S)e GcidóeSowïa/nt Eden waarschuwt voor 'n handelsoorlog met Sowjet Conferentie van premiers van het Britse Gemenebest ZELFS DE PRAWDA De „Prawda" publiceert critiek op eigen leiders De veiligheidstoestand op Celebes Meningspeiling naar verloop van Goede Week-plechtigheden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 28 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13841 Helaas, helaas, waar is de „Prawda' j thans gevaren KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs I0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 Verbeten strijd om de macht voor de deur Het gevaar bestaat, dat de landen van het Britse gemenebest het onderspit zullen delven in een nieuwe handelsoorlog met de Sowjet-Unie, tenzij hun politiek volkomen wordt herzien. Deze waarschuwing heeft de Britse premier, Sir Anthony Eden, gisteren in Londen uitgesproken bij de opening van een conferentie waaraan de premiers van negen landen, die tot het gemenebest behoren, deelnemen. Eden zei, dat er thans een tijdperk aanbreekt, waarin de communistische en de kapitalistische landen een verbeten commerciële en politieke strijd zullen voeren om macht en invloed in die landen in Europa, Azië en Afrika, die tot geen van beide kampen behoren. NAVO MOET UITDAGING BEANTWOORDEN. Eden verklaarde, dat Engeland en andere NAVO-landen op het ogen blik hard aan plannen werken om de communistische uitdaging te kunnen beantwoorden. Die plannen hebben volgens Eden voornamelijk betrek king op het geleidelijk verlagen van de uitgaven voor de conventionele bewapening ten einde de economi sche positie te verbeteren. 7OMERMAANDEN ZIJN VAN- ouds nieuwsloze tijdperken ge weest, waarin zeeslangen, monsters van Loch Ness en vliegende schotels wat afleiding moesten brengen. Dit jaar komt er blijkbaar geen zomer, maar toch zou deze- tijd een saaie tijd geweest zijn, voorzover het de buitenlandse nieuwsvoorziening be treft, als Kroestsjef in het begin van het jaar ons geen stof genoeg ver schaft had om er minstens een heel jaar lang plezier aan te beleven. Weken lang hebben de rode broe ders buiten Rusland in botte ver bijstering het verschrikkelij- 0 ke nieuws van Stalin zitten te verwerken. Zij waren lam geslagen en wisten geen van allen hoe ze op deze salto mortale van Moskou moesten reageren. Jarenlang hadden ze Stalin in snorkende rede voeringen mateloos verheerlijkt en alle geruchten, die minder fraai wa ren, verhuld in wolken wierook. Al les op nauwkeurige aanwijzing van Moskou zelf. En nu opeens blijkt dat alles leugen en bedrog te zijn ge weest. Geen wonder dat bij de niet- Russische rode kameraden de vraag rees: Waarom is ons daar nooit iets van verteld? Waarom krijgen we dat zó maar rauwelings op ons bord ge smeten? En de tweede gedachte, welke men aanvankelijk nauwelijks durfde koesteren, was: Waarom heb ben de tegenwoordige leiders nooit iets gedaan om Stalins fouten te cor rigeren? Het heeft lang geduurd voordat de angstige kameraden ook durfdpn te zeggen wat ze dachten, want critiek op de leiding is er in het communis tische systeem nooit bij geweest. Cri tiek mocht alleen uitgeoefend worden op iemand, die in ongenade gevallen was en die dus weggewerkt moest worden. Maar nu komt de kritiek zij het heel voorzichtig toch los en zelfs de „Prawda", ,het orgaan van de communistische partij in Rusland, gewaagt ervan. Zoiets is nog nooit voorgekomen in de geschiedenis van ■de Sovjet-Unie en het Westen kijkt met geamuseerde verbazing toe. Het is vermakelijk te zien, hoe de buiten landse satellietjes thans behoedzaam, als katten om de hete brij, tasten met uiterst voorzichtige termen naar con clusies, welke ieder normaal denkend mens allang gemaakt heeft en welke in het kort hierop neerkomen, dat leiders, die een paar jaar geleden nog genoegelijk mee profiteerden van de wierookgeur, welke Stalin werd toe gezwaaid, geen haar beter zijn dan de man, die zij thans verloochenen. Het enige wat de leiders der bui tenlandse satellieten kunnen doen is erop wijzen, dat zij weliswaar mee gedaan hebben, maar dat zij van niets wisten. Dat zeggen zij dan ook, on der het vergieten van tranen over de fouten, die gemaakt zijn en die na tuurlijk allemaal verbeterd zullen worden. Menigeen vraagt zich nu af, of dit alles doorgestoken kaart is, in scène gezet door slimmerikken in het Kremlin om de wereld te laten ge loven in een veranderde mentaliteit. De critiek van de buitenlandse com munisten zou dan bedoeld zijn om het Westen zand in de ogen te strooi en en ons te doen geloven, dat de communisten onafhankelijk zijn ge worden. Zij zouden zich dan beter kunnen verbroederen met gelijkge zinde partijen en zo hun tanende in vloed herstellen en vergroten. Eerlijk gezegd, geloven wij niet in zoveel duivelse slimheid. Wij gelo ven eerder in een werkelijke crisis, veroorzaakt door onenigheid en on tevredenheid. Dat zal evenwel later nog moeten blijken. De Britse premier zei volgens Ass. Press onder meer, dat hij Boelganin en Kroestsjef had gewaarschuwd, dat Engeland een oorlog zou beginnen, indien een einde zou komen aan de oliebevoorrading van het gemene best ten gevolge van Russische acti viteiten in het Midden-Oosten. Eden deelde zijn acht collega's voorts mee, dat de toestand in het Midden-Oosten thans kalmer is en dat de Sowjet-Unie tot dusver gevolg schijnt te geven aan het verzoek van de Verenigde Naties om te helpen het Arabisch-Israëlische geschil op te lossen. De conferentie zal tien dagen du ren en wordt in het geheim in Eden's ambtswoning in 10 Downing Street gehouden. De premiers, die aan het overleg deelnemen, zijn Eden van Engeland, Nehroe van India, Mohammed Ali van Pakistan, Badaranaike van Cey lon, Menzies van Australië, Holland Oostduitse kameraden in de klem In het partijapparaat van de Oost duitse communistische partij' schijnt zich een vertrouwenscrisis voor te doen. Het centrale comité van de S.E.D.- eenheidspartij heeft besloten dat van nu af aan geen openbare partijbij eenkomsten meer mogen worden ge houden, omdat gebleken is dat par tijfunctionarissen in besprekingen over de persoonsverheerlijking „niet zijn opgewassen tegen de argumen ten van niet leden." van Nieuw-Zeeland, St. Laurent van Canada, Strijdom van Zuid-Afrika en Lord Malvern van de Centraal- Afrikaanse statenbond. Premier Eden is voorzitter van de conferentie. Het verslag, dat Eden uitbracht 'er de internationale toesand, was voornamelijk gebaseerd op zijn be sprekingen met president Eisenhower te Washington in februari en met premier Boelganin en partijsecreta ris Kroestsjef te Londen in april. PRINSES BEATRIX TERUG. Gistermiddag om half vier is prin ses Beatrix van haar bezoek aan Italië teruggekeerd. De „Dakota", die de prinses en haar reisgezelschap te rugbracht, landde op Soesterberg, waarna prinses Beatrix onmiddellijk naar Soestdijk vertrok. Prins der Nederlanden gaat z'n verjaardag vieren Pokken op Celebes De gezondheidsdiensten van het Indonesische leger zijn gemobiliseerd voor de bestrijding van de pokken epidemie, die zich van Makassar uit verder over Celebes dreigt uit te breiden. Tot dusverre zijn in Makas sar 226 mensen aan de pokken over leden. Nog nooit voorge komen in Sowjet-Unie In de „Prawda", het orgaan van de Russiche communistische partij, is woensdag voor het eerst, zij het indirect nieldïng gemaakt van de grote aanval op Stalin, die partijse cretaris Kroestsjef in een rede achter gesloten deuren op het twintigste partijcongres te Moskou heeft ge daan. De „Prawda" drukte een artikel af van de Amerikaanse communistische leider Eugene Dennis, dat op acht tien juni in de New Yorkse „Daily Worker" was gepubliceerd. In dit artikel werd verwezen naar „Kroest- sjefs speciale rapport". Dennis noem de „de misdaden en wreedheden wel ke de laatste periode van Stalins lei derschap verduisterden, onvergeef lijk". In een noot van de redactie van de „Prawda" wordt gezegd, dat „de au teur (Dennis) doelt op materiaal, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gepubli ceerd als een rapport van Kroestsjef op het twintigste congres van de communistische partij". Hoewel Kroestsjefs rede is voor gelezen op vergaderingen in fabrie ken, op boerderijen en bureau's was een dergelijke commentaar in de pers van de Sowjet-Unie nog niet verschenen. Ook de bedenkingen van Dennis tegen het rapport van de Sowjet- Bendeleiders gaven zich over Twee opstandelingenleiders hebben gisteren trouw beloofd aan de Indo nesische staat, na jaren van gewa pend verzet in het bergachtige ge bied van de binnenlanden van Zuid- Celebes. Zij gaven hun woord namens zichzelf en 5.000 volgelingen, De vroegere opstandelingen zullen vrijgesteld worden van vervolging voor de door hen begane overtredin gen en de regering zal hun terug keer naar de normale gemeenschap regelen. De belofte van trouw van deze op standelingenleiders wordt beschouwd als het grootste succes, dat de rege ringsapparaten tot dusver hebben be reikt in de pogingen om de veiligheid in het door terroristen geteisterde ge bied van Zuid-Celebes te herstellen. Voorts wordt vernemen, dat on langs 400 opstandelingen, die be hoorden tot de Darul Islam, zich met hun wapens bij Singlcang, ongeveer 215 km. ten noorden van Makassar gelegen, aan het leger hebben over gegeven. Maar er zijn echter geen tekenen, dat deze voornaamste groep van op standelingen van de Darul Islam, die onder leiding staan van Kahar Mu- zakkar, en die verantwoordelijk wordt geacht voor het grootste deel van de opstandige bewegingen in dit gebied, zich over zal geven. partijsecretaris zijn door de „Praw da" overgenomen, zoals bijv. de vol gende passage: „Wanneer men de werkzaamheden van het twintigste congres analyseert een analyse die in feite voornamelijk het speciale rapport van Kroestsjef betreft rijzen er vaak vragen betreffende de huidige Sowet-leiders. Zijn er van hun kant pogingen gedaan om in de periode, voorafgaande aan de afgelopen drie jaren, iets te ver anderen? Had men eerder het bega ne kwaad kunnen tegenhouden? Wat is de draagwijdte en de ernst van de veranderingen, die zich thans vol trekken? Deze talrijke vragen zijn onbeantwoord gebleven. Het rapport van Kroestsjef, dat in wezen een documentatie-aanvulling op zijn po litiek basis-rapport voor het congres was, weerspiegelt slechts ten dele het onderzoek, dat is gedaan en waarschijnlijk gedurende talrijke jaren in de communistische partij van de Sowjet-Unie en het Sowjet- volk zal worden voortgezet". Dennis voegde hieraan toe, dat de publikatie van de feiten en de acti viteit van de laatste jaren echter be wijst, dat de communistische partij van de Sowjet-Unie met succes de proef, bestaande uit het eerlijk er kennen van gemaakte fouten, door staat. Een recente opname van Z.K.H. prins Bernhard, die morgen zijn 45-ste verjaardag hoopt te vieren. „Foto M. C. Meyboom". Liturgisch Wereldcongres it Assisië Van 18 tot en met 22 september wordt in Assisië en Rome een we reldcongres gehouden van de inter nationale Liturgische Beweging, een congres dat van verstrekkende bete kenis kan en zal zijn voor de vele vernieuwingsgedachten, die in litur gische kringen leven. De deelname van de hoogste kerkelijke gezags dragers de Paus spreekt persoon lijk het slotwoord waarborgt een eenheid tussen enerzijds de kerke lijke leiding anderzijds de liturgi sche bewegingen. Niet minder dan 6 kardinalen vor men tesamen het congres-presidium en de meest vooraanstaande liturgis- ten uit de gehele wereld treden met referaten tijdens dit congres op. Het Nederlandse aandeel aan dit congres bestaat onder andere uit een inleiding van mgr. W. van Bekkum, apostolisch vicaris van Ruteng in Indonesië, die zal spreken over li turgische vernieuwing in dienst van de missie. Kroonprinses Beatrix in Romeins openluchttheater De organisatie voor wat de Neder landse deelname aan het congres betreft, ligt in handen van dr Lucas Brinkhoff o.f.m., secretaris van het Interdiocesaan Liturgisch Secreta riaat, dat in Nijmegen gevestigd is. De Nederlandse activiteit ten aan zien van het congres zal zich ook uiten in het bijeenbrengen van een hoeveelheid materiaal over de dit jaar vernieuwde Goede Week-Plech- tigheden. Reeds werd onder alle pa rochiegeestelijken in ons land een uitgebreide enquête gehouden en de resultaten daarvan zullen aan de congresleiding bekend gemaakt wor den. Daarnaast echter organiseert het liturgisch secretariaat een grote lan delijke enquête onder alle katholie ke leken, die de Goede Week-Plech- tigheden dit jaar hebben meege maakt. De vragen, die het Liturgisch Se cretariaat ter zake aan al deze leken stelt zyn de volgende: „Wat was uw algemene indruk van de vernieuwde liturgie van de Goe de Week? Waren de tijden gunstig? Kon u de plechtigheden goed vol gen en meedoen? Wat was uw indruk van de Palm- processie, de voetwassing op Witte Donderdag, de Kruisverering op Goe- Vrijdag? Heeft de Paasnacht-Viering u dit jaar na deze voorbereiding meer aan gesproken dan vroeger?" Antwoorden op deze vragen wor den gaarne zo uitvoerig mogelijk en ir.et spoed ingewacht aan het secre tariaat van de Liturgische Federatie, Archipelstraat 17 te Nijmegen of bij de redactie van de Leidse Courant. I.Iet vriendinnen heeft H.K.H. prinses Beatrix dinsdagavond in Rome de eerste opvoering van dit seizoen in de tot openlucht theater ingerichte voormalige baden van Caracalla bijgewoond. De prinses volgde met intense belangstelling de uitvoering van de opera „Mozes" van Rossini. Deze telefoto toont de prinses temidden van het publiek met haar vriendinnen op de tribune. Aanhoudend koud Het gebied van hoge luchtdruk bo ven Groenland en het oostelijk deel van de Oceaan, dat dagenlang over de Noordzee een noorwestelijke luchtstroming in stand hield, begint nu snel in betekenis af te nemen. Een kleine depressie, die gisteroch tend tussen Groenland en IJsland lag, is er in geslaagd dit hogedrukge- bied te doorbreken, terwijl nieuwe barometerdalingen uit het westen naderen. De depressie trok* naar het zuid oosten, bereikte vanochtend Noord- Engeland en zal de komende nacht over of dicht langs ons land passe ren; hetgeen met enige regen gepaard gaat. Echter de depressie ruimt de wind weer naar noordwest, waarna opnieuw polaire lucht Nederland zal kunnen bereiken. Het voor de tijd van het jaar te koude weer duurt dus voort. ST. PETRUS EN PAULUS. Morgen, feest van de apostelen Petrus en Paulas, is in de onthou- dingswet gedispenseerd. Ofschoon het een Vrijdag is, is het geoorloofd vleesspijzen te eten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot J vrijdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). J PLAATSELIJK ENIGE REGEN, j Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook enkele J verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk i veranderlijk, later tussen noord S en west. Aanhoudend koud. 29 Juni zon op 4.25, onder 21.06; maan op 23.25, onder 11.05. Hoogwaterstanden 29 Juni v.m. 6.50; n.m. 7.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 16 C. OSLO regen 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN geheel bew. 20 AMSTERDAM regen 16 LUXEMBURG half bew. 18 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE onbewolkt 26 NICE zwaar bewolkt 23 BERLIJN regenbui 18 FRANKFORT half bew. 20 MüNCHEN licht bewolkt 19 ZURICH nevel 23 GENèVE nevel 24 LOCARNO onbewolkt 26 WENEN half bewolkt 22 ROME onbewolkt 27 AJACCIO onbewolkt 24 Korreltje Wie struikelt, maar niet valt, komt ook vooruit.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1