Hedenmorgen half twaalf heropende Prins Bernhard Leidse Legermuseum o o o Les Uw dorst met Hein OPGEBAARDE STRI|DLUST 1/3 deel van uw leven... Welke matras....? HASSELMAN&PANDER ADVERTEERT IN DIT BLAD VRIJDAG 22 JUNI 1956 DE LEIDSF COI)P\NT TWEEDE BLAD PAGINA 3 eeuwen van trouwe dienst: Afgekeurd voor alle diensten Op bijgaande foto ziet men een hoekje van de zaal met middeleeuwse wapens en uitrustingen. De heropening van het Nederlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", werd hedenmorgen om streeks 11.30 uur verricht door Z.K.H. prins Bernhard. Na ontvangst in de „Indische Zaal", werd de prins ver welkomd door de direkteur van het museum, kolonel b.d. C. A. Hartmans en door de generaal-majoor Kal- meyer, naméns de beherende stich ting. Nadat de prins op de toespraken had geantwoord, werd een rondgang gemaakt door het museum, dat eerst na de bevrijding is gevestigd in het zeventiende-eeuwse Pesthuis te Lei den. Voordien was het ingericht in het kasteel Doorwerth bij Arnhem, datdoor oorlogshandelingen ver woest werd. Het museum, begonnen als parti culiere verzameling, bevat een unie ke collectie van wapenen, uniformen, harnassen, vaandels, schilderijen en modellen, die betrekking hebben op het krijgsbedrijf en het soldatenle ven. Ze zijn deels van Nederlandse en deels van vreemde oorsprong, zo dat men een duidelijk overzicht Op bijgaande foto ziet men een deel van de zaal met de bewapening en uitrusting van de luchtdoelartillerie. krijgt van de ontwikkeling van het wapen. Het is een manifestatie van het vernuft, dat de mens door alle eeuwen aan de dag heeft gelegd, in zijn pogingen om zijn belager een nederlaag te bereiden. Welbeschouwd, vormen deze po gingen de natuurlijke stappen in de ontwikkelingsgang van de mensheid, sinds Adam uit het Paradijs verdre- ven werd. Eerlijk Handwerk. Het verdedigen van eerlijk bezit of soms het uitbreiden ervan is een deel van de strijd om het bestaan. Zo gezien is het krijgsbedrijf, hoe wreed en verschrikkelijk het ook zij, niets anders dan een van de min der aanlokkelijke facetten van de menselijke cultuur, die met zo vele andere uitingen, de mens kenmerkt. Beziet men daarbij het tentoonge stelde, niet als wapen maar als voor werp, dan kan men een diepe be wondering voor de handswerkslie- den, die dit alles maakten, niet on derdrukken. Zowel de duurzaamheid van een vuurstenen dolk als de perfectie van een automatisch pistool uit de twin tigste eeuw zijn staaltjes van dezelf de bekwaamheid. Het is treffend, te zien, hoeveel meer moeite en tijd de mens zich in vroeger tijden heeft moeten getroos ten om zich een wapen te vervaardi gen. dat toen veel meer tot de pri maire levensbehoeften behoorde. Het tijdperk, waarin wapens ge smeed werden niet direct uit nood zaak, noch uit koele zakelijkheid heeft in het wapenmuseum talloze kostbare kunstvoorwerpen nagela ten. Geweren waarvan kolf en lade gesneden zijn uit puur elpenbeen, in gelegd met kostbare houtsoorten, sa bels met puur zilveren gevest en sierkanonnen, die aan Friese sjezen doen denken. In het museum, dat oorspronkelijk bedoeld was als artilleriemuseum, kan men uiteraard de geschiedenis van het geschut op de voet volgen. De invoering van de voorlader nadat men al kamergeschut gekend had, doet beseffen, dat de mensheid veel uitvinden heeft gedaan, die in de praktijk niet voldeden, door het ge vaar dat ze opleverden voor eigen lijf en goed. Zo kamergeschut zo atoombom? De humor. Dat de betrekkelijkheid van het leven de soldaat dikwijls zo duide lijk voor de geest staat is misschien wel de oorzaak van de humor, die hem eigen is. Als specimen van deze humor is in de verzameling aanwezig het hou ten been van wijlen generaal Van Limburg Stirum die als luitenant, in de slag bij Waterloo een been werd afgeschoten. Hij beduidde zijn oppas ser, die, ziende dat zijn meester zwaar gewond was, zijn tranen de vrije loop liet, dat die meer reden tot vreugde had, omdat hij in de toe komst nog maar één laars zou behoe ven te poetsen. Ook is er een kanon, dat eens heeft toebehoord aan de Amsterdamse schutterij. Het bedienend personeel nam de dienst klaarblijkelijk niet zo zwaar; het had de gewichtige meta len loop laten vervangen door een houten, teneinde de excefcities wat soepeler te laten verlopen. Herinneringen. Op de zaal, gewijd aan de lucht oorlog, wordt men herinnerd aan de strijd die in de meidagen van 1940 in de onmiddellijke omgeving van Leiden 'heeft gewoed. Men ziet er een luchtdoelkanon, waarvan de ge hele bemanning te Leidschendam sneuvelde, nadat ze negen Duitse toestellen hadden neergehaald. Ook stond ergens een kanon, van een ty pe, dat al in 1906 was afgekeurd, maar dat nog in 1940 in de Peel ge bruikt werd. Een bezoek aan het museum Ge neraal Hoefer is alleszins de moeite waard. En sinds het nieuwe viaduct achter het station gereed is. hoeft men er geen lange wandeling meer voor over te hebben. liaen Pos-Tunette corset is ïrt iedere fdillemaat verkrijg baar in drie heupwijdten I Door dit verfijnde maatsysteem kunnen practisch alle Neder landse vrouwen nu een vol maakt passend corset kopen. Voor iedere vrouw die met een serie-Pas- Tunette niet slaagt wordt zonder prijs verhoging een Pas-Tunette-corset naar maat gemaaktl LEIDENBrcestraat 99-101 Telefoon 21770 45 klapstoeltjes, 4 fau teuiltjes en salontafel, compl. huiskamer, schuif tafels. bijzettafeltjes, ameublementen, gas- en elctr.-tussenmeter. kapok matrassen, dienstb.-kastie. petroleumradiator. kinder- ledikantje. - Jan Pluvm, Hooigracht 51. tel. 25955. 2 Kop en schotels, por selein, pracht decors 45 ct. Oliestel. 3-pits 9,75. Ta felmessen met golfsnede roestvrij 89 ct. Zacht plas tiek bekers 19 ct. Plastiek afwasbak 2.25. Victorie- Bazar. Hogewoerd 31 en 73. <2* Puch motoren, brom fietsen. scooters, ze komen alle uit een van de mo dernste fabrieken op dit gebied van Europa, en ze kennen er wat van! Ook deze kunt u bewonderen bij de dealer Valk. aan de H. Schouw. Voorschoten. 2* Bad schrüfm., kasregis ter. rekenmachine, geluids filmprojector. enz., stalen ladekasten, grote toon bank, boekenkast, prima litsjumeaux met spiralen, prima kruissnarige piano. W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9 t.o. V. en D., let op tei. 23261. 2 Bon. Aluminium steel pan 59 ct. Met schenk- rand. dus geen last van morsen. Prima kwaliteit. Normale prijs 1,10. ,Uit- sluitend met inlevering van deze bon 59 ct. Vic torie Bazar, Hogewoerd 31 en 73. 2 Doorschijnend buig zaam plastiek. IJzersterk, onbreekbaar. Plastiek em mers 2.49. Grote maat plastiek afwasteiltjes ƒ2,69. Plastiek drinkenskruikjes 1,98. Plastiek zuigflessen 85 ct., enz., enz. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48! Nova. Noordeinde 43. Leiden. 2 Auto leren rijden, vol gens geheel nieuw systeem. Minder lessen. Meer kans van slagen. Alleen bij Autorij- en Testschool Kruit-v. d. Hoogen, Dahlia straat 2, tel. 31143; Waard- straat 37. tel. 24246. 2 2 moderne clubfauteuils met 4 stoelen met lichte-, groene- of rode stoffering van 325.nu 175, vloerkleden f 25.rijwie len. ledikanten, dressoirs, kapok bedstellen, opklap- bedden, tafels, enz. Nieu- wenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). Per etmaal slaapt U ongeveer 8 uur, dat betekent, dat U een derde deel van Uw leven in bed doorbrengt, dat betekent ook, dat U voor een gezonde slaap eisen moet stellen aan Uw matras. Een goede nachtrust vormt de basis voor een goede gezondheid en een opgeruimd humeur. Doodmoe wakker worden kunt U voorkomen door een voor U geschikte matras te kiezen. Er zijn zoveel fabrikaten en soorten aan de markt, dat U soms door het bos van fraaie reclamecampagnes de bomen niet meer ziet. Om U bij deze belangrijke keuze te helpen heeft H P een uitgebreide collectie goede merken samengesteld, waardoor het zijn ver koopstaf mogelijk is U objectief van vak kundige adviezen te dienen. BINNENVERING MATRAS SCHUIM RUBBERMATRAS 30 cm. br. KAPOKMATRAS 80 cm. br. 89* BREESTRAAT 146 - LEIDEN - BOTERMARKT 21-22

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7