Er komt tekening in de nieuwbouw van de St.-Lodewijkskerk te Leiden Tweede dag van ziekeniriduum Leidse Universiteit OMGEVING Schapenlader op Leidse veemarkt „Spit-en graafwerk gaat door" DONDERDAG 28 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Volgend jaar met Pinksteren klaar Op bovenstaande foto, die genomen Is aan de achterzijde van de St. Lo- dewijkskerk te Leiden, kimt u dui delijk zien welke vorderingen de aannemers met de nieuwbouw intus sen gemaakt hebben. Het gebouwtje achter de kerk biedt ruimte aan de sacristie, met daar naast de drie grote ramen een receptiezaal voor bijv. trouw- en doopplechtigheden. Daarachter ligt de keuken van de pastorie. Op de andere foto ziet u bet bin nenplein, d£t tussen de pastorie en de kerk gelegen is. Dit binnenplein sluit aan op de Maria-kapel, het ge bouwtje op de achtergrond, dat met een „duiventil" bekroond wordt. Aan de andere zijde van de kerk wordt eveneens een kapel aange bouwd, die in verbinding staat met de kerk, en waar de igelovigeü de plechtigheden aan het l}ogfdaltaar kunnen volgep. Deze aanbouw is be langrijk veel hoger dan de Maria-ka pel, omdat op de eerste verdieping het koor en het geheel te restau reren orgel zullen worden ge plaatst. De kapel zal waarschijnlijk een „St. Jacobs-kapel" worden. Tussen de pastorie en de kerk geeft een poort toegang tot de patio (bin nenplaats), die de ingang tot de Ma riakapel en de pastorie bevat. Rechts van de poort komt een rijwielstalling. Ook aan de achterzijde van de kerk kunnen fietsen gestald worden. De kerkgangers, die op de fiets zijn ge komen, kunnen dan het kerkterrein aan de Boomgaardsteeg betreden. Wij vernamen van de deken, dat volgens de verwachting Pinksteren het volgend jaar gevierd kan worden in een geheel gerestaureerde kerk. De pastorie zal hij waarschijnlijk in januari van het volgend jaar al kunnen betrekken. PLECHTIGE H. MIS ST. PETRITS KERK. De plechtige H. Mis, welke de weleerw. heer P. Sniji 'ers zondag morgen in de St. Petruskerk zal op dragen, begint niet te 9.15 maar te 9 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Hans, zn. v. G. Trap en en I. F. A. Bulten; Rudolf Theodorus, zn. v. A. Brouwer en M. H. Kohier; Antoinette Henriëte, dr. v. A. H. Schnabel en A. E. Bruinse; Gerrit, zn. v. J. Suurland en C. Klippel; Janne tje, dr. v. L. v. d. Eijkel en A. Heems kerk; Franciscus Albertus Maria, zn. v. J. C. Stolwijk en M. G. v. d. Poel. Getrouwd; L. F. Philippo en H. Boom; A. de l'Ecluse en M. J. Later - veer; W. F. J. Tuyl en E. M. Leur; P. J. Lugtigheid en M. A. Jasperse; H. Smit en M. Booij. Overleden: H. W. Hanni voort, wednr. 85 jr.; M. de la Rie, vrouw, 71 jaar. Het aantal zieken, en hulpbehoe venden, die vanmorgen aanwezig wa ren bij de opening van de tweede dag van het ziekentriduum, was vrijwel even groot als waarmee dit jaarlijks ziekenfeest werd ingezet. Voor de -.anvang van de H. Mis werd de ziekenzegen gegeven door de zeereerw. heer pastoor J. A. van Kleef, die tevoren de zieken van harte welkom had geheten. Het H. Misoffer werd tot intentie van de overleden bestuursleden van het ziekentriduum, opgedragen door de zeereerw. heer pastoor G. Lohuis van de Hartebrugparochie, die geas sisteerd werd door kapelaan A. Schrama, diaken en door kapelaan A. van Adrichem als subdiaken. In de preek, die gehouden werd door pastoor Auxenti'us van Schalen of.m., werden de zieken opgewekt te geloven. We kunnen niet alles begrij pen, maar zelfs Joannes, die onder het kruis stond, zal wel niet begre pen hebben, dat zich daar in zijn on middellijke nabijheid het geweldige verlossingswonder voltrok. God is Liefde ep als goddelijk instrument hebben wij de H. Kerk ontvangen, die als een moeder voor ons zorgt, ons voedt, ons troost, die ons steunt en die zelfs na onze dood nog aan ons denkt. Pastoor Van Schalen verzocht de zieken aan het eind van zijn preek, te belden voor de Kerk, de Paus en de priesters. De verzorging. Tijdens de Mis waren in de keuken naast de kerk honderden broodjes ge- De ziekenzegen tijdens het plechtig lof gistermiddag. (Foto De Leidse Courant) sneden, gesmeerd en belegd. Men verzekerde ons, dat het aan het eten al te bemerken was, dat de zieken zich thuis begonnen te voelen. Giste ren werden er zeshonderd vijftig broodjes geconsumeerd maar men verwachtte wel, dat de zieken er van daag ongeveer negenhonderd zouden gebruiken. Er werden enige honderden liters melk, bouillon, koffie, thee of limo nade geschonken De organisatie, die vereist wordt om zulk een overvloed van spijzen en dranken te distri bueren onder de zieken, waarvan velen zich aan een streng dieet moe ten houden, verdient grote bewonde ring. Ook de hulp van de r.k. EHBO, die met ongeveer vijftien leden bij dit triduum behulpzaam is, is waard ver meld te worden. Vanmorgen om twaalf uur had de handoplegging van de zieken plaats, terwijl vanmiddag om drie uur een plechtig Lof werd gecelebreerd door pastoor H. C. A. Kouwenhoven van Leiderdorp, waarbij de ziekenzegen werd gegeven door kapelaan J. F. Franse, als vertegenwoordiger van pastoor Vollaerts. Hedenavond zal de kerk aan de Herensingel voor belangstellenden te bezichtigen zijn van 78 uur. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Bijdrage tot de kennis van alkaloide-vorming bij enkele species van het genus lupinus" de heer A v. d. Kuy, geboren te Wenen (Oosten rijk) en thans wonende te Leiden; ge promoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld „Het onderzoek van de antituberculeuze eigenschappen van chemische verbin dingen met behulp van het intrave neus geïnfecteerde kippenembryo", de heer W. G. Linscheer, geboren en wonende te Leiden; gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Electronenmi- croscopisch onderzoek over de mor- phologie en de wijze van vermeerde ring van mycobacteriën", de heer J. G. J. Borghans, geboren te Hoens- broek en thans wonende te Leiden; geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht mevr. J. W. VisserOosterveld te Voorburg, mej. E. J. R. Tjin Kon Fat te Leiden en de heren S. van der Ploeg te Leiden, P. G. van Lierop te Leiden, E. P. Coelen te Den Haag en F. Winkel te Rotterdam. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 juni tot 6 juli zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Een liefde in Parijs", vol wassenen. Lido: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar. Luxor: „Naoht der verschrikking", 18 jaar. Trianon: „Tempel der verleiding", volwassenen. Rex: „Het laatste gevecht", 14 jaar. Eindexamen MMS van gem. meisjes-HBS Aan de gemeentelijke HBS voor meisjes te Leiden slaagden voor de afdeling M.M.S.: J. A. T. M. Arnol- dus, Oegstgeest, W. S. W. Brinkman, Oegstgeest, M. de Bruyne, Leider dorp, M. J. Callenbach, Oegstgeest, E. Drees, Leiden, I. M. Hilarius, Lei den, N. G. de Jong, Leiden, C. D. van der Kamp, Leiden, J. W. J. Kat, Leiden, P. A. J. P. de Kort, Katwijk aan Zee, E. C. D. de Liagre Böhl, Leiden, J. D. van der Linde, Wad- dinxveen, W. van der Linden, Lei derdorp, M. Lourens, Leiden, W. Marck, Leiden, A. M. Mensing, Oegst geest, H. A. de Meyer, Leiden, J. Monasch, Wassenaar, M. van Sijll, Leiden, P. Stigter, Leiden, A. H. Veer, Leiderdorp, S. M. R. van der Werf, Oegstgeest, M. ^7. Bernard, Leiden, S. Bruidegom, Sassenheim, D. K. Dreeuws, Leiden, M. E. Engels, Wassenaar, H. Knibbe, Leiden, H. Kwaadgras, Leiden, J. M. v. Leeu wen, Lisse, C. E. v. Lindonk, Nieuw koop, J. H. Punselie, Leiden, E. L. de Roode, Leiden, J. H. Rovers, Lei den, A. M. W. van der Ster, Leiden, A. T. Toren, Voorschoten, G. S. A. Veltman, Leiden, I. Verhoeven, Lei den, A. A. Verwer, Leiden, N. E. van de Wateren, Den Haag, P. van Wa- veren, Leiden, A. M. Witte, Voorhout, W. M. L. Wouters, Voorschoten, M. Zeldenrust, Oegstgeest. Geslaagd 43, afgewezen 3. ST. ELOY. Het bestuur van St. Eloy doet een beroep op alle leden, lot het bijwo nen van de H. Mi9 ter intentie van overleden lid L. v. Kampen. Deze H. Mis zal opgedragen worden a.s. zon dag" 1 juli te 7 uur in de St. Jozef kerk. RAAD VAN OVERLEG. In de vergadering Van de Raad van Cultureel en Maatschappelijk Overleg is tot vice-voorzitter be noemd de heer J. C. J. Lambermont. HILLEGOM OVERGANGSEXAMENS R.K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: K. Baars, B. Th. M. Clemens, J. A. J. Clemens en M. Th. F. Duivenvoorde te Albbenes; W. M. Tel te Heemstede; C. Alde-rs,, F. J. Boele, H. G. Duwel, B. P. P. van Houten en M. M. J. Pie- ters te Hillegom; N. A. Baars, J. J. M. Bergman, L. D. van den Burg, A. H. J. Duineveld, J. F. Hogervorst, IJ. A. Kleijhorst, N. J. Reeuwijk, W. Steenks, J. M. Schoone en E. M. van der Zwet te Lisse; H. M. van der Putten en A. Willemse te Vogelen zang; Th. A. Dobbe te De Zilk; M. F. Mesman te Zwanenburg. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: B. A. M. Dijkzeul te Haarlem; A. Th. Schreurs te Heemstede; Q. Duivenvoorde, G. A. M. van der Eist, H. P. Ruigrok en W. Philippo te Hil legom; W. A. Baars, Q. L. Doeswij k, J. M. de Graaf, H. C. M. Kapitein, R. Ch. Lefeber en J. A. Langeveld te Lisse; W. Th. van Dongen, W. G. M. van Schie en J. J. de Vries te Nieuw- Vennep; G. C. Straathof te Nieuwe Wetering; G. de Groot te Noordwijk; P. J. A. Roozen te Sassenheim; P. A. Leidse vinding, die belangstelling wekt De adjunct-directeur van de Markt en Havendienst te Leiden, de heer D. R. Kooiman, heeft een schapen lader ontworpen, die enig is in het land. De laadbrug rijdt op wielen, is dus makkelijk te verplaatsen. Hij kan door middel van een draaiwiel op verschillende hoogten gesteld wor den. De directeur van de Markt- en Havendienst van Rotterdam hfceft veel belangstelling voor deze nieuwe Leidse vinding, die door één persoon bediend kan worden en dus het werk op de veemarkt aanzienlijk vereen voudigt. De gemeenteraad heeft voor deze vinding nog onlangs geld beschik baar gesteld en dezer dagen is het toestel te Leiden gearriveerd. Mor gen wordt het gebruikt op de scha- penmarkt. Gok het laden en lossen van varkens zal aanzienlijk eenvou diger worden. Op de foto ziet u de schapenlader met op de achtergrond de heer Kooi man. (Foto „De Leidse Courant"). De Kabinetsformatie Nadat de kabinetsformateur, dr. Drees, gisteren een onderhoud heeft gehad met prof. Beel, zal hij vanmiddag op het ministerie van algemene zaken een bespreking hebben met de minister van oorlog uit het demis sionaire kabinet, ir. Staf. Dit gesprek, waartoe de kabinetsformateur ir. Staf heeft uitgenodigd, zal om half drie beginnen. Een woordvoerder van de kabinetsformateur heeft vanochtend mede gedeeld, dat het „spit- en graafwerk" van dr. Drees nog voortduurt en nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Hij bevestigde, dat dr. Drees dezer dagen aan minister Witte heeft verzocht' advies uit te brengen over de praktische uitwerking en de alternatieven van de denkbeelden, die bestaan ten aanzien van de huurkwestie. Op het ministerie van volkshuisvesting en wederopbouw wordt daaraan nu gewerkt, doch het advies zal meer tijd vergen dan aanvankelijk was verwacht. Zo werd minister Witte woensdag in beslag genomen door de verdediging van een wetsontwerp betreffende zijn departement m de Eerste Kamer. Het spit- en graafwerk" gaat inmiddels ook op andere terreinen verder. Dr. Drees heeft hierbij tal van gesprekken met deskundigen uit de ambte lijke wereld, waarbij in dit stadium van het voorbereidende werk een groot deel telefonisch wordt afgedaan. Het is nog niet bekend, wanneer eventueel een derde ontmoeting met de bij het overleg betrokken fractieleiders zal plaats .hebben en of de for mateur hen vóór een nieuwe ontmoeting een schriftelijke uiteenzetting zal geven over de stand van zaken. gekomen. Het comité is dankbaar voor deze verblijdende blijken van medewerking, maar moet een beroep blijven doen op méér steun, zodat de ongeveer 100 auto's en het geld bij een zijn, nodig om de plannen op 11 juli te kunnen verwezelijken. Automobilisten kunnen zich aan melden bij het V.V.V.-informatiekan- toor, de heer Hoogeveen, Kerkstraat 71, tel 3608 en bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 33.45.30 van de Rotterdamse Bank te Wassenaar, met vermelding „Ouden van Dagen". Th. van Noort te Wassenaar; C. J. H. Kapitein, C. J. H. Keijzers, Th. B. Ruigrok en W. B. L. Nederstigt te De Zilk. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e kl.: C. P. J. Heemskerk, P. van der Lan$, P. C. Clemens te Abbenes; A. Damen, J. A. Nieuwenhuizen, W. Ras, W. van Rooden. W. G. A. Tromp en J. G. B. Walraven te Hillegom; F. Barn'hoorn, H. J. van Diest, J. M. van Dijk, L. H. J. Kapitein, H. J. J. van der Lans, M. van der Salm, J. P. Wijnands en N. C. Wessels te Lisse; N. A. van Don gen te Nieuw-Vennep; P. J. Edelaar en Th. J. Oosterveer te Wassenaar; C. A. S. van Haaster, J. S. van Gra ven en A. Meeldijk te De Zilk. Niet bevorderd: 1 leerling. Het toelatingsexamen voor de nieu we le klasse wordt gehouden op 31 juli. Tot 29 juli bestaat er gelegenheid zich als leerling op te geven bij het hoofd der Tuinbouwschool te Hille gom, Hoofdstraat 202. VOORSCHOTEN S.V.L.V. GAAT WANDELEN S.V.L.V. is weer een nieuwe af deling rijk en in de toekomst zal er ook in S.V.L.V. gewandeld kunnen worden. Een oproep van enkele weken geleden heeft tot resultaat ge had dat zich voldoende leden hebben aangemeld. Het voorlopig bestuur ziet er als volgt uit: C. G. Kriek, voorzit ter, mevr. Knijnenburg, Wijngaar denlaan 58, secretaresse, mej. D. v. d. Berg, penningmeesteresse. De nieuwe afdeling biedt gelegenheid tot wan delen aan dames en heren en jongens en meisjes. De eerste mars waaraan S.V.L.V. zal deelnemen is de D.S.B.- mars in Leiden op 14 juli a.s. S.V.L.V. gaat feestvieren. Zon dag 1 juli a.s. gaat S.V.L.V. voetbal tezamen met handbal feestvieren in „Het Wapen van Voorschoten". Een groot deel van de avond wordt be steed aan een showprogramma. Het feest is een gevolg van het kampioen- feest van handbal en de uitstekende prestaties van het eerste voetbal elf tal. WASSENAAR MEER DAN VIERHONDERD KINDEREN ONTVINGEN VERKEERSDIPLOMA Een schare van 421 kinderen, die voor het verkeersexamen opgeleid werden door de heer Th. van den Hoek, de eerste verkeerspaedagoog in Nederland in politieverband, wachtten dinsdagmorgen in de gym zalen van de Zusterschool in de Kerk straat en de Openbare school aan de Bloemcamplaan met spanning op de uitreiking van de voor hen zo be langrijke diploma's. Van de 245 kin deren, in de zaal aan de Kerkstraat aanwezig, die voor het examen op gingen moesten er 24 worden afge wezen, daarentegen kon aan 92 kin deren een diploma met lof uitgereikt worden. De Christelijke school aan de Mid delweg bracht de beste totaalpres tatie op haar naam, mot maar liefst een aantal van twintig diploma's met lof op een deelnemersaantal van 35. Aangezien de burgemeester ver hinderd was, werden de verkeersdi- ploma's uitgereikt door wethouder K. Huibregtse, die de vreugde van het gemeentebestuur uitdrukte over het behalen van een zo groot aantel diploma's. Hij dankte de kinderen voor de ijver waarmee ze de vaak niet interessante lessen gevolgd heb ben, de heer van den Hoek voor het volbrengen van de zware en moei lijke taak van het verkeersonder- wijs, en de onderwijzers voor hun onmisbare steun. Het belang,van het behalen van het verkeersdiploma kan niet genoeg onderstreept worden aldus de heer Huibregtse want dit betekent immers een verhoging van de veiligheid voor zichzelf en voor anderen. Hij vroeg de jeugd de opgedane kennis nu voortaan ook in de practijk toe te passen. De heer Huibregtse reikte toen de diploma's uit aan de met lof geslaag den, waarna inspecteur Boven hen decoreerde met een verkeersspeldje. Na afloop wachtte de kinderen nog een verrassing in de vorm van limo nade met een rietje. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Na de eerste oproep om medewer king door het Wassenaars Comité Autotocht Ouden van Dagen heeft zich reeds een aantal autobezitters aangemeld, die bereid zijn* op woens dag 11 juli a.s. enkele bejaarden te vervoeren op de jaarlijkse uitgaans dag, die Ouwehands Dierenpark in Rhenen tot reisdoel heeft. Ook de eerste bijdragen in geld zijn binnen-, BROMFIETS CONTRA PERSONENAUTO. Op het langs de Rijksstraatweg ge legen rijwielpad, nabij de inrit naar van der Marel's autobedrijf, werd de 44-jarige bromfietser v. d. B. uit Den Haag aangereden d%pr een per sonen-auto, bestuurd dooi- de uit Noordwijk komende C. v. d. B. kreeg een hersenschudding en werd per ambulanceauto naar het R.K. ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag overgebracht. Bromfiets en auto werden beide beschadigd. Nieuwe straatverlichting. De werkzaamheden aan het vernieuwen van de straatverlichting in Wassenaar hebben regelmatig voortgang. In Villapark De Kieviet zijn een aantal lanen al voorzien van de nieuwe verlichting met behulp van TL-bui- zen. In elke armatuur bevinden zich twee buizen, waarvan er een 's nachts blijft branden. Bij het oude systeem van straatverlichting werd 's nachts de helft van de lichtpunten uitge schakeld. Dank zij het nieuwe systeem van twee buizen, blijft 's nachts het aantal lichtpunten gelijk en vermin dert alleen de lichtsterkte. Dezer dagen kwam ook de nieuwe verlichting gereed van een gedeelte van de van Zuylen van Nijeveltstr. (tussen Middelweg en de brug over de Zijlwatering) en in de Johan de Wittstraat tussen van Zuylen van Neyveltstraat en Lange Kerkdam. Aanbesteding van een brug. Op vrijdag 6 juli a.s. zal namens B. en W. openbaar worden aanbesteed het bouwen van een brug in voorge spannen beton over het toegangs kanaal naar de Haven, in het verleng de van de Johan de Wittstraat. Deze brug zal een van de toegangen vor men tot het terrein ten noordoosten van het Havenkanaal, dat op het ogenblik bouwrijp gemaakt wordt en waar binnenkort begonnen zal worden met de bouw van een 100- tal woningwetwoningen. Jeugdige dieven gepakt. Door de recherche alhier, werden drie jeugdige Hagenaars aangehouden, die getracht hadden in te breken in de consumptie-tent van de heer G. aan .de Katwijkseweg. De jongens, die zich in Den Haag reeds aan meerdere ldeine dief stallen hadden schuldig gemaakt, zijn na onderzoek en verhoor door de Wassenaarse recherche, ter be schikking gesteld van de kinderpoli tie in Den Haag. Z0ETERMEER GEVAARLIJK SPELLETJE. Dezer dagen Is voor de zoveelste maal bewezen, hoe gevaarlijk het is als kinderen met vuur en benzine spelen. Aan de Voorweg waren kinderen bezig met wat benzine, dat aangestoken werd. Enige jongens za ten vol bewondering naar de vlam metjes te kijken tot er een op de gedachte kwam er een beetje ben zine bij te gooien. Door de plotseling uitschietende vlam werden twee jon gens in het gezicht getroffen en met brandwonden overdekt. Een der jon gens is voor alle zekerheid in het ziekenhuis opgenomen. Traditiegetrouw. De inmiddels populair geworden traditionele voet balwedstrijd tussen D.S.O. en Cele- ritas om de wisselbeker zal zater dagavond te 7 uur op het D.S.O.-ter- rein gespeeld worden. De recette van deze wedstrijd zal in haar geheel overgedragen worden aan het Comi té Ouden van Dagen. Postduiven. De postduivenver eniging De Witpen hield jl. zaterdag een concours vanaf Chateauroux 618 km en zondag vanaf Chimay 221 km. In Chateauroux werd om 6 uur gelost. Eerste prijswinnende duif ar riveerde 19-10-15 u., de uitslag was als volgt: N. de Braber 1, 3, 5; G. Coops 2; A. Brussé 4, 6. In Chimay werd gelost om 11.30 u. Eerste prijswinnende duif arriveerde 15-18-41 u. Hier vielen de prijzen als volgt: L. v. d. Goes 1; G. Coops 2, 6, 8, 9; N. de Brader 3, 11; P. C. Heij- nen 4; S. Hogendoorn 5, 7, 12, 13; P. Rietkerk 10.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5