Se Sou/temt RUSSISCHE LUCHTMACHT vloog PARADE te MOSKOU Nieuwe typen vliegtuigen gedemonstreerd Togliatti had verlof aan Moskou gevraagd Russische politie drong ambassade binnen Mistinguett's juwelen Treinongeluk in Spanje Nieuwe partij in W. Duitsland MAANDAG 25 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13838 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., 17^- p.kwart. Franco p.p.f 7.40 - Advertenties: 17 et.p.man. Telefoontjes ƒ1.50 IN MOSKOU ZAG MEN ZE VLIEGEN Buitenlandse gasten sloegen schouwspel gade Sowjet-Ieiders, hoge buitenlandse gasten en meer dan honderdduizend Moskovieten zijn zondag getuige geweest van een grote parade van vlieg tuigen op het vliegveld Toesjino bij Moskou, waarbij volgens het oogge- tuigeverslag van de Russische radio nieuwe vliegtuigen, die er uit zagen als „torpedo's, naalden en pijlen", te zien waren. Onder de hoge buitenlandse gasten bij deze luchtvaartshow bevonden zich de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathan Twining en de Britse minister van luchtvaart, Nigel Birch. VLIEGENDE DRIEHOEK. Toen de parade begon, met vlieg tuigen die vlaggen van de zestien Sowjet-republieken en opschriften als ,yEer zij de communistische partij van de Sowjet-Unie' 'toonden, was de lucht bewolkt en viel er af en toe regen, doch toen de show eenmaal aan de gang was, klaarde het weer op en de zon kwam door op het ogen blik dat na de opening massale para chutesprongen werden gedemon streerd. De verslaggever van radio-Moskou maakte melding van een „vreemd soortig straatvliegtuig zonder vleu gels, dat een driehoeksvorm heeft", een nieuw, zilverkleurig transport vliegtuig met vier motoren en een „soort vliegende vleugel met de ken tekens van de Sowjet-liuchtvaartmaat- schappij' Aeroflot". Aan de parade namen ook hef- schroefvliegtuigen deel. Er vloog een formatie helicopters van het leger, be laden met volledig uitgeruste een heden over, terjwijl hefschr oef vlieg tuigen vrijwel stil boven het vliegveld in de lucht stonden. Deze „vliegen de wagons" zijn, met een .vervoers capaciteit van vier ton, de grootste ter wereld, zo verklaarde de commentator van radio-Moskou. De hefschroef- vliegtuigen kunnen in zeer ongunstig klimaat gebruikt worden; zij zijn o.a. zeer waardevol gebleken bij de in richting van de Sowjet-Zuidpoolbasis Mirny. Tegen de verwachting waren er geen nieuwe bommenwerpers in de Over een week naar huis De behandelende geneesheren heb ben president Eisenhower meegedeeld dat hij over ongeveer een week het ziekenhuis zal mogen verlaten, als zijn herstel zo gunstig als tot dusver blijft verlopen. De wondhechtingen zijn zondag verwijderd. Er zijn nu twee weken verlopen, sinds de president een spoedoperatie onderging. Als de patient uit het ziekenhuis wordt ontslagen, zal hij voor verder herstel ongeveer een maand naar bui ten gaan. Verwacht wordt, dat de president voor de opening van de republikeinse partij conventie op 20 augustus voor de televisie zal verschijnen om het Amerikaanse volk te vertellen, of hij de kandidatuur voor het president schap, die hij op 29 februari aan vaardde, zal handhaven. Functionaris sen van het Witte Huis en de voor zitter van de republikeinse partij, parade. Dit was mogelijk een gevolg van het slechte weer. Wel werden drie bekende typen 'bommenwerpers getoond. De show omvatte voorts nog acrobatische toeren door sportvlieg-1 tuigen, waarvan sommige door vrou-jvoor hun westelijke gasten be&oeken wen bestuurd werden, en een landing aan vliegtuigfabrieken, vliegvelden van troepen met veertig hefschroef- en aan Stalingrad en Leningrad heb- vliegtuigen. ben georganiseerd. Buitenlandse belangstelling. Op de eretribune zaten partijsecre taris Kroestsjef, premier Boelganin en andere regeringsleiders. Er waren voorts militaire autoriteiten uit En geland, Frankrijk, Amerika, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Egypte, Sy rië, India, Birma, Communistisch- China en de Oosteuropese landen. De Britse onderstaichef van de luchtmacht, sir Ronald Ivelaw-Chap- man, verklaarde „zeer onder de in druk" te zijn van het vertoonde. Britse functionarissen in zijn gevolg vergeleken de nieuwe driehoekige straaljager van de Russen met de Britse „Fairey Delta", die op 't ogen blik het wereld-snelheidsrecord bezit. Generaal Nathan Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, ver klaarde na de parade, dat hij zijn reis „de moeite waard" acht. Men meent te weten, dat de Russen OOK GIJ, NENNI Volgens het te Rome verschijnen de onafhankelijke dagblad „Momento Italië, maar dan alleen met de in stemming van de meerderheid van het vok. De ontspanning tussen Oost en Sera-'heeftPalmiroTogliatti de tekst ^*1 S g*» zijn geruchtmakende verklaring j onl een eIgen PolItlek te voe" tegenover het tijdschrift „Nuovi Ar- gomenti" eerst ter goedkeuring aan de leiders van het Kremlin voor gelegd. Zoals bekend stelde de Italiaanse communistische leider in zijn ver klaring, dat de huidige Sowjet-Ieiders een nadere verklaring voor hun aan vallen op Stalin schuldig zijn, met name over de vraag, hoe de met het Leninisme strijdige, gang van zaken in de Sowjet-Unie zolang kon voort duren Naar „Momento Sera" meldt, wordt de opvatting, dat Togliatti eerst het „imprimatur" van de Sowjet-leiders heeft gevraagd bevestigd in het orgaan voor de militante leden van de Itali aanse communistische partij. Ook kritiek van Nenni. De leider van de linkse socialisti sche partij in Italië, Pietro Nenni, heeft in een artikel in het orgaan van zijn partij eveneens heftige kritiek op de Russische partij-secretaris Kroestsjef geoefend. Nenni, winnaar van de Stalinprijs voor de vrede en de enige vooraan staande socialist in West-Europa, die in de koude oorlog de zijde van de communisten koos, zei dat zijn partij zal streven naar een socialistisch Tito in Roemenië Maarschalk Titö is zaterdagmiddag, na zijn bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie, in Roemenië aan gekomen. Op het grensstation Jassy werd de Zuidslavische president a.m. begroet door de Roemeense vice-premier Pe ter Berila. Voor maandag en dinsdag staan besprekingen tussen de Zuidslavische delegatie en leden van de Roemeense regering op het programma. Het Leonard Hall, vertrouwen er op, dat I overleg zal te Boekarest worden ge- zulks het geval zal zijn. houden. Van de crisis van Muenchen in 1938 af tot de jongste vermindering van de spanning was onze keuze tot op zekere hoogte gedwongen, aldus Nenni. Hij is van oordeel dat de andere Sow jet-leiders niet vrij te pleiten zijn van medeverantwoordelijkheid voor de misdaden van Stalin. De Westduitse ambassadeur Moskou, Haas, heeft verklaard, dat Russische politie de Duitse ambassade is binnengedrongen en daar twee per sonen heeft gearresteerd. De ambas sadeur heeft tegen het optreden van de politie persoonlijk geprotesteerd bij de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Semionof. De twee gearresteerden waren op de ambassade gekomen met de ver klaring, dat zij Duitse onderdanen waren. Zij verzochten, naar West- Duitsland gerepatrieerd te worden. De Westduitse ambassade in Moskou behandelt 20 tot 40 van dergelijke verzoeken per dag. Het gebouw van de ambassade is nog niet door Haas betrokken. Het wordt nog ingericht. Intussen woont hij in het hotel Natio nal. In het ambassadegebouw bevon den zich enkel twee chauffeurs van de ambassade. Het gebouw wordt be waakt door twee Russische politie agenten, die bij de 'ingang staan, Toen de twee later gearresteerde per sonen het gebouw binnen gingen, gin gen twee andere politiemannen hen achterna. De gearresteerden riepen: „Wij zijn Duitsers. Helpt ons". De Russische politie verklaarde, dat de twee personen Russische burgers wa ren en geen recht hadden de.anlbas-' sade te betreden. De namen der gear resteerden zijn onbekend. De Kabinetsformatie Vanavond gezamenlijk overleg Tegen hedenavond heeft de kabi netsformateur, dr. W. Drees, de frac tieleiders der vijf grotere partijen uit genodigd tot een nadere bespreking, v/elke tot basis heeft de door de frac ties ingezonden schriftelijke verkla ringen. Algemeen wordt aan de pogingen van de formateur tot het samenstel len van een kabinet op zeer brede ba sis weinig succes toegedacht. Het voornaamste struikelblok is het huur beleid. De verhoging van de defensie-kos ten is men als struikelblok ontlopen door voor één jaar slechts een geringe stijging toe te staan. Van socialisti sche zijde werd daarbij de mogelijk heid geopperd, aanmerkelijk te bezui nigen op de uitgaven door inkrim ping van de vloot. De bespreking van hedenavond zal niet worden bijgewoond door prof. Oud, die op een congres in Stockholm aanwezig moest zijn zijn plaatsvervan ger is dr. Korthals. H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Irene en Margriet hebben zondag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam vanuit de koninklijke loge de verrichtingen van de deelnemers aan de Olympische Dag 1956 gadegeslagen. Op de foto v.l.n.r.: dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het N.O.C., H.M. de Koningin, H.K.H. prinses Margriet, H.K.H. prinses Irene, en Z.K.H. prins Bernhard. Op de tweede rij geheel links mr. Am» J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. In een stoffige Parijse veilingzaal .verdrongen de mensen elkaar vrijdag ;jl. voor de diamanten, parels en an dere sieraden, die de Franse revuester Mistinguett gedurende haar 60-jarige carrière bijeengebracht. De gehele col .lectie bracht ƒ226.760 op. Vrouwen van middelbare leeftijd, gekleed in de laatste Parijse creaties, vochten openlijk om de catalogussen, .waarin de meer dan 70 stukken tel lende collectie was weergegeven. De opbrengst van de veiling gaat ;naar de Braziliaanse arts da Lima iSilva, de enige zoon van de revuester, .die op 86-jarige leeftijd aan de gevol gen van een beroerte overleed. Vliegramp in Afrika Een vliegtuig van het type „Argo naut" van de Britse luchtvaartmaat schappij BOAC is zondag kort na het vertrek uit Kano in Noord Nigeria verongelukt. Het toestel had 38 passagiers en 7 bemanningsleden aan boord. Der tien passagiers overleefden de ramp, terwijl vijf leden der bemanning het er eveneens levend van afbrachten. Uit later ontvangen berichten blijkt, dat het toestel bij het opstijgen aan het einde van de landingsbaan een boom raakte en vervolgens in brand vloog. Een woordvoerder van de BOAC te Londen zei, dat er onder de passa giers 17 mannen, 12 vrouwen, 6 kin deren en 3 babies waren. Bij de 13 overlevenden bevinden zich enkele kinderen. Volgens een voorlopige lijst var overlevenden is een der overleven den een Nederlander, de heer Van Veen van de Holland-Westafrika-lijn. Het toestel was op weg van Kano naar Londen via Tripolis. Te Santa Catalina bij Madrid zijn zaterdagavond bij een botsing van twee treinen tien mensen om het leven gekomen. Er zijn meer dan 75 gewonden. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. De meeste slachtoffers zaten in de laatste wagon van de trein die op weg was naar zuid-Spanje. De locomo tief van de tweede trein verpletterde deze wagon bij de botsing. Ook in Dortmund 2 doden. Ook op het hoofdstation van Dort mund heeft zich een botsing voor gedaan tussen twee treinen, waarbij twee personen werden gedood; 140 personen werden gewond Men neemt aan, dat het seinhuis een der treinen op het verkeerde spoor heeft geleid. Te Bochum, in West-Duitsland, is het afgelopen weekeinde een nieuwe Westduitse liberale partij, de „Vrije Volkspartij" (F.V.P.) gesticht, die zegt de „enige liberale partij" in West- Duitsland te zijn en die het beleid van bondskanselier Adenauer steunt. De „Vrije Volkspartij" komt voort uit de „Vrije Democratische partij", de oude Westduitse liberale partij, die in februari j.l. uit Adenauers rege ringscoalitie trad. Deze partij telde toen 46 Bondsdag leden. Twaalf hiervan en vier partijleden, die als ministers deel uit maakten van Adenauers kabinet waren het niet eens met de breuk en besloten de regering-Adenauer te blijven steunen. Het is deze minder heid, die thans de „Vrije Volkspartij" heeft gesticht. NASSER president Zaterdag hebben de Egyptenaren door middel van vrije verkiezingen luitenant-kolonel Gamel abdel Nasser tot president van Egypte gekozen. De keuze werd het volk nogal ge- makelijk gemaakt, daar Nasser de enige kandidaat was. Meer dan negentig procent van de Egyptische kiesgerechtigden man nen zowel als vrouwen heeft zijn stem op hem uitgelbraaht. Voor mannen gold stemplicht, •maar vrouwen, die voor het eerst van hun leven het stemrecht mochten ^uitoefenen, behoefden niet naar de stemlokalen te gaan. In "oktober zullen er opnieuw ver kiezingen worden gehouden, en wel •voor een parlement. 'beklaagde, mr. Herman Bonman, hem had gezegd, dat hij in Nederland gear resteerd zou worden, indien hij tegen de beklaagde getuigde. Schmidt zei heden: „De herroepin gen van deze schurk bewijzen, dat hij meineed heeft gepleegd". De verde digster, mevrouw Bonman, legde een brief over, die Baden in 1954 aan het Nederlandse Hoge Commissariaat had gezonden en waarin hij schreef, dat hij door de politie was afgeranseld. Mevrouw Bonman onthulde, dat Ba den na zijn eerste herroeping in af zondering was gehouden. „BLACKIE'S" STRAFTIJD WERD VERDRIEVOUDIGD. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft succes ge had met het hoger beroep, dat hij aantekende tegen de uitspraak van de rechtbank, die enige tijd geleden een 54-jarige Surinaamse koopman uit Amsterdam zes maanden gevan genisstraf met aftrek oplegde. De officier had twee jaar geëist; thans heeft het gerechtshof te Am- Sterdam „Blackie" een jaar en vier maanden met aftrek opgelegd. Deze verdachte werd schuldig be vonden aan de handel in verdoven de middelen. Hij wordt als een der hoofdfiguren beschouwd van het uit gebreide proces over marihuana-siga- retten. Baden trekt zijn verklaring weer in Gedurende de zitting van de zaak Schmidt, die heden voor het landge- recht te Djakarta is gehouden, heeft getuige Baden aan rechter Rochjani medegedeeld, dat hij had gelogen, toen hij voor de rechter zijn verkla ringen, die hij eerder voor de politie had afgelegd, introk. Zoals bekend heeft Baden enige maanden geleden zijn verklaringen, die hij voor die politie had afgelegd en die bezwarend waren voor beklaag de, ingetrokken. Hij zei toen, dat hij voor de politie valse verklaringen had afgelegd, uit vrees voor mishandeling. Vandaag zei Baden, dat hij de poli tie de waarheid had verteld, toen hij bekende, dat hij lid was geweest van een Nederlandse illegale organisatie en dat hij beklaagde Schmidt op de hellingen van de Tangkumanprahu bij Bandung had gezien, toen leden van deze organisatie pakketen verza melden, die waarschijnlijk door on bekende vliegtuigen waren afgewor pen. Voorts zei Baden heden, dat hij de waarheid had verteld, toen hij voor de politie verklaarde, dat hij Jung- schlaeger op een onderneming nabij Bogor had gezien, maar hij had ge logen tegenover de politie over de andere Nederlanders, die hij geduren de zijn ondervraging had genoemd, aldus verklaarde Baden vandaag. De ze Nederlanders waren niet schuldig aan ondergrondse activiteiten. Hij had zijn verklaring voor de politie inge trokken uit vrees, dat hij door die Nederlanders zou worden gedood en omdat de vroegere verdediger van Benoemingen Bisdom Rotterdam Z. H. Exe. de bisschop van Rotter dam heeft in overleg met mgr. J. P. Hiuiibers, bisschop van Haarlem, be noemd tot promotor iustitiae van het bisdom Rotterdam de hoogeerw. heer mgr. H. J. van Deursen, president van het theologicum te Warmond. Mgr. van Deursen blijft tegelijkertijd pro motor uistitiae van het bidom Haar lem. Z. H. Exc. de bisschop van Rotter dam heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer G. P. A. van Zuylen, die pastoor was te Lisse (St. Agatha). tot pastoor te Lisse is benoemd de zeereerw. heer G. F. Schneiders; tot pastoor te 's Gravenhage (H. Martha) de zeereerw. heer C. Ligt- hart. tot pastoor te Alkemade (O. L. Vr. Praesentatie) de zeereerw. heer F. A. Bernefeld; tot rector te Leiden van het St. Eli- sabethziekenhuis de zeereerw. heer B. J. Drost, die assistent was te Sche ven ing en; tot pastoor te Rotterdam (H. Hil- degardis) de zeereerw. heer A. A. de Bot; tot pastoor te Vlaardingen H. Wil- librordus) de zeereerw. heer L. J. A. Boomgaard; tot pastoor te Middelharnis de wel- eerw. heer C. A. Watervis, die kape laan was te Leiden (O. L. Vrouw He melvaart en H. Joseph); tot assistent te Rijswijk (H. Boni- fatius) de weleerw. heer W. A. Nico- laas, die kapelaan was te 's Graven hage (H. Gerardus Majella). De wel eerw. heer W. A. Nicolaas heeft tevens de opdracht ontvangen de oprichting van een nieuwe parochie te Rijswijk voor te bereiden. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Aanhoudend koud Gedurende het weekeinde hand haafde zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, terwijl de luchtdruk laag bleef boven Zuid-West-Rusland. In vrijwel geheel West- en Mid den-Europa staan dientengevolge overwegens noordelijke winden. Naar onze omgeving wordt daarbij nu een vochtiger, dan weer drogere lucht over de Noordzee aangevoerd, hetgeen de bewolking nu en dan doet toenemen en weer afnemen, dooh de perioden met opklaringen zijn daarbij tamelijk kort. Regen van betekenis is de laatste dagen niet gevallen, maar de regen kansen worden nu weer iets groter, naarmate enkele storingen, die langs Schotland naar Denemarken trekken, wat dichter bij ons land komen. De algemene luohtdrukverdeling is nog steeds niet gunstig voor een zo danige draaiing van de wind in onze omgeving, dat de luchtaanvoer niet meer over zee plaats vindt. Vooral overdag blijven de temperaturen dan ook onder normaal. De laatste 10 dagen was de maxi mumtemperatuur te De Bilt gemid deld ongeveer 5 graden beneden het gemiddelde over de laatste 100 jaar. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot J dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VERSPREIDE OPKLARINGEN, i Zwaar bewolkt met verspreide i opklaringen. Weinig of geen re- ,gen. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Dezelf- de of iets hogere middagtempe- raturen. 26 Juni zon op 4.23, onder 21.06; maan op 22.29, onder 7.45. Hoogwaterstanden 26 Juni v.m. 5.15; n.m. 5.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM regen 22 C. OLSO zwaar bewolkt 20 KOPENHAGEN nevel 22 ABERDEEN half bewolkt 18 LONDEN licht bewolkt 21 AMSTERDAM geheel bew. 16 LUXEMBURG regen 15 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO geheel bewolkt onbewolkt 20 onbewolkt 21 zwaar bewolkt 24 geheel bewolkt 14 regen 17 geheel be wolk 17 mist 16 half bewolkt 18 zwaar bewolkt 23 licht bewolkt 20 regen 17 geheel bewolkt 24 onbewolkt 24 Korreltje Den slag der grijzen, mag men voor ijzen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1