Overleg mogelijk over beoordeling van woningbouwplannen Zes procent bij N.S. 5)e tDuU&e (ZutaOafiti luetd tiaad-Candiny-tewein Moeilijkheden rond extra-verhoging van salarissen hogere ambtenaren? SWUtcipieet geding, aaex. „zutwde lonen" Training in het mensenredden yy Stille periode op Haarlemse keuring al weer voorbij Mr. Huygens gaat verder Vlees blijft voorlopig prijzig Vreedzame invasie van vierhonderd Russen in de A'damse warenhuizen DINSDAG 26 JUNI 1956 DE LEIDSE CO TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Minister Witte op Congres; De demissionaire minister Witte heeft op het congres van de Nationa le Woningraad te Vlissingen ver klaard tot overleg bereid te zijn, in dien woningbouwverenigingen en corporaties van mening zijn, dat bij de ingediende plannen te perfectio nistisch wordt geoordeeld. Hij erken de, dat sommige klachten over de beoordeling gegrond zijn. Voorts merkte hij op, dat het nieu we goedkeuringsbeleid niet voor alle tijden geldt. De woning is meer dan ooit en meer dan het loon, concurre rend artikel op de arbeidsmarkt ge worden. De overheid mag geen posi tie innemen, maar de industrie heeft met de halve premie enige armslag gekregen en die premie kan tevens dienen om de noodzaak van de wo ningvoorziening aan te tonen. Daar om geniet de'halve premie een zeke re prioriteit. Het voorstel om in het huishoude lijk reglement te bepalen, dat aan leden die aangesloten zijn bij het verbond van chr. woningbouwvereni gingen en -stichtingen in Nederland, een verminderde contributie kan Tussen de directie van de Neder landse Spoorwegen en de personeels- raad is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van zes procent. Het college van rijksbemiddelaars zal hieraan nog zijn goedkeuring moeten hechten. Gisteren heeft de Prot.-Chr. Bond van Vervoerspersoneel te Utrecht zich beraden op de voorstellen die betrek king hebben op de herziening van het Reglement Dienst Voorwaarden N.S. Na een brede discussie kon de ver gadering akkoord gaan met het stand punt van het hoofdbestuur, dat gezien de begrenzing die van overheidswege werd gegeven aan de mogelijkheid de lonen bij afloop van bindende loonregelingen te verhogen, het tot tevredenheid stemt dat het maximaal toegestane werd bereikt. Dit neemt intussen niet weg dat de vergadering teleurstelling uitspreekt over de begrenzing zelf, waardoor aan het normale karakter van een RDV- wijziging geweld wordt aangedaan en diverse gerechtvaardigde verlan gens moesten worden opgeschort. Het hoofdbestuur werd deswege met klem verzocht op deze wensen terug te komen zodra de tijd daartoe gekomen mag worden geacht en voor zover mogelijk hiermede bij de vast te stellen tijdsduur van het Regle ment Dienst Voorwaarden rekening te houden. Geen salarisakkoord kleuteronderwijs De commissie voor georganiseerd overleg voor het kleuteronderwijs heeft enkele vergaderingen gewijd aan de behandeling van de salariëring van de leidsters bij deze tak van on derwijs. De besprekingen, waarbij geen overeenstemming kon worden beeikt zijn afgesloten. De regerings voorstellen zullen thans in de centrale commissie voor georganiseerd over leg aanhangig worden gemaakt. worden opgelegd, werd aangenomen. Zaterdagmorgen werd een voorstel tot herstemming ingediend, doch de voorzitter, de heer A. in 't Veld, was niet bereid de discussie te heropenen. Hij zegde toe de woningbouwvereni gingen schriftelijk op de hoogte te brengen en om een schriftelijke re actie te vragen. NIEUWE KLM-LLJN AMSTERDAM- SOFIA. Door de grote medewerking van de Griekse regerings- en luchtvaart autoriteiten op het gebied der libe ralisatie van het luchtverkeer is het de KLM toegestaan tussen Grieken land en Bulgarije commerciële rech ten op haar nieuwe lijn Amsterdam- Dusseldorff-Sofia Athene-Beiroet te doen gelden. Dit besluit is genomen tijdens re cente besprekingen. Het betekent, dat de KLM op 't traject tussen Sofia en Athene zonder beperking passagiers, post en vracht in beide richingen kan vervoeren. De nieuwe lijn zal, zoals men weet, op 29 juni a.s. worden ge opend. Lage en middelbare ambtenaren mopperen Nu de organisaties van de lagere en middelbare ambtenaren het regerings voorstel van een 3% loonsverhoging hebben afgewezen, omdat zij een ver hoging van 6% wensen, schijnen er aldus weet de „Telegraaf" te melden moeilijkheden te ontstaan tussen de betrokken ambtenaren en de rege ring in casu minister Beel, die te zamen met zijn collega's Zijlstra en Suurhoff deze beslissing genomen heeft. De moeilijkheden schijnen tot ge volg gehad te hebben, dat minister Beel verklaard heeft dat ook aan ge meentebesturen de toestemming ont houden zal wdrden de salarissen van de betrokken groepen ambtenaren met meer dan 3% te verhogen. De ontevredenheid van de bonden wordt versterkt door het feit, dat de regering de organisaties van de hogere ambtenaren referendares, met deze rang gel ij kges telden en in hogere ran gen geplaatsten voor vrijdag a.s. bijeengeroepen heeft om haar besluit bekend te maken voor deze groep een loonsverhoging van 810% te be werkstelligen, ongeacht de besissing over de wettelijk toegestane verho ging van maximaal 6%. De regering is tot dit besluit geko men, omdat de salarissen van de ho gere ambtenaren te ver zijn achter gebleven bij de salarissen van de ver gelijkbare groepen in het bedrijfs leven. De organisaties van de lagere en RAAD WEIGERT VOORSCHOT OP WACHTGELD De gemeenteraad van Renkum heeft in een spoedvergadering het voorstel van B. en W. verworpen om een voorschot te geven op het wacht geld dat is toegekend aan twee eer vol ontslagen gemeenteambtenaren. Dit wachtgeld zal de gemeente 160.000 kosten. De voorzitter van het Ambtenaren gerecht te Arnhem had beslist dat voor of op 25 juni een voorschot zou moeten worden uitbetaald; B. en stelden nu voor hiervoor een bedrag van 2936 beschikbaar te stellen. De raad had al in eerdere vergade ringen geweigerd het wachtgeld uit te keren. Er werd thans opnieuw op gewezen, dat de beste oplossing is de ambtenaren weer in dienst te nemen. De kwestie is nog in behande ling bij Ged. Staten en het ministerie van Binnenlandse Zaken. middelbare ambtenaren hebben be sloten de loononderhandeling van vrijdag a.s. bij te wonen en wederom hun eis tot een 6% loonsverhoging aan de orde te stellen, hoewel de rege ring uitdrukkelijk verklaard heeft, diat er geen velband bestaat tussen de wettelijk toegestane verhoging en de extra-verhoging, die zij voornemens is de salarissen van hogere ambtena ren te doen ondergaan. De „Telegraaf' weet te melden, dat deze regeringsmaatregelen ernstige spanningen te weeg hebben gebracht tussen de regering en de lagere en middelbare ambtenaren. De piloot van een Amerikaanse straaljager die in West-Duitsland gelegerd is, bemerkte tijdens een vlucht, dat hij niet meer over voldoende brandstof beschikte om de vliegbasis te halen. Met veel beleid zette hij zijn kist toen maar neer op de autobaan en vanwege het verkeer deed hij het nog netjes op de grasberm in het midden ook. De machine werd nauwelijks beschadigd, de piloot mankeerde niets. Patroons contra metsel aars -è- V Voor de vice-president van de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren een principe kort geding over de zwarte lonen van metselaars gediend. Twaalf metselaarspatroons in Am sterdam waren overeengekomen om met ingang van 11 juni hun metse laars volgens het z.g. modelboek waarin lonen, tarieven e.d. wettelijk zijn geregeld te gaan betalen. De redenen daarvoor zouden zijn de on mogelijkheid om de steeds stijgende lonen te betalen en het feit dat de arbeidsprestatie ondanks de hoge lo nen verminderde. Bij de werken van drie patroons, die deze regeling bekend hadden ge maakt, en die in het geding als' eise ressen optraden, liepen de metselaars weg en de patroons dagvaardden, ne gen metselaars in kort geding. De raadsman van de patroons, mr. M. V. van de Woude, zei, dat de werknemers zonder vergunning van het arbeidsbureau hun dienstbetrek king hebben beëindigd, wat nietig is. Gevraagd wordt de werknemers te veroordelen het werk te hervatten op de rechtens geldige lonen. Daar bij hebben de eiseressen een dwang som van 35 gulden per dag op de overtreding daarvan gesteld in hun eis. De raadsman voegde er aan toe, dat de werknemers tegen alle ge woonten in, bij andere aannemers aan het werk waren gegaan. De met selaars verdienden per week een bru toloon van 120 gulden (dit zou vol gens de regeling dan c.a. 80 gulden worden). „De situatie in Amsterdam vol gens een lid van het college van rijksbemiddelaars: de rotte plek in het bouwbedrijf in ons land is kri tiek. De arbeidsintensiviteit is schrik barend teruggelopen. Werkgevers, die weigerden zwarte lonen te beta len, zijn ten onder gegaan", aldus mr. Van der Woude. De raadsman van een der gedaagden, mr. D. Boltjes, voerde evenals de andere advocaat voor deze partij aan dat er tussen de patroon en de betrokken metselaars een monde linge overeenkomst was gemaakt, dat boven het werkelijke loon een percentage zou worden uitgekeerd. Nu werden de metselaars ineens voor een fait accompli gesteld door de mededeling, dat geen andere, dan de wettelijke lonen zouden worden betaald. De advocaat kwalificeerde dit als een eenzijdige verbreking door eiseres van de afspraak. De poging om tot een nieuwe geling van de lonen te komen wordt nu afgewenteld op de werknemers, Dit zal volgens pleiter, als dit ge ding tot een gedwongen terugkeer zou leiden, een nadelige invloed heb ben op de woningbouw. Vollebedrag. dat over het volle bedrag loonbelas ting en sociale verzekeringen waren betaald. Voor hem betekende de nieuwe regeling, dat hij 35 gld. min der ontving. De drie patroons zijn de enigen in Amsterdam, die terugge vallen zijn op de modelboek-lonen. Een andere raadsman stelde t.a.v. de lonen, dat men moet accepteren, dat dit een bestaande toestand is. Hetgeen de president deed opmer ken, dat het hem hoogst ongewenst voorkwam, dat een jarenlang be staande toestand op de rechter zou worden afgewenteld voor een uit spraak. Een der patroons deelde ter zitting mee dat zij (de patroons) worden getart door de werknemers die er over praten „dat daar en daar" meer wordt verdiend. Wij betalen 25 tot 30% boven het wettelijk toegestane, en dat is dus „zwart". „Er is geen houden meer aan". Voor brommers 40 km dikwijls nog te snel Het voorschrift, waarbij het met in gang van 29 juni a.s„ voor brom fietsers verboden zal zijn, harder te rijden dan veertig kilometer, is van kracht op alle wegen en rijwielpaden zowel binnen als buiten de bebouwde kom. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam vestigt er de aandacht op, i het politie-personeel de op is gegeven, aan deze bepaling streng de hand te houden. Een snelheid van veertig kilometer is, vooral op druk gebruikte rijwiel paden, dikwijls nog veel te hoog. De berijder van een bromfiets, wordt er op gewezen, dat het nieuwe voor schrift voorvloeit uit de bestaande regel, dat men het verkeer niet in gevaar mag brengen. Moderne controlemiddelen. Natuurlijk is dit ook bij snelheden minder dan veertig kilometer, moge lijk, maar men zal er zich nooit op kunnen beroepen, dat men geen of geen -goedwerkende snelheidsmeter bezit, omdat de politie bij haar con trole gebruik zal maken van nauw- keurigwerkende aipparaten. Men ver wacht dat deze maatregelen een gun stige ontwikkeling van het bromfiets- verkeer bevorderen. De stille periode in het bollenvak Mauwe Queen, White Pearl, Lemon Queen, Blue Champion, Prinses Bea trix, White Perfection, Belle Jaune, de zeer aparte Arthur Briët, blauwe vlag met grijsblauwe lip waarop een fel afsteekend oranje vlekje, de geel- blauwe Harmony, ook een zeer fel contrast deze kleurencombinatie en verschillende andere variëteiten, wa ren in deze collectie opgenomen. Er werd een gouden medaille aan toe gekend. Een zelfde onderscheiding was voor de zeer grote groep Ixia's van P. Rumphonst, Uitgeest, waarin men vrijwel alle in de cultuur zijnde soorten kon vinden. We stippen hierbij aan: de forse witte Giant, de lila-achtig blauwe Blauwe Vogel, de crème Hogarth, de purperrode Red King, de gele Marquette, de vrij lichte rose Rose Queen, den diep- gele Uranus, de aparte zeegroene Viridiflora, de wat sprieterig gevorm de Aurea en-zo-maar-voort. Van G. Twaalfhoven, Uitgeest, was er ook een vroege Ixia viridiflora en de alliums Azreum en Neapolitanum, terwijl J. Eckhart, Uitgeest, de keu ring besloot met de crème ranonkel Hercules en de rose Rose Beauty. Een kader-patrouille van het Zwitserse leger, gefotografeerd tijdens een tweeweekse oefening in het redden van Alpinisten en slachtoffers van lawines e.d. De bij deze opgedane kennis en ervaringen dragen de leden van de patrouilles die voor het merendeel uit officieren bestaan weer over aan hun ondergeschikten. Het briefje, waarmede de Haagse officier van justitie aan de verdedi ger in de Berkelse moordzaak, mr. Huygens bericht heeft, dat de justi tie zich twee jaar geleden vergist heeft door mr Huygens te arresteren, heeft mr Huygens maar matig te vredengesteld. Mr. Huygens vindt, dat men nogal zonderling met het recht omgespron gen is in die tijd, toen de broer van verdachte de vrijheid beloofd werd, als hij wilde verklaren, dat hij op verzoek van mr. Huygens de zgn. zelfmoordbriefjes geschreven had. Toen deze broer daarop mr Huygens beschuldigde, werd mr Huygens in arrest gesteld en verkreeg de broer de vrijheid niet, zodat hij zijn ver klaring weer introk. Mr. Huygens, die op deze wijze de feiten reconstrueert, heeft verklaard de verantwoordelijke personen ter verantwoording te zullen roepen. begint weer langzamerhand verleden tijd te worden. Want maandag waren er al weer heel wat bloemen te zien: ixia's pioenen, lelies, ranonkels, ane monen, wat eremures, veel Hollandse irissen, gladiolen, enz. Wat de pioenen aangaat: veel nieu we gezichten ziet men daar de laat ste jaren niet in. En het zijn boven dien de oude, in de pactijk beproefde soorten, die nog steeds tot de meest gevraagde behoren. We zagen flinke groepen van Maas Stein, Hillegom en van J. de Jong, Aalsmeer, waarin de al zeer bejaarde Festiva maxima, Lady Alexander Duff., Koningin Wilhelmina, Karl Rosenfield, Mon sieur Jules Elie, James Kelway, Sherley Temple en Duchesse de Ne mours domineerden. Beide firma's stelden' ook een vaas Eremurus ro- bustus ten toon, waarvan we tussen twee haakjes wel eens zwaardere bloemen hebben gezien. Buitenge woon beste en zware Eremurus Shel. ford bracht S. de Goede, Eist, naar voren. Zo ziet men ze zelden! Voortreffelijke kwaliteit Anemone de Caen en St. Brigid, zowel op soort als gemeend, toonde C.C. de Winkel Zn, Benningbroek. Zulke grote bloemen op zulke zware stengels en zulke zuivere kleuren vindt men niet om de andere deur. Het is ook het resultaat van tien jaar selectie! De lelies werden vertegenwoordigd door de mooie longiflorum hybride Mrs. Pike van W. J. M. v. d. Ende, Naald wijk. Mooie kwaliteit gladiolen, bracht C. J. Wigchert, Santpoort, voor het voetlicht. Een der besten was Coronotion, mooi zalmkleurig en met 'n lange, goed gebouwde tak. Ruffled Champion is al enige jaren terdam vanaf het Russische plezier- een tavoriet van deze firma. City of jacijt pobeda" begonnen, zijn zwaar- Alkmaar, diep-rose heeft een prach- - Eén zwaluw maakt geen zomer De tendens van dalende prijzen op de veemarkten, welke het produkt- schap voor vee en vlees de vorige week constateerde, wordt door het be drijfschap vain die slagers niet tegen gesproken. Ook gisteren was dit ver schijnsel op de Rotterdamse markt waar te nemen. Of de huisvrouwen binnenkort in de slagerswinkel iets van deze dalen de prijzen zullen merken, is een twee de. Voorlopig is de daling niet van dien aard1 geweest dat de detailprij zen wezenlijk beïnvloed zijn. Voorts meent het bedrijfschap, dat een deel van de prijsstijging in het begin van dit jaar door de slagers zelf is opgevangen. Het is begrijpe lijk, dat de slagers nu eerst tot hun normale marge willen terugkeren. Ten slotte maakt één zwaluw nog geen zomer. De prijsdaling op de vee markt moet eerst behoorlijk doorzet ten, dan kunnen we een advies tot prijsverlaging geven, zegt het bedrijf schap. Zodra dit verantwoord is, zul len de slagers hiertoe ongetwijfeld overgaan. Verbondsadviseur KAB gisteren geïnstalleerd Bedrijf sbonden-vraagstuk Tijdens de verbondsvergadering van de KAB, die gisteren te Utrecht ge houden is en tijdens welke voorzitter Middelhuis de redevoering gehouden heeft, die wij gisteren reeds publi ceerden, is de nieuwe bondsadviseur, rector J. Doesburg, geïnistalleerd. Rector Doesburg ving zijn functie aan met het uitspreken van een redevoe ring over de sociaal-apostolische taak van priester en leek. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Grasso, H. Vink en P. Vriens herkozen en werd de heer Th. Loerakker gekozen als opvolger van de heer J. v. d. Akker, die binnen kort met pensioen gaat. In antwoord op een vraag van de heer H. Vink tijdens de discussie, verklaarde de heer Middelhuis, dat de KAB zich op het moment van uit spraken betreffende het vraagstuk van de bedrijfsfoonden onthoudt, zo als destijds overeengekomen is. Wel verklaarde de heer Middelhuis, dat het noodzakelijk is, dat de autono mie van de bonden en de persoonlijke verantwoording van de arbeiders-ver tegenwoordigers in de puibliekrech- .elijke lichamen onaangetast blijven. Cadeautjes voor thuis tige, lange tak en zal de a.s. zomer hopelijk ook de diverse keren van het vrije veld worden getoond. De tint van Lila Perfection is bijzonder mooi. De tak had wel wat zwaarder gekund, AndijkOost, bracht enkele vazen met de bekende Hollandse iris Imperator voor het voetlicht met de vermelding, dat in deze partij, waar van men moerbollen had aangehou den, nooit „grijs" was aangetroffen. Zeer mooie irissen bracht ook Piet Nijssen Zn, Santpoort, naar voren. We noemen o.m. de prachtige oranje gele Goudstuk, de iets lichter ge- tinde Golden Distinction en de nog liohter gekleurde Sunshine met de geel-witte Prestwick, die we vorige week ook al noemden, en Marquette. Een brilliante groep irissen was er van Jan de Goede, Szn, Breezand, Vele soorten, waaronder Prinses Irene tepunt in Amsterdam vond, waar in de middaguren de winkels letterlijk bestormd werden. Na een bezoek aan Griekenland, Italië en Frankrijk, arriveerde het schip gistermorgen in de haven van Rotterdam en de 400 passagiers be reikten na een rondrit door Weste lijk Nederland Amsterdam, waar zij een rondvaart door de grachten zou den niaken. Geen rondvaart. Zodra zij echter de Amsterdamse win kels gezien hadden, verdween hun lust tot spelvaren en zij bezorgden de Amsterdamse winkeliers een gou den dag door met enveloppen vól dollars de winkels binnen te stappen en daar op grote schaal inkopen te doen. De verkoopstertjes begrepen maar weinig van hun aanwijzingen, maar de Russen waren geduldig en meters stof, tientallen paren schoenen, jassen en japons wisselden van eigenaar. „Dat zijn allemaal cadeautjes voor voor onze familieleden", wist een van de Russen, die een beetje Duits sprak, duidelijk te maken en de familie leden van deze 'begenadigde groep Russen, die niet de indruk maakten op een paar dollars te behoeven kij ken, zal wel enthousiast zijn over de inkopen, die hun afgezanten in het westen gedaan hebben. Vandaag vertrekken de Russen naar Stockholm en dan is aan hun westerse reis een einde gekomen; ii) Leningrad gaat het gezelschap uit elkaar om met tastbare bewijzen sterke verhalen te vertellen over het kapitalistische wes ten. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8