WAT WAT Italië heeft weer een schandaal Relletjes bij Johannesburg Onrust in Guatemala Lichatsjef klinkt beter Soekarno in Zwitserland Zusier gemeenteraadslid Vliegende verkeersbrigades in Duitsland Utrecht^Arnhem over 4 banen En Rusland blijft nog maar steeds glimlachen Weinig verandering Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 27 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13840 is binnenen is buitenland Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd., I 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. mjn. Telefoontjes j 1.50 Handel in verdovende middelen Naar aanleiding van de ontdekking van een omvangrijke handel in ver dovende middelen heeft de Italiaanse politie dinsdag honderd personen on dervraagd. Acht van hen zijn in hechtenis genomen, onder wie drie leden van de Romeinse adel: prins Giuseppe Pignatelli, de hertog Lu- dovico Lante della Rovere en baron Emmanuele de Seta. Nederlanders bij Keulen verongelukt De 51-jarige mevr. M. Brennink- meijer uit Hilversum en haar jongste zoon Dennis (8) zijn dodelijk veron gelukt, toen hun wagen maandag avond ca. halfacht even buiten Keu len begon te slippen en met vrij grote snelheid de pijler van een viaduct over de autobaan ramde. De chauffeur A. de Roo liep een ernstige bovenbeenbreuk op. Mevrouw Brenninkmeijer keerde terug van een eendaags bezoek aan Bonn. De teraardebestelling zal plaatsvinden in de Westfaalse stad Mettingen. Meer dan 2000 negervrouwen zijn met hun kinderen uit de negerkraal van Evaton, bij Johannesburg, ge vlucht om niet bij de daar steeds op vlammende gevechten te worden be trokken. De spanning in de kraal" duprt nu reeds drie dagen. De negers zijn het oneens over de boycot van bussen, naar aanleiding van rassenscheiding. Tot dusverre zijn er vier doden ge vallen. De regering van Guatemala heeft dinsdag voor het gehele land voor de duur van dertig dagen de staat van beleg afgekondigd en een uitgaans verbod tussen 21 en zes uur inge steld. Het kabinet opder leiding van pre sident Castello Armas nam deze be sluiten naar aanleiding .van studen tenbetogingen op maandagavond die aan drie personen, onder, wie een po- lietieman, het leven kostten en waar bij verscheidene personen verwon dingen opliepen. De regering maakte bekend, dat zij alle wetelijke middelen welke haar ter beschikking staan, zal gebruiken om „onmiddellijk een absoluut einde te maken aan de subversieve acties en misdadige bedoelingen van de vijanden van 't Guatemalaanse volk". De schuldigen zouden onder de com munisten moeten worden gezocht. Volgens de politie zijn zondag 17 personen uit Guatemala uitgewezen en 200 gearresteerd. Maandag zijn nog eens 168 mensen aangehouden na een studentenbetoging, waarbij twee doden vielen. In het schandaal zijn industriëlen, handelaars, vier artsen en een film acteur betrokken. Verscheidene per sonen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld, onder wie de hertog Augusto Torlonia, de voormalige echtgenoot van de actrice Maria Michi. De politie onderzoekt of de zaak vertakkingen naar het buitenland heeft. De zaak is aan het rolten gekomen door de arrestatie van een vertegen woordiger in likeuren, een voorma lige fascistische leider, die sinds het bewind van Mussolini als handelaar in en verslaafd aan verdovende mid delen bekend stond. Een bar, waar de betrokkenen in dit schandaal elkaar plachten te ontmoeten, is door de autoriteiten gesloten. Complot in Brazilië In geheel Brazilië zijn strenge vei ligheidsmaatregelen genomen na de ontdekking van 'n grootscheeps com plot om president Kubitschek te ver moorden en de bevolking op te zet ten tegen de regering. Dit is dinsdag door een regerings woordvoerder meegedeeld. Een 35-jarige buitenlander is ge vangen genomen en zal naar Bolivia worden gedeporteerd. De politie verklaart, dat men 300 kaarten in zijn hotelkamer tegenover het bureau van Kubitschek, had ge vonden. Hierop waren de plaatsen aangegeven waar in Brazilië urani um, thorium, en monaziet worden ge vonden. Algerije is binnenland De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond een verzoek van de Arabisch-Aziatische landen om de kwestie-Algerije te be spreken, met grote meerderheid ver worpen. Door dit snelle besluit heeft de raad zich achter Frankrijk ge schaard in het standpunt, dat Algerije een Frans-binnenlandse kwestie is, die buiten de bevoegheid van de Ver enigde Naties valt. De dertien Ara bisch-Aziatische landen zijn thans voornemens, de kwestie voor te leg gen aan de Algèmenè Vergadering, die op 12 november bijeen zal komen. Alleen de Sowjet-Unie en Perzië waren voorstander van een debat over de Algerijnse kwestie. Zuid- Slavië en China onthielden zich van stemming. Engeland, de V.S., Frank rijk, Cuba, Australië, Peru en België stemden tegen. De naar Stalin genoemde fabriek voor auto's van het merk „Zis" te Moskou is herdoopt. De fabriek draagt thans de naam van Lichatsjef, ter nagedachtenis van de minister van vervoer, die dezer dagen is overleden. Dit is dinsdag door radio-Moskou meegedeeld. Het besluit 'om de fabriek te her dopen werd genomen door het cen trale comité van de communistische partij en de raad van ministers. In een decreet wordt gezegd, dat de fa briek naar Lichatsjef wordt genoemd met het oog op zijn 25 jaren dienst als directeur. In de fabriek zal een buste van Lichatsjef, die gisteren, dinsdag, te Moskou werd begraven, worden geplaatst. President Soekarno is dinsdag avond na zijn officiële bezoek aan de j Westduitse Bondsrepubliek naar Zwitserland vertrokken, waar hij ruim een uur later te Zürich aan kwam. Het vertrek vond vier uur later plaats dan in het programma was voorzien. Dit was een gevolg van het feit, dat het speciale vliegtuig, waarmee het Indonesische staats hoofd zou vertrekken, een lek in de olieleiding vertoonde. Het duurde enige uren, voordat een ander toe stel in gereedheid was gebracht. Soekarno werd te Bonn uitgeleide gedaan door president Heuss, bonds kanselier Adenauer en leden der Westduitse regering, die'hem een week tevoren in de Bondsrepubliek welkom hadden geheten. Wijziging Franse kieswet De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdag met 320 tegen 250 stemmen een socialistisch voorstel aanvaard, dat in feite een afschaf fing van tussentijdse verkiezingen inhoudt. Volgens het voorstel zal de zetel van een afgevaardigde die aftreedt of komt te overlijden, worden inge nomen door de volgende kandidaat op de lijst van de betrokken partij bij de vorige algemene verkiezingen. Er zullen alleen tussentijdse verkie zingen worden gehouden, als bij de vorige verkiezingen alle zetels in het betrokken district door dezelfde partijlijst zijn gewonnen of indien alle kandidaten op een partijlijst ach tereenvolgens hebben bedankt. Het wetsontwerp gaat nu naar de Raad van de Republiek (Senaat). In de 30 leden tellende gemeente raad van Kumbakonam (India) is de Franse zuster Raphaël gekozen, die in de verkiezingsstrijd haar tegen stander, een Hindoe, met beslissende cijfers versloeg. De gemeenteraad waartoe zuster Phaphaël benoort, be- staat voornamelijk uit Hindoes. 1 De Franse zuster, die sinds 1931 in j de missie van India werkt, is lid van j een Parijse Congregatie. In het afgelopen week-einde heeft de Duitse verkeerspolitie het snelverkeer op de grote autoweg van Bonn naar het Roergebied voor het eerst ook gecontroleerd vanuit een nieuwe, pas in dienst gestelde helikopter. Het bleek al dadelijk, dat de „wentelwiek" bij het ontwarren van verkeersknopen en het arrangeren van omleggingen e.d. zeer vele voordelen had boven de ge bruikelijke wagens en motoren van de politie. De be manning van de helikopter heeft via een speciale radio-verbinding voortdurend contact met de politie op de grond. De foto toont dit verkeers-technische nieuwtje in actie. De kabine is knal-geel, het landingsgestel zwart geschilderd. TEXEL'S HAVEN TWISTPUNT. Sinds rijkswaterstaat enige maan den geleden, gereed kwam met de aanleg van nieuwe steigers in de nau we haven-mond van de Texelse haven Oude Schild, heeft men de TESO (Texel's Eigen Stoomboot Onderne ming) verboden te laden en te los sen aan de oude kade, die in de haven zelf gelegen was. Op deze wij'ze is het de TESO on mogelijk geworden haar normale diensten te varen, omdat cie uit Den Helder komende boot steeds buiten de haven moet 'blijven wachten op het vertrek van de boot uit Oude Schild. De gemeenteraad van Texel heeft nu in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat zijn be zorgdheid uitgesproken over wat zij noemt „de verkeerssituatie Oude Schild'Den Helder". De raad vreest grote moeilijkheden !bij het verwerken van het toeristenverkeer. Het verkeer tussen Texel en Den Helder, grotendeels toeristenverkeer, is reeds ernstig gestagneerd, zo deelt men ons mede. Onlangs heeft zich op Texel een comité gevormd, dat ijvert voor uitbreiding van de haven. Zaterdag zal de demissionaire minister van verkeer en waterstaat het laatste deel van de nieuwe snelweg UtrechtArnhem (welke vanaf die datum geheel vierbaans is) openen. We zien hier een overzicht vanaf de Wolf hezerbrug (de oude weg EdeArnhem), waar het verkeer van Utrecht naar Arnhem uitkomt. Het voorste deel van de nieuwe weg zal in de toekomst aansluiten op de grote snelweg naar Duitsland. Niets dan vriendelijke gezichten: wat kan men nog meer verlangen? Het zijn v.l.n.r. luchtmaairschalk Sir Ronald I. Chapman, Kroestsjef, maarschalk Sjoekof en de Britse minister voor luchtvaart Nagel Birch, gefo togjafeerd tijdens een receptie van maarschalk Sjoekof na de grote luchtshow op de basis Tushino op de dag der Russische luchtvaart. Voorbeeld van belangeloosheid „Zij voelen zich volkomen gelukkig en werken als paarden", aldus ver klaarde een zegsman van het diocees Karema in Tanganyika over de zes Nederlandse kajotters, die in maart naar Afrika gegaan zijn om er een klein seminarie te bouwen. De reis dezer jonge mensen is door de K.A.J. in Holland betaald, de bisschop mgr. Siedle verschaft hun onderdak en voeding en voorziet van van zakgeld. Toen de kajotters in twee groepen van drie aankwamen, hadden de mis sionarissen gemeend, hun enige aflei ding te moeten bezorgen in de vorm van" excursies en jachtpartijen.. Maar de kajotters verklaarden al spoedig, dat zij niet voor hun pleizier naar Kaegesa waren gekomen, doch om gedurende twee jaren hard te wer ken. De jonge mensen zijn ondergebracht in een speciaal voor hen gebouwd huis. Ieder heeft een eigen kamer, sober maar netjes, zoals in de missie gebruikelijk is met een bed, een stoel, cpn tafel en een (niet vaste) wasta fel. Verder hebben zij een gemeen - JONGETJE TE BEUSICHEM VERDRONKEN. Gistermiddag om half vier is de vijfjarige Jantje Vermeulen uit Cu- lemborg in het zwembad te Beusichem verdronken. Het kereltje had zijn vader, die in dit bad badmeester is, een briefje overhandigd en viel, toen hij naar de wal terugkeerde, van de loopbrug af. Direct werden reddings pogingen ondernomen, doch het kerel tje werd niet meer opgehaald. De politie heeft lange tijd gedregd, maar het lijkje is nog niet gevonden. schappelijke eetkamer en een kamer waar zij zich na het donker worden •kunnen verpozen. Het bevalt hun zeer goed; de vrees van de missio narissen, dat het onderdak en het eten hun tegen zou vallen is onge grond gebleken. Het goede voorbeeld zo ver klaarde de missionaris verder om louter ter liefde Gods, zonder salaris voor de missie en de inheemse bevol king te komen werken, heeft diepe indruk op de zwarten gemaakt. Naar aanleiding van de berichten aver deze unieke prestatie lieeft de directeur van de Propaganda Fide in Los Angelos de bisschop van Karema nadere inlichtingen gevraagd. Hij bereid hvee ziekenverpleegsters te zenden op kosten van het diocees Los Angelos. De kabinetsformatie De kabinetsformateur dr. W. Drees heeft vanmorgen de demissionaire minister van binnenlandse zaken, prof dr. L. J. M. Beel, ontvangen. DOEK VAN HONTHORST TE DELFT ONTDEKT. De heer Leo Marchand, restaurateur van schilderijen te Dordrecht, heeft in het bezit van de oud-katholieke kerk aan het Bagijnhof te Delft, een groot doek van de zeventiende eeuw- se Utrechtse schilder Gerard van Honthorst ontdekt. Het doek meet on geveer 2x2 meter, is gesigneerd en gedateerd „G. Honthorst 1638" en stelt voor de bespotting van Christus. Het schilderij dateert uit de Utrecht se jaren van de schilder, die in 1662 in Utrecht terugkeerde uit Italië, waarheen hij reeds op jeugdige leef tijd vertrokken was. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond S tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden, maar ook I enkele verspreid voorkomende j buien. Zwakke tot matige, in l hoofdzaak noordwestelijke wind. S Dezelfde temperaturen als van- daag of iets hogere. In de luchtdruk verdeling boven het oostelijk deel van de Oceaan en Europa zijn slechts geringe verande ringen opgetreden. Nog steeds be vindt zich ten westen van Ierland een gebied van hoge druk, dat zich in noordelijke richting tot in Noord- Groenland uitstrekt. Boven het Oost zeegebied is de druk daarentegen laag. Dit heeft tot gevolg, dat voort durend koude lucht uit de Poolstre ken naar het zuiden blijft stromen. Ook morgen zal dit het geval zijn. De koude lucht is enigszins onsta biel; er kunnen daarom enkele ver spreide buien voorkomen. Een kleine storing die gisteren bij de zuidpunt van Groenland lag, is er in geslaagd, het hogedrukgebied op de Oceaan te doorbreken. Ze na dert nu Schotlands westkust en zal vandaag verder naar het zuidoosten trekken. 28 Juni zon op 4.24 onder 21.06; maan op 23.07, onder 9.58. Hoogwaterstanden 28 Juni v.m. 6.15; n.m. 6.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew. 14 C. regen 16 STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO half bew. 17 regenbui 14 half bew. 14 licht bew. 17 geheel bew. 20 onbew. 24 licht bew. 26 licht bew. 22 licht bew. 22 zwaar bew. 17 zwaar bew. 20 geheel bew. 17 nevel 20 onbew. 21 onbew. 23 onbew. 18 nevel 19 nevel 26 oribew. 23 Korreltje De waarheden van thans waren eens slechts fantasieën.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1