De technicus is verantwoordelijk voor krachten, waarvoor de mensheid huivert Ridderdag op HET LOO Hp Eindhoven gelijkwaardig aan Delft EERSTE Sonderman opgevolgd door Luitenant Holswilder Keesje Versluis vertrok gisteren naar Zweden voor hersenoperatie Verdediger in ere hersteld De Televisie is ook in ons land geducht in de opmars Be dochter MAANDAG 25 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Bij de geboorte van de 2e T.H. Nadat zaterdagmorgen minister i zijn en alle geruchten, dat Eindhoven Cals bij de geboorte van Nederlands) een tussenopleiding tussen M.T.S. en tweede Technische Eindhoven het woord gevoerd had vond 's middags in de cantine van de D.A.F.-fabrieken een bijeenkomst plaats, waarbij voornamelijk direct bij de nieuwe T. H. betrokken autori teiten het woord voerden. Prof. dr. J. E. de Quay belichtte in korte trekken de wordings-geschiede- nis van de nieuwe T. H., die een aan- Uit zijn woorden bleek, dat naast de vang nam nu tien jaar geleden, ministers Gielen, Rutten en Cals ook de industrie een grote steun is ge weest om de gedachte te verwezen lijken. Prof. De Quay, die in zijn kwali teit van president-curator der nieu we T. H. sprak, vertrouwde, dat de studenten, die het volgend jaar de collegebanken van Eindhovens T. H. zullen bezetten, een eigen plaats met een eigen stijl en verantwoording in de Eindhovense gemeenschap zullen innemen. Tijdens dezelfde bijeenkomst sprak de eerste rector-magnificus van Eind hovens T. H., prof. dr. H. B. Dorgelo, die een inzicht gaf van de studie methoden, zoals men deze op de nieu we hogeschool hoopt te verwezenlij ken. 4-Jarig program. De opleiding, zo zei de rector-mag nificus, zal gelijkwaardig aan Delft MEEVALLER In een Zaterdagavond .om half negen in het stedelijk Van Abbe- museum gehouden buitengewone vergadering van de gemeente raad heeft de vroedschap van Eindhoven met algemene stem men besloten de voor de stichting van de T.-H. in Eindhoven beno digde gronden om niet aan het rijk in eigendom over te dragen. Burgemeester Kolfschoten hield vooraf een toespraak, waarin hij sprak over een aantal eminente belangen, welkr de vestiging van de T. H. voor Eindhoven heeft. Na afloop der vergadering heeft het gemeentebestuur een receptie gehouden en om tien uur defileerde een grote licht- stoet langs de autoriteiten, wel ke zich voor het Van Aibbe-mu- seum hadden opgesteld. Het trek ken van deze lichtstoet door de stad v/as tevens het besluit van de feestelijkheden van zaterdag rondom de vestiging van de T. H. BIJDRAGE EXPOGE AAN FONDS „KEESJE VERSLUIS". Bij een ontvangst door burgemees ter en wethouders van Sliedrecht op het gemeentehuis, hebben de leden van de Nederlandse vereniging voor ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd zaterdag een inzameling gehouden voor het fonds, dat ten doel heeft een bedrag van 10.000.bij een te brengen om de hersenoperatie van Keesje Versluys mogelijk te ma ken. Dit heeft een bedrag van 575 opgeleverd. De leden van de vereni ging voor expogé's waren onderweg op een tocht van Dordrecht naar Gorinchem. VAN TRAPJE GEVALLEN. van de hand. Met uitzondering van het afstudeer onderwerp promotie zal de leer stof voor het ingenieursdiploma on dergebracht worden in een 4-jarig programma, dat onderverdeeld zal zijn in 8 semesters; met de promotie mee, zal de studie dus in a 5 jaar volbracht 'kunnen worden. Bij de vorming van het studiepro gramma is ook veel aandacht besteed aan de niet-technische vakken, die voor de vorming van goede inge nieurs en leiders van het bedrijfsle ven van belang zijn, t.w. de wijsgerige en sociologische wetenschappen. Prof. Dorgelo sprak over de enor me verantwoordelijkheid van de te genwoordige technicus, die tegenover mogelijkheden komt te staan, waar van de wereld terecht huivert. „Hogescholen en universiteiten", zo zei de prof., „zijn brandpunten in de ideologische wereldstrijd en de EindhoVise T.H. zal een strijdster ten goede zijn." VERHOUDING MET DELFT Aangaande de verhouding van Eindhoven tot Delft deelt spreker me de, dat volgens art. 34 van de nieuwe wet voor het technisch hoger onder wijs een raad voor het technisch ho ger onderwijs ingesteld zal worden, bestemd om een schakel te vormen zowel tussen technische hogescholen onderling als tussen deze instellingen en de maatschappij. Het juiste samenspel tussen Delft en Eindhoven zal het beste worden bevorderd door de gezamenlijke in zet, het technisch hoger onderwijs in Nederland in zijn geheel op een zo hoog mogelijk peil te brengen en te houden. De rector-magnificus. De eerste rector-magnificus der T. H. te Eindhoven, prof. dr. H. B. Dor gelo, is thans hoogleraar in de theore tische en toegepaste natuurkunde aan de technische hogeschool te Delft. Hendrik Berend Dorgelo, op 9 fe bruari 1894 te Dedemsvaart (gemeen te Avereest) geboren deed in de tijd, toen hij in militaire dienst was, staatsexamen voor toelating tot de universiteit. Hij studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit' te Utrecht en promoveerde in 1924 tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift, getiteld: „The intensities of the components of multiple spectral lines". Van de hand van prof. Dorgelo ver schenen enkele verhandelingen en verscheidene artikelen in wetenschap pelijke tijdschriften. Op de 49ste Ridderdag van d< Orde van St. Jan, zaterdag in het pa leis Het Loo gehouden, heeft Z.K.H. prins Bernhard als landscomman- deur der orde de ridderslag gegeven api jhr. dr. P. M. Graswinckel, voor zitter van de Hoge Raad van Adel, en jhr. G. M. Verspyck. Uit de kring der ereridders zijn zij benoemd tot rechtsridders en zij zullen daardoor in den vervolge deel uitmaken van de kern der orde. Zeven edellieden, die als nieuwe ereridders in de orde zijn opgenomen, werden door prins Bernhard geïnstalleerd: jhr. mr. L. A. P. H. Storm van 's Gravensande; jhr. mr. H. G. van Holte tot Echten; jhr. J. F. de Beaufort; jhr. J. E. R. Feith; mr. D. S. baron van Slinge- landt; D. baron Mackay; jhr. mr. W. M. Feith. De eerste luitenant-vlieger-waar nemer W. J. Holswilder van het 344ste transportsquadron van de Ko ninklijke Luchtmacht is thans offi cieel aangewezen als piloot van de Koninklijke familie. Hij is in deze functie de opvolger van Gerben Son derman, die zoals men weet, onlangs in de Verenigde Staten is veronge lukt. Zeer veel medewerking) voorstellingen geven. Keesje Versluis, het kereltje uit Sliedrecht, dat reeds gedurende 3 jaar aan dezelfde hersenkwaal lijdt, als de Nederlands-Australische Ma rieke van Dijk, die onlangs op succes volle wijze in Zweden geopereerd is, bevindt zich momenteel onder behan deling van prof. Olivecrona te Stock holm, waar hij gisteren per K.L.M.- vliegtuig aankwam. Voordat Keesje echter gistermid dag, vanuit de ziekenauto, die hem naar Schiphol had gebracht, in de K.L.M.'er kon stappen, waren er nog wel enkele moeilijkheden te over winnen geweest. Zaterdagmorgen moesten nog alle formaliteiten in Den Haag vervuld worden, maar zowel de Nederlandse als de Zweedse autoriteiten verleen den alle medewerking en tot slot zette de K.L.M. Keesje met een royaal gebaar op de passagierslijst, hoewel het benodigde bedrag nog niet bij el kaar is; men verwacht echter, dat dit Keesjes moeder is gistermiddag met hem mee naar Zweden gereisd. De Nederlandse legatie in Stockholm heeft er voor gezorgd, dat er een Ne derlands sprekende dame op het vliegveld was om mevrouw Versluis het bij de vervulling van de nodige formaliteiten wat gemakkelijker te maken. Luitenant Holswilder werd op 25 juni 1918 te Den Haag geboren. Hij kwam in 1937 in militaire dienst, doorliep de kaderschool te Magelang en werd daarna in opleiding geno men voor vlieger. Op 1 december 1941 behaalde hij op Kalidjati zijn vliegbrevet. Na de capitulatie van Indonesië week hij uit naar de Verenigde Sta ten, waar hij een opleiding volgde tot vlieger op de B-25 Mitchelbom- menwerpers. De toenmalige sergeant vlieger Holswilder heeft zich in de strij tegen Japan onderscheiden. Hij volbracht veertig oorlogsmissies, in 1949 speldde prins Bernhard hem het vliegerskruis op. In april 1950 werd hij bij het trans por tsquadron der koninklijke lucht macht geplaatst. Op 1 augustus 1954 werd hij be vorderd tot eerste luitenant. De be vordering van onderofficier tot offi cier geschiedde als erkenning voor zjjn buitengewone capaciteiten. DE BERKELSE MOORDZAAK De briefjes-kwestie Kort voordat 2 jaar geleden het ge ruchtmakende proces tegen de Ber- kelse arts een aanvang nam, werd de verd. van de van moord beschuldigde arts, mr. M. H. Huygens uit Den »P have. van de officier va» iiilverd ra, worde». «SS SS Toen Keesje met het vliegtuig ver-i hebben enkele briefjes te schrijven, trokken was, stuurde men prof. Oli- van het slachtoffer vecrona een telegram, dat deze hem verwachten kon en in Stockholm was alles in gereedheid gebracht. Het is nog niet bekend, wanneer het kereltje geopereerd zal worden. Bliksem-actie. Nog slechts enkele dagen geleden is een comité, waarin o.m. Keesjes hoofdonderwijzer zitting heeft, begon nen met de 10.000 gulden, die nodig zijn voor zijn behandeling, bijeen te garen. Tal van verenigingen hebben al toegezegd collectes voor Keesje te die zelfmoord van het slachtoffer zouden moeten suggereren. De meningen van grafologen om trent de herkomst van de briefjes stonden lijnrecht tegenover elkaar; sommigen wezen de broer van ver dachte als de schrijver aan, maar an deren wezen deze veronderstelling met kracht van de hand. Toen de broer van verdachte, die aanvankelijk bekend had op aan drang van mr. Huygens de briefjes geschreven te hebben, deze verkla ring naderhand weer introk, werd mr. Huygens op vrije voeten gesteld, terwijl het onzeker bleef of tegen In de nacht van zaterdag op zon dag is de 25-jarige cafehoudster G. de J. in een perceel aan de Jacob v. Lennepstraat te Amsterdam van een acht treden tellend trapje gevallen en met het hoofd op een granieten vloer terecht gekomen. De jonge vrouw werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar de doodeng» werd geconstateerd. fuestdeZon&yde. ktest RANG Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. *t)e 'msnapeung. fan demsïe taa<j. (Advertentie) hem een strafvervolging zou worden ingesteld. Dezer dagen heeft de officier van justitie een brief aan mr. Huygens ge schreven, waarin hij hem mededeelt, dat de justitie geen strafvervolging tegen de advocaat zal instellen. „Het is een falen van het onder zoek", zo verklaart de officier van justitie thans, „wij konden er niet meer uitkomen. De meningen van de grafologen stonden lijnrecht tegen over elkaar." Enige tijd geleden heeft mr. Huy gens uiting gegeven aan zijn misnoe gen, dat zijn rehabilitatie zo lang op zich liet wachten. RANGEERDER ERNSTIG GEWOND De 33-jarige rangeerder C. Z., is zaterdag bij het rangeren van een trein op het stationemplacement te Heerlen van de treil gevallen waar bij zijn rechterarm door de wielen van de trein is afgekneld. De man was in aanraking gekomen met een mast van de elektrische leiding en had hierdoor zijn evenwicht verlo ren. i TOEN DE KAT VAN HONK WAS. De boerderij van de landbouwer A. van M. te Oosterhout onder Val burg in de Betuwe is zaterdagmid dag geheel uitgebrand toen de plaat selijke brandweer toevallig afwezig was wegens deelname aan 'n brand weerconcours. Toen de Nijmeegse brandweer op de plaats van de ramp met groot materieel arriveerde was het te laat om de ouderwetse hoeve te behou den. De schade die geschat wordt op 100.000.is niet geheel door ver- zekering gedekt. De oorzaak van de brand wordt gezocht in kortsluiting. De ridderslag. De nieuwe rechtsridders legden hierna de verklaring en gelofte af, waarin zij verklaarden in oprecht heid des harten het christelijk ge loof te belijden, de verzorging van zieken, gewonden, zwakken en hulp behoevenden als voornaam doel der orde te erkennen, met toewijding de christelijke ziekenverpleging te zul len dienen en behartigen. Met drie slagen op de rechterschouder gaf de prins de beide rechtsridders de rid derslag, waarna hij geassisteerd door de werkmeester, de kanselier, de schatmeester, de coadjutor en de eer ste en de tweede kapittelridder, hun het rechtsridderkruis en de Sint Jans mantel omlegde en de ridderbrief uitreikte. Verantwoordelijkheid. Geassisteerd door de schatmeester en de werkmeester hing de prins vervolgens de zeven nieuwe ererid ders het achtpuntige kruis van Sint Jan om en overhandigde hun de ere- ridderbrief. „Gij hebt door het afleggen van de verklaring en belofte een grote ver antwoordelijkheid op u genomen. Door uw daden, in uw dagelijks le ven, zult gij dat, wat ge hebt beloofd, hebben waar te maken", zo richtte de prins zich aan het slot van deze plechtigheid tot de nieuwe rechtsrid ders en ereridders. „Laat het zo mogen zijn, dat onze orde, dat wij ridders, ons waardig tonen Christus' kruis te dragen en getuigen te zijn van de Gekruisigde en Opgestane, die leeft". Nationaal inkomen f. 2.5 miljoen gestegen Het nationaal inkomen van ons land bedroeg in het afgelopen jaar (netto, op basis van marktprijzen) 26.730 miljoen, tegen 24.250 miljoen in 1954 en 21.890 miljoen in 1953. Het nationaal inkomen (netto, op basis tfan factor-kosten) beliep in 1955 23.780 miljoen, tegen 21.360 mil joen in 1954 en 19.280 miljoen in 1953. Aldus blijkt uit een door het C.B.S. gepubliceerd overzicht van de natio nale middelen en bestedingen tegen werkelijke prijzen, d.w.z. de prijzen, welke in de desbetreffende jaren gol den. Het nationaal inkomen van ons land in constante prijzen (d.w.z. de prijzen, die in 1949 golden) bedroeg netto op basis van marktprijzen in 1955 21.050 miljoen, tegen 19.500 miljoen in 1954. Tijdens een van de rondritten door Rotterdam van de Rotterdamse elek trische tramwegmij is een autobus van de R.E.T. gistermiddag omstreeks drie uur bij het passeren van een stilstaande auto aan de Sophiakade in aanraking gekomen met twee meisjes op een fiets. Het 13-jarige meisje, dat het rijwiel bestuurde, raakte vermoedelijk de macht over het stuur kwijt, waardoor het viel. De 3-jarige M. S. van de Spiegel Nis- serkade, die zij achterop had, kwam onder een achterwiel van de bus te recht. Bij aankomst in het zieken huis Bergweg bleek het kindje te zijn overleden. Het oudere meisje liep een hersenschudding op. 150 Toestellen per dag Televisie is het krachtige nieuwe medium, dat zich zo snel over de we reld aan het verspreiden is, dat het een zeer moeilijke opgave is om de ze ontwikkeling van dag tot dag nauwkeurig te volgen. De snelste ontwikkeling heeft wel plaats gevon den in de Ver. Staten en Engeland, terwijl direct hierop de landen Cana da en Rusland genoemd moeten wor den. Canada heeft in de loop van het vorige jaar het miljoenste t.v.-toestel in gebruik genomen terwijl ook in Rusland het miljoenste toestel in ge bruik moet zijn. De Ver. Staten heb ben zo ongeveer 40 miljoen toestel len in gebruik, terwijl in Engeland dagelijks meer dan 4 miljoen scher men hun beelden de huiskamers in sturen. Tegenover deze „miljoenendans" lijken de getallen uit Nederland wel heel pover, maar in de eerste plaats zijn wij een klein land en in de twee de plaats liggen de verhoudingen hier anders, zodat wij gezien deze faktoren rustig kunnen spreken van een opmars van de televisie in ons land. Het is overigens een vreedzame verovering, die begonnen is in 1951 toen wij de experimentele periode met de t.v. ingingen. Deze experi mentele periode duurde tot 1953 en volgens schattingen hadden wy op het einde van de periode zo ongeveer 10.000 toestellen in gebruik. De kwa liteit van beeld en programma's werd geleidelijk aan beter en de ver koop van t.v.-toestellen vertoonde dan ook een steeds stijgende lijn. De schatting van april 1955 komt dan ook op een aantal van ca. 20.000 t.v.- toestellen. Uiteraard bleven al deze cijfers, hoe nauwkeurig mogelijk ook bere kend, ramingen en het moest tot fe bruari van dit jaar duren eer men over een werkelijk officieel cijfer kon beschikken. Toen deed n.l. het kijkgeld zijn intrede en was men verplicht om zijn t.v.-ontvanger te doen registreren. In een grote stroom kwamen de aanmeldingsformulieren van de t.v.-bezitters binnen en voor zover men deze stroom in februari had kunnen verwerken kwam men voor die maand op een cijfer van 26.267. De nog zeer prille t.v. van 1951 bleek dus in die paar jaar reeds aardig gegroeid te zijn. Ondanks de duizenden aanmeldin gen bleken er ook t.v.-bezitters te zijn, die het principe huldigden „een kijker is nog geen betaler" en zo doende moesten er ook reeds de eer ste straffen vallen van vrouwe Justi- tia, want de arm der wet is lang en TElfVISIf VtROVtWl WtUtRlWIO een t.v.-antenne hoog. Sinds de verplichting tot registra tie blijven nu de aanmeldingen bin nenstromen en op 1 juni j.l. konden wij officieel noteren, dat Nederland bijna 60.000 toestellen in gebruik had. Dit cijfer is echter geen einde van de opmars der televisie in ons land. Integendeel, eerder kan het een begin worden genoemd van een ont wikkeling die zonder twijfel het Ne derlandse huiselijke leven'van ka rakter zal doen veranderen. Ten gunste of ten ongunste, daar is men het nog lang niet over eens, maar het is een feit. dat de televie Nederland aan het veroveren is. In onze grafiek geven wij U een duide lijk inzicht in deze opmars. Een op mars die, beginnende in 1951, ons tienduizenden toestellen heeft opge leverd hetgeen, hoewel uiteraard een onjuiste conclusie, de laatste jaren een verkoop van gemiddeld 30 toe stellen per dag zou betekenen. Indien wij de officieële registratie van de toestellen als maatstaf voor de verkoop van de t.v.-toestellen zouden kunnen nemen komen wij thans op een verkoop van ca. 15Ó toestellen per dag. 21) „Ik zag haar, senor. Het was voor dat het schieten begon en die lafaard daar", ze schudde haar waaier drei gend tegen hem, „had zichzelf opge sloten. Stel u voor, senor, getrouwd te zijn met zo'n hond, zo'n verachte lijke schurk. Ik. een vrouw, moet die woedende kerels te woord staan en ze bedienen. Betalen? Natuurlijk zul len ze betalen, als je maar flink bent. Niet zonder moeite kon Dene een eind maken aan wat dreigde een huiselijke twist van de eerste soort te zullen worden en de vrouw tot het punt van uitgang terug te brengen. Jawel, zij kon hem wel iets van de signorina vertellen. Het was toen het nieuws van Sagasta's ontvluchting de stad bereikte Het volk schreeuwde en Sagasta bevond zich in het mid den. Toen was zij bij haar gekomen, bij haar, de ongelukkige vrouw van deze ellendeling en had bevend willen 1 VAN DE PRESIDENT weten, of het waar was dat Sagasta vrij was. „En toen ik haar verteld had, dat de dappere man ontsnapt was, vouwde zij de handen en schrei de tranen van vreugde. Een paar mi nuten later ging zij het hotel uit en kwam terug met een man, de een deel van haar bagage droeg. Verder weet ik niets". Dene bleef niet wachten om meer te horen. Hij bedankte de vrouw nauwelijks beleefd en liep naar de hal van het hotel. Hier stond hij in eens tegenover Sagasta, die hem met een triomfantelijke kreet begroette. „Hier is de man, die wij juist moe ten hebben!", riep hij uit. „Niemand beter, dan Gregory Dene, de Engels man, vrienden!" HOOFDSTUK XV. Een afgezant. Dene bleef staan. Hij was in geen ';ster goed humeur. „Wat moet je van me?", vroeg hij. „Ik zeg je ronduit, dat ik volstrekt niets met jouw zaken hier te maken wil hebben. Ik ga dadelijk naar Beau Desir". „Over een uur kun je naar Beau Desir gaan of waar heen je maar wilt", zei Sagasta. „Maar voor je vertrekt, moet je eerst een boodschap aan pre sident Rimarez overbrengen". „Ik laat me nog liever doodschie ten", riep Dene hatelijk uit. „Je hoeft niet bang te zijn, dat je je op enigerlei manier zult compromit teren", ging Sagasta kalm voort. „De president is iemand van zo'n onbe rekenbaar temperament, dat het niet geraden is een der onzen als bood schapper naar hem te zenden. Hij zou waarschijnlijk weigeren onze rechten als oorlog-voerende partij te erkennen en onze afgezant laten op hangen. Wat wij nodig hebben is een man, die neutraal is en zijn verstand gebruikt. En jij, waarde Dene, bent de enige in de stad, die aan deze voor waarden voldoet". „Het zijn mijn zaken niet", ant woordde Dene kortaf. „Ik heb genoeg van deze plaats met haar herrie en haar bloedvergieten. Ik ga terug naar Beau Desir en daar blijf ik". „Je gaat terug over een uur, als je dat wilt", zei Sagasta, „maar je gaat eerst naar de president. Luister. Als je niet gaat moet ik het sein tot de opstand geven, want er worden ka nonnen in stelling gebracht om ons te bombarderen. Als ik dat doe, gaat San Marino binnen een uur in vlam men op en wordt de zaak uitgevoch ten tot aan de dood. Het bloed van honderden zal dan over jouw hoofd komen". Dene dacht een ogenblik na Er was veel waars in wat Sagasta zei. „Wat is dat voor een boodschap, die je me wilt laten overbrengen?", vroeg hij. „De voorwaarden, waarop wij de wapens zullen neerleggen", ant woordde Sagasta „Myn vrijheid is nummer één. In de tweede plaats, publicatie van de rekeningen van de staat en herziening der belastingen. De andere punten zijn kleinigheden. Wij vragen niets meer dan wat iedere fatsoenlijke regering ter wereld uit zichzelf zou toestaan". „Ik zal de brief overbrengen", zei Dene, „maar je moet goed begrijpen, dat ik me daardoor aan geen enkele partij wens te verbinden. Ik blijf neutraal". „Toegegeven", antwoordde Sagasta. „Het spreekt vanzelf, dat jouw gebrek aan sympathie met beide partijen je juist zo buitengewoon geschikt maakt om onze vertegenwoordiger te zijn. Je zult niet worden doodgeschoten en ook niet worden omgekocht. Hier is de brief". Dene pakte hem aan en verliet terstond het hotel onder luide toe juichingen. Met een witte vlag, die iemand hem in de hand had gedrukt stak hij de Plaza over naar het presi dentshuis. De nacht was nu voorbij en een violet schijnsel aan de hemel scheen te zijn gekomen als een overgang tussen donker en dageraad. Een paar, electrische lampen brandden nog met een treurig, spookachtig schijnsel. De gevels der witte huizen waren alle nog in schaduw gehuld. In een ogen blik was hjj bij de presidentswoning. Van de straat af bood deze een schit terende aanblik, want ze was.verlicht van de lange rij vensters der bene den verdieping tot de derde étage. Een dubbele rij schildwachten riep Dene aan, toen hij naderde. Kolonel Sanarez, die hem herkende en die het bevel voerde, stak zijn hand op. „Senor Dene", riep hij uit op ver baasde toon. „Is u het werkelijk? En moet ik begrijpen, dat die vlag u tot een afgezant van de opstandelingen maakt?" Dene knikte toestemmend. „Zo iets zal het wel zijn, geloof ik", antwoordde hij. „Maar u moet goed begrijpen, dat ik strikt neutraal ben wat deze opstand betreft. Sagasta is mijn landgenoot. Hij heeft me over gehaald, de brenger van een brief aan de president te zijn. Kan ik hem spieken?" „Zeker kunt u hem spreken, senor Dene", antwoordde de kolonel ern stig, „maar of hij enige mededeling van de opstandelingen wil ontvangen weet ik niet Wilt u maar meegaan?" Wederom trad Dene de presidents woning binnen. Men leidde hem naar de zaal, waar hij slechts enkele uren geleden het geld had betaald, dat Beau Desir tot. zijn eigendom maakte. De president zat daar n ernstige be raadslaging met zijn secretaris Mo- pez en verscheidene anderen, die Dene niet kende. Zijn sabel en revol ver lagen voor hem op tafel en hij was in uniform gekleed. Door het hoge raam aan zijn linkerhand waar van het gordijn en het muskietengaas waren weggeschoven, had hij een vol maakt uitzicht over de hele stad. Hij ontving Dene vriendelijk, doch met verbazing en luisterde oplettend naar zijn verklaring.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9