star De verhogingen mogen niet ten koste van de consument worden doorgevoerd American De Groenendijk werd winnaar op de L.T.J.-sportdag te Voorschoten Mgr. Huibers bij de St. Jansprocessie te Laren Haagse zondagmorgenrust door zware gas-explosie verstoord 1 r[ /'"au Gevarieerd programma MAANDAG 25 JUNI 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Middelhuis over nieuwe loonpolitiek GEEN ONVERDEELD ENTHOUSIASME Vanochtend is te Utrecht de twee daagse voorjaarsverbondsraadsverga- dering begonnen van de katholieke arbeidersbeweging onder leiding van de voorzitter de heer J. A. Middel huis. In het begin van zijn openingsre de sprak de heer Middelhuis van een verblijdende aktiviteit die in de be weging is losgekomen en waardoor de mijlpaal van 400.000 leden reeds zover is gepasseerd, dat op 1 juni het aantal leden van de K.A.B. de 410.000 heeft overschreden. De Nederlandse en ook de katho lieke arbeidersbeweging heeft in de loop der jaren een merkwaardige en zegenrijke ontwikkeling doorge maakt. De arbeidersorganisaties zijn instrumenten geworden van sociale rechtsvorming en hebben als aktie- ve rechtsinstituten een eigen plaats in de sociale rechtsorde ingenomen, aldus de K.A.B. voorzitter. DE VERKIEZINGSUITSLAG. Over het vijftigjarig bestaansfeest van het N.V.V. zeide hij, dat de om standigheden helaas nog zo zijn, dat de K.A.B. daartoe niet werd uitge nodigd en dientengevolge daar geen persoonlijke gelukwens heeft kunnen aanbieden. Hij had geen behoefte de betekenis van het N.V.V. als socia listische vakbeweging te miskennen en het was daarom dat hij alsnog een hartelijke gelukwens richtte tot het gouden N.V.V. en de hoop uit sprak dat ook het N.V.V. nog veel zal mogen bijdragen tot het geluk en de voorspoed van de Nederlandse ar beiders en tot betere maatschappe lijke verhoudingen in ons land. Sprekende over de verkiezingsuit slag was het spreker opgevallen, dat in plaatsen waar de K.A.B. een ak- tief leven leidt de uitslag voor de K.V.P. in het algemeen gunstig is te noemen. Evenzo zijn er aanwijzin gen dat in plaatsen waar de K.A.B.- propaganda te wensen overliet, ook de verkiezinsuitslag niet gunstig is geweest. Bij het stijgende ledental en met het oog op de toekomst zal het naar zijn mening nodig zijn de volle aan dacht te schenken aan vorming en ontwikkeling van het kader. GEHEEL NIEUW SYSTEEM. In het vervolg van zijn rede noem de de heer Middelhuis 1955 „het loon politieke jaar" en waren de eerste drie maanden van 1956 in dit opzicht niet minder. Spreker bedoelde hier mee te zeggen dat de loonpolitiek hetgeen wil zeggen èn het systeem van loonvorming èn het loonniveau de K.A.B. in 1955 en 1956 op zeer bijzondere wijze heeft bezig gehou den. Het was naar zijn mening de meest langdurige 'loonoperatie, die sinds de bevrijding is uitgevoerd. Met de loonbeslissing van 19 maart jl is een geheel ander systeem van meer gedifferentieerde loonvorming ingevoerd dan in het rapport de Stichting van de Arbeid en van de S.E.R. werd aanbevolen. In het sys teem van 19 maart zijn in feite even veel richtlijnen gegeven als er con tracten of bindende loonregelingen zijn. Bovendien, aldus spreker is door het noemen van concrete percenta ges het gevaar van de magneetwer king bepaaldelijk niet denkbeeldig geworden. DRIE BEZWAREN. Als belangrijke bezwaren, die uit loonpolitiekoogpunt tegen de beslis sing van 19 maart zijn in te brengen, noemde de K.A.B.-voorzitter: 19 maart in collectieve contrac ten en loonregelingen de nodige afwijkingen van de richtlijnen waren binnengeslopen. Het ge volg daarvan is, dat geen serieu ze poging is gedaan de zich in 1955 voorgedaan hebbende ont wikkeling wat meer in de hand te krijgen. Dat zou bij een ver hoging van de nationale richtlijn met 3 procent beter mogelijk zijn geweest. Met vrijwel geheel overboord - gooien van de centrale richtlij nen is bovendien verloren ge gaan „de aanwijzing omtrent het met het oog op de doeleinden van de algemene economische en sociale politiek meest wenselijke loonniveau". Ten slotte is aan de beslissing het nadeel verbonden dat, in te genstelling tot de gedachtengang, ontwikkeld in de stichting en S.E.R., partijen niet gedwongen worden zich een beeld te vor men van de economische situatie in bedrijfstakken, alvorens met differentiatievoorstellen te ko- POGING MOET SLAGEN. Daardoor maakt volgens spreker de beslissing van 19 maart het wel slagen van de differentiatiepolitiek niet gemakkelijker. De verwijten, die minister Suuihoff richt aan de hef tigste voorstanders van de differen tiatie in het politieke sociale vlak, kan hij, naar zijn mening, beter rich ten tot de werkgevers en aan het adres van de regering. Desondanks of misschien juist daarom zal de K. A.B. alles in het werk moeten stel len deze eerste poging te doen sla gen. Dit betekent met name, dat de bonden van de gegeven mogelijkhe den op loonpolitiekgebied een zo verantwoord mogelijk gebruik die nen te maken. Het betekent ook, dat het verbond en de bonden alles be horen te doen, wat in hun vermogen ligt, om de grondslag van de beslis sing van 19 maart, namelijk de ge dachte van de prijsstabilisatie, tot een succes te maken, aldus de heer Middelhuis. 1 De beslissing houdt geen reke ning met het feit dat al lang voor De jaarlijkse St. Jansprocessie te Laren, welke gisteren weer in grote luister uittrok, heef een record aantal kijkers aangetrokken. De ongeveer een kilometer lange stoet trok 15.000 a 20.000 toeschouwers. Het was de eerste maal sinds het Gooi onder het bisdom Haarlem valt, dat de processie werd gehouden. Haarlems 60-jarige bisschop, mgr. J. P. Huibers, heeft de ongeveer 4 km. lange processieweg achter het Aller heiligste in vol bisschoppelijk ornaat gevolgd. Op het St. Janskerkhof on derstreepte de bisschop in zijn preek het voorbeeld van St. Jan en wekte de processiegangers tot boetvaardig heid op: wel hebben uw bisschoppen de vastenwet verzacht, maar de boet vaardigheid blijft geboden. De we reld wéét niet wat boetvaardigheid is, maar gij, die staat onder patronaat schap van St. Jan" kent deze deugd, waarvan de beoefening in deze tijd noodzakelijk is. Het Allerheiliste werd gedragen door pastoor J. H. Koelman uit Gro ningen, die ook de plechtige h. mis opdroeg met assistentie van pastoor L. Lampe en pater dr. R. Weel. Dit jaar liep ook een groep kajot ters in de St. Jansprocessie mee. On der hen bevonden zich verschillende afgevaardigden van de Belgische zus terorganisatie. Na de 4 uur lange processieweg gaf jngr. Huibers de zegen vanaf de log gia van de basiliek te Laren. Temidden van de processiegangers op het kerkplein werd de bisschop een (hartelijke hulde ibexeid. De K.A.B. zal de volle medewer king aan deze politiek van prijssta bilisatie verlenen om de doodeen voudige reden, dat aan de loonope ratie 1956 ten grondslag ligt het feit, dat het arbeidersaandeel in de toe genomen welvaart was achtergeble ven. Deze achterstand kan alleen dan ongedaan worden gemaakt, indien de in 1956 tot stand gekomen en nog tot stand te brengen verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het algemeen betaald worden uit de toegenomen ondernemingswin sten. Het gaat er z.i. thans om, de prin cipiële bereidverklaring van de werkgevers, een deel van de hen in het jongste verleden toegevallen winsten door te geven aan de werk nemers, te effectueren. PRIJS BEWUSTZIJN. Mede om dit doel te verwerkelij ken dwz om te tx achten de nomi nale loonsverhoging tevens zo groot mogelijke, reëele loonsverhogingen te doen zijn heeft de K.A.B. ge meend zo aktief mogelijk te moeten gaan medewerken in het onlangs tot stand gekomen consumentencontact orgaan, een orgaan waarin behalve de drie vakcentralen ook medespe len de Nederlandse huishoudraad, de Nederlandse consumentenbond en de centrale der Nederlandse ver bruikscoöperaties. Dit orgaan houdt zich op het ogen blik onder andere bezig met een zo nauwkeurig mogelijk volgen van het prijsverloop en het bijeenbrengen van een grotere prijsbewustheid bij de consumenten. Het is in het bijzonder dit onder deel, dat, naar sprekers mening, in het huidige tijdsbestek uiterst be langrijk is. De consumenten worden via een versterking van hun prijs bewustheid opgewekt niet in de kaart te spelen van hen die zich niets aantrekken van het parool van de centrale ondernemersorganisaties en zonder toestemming van het ministe rie van economische zaken of land bouw toch hun prijzen verhogen. Ons parool dient derhalve te zijn: „De consument is sterker dan hij denkt", aldus de heer Middelhuis. Hem zijn verschillende gevallen be kend, waarin door een eenvoudige mededeling van de consument, dat hij in de prijs verhoogde artikelen niet meer zou afnemen, reeds afge kondigde prijsverhogingen ongedaan werden gemaakt. Samenvattende meende spreker te mogen vaststellen, dat zich in het consumentencontactorgaan een aan tal organisaties heeft verenigd, die de behartiging van de consumenten belangen ernstig opvatten. Misschien is met de tot standko- ming van dit orgaan een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de vakbeweging aangevangen, aldus spreker. „MAXIMUM-DRANG" VERKEERD. De K.A.B.-voorzitter zei verder, dat er bij hem in de afgelopen maan den somtijds twijfel is gerezen of de bonden, alvorens voorstellen te doen met betrekking tot lonen en andere arbeidsvoorwaarden hij doelde hierbij op de verruiming in de se cundaire sfeer en de zone 3 tot 6 pro cent wel voldoende zorgvuldig hebben nagegaan of de bedrijfstak (voor het welzijn waarvan zij een stuk medeverantwoordelijkheid dra gen) in die relatief gunstige wel vaartssituatie verkeert, die het ge bruik maken van het maximum der gegeven mogelijkheden veronder stelt. Zijn er geen gevallen, waarin misschien te vlug is geredeneerd: laten wij maar naar het maximum streven en het aan de werkgevers overlaten om aan te tonen dat onze voorstellen niet gerealiseerd kunnen worden, zo vroeg de heer Middel huis zich af. VERANTWOORDELIJKHEID. Spreker achtte het niet gemakke lijk hierop te antwoorden, maar men dient naar zijn mening elke dag con sequent voor ogen te houden, dat het grondbeginsel van de meer-gediffe- rentieerde loonpolitiek inhoudt: „Relatief hoger loon niet ten koste van de consument, maar als gevolg van een relatief sterkere verbetering van de economische omstandigheden en mede van de produktiviteit. Hij achtte het duidelijk, dat het in een dergelijke omvatting niet past zonder meer af te gaan op bepaalde percentages, maar dat de eerste stap dient te zijn zich een beeld te vor men van de specifieke economische positie van de bedrijfstak, waarvoor men ook als vakbondsleider een stuk verantwoordelijkheid draagt. De K.A.B.-voorzitter zeide verder, dat de samenwerking met de beide andere vakcentrale gedurende de loonactie beslist goed is geweest. Hij verheugde zich erover, dat de ver houdingen na de bekende breuk toch weer zoveel zijn verbeterd^, dat incidentele samenwerking opnieuw mogelijk werd. Temeer omdat het z.i. zonder behoorlijke samenwerking en overleg tussen de drie richtingen in de werknemersvakbeweging uiter mate moeilijk is een werkelijke ver antwoorde sociaal-economische po litiek te voeren. Zondag steeg uit het Goffert-stadion te Nijmegen een aantal ballonvaarders met luchtballons op voor de jaarlijkse wedstrijd om de „Coupe Andries Blitz", de enige internationale ballon-race die op de officiële wedstrijdkalender van de „Federation Aeronautique Internationale" voorkomt. De deelnemers kwamen ditmaal uit Oostenrijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Saarland, Turkije en Nederland. De foto laat zien hoe de Bel gische ballonvaarder Fr. Schaut met een 625 kub. m. grote ballon opstijgt boven het stadion, waar andere kolossale gevaarten op hun beurt liggen te wachten. Geen slachtoffers De inwoners van de residentie werden zondagmorgen door het geluid van een hevige explosie uit hun zon dagsrust opgeschrikt en de aanvan kelijke veronderstelling, dat het wel weer een straaljager zou zijn ge weest, die de geluidsbarrière had doorbroken, bleek al spoedig niet juist te zijn. De ontploffing had zich in lagere regionen afgespeeld, op het terrein van de gemeentelijke gasfabriek aan de Trekweg, waar o.a. het laborato rium is gevestigd, dat proeven neemt met allerlei soorten gas, die worden gebruikt in het huishouden. Buiten dit laboratorium lagen negen gascylinders opgeslagen, waar van er twee door onbekende oorzaak tot ontploffing zijn gekomen; hier door werden de betonnen muren van jhet laboratorium geheel ingedrukt en in het gebouw zelf ontstond brand. De ontploffing was zo hevig, dat één van de beugels, waarmede drie cy linder bijeen werden gehouden, stra ten-ver werd teruggevonden en één van de zware cylinders zelf vijftig meters verder werd aangetroffen. Snelle blussing. De brandweer van het gasbedrijf zelf was snel ter plaatse en slaagde er in met sdhuimblussers het vuur in het laboratorium, waarvan het in terieur door de explosie geheel was verwoest, snel te blussen. De Haagse brandweer, die met drie spuitwagens en een materiaalwagen uitrukte, 'kon zich dan ook beperken tot het nablus sen en het afkoelen van de overige cylinders. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor daar niemand zich in de buurt van de explosie bevond; een gelukkige omstandigheid was het ook, dat de rondvliegende cylinders geen gasketel troffen. Daar de gascylinders niet tot zelf- ontploffing kunnen komen, werd het vermoeden geuit, dat eerst brand in het laboratorium zou zijn ontstaran, waardoor de cylinders oververhit zouden zijn geraakt. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gistermorgen de godsdienst oefening in de Nederlandse Hervorm de Kerk te Soest bijgewoond. Voorganger was ds. W. R. Am- brosius. In Voorschoten is gisteren de jaar lijkse sportdag van de Land- en Tuinbouw jongeren gehouden. In het district Leiden komt telkens een an dere plaats aan de beurt voor de or ganisatie en ditmaal was het Voor schoten. Het is een in alle opzichten prettige dag geworden, waarvoor veel belangstelling bestond. Doordat er in de parochiekerk van de H. Laurentius geen gelegenheid was voor een extra H. Mis op zon dagmorgen droeg de districtaalmoe zenier rector L. P. M. Vester de H. Mis op in de parochiekerk van het Haagse Schouw. Voor het ontbijt trokken de deelnemers aan de dag naar het R.K. Verenigingsgebouw, waar tegen elf uur de heer Jan v. Liempt, redacteur van „Sportparade", het blad van de N.K.S., sprak over jeugd en sport. De heer van Liempt wist de juiste toon te treffen, Hij wees er op, dat als men de overwin ning1 niet als inzet neemt, men aan sport veel genoegen kan beleven, een dansje gemaakt en de prijzen werden verdeeld. De dag was zeker Sport is een spel met een wedstrijd element en door gebruik te maken van het spel heeft de mens zich eigenlijk van jongs af aan ontwik keld. De plattelands jeugd heeft meestal meer variërend werk dan de jeugd, die in de industrie is te werk gesteld en heeft daardoor de sport minder nodig als tegenwicht voor de arbeid in geestelijk opzicht. Toch is sport ook voor de plattelands jeugd van belang om tot een harmonische lichaamsontwikkeling te komen. Door het in teamverband beoefenen van de sport kweekt men zelfbeheersing aan. Op het S.V.L.V. terrein gingen daarna de diverse afdelingen haar krachten meten. Het programma liet verschillende atletieknummers zien aangevuld met touwtrekken voor de heren en boven dien een volleybaltoernooi zowel voor dames als voor heren. Gezien de omvang van het programma en de grote afwisseling verliep alles buitengewoon vlot onder de kundige leiding van de gebroeders Gerard en Jan van der Hulst, die er bovendien nog in slaagden een standenlijst bij te houden. Tegen half zeven kwam het einde dat de volgende uitslag op leverde; 1. Groenendijk 284.4 put; 2. Zoe- terwoude 241.4 pnt; 3. Rijp wetering- Oud Ade 224.4 pnt; 4. Hazerswoude 221.4 pnt; 5. Hoogmade 221 pnt; 6. Roelofarendsveen 185.4 pnt; 7 en 8. Haagse Schouw en Voorschoten elk 180 pnt; 9. Stompwijk met 116 pnt. In het R.K. Verenigings gebouw kon men daarna de deelnemers al etende terug vinden. De avond werd doorgebracht met het opvoeren van enkele schetsjes en werd natuurlijk tot ieders genoegen. De uitslagen van de diverse num mers zijn: 100 Meter heren: 1. Jac Verklei, Groenendijk; 2. Johan de Jong, Groe nendijk; 3. Leen v. d. Port, Zoeter- woude; 4. Jan van Leeuwen, Zoeter - woude. 100 Meter dames: 1. Gerda Kraan, Hoogmade; 2. Wil Kraan, Hoogmade; 3. Jopie v. d. Post, Zoeterwoude; 4. Nel Schultes, Groenendijk. Hoogspringen dames: 1. Gerda Kraan, Hoogmade; 2. Jo Heemskerk, Rijpwetering; 3. Joke v. d. Post, Zoeterwoude; 4. Annie v. d. Poel Rijpwetering. Hoogspringen heren: 1. Jac Ver klei, Groenendijk; 2. 3. 4. 5. 6. gelijke hoogte, Johan de Jong, Groenend-k; Kees v. d. Meer Roelofarendsveen; Cris v. d. Poel, Rijpwetering; Aard van Leeuwen, Zoeterwoude; Ton Kooten, Hazerswoude. Verspringen heren: 1. Johan de Jong, Broenendijk, 5,44 m; 2. S. van Ruiten, Roelofarendsveen, 5,36 m; 3. Jac. Verklei, Groenendijk, 5,35 m; 4. P. M. v. d. Poel, Zoeterwoude, 5,06 meter. Kogelstoten heren: 1. Jac Verklei, Groenendijk, 12,07 m; 2 en 3 gelijk 9,32 m. Kees v. d. Poel Rijpwetering; Koos v. - d. Poel Rijpwetering; 4. Siem v. d. Laan, Hoogmade, 8,67 m. 400 Meter heren: 1. W. Port, Zoe terwoude; 2. A. van Leeuwen, Zoe- terwoude;3. R. van Duindam, Haag- sche Schouw; 4. K. v. d. Geest, Rijp wetering. 1500 Meter heren: 1. Brugman, Hazerswoude, die gemakkelijk over winnaar werd uit een veld van 15 heren; 2. op 15 meter S. Heemskerk, Rijpwetering; 3. v. Schie, Stomp wijk; 4. Straathof, Zoeterwoude. Finale Volley-bal heren; Een ge mengde heren zestal van Oud-Ade Hoge Rijndijk wist met 2-1 te winnen van Hoogmade. Finale Volley-bal dames: De strijd tussen de dames zestallen van Hoge Rijndijk en Hoogmade wist Hoog made met 2-1 te winnen. De prijsuitreiking vond 's avonds plaats in het Bondsgebonw tijdens een gezellig samenzijn. Op de eerste rij de volleybalspeel sters van de Hoge Rijndijk, staande het zestal van Hoogmade, dat de over- l wining uit het vuur sleepte.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8