Rapid |C leidt in de kampioenscom petitie betaald voetbal voor NAC VREUGDE EN LEED IN DE COMPETITIE-NASLEEP Lugdunum verloor in de laatste minuut twee kostbare punten loop Blauw won de Ronde van het IJselmeer Lisse won met 2-1 van Delft Betaald voetbal sprak zich uit tegen pronndegradatiecompetitie Rolf Graf won de RONDE VAN ZWITSERLAND MAANDAG 25 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In de competitie om het kampioen schap van Nederland speelden Sparta en Elinkwijk zaterdagavond te Rot terdam gelijk (0-0). Dit gebeurde in een wedstrijd, waarin de Rotterdam mers de beste papieren hadden voor de overwinning en de gasten zullen over dit resultaat zeker niet ontevre den zijn. Lang bleef de strijd gelijk opgaan. In de laatste fase echter stond Elinkwijk met de rug tegen de muur. Overigens kon deze geanimeerde, maar niet bijster goede ontmoeting in twee volkomen verschillende delen worden gesplitst. De eerste speelhelft was de minst aantrekke lijke. Sparta was iets meer in de aanval en de aanvallen bevatten soms een element van verrassing door de snelheid, waarmede zij, voor al wanneer van Ede erbij betrokken was, werden uitgevoerd. Daardoor kreeg invaller-midvoor Daniëls een paar maal een fraaie scoringskans, maar hij faalde volkomen. Het ge beurde veelal ook van te grote af stand, na aanvallen die te doorzich tig van opzet waren. Zo hielden beide stevige verdedigingen de te kort schietende voorhoede vrij ge- makkel-k in bedwang en bleef ver van de eerste drie kwartier weinig te loven over. Veel levendiger werd de tweede helft. Elinkwijk kwam geestdriftig naar voren, maar Huntink en Wes ters zochten het doel op de verkeerde plaats. Dit initiatief duurde evenwel niet lang. Na een tiental minuten werden de Utrechters van de Spar taanse speelhelft verdreven en de Rotterdamse aanvallen werden tal rijker. De tegenstand van Elinkwijk werd minder, doordat enkele spelers kennelijk de terugslag van het toen hoge tempo en de felle tegenwind on dervonden. Van Ede glipte nu gemak, keiijker door de defensie en ver scheen ook zelfs vaker voor Kraak, die meermalen op de proef werd ge steld, o.a. ook door twee moeilijke kopballen van Verhoeven. De Utrechtse keeper stak echter ditmaal in goede vorm en eens voorkwam hij een doelpunt, door bij een laag schot van Van Ede in een snelle reactie zijn been uit te steken. Bijna ging Elinkwijk nog met de zege naar huis, toen Klein in de laatste minuut een schot loste, dat van Dijk slechts met moeite kon keren. De wedstrijd, waarin vooral aan de kant van Elinkwijk nogal fors werd gespeeld, werd door ongeveer 18.000 toeschouwers bijgewoond. In de wedstrijd N.A.C.Rapid J.C. te Breda heeft het niet aan spanning ontbroken. Na 17 minuten scoorde Janssen voor Rapid J.C., hetgeen het enige doelpunt in deze ontmoeting zou zijn. De spelers van N.A.C. hebben met groot enthousiasme alles in het werk gesteld om de voorsprong van de te genstanders teniet te doen. Zij slaag den er evenwel niet in omdat de ver. dediging van de Limburgse ploeg met doelman Koks als uitblinker de aanvallen op uitstekende wijze weer- Kampioenscompetitie SpartaElinkwijk 0-0; N.A.C.Ra pid J.C. 0-1. Promotie competitie: N.O.A.D.G.V.A.V. 3-1; R.C.H.— K.F.C. 3-1. De stand in de promotie-competi tie naar de te vormen ere-divisie is thans: N.O.A.D. K.F.C. G.V.A.V. Hermus D.V.S. R.C.H. 2 2 0 0 4 3 1113 2 10 12 2 10 12 7—2 4—6 5—3 3—2 1—7 Eerste klasse B: OosterparkersZwartemeer 6-0. Om het kampioenschap van Neder land. De stand is hier: Hengelo R.F.C. Vlissingen 4—2 6—4 3—7 Promotie naar de le klasse: HollandiaUnitas 2-0; Zeeburgia Lugdunum 5-4. Door deze resultaten staan de Noord-Hollandse clubs en vooral Hol landia er wel het best voor, zoals blijkt uit de cijfers: Hollandia 2 2 0 0 5—2 4 Zeeburgia 3 111 77 3 Unitas 3 111 3—4 3 Lugdunum 2 0 0 2 68 0 Promotie naar de 2e klasse: RoodenburgV.D.L. 2-2; ViosSlik kerveer 3-2. De stand in deze competitie is nu: V.D.L. 3 2 1 0 9— 6 5 Vios 3 2 0 1 11— 7 4 Slikkerveer 3 1 0 2 77 2 Roodenburg 3 0 1 2 411 1 Promotie naar 3e klasse: G.S.V.'s-Gravenzande 3-1; Delft Lisse 1-2. voor te komen. Een dubieuze straf- schot tegen Polanen bracht de stand op 2-1, waarna tenslotte de linksbin- 4 3 1 0 11— 5 7 nen van de gasten op fraaie wijze G.S.V. 4 2 2 0 12— 8 6 kon gelijk maken (2-2). Roodenburg Delft 4 1 0 3 35 2 tekende protest aan tegen het eerste 's-Gravenzande 4 0 1 3 6—14 1 tegenpunt. stond. Stopper Smeets (Rapid J.C.) had grote moeite met Canjels, doch hy belete deze toch zich vrij te spe len. Aan de andere kant van het veld speelde Kuyt (N.A.C.) een uitsteken de partij, al ging hij niet geheel vrij uit bij het door Janssen gemaakte doelpunt. Voorts was het van Melis, die in de voorhoede van Rapid J.C. goed werk liet zien. Hij was ook de grondlegger van het doelpunt dat door Janssen werd gescoord. Tot de rust had de doelman van Rapid J.C. handen vol werk om de voorsprong te behouden. Fel vochten de spelers van N.A.C. na de hervat ting om de gelijkmaker te scoren. Evenwel zonder succes. De Limbur gers hielden stand en met een 1-0 zege konden zij huiswaarts keren. Rapid J.C. N.A.C. Elinkwijk Sparta 2 2 0 0 4 2 2 0 1 2 5-4 voor Zeeburgia Een spannende en zeer aantrekke lijke wedstrijden hebben zaterc" avond j.l. op het Zeeburgia-terrein in Amsterdam de 5000 toeschouwers ge zien. Het was ook tevens een doel- puntenrijke wedstrijd, want er werd niet minder dan negenmaal gescoord, waarvan zeven het gevolg van grote fouten in' de achterhoeden, waarbij ook de keepers der beide elftallen hun aandeel hadden. Dat het voor Lug dunum wederom een nederlaag zou worden, had men niet verwacht, ge zien het kraehtsverschil in het veld gedurende de gehele wedstrijd. De voorhoede van de groen-witten was veel sohotvaardiger dan hun collega's aan de andere kant, maar het geluk hadden zij niet aan hun zijde. Vooral in de achterhoede van Lug dunum klopte het verdedigingswerk in sommige periodes geheel niet. H. Teeuwen beging de fout zich steeds te ver op te stellen, zodat hy vele gevaarlijke uitvallen, die door de uit stekend spelende rechtsbuiten Olden- hof werden opgebouwd, niet kon ver hinderen. Spil Hoekstra moest veel werk verzetten, maar ook hij kon vaak de vliegensvlugge buitenspeler niet aan omdat deze speler door zijn feilloze schijnbewegingen zich regel matig prachtige kansen schiep om te scoren, maar ook om voor te geven, Driemaal keek Lugdunum tegen een achterstand aan, en driemaal wis ten de Leidenaars de stand gelijk te maken (44). Er was in de tweede helft 45 minuten gespeeld, maar er kwam toen nog éen minuut opont houd bij en in déze minuut gebeurde het, dat Zeeburgia, 'n halve min. voor tijd het beslissende doelpunt wist te scoren en de twee kostbare punten in Amsterdam wist te houden. Lugdunum ging na de aftrap spoe dig in een heftig offensief over, doch de twee harde schoten van Verhoe ven hadden geen succes. Zeeburgia trof beter. Na 5 minuten spelen nam zij de leiding door een fout van H. Teeuwen. Deze speler wilde n.l. te rugspelen op zijn keeper, maar deed dit zo hard, dat keeper Planjer de bal niet kon stoppen en moest toezien hoe het leer in het lege doel rolde (10). Lugdunum was door dit doel punt niet uit het veld geslagen en vocht onvermoeid door en na 12 min. wisten zij gelijk te maken. De keeper van Zeeburgia trapte uit, spil Nies- sen kreeg de bal tegen de borst en Mizee maakte met een strak schot ge lijk (1—1). Bij een grove fout in de achterhoede kreeg Oldenhof van Zee burgia een mooie scoringskans, doch Hoekstra wist prima te redden. Lug dunium ging het tempo wat hoger op voeren en bij een verre pass over spil Niessen, liep Krijgmans goed door en alleen voor de keeper staande schoot hy onhoudbaar langs hem heen in doel (21) na 26 min. spelen. Weer een fout door l.back Teeuwen omdat d'eze een speler te hardhandig aan viel, kostte Lugdunum een penalty, die door Former met een mooi doel punt werd afgestraft (22)Het pu bliek van Zeeburgia dat nauwelijks van de emotie was bekomen, barstte weer los, toen het derde doelpunt ach ter Planjer lag. Bij een vrije trap, ge nomen door Oldenhof langs de grond tussen de benen van Hoekstra door, ving Former het leer op en met een laag schot gaf hij zijn klub de leiding (3—2). Na de hervatting was Lugdunum er sterk op gebrand de gelijkmaker te maken en trok fel van leer. Een fout, nu door doelman Hofstee be- ROODENBURG—V.D.L. 2-2 Ondanks de minder gunstige uit slagen in de eerste promotie wed strijden, behaalden onze stadgenoten nu tegen V.D.L. een iets gunstiger resultaat, waardoor het mogelijk is de promotiestrijd toch nog te kun nen winnen. Reeds dadelijk pakte de thuisclub energiek aan, maar schoten van Ouwerkerk en Guldenmond misten hun doel, terwijl Polanen c.s. de V.D.L.-aanval volkomen in bedwang hield. Na een halfuur spelen een goede voorzet van Chouffour en op keurige wijze weet Ernst onhoudbaar in te schieten (1-0). Tot rust blijft Roo denburg sterk aanvallen, maar doel punten blijven uit. De tweede helft begint met een fel V.D.L.-offensief en het was jammer, dat de scheids rechter tegen wel wat te fors spel zorgde Lugdunum de gelijkmaker. Na 7 minuten spelen kopte Krijgsman een scherpe voorzet in, de keeper viel en zag de bal over zijn uitgesto ken arm heen het doel in gaan (33). Tweemaal wist Planjer daarna een ingeschoten bal te keren, maar For mer, die de teruggestompte bal kreeg, richtte beter (43) na 22 minuten. En weer wisten de Lugdunummers de achterstand weg te werken. Een vrije trap van Verhoeven naar Filip- po, die de bal tegen de bovenlat kopte en Krijgsman die voor het doel stond opgesteld, ving de teruggesprongen bal van de bovenlat tegen de borst op en liep hem in het doel (44). Toen kwam voor Lugdunum de fatale nederlaag in de 46e minuut. De speeltijd was om, maar er kwam nog één minuut oponthoud by en deze minuut wist Zeeburgia haar slag te slaan. Een mooie verre pass van Hazeldonk naar rechtsbinnen Ham, nam deze de bal mee en over spil Hoekstra heen wist hij onhoudbaar in te schieten en zo de twee kostbare punten in A'dam te houden (54). DE ZATERDAGMTODAG- COMPETIT1E VAN DE KNVB. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de zaterdagmiddagcom petitie van de KNVB luiden: Kampioenschap van Nederland: ARCIJsselmeervogels 12. Harke- mase BoysSportclub Genemuiden 1—3. DOS—LEGNANO 2—3. Zaterdagavond heeft DOS, met als gastspeler Faas Wilkes in zijn gelede ren een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Italiaanse vereni ging Legnano. DOS verloor met 32, de rust ging in met gelijke stand: 22. Wilkes scoorde beide doelpunten van de thuisklub. Zaterdag vond in de cantine van de H.C.W./N.E.M. de prijsuitreiking plaats van het door L.F.C. georgani seerde Zilveren molen tournooi. Te ongeveer half negen opende voorzitter F. v. Waveren deze feeste lijke bijeenkomst een zeide het pret tig te vinden na een dergelijk toer nooi weer eens diverse prijswinnaars te kunnen feleciteren. Allereerst dankte spr. allen die tot het welsla gen van dit toernooi hadden medege werkt, maar in 't bijzonder de ver enigingen voor hun sportive presta ties. Voorts deed spr. mededeling van het spoedig tot stand komen van de ryeuwe staantribune, waardoor bij een uitbreiding van 3500 staanplaat sen het ook in de toekomst mogelijk zal zijn grotere wedstrijden aan te trekken. Tot slot kwamen de diverse prijs winnaars voor het voetlicht en onder hartelijke bewoordingen verkreeg V.C.S. de eerste prijs, de zilveren mo len, Holland Sport, de tweede, L.F.C. de derde en Roodenburg de vierde prijs, terwijl voor Gouda als winnaar van het vorige toernooi een zilveren molen in 't klein aanwezig was. Met het optreden van de acroba ten groep Electro Boys, een gezellige band onder leiding van Theo der Kinderen en een extra attractie van L.F.C. zijde, voor de talrijke aanwe zigen, een bijzonder geslaagde avond. OP DE RAND VAN DE 3e KLASSE onvoldoende optrad. Roodenburg raakte even uit haar balans, weerstond de hevige druk en een schot te lossen, dat via de binnen- zag zelfs kans door Ernst met 2-0 kant van de paal onder enorme geest- Het grote legioen van Lissenaren. dat in 9 touringscars plus verdere vervoersgelegenheden naar Delft wa ren gegaan om de oranje-ziwarten in deze zware strijd aan te moedigen, heeft een grote dosis aan spanning en sensatie medegemaakt. Deze return wedstrijd, welke reeds binnen week plaats vond werd met een zwaar )iart tegemoetgezien. Tot veler verrassing heeft Lisse deze moeilijke tegenstan der met de grootste krachtsinspanning van zich afgeschud door met 2—1 de Delftenaren in eigen huis te over winnen, alhoewel deze uitslag nog niet definitief vaststaat, daar de thuis klub na afloop twee protesten heeft ingediend. Het eerste gold wegens het niet toekennen van een penalty, welke later in een doelpunt werd omgezet en vervolgens protesteerden zij voor een doelpunt doordat doelman Baak met bal en al in doel werd gedrukt, waarvoor de referee een doelschop voor Lisse gaf. Voor beide gevallen zullen de Delftenaren o.i. niet veel kans hebben, daar de scheidsrechter voor het eerste geval op de rand van het strafschopgebied een vrije schop had toegekend, daar het handsgeval van v. d. Poel juist buiten het be ruchte gebied plaats vond', terwijl in het andere geval de scheidsrechter beslist bij zijn beslissing bleef. In het begin van de wedstrijd was het een gelijkopgaande wedstrijd, w aar na Lisse een kleine veldm eerder heid verkreeg, doah de Delftse defen sie, het beste deel van de ploeg, bleek hecht en sterk, totdat na 20 minuten een zeer fataal moment voor Lisse aanbrak. Doelman Baak, die al ver schillende malen wel wat al te zwaar gehinderd werd door de Delft-mid- voor werd het op een gegeven mo ment beu en wierp het leder in het gezicht van zijn tegenstander, waar voor de thuisklub een penalty kreeg toegewezen. Voor deze zeer zware straf moest Lisse een zware tol be talen, daar Delft dit buitenkansje een 1o voorsprong bezorgde. Lisse zette na deze tegenslag een hevig offensief in, maar verder dan een drietal corners brachten zij het niet, terwijl enige zeer felle scrim mage's, zowel voor het Lisse- als Delftse doel niets opleverden. Vlak voor de rust beleefde alles wat Lisse was een heel angstig moment, toen de rechtsbinnen van Delft het leder langs het verlaten doel schoot. Dit was een zeer fortuinlijk moment voor Lisse. Direct hierna was de eerste helft verstreken. Reeds drie minuten na de hervat ting wist Joop van Kesteren van korte afstand de eminente Delftse doelman kansloos te passeren, waar door de stand weer gelijk was (11). De thuisklub zette nu alles op de aanval, een serie corners volgde op het Lisse-doel, maar v.d. Poel, c.s. werkten als leeuwen om de Delftse aanval te bezweren. Eenmaal werd een hard schot tegen de Lisse-paal gebeukt, terwijl voorts de Lisse-doel- man zich enige malen als een tijger op de bal wierp. Zeven minuten voor het einde ontstond na goed doorzet ten van linksbuiten Henk v. d. Voort het winnende doelpunt. Als een ter rier snelde hy lanigs de lyn om n$t een Delftse speler gepasseerd te zijn drift van de wel 500 Lisse-supporters in de Delftse touwen verdween (1-2). In de resterende minuten zette de gehele Delftse ploeg alles op de aan val en werden alle wetten met voeten gestreden. Het werd een rugby-spel van de Delftenaren, deelman Baak werd bij een aanval achter de doellijn gewerkt, waarvoor zeer terecht geen doelpunt werd toegekend ondanks heftig appèl van de Delftenaren. Lisse wist zich in deze slotfase met de grootste moeite staande te houden en onder uitbundige geestdrift werd het einde aangekondigd, waarna de spe lers en trainer v. d. Gevel met groot gejuich naar de kleedkamers gedra gen werden, daar het 3de klasserschap nu nagenoeg is bereikt. De eerste etappe van de negende ronde van het IJselmeer, een tweedaagse etap pewedstrijd voor amateurs en onafhan- kelijken, van Amsterdam naar Meppel over 239 km, is in de sprint gewonnen door Blauw uit Arnhem in 5 uur 59 min. en 18 sec. Van de 112 gestarte renners gaf slechts één deelnemer het op, te we ten de Rotterdammer Van Vliet, die drie maal bandenpech kreeg. De verdere uitslag luidt: 2. De Jongh (Made), 3. Rol (Alkmaar), 4. Teunisse (Utrecht), 5. Steenvoorde (Heemstede), 6. Van Wetten Noor d wij ker hout). 7. De Jager (Hoogblokland), 8. De Vree (Bre da), 9. Rijnders (Amsterdam), 10. Van de Brand (Schijndel), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De 21-jarige Arnhemse schilder Joop Blaauw, zaterdagavond winnaar in de sprint van de kopgroep in de eerste van de negende IJsselmeerronde van de Amsterdamse sportclub „De Germaan" over 239 kilometer, heeft die plaats zon dag kunnen behouden in de rit naar het sportpark „Middenmeer" in Amsterdam oost over ruim 180 kilometer. De Bra bander Piet de Jongh en de winnaar van vorigjaar.de Alkmaarder Jan Rol waren zondag wel de grootste pechvogels, toen die twee grote favorieten zij waren in de eerste rit als tweede en derde op de kleine -Ceintuurbaan in Meppel in de sprint van een kopgroep van zestien gearriveerd amper een kilometer voor het einde in een bocht met Jan Buis, over de daar ten val gekomen Amster dammer Joop Wuurman duikelden. Hier door kreeg Blaauw nogmaals de kans Drie buitenlandse profs per vereniging toegestaan Onder leiding van de heer A. H. Martens werd te Utrecht de algemene vergadering betaald voetbal van de KNV1B gehouden. In zijn openings woord liet dé heer Martens uitkomen, dat in het afgelopen seizoen een ge forceerde competitie is gespeeld en dat het nu zo langzamerhand tijd wordt, dat er rust in ons voetbal moet komen. Dat kan alleen maar worden verwerkelijkt, als elke gedachte aan promotie-degradatiewedstrijden kan worden geband. Deze openingswoorden sloegen meer speciaal op de voorgestelde promotie- en degradatieregeling, welke voor het aanstaand seizoen (19561957) als volgt is: In de eredivisie spelen 18 klubs, in de eerste divisie twee maal 16 ver enigingen en in de tweede divisie be taald voetbal twee keer 15 klubs. Het sectiebestuur is van plan om de nrs. 17 en 18 van de eredivisie te laten degraderen naar de eerste divisie. De beide kampioenen van de eerste divi sie promoveren naar de eredivisie. De nrs. 16 van de eerste divisie degrade ren naar de tweede divisie en de beide kampioenen van de tweede divisie promoveren naar de eerste divisie. In zijn repliek op voorstellen uit de vergadering verklaarde de voorzitter van de sectie, dat men duidelijk in deze competitie heeft kunnen consta teren, dat het publiek voetbalmoe is geworden. De competitie duurt te lang, men verlangt naar het einde. De pulblieke belangstelling hangt af, zo betoogde de heer Martens, van de prestaties, welke het elftal levert. Wanneer we het volgend seizoen weer moeten zitten in die gespannen sfeer, dan zullen er zeker conflicten op de velden ontstaan, welke nu gelukkig tot een minimum zijn beperkt. Bo vendien dient meer aandacht besteed te worden aan de opbouw van het speL Het voetbal moet aantrekkelijk zijn, zonder dat van sensatie sprake is. De conclusie van de vergadering was, dat de algemene vergadering zich met het concept-voorstel van het sec tiebestuur heeft kunnen verenigen, zodat het volgend seizoen geen pro motie-degradatiewedstrijden worden gespeeld. Het sectiebestuur had voorgesteld om een contractspeler, die als zodanig overgaat naar een andere serni-prof- kluto, 5 procent van de transfersom van de oude vereniging en 5 procent van de nieuwe vereniging te geven, indien de speler op verzoek van de klub op de transferlyst wordt ge plaatst. Een commissie zal worden be noem om deze materie nog eens diep- id te bestuderen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het aantrekken van buitenlandse spe lers in de semi-profsklubs. Vast staat, dat buitenlanders, die vóór 1 decem ber 1953 reeds voor een Nederlandse klub speelden of in ons land woon achtig waren, niet meer als „buiten lander" zullen worden beschouwd, Het was duidelijk, dat er een alge mene wens bestond om het aantal buitenlandse spelers te limiteren en tenslotte werd men het, mede op in stigatie van de heer D. J. van dei Berg (Enschedese Boys) er over eens, dat maximaal drie buitenlanders in een klub mogen meespelen. Dat be tekent evenwel, ook dat men vast houdt aan de bepaling, dat slechts 6 spelers in de periode van twee jaar door een klub mogen worden aange trokken, van wie er dus maximaal drie uit het 'buitenland mogen zijn. Het contracteren van deze spelers uit het buitenland zal uitsluitend in de maand juli mogen gebeuren. Stem men waren opgegaan om de grens van 6 aan te trekken spelers te ver hogen. Het sectiebestuur zegde toe, dat alleen in gevallen van duidelijke force majeure afgeweken zou kunnen worden van deze bepaling. Het sectiebestuur zal verder zoveel mogelijk streven naar regionale inde ling van de tweede divisie. Voor het volgend jaar werd toegezegd, dat men bij de indeling rekening zal houden om derby's te kunnen laten plaats vinden. Bekercompetitie. Bij de rondvraag werd deeld, dat 500 amateurverenigingen voor de 'bekercompetitie hebben inge schreven. Na een aantal voorronden zullen ongeveer 80 klubs overblijven, welke dan in de „echte" 'bekercom petitie tegenover de semi-profsklubs worden geplaatst. De heer Martens deed een beroep op laatstbedoelde verenigingen om voor deze competitie in te schrijven teneinde de amateur verenigingen financieel te helpen. Be kerwedstrijden zullen ook worden gespeeld op dagen van landenwed- strijden. De voetbalwedstrijd Denemarken Noorwegen, welke te Kopenhagen is gespeeld, is in een 32 overwinning voor Noorwegen geëindigd. Bij rust hadden de gasten een 20 voor sprong. een etappe op zijn naam te brengen. Dat gebeurde echter niet. Want in de eer ste bocht op de sintels van het sportpark ..Middenmeer" slipte ook hij en viel, waardoor hij met een vijfde plaats ge noegen moest nemen achter de Braban der Leo van de Brand uit Schijndel, de Amsterdammer Lode Stoete, Gerard de Jager uit Hoog-Blokland en Piet Steen voorde uit Heemstede. Maar die vijfde plaats was meer dan voldoende om Blaauw toch nog aan de eindzege te hel pen. In het eindklassement werd hij ge volgd door Piet Steenvoorde, Gerard de Jager en Leo v. d. Brand. In de eerste etappe lagen bij Abbe- kerk (52 km.) 10 man op kop, met 1 min. 40 sec. voorsprong: Blaauw. Cuvelier, De Jongh, Jansen, Wallet. Steenvoorde, De Ruiter. Van Diemen, Pronk en Plas- meijer. die bij het monument op de Af sluitdijk ten val kwam en met een hoofd wonde in de brokkenwagen verder ging. Ook de andere koplopers moesten er aan geloven. Eerst Wallet en Jansen, vervol gens Van Diemen en Cuvelier en ten slotte ook de overige vluchters. Dat was eerst na 167 km. in de buurt van Ak- krum. na een prachtige strijd over meer dan 1000 km. Zestien man overleefden de slijtageslag en hiervan won Joop Blaauw in een felle lange eindrush op de Ceintuurbaan in Meppel de eerste rit. De rit naar Amsterdam over 180 km. was één grote afvalrace. Ook door pech. Want eerst zagen we een der grote favo rieten, Piet Damen met een lekke band staan. Bij Harderwijk ook Piet de Jongh, die echter na een prachtige achtervolging weer kon aanhaken en toen De Vree, za terdag onder de eersten, en Van Wetten hiervan ook slachtoffer werd, lagen nog slechts 11 favorieten in een groep van zestien, die tenslotte in Amsterdam arri veerde, waar Leo van de Brand etappe winnaar werd. Het eindklassement luidt: 1. Blaauw 10.26.06; 2. Steenvoorde; 3. De Jager; 4. Van de Brand; 5. Theunisse; 6. De Jongh 7. Pos, 8. Niesten, 9. Groot; 10. Kersten, allen z.t. De Zwitser René Strehler heeft de laatste etappe gewonnen van de Ronde van Zwitserland, van Chur naar Zürich (212 kilometer). De 23-jarige Rolf Graf eindigde in de zelfde tijd als Strehler en maakte daar mee zijn zege in deze ronde tot een feit. Jules Maenen betaalde het gelag voor zijn dapper volhouden in de Bernardino- etappe. Hij was nog lang niet fit toen hij aan de start verscheen, kreeg last van beenkrampen en staakte tenslotte de strijd. Van de Nederlanders hebben dus alleen Jan Nolten, elfde in het einklasse- ment en Van der Pluym, zesentwintigste, de ronde uitgereden. DE RONDE VAN LUXEMBURG De eerste helft van de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg van Lu xemburg naar Differdange over een af stand van 151 km. is gewonnen door de Nederlander Stolker in 4 uur 12 min. ec. Het klassement luidde verder: 2. Forestier 4.12.46; 3. Ernzer z.t.; 4. Jans- sens z.t.; 5. Gaul z.t.; 9. ex aequo een grote groep renners, onder wie zich onze landgenoten Van den Brekel, Post, West dorp en Gerrit Voorting bevonden. Allen in dezelfde tijd als Forestier. De uitslag van de tweede halve etappe 75 kilometer (25 ronden) op het circuit van Le Cents luidt: 1. Remangeon 2.02.56; Forestier 2.04.06; 3. Gerrit Voorting; 4. Marcel Ernzer; 5. Charley Gual, allen t. 9. Post; 10. Westdorp; 16. Van den Brekel, allen 2.05.14; 24. Stolker 2.10.16. De uitslag van de tweede etappe van Luxemburg naar Diekirch (207 km.) luidt: 1. Charley Gaul 6.35.52; 2. Fore stier 6.41.10; 3. Ernzer; 4. Janssens; 5. Stolker; 6. Remangeon; 7. Baele, allen in dezelfde tijd als Forestier; 8. Poncet 6.41.45; 9. Peter Post 6.46.59; 10. Jempy Schmitz z.t.; 13. Van den Brekel 6.47.04; 14. Gerrit Voorting 6.47.10. Gaul was na deze etappe eerste in het algemeen klassement. Swift-Combinatie De uitslag van de laatste rit der voorjaarscompetitie luidt als volgt: A- en B-klasse: 1. P. Turk; 2. Hillebrand: 3. Th. de Vroomen; C- klasse: 1. C. Vertegaal; 3. C. de Bruin. D-klasse: 1. N. Kooien. Dinsdagavond 7 uur recordrijden over »n afstand van 34 km. Voor de avond competitie wordt donderdagavond 7 uur gestart voor een rit over 42 km. Op de sintelbaan van de Leidse Hout wordt vrijdagmiddag 2 uur een koppel- klassementswedstrijd gereden. HANDBAL JUBILEUM TOERNOOI RKHVL De viering van het eerste lustrum van de R.K. Handbalvereniging te Leidschen- dam is ingezet met een toernooi voor dames- en heren senioren. Een groot aantal verenigingen hebben aan dit toer nooi deelgenomen en ook de belangstel ling was. ondanks het gure weer, buiten verwachting. De uitslagen waren voor de dames: PioniersRohda 02; RohdaRKHVL 0—3: SVLV—RKHVL 2—1; Pioniers— RKHVL 0—3; Rohda—SVLV 2—0; Pio niersSVLV 08; DeoHios 01; Deo —Wilhelmus 1—0; Deo—RKHVL 1—0; Wilhelmus—RKHVL 0—0; Hios—Wilhel mus 2—1: Hios—RKHVL 1—0, In de heren-afdeling waren de uitsla gen: HiosPioniers 64; PioniersRK HVL 3—6; Wilhelmus—Hios 6—2; Hios— RKHVL 5—3; Wilhelmus—RKHVL 2—5; Hios—HVP 9—1: HVP—RKHVL 2—8: WilhelmusPioniers 43; KwiekRK HVL 2—1; HVP—RKHVL 10—2; HVP— Kwiek 4—4; Kwiek—RKHVL 1—3; HVP Pioniers 51. Onder grote belangstelling heeft aan het einde van dit toernooi de heer v. d. Muysenberg dank gebracht aan allen, die tot het welslagen van deze sportdag heb ben medegewerkt. Ook de donateurs kre gen daarvoor een compliment, waarna spr. overging tot uitreiking van de prijzen nl. voor de dames in poule A 1. RKHVL, 2. SVLV. Beide clubs hadden een gelijk aantal punten, maar het doelgemiddelde van RKHVL was, hoewel heel miniem, toch iets beter. Bij de dames in de B-poule was de eerste prijs voor Hios en tweede voor RK Deo. In de heren C-poule hadden RKHVL en Hios eveneens een gelijk aantal pun ten. maar ook hier had RKHVL het beste doelgemiddelde, zodat RKHVL no. 1 was en Hios no. 2. In heren poule-D was de le prijs voor HVP en de 2e voor Kwiek. Zondag a.s. houden de junioren van RKHVL een toernooi, aanvangende 12 uur. Hieraan nemen deel in de dames afdeling 6 clubs en in de heren afdeling 5 clubs.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6