Boodschappen DE BRULLENDE BERG De Kieler Woche werd Ned. succes Njord won de Lagabeker De jeugdzwemwedstrijden in Den Haag 3de Korfbalontmoeting tegen Belgié werd 5-0 Oranje-zege HALEN OF BEZORGEN MAANDAG 25 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Nieuwe successen voor Wim van Duyl W. van Duyl, die donderdag j.l. reeds de waardevolle Felca wissel- prijs voor een jaar veroverde, heeft zaterdag ook de beslissende race ge wonnen om de Woge-prys, waarvoor drie races golden welke gewaardeerd werden volgens een door de Duitse zeilbond vastgesteld puntensysteem. Van Duyl verwierf 2525 punten. De Duitser Tommy Thomsen werd tweede met 2509 pnt. Tevens nam Van Duyl door deze zege de leiding van de Duitser over in het algemeen klassement voor de Drakenklasse, zodat de dag zeer succesvol voor hem is geweest. De wedstrijden werd ge zeild bij matige windsterkte en lichte deining. Overigens hebben de andere Nederlanders ook een belangrijke rol in deze klasse gespeeld. Simon de Wit en van de Stadt bezetten in het eindklassement resp. een derde en vierde plaats. In de Finnjollenkasse won K. H. Warburg voor de Engelsen Rowsell en Knight. J. H. de Jong werd vierde B. Markus zesde en J. de Boer achtste. De Deen Elvsstroem voer niet door de finish, zodat hij niet geklasseerd werd. Hij behield de leiding in het algemeen klassement, maar Warburg kwam hem vrij dicht nabij. Onze landgenoot Warburg heeft zich niet onbetuigd gelaten. Weliswaar moest hij in de Deen Elvsstroem zijn meer dere erkennen, doch hij endigde op de tweede plaats in de eindrangschik king vóór de Engelsman Knight. De Jong werd vierde. De laatste wedstrijden werden on der zeer fraaie weersomstandigheden gehouden. De enige Nederlandse over winning werd geboekt in de Finn- jollenklasse en wel door Bob Mar kus. De race in de Drakenklasse werd gewonnen door de Duitser Thomsen. De eindklassementen van de ver schillende klassen luiden: Draken-klasse: 1. Van Duyl 252é Op een parkoers van 5 km. lengte is zaterdag in Den Bosch om het kam pioenschap van Nederland 25 km. ge streden. Er waren 41 deelnemers, onder wie Belgen, Duitsers en Engelse militai ren. Janus van der Zande liet wegens een blessure verstek gaan. Jan van Gin- kel werd beschouwd als de grote favo riet. In de laatste ronde liep Bleeker van Lycurgus uit Krommenie echter gemak kelijk van hem weg en ging ruim twee minuten voor zijn rivaal over de eind streep. De uitslag luidde: 1. en kampioen van Nederland Bleeker (Lycurgus, Kromme nie) 1 uur 26 min. 5 sec.; 2. Van Ginkel (GAC, Hilversum) 1.28,31; 3. Maaskant (DOS, Rotterdam) 1.31.31; 4. Smits (AAV '36, Alphen a. d. Rijn) 1.31.46; 5. Borry (Gent, België) 1.32.14. BREMEN WINT TE HEERENVEEN De atletiekwedstrijd voor dames en heren tussen Noord Nederland en de Duitse kringen Bremen en Oldenburg, is geëindigd in een overwinning voor Bre men. Het herenteam van Bremen boek te ruim 20 punten voorsprong op Noord- Nederland en dat konden de Noordelijke dames, die vóór Bremen en Oldenburg, eindigden niet meer goedmaken. Olden burg had een goede herer.ploeg, maar de dames bleven ver achter de prestaties van onze landgenoten. De totaaluitslag luidt: 1. Bremen 193.5 pnt.; 2. Noord Ne derland 181 pnt. 3. Oldenburg 160.5 pnt. Tijdens atletiekwedstrijden te Helsinki heeft de Fin Soini Nikkinen het wereld record speerwerpen verbeterd met niet mindér dan 1.81 meter. Hij bereikte de afstand van 83.56 meter. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Bud Held met 81,75 meter. Hy verrichtte deze prestatie te Modesto op 21 mei 1955. Behalve het wereldrecord heeft Soini Nikkinen. wiens beste prestatie tot nu toe op 79,64 meter stond, gemaakt op 7 october van het vorig jaar te Tampere, het Europees record verbeterd. Dit Euro pees record stond op naam van de Pool Janusz Sidlo met een afstand van 80.15 meter, gemaakt op 2 oktober 1955 te Jena. Het olympisch record en dit is aar dig om te vergelijken, staat met 73.78 meter op naam van Young (Helsinki). JUDO PROTESTTELEGRAM VAN DE NJJB AAN HET NOC De Nederlandse Judo raad van de Ne derlandse Jiu Jitsu en Judo bond heeft zaterdag in Utrecht besloten een pro testtelegram te zenden aan het Neder- landsch Olympisch Comité. In dit pro testtelegram spreekt de Nederlandse Judo raad, waarbij 160 zwarte banden zijn aangesloten, haar verontwaardiging en teleurstelling uit over de tweede af wijzing van de NJJB voor aansluiting bij het NOC. Het NOC meende deze aan vrage te moeten afwijzen op grond van het feit. dat er naast de NJJB nog een tweede judo organisatie in ons land be staat en dat deze beide organisaties eerst dienen te fuseren. Mede door de deelneming van de NJJB aan de eerste wereldkampioenschappen judo in Tokio, waarbij Anton Geesink een eervolle derde laats bezette, heeft de NJJB een grote sportgoodwill voor ons land bereikt, zo meent de heer K. van Hellmond, voorzitter van de Nederlandse Judo raad. Bovendien is de heer J. Nau- welaerts d'Age in Tokio benoemd tot vice-voorzitter van de internationale Judo federatie. De NJJB is aangesloten bij deze federatie en is ook lid van de Europese Judo Unie. CRICKET LCC—HERMES DVS 3. De wedstrijd LCCHermes DVS 3, voor de tweede klasse C van de com petitie van de NCB, is geëindigd in een overwinning voor LCC. In de eerste innings scoorde LCC 72 runs tegen Hermes DVS 3 54. In de tweede innings kwam Hermes DVS 3 tot 33 en LCC tot 34 voor 2. pnt.: 2. Thomson 2509 pnt.; 3. Simon de Wit 2236 pnt.; 4. Van de Stadt 2138 pnt.; 17. Groot 933 pnt. Finnjollenklasse: 1. Elvsstroem 1555 pnt.; 2. Warburg 1448 pnt.; 3. Knight 1290 pnt.; 4. De Jong 1194 pnt.; 7. Markus 939 pnt.; 11 De Boer 659 pnt.; 16. Slees wijk 431 pnt. 5,5 m. klasse: 1. dr. Lubinus 56 pnt. Starklasse: 1. Straulino 1220 pnt. Olympia jollen: 1. Pieper 348 pnt. Piraten-klasse: 1. Cropp 3065 pnt. BILJARTEN LEIDEN—HAARLEM In de gehouden stedenontmoeting Lei denHaarlem is de voorlopige uitslag 9—7 voor Haarlem. In de persoonlijke wedstrijden wisten de Leidenaars een 53 overwinning te behalen, doch in de gehouden invitatie partijen behaalden de Haarlemmers de overwinning Voor de persoonlijke kampioenschap pen wisten de volgende spelers van Lei den te winnen. Ie klas: E. Bakker (Lei- dên): 2e klas M. den Uijl (Leiden); 3e klas W. v. d. Kraan (Leiden)4e klas J. Vogelaar (Leiden); 5e klas J. Bonnet (Leiden); 6e klas M. J. v. Steijn (Haar lem); 7e klas Lammens (Haarlem); 8e klas Douma (Haarlem). Bij de gehouden invitatie partijen was de uitslag als volgt: Boelé (H) wint van J. Hakkaart (L); Luttinghuizen (H) wint van J. v. Stigt (L); J. Grund (H) wint van C. v. d. Burg (L)A. Roest (L) wint van Dreijer (H)Bakker (H) wint van J. v. d. Berg (L)Haas (H) wint van H. Pufkus (L); Duin <H) wint van W. Ver- meij (L); D. Wallaart (L) wint van J. van Tongeren (H). Zondag a.s. zal de returnwedstrijd in Haarlem worden gehouden, waar tevens de gewonnen prijzen zullen worden uit gereikt. Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO (Advertentie) Njord heeft gisteren met een over winning in het hoofdnummer (Oude Aoht) beslag gelegd op de uit 1911 daterende Lagabeker. Ondanks het minder gunstige weer bestond er voor deze wedstrijden een bevredigende belangstelling. De eindstrijd in het hoofdnummer, welke ging tussen Njord en Laga, had een spannend verloop. Op 100 meter na de start had Njord een kleine voor sprong, doch na 250 meter was het verschil nog maar gering. Na 500 m., een afstand welke was geroeid in 8.7 sec., ging de strijd vrijwel gelijk op. Daarna nam Laga een kleine voor sprong, doch op 1250 meter was het een ware boord-aan-boord-race. De 1-500 meter was afgelegd in 4.46. Laga was weer iets voor, doch Njord on dernam enige felle tussenspurts. Op 2.000 meter, afgelegd in een tyd van 6.25, lagen beide ploegen vrijwel ge lijk, doch opnieuw spurtte Njord en voerde het tempo op tot 35 slagen per minuut, waardoor het een lengte voor kwam. Er was nog 500 meter te roeien, toen het tempo van Laga af zakte tot 33 slagen per minuut. Met 1/3 lengte voorsprong ging Njord als eerste door de finish. De uitslag luidt; 1. Njord 9.25; 2. Laga 9.26.4. De winnende ploeg van Njord be stond uit: J. Kamerling (boeg); J. Rupke, M.-E. Jonker, D. J. van Dijk, Avis; W. G. J. Irnhoff; W. A. Kaas jager; J. C. H. Friederich (slag) en J. A. J. Smit (stuurman). De verdere uitslagen luiden: Dames: Aoht sen.: 1. de Amstel 3.230.8; 2. de Laak 3.22.8. Acht jun.: 1. R.I.K. 3.24.0. 2. de Vliet 3.28.4. Vier jun.: 1. de Maas 3.48.4; 2. De Laak 3.52.0. Skif: 1. D.D.S. 3.59.4; 2. Nautilus 4.06.—. Vier sen.: 1. Nautilus; 2. de Vliet. Quadruple: 1. D.D.S. 3.40.8; 2. Ne- reus. PAARDENSPORT DE GROTE PRIJS VAN PARIJS De Grote Prijs van Parijs, een ren over 3000 meter, gedoteerd met ruim 200.000 gulden, is gewonnen door „Vattel" van mevr. Volterra. „Floriados" van Boullen- ger werd tweede en „Azteque' van Prins Tousson derde. „Jithuka" van de Aga Khan eindigde op de vierde plaats. De toto keerde uit 341 franken. 40 franken, 29 franken, 112 franken. Tijd van de win naar 3 min. 14.12 sec. KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gehouden drave rijen en rennen te Duindigt luiden: Francis-prijs: 1. Star Volo (A. S. Tes- selaar) km. tijd 1.30.3; 2. Traviata; 3. Utopie. Toto w: 3.20; pl: 1.10, 1.10; gek: 2.90; cov: 3.60. Schatulle-prijs: 1. Upie Scott P (G. A Heskes) 1.28.1; 2. Sonja Belwin; 3. Truusje L. Toto w: 2.pl: 1.30, 1.30, 2.90; gek: 3.30; cov: 3.50. Cavalcade-prijs le afd.: 1. Vaya Con Dios (H. C. ten Hagen) 1.36.9; 2. Vanadis 3. Valencia. Toto w: 78.10; pl: 9.30, 1.80, 3.40: gek: 50.90; cov: 2.40. Cavalcade-prijs 2e afd.: 1. Vitalis (N. J. Bloemsaat) 1.38; 2. Venna Axkit; 3. Vel vet Scott P. Toto w: 1.80; pl: 1.50, 2.60; gek: 6.40; cov: 5.30. Fille de Flöndre-prijs: 1. Tabor (A. B. Nottelman) 1.27.2; 2. Ruby Spencer; 3. Queen G. Toto w: 1.90; pl: 1.70, 1.80; 3.10; cov: 3.30. Daise-Bell N-prijs: 1. Romeo Spencer (W. H. Geersen) 1.23.8; 2. Morning Star; 3. Pearl Spencer. Toto w: 1.90; pl: 1.50 2.90; gek: 5.20; cov: 4.70. La Chefta-prijs le deel: 1. Sagita (H. J. v. d. Kraats); 2. Remus; 3. By Acci dent. Toto w: 2.40; pl: 1.70, 2.50; gek: 9.10 cov: 8.70. La Chefta-prys, 2e deel: 1. Troubadour (A. W. v. Dijk): 2. Beltima; 3. Penury. Toto w: 11.50; pl: 2.90. 2.70; gek: 20.90; cov: 3.90. Totale omzet: 55.117. POSTDUIVEN Het Oosten (Leiden) Wedvlucht mét ouded uiven vanaf Orleans. In concours oude duiven vanaf Orleans. In concours den gelost: aankomst eerste 16.05.41 uur. snelheid 793.25 m. p.m., laatste 19.52.25. snelheid 588.84 m. p.m. Uitslag: A. ter Haar 1; H. v. d. Vecht 2. 3; L. Burgers 4. 5. 6, 8; S. Schoeman 7; B. Singeling 9; W. Hartevelt 10, 11, 12. Hans Dieben won de 100 m. schoolslag Voor de nationale jeugdwedstrijden van „Vitesse" die in het Zuiderpark om de „In memoriam mevr. Kemper"-beker werden gehouden, bestond zowel van deelnemers als van publiek grote be- langsteling. Een groot aantal jongens en meisjes, waarbij bekende zwemsters als Lenie de Nijs, Jopie van Alphen, Atie Voorbij. Rita Kroon. Doortje de Leeuw en Greetje Kraan betwistten op een 50 m. baan in vrij koud water ca. 16 graden elkaar de zege. Door de slechte weersomstandigheden, bleven de presta ties uiteraard beneden de verwachtingen, alhoewel de superioriteit van bovenge noemde zwemsters wel zeer duidelijk tot uiting kwam, daar zij op vrijwel alle nummers met hun prestaties de boven toon voerden. De beker bij de meisjes werd gewon nen door „De Robben" met 1008.6 pnt., voor RDZ Rotterdam met 1014.5 pnt., dat in 1955 bekerhoudster was. Bij de jon gens was DJK (Amsterdam) evenals vo rig jaar de sterkste ploeg. De Amster dammers wonnen met 962.7 pnt met Zian (Den Haag) dat 991.7 pnt. behaalde, op de tweede plaats. Greetje Kraan won de 50 m. rugslag overtuigend in 34.4 sec. voor Atie Voor bij (35.2 sec.). Spanning bracht de laat ste serie 100 m. rugslag, waar Lenie de Nijs in 1 min. 16.1 sec., finishte met Jopie van Alphen in 1.18.2 als goede tweede. De 100 m. schoolslag bracht veel span ning. Rita Kroon won met nauwelijks waarneembaar verschil in 1.27.- voor Doortje de Leeuw in 1 min. 27.2 sec. Adri Pley (Leidse Golfbrekers) werd derde in 1.31.2. De 100 m. vrije slag bracht veel strijd tussen Jopie van Alphen en Greetje Kraan, die echter met 1 min. 8.8 sec. op de tweede plaats eindigde, terwijl Jopie van Alphen 1 min. 8.4 sec. voor zich liet afdrukken. Bij de jongens waren de prestaties van Ch. Ritton (DJK-Amsterdam) opmerke lijk. Hij won de 50 m. schoolslag en de 100 m. vrije slag en bezette de tweede plaats op het nummer 100 m. rugslag. De 100 m. schoolslag werd gewonnen door Hans Dieben van de Leidse Golf brekers in 1.21.6. Zaterdag had deze Leidse zwemmer in Delft de 200 meter schoolslag op zijn naam gebracht met 2.50.1. Heren: Jonge twee B.:l. Njord 7.49.8 2. Laga 7.53.8. Jonge Acht B.: 1. Njord 6.09.8; 2. Laga 6.16.1. Jonge Skif B.:l. de Maas 7.36.4; 2. de Maas 2. Jonge Skif A.: 1. de Dordrechtse 7.2*3.5; 2. de Maas 7.28.5. Jonge Vier A.: 1. Nereus 6.48.4. 2. Dudok van Heel 6.56.8.. Vier zn. st.: 1. Triton 6.40.2; 2. Aegir 6.41.8. Lichte Vier.: 1. Triton 7.02.0; 2. Aegir 7.18.0. Twee z. st.: 1. Spaarne 7.23.8; 2. Wil lem II 7.27.8. Jonge Twee A.: 1. Njord 7.56.5; 2. Spaarne 8.01.0. Jonge Vier B.: 1. Skadi 6.46.5; 2. Laga 6.51.8. Jonge Acht A.: 1. Argo 6.13.6; 2. Laga 6.15.7. Bij de tijdrace, welke in 11.31 werd gewonnen door Triton, werd voor de eerste maal in ons land gebruik ge maakt van een Miohelin-apparaat. Hierdoor kon reeds na vier minuten De tegen hedenavond vastgestelde de winnaar bekend worden gemaakt, kampioenschappen van de Leidse zwem- De derde ontmoeting tussen de korf balploegen van Nederland en België in is evenals de twee vorige duels met duidelijk verschil door onze landgenoten gewonnen. Na de overwin ningen van 83 en 73 drukte Neder land zijn meerderheid in het Oosterpark- stadion te Groningen ditmaal in de cij fers 50 uit. Van grote allure is de door 3500 toeschouwers bijgewoonde wed strijd niet geweest. Vooral de eerste aan- valsvakken van beide zijden stelden te leur en het was dan ook niet verwon derlijk. dat de score aanvankelijk aan beide zijden beperkt bleef. De Belgische aanvallen waren zelfs in de beginperiode gevaarlijker door de zöne-defensie, die onze dames toepasten. Vooral mej. Schram was enkele malen dicht bij een doelpunt. Toen mevr. KoperVan Es van plaats verwisselde met mevr. Tit— Smits kreeg de gevaarlijkste Belgische speelster echter veel minder kans en moesten onze Zuiderburen zich hoofd zakelijk beperken tot verre schoten, die slechts zelden goed gericht werden. Mede door het goede spel van Zwaanswijk in het middenveld, kregen onze landgeno ten een licht overwicht. Maar het Neder landse aanvalsvak bleek onschotvaardig. Het duurde dan ook 32 minuten voordat Van Herk uit een goed door Bos aange geven bal voor de eerste maal door de mand schoot (10). Een begin van een verbetering bete kende dit doelpunt echter niet, want pas een kwartier na de rust zorgde Van Herk voor een vakverwisseling (20). De tweede aanval van Nederland speelde be duidend beter en mevr. MerkSchuiten ten verwisselen (40). De Belgen, die in tempo tekort schoten, waren reeds ver slagen. Weliswaar bleven zij verdedigend evenals voor dit tijd goed werk doen. Het gevarieerde aanvalsspel van Munni- kens leverde 5 min. voor het einde toch nog een vijfde doelpunt voor de Neder landers op. In de Nederlandse ploeg waren Zwaans wijk en Munnikens de beste krachten. De Belgen moesten het zonder de gebles seerde aanvoerder Roth doen. die ver vangen werd door Verreesen. Het dames zestal was het beste deel met als uit blinkster mej. Schram. HUIS IN NIJMEGEN UITGEBRAND Gistermiddag te ongeveer twee uur, werd de Nijmeegse brandweer ge alarmeerd voor een uitslaande brand in het perceel Korenmarkt, hoek Franse Plaats te Nijmegen. De brand weer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en slaagde er in instor ting van het huis te voorkomen. Het interieur brandde echter geheel uit.' De schade, die in de duizenden loopt, wordt door verkering gedekt. De be woner, de heer P. Rutgers, probeer de nog het brandende huis in te gaan om uit een kast een kistje geld te halen. Hij slaagde hierin niet, en liep zodanige brandwonden op aan hoofd en handen, dat hij naar het St. Canisius ziekenhuis moest worden vervoerd. Zijn toestand is niet zorg en Zwaanswijk hadden slechts 10 minu- wekkend. De brand is vermoedelijk ten nodig om de ploegen nogmaals te la- door kortsluiting ontstaan. verenigingen zijn in verband met de lage watertemperatuur afgelast en tot het na jaar uitgesteld. In verband met de OP handen zijnde vacanties is het niet moge lijk spoedig een geschikte datum te vin den. zodat deze wedstrijden eerst na de vacanties aan bod komen, hetzij in De Zijl, hetzij in de Overdekte. Kring kampioenschap 1500 meter. Woensdagavond te 7 uur zal in de zweminrichting De Zijl de 1500 meter vrije slag voor het kringkampioenschap worden verzwommen. Leidse Golfbrekers. Morgenavond houden de Leidse Golf brekers hun jaarvergadering: 8 uur in de Kleine Burcht. PEULEN-PRIMEUR. Aan de coöp. groentenveilingver- eniging „Pijnacker en Omstreken" te Pijnacker zijn zaterdag de eerste peulen van dit seizoen aangevoerd door de kweker de heer L. Vlaardin- getfbroek, Berkelseweg 16 tc Pijn acker. Zij brachten 1.30 per kilo op. WIELRIJDSTER VERONGELUKT. Zaterdagmiddag is een 36-jarige moe der van 2 kinderen uit Hoogeveen, die aan het winkelen was geweest, ter hoogte van haar woning door een bestelauto gegrepen. Zij overleed aan de gevolgen. Het slachtoffer wilde per fiets de straat voor haar woning oversteken, om haar woning te bereiken en lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Een bestelauto, die haar achterop reed, kon niet tijdig remmen of uit wijken en greep haar. De dame kwam zo ongelukkig te vallen, dat zy ter plaatse overleed Bij heel veel vrouwen is de vraag wel eens bovengekomen of het nu noodzakelijk is om aangekochte poe deren te laten thuisbezorgen, dan wel om deze bij aankoop direct mee te nemen. De meningen hierover zijn nogal verdeeld. Er zijn altijd vrouwen geweest, die het de plicht van de ver koper achten om de goederen daar te bezorgen waar men ze nodig heeft. Andere leden van het zwakke ge slacht zijn de mening toegedaan dat al bezorgen maar prijsverhogend moet werken en dat dus de huisvrou wen haar aankopen zelf maar thuis moeten brengen. Het bezorgprobleem is voor de han del bijna zo oud als die handel zelf. Reeds in de middeleeuwen en ook in de tijd der gilden kende men kooplie den, die hun waren ter markt brach ten om daar de belangstelling van kopers en koopsters af te wachten en anderen, die er de voorkeur aan ga ven met hun waren rond te trekken en hun klandizie thuis op te zoeken. Men denke maar eens aan de mars kramers, die zich op kleine artikelen toelegden, en aan de kooplieden, die met een zwaar beladen paard met of zonder wagen of muilezel rond trokken. Reeds in die lang vervlogen dagen vonden we huisvrouwen, die op gezette tijd naar de marktplaatsen gingen om daar inkopen te doen, ter wijl anderen de komst van een trek kende koopman afwachtten. En hoe is het nu? Er is zo weinig nieuws onder de zon. Ook thans zijn de huisvrouwen in dit opzicht nog verdeeld. De meer commercieel ont wikkelde dames gaan er zelf op uit. Zij zoeken de winkelcentra op en doen daar met zorg haar keus. Zij ge nieten het voordeel van toevallige koopjes en kunnen de prijzen verge lijken, zodat zij minder risico lopen een te hoge prijs te moeten betalen. Anderen vinden het verschil tussen trekkende en gevestigde handel zo miniem, dat zij bij voorkeur van de telefoon gebruik maken om inkopen te doen of eenvoudig een vaste leve rancier hebben, die van tijd tot tijd een bestelling komt halen. U betaalt de bezorger toch! In het algemeen kan men zeggen dat de bezorgingskosten voor een deel van de handel tot de vaste kos ten zijn gaan behoren. De bezorging hoort bij het bedrijf en de kosten daarvan zijn in een gemiddelde omzet en dus in elke verkoopprijs van een artikel begrepen, onafhankelijk van het feit of dit door de klant wordt meegenomen dan wel of het bezorgd moet worden. De klant, die zijn aankoop mee neemt, betaalt dus óók een deel mee aan de kosten van bezorging. Dit lijkt onjuist, maar in veel branches de praktijk geleerd dat veel huis vrouwen nu eens de aankoop zelf meenemen, maar die een volgende maal laten thuisbezorgen, al naar ge- lang de tijd, die zij zelf tot haar be schikking hebben. Niettemin blijven hier de bezoi'gkosten een deel van de prijs van het artikel uitmaken. Men kan dus zeggen, dat de bezor ging van een artikel wel degelijk prijsverhogend werkt. In de praktijk is in het verleden gebleken, dat de bezorgdienst zo op prijs werd gesteld, dat de husvrouwen de hieraan ver bonden kosten gaarna voldeden. Daarna is de bezorging bij bepaalde artikelen, zoals brood en melk, zo in geburgerd, dat men aan de daaraan verbonden prijsstijging, die door de massa per artikel of artikel-eenheid zeer gering bleef, nauwelijks nog aandacht schonk. Vooral in de tijd, toen de arbeidskracht zeer goedkoop was, nam de handel deze kosten zon der meer voor haar rekening, of vormden zij een te verwaarlozen on derdeel. De „sanering" Van verwaarlozing der bezorgkos ten kan in onze dagen geen sprake meer zijn. Een schaarste op de ar beidsmarkt en een toeneming van sociale lasten hebben er thans toe ge leid dat de onkosten voor bezorging bij veel bedrijven te hoog zijn gewor den. Men streeft er dus naar om de bezorging van veel artikelen, vooral van dagelijkse levensbehoeften, die een lage winst bieden, te beperken. Uit die bezuinigingsgedachte is ook het idee voortgesproten tot een doel matige wijkindeling voor de brood- en melkbezorging, zodat de kosten per eenheid of per klant zo gering mogelijk zouden worden. Hoe staat nu de vrouw tegenover het bezorgprobleem? Wel, o.i. zal zij ook in dit vraagstuk haar tijd moeten verstaan. Blijven veel dames er op staan, steeds haar aankopen bezorgd te krijgen op de wijze en van de le verancier, die zij zélf wensen, dan zullen zij de daaraan verbonden kos ten in de prijs van het product moe ten betalen. Kunnen zij echter beslui ten om hier concessie te doen, door b.v. alleen te betrekken van leveran ciers in de buurt, dan zullen die kos ten laag blijven of geheel vervallen, althans wanneer zij van dikwijls on nodige bezorging afzien. Geen verbod. Bij veel dagelijkse levensbehoeften is het mogelijk de aankopen zelf te doen en deze in een tas of mandje mee te nemen. Daarmee vereenvou digt men de taak van de winkelier en werkt men er toe mede de kosten van eerste levensbehoeften zo laag mogelijk te houden. In tal van lan den is het bezorgen van levensmidde len e.d. niet mogelijk en beide par tijen, leverancier en afneemster heb ben er een voordeliger leven door. Geheel uitbannen kan men echter de bezorgdienst niet. Er mag derhal ve geen bezorgverbod komen. Er blij ven huismoeders, b.v. met kleine kin deren, die haar huis niet kunnen ver laten en hulp van de leverancier be hoeven om het nodige ter beschik king te krijgen. Bovendien zijn er grotere artikelen, zoals meubelen, brandstoffen, hoeveelheden wasgoed, e.d. waarvoor een bezorgdienst nood zakelijk blijft en waarvan de kosten ten volle gerechtvaardigd zijn. Hier voor wordt bezorging algemeen als gewenst beschouwd. Men kan echter èn zichzelf èn de maatschappij een dienst bewijzen door aan leveranciers in een tijd van schaarste aan arbeidskrachten geen overbodige last en kosten te bezorgen en zoveel mogelijk inkopen zelf mee naar huis te nemen. Hierdoor dient men de maatschappij en zichzelf, want ook deze „service" moet betaald worden, uiteindelijk door uzelf! Vrachtauto nam te ruime bocht Wielrijdster gedood Zaterdagavond is op de Eendracht- straat te Apeldoorn de 55-jarige we duwe B. KersHoldijk door een militaire vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Haar 46-ja- xige zuster, mej. J. Holdijk, die naast haar fietste, werd vrij ernstig gewond en moest naar het St. Liduinazieken- huis te Apeldoorn worden overge bracht. De chauffeur van de vracht auto, die vanaf de Arnhemseweg kwam, nam de bocht te ruim en moest toen zijn stuur snel omgooien om een aan de rechterzijde van de straat gepariceerde bestelauto te ont wijken. De wagen kwam hierdoor op de linkerweghelft terecht en greep daar de beide wielrijdsterd?

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7