De PRIJSVRAAG De Zijl hield een koud waterpolotoernooi MILAN ARRIVEERDE TE AMSTERDAM V^agtmans van Dongen en Thijs Róks uit de strijd Thomsen verdrong Van Duyi van de kap Gordon Pirie evenaart wereldrecord op 3000 m* ZATERDAG 23 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 met cLe. teni de. Caan uit De abonné's van de Leidse Cou rant, die in de onmiddellijke omge ving: van deze kerk wonen, zullen geen hoofdbrekens hebben om de juiste plaats te raden. Maar ook in een wijde kring rond Leiden zal dit typische hoekje in een van de schone gemeenten van deze streek bekend voorkomen. U heeft alle gelijke kansen. U be hoeft slechts de naam op te geven van de plaats, waarin deze kerk gevestigd is. De vorige week De foto, die zo duidelijk de schoonheid van Warmond deed uit komen toonde een gezicht op de „oude toren" te Warmond, naast het seminarie tc Warmond. De prijs werd na loting toegekend Hetty van Noort, Loosterweg 16, Lisse. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „Met de lens de laan uit". De foto stelt voor: De inzendingen wordèn ingewacht tot en met donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waarde bon van 5.verloot. DVZ WERD WINNAAR Het nationaal waterpolotoernooi, gis teravond door de zwem- en polovereni ging „De Zijl" in haar zwembad georga niseerd bracht nog steeds guur weer, een temperatuur van 15 graden en vanzelf sprekend matige belangstelling. Waren de wedstrijden aanvankelijk bedoeld als halve competitie, doordat DWR een half uur te laat kwam, werd in onderling overleg besloten tot het spelen van een winnaars- en verliezersronde, waarin DVZ als snelste ploeg verdiend overwin naar werd. Jammer voor „De Zijl" die in 1952 (1953 en 1954 werd niet ver speeld) tweemaal achtereen overwinnaar werd en nu voor de derde -maal de Gal- vano-wisselbeker voor een jaar naar DVZ zag gaan. DVZ—De Zijl 44 Met iets mëer geluk was De Zijl wellicht winnaar ge worden en had de Galvano beker in haar bezit gekomen. Direct na het uitzwem- men was hét eerste schot van de avond door Koos Prevoo. De rust kwam met 23, maar jammer was het. dat de thuis club in de tweede helft vele malen gro ve verdedigingsfouten maakte waardoor DVZ op 4—3 kwam te staan. Wel bracht Den Hartog de stand op 44, maar bij Met de Parijse trein is het elftal van ..Milan" gisteravond te Amsterdam aan gekomen, waar de ploeg verwelkomd werd door de secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt. De eerste, die de heer Brunt op het Centraal Station de hand drukte was de Zweed Nils Liedholm, de 34-jarige aanvoerder van „Milan", die in het Engels onmiddellijk vroeg hoe het met Faas Wilkes (tegen wie hij vele ma len is uitgekopien, toen onze landgenoot voor de Milanese club „Internazionale" uitkwam) was en metAbe Lenstra. En speelt Van der Hart met het Neder lands elftal mee? was zijn volgende vraag. En toen hij op deze vraag een be vestigend antwoord kreeg knikte Lied holm nadenkend, alsof hij wilde zeggen: dan krijgt „Milan" het op de Olympische Dag zwaar. Want hij heeft Yan der Hart OLYMPISCHE SPELEN Een jury, bestaande uit J. Bruyn, Hildo Krop, prof. J. Wiegers, jhr W. J. H. B. Sand- berg, drs W. van Zijll en drs H. J. Jonker heeft de kunstprijs voor de sport, een ber drag van /?000.be schikbaar gesteld door het Prins Bernard Fonds, toegekend aan prof. V. P. S. Es- ser voor zijn beeldhouwwerk „Honkbal speler" in zwarte was. Eervolle vermel dingen kregen het schilderij „Stalen ros", de ets „Sneekweek", de gouache „De Sprong" en de gipsfiguur „Lotte". SELECTIE VAN ZESDAGENRIJDERS Na de trainingsrit, die maandag door de KNMV in de omgeving van Leersum werd gehouden, heeft de Centrale Sport- commissie een voorlopige keuze gedaan van de rijders, waaruit de officiële Vaas teams gekozen zullen worden, die ons land zullen vertegenwoordigen in de in ternationale motorzesdaagse, te houden van 17 tot en met 22 september a.s. in Duitsland, met Garmisch-Partenkirchen als centraal punt. Van de ruim dertig rijders, die in Leersum rij- en reparatie proeven aflegden, werden er elf gekozen, die op zondag 15 juli mogen starten in een zware betrouwbaarheids-wedstrijd van ruim 300 km. lengte, welke op Duits gebied wordt gereden. Van de resultaten, die de Hollandse rijders daar bereiken, zal het afhangen, wie deel zal uitmaken van de beide teams, die elk uit vier zul len bestaan, terwijl bovendien één man als algemeen reserve wordt aangewezen. De elf rijders zijn in alfabetische volg orde: Rudi Boom, Amsterdam; Martien den Haan, Strijen; André Hak, Den H^ag; Jan van den Hoek, Amsterdam; Ben Jansema. Hengelo; Piet van de Mis pel, Driebergen; Priem Rozenberg, Maastricht; Simon Schram, Amsterdam; Frits Selling, Amsterdam; Ton Witberg, en Theo Witberg, Monster. Bovendien zullen nog 17 rijders toe stemming krijgen om individueel aan de motorzesdaagse deel te nemen, namelijk Ton Bekker, Wass.enaar; Bob Bakker, Zandvoort; Gerrit Brouwer, Wilnis; Flip Haaker en Jaap Haaker, Badhoevedorp; Kees van Kalmthout, Hoofddorp; Jan Kruisinga. Gouda; Jan Markus, Amster dam; Dick Muller, Holten; Ben Olie, Waddinxveen; Willy van Ommeren, Am- by (L.); Rob Selling, Amsterdam; Henk Steman, Voorburg; Frans Vos, Dordrecht en Teun de Vos, Haarlemmermeer, als mede de zijspancombinatie Ben Emmel- kampG. v. Kasbergen te Bilthoven en Leo van de NollE. J. Uittenbogaard uit Rotterdam. het nemen van strafworpen toonde DVZ zich sterker. DWRSleutelstad 33 In deze wedstrijd hebben onze stadgenoten on verdiend verloren. Wel bracht DWR spoedig de stand op 10 maar nog voor rust zorgde Binnenkamp voor een gelijke stand 11. In de tweede helft ging het veel beter en met twee goede doelpun ten van W. v. Rooyen kwam Sleutelstad op 13. Juist in deze periode maakte Sl.stad in de achterhoede vele fouten, waarvan DWR een dankbaar gebruik maakte en bij het eindsignaal- was de stand 33. DWR was meester in het ne men van strafworpen. De ZfjlSl.stad-LWV-combinatie 40 Doordat enkele Sl.stad-speler vanwe ge het koude water verstek lieten gaan, kon de ploeg gelukkig op enkele Leidse Watervrienden rekenen, maar De Zijl was veel sterker. Voor de rust werd het door v. d. Kwaak, Prevoo en v. d. Wijn gaard reeds 30. In de tweede helft zorgde Joop Blansjaar voor een 40 eindstand. DVZ—DWR 3—0 DVZ, de snelste ploeg van dit toernooi, bracht na keurig samenspel en snel zwemmen de DWR- achterhoede steeds in grote moeilijkhe den en na vele fraaie combinaties kon DVZ bij de rust reeds een 30 voor sprong behalen. In de tweede helft gaf DVZ een tikje teveel show en kwamen er geen doel punten, maar zij won verdiend dit koude waterpolofestijn. zien spelen tegen Duitsland te Dussel- dorf, toen hij, Liedholm, te Milaan de ontmoeting volgde via detelevisie. Het spel van de Fortunaman had toen een enorme indruk op hem gemaakt. Zeven jaar reeds speelt Liedholm voor Milan. Hij is de enige overgebleven spe ler van het drietal GrenNordahlj Liedholm (Grenoli), het befaamde bin- i nentrio van „Milan", dat destijds „Mi- lan" onverslaanbaar heeft gemaakt. Gren is al lang terug in Zweden en Gunnar Nordahl is enkele dagen geleden naar j „Roma" verhuisd. Maar het Zweedse ele ment is versterkt door de jonge blonde voorhoedespeler Aronsson (Degenfors), die ook naar Amsterdam is gekomen en op de binnenplaats zal opereren. Arons son heeft tijdens de avondwedstrijd tegen Rouaan gespeeld (51 voor Milan, was de uitslag) en in die ontmoeting heeft Aronsson voortreffelijk gedebuteerd. Naar wij vernemen ltan „Valencia", de club. waarvoor Faas Wilkes de laatste jaren heeft gespeeld, geen transferbedrag vragen, indien Wilkes van plan is om voor een niet-Spaanse club uit te komen. De situatie is dus zo, dat mocht een ver eniging in Nederland met Wilkes een contract aangaan, geen bedrag aan Va lencia voor de overgang behoeft te wor den betaald. VERANDERINGEN BIJ NEC De leden van het bestuur van NEC zullen op de eerstvolgende jaarvergade ring hun mandaat ter beschikking stel len. waarna het bestuur opnieuw zal worden gekozen. De trainer van NEC, de oud-Ajaxspeler Van Delzen zal per 15 juli a.s. de Nijmeegse club verlaten en door de Duitse oefenmeester F. Schicks uit Krefeld worden vervangen. De keeper J. Jacobs uit Voorschoten, een oud-Nijmegenaar, zal waarschijnlijk in het elftal van NEC worden opgeno- WIELRENNEN Ronde van Zwitserland De Zwitser Fritz Schaer heeft de 7e etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen, van Bellinzona naar Chur (168 km.) voor Schellenberg, Plankaert, Rolf Graf, die de leiderstrui behield, en Hollenstein. Een twaalftal renners, bij wie onze landgenoten Wagtmans, Van Dongen en Thijs Roks, gaf op in deze rit, waarvan het eerste gedeelte, tot aan de San Bernardino pas, onder zeer ongun stige weersomstandigheden werd gere den. Het klassement van de etappe luidde: 1. Schaer 5.41.40; 2. Schellenberg 5.41.53; 3. Plankaert 5.42.11; 4. Rolf Graf z.t.; 5. Hollenstein z.t.; 6. Junkermann; 7. Ro binson; 8. Strehler; 9; Traxel; 10. Negro; 13. Van der Pluym; 14. Nolten. Het alg. klassement luidde na deze etappe: 1. Rolf Graf 40.51.54; 2. Schaer 40.56.53; 3. Plankaert 40.59.40; 4. Hollen stein 41.02.11; 5. Junkermann 41.04.11; 6. Rossello; 7. Strehler; 8. Nascimbene; 11. Nolten 41.17.22; 28. v. d. Pluym 41.56.56; 38. Maenen 42.32.58. Er zijn nog 40 .ren ners in de koers. Het klassement voor de bergprijs na de 7e etappe: 1. Plankaert 34V4 pnt.; 2. Hol lenstein 33pnt.; 3. Nolten 24J/£ pnt.; 4. Wagtmans 22 pnt.; 5. Graf 18 pnt.; 6. Reitz 12 pnt.; 7-10. Schaer, Bedwell, Fer- lenghi en Lampert 10 pnt. Swift-Combinatie De zesde rit van de avondcompetitie gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. J. v. Wetten, 2. J. v. d. Berg, 3. B. Rijkelijkhuizen; C-klasse: 1. J. Faas. 2. P. Hobo, 3. C. de Bruin; D- klasse: 1. B. Slingerland, 2. Th Boom, 3. N. Kooien. Morgen wordt de laatste rit van de voorjaarscompetitie gereden. Voor A- en B-klasse is de afstand 50 km., C-klasse 25 km en D-klasse 18 km. Start 9.30 uur aan De Zijl. Lenig en Snel Morgen rijden A- en B-klasse 70 km., C-klasse 35 km. en ju nioren 21 km. Pelotonsrit de zomer competitie. Th. Hoogkamer, P. Otto, J. v. Tongeren en R. Riethoven starten morgen voor een sintelbaan-wedstrijd té Amsterdam. Voor zijn vertrek naar Milaan, waar hij een aanval zal doen op Coppi's we reld-uurrecord (45.798 km.) heeft Jac ques Anquetil verklaard, dat hij dank zij een speciale voorbereiding in top vorm verkeert en dat hij, als de weers omstandigheden het toelaten, morgen bij het vallen van de avond een poging zal wagen. „Ik weet natuurlijk niet welke afstand ik zal halen", zei Anquetil, „en ik hoop alleen maar, dat ik een paar me ter meer zal afleggen dan Coppi". Daniël Dousset, de manager van An quetil, liet zich zeer optimistisch uit. Hij zei, dat het ;.'i schema voor Anquetil be rekend was op 46 kilometer, en dat naar zijn overtuiging de renner in zijn huidi ge vorm die afstand ook zou halen. Official DKW-Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobe drijf N.V., Rijksstraatweg 336-340 („Den Deyl"). Tel. 2545 (K 1751 WASSENAAR. Official DKW-dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKER's Automobielbedrijf. Hoofdstr, 133. Tel. K 2532-7427, SASSENHEIM. (Advertentie). De Kieler Woche Tijdens de wedstrijden van vrijdag heeft de Duitser Thomsen in de Draken- klasse onze landgenoot Van Duyl van de leiding verdrongen. Winnaar werd de Hamburger Ahler, met Thomsen als tweede en E. G. van de Stadt als derde. Van Duyl, die de vorige dag de Felca prijs had gewonnen, werd nu zevende, waardoor hij zoveel punten op Thom sen verloor, dat hij in het algemene klas sement met 1736 punten tweede staat achter de Duitser, die er 1826 heeft. Ver der werd S. de Wit in de race van vrij dag 13e en C. Groot 15e. Bij de Finnjollen werd de Brit Knight met „Sunbreezee" eerste. Van de Neder landers plaatste zich K. H. Warburg vierde, Sleeswijk zesde, en B. Marcus negentiende. J. Hofland en J. A. de Boer zijn niet gestart. In het algemeen klassement leidt de Deen Elvstroem, die gisteren derde werd met 1300 pnt. voor Warburg met 987 en De Jong 830 pnt. In de Star-klasse won de Fransman Debarge voor de Zweed Carlsson. De Italiaan Straulino kwam niet verder dan tot de negende plaats maar heeft in het algemeen klassement nog -een ruime voorsprong op de Zweed. AUTOMOBILISME Op het circuit van LinasMontlhery heeft de eerste experimentele auto van Renault, uitgerust met een turbine-mo tor. proefgereden. De wagen, die de „verschietende ster" wordt genoemd, heeft een lengte van 4,84 meter en is slechts 99 cm. breed. Deze eenpersoons wagen, gebouwd voor het bereiken van hoge snelheden, is geheel gestroomlijnd en de turbine-motor be vindt zich achterin. De „verschietende ster" werd bij de proefnemingen bestuurd door Jean He- bert, een van de werktuigkundigen var de fabriek, die het model heeft laten bouwen. Na drie ronden werd een middelde snelheid van 169,255 km. be reikt. Bij een tweede poging was de ron detijd slechts 48,2 sec., wat neerkomt op een gemiddelde van 189,5 km. en wat te vens inhoudt, dat op sommige punten de 200 km.-grens is overschreden. De toestand van de baan stond niet toe de snelheid nog verder op te voeren en de proefnemingen zullen eerst te Monza en later in Florida worden voortgezet. FARINA TE MONZA GEWOND De Italiaanse coureur Nino Farina heeft een ongeluk gehad terwijl hij in de Maserati van Stirling Moss trainde voor de 1000 kilometer race die morgen wordt gereden. De wagen vloog uit een bocht en sloeg om, waarbij Farina aan de schouder en aan het hoofd gewond werd. Farina was door Maserati gecontrac teerd voor de race van zondag en maakte gebruikt van de wagen van Moss voor training. Na afloop van een röntgenonderzoek is een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat, de toestand van Farina ernstig is, maar dat zijn leven geen ge vaar loopt. Hij heeft behalve zijn linker sleutelbeen waarschijnlijk ook enige rib ben gebroken. Hij mag niet vervoerd worden en zal in het ziekenhuis van Monza moeten blijven totdat een gips verband is aangelegd. SKI De Oostenrijkse skitrainer Othmar Schneider heeft een aanbieding van ruim 70.000 gulden voor het trainen van de nationale Russische sikploeg geweigerd. Schneider werd door Russische offi cials voor de eerste maal tijdens de olym pische winterspelen te Cortina benaderd en later werd hij nogmaals gepolst in Tsjecho-Slowakije. Schneider is niet op de aanbieding ingegaan, omdat hij ver wacht in de herfst door een skischool te Sun Valley (V.S.) te zullen worden aan gesteld. De Britse atleet Gordon Pirie, die drie dagen geleden in Bergen het wereld record op de 5000 meter verbeterde, heeft te Trondhjem het wereld- en Euro pees record op de 3000 meter geëvenaard door een tijd van 7 min. 55,6 sec. voor zich te laten afdrukken. De Hongaar Sandor Iharos, die officieel wereld- en Europees recordhouder is, liep deze af stand op 14 mei 1955 in dezelfde tijd. Bij de deelnemers aan de wedstrijd bevond zich onder meer de Pool Jan Chromik. die bijna gedurende de gehele race afwisselend met Pirie de leiding had. Maar op het laatste stuk zette de Brit zo'n enorme eindspurt in, dat Chromik hem moest laten gaan. Pirie legde de laatste 400 meter in precies 60 :c. af. De organisatoren maakten een verve lende blunder toen zij eerst in het sta dion omriepen, dat de tijd van Pirie een verbetering van het wereld- en Europees record met 0,2 sec. betekende. Alle toe schouwers waren dol van enthousiasme en applaudiseerden heftig voor Pirie, die een storm van gelukwensen in ontvangst moest nemen. Aangezien de race over de 3000 meter als laatste nummer op het programma stond, verliet een groot deel van het publiek het stadion in de ver onderstelling, dat Pirie het wereldrecord had verbeterd. Het was de Noorse atleet Martin Stokken, die -niet aan deze race had deelgenomen, die het eerste protes teerde tegen de bekendmr' en er op wees dat Pirie die er na de race nog fris en fit uitzag het wereldrecord niet had verbeterd, maar geëvenaard. Toen men later aan Pirie vroeg of hij verwacht had het wereldrecord te ver beteren. zei deze, dat hij zich hierop voorbereidde aangezien hij in uitsteken de vorm verkeert en zo'n goede tegen stander als Chromik had. „Zonder Chro mik zou er geen wereldrecord zijn ge weest" waren Pirie's woorden. Maar toen de Brit hoorde, dat zijn tijd een evena ring van het wereldrecord betekende, nam hij het kalm op. „Er zullen zeker nog meer kansen voor mij komen" was zijn commentaar. Coaches en atleten hebben hun be wondering voor Gordon Pirie na zijn fantastisch record te Bergen niet onder stoelen of banken gestoken. Door de ge hele Europese atletiekwereld wordt deze prestatie van Engelsman, die morgen op de Olympische Dag te Amsterdam op de 3000 meter zal ui besproken becritiseerd. Een van de weinige insi ders. die absoluut niet verwonderd was over de tijd van 13 min. 30.8 van Pirie zijn trainer. Waldemer Gerschwilev. Deze specialist, die zijn Britse leerling uitsluitend schriftelijk leiding geeft, was van mening, dat rccordvcrbcteringen thans niet het belangrijkste waren, maar dat de olympische spelen le Melbourne het hoogtepunt vormen. Voor een atleet als Pirie, moeten records cadeautjes be tekenen, die men tiidens de ernstige voorbereiding voor Melbourne, ontvangt, „Deze prestatie is niet meer dan het nor male resultaat van een serieuze training. Pirie heeft ziin laatste woord op dit ge bied nog niet gesproken", zei Gersch- wiler. Gaston Reiff, de man, die op de olym pische spelen te Londen de gouden me daille veroverde op dit nummer, vertelde dat hij in het geheel niet verrast was over het record, maar wel.... over Pi rie. Reiff verklaarde deze verbazing als volgt: „Ilc weet, dat Pirie de laatste tijd buitengewoon goede tijden maakt over de mijl en over de 3000 meter. Maar hiertussen en een verbetering van het wereldrecord van Iharos op dc 5000 me ter ligt toch nog een enorm verschil. De Belg was ervan overtuigd, dat Pirie eveneens in staat moet zijn tot een we reldrecord op do 3000 meter. Zoals bekend heeft Emil Zatopek reeds aangekondigd, dat hij in Pirie de nieuwe recordhouder op de 10.000 meter ziet. De oude wereldrecordhouder, Sandor Iharos, feliciteerde de Brit .net zijn schitterende prestaties. Maar hij kon toch niet nalaten de hoop uit te spreken, vóór de olympische spelen nog tegen Pi rie en Kutz te lopen op de 5 km. Zijn verwachtingen gaan naar de wedstrijden op 19 augustus te Eoedapest, waarvoor zowel Pirie als Kutz zijn uitgenodigd. De bekende Hongaarse trainer. Iglo, hoopte eveneens op een ontmoeting tus sen Pirie. Kutz en Iharos. Hij betreurde het. dat zijn pupil niet bij de wedstrijden te Bergen aanwezig was. Gordon Pirie zelf, is evenals zijn trai ner, Gerschwiler, van mening, dat hij nog wel sneller kan. Zijn wijze van lopen te Bergen was een mengeling van de stijl van Kutz en die van Iharos, de beide Oosteuropese atleten, die het vorig jaar om beurten het 5000 meter record om laag brachten, Kutz, bij wie 't op tempo lopen aankomt en Iharos, die het van zuivere snelheid moet hebben. PAARDENSPORT ZILVEREN LAUWERKRANS VOOR DUITSE RUITERS De bondspresident van West-Duits- land. Theodoor Heuss heeft de Duitse deelnemers aan de olympische ruiterspe- len te Stockholm, die in de Zweedse hoofdstad het goud behaalden in de Gro te Prijs der Naties (springen) n.l. Hans Günther Winkler, Fritz Thiedemann en Alfons LütkeWesthüs, de zilveren lau werkrans verleend, die speciaal voor winnaars van de gouden olympische me daille is ontworpen en die de olympische emblemen draagt. De onderscheidingen zullen echter op een later tijdstip in villa Hammerschmidt door de bondspresident persoonlijk wor den uitgereikt. Bij deze gelegenheid zal ook Ossi Reichert aanwezig zijn, die bij de winterspelen te Cortina d'Ampezzo de gouden medaille veroverde in de reuzen slalom. Ook zij zal uit handen van de bondspresident de zilveren lauwerkrans ontvangen. POSTDUIVEN Wedvlucht met oude 1 vanaf St. Quentin. Afstand plm. 272 km., gelost dinsdag te 6.15 uur. LPC In concours 108 vogels, le duif te 9.15.32 uur (1485.67 m. p.m.), laatste duif te 10.26.25 (1078.22 m. p.m.). Chr. v. d. Pluym 1; D. v .d. Nieuwendijk 2-5- 8; C. de Groot 3: B. Geenjaar 4-9; H. v. Alphen 6; A. Bey 7; J. Warmond 8. De Blauvvkras In concours 47 vo gels. le duif te 9.20- uur. D. Barendse 1: Ch. v. Weeren 2-10; J. Noordermecr 3-4; H. Moenen 5-6-9; A. v. Royen 7; A. Kop 8. De Rljnklievers le duif te 9.24.12u. (1444.67 m. p.m.) C. M. van Dam 1; N. Hogervorst 2-3: H. en J. van Alphen 4-6; F. Wassenburg 5; A. Dubbelaar 7; A. G. A. Rijsbergen 8; W. G. de Jongh 9; J. Koppelstok 10. De Vriendenclub In concours 170 vogels, le duif 9.05.39 uur. N. Bemelman 1-3-9; B. v. d. Reyden 2-7; H. v. Klave ren 4; J. Wansink 5-6; C. Uljee 8; L. L. Bax 10. De Bonte Duif In concours 72 vo gels. le duif te 9.20,57 uur. F. N. Bink 1; J. Krekelaar 2; T. Pijnaken 3; v. Hees jr 4-5; G. A. v. Albada 6-7-9; N. Oudshoorn 8; J. Brouwer 10. Concourscommisle Rijn en Gouwe Concours met 560 duiven 1 St. Quen tin. gelost om 6.45 uur. Snelheid eerste duif 1656 m. z.w.-wind Uitslag: A. Plai- sier, Nieuwkoop 1; J. de Beer, Waddinx veen 2-24; G. Lamoree Boskoop 3-12-17; J. Degenkamp, Boskoop 4; A. Verhoef, Boskoop 5-22-23; J. v. Halen, Woerden 6; Th. v. Spanje. Woerden 7; T, Rip, Wadinxveen 8; Gebr. De Wit, Koude kerk 9; L. de Bruijn. Waddinxveen 10; H. v. Dijk. Waddinxveen 11-13; W. v. Muiden. Boskoop 14; C. v. Bemmelen, De Hoef 15; W. v. d. Jagt, Waddinxveen 16-22; S. v. d. Kleut. Woerden 18; J. Ger ritsen 19; C. Oostveen, Bodegraven 20; P. Bonefaas, Waddinxveen 25. v Nauwelijks had hij een dozijn stap pen gedaan, of hij werd zich eens klaps bewust van een ommekeer in de stand van zaken. Een plotselinge en onheilspellende stilte hing over de stad, een stilte, die, zo snel volgend op het rumoer en het oproer van weinige ogenblikken geleden, in zekere zin, afschuwelijk was. Nu en dan weerklonk nog een scherp ge weerschot, maar het stemmengeroes en het geluid van de hollende menigte waren opgehouden. Toen hij eindelijk op de Plaza kwam, kon hij zijn ogen niet geloven. Er was geen sterveling te zien. De grote open, ruimte en de stilte waren huiveringwekkend. Op het Plein lagen hier en daar lijken van gevallenen Vlak bij hem, leu nend tegen het hek, met een spook achtig gelaat en met het bloed nog uit een wond uit het voorhoofd drup pelend, stond het lijk van een der lijfwachten van de president. Dene rilde, toen zijn oog de afgrijselijke N DE PRESIDENT starende blik ontmoette uit de ogen, die niets meer zagen. Hij begon het Plein schuin over te steken, zich rich tende naar zyn hotel. Plotseling gaf een. waarschuwende kreet uit een der ramen hem een schok en op hetzelfde ogenblik floot er een kogel langs zijn oor. Het scheen, dat deze lichte be weging hem het leven gered had. Hij bleef een ogenblik als vastgenageld staan. Toen draaide hij zich om en keek in de richting van waar het schot gekomen was. Terstond begreep hij de reden van deze bevreemdende stilte. Het noordeinde van het Plein werd bezet door een talrijke groep soldaten en daar was de kogel van daan gekomen. De burgers waren allen in hun huizen gevlucht. Daar wachtten ze op bevelen van Sagasta. Dene liep regelrecht naar de plek, waar de geweerlopen van •de lijf wachten der president in het maan licht glinsterden. Daar stond Eugène Rimarez ernstig te praten met ver scheidene officieren. Zijn gelaat werd donker, toen hij Dene zag. Hij groette hem nauwelijks beleefd. „Weet u wel", zei Dene, „dat een van uw manschappen zoeven op mij geschoten heeft, toen ik het Plein overstak?" Kapitein Eimarez draaide aan zijn zwarte snor. „U vergist u", verklaarde hij bru taalweg. „Er werd geschoten door die dronken opstandelingen. Mijn man schappen schieten niet zonder bevel daartoe en dat bevel was niet ge geven". „Het schot kwam hier vandaan", hield Dene vol. „Als u mij-niet ge looft, onderzoek dan de geweren". Kapitein Rimarez draaide zich om en zei:- „Daarvoor hebben wij geen tijd. Volg mijn raad, senor Dene, en ga terug naar uw hotel, of liever nog naar Beau Desir, en wel terstond. Als u hier nog langer blijft, zult u wel minder drukte maken over een paar losse schoten Het zal hier nog heter toegaan, vóór de duivels gekre gen hebben wat zij verdienen". „Het wordt hier een vervloekte moordpartij", antwoordde Dene op gewonden. „U weet heel goed, kapi tein, dat een van uw manschappen op mij vuurde. Be zal het geval aan de president rapporteren". Dene liep weg. Hij was zeer onder de indruk. De omstandigheden sche nen samen te spannen, om hem te drijven naar sympathie voor Sagasta en het volk. Hij wist zeer goed, dat hij een gemakkelijk doel opleverde voor de geweren terwijl hij over het trottoir liep, maar geen enkel schot werd afgevuurd. De deur van het hotel stond open, zoals gewoonlijk. Hij stapte de hal binnen en keek rond. Zodra hij de drempel overschreed, werd een dozijn revolvers op hem ge richt. Hij bleef stil staan, omdat dit het verstandigsta was. Toen hoorde hij een stem boven aan de trap; „Het is de Engelsman, Gregory Dene van Beau Desir; laat hem passeren. Hij is een vriend". Op het zelfde ogenblik gingen alle revolvers omlaag. Het gewirwar van stemmen begon weer. Tot Dene's ver bazing werd het gewone hotelbedrijf nauwelijks onderbroken. Kellners vlogen af en aan met bladen vol gla zen. Overal zaten of stonden mannen te drinken en te roken. Klaarblijke lijk was een revolutie in San Marino een doodgewoon voorval. Slechts stond er een hoop geweren in een hoek tegen de muur en in plaats van hun witte kleding waren alle mannen donker gekleed en hadden patroon gordels om. Dene liep ongehinderd de trap op en ging zijn kamer binnen. Hier was niets overhoop gehaald Alleen heerste op de bovenverdieping van het hotel een diepe stilte. Hij liep dadelijk naar de afscheiding tus sen zyn kamer en die van Ternissa Denison. Hij luisterde gespannen maar hoorde niets. Toen klopte hy tegen de houten wand, eerst zacht toen luider. Nog geen antwoord. Hij ging zijn kamer uit en draaide aan de deurkruk. De deur ging zonder moeite open en hij bleef op de drempel staan. De kamer was donker. Hij liep naar de gang terug en bleef een ogenblik staan nadenken. De vluchtige blik die hij in haar kamer had geworpen bewees, dat zij over haast vertrokken was. Kledingstuk ken lagen verspreid, over de vloer. Haar koffer stond open en haar reis- necessaire lag omgekeerd op de grond. Dene ging weer naar beneden en vond met enige moeite de hotel eigenaar, die zich hield opgesloten in een van de achterkamers en die wanhopig beangst was. Dene over stelpte hem met vragen, maar de man gaf onsamenhangende antwoorden. Hij was totaal in de war van vrees. „Wat een vreselijk land is dit toch! Als het machtige vaderland van de senor maar een oorlogsschip wilde zenden! Voor de anderen betekende het bloedvergieten, voor hem was het bovendien ruïne. Zij dronken zijn dollars op als water. Betalen? Wie kon hen dwingen? Miss Denison? Daar wist hij niets van. Hij had haar gezegd, dat zij moest weggaan. Zo luidde het bevel van de president. Dan moest zij immers wel gehoorza men? Zij was heengegaan. Of zij haar rekening betaald had? Neen. Wat zou dat? Het was maar een 'klein bedrag. Intussen dronken Sagasta en die vre- selijke kerels zijn dollars op. Cham pagne nog wel. Van zijn beste Cham pagne bestelden zij maar raak. Cham pagne, die hem, zowaar als hij leefde en een arm maar eerlijk man was, dertig dollar per dozijn kostte. Die donken zij op als schoon water. En betalen. Dene legde hem het zwijgen op. „Jij en je stroppen kunnen me niets schelen", zei hij. „Ik stel alleen maar belang in de Engelse jongedame, die hier was. Heeft iemand in het hotel haar zien weggaan?" „Ja, ik, senor", riep een vrouwen stem. Dene keek om. De vrouw van de ongelukkige kleine man stond voor hem. Zij kwam juist uit hel buffet. Ze zag erg rood en zij hijgde. Zij waaierde heftig terwijl zij sprak en wierp nu en dan blikken van woe dende minachting op haar laffe echt genoot.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11