht, terwijl de electroni- sche toepassingen van de laatste ja ren het werk van de menselijke geest voor een groot deel gaat overnemen. WAARSCHUWING Hiermede heeft de mens weer een stap verder gezet naar de totale on derwerping van de natuur, maar de prins vroeg zich af of het overmees teren van de natuur de voornaamste opdracht van de mens is en of de mens door de overwinningen op de natuur ieta verder gekomen is met de overwinning van zichzelf Met de woorden van de Belgische schrijver Herman Teirlinck, wilde aldus samenvatten: „Uit de godde- aldus samenvatten: „Uis de godde lijke klei een mens te maken." De schrikbarende gevolgen van de eerste „industriële revolutie" moeten de mens van thans waarschuwen te gen het gevaar om de zegen van de ontwikkeling slechts voor een be perkte groep toegankelijk te maken. Onze generatie heeft tot taak de geestelijke ontplooiing van alle le den der samenleving ten volle mo gelijk te maken, zodat ieder mens zich volgens zijn afkomst en bestemming Gods evenbeeld kan ontwikke len. Slaagt deze generatie daarin niet, dan zal de mens weer de slaaf wor den van de natuur, die hij meende geketend te hebben. POSITIEVE MIDDELEN. De structuur van de huidige maat schappij, zo vervolgde de prins, be vordert deze individuële ontplooiing echter niet, want de „medea", die de massa ter ontwikkeling ten dienste staan film, radio en .televisie werken dikwijls slechts massif ice- rend. De prins meende bij deze „media" echter een streven naar verheffing te ontdekken en gaf toe, dat het brengen van cultuur voor de brede massa ook aangepast zal moeten v/orden aan deze massa. Als meer actieve vormen van cul tuur noemde prins Bernhard het ama teurtoneel, muziekuitvoeringen en het lezen van goede lectuur. Deze middelen zullen met het ver strijken van de tijd meer bij de mens gebracht dienen te worden, daar het „probleem der vrije tijdsbesteding" in de toekomst een steeds grotere aandacht voor zich zal opeisen. NIET TE OPTIMISTISCH „Wij moeten niet te optimistisch zijn ten aanzien van alles, wat reeds gebeurt op het terrein van een zin vol gebruik van de vrije tijd", zo sprak de prins, die hieraan toevoegde dat alle krachten gemobiliseerd die nen te worden om dit probleem op te lossen. Wanneer wij zien, dat zelfs de kerk haar gebouwen niet meer uit eigen middelen kan financieren, dan moet dit toch een teken aan de wand zijn en dan moeten toch eindelijk alle krachten ingezet worden om ge zamenlijk de middelen bijeen te bren gen om bekwame mensen aan te stel len en om de instituten van cultuur de gelegenheid te geven tot volle ontplooiing te komen, opdat de op dracht vervuld kan worden en van goddelijke klei complete mensen ge vormd kunnen worden." De belangstelling voor het „Prins Bernhard-fonds", dat zich ten doel stelt bijzondere prestaties op cultu reel gebied te eren, is vooral van de zijde van het bedrijfsleven groeiende en de prins achtte dit een verheugend teken. DE ONDERSCHEIDINGEN Vervolgens traden de vier perso nen naar voren, die uit de handen van prins* Bernhard de zilveren anjer mochten ontvangen. Mevrouw J. E. WestendorpOsieck uit Amsterdam werd onderscheiden voor het grote geduld, de goede smaak en de wetenschappelijke speurzin, waarmede zij te zamen met haar thans overleden man een bij zonder belangrijke en uitgebreide col. lectie Aziatische kunst bijeenge bracht heeft en deze ter beschikking heeft gesteld van musea. De Belgische hoogleraar prof. E. Blancquaert uit Gent vanwege zijn versterking van de culturele relaties tussen Vlaanderen en Nederland en wegens zijn grote verdiensten voor het behoud van de Nederlandse taal in haar grensgebied. De derde anjer werd verleend aan in de plattelandsgemeente Diever 'n grote bloei van het amateurtoneel heeft veroorzaakt, door na de oorlog met zeer primitieve middelen cul tuurstukken, zoals werken van Sha kespeare, te laten opvoeren; een streven, dat thans tot grote ontwik keling is gekomen te Diever. De heer Frits Lugt uit Den Haag mocht de vierde anjer in ontvangst nemen voor zijn werkzaamheden op het gebied van catalogisering van schilderijen en etsen en voor de in spanningen, die hij zich met succes getroost heeft te Parijs een ontmoe tingscentrum op te richten voor Ne derlandse en Franse intellectuelen. Vooral voor deze laatste gedeco reerde, die zonder opleiding door zelfstudie een autoriteit van inter nationale vermaardheid is geworden op het gebied van de schilderkunst, en die reeds tweemaal een eredocto raat heeft geweigerd, had de prins vele woorden van grote lof. VOORBEELD. Bij de overhandiging van iedere anjer richtte de prins enkele per soonlijke woorden tot de gedecoreer de en aan het slot van de plechtig heid eerde de prins hen allen door de korte samenvatting: „Zolang nog mensen bestaan als zij, die wij nu onderscheiden hebben, en zolang zij voor ons het voorbeeld blijven van bezieling, arbeidzaam heid en geloof in de toekomst van de mens, zolang behoeven wij niet pessimistisch te zijn, ook al zijn wij terecht wel eens diep bezorgd over de huidige situatie van de cultuur in een steeds massaler wordende sa menleving. Met hun voorbeeld voor ogen en onze wil om hen als voorbeeld te er kennen, behoeven wij als de jonge lingen in de oven, waarvan de Bijbel spreekt, zelfs niet bang te zijn voor het helse vuur, dat wij mensen aan de schepping hebben ontrukt". Onrustig Gejaagd "AKKERTJES" flitsen Uw klachten wegl (Advertentie). „Dit wetsontwerp gaat mij zeer ter harte", deelde minister Zijlstra gis terenmiddag aan de Eerste Kamer mede, „en onder normale omstandig heden, als het kabinet niet demissio nair was, zou ik uit een verwerping ervan de consequentie trekken voor mijn ministeriële leven". Deze krasse woorden waren het gevolg van een aantal bezwaren, die door de fractie van de K.V.P. en A.R. werden geuit tegen het wetsontwerp economische mededinging, 'n K.V.P.- er had zelfs voorgesteld de beraad slagingen te schorsen en de minister in overweging gegeven de koningin machtiging te vragen het ontwerp in te trekken. Minister Zijlstra was hiertoe niet bereid. In grote lijnen kon de kamer zich verenigen met het doel van het wets ontwerp: de mogelijkheid voor de re gering op te treden tegen onderne mersafspraken waardoor de prijzen te hoog blijven enerzijds en tegen een bandeloze concurrentie ander zijds. De heer Regout formuleerde ech ter ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp: De taak van de over heid wordt nl. door het ontwerp sterk overtrokken. Voorts hebben vele leden van de KVP-fractie overwegende staats rechterlijke bezwaren tegen het ont werp wegens het feit, dat na goed keuring van het ontwerp de wet zal moeten worden aangevuld met de regelen over het beroepsrecht. De heer Heil erna (AR) betoogde, dat er een grote mate van onzeker heid bestaat in verband met het feit, dat de belanghebbenden geen ken nis zullen kunnen nemen van het ad vies der commissie economische me dedinging. Hij kondigde aan op za kelijke gronden te zullen tegenstem men. NIEUWE KAMERS DINSDAG VOOR HET EERST BIJEEN. Het was woensdag de laatste ver gadering van de Eerste Kamer in deze parlementaire periode. De Twee de Kamer is al eerder met haar werkzaamheden opgehouden. De „oude Eerste en Tweede Kamer" zul len op 30 juni in een gemeenschap pelijke vergadering bijeenkomen om het parlementaire zittingsjaar offi cieel te sluiten. De „nieuwe kamers" zullen op 3 juli om kwart voor een in het gebouw van de Tweede Ka mer bijeenkomen voor de na de ver kiezingen gebruikelijke eerste ver gadering. Daarna zullen de beide Kamers op reces gaan. Voorzitter Jonkman hield woens dag aan het einde van de vergadering van de Eerste Kamer een afscheids- speechje. De Kamer vergaderde in totaal 56 maal. Slechts vier wetsont werpen konden niet worden afge daan. Vier senatoren zullen in de „nieu we senaat" niet meer terugkeren: prof. De Zwaan (ch), prof. Gerret- son (ch), ir. Verhey (kvp) en de heer Geugjes (cpn). Prof. De Zwaan is een van de weinig vooroorlogse le den. KOK STAL FIETS VAN VERKEERSAGENT Terwijl een verkeersagent op de Prinsegracht in Den Haag schoolkin deren hielp bij het oversteken, nam een kok uit Wildervank de fiets van de politieman weg. Op het gestolen vervoermiddel zette hij koers naar Rotterdam, waar hij bij het rijden door een rood stoplicht tegen de lamp liep. Een agent vroeg hem, waarom hij zo'n haast had. De man antwoordde, dat hij op weg was naar Breda. De agent voelde dat het geen zuivere koffie was, nam de kok mee naar het bureau en zag in de jas achterop de fiets het stempel van de Haagse politie. De tocht naar Breda werd toen definitief onderbroken. In zijn verdedigingsrede zei minis ter Zijlstra, dat het verdwijnen van een aantal prijskartels wezenlijk zal bijdragen tot het doorbreken van de prijs verstarring. De na de Korea- hause ingetreden verlaging der prij zen op de wereldmarkt zijn onvol doende tot uiting gekomen in het prijspeil in Nederland. De minister legde er de nadruk op, dat van de wet geen wonderen mo gen worden verwacht van vandaag of morgen. Het is gericht op de toe komst. Het is een uiterst belangrijk stuk economische politiek, dat ons land niet kan missen. Het ontwerp is een bruikbare tussenweg; een sys teem dat de rechtszekerheid niet te veel aantast en anderzijds geen ver bodswetgeving is. Met 26 tegen 4 stemmen werd het ontwerp tenslotte aanvaard. Tegen stemde de heren Regout, Sassen en Beaufort van de K.V.P. en Hellema van de A.R. Ambonezen terug naar Indonesië? Overleg geopend Vandaag zal in het gebouw van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag de eerste bespreking ge houden worden over de repatriëring naar Indonesië van in Nederland ver blijvende Ambonezen. Van Ambonese zijde worden deze besprekingen ge voerd door vertegenwoordigers van een overkoepelende organisatie, die een 400-tal Ambonese gezinnen zou omvatten en van Indonesische zijde door twee zaakgelastigden in Neder land, van wie een vorige week door de Indonesische minister van buiten landse zaken naar Bonn ontboden is om instructies voor dit overleg te ont vangen. Het initiatief tot deze bespre kingen is uitgegaan van de zijde der Ambonezen, die hun terugkeer naar Indonesië voorstaan. „Gesproken boek" voor blinden In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de vereniging „Le Sage ten Broek" tot verschaffing van lectuur aan blinden, deed de voor zitter, de heer J. A. Duynstee, enige belangwekkende mededelingen over de vorderingen, die gemaakt zijn in. zake het „gesproken boek".. De situatie is thans zo, dat men op 1 januari kan beginnen met de regel matige verstrekking van gesproken boeken aan daarvoor- in aanmerking komende blinden; die om een of an dere reden niet met de tot dusverre gebruikelijke braille-boeken geholpen zijn. Voorlopig is de voorraad gespro ken literatuur, opgenomen op de die- Plan wordt thans uitgewerkt Het vraagstuk van de zwarte lonen in de bouwbedrijven is woensdag ter sprake gekomen op het te Leeuwar den gehouden congres van de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Neder land. Dit vraagstuk brengt de bouw bedrijven in een steeds moeilijker positie en het heeft de ernstige aan dacht van het bestuur, ,zo werd me degedeeld. Er worden momenteel besprekin gen gevoerd over een betere loonvor ming in het bouwbedrijf. Men ver leende het hoofdbestuur volmacht voor verdere onderhandelingen met de werknemersorganisaties. Men is bezig met het maken van een project in samenwerking met deze organisa ties, dat het mogelijk zou maken de zwarte lonen in het bouwbedrijf te bestrijden. Voorschriften. De voorzitter, de heer J. Dura, zei in zijn openingsrede, verheugd te VERHOOGDE UITKERING GEMEENTEFONDS. Het percentage van de uitkeringen aan de gemeenten uit het Gemeente fonds wordt gebracht op 122. Het percentage, dat voorlopig was vast gesteld, is 107. Deze verhoging is het gevolg van de jongste raming van 's Rijksbelastingen, waarbij bleek dat de opbrengst over 1955 hoger is ge- iveest, dan werd verwacht. De aan vullende voorlopige uitkeringen zul len zo spoedig mogelijk betaalbaar worden Belangrijke steun voor de tuinder Onder grote belangstelling der Noordhollandse tuinbouwkringen is gistermiddag te Alkmaar het proef station voor de groententeelt in de volle grond officieel geopend. Het de partement van landbouw was hierbij vertegenwoordigd door de waarne mend secretaris-generaal van het ministerie dr. J. H. Patijn, door de directeur algemeen beheer mr. E. J. W. Kuyl, de directeur van de tuin- buw, ir. F. W. Honig, de directeur van het tuinbouwkundig onderzoek dr. G. Bakker. Namens Gedeputeerde Staten van Noord-Holland was de heer Blauwboer aanwezig, terwijl ook verschillende tuinbouwkundige instituten en proefstations door hun directeuren waren vertegenwoordigd. Na een woord van welkom van de heer A. P. de Boer, voorzitter van het bestuur van het proefstation, sprak de directeur van het landbouwschap de heer Louwes in de raadzaal van het Alkmaarse stadhuis de openings rede uit. Spreker constateede dat na de ingebruikneming van dit proef station elke tak van tuinbouw in de belangrijkste teeltcentra de beschik king heeft over een staf van weten schappelijk gevormde onderzoekers, waardoor het mogelijk wordt de eigen problemen van die tak van tuinbouw zo goed mogelijk te bestu deren. Dit proefstation is de onmis bare schakel in de keten welke thans de hele tuinbouw omspant. Eigen wegen. Het vormt de verbindingsschakel tussen het wetenschappelijk onder zoek te Wageningen en de tuinbouw- praktjjk. Resultaten van het onder zoek in Wageningen zullen hier op hun toepasbaarheid worden getoetst in de omstandigheden, waaronder de doorsnee tuinder werkt en omge keerd zullen via dit proefstation tal van problemen waarmede tuinders tobben, him weg vinden naar de on derzoekers te Wageningen. Daarnaast zal het proefstation ook eigen wegen zoeken en vinden om zelfstandig dat onderzoek te verrichten, dat het beste m het betrokken teeltgebied zelf kan worden verricht. De heer Louwes bracht dank aan de minister van landbouw en zijn departement voor het steeds stimuleren en mogelijk maken van de initiatieven, welke op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek naar voren komen. Hij herinnerde er voorts aan, dat de hoofdafdeling tuinbouw van het land bouwschap door subsidieverleningen de plannen voor dit proefstation mede tot uitvoering heeft helpen brengen. Het vertrouwen is gerecht vaardigd, zo besloot de heer Louwes, dat dit proefstation een eigen waar devolle plaats in de tuinbouw ?al in nemen ten voordele van de volle- gronds-groenteteelt in heel Neder land. Namens het departement van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning sprak dr. G. Bakker, inspecteur van het landbouwkundig onderzoek, die namens de minister zijn geluk wensen aanbood. Uitgebreid onderzoekingsgebied. Het proefstation zal de volle grond groententeelt, die een van de meest kwetsbare takken van de tuinbouw is, grote diensten kunnen bewijzen door het geven van richtlijnen voor inter ne en externe produktieomstandighe- den in de bedrijven, voor de grond verbetering en de waterbeheersing, voor de bevordering van de rationele mechanisatie, de teeltkeuze en de productieverspreiding. Het op het proefstation te verrichten onderzoek zal de basis moeten leveren voor de verbetering van de bedrijfsomstan digheden in dit gebied, aldus dr. Bak ker. De directeur van het proefstation, ir. J. Sneep, gaf een uiteenzetting der werkzaamheden van het station dat een landelijke taak zal verrichten door proeven te nemen bij tuinders door het gehele land. Het zal zich voorts actief bezig houden met het onderzoek naar de bestrijding van plantenziekten, het teeltrassen-onderzoek, de veredeling van de vollegrondsgewassen speciaal wat de slabonen en de vroege aard appelen betreft en voorts met bodem- kundige vraagstukken. Daarnaast 'hoopt het station bij de radicale aan pak van de grondverbetering, n.l. de herontginning in het kader van de ruilverkaveling zijn deel bij te dra gen, o.m. door het in exploitatie ne men van een groot gecombineerd ont- ginnings- en waterstandsproefveld in het Geestmerambacht, dat door de cultuurtechnische dienst als voorbe reiding van de komende verkaveling aldaar zal worden aangelegd. Daarna begaf men zich naar het proefstation aan de Oeverweg, waar de heer Louwes door de deur van het gebouw te ontsluiten het bedrijf of ficieel in gebruik stelde. zijn over de gedocumenteerde aanbe. velingen voor de hygiënische voor zieningen in het bouwbedrijf. De veiligheidsvoorschriften vt>or de bouwwerken en de wenken voor lan ger doorwerken voorzien in een be hoefte, maar op nog meer wijzen kan het bouwvak nog heel wat aantrek kelijker voor de jongeren worden gemaakt, aldus spreker. De voorzitter van de Ned. katho lieke bond van werkgevers in het loodgieters, fitters en sanitair instal latiebedrijf, de heer J. W. M. Rij broek uit Haarlem, heeft op de bonds vergadering te Enschede heftig ge protesteerd tegen het ontwerp vesti- gingsbesluit bouwnijverheid. Volgens dit ontwerp zullen de loodgieters, gas- en waterfittersbedrijven vallen onder de vestigingsbesluiten voor de bouw nijverheid. Dit betekent dat bouw bedrijven voortaan ook de loodgie terswerkzaamheden zouden kunnen uitvoeren. Deze bevoegdheid moet het aannemersbedrijf ontzegd wor den, aldus de heer Rijbroek, omdat het de vereiste theoretische en prac- tische kennis ten enemale mist. Het toekennen van deze bevoegd heid aan de aannemers indruist tegen de sinds meer dan 100 jaar gegroei de verhoudingen. De woningbouw door de te ver wachten stijging van het loonniveau aanzienlijk duurder zal worden. Het ontwerp tot een onaanvaard bare branchevervaging leidt, welke een effectieve controle op de neleving van 'het vestigingsbesluit onmogelijk maakt. Voorts werd op het congres mede gedeeld, dat de samenwerkende loodgieters-patroonsorganisaties de katholieke telt 1160 leden besloten hebben tot oprichting van een N.V. Mavegas, die het verhuren van gas- geysers ten doel heeft. Tot nog toe geschiedt dit in vele gemeenten door gemeentelijke bedrijven. Bedoelde overheidslichamen bewegen zich hiermede op een terrein waar zij niet thuishoren, aldus werd tijdens het congres medegedeeld. De aftredende bestuursleden J. Til- lemans Jr., uit Venray en P. Peters Jr. uit Den Haag, werden herkozen. In de plaats van de heren J. Brug- geman, Almelo, en J. van Rijnsoever, Amsterdam, werden gekozen de he ren Ponsioen, Hengelo en H. C. Ophof te Amsterdam. Op de tweede congresdag van de Ned. Bond van Schoenmakerspa troons, Maatschoenmakers en Schoen winkeliers, die gisteren te Apeldoorn werd gehouden, heeft men zich ak koord verklaard met het advies van het bestuur om aan het personeel in deze branche (inclusief de overeen gekomen wijzigingen in 1955) in to taal een loonsverhoging van negen procent toe te kennen. Men was al gemeen van gevoelen dat het loon peil in de schoenenbranche, waaruit op het ogenblik een sterke afvloeiing plaats vindt naaide industrieën te laag is. Het congres schaarde zich ook ach ter de adviezen van het bestuur om over 1955 alsnog 3 procent uit te ke ren in twee termijnen, om de vakan tietoeslag met ingang van 19561957 van 2 op 3 procent en het aantal va kantiedagen van 6 op 9 te brengen, met dien verstande dat aan het over leg tussen werknemers en werkge vers overgelaten wordt op welk tijd stip deze drie dagen zullen worden opgenomen. De vereniging voor veilig verkeer te Rotterdam hoop in samenwerking met de verkeerspolitie te Rotterdam in oktober te beginnen met een verkeerscursus voor bromfietsers. Duizenden bezitters van bromfietsen krijgen een folder thuisgestuurd, met een invulformulier, waarop zij zich kunnen opgeven voor deze cur sus. Eind augustus zullen zij bericht krijgen waar en wanneer de lessen zullen beginnen. De cursus zal bestaan uit vier les sen, afgestemd op de praktijk. Perso neel van de verkeerspolitie zal de lessen geven. Zij, die dit wensen, kun nen zich na de lessen onderwerpen aan een eenvoudig verkeersexamen. Bij goed gevolg krijgen zij een diplo ma „veilig brommen". tafoon en overgebracht door speciale luisterapparaten, nog beperkt, zodat de eerste catalogus, die voor 1 januari zal verschijnen, nog geen overvloe dige keuze zal bieden. Op het ogenblik zijn acht van die gesproken boeken gereed met een ge zamenlijke leesduur van 7*6 uren. Een voorlezerscorps van 20 personen staat gereed om dit aantal in de eerst komende maanden op te voeren, ter wijl een speciale studio in aanbouw is om aan de nogal hooggestelde gehoor- eisen te voldoen. Dank zij een beschikking van de staatssecretaris van sociale zaken en van de minister van maatschappelijk werk, is het mogelijk, dat iedere ge-f- meente voor een groep van daarvoor in aanmerking komende blinden een luisterapparaat beschikbaar stelt. Inmiddels blijft de verschaffing van braille-drukken regelmatig voortgang vinden. Blijkens mededelingen van broeder Etien, medewerker aan de braille-bibliotheek te Grave, werden in het afgelopen jaar 1843 nieuwe boekwerken aan de bestaande col lectie toegevoegd, zodat men thans over niet minder dan 22198 braille- boeken beschikt. Aan 720 kinderen op verschillende plaatsen des lands werden in het afgelopen jaar ruim 22.000 boeken verstrekt. In bewerking is op het ogenblik een braille-over- zetting van het burgerlijk wetboek en diverse cursussen. In z'n openingsrede maakte de voor zitter nog gewag van het in 1958 te vieren gouden bestaansfeest van de verenging, dat met enige luister zal worden gevierd, en waarbij men zal trachten een fonds bijeen te brengen ter bekostiging van de exploitatie van het gesproken boek, welke grote som men gelds vergt. Tevens werd mede gedeeld, dat een billijker verdeling van de rijkssubsidie is verkregen, waarmede het werk van de katholieke organisatie zeer is gediend. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot vervallenverklaring van het vervreemdingsbesluit niet- landbouwgronden, wijziging van de onteigeningswet, van de wederop- bouwwqt en van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden aangenomen met 25 tegen 12 stem men. Tegen stemden de socialisten en de communisten. Minister Witte had uit het debat ge concludeerd, dat men het er in al gemeen ove. eens was, dat de prijsbe heersing voor landbouwgronden haar tijd heeft overleefd. Hij beaamde dat de onteigeningswet de prijs van bouwgronden door de gemeenten in zekere mate beïnvloedt. Basis zal echter blijven de prijs in het vrije verkeer. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGR. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoogmis. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Pianoduo. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 In strumentaal octet. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Voor de platte landsvrouwen. 12.40 Instrumentaal trio. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole orkest en solist. 14.00 Omroep orkest en solist. 15.25 Gram. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Piano recital en klarinet. 18.05 Lichte mu ziek. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Grqm. 18.50 Internationale tenniskampioen schappen te Wimbledon. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verklaring en toelichting: Opleiding voor sociale beroepen, door mr. H. M. L. H. Sark, Hoofd van het bureau sociaal-pedagogsch onderwijs van het ministerie van O. K. en W. 19.20 Re geringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Feest- appèl. 21.30 Toespraak. 21.45 Dans muziek. 22.15 Taptoe. 23.00 Nieuws. 23.15 ««Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGR. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 7.55 Wie weet hoe? caus. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Gram. 11.35 Tenor, viola da gamba en clavecimbel. 12.00 Amus. muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Pianoduo. 14.35 De onbekende Kipling, caus. 14.55 Vióol en harp. Daarna: Alt en piano. 15.20 Gevar. programma. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muz. caus. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Harmonie-orkest. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 „Op bezoek bjj anderen", caus. 19.50 De Neder landse vereniging van Vrijzinnige Zondagsscholen, caus. 19.55 Berich ten. 20.00 NATIONAAL PROGRAM MA: Zie Hilversum T

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6