Ontwerp is door bevrijdingsmonument van Leiden raad en b. en w. aangenomen één wiel eieren halen Gemeentetoren van Lisse in de steigers PRONONCE Werk van Pieter Starreveld nog voor mei 57 onthuld? Bestelauto verloor 'n bus met f 10.000.- I L i^ö)(oklk i r Vóór sept. geen loonronde voor ambtenaren Restauratie zal 'n goed half jaar in beslag nemen Nieuwe vorm van voortbewegen vindt ingang in Leiden VRIJDAG 22 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EINDELIJK UW ADRES VOOR BETERE NYLONS (Advertentie) Mediterende vrouwenfiguur Pieter Starreveld uit Amsterdam is de ontwerper van het bevrijdings monument, dat waarschijnlijk nog vóór Dodenherdenking 1957 te Lei den zal worden onthuld. De plaats: het plantsoen tussen de Korenmolen De Valk en de huisjes van de markt en havendienst achter sociëteit „Ami- citia" en Schuttershof, lijkt nu ge kozen op een ondergeschoven stukje s.ad, maar de beschouwer moet re kening houden met de toekomstige ontwikkeling van dit stadsdeel. De veemarkt wordt verplaatst en er komt een verbindingsweg tussen Turfmarkt en het Schuttersveld. Het beeld, een vrouwenfiguur staat met de rug naar de Rijnsburgersin- gel, met de voorzijde naar de ge noemde drukke verkeersweg. Pieter Starreveld tekent bij dit ontwerp aan: het beeld duidt aan een vrouwenfiguur, die stilstaande mediteert over de jaren, die achter ons liggen; in dit stilstaan is tevens het heden uitgebeeld. Dè vrouw heeft echter, aldus de beeldhouwer toch een voorschrijden- de houding, waarmede wordt aange geven, dat de tijd voortgaat. De toe komst wordt gesymboliseerd door de bloesemtak, die de maagd in de hand draagt (het voortgaande leven). In de tak rust de duif: het symbool van liefde en vrede. Enige maten. Het beeld en de zijmuren krijgen een opvallend grote afmeting. Het vrouwenbeeld, dat drie meter hoog is, steunt op een twee m. hoge sok kel. Met de zijwanden mee, krijgt het gehele monument in de breedte een afmeting van 15 meter. Zijwanden en voetstuk worden in dezelfde steensoort uitgevoerd. Rondom het voetstuk wordt een vloer van kwart siet-tegels gelegd. Het monument zal door een groen- beplanting worden afgesloten. Vooral de natuurlijke achtergrond van de Rijnsburgersingel, zal dit monument in een passende omlijs ting plaatsen. Banken zullen het geheel een rus tig, meditatief karakter geven. Het moet, zo hoorden wij, een „vrij" maar ook een „bezinnend" monument worden. Eindelijk. Met het aanvaarden van dit ont werp door de gemeenteraad (bin nenskamers) en b. en w. is aan de lijdensweg van het Leidse bevrij dingsmonument een einde gekomen. Zoals bekend door dit blad hebben de leden van de commissie Doden herdenking, die oorspronkelijk met het verwezenlijken van een Leids bevrjjdingsmonument belast waren, te kampen gehad met financiële moeilijkheden en met moeilijkheden bij het zoeken naar een geschikt ont werp. Méér dan een beeldhouwer in Nederland heeft voor Leiden een ont werp gemaakt, maar men heeft nooit een plan kunnen accepteren. Tenslotte is er door de Leidse raad, die zijn onbehagen over de trage gang van zaken niet onder stoelen of banken stak, een commissie ge vormd waarin alle fracties van de raad en enige leden van de commissie Op de foto hebben wij het ontwerp dat Pieter Starreveld (beeldhouwer van „De Duivenbode" op het binnen plein van het stadhuis), in was uit- voerde, geprojecteerd op de plaats waar het monument zal verrijzen. F 9.900,- teruggevonden Toen de chauffeurs van een bestel dienst donderdagmiddag in Gouda een bestelling wilden afleveren, kwa men zij tot de ontdekking, dat een bus met geld van de Nederlandse Bank te Rotterdam, inhoudende 20 zakjes met ƒ500.— uit de auto was verdwenen. Deze kostbare vracht moest wor den afgeleverd bij de Nutsspaarbank te Gouda. Bliksemsnel keerden de mannen op hun route terug om de verdwenen zakjes te zoeken. Enige honderden meters voorbij de Watertoren op Schielands Hoge Zeedijk ontdekten zij de verdwenen bus op de weg. Vol wassenen en scholieren waren toen reeds ijverig bezig de klinkende munt te verzamelen. Het bleek, dat de bus uit de bestelauto was gevallen, waar bij de verzegelde deksel van de bus was gesprongen. Achttien zakjes van aan "de "B^eïT- fiiL brug te Lisse. De receptie is van 3 tot1 rt 0 4.30 uur in het Verenigingsgebouw van de Beekbrug. De ouders van de neomyst wonen aan de Loosterweg te Voorhout, dat parochieel onder Lisse hoort. - Jubileumtocht ouden van dagen, A.s. zaterdag zal de jubileumtocht, die een gehele dag zal beslaan, voor de bejaarden van Leiderdorp worden gehouden. De start is des morgens om negen uur aan de Acacialaan en voert naar Zeist. Austerlitz, het Die renpark te Rhenen, terug over Al phen, waar gedineerd wordt waarna men om negen uur des avonds weer in Leiderdorp hoopt te arriveren. De eerw. heer Jac. v. d. Klugt zal 1 op 8 juli in de St. Josephkapel van t het college van Mill Hill door kardi- naai Griffin priester worden gewijd. Zijn eerste plechtige H. Mis zal de 1 neomyst op 15 juli a.s. opdragen te 8.30 uur in de parochiekerk van de I zakjes scheurden met het gevolg, dat de weg en de daarnaast lopende berm bezaaid werd met zilver. De Goudse politie was spoedig ter plaatse. Na ijverig zoeken bleef een bedrag van 100.nog onvindbaar. Dodenherdenking zitting hebben. Het waren: de heren Questroo, (voorzit ter), Piena (secretaris), J. A. v. d. Horst (penningmeester) en A. J. Jongeleeen, (lid van het dagelijks bestuur) en de leden: de heren J. Brouwer, mr. J. Drijber, A. v. DijK, W. de Gast, A. J. Kors, mevr. J. M. Vijlbrief en de heer C. Zandbergen. Financiën. Aan het bedrag, dat de gemeente voor het aanschaffen van dit kost bare monument nodig heeft, ont breekt nog een 25 a 30.000 gulden. Dit geld moeten de Leidenaars bü elkaar brengen. Het plan van de bur gemeester Van Kinschot: ieder burgér één duibbeltje is nog niet geheel ver laten. Later zullen over de inzamelings actie nog berichten volgen. CAMERAS FILM De Centrale Commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken heeft gistermiddag onder leiding van de minister van binnenlandse za ken en in tegenwoordigheid van de ministers van sociale zaken en econo mie, een bespreking gevoerd over de financiële positie van het overheids personeel, gezien in het licht van de regeringsbeslissing van 19 maart j.l. Van regeringszijde werd verklaard, dat men eerst in september een be slissing kan nemen of de salarisver hoging van 6% voor het overheidsper soneel verwezenlijkt kan worden en dat men, zo de organisaties thans een beslissing zouden wensen, niet ver der zou kunnen gaan dan een loons verhoging van .3%. Daar dit laatste door de organisaties niet kon worden aanvaard, werd be paald, dat de loonkwestie in septem- ter a.s. wederom gezamenlijk bespro ken zal worden. LEIDERDORP VOETBALWEDSTRIJD OUD-MEERBURG 1—MEERBURG COMBINATIE. Onder leiding van de oud-secreta ris van Meerburg, de heer P. Kui- lenberg, is een elftal samengesteld van oud eerste-elftalspelers van Meerburg met het doel een aantal wedstrijden te spelen tegen elftallen van anderen verenigingen eveneens van oud eerste elftallers. Teneinde niet geheel onvoorbereid te zijn in een oefenwedstrijd vastgesteld tegen een Meerburgcombinatie, welke a.s. zaterdag 23 juni zal worden gespeeld op het Meerburgterrein des avonds 7 uur. De samenstelling van de elf tallen is als volgt: Oud-Meerburg: doel: J. v. Velzen; achter: F. Overdijk, A. v. Mil; mid den: P. v. Mil, P. Ramaker, J. Pelk; voor: Fr. Zandbergen, W. Hendrik- sen, N. Voordouw, J. Spierenburg, N. Romijn. Meerburg-comb. doel: H. de Gunst; achter: G. de Blanken, G. Redegeld; midden: P. Zandbergen, A. O wol, N. Vervoorn; voor: H. Vervoorn, W, v. Wetten, S. Straman, B. de Jeu, Fr. De parochie van Sint Jans Ont hoofding gaat voor de tweede keer in dit jaar het feest van de H. Pries terwijding van een parochiezoon voorbereiden. De eerw. father J. J. A. van der Salm Jac.N.zn van de St. Joseph-con- gregatie Mill-Hill heeft zijn studies achtereenvolgens volbracht in Hoorn, Haelen, Roosendaal en de laatste vier jaren in Mill-Hill. Op 8 juli hoopt deze missionaris van Mill-Hill in de kapel van het St. Joseph's College te Mill-Hill de H. Priesterwijding te ontvangen door de handoplegging en het gebed van Kar dinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster. Een week daarna, op zondag 15 juli v.m. 10 uur zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Janskerk. Het programma van de verdere plechtigheden en feestelijkheden zul len wij nog nader vermelden. J. v. Op een bouwwerk te Maastricht is gistermiddag de 56-jarige J. v. d. Voort uit Zoeterwoude bij het aan brengen van een dakbedekking van een hoogte van 5 meter gevallen. De gevolgen van de val waren zo ern stig, dat het slachtoffer een kwartier na overbrenging naar het ziekenhuis is overleden. De heer J. v. d. Voort was sinds kort in dienst van de N.V. Durisol te Leiderdorp. >-r; RBBUHI De politie let er ook al op, op de toenemende neiging van de Leidse burgerij om zich op één wiel te gaan voortbewegen. De vraag rijst of het juridisch geoorloofd is zich op zo'n vehikel voort te bewegen. Op het wiel, dat de 17-jarige Karei Krom uit de Oltmansstraat 4 te Lei den berijdt zit een deugdelijke bel. En Karei weet eigenlijk niet wat er nog méér op dit trap-rad zou moe ten zitten om zich veilig te kunnen Bij de foto: Karei Krom wielend op de Haagweg. (Foto: De Leidse Courant). voortbewegen. Hij rijdt met dit simpele voertuig door een vriend van hem, Frans van Milaan (1<8), die meester is op 't wiel, werd gemaakt, naar de bakker en naar de melkboer om tien eieren voor zijn moeder mee te brengen. In het begin hield mevrouw Krom haar hart vast, zo verklaart zij, mélar mi heeft zij het volste vertrouwen in de rij vaardigheid van haar zoon. We zeiden al, dat steeds méér bur- zij beiden leerling Ajn. gers zich op het wiel gaan voort bewegen; in de omgeving van de Hooigracht geeft al een tienjarig meis jes demonstraties, in Oegstgeest rijdt ook een jongeman met jongleursta- lenten rond. Klub van één-wielers? Frans van Milaan (de andere acro baat) is dan ook van plan een vereni ging van één-wiel-berijders op te richten. Hij is van menig, dat het enkele wiel hét vervoersmiddel van de familie „doorsnee" zal worden. Hij verklaart dit als volgt: alles wat vroe ger op de fiets reed, rijdt nu op een bromfiets, bromfietsers zijn intussen op een scooter over gestapt en de be zitters van een scooter hebben hun eigendom verruild voor een auto. Er is dus een stijgende lijn, als u begrijpt wat hij bedoelt. Zo meent hij en hier volgt de stelling: dat de wandelaars in de toe komende jaren van lieverlede op het wiel zullen overstappen. Het losse wiel zal het straatbeeld in de toe komst beheersen! Iedereen kan het leren. De techniek van het één vielen schijnt eenvoudiger te zijn dan u denkt. U moet er in het begin een paar blauwe plekken voor over heb ben. Vooral het opstappen kan men slechts met vallen en opstaan leren. Voor het overige is het alléén maar een kwestie van „even/wicht". On- i evenwichtige personen zullen dus wel j gedwongen zijn van lijn twee gebruik te blijven maken, L A Morgen geven Karei en Frans een' demonstratie voor de leraren van de MTS in Den Haag, van welke school De Lissese gemeentetoren staat in de steigers! Reeds een dag of tien kon men langs het pad, dat naar de toren leidt, de stapels steigerpalen en plan' ken vinden plus een bord met de me dedeling:, dat bekwame steigermakers hier welkom waren. Deze week zijn de eerste palen de grond in gegaan en de fa. v. d. Velden De Jong uit Leiden kan binnenkort met de restau ratie beginnen. De uitvoerder, de heer G. Lems, vertelde ons, dat de werk zaamheden 6 a 7 maanden in beslag zullen nemen. De kosten bedragen luim 60.000. Er moet dan ook een en ander ge beuren. De toren, die van baksteen is opgetrokken, en e-m buitenbekle ding van tufsteen heeft, is vooral op noord en de .vestkant, in een min der goede staat. De regen en de wind hebben in de stenen grote gaten ge- vieten en voor het overige deed, e r het in de geijkte termen te zeggen, „de tand des tijds" de rest wel. Voor 1.—. De slechte stukken worden er uit gehaald en vervangen door nieuwe tufsteen. Verder wordt het toren portaal, dat nu al jaren buiten ge bruik is het dient als opslagplaats voor een baar, e.d. van de stu- cadoorlaag ontdaan en geheel in de oorspronkelijke staat gebracht. De trap, die van hier uit naar de eerste verdieping leidt, gaat verdwijnen. In 'n der zijkamers van de toren komt 'n wenteltrap. Daar het portaal van een nieuwe tegelvloer zal worden voor zien, kan de toren, wanneer men dat wenst, weer hoofdingang voor de kerk worden. Het is hier echter ook zó, dat de toren gemeente-eigendom is en de kerk het bezit van de Ned. Herv. gemeente. Deze laatste kon ver leden jaar de toren van de gemeente overnemen voor 1.maar men bedankte wijselijk voor de eer. Wanneer de Ned. Herv. gemeente de toren dus weer als ingang voor de kerk wil gaan gebruiken, zal men daar toestemming van het gemeen tebestuur voor moeten hebben. Veertig minuten achter. De eerste etage zal ook een nieuwe tegelvloer krijgen en de daarboven gelegen drie verdiepingen zullen van een nieuwe houten vloer worden voorzien. Hoewel men voor het graven der gaten voor de steigerpalen maaT wei nig aarde behoefde te verzetten, stuit te men aan de voet van de toren promp op mensenbeenderen. Dat verwon derde de heer Lems in het geheel niet. Hij heeft ze bij iedere oude toren, die hij moest opknappen al gevon den. Wanneer men vroeger een zwer ver dood aantrof, of er verdronk iemand, van wie men niet wist hoe hij of zij heette, dan maakte men zich daar niet zo bijster veel zorgen over. De lijken werden op een uithoekje begraven en een aanduiding vergat men gemakshalve maar.... Bij de restauratie zal ook de zon newijzer aan de zuidkant een grote beurt krijgen. Vaag kon men nog het jaartal 1<52I3 en de naam Breughel ont dekken. De cijfers zijn nog vrij dui delijk zichtbaar en de zonnewijzer doet het als er zon is uiteraard nog steeds, al is die veertig minuten achter. Hoe oud? Intussen zijn de geleerden het niet overde ouderdom van de toren eens. In een rapport, dat destijds op ver zoek van het gemeentebestuur werd opgemaakt, wordt gezegd, dat de toren waarschijnlijk in de dertiende eeuw is gebouwd. Dr. E. II. ter Kuile van Monumentenzorg was echter van mening, dat hij pas in de zestiende eeuw is opgetrokken. In de dorpsmond heet het nog bij het beleg van Leiden in de brand steeds, dat de Spanjaarden de toren hebben geschoten. En de huidige Vuur- steeg, een allesbehalve „steegachtige" laan in het zuidelijk deel van de dorpskom, zou de plaats zijn geweest waar het geschut toen stond. Intussen is men in Lisse wel nieuwsgierig of men met het los hakken der stenen nog voor merk waardige vondsten of ontdekkingen zal komen te staan. Men kan immers nooit weten!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5