Enige bereden fanfare op het vasteland Moedervliegtuig met zes straaljagers aan boord Voor ZATERDAG 23 JUNI 1956 DE LEIDS17 COUP "T ZES IN ÉÉN: LAATSTE NIEUWS UIT DE VLIEGWERELD VIERDE BLAD - PAGINA 1 In de geheime wereld van ontwer- 6 straaljagers, de aan het vliegtuig pen en plannen zijn er zonder twijfel j zijn „gekleefd". Wanneer het „moeder vele, die opzien zouden verwekken, vliegtuig" nu gevaar dreigt kan het indien zij bekend werden gemaakt, j deze straaljagers, of een van hen, in De algemene veiligheid is echter de de lucht lanceren om het gevaar te doen keren. In hoeverre het vliegtuig de straaljagers weer aan boord kan nemen is niet bekend, maar de indruk is wel, dat dit mogelijk moet zijn daar anders het gehele ontwerp sterk aan strategische waarde zou inboeten. Het ontwerp bezit de mogelijk heden om het probleem van de lange afstandsvluchten voor straaljagers, ter bescherming van grote vliegtui gen, op te lossen. Volgens de ontwerper kan het toe stel naast zijn defensietaak ook mo gelijkheden bieden aan de burger luchtvaart, daar het dienst kan doen als „vliegende locomotief". reden, dat men sporadisch iets over nieuwe ongedachte mogelijkheden verneemt en dan nog met een mini mum aan feiten. Zo werden er b.v. onlangs enige sumiere gegevens be kend gemaakt over het ontwerp van een .vliegende duikboot". Gegevens die zonder twijfel voorlopig de laatste waren, die bekend werden gemaakt. Thans komen er weer enkele be richten los over een nieuw „geheim". Niemand meer of minder dan de be kende fabrieken van Northrop in Californië houden zich bezig met een ontwerp voor een reusachtig „moe der-vliegtuig" dat 6 andere vliegtui gen in de lucht mee kan voeren. De naam van Northrop doet bij ons de gedachte wekken, dat het ontwerp daar wel in zeer goede handen moet zijn, want de fabriek is de bouwer van de zo befaamde „vliegende vleu gel" met acht motoren. De ontwerper van 't „moeder-vliegtuig" is L. Ohlin- ger, die zegt, dat het toestel een bij zonder groot vliegbereik zal bezitten, waarbij ev. gedacht kan worden aan een voortbeweging door middel van atoomkracht. Het toestel is ontwor pen als een zware bommenwerper, die zijn eigen verdediging met zich door de lucht voert in de vorm van FIETSER ONDER AUTOBUS. Gisterochtend om circa zeven uur bemerkte de chauffeur van een vrij wel geheel bezette autobus van de NACO, die onderweg was van Haar lem naar Alkmaar, toen hij op de rijksweg bij Santpoort, reed, dat er iets met de autobus gebeurde. De j chauffeur bracht de bus tot stilstand j en ontdekte dat een wielrijder door de autobus moest zijn oven-eden. Deze fietser,'de achttien jarige H. J. J. uit Beverwijk was aan de gevolgen over leden. Noch de chauffeur, noch de passagiers hebben gezien dat de jon gen onder de bus is terechtgekomen. fT f™"» Getuige gezocht. De commissaris van politie te Vel- sen, verzoekt, met betrekking tot dit ongeval, de bestuurder van een zwarte bromfiets, die op genoemd uur, komende van de rijksweg richting Velsen, op de Hoofdstraat te Velsen reed, richting Santpoort Dorp, zich voor het geven van inlichtingen te melden bij de politie te Velsen, tel. 0 25506444). Het signalement van de bromfietsbestuurder 'uidt als volgt oud 30 a40 jaar, droeg donkere regen jas en alpino. DODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een onbewaakte overweg te Vmgbt is gisteravond omstreeks 'half- negen een 73-jarige man uit die plaats, door een trein gegrepen en ge dood. (Advertentie) Met enkele woorden heb ben we in het artikel over de jongeren-manifestatie in Den Bosch gewag ge maakt van het feit. dat Nijnsel-St. Oedenrode de enige bereden fanfare van het vaste land van Europa heeft. Reeds voor de oorlog koesterde men plannen in die richting, maar het duurde tot na het strekken van de wapenen, eer men met succes de koppen bij elkaar stak. Het begin stond in het téken van lenen. Instru menten waren er niet, maar de meeste belangstel lenden waren lid van een dorpsfanfare en mochten de instrumenten voor het rijdende experiment ge bruiken. Pastoor Willentoórg z.g. uit Zijtaart werd de eerste dirigent en al spoedig na zijn aanstelling kon hij starten met de „stoelenre- petities" in het parochie huis van Nijnsel. Maar toen kwam d.e moei lijke dag. Er moest te paard gere peteerd worden. Een berg moeilijkheden doemde op! Hoe moest men de pau ken op een paardenrug be vestigen? En hoe de grote trom? En hoe" moesten de paarden gereden en be stuurd worden als de man nen hun twee handen no dig hadden voor het be spelen van hun instru ment? Oplossingen werden ge vonden in het laten maken van grote beugels, die op een zwaar cavaleriezadel worden vastgeschroefd; als hulpteugel liep er een ex tra paar van de trens naar de stijgbeugels, zodat de ruiter zijn paard nog een beetje bij zich kon houden. hun toeren en deden alle mogelijke moeite om van de plaats der geluiden vandaan te komen. Heel veel handen en rus tige stemmen waren er no dig, om de paarden tot be daren te brengen. Toen de paniek onderdrukt was, werd de repetitie voortge zet en naarmate de avond vorderde, werden de die ren rustiger. Tenslotte schenen de paarden zich neergelegd te hebben bij de schone klanken van het koper. Met moeite werd 'n paniek stemming onder de paarden overwonnen De eerste repetitie werd een spannende bezigheid. Er was een groot stuk hei voor uitgezocht, waar de nodige hulptroepen aan wezig waren om in te grij pen als er iets mis dreigde te gaan. En zij waren er niet voor niets! Toen de pauken en de grote trom inzetten, r-a' - ten enkele viervoeters o Sindsdien heeft dit unie ke corps niets dan succes sen geboekt. Het heeft thans de volgende bezet ting. Voorop de stan daarddrager, gevolgd door zes bezuinblazers, dan de oauikennist, die alleen reeds een naam heeft verworven door de spectapulaire wij ze, waarop hij zijn num- - -rzo-ft, en tenslotte naast hem twee amazones voor de dieptrommen en achter hem 4 kleine trom men, de grote trom, de bekkenslager, tuba. piston, bugle, trombone, alto, bari ton en basblazers. De grote rust, waarmede de paarden zich bewegen, wekt de indruk, dat alles bijeen een zeer eenvoudige zaak is. Niets is echter minder waar. Steeds op nieuw moeten de inlandse warmbloeden van het Gro ningse en Gelderse type op hun taak worden afger richt en vooral wanneer er paarden vervangen moeten worden, is er weer een avond van paniekbe- strijding nodig. Daarbij hebben alle paar den nog him eigen smaak op het gebied van muziek. De een krijgt het op zijn zenuwen, wanneer 'hij te dicht bij de grote trom loopt, de ander kan de pau ken niet verdragen. Het is een kwestie van uitbalan ceren. Slechts één paard behoeft onrustig te wor den, om het hele stafpres- tige naar de maan te hel pen. In „De Vliert" te Den Bosch zal dit schitterend geüniformeerde corps voor een fleurige bijdrage van de feestelijkhed< Waarom vjorden de plantenbladeren geel? F EN HUISVROUW moet leren om kinderen op te voeden, maar het opvoeden van plan ten moet zij eveneens leren. De grondbeginselen moet zij kennen, hetzij door eigen studie, hetzij door voorlichting. Levende wezens, zoals planten en dieren hebben voor hun bestaan voortdurend voedsel no dig, daar zij ook bij voortduring stoffen uit hun lichaam verlie zen. In het leven van een plant zijn tijdperken, waarin maar heel weinig stof verloren gaat (bv. bij een boom in de winter maanden) maar in die tijd merkt men van de levensverschijnselen ook niet veel. Wanner het leven zich uit, verliest de plant stof en is dus nieuwe aanvoer noodzake lijk. De aanvoer en het verwer ken van deze nieuwe stof noemt men in het algemeen „voeding". Planten nemen gewoonlijk slechts op twee wijzen voedsel tot zich, nl. uit de grond door middel van de wortels, en uit de lucht hoofdzakelijk door middel van bladeren. Water en koolzuur. Voedingsstoffen, door deze twee verschillende organen opge- nomen, zijn niet dezelfde. Uit de grond worden slechts vloeistof fen en daarin vaste stoffen opge. nomen. Van de vloeistoffen is verreweg het grootste deel wa ter. Uit de lucht neemt de plant slechts koolzuur tot zich. Dit gas vormige voedsel is een bestand deel van de atmosfeer, dat daar in in zeer geringe hoeveelheden voorkomt, maar door de grote uitgestrektheid van de damp_ kring voor de plantenwereld toereikend is. Dat deze voorraad op de duur niet opraakt, komt doordat op andere wijzen dat be standdeel telkens weer in de atmosfeer wordt gebracht. Deze koolzuur is hetzelfde gas, dat b.v. in spuitwater en bier aanwezig De chlorophyl. De talloze uiterst fijne openin. gen, die in de buitenste laag van de bladeren aanwezig zijn, ver oorloven de lucht en dus ook het koolzuur in het binnenste van de bladeren door te dringen. Hier verenigt zich het koolzuur met het water van de plant tot een stof, nl. het „zetmeel". Uit dit zetmeel worden later vele andere stoffen van het planten- lichaam gevormd. Genoemde vaste stof kan ech ter niet anders uit koolzuur en water ontstaan, dan in planten delen, waarin groene kleurstof (chlorophyl) voorkomt. Vandaar dat de bladeren in dit opzicht de voornaamste voedingsorganen voor de plant zijn. Hieruit volgt dus, dat een plant, die op de een of andere wijze telkens weer van haar bladeren wordt beroofd, tenslotte sterft, daar zij een ze kere soort noodzakelijk voedsel moet ontberen. Bovendien merkt men aan zulk een plant het verschijnsel op, dat de bladeren de groene kleur ver liezen en geel worden. Door deze uiteenzetting zal *t u duidelijk zijn, waarom zovele plantenliefhebbers te kampen hebben met geel worden der bla. deren. Als u bv. eens kijkt naar het inwendige van kropsla bv. zal het u duidelijk zijn, dat door het ontbreken van licht dit in- Uit de keuken geklapt Slakropjes met gehakt. 1 y, kg stoofsla (kroppen) 300 gr. gehakt aangemengd op beken de wijze, zout, paneermeel, vet van jus of boter. Sla schoonspoelen en in hele kropjes gaarkoken, daarna laten uitlekken. Van het gehakt klei ne balletjes maken, deze bruin- braden en hiermede de slakrop jes vullen en overdoen in een vuurvaste schoteL Nu bestrooien met paneermeel, wat vet van jus erop gieten of enige stukken bo ter erop leggen. Gedurende 15 a 20 min. in een warme oven la ten stoven. Kaascroquetten. 2 dl. melk, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, 50 gr. geraspte oude kaas, 75 gr. blokjes oude kaas, peper, zout, peterselie, 1 ei, paneermeel, frituurvet. Van de boter, bloem en melk een dikke saus maken. Van het vuur nemen en de geraspte en dobbelsteentjes kaas erdoor roe ren. Zonodig op smaak afmaken met peper, zout, aroma. Fijnge hakte peterselie toevoegen. De massa op een natgemaakt bord uitstrijken en koud laten wor den. Daarna hiervan croquetten vormen, Deze door paneermeel rollen, bijvormen, door losge klopt ei halen en tenslotte weer door paneermeel rollen, bijvor men, door losgeklopt ei halen en wendige geel wordt, iets dat wij bij kropsla echter wel op prijs stellen, doch bij andere planten nu weer niet. Licht is dus nood zakelijk voor het in stand komen van de chlorophyl. Een plant eist dus voor haar voeding uit de lucht, behalve de aanwezigheid van 't voedsel zelf: a) licht, omdat het de groene kleur helpt bevorderen; b) het licht nogmaals omdat, de groene kleurstof alleen niet kan werken en c) de groene chlorophyl zelf. De waterpomp. Wij schreven reeds, dat de plant uit de grond alleen vloei stoffen neemt. Elke plant heeft z.g.n. wortelharen, deze leggen zich zeer dicht tegen de kleine aarddeeltjes aan en vinden daar door gelegenheid het in de grond aanwezige water met de daarin opgeloste stoffen op te zuigen. Die vloeistof wordt zelfs met enige kracht in de plant opgedre ven. De plant gebruikt deze vloeistof weer om er andere voor haar zelve noodzakelijke stoffen uit te maken en het wa ter wordt ten dele gebruikt voor de vereniging met het koolzuur zoals boven werd omschreven. Van belang is voorts te weten, dat als men enige jaren achter een dezelfde plantensoort op het zelfde stuk grond verbouwt,, ook steeds dezelfde stoffen uit de aarde in de planten worden op genomen, waardoor het land uit geput raakt. Doelmatige bemes ting kan e.e.a. weer herstellen, doch u ziet na lezing van het bovenstaande wel in, dat ver nieuwing van aarde af en toe zeer noodzakelijk is. Moderne combinatie voor koele dagen 0 T\EUX-PIéCES zijn in ons land zeer geliefd en dit behoeft geen verondering te wekken, aangezien deze combinaties vele de mogelijkheid er luchtig bij te ze tevens zo geschikt zijn voor ons helaas zo wisselligê klimaat, waarbij men genoodzaakt is op alles voorbereid te zijn. De deux-pièces schenken ons de mogelijkheid er luchtig b. te lopen, wanneer we het jasje uit doen en ons slechts in rok met bloese vertonen, terwijl ze ons tevens in de gelegenheid stellen door middel van het jasje ons snel aan te passen wanneer de temperatuur daalt. Het is hierdoor begrijpelijk, dat de couturiers zich voor ons land speciaal op deub-pièces werpen en de magazijnen tonen ons dit jaar een werkelijk voor beeldige collectie op dit gebied. Ongetwijfeld kan ieder daar iets naar haar gading vinden. Dat men ook het vlotte moder ne niet schuwt, blijkt uit de com binatie op onze illustratie. In het Carlton Hotel te Amsterdam ont moetten wij bij de vleugel deze jongedame in deux-pièces van geel-zwarte tweed met een heer lijk wijd jasje, waarvan het ac cent wordt vergroot door de wijdopen kraag, waarin een sjaal gedragen kan worden, het geen een modieus effect geeft. Natuurlijk doet een aardige bloe se het ook heel goed. Let op de snit van het moder ne jasje, dat aan de onderzijde omhoog loopt, en op de diago- naalsgewijs geplaatste insteek- zak. Een rok van eenvoudig doch correct model completeert het geheel. Een heerlijke dracht op koele dagen! tenslotte weer door paneermeel wentelen. De croquetten in heet frituurvet goudbruin bakken. Visschotel. iy pond wortelen, 114 kg aardappelen, 400 gr. schoonge maakte gekookte vis, melk, bo ter, zout (paneërmeel). Saus: 3 dl melk, 30 gr. bloem, boter, zout. Wortelen wassen, koken. De aardappelen koken, stampen en met melk en een stukje boter een luchtige purée maken. De aardappelpurée, stukjes vis en wortelen laag om laag overdoen in een vuurvaste schaal. Saus maken door hiervoor de melk te binden met aangemengde bloem. Boter, peterselie en zout erdoor roeren. Met deze saus de scho tel geheel bedekken, eventueel bestrooien met wat paneermeel om in de oven nog even een bruin korstje te geven. Kurk in een fles? Een kurk kan men uit een fles verwijde ren, door ammoniak in de fles te gieten. De kurk lost in enkele dagen op. Koek brandt niet aan tijdens het bakken, als men de boden van de bakoven met wat zout be strooit. Heeft u slakken op bonen? In de handel is z.g. slakkendood verkrijgbaar. U kunt het echter ook proberen met ongebluste kalk, patenthalie en kopersul faat 10 :1, dat u om de aantas tingsplaats moet leggen. Tentzeil waterdicht maken, kan geschieden met een oplos sing van loodacetaat en aluin, van elk 125 gr. in 3 a 5 liter lauw water. Het tentzeil moet u 24 uur in het mengsel laten staan. Daarna laat u het in de lucht drogen. In geen geval het zeil uitwringen. Planten hebben lucht nodig. Ook planten 2ijn levende wezens en hebben geregeld lucht nodig. Daarom moeten we 's morgens als het benauwd is in de kamer, of als er veel rook hangt even 'n raam openzetten. Echter niet zo. dat de planten op de tocht staan, want daar kunnen ze niet tegen. Ook kunnen daardoor gemakke lijk luizen op de planten komen. Clivia's in cle zomer. Cli via's moeten in de zomer vol doende water en eenmaal in de week vloeimest hebben. De bla deren regelmatig afsponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Grote potten zijn niet goed. Inktvlekken in een lederen tas. Deze laten zich dikwijls goed verwijderen door uitwas sen met zeep. De voeding van kippen. De beste voeding voor een legkip is als volgt: 's morgens ochtend- voer 1 volle lepel per kip, 's mid dags wat groenvoer (sla en paar- desla) en 's avonds wat hard voer (mais, gort e.d.) len zorgen.'ÖIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOUOIIOIIOMOIIOIIOIIOMO OIIOIIOIIOIIOIIOIIC

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12