S)e CaicbeSou *tm\t w Dulles daagt de Russen uit tot VRIJE VERKIEZINGEN Conflict in de boezem der W.Duitse regering Verkiezingen rije Stelsel nooit vrijwillig aanvaard Moderne Dames Vesten Moet dn Drees buigen voor P*v*cLA-fractie? ROOMSER DAN ROOMS i A t Vorstelijke opening legermuseum te Leiden Overval te Bern berecht 300 Doden in Afghanistan Afnemende bewolking Democratie in Tunesië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 22 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13836 aarom zo bang voor i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et.p.man. Telefoontjes 1J0 PROTESTANTSE TELEURSTELLING I"\E voor de beide grote protes- '-'tants-christelijke partijen diep- teleurstellende uitslag van de ver kiezingen is voor een niet precies te bepalen maar zeker niet gering deel te wijten aan het Herderlijk Schrij ven van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk. Dit „herderlijk schrijven" werd als een tegenhanger uitgegeven van het mandement der Nederlandse bisschop pen. Terwijl de P. v. d. A. en, in min dere mate, de V.V.D., haar vreselijke verontwaardiging luchtten over het mandement, dat de politieke eenheid der katholieken ten nauwste op het hart bond, werd het „herderlijk schrijven", dat in vage bewoordingen de protestantse politieke samenbun deling ondermijnde, met instemming en goedkeurende knikjes begroet. Die prijzende glimlach was al be denkelijk het resultaat van de ver kiezingen is nog bedenkelijker. Het protestantse dagblad „Trouw" keert zich thans onomwonden tegen het Hervormd Herderlijk Schrijven. Na uiteengezet te hebben: „dat een recht verstaan van onze christelijke roeping in het staatkundige leven met zich meebrengt de keuze voor de christelijke partij" een stel ling, waartegen het Herderlijk Schrij ven „duidelijk afwijzend" staat acht het blad het van belang niet al leen van de chr. partij maar van de Kerk zelf, „indien binnen haar mu ren tegenover het standpunt van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk het andere standpunt wordt ge hoord". Het blad acht het van grote bete kenis, „indien er in de prediking ook in toenemende mate zou worden ge wezen" en „indien binnen de kring der Gereformeerde kerken de nood zakelijkheid steeds meer zou worden gevoeld, om in prediking en pasto rale arbeid aan deze zaak aandacht te schenken." De Kerk moet, naar de mening van „Trouw", erkennen dat „de poli tiek alleen maar benaderd kan wor den en dus benaderd moet worden vanuit het Woord des Heren en dat daarom vóór een christelijke partij en tegen de van een geloof en levens beschouwing los gemaakte partij moet worden gekozen". „Wij begeren geen mandement" schrijft het blad. Dat kunnen wij ons indenken; het heeft aan het „Her derlijk Schrijven" genoeg. Het zit voor een vrijwel hopeloze situatie, door de Herv. Synode geschapen. Het blad begeert geen mandement, maar het begeert wat het mandement begeert: „Volwaardige christelijke politiek aldus de bisschoppen van Nederland „kan niet bestaan zon der Christelijk beginsel en tenslotte ook niet zonder eendracht in dat be ginsel". (Mandement p. 44). „Trouw" begeert geen mandement, maar zal het met het mandement toch meer eens zijn dan met het 'hervormd „her derlijk schrijven". De teleurstelling in protestantse kringen over de verkiezingsuitslag gaat haar weerslag vinden in het kerkelijk leven, een zeer gevaarlijke situatie scheppend. Moge de Neder landse Katholieke Kerk van zulk een situatie gevrijwaard blijven dank zij een redelijk inzicht in de met rede nen omschreven beginsel-verklaring van het mandement. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren Rusland uitgedaagd vrije verkiezingen te houden in de Sowjet-Unie en in de satellieten, en tevens zijn belofte in te lossen om in Duitsland verkiezingen zonder inmenging te houden. Fundamenteel (out ANGST VOOR VOLKSUITSPRAAK De Russen hebben zelf toegege ven dat zij vrije verkiezingen in Duitsland vrezen omdat het Duitse volk zich dan zou afkeren van de zogenaamde socialistische winsten, die het communistisch regiem aan Oost- Duitsland heeft opgelegd, zei Dulles in een rede te San Francisco. Minister Dulles vroeg of er niet iets fundamenteel fout is aan een stel sel, dat nooit vrijwillig aanvaard is en dat d'e Sowjetheersers niet bereid zijn te onderwerpen aan de uitspraak van het volk. Over de redevoering die partijsecre- GROTE SORTERING Prijzen vanaf 5.65 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. (Advertentie) taris Kroestsjef onlangs op het partij congres heeft uitgesproken, verklaar de Dulles dat deze rede blijk geeft van het onvermogen der communis ten om hun „eigen boosaardige lei ding" te bedwingen. Dulles betoogde, dat „nieuwe' vrije volkeren misschien gemakkelijk ver leid worden door Russische aanbie dingen voor snelle industrialisering, tenzij de vrije wereld in staat is de hogere waarde van het vrije stelsel te bewijzen. Hij waarschuwde dat de Russische uitdaging ernstig is, daar de meesters in het Kremlin deskun digen zijn op het gebied van snelle industriële opbouw. De kabinetsformatie De „zeer brede basis"-besprekingen, door dr. Drees geopend ter vorming van een nieuw kabinet, hébben gis teren en vandaag hun voortzetting gevonden in de fractie-vergaderingen van de uitgenodigde partijen. De verhoging van de defensie-uit gaven en het huurbeleid afroming of geen afroming vormen voors hands daarbij de kardinale kwesties. Dr. Drees is persoonlijk er een voorstander van de defensie-uitgaven niet hoger te begroten dan 1350 mil joen. De militaire woordvoerder van de P. v. d. A., tevens partijvoorzitter, Evert Vermeer, is daarentegen een voorstander van een verhoging der defensie-uitgaven, noodzakelijk ge acht door de stijging der materiaal- prijzen. Zijn mening is ook de mening van de C.H.U. en van de K.V.P., welke laatste echter niet voetstoots bereid is een verhoging toe te staan. De noodzaak van een verhoging, welke zou neerkomen op circa 300 miljoen, dient naar de opvatting der,K.V.P.- fractie eerst duidelijk te worden aan getoond. Het welslagen in eerste aanloóp van de kabinetsformatie door dr. Drees hangt dus nu reeds aan een |"\E Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk, welke pretendeert de „mond" te zijn waar door de kerkelijke gemeenschap spreekt, bemoeit zich met allerhande dingen o.a. verkeersveiligheid waarmede een werkelijk kerkelijk gezag zich niet bemoeit Thans heeft déze Synode zich geroe pen gevoeld de staatkundige status van Nieuw-Guinea in studie te ne men, waarbij hij tot de gevolgtrek king komt, dat Nieuw-Guinea maar het beste bij Indonesië gevoegd zou kunnen worden. Uit een dergelijke inmenging blijkt wel, dat de Herv. Synode niet weet wat hij zeggen of zwijgen moet. En wij kunnen ons de opnieuw ge wekte verontwaardiging van „Trouw' (van hedenmorgen) indenken. Het blad vraagt zich af: „voor welk karretje de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk zich spant als zij met haar geeste lijk gezag zo direct zich bemoeit met de concrete en actuele poli tiek en de Nederlandse regering daar een opstopper in de rug geeft? Dit is de Synode, die zoveel be zwaar tegen het mandement had. Maar deze bemoeienis van de kerk met de politiek is, naar onze smaak, Roomser dan Rooms". Nieuw atoomdeel ontdekt De laboratoria van Los Alamos (V.S.) hebben een nieuwe atoomdeel tje ontdekt, dat „neutrino" is ge noemd, en waarvan men verwacht dat het duidelijk zal doen worden welke „kleefstof" de atoomkernen onderling verbindt. Over bezettingskosten In de boezem van de Westduitse regering heerst een ernstig menings verschil over de betaling van de kos ten van de legering der geallieerde troepen in West-Duitsland. Het me ningsverschil is aan de dag getreden door elkaar tegensprekende uitlatin gen van een woordvoerder van het Bundespresse-ambt en van de minis ter van Financiën, Schaeffer. In politieke kringen wordt open lijk van een nieuwe tegenstelling tussen bondskanselier Adenauer en minister Schaeffer gesproken. Minister Schaeffer had tegenover de pers verklaard, dat de geallieer den voor het tot 5 mei 1957 lopende financiële jaar een Duitse bijdrage van 2.450 miljoen mark verlangen, waarvan 1 miljard in de vorm van goederen en diensten en de rest in geld. Deze mededelingen werden door de woordvoerder van de regering te gengesproken, terwijl minister Schaef fer ze uitdrukkelijk handhaafde. Het is bekend, dat Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken, von Brentano, uit politieke redenen aan de eis van de geallieerde willen toegeven. Schaeffer daarentegen ver- omdat hierdoor zijn begroting zet zich er tegen, het evenwicht van wordt bedreigd. Dr. Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken, von Brentano, hébben reeds eerder in kabinetszittin gen met minister Schaeffer een con flict gehad over de bijdrage, die voor de stationnering der geallieerde troe pen moet worden geleverd. zijden draad, tenzij de formateur zijn persoonlijke opvatting prijs geeft voor het inzicht van de meerderheid van de P. v. d. A.-fractie. Wat de huurverhoging en de huur belasting betreft, heeft de K.V.P. het voorstel van dr. Drees, de huren in gaande 1 juli 1957 met 25 pet te ver hogen, waarbij dan 50 procent afge roomd zou worden door een huurbe lasting, verworpen op billijkheids- gronden. Echter wint in deze krin gen de sympathie veld voor de sug gestie neergelegd in het bekende rap port der Maatschappij voor Nijver heid en Handel over de huur- en wo ningproblemen, om n.l. bij een nieu we, noodzakelijke huurverhoging voor de oude woningen de huiseige naren slechts een deel der hogere huuropbrengst te doen ontvangen en deze het overige te doen beleggen in een fonds ten behoeve van de wo ningbouw door middel van verhan delbare certificaten. Misschien, dat deze suggestie een poortje opent om uit het slop van de huurverhoging te ontsnappen en tot jeen parlementair vergelijk te komen zonder dat'één van de partijen haar „gezicht" behoeft te verliezen. Eisenhower aan de wandel Voor het eerst sinds zijn operatie wandelde president Eisenhower gis teren de kamer van het ziekenhuis uit. Een medisch) bulletin maakte be kend dat 't herstellende Amerikaan se staatshoofd zonder hulp zijn slaap kamer verliet en zich naar een wacht kamer in de gang begaf. Daar ging hij in een stoel voor een bureau zit ten, praatte ongeveer twintig minu ten met zijn doktoren en wandelde naar zijn kamer terug. Luchtvaart-ramp in Amerika kost 74 levens De viermotorige Venezolaanse super-constellation,_ die te New York was opgestegen met bestemming Caracas in Venezuela, is In zee gestort waarbij de 74 aan boord zijnde personen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig is van ruim 2 y« kilometer hoogte brandend in wee gestort. Op de foto ziet men de leden van de Amerikaans kustwacht die gevonden kleding op de wal in New York gooien tijdens de uitgebreide reddingsacties. De rechtbank in Bern heeft het schuldig uitgesproken over alle vier verdachten in het proces over de overval op de Roemeense legatie in de Zwitserse hoofdstad* Er werden straffen opgelegd die varieerden van 4 jaar tot 16 maanden. De verdachten moesten voorts 5.000 Zwitserse francs betalen als schade vergoeding voor de dood van de chauffeur Setoe, en 1000 francs om dat zij moevr. Setoe hadden vastge bonden en bedreigd. Olivloe Beldeanoe, ^de leider van de overval, kreeg vier jaar tucht-1 huisstraf, verlies van burgerlijke rechten gedurende acht jaar en uit wijzing uit Zwitserland. Stan Codrescoe werd veroordeeld tot drie jaar en zes maanden, vijf jaar verlies van burgelijke rechten, en uitwijzing. Jon Chirila kreeg 2K jaar. 5 jaar verlies van burgerlijke rechten en uitwijzing. Dumitroe Ochtoe werd veroordeeld tot 16 maanden, vijf jaar verlies van rechten en uitwijzing. Jubeljaar in 1958 Z.H. Paus Pius XII zal het jaar, dat op 11 februari 1958 begint, als jubeljaar uitroepen, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschij ningen van de H. Maagd in Lourdes. Koningsfeest zonder koning Noorwegen viert vandaag het vijf tigjarige regeringsjubileum van koning Haakon. De koning zal de officiële viering van zijn jubileum met een dienst in de kathedraal van Trondjem echter niet bij kunnen wo nen, want hij is nog steeds herstel lende van de heupfractuur, die hij op 28 juni van het vorige jaar opliep. Kroonprins-regent Olof zal zijn vader en het koninklijk buis in de kathedraal vertegenwoordigen. Ko ning Haakon en koningin Maud werden in 1906 in de kathedraal van Trondjem gekroond. Eigenlijk was koning Haakon in november al vijftig jaar aan de rege ring, doch de herdenking daarvan werd toen uitgesteld, omdat hij nog in het ziekenhuis lag. Bij de aardbeving van 10 juni j.l. zijn in Afghanistan bijna 300 men sen om het leven gekomen en 200 ge wond. Dit deelt de Afghaanse am bassade te New Delhi mee. De aard beving deed zich voor in het noord westelijke deel van het land. Prins Bernhard is vanmorgen in Leiden geweest om de uitbreiding van het Legermuseum aan de Pesthuislaan te openen. Om half twaalf arri veerde hij via het viaduct, dat thans geheel gereed is, aan de ingang van de Indische zaal, waar hij verwelkomd werd. Bij de foto: de prins wordt door het museum rondgeleid. Boven vrijwel geheel Europa is de luchtdruk sinds gisteren gestegen. Daarmede samenhangend breidde het hogedrukgebied op de Oceaan zich verder uit, vooral in de richting van Scandinavië. Door het naderbij komen van het hogedrukgebied is de kans op regen in ons land voor de komen de dagen zeer gering geworden. Bovendien stroomt langzaam Scandinavië lucht, waarin flink op klaringen voorkomen in de richting van Nederland. Op de Noordzee handhaven zich echter nog wolkenvelden, die met zee wind nog een eind het land kunnen binnendrijven. Verwacht' wordt, dat langere perio den met zonneschijn de temperatuur in het binnenland overdag iets hoger zullen doen oplopen, t Een belangrijke temperatuursstij ging is evenwel nog onwaarschijn lijk. De depressieactiviteit op de Oceaan is gematigd. Een depressie, j die vanmorgen tussen IJsland en Groenland was gelegen, trekt in de richting van de Noordelijke IJszee. Boven Oost-Europa handhaaft zich een lagedrukgebied, waarin plaatse lijk regen en onweer voorkomt. De Bei van Tunis heeft donderdag zijn handtekening geplaatst onder de regeling tot democratisering van het bestuur. Aan de bestuursbevoegdheid van stamhoofden komt een einde. In plaats daarvan komen er 14 be- stuursdistricten met gouverneurs aan het hoofd. Tientallen stamhoofden, z.g. caids zyn ontslagen. Slechts twee worden gouverneur. De andere gou verneurs zijn politici, die de gema tigd nationalistische regering van premier Habib Bourguiba steunen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) S DROOG WEER. Droog weer met over het al- gemeen minder bewolking. De- zelfde of iets hogere temperatu- ren. Overwegend matige noor- delijke wind. 23 Juni zon op 4.22 onder 21.06, maan op 21.06, onder 4.38. 07.13 Volle maan. Hoogwaterstanden 23 Juni v.m. 3.30; n.m. 3.50. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 14 C. OSLO licht bew. 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 12 LUXEMBURG half bew. 15 PARIJS half bew. 20 BORDEAUX onbewolkt 21 GRENOBLE onbewolkt 19 NICE licht bew. 25 BERLIJN geh. bew. 16 FRANKFORT zwaar bew. 16 MüNCHEN regen 13 ZURICH nevel 15 GENEVE licht bew. 18 LOCARNO licht bew. 23 WENEN geheel bew. 14 INNSBRUCK regen 13 ROME onbewolkt 24 AJACCIO zwaar bew. 24 Korreltje Niet de overwinningen, maar de nederlagen sterken de mens.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1