Dr. Drees probeert het op de „zeer brede" basis Geschilpunten* oorlogsuitgaven huisbeleid en Russen hielden n afscheids- parade te Brandenburg Pineau pleit voor toenadering tot de Russen Luchtramp eiste 74 slachtoffers DONDERDAG 21 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13835 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Kabinetsformatie De kabinetsformateur, dr Drees, heeft gistermiddag tijdens de infor mele gezamenlijke bespreking, die hij met de vijf fractie-voorzitters, de heren Burger (Arb.), Romme (KVP), Zijlstra (AR), Oud (VVD), en Tila- nus (CH) heeft gehad, gevraagd of zij principieel bereid zijn met hem CAIRO IN FEESTSTEMMING pAIRO HEEFT VAN DE WEEK feest gevierd en wel naar aanlei ding van het aftrekken der laatste Britse troepen uit de Kanaalzone. De staat van beleg, welke was ingesteld, toen er onlusten waren tegen het be staan van de Britse bezetting, is weer opgeheven en premier Nasser heeft een hele hervorming van het Egyp tische openbare leven aangekondigd. Onder andere zal Nasser zich kandi daat stellen voor het presidentschap. Voor onze begrippen lijkt de 0 feestvreugde wel een beetje opgeschroefd, want de gemid delde Egyptenaar zal de laatste jaren weinig van de Britse bezetting ge merkt hebben. Maar op zich be schouwd, is het wel de moeite waard, als men bedenkt, dat de Britten 74 jaar langs in Egypte hebben gezettv, waar zijn natuurlijk niet zaten om vliegen te vangen. In I882 kwamen zij er om de door vaart door het Suez-kanaal te verze keren, destijds een „levensader van het Britse imperium". Toen was er reden om de wacht aan het Suez- kanaal te betrekken, want Egypte werd destijds bestuurd' door een „■Khedive", zoveel als stadhouder van de sultan van Turkije, en deze had heel wat te stellen met opstandige bewegingen. Turkije was in d'ie tijd „de zieke man", waar weinig kracht van uitging, zodat de Engelsen niet ten onrechte bang waren voor hun verbindingslijn met India, Australië, Hongkong enz, In 1914 verbrak Egypte de banden met Turkije en werd het een Brits protectoraat, wat tot 1922 duurde toen er een koning kwam. In naam had de koning heel wat te vertellen, maar praktisch deelden de Britten de lakens uit. In 1'93'tl volgde echter toch de wer kelijke onafhankelijkheid, op de Suez- kanaalzöne na, want de „wacht aan het kanaal" konden en wilden de Engelsen niet opgeven. Deze. bezetting van het Suez-kanaal werd vastgelegd in een verdrag, dat na 10 jaar kon worden gewijzigd. In 1946 kon men het echter niet eens worden over die wijziging en sindsdien heeft men er in Cairo voortdurend herrie over ge maakt.'Pas in 1954 is men tot over eenstemming gekomen; Engeland zou de kanaalzone in etappes ontruimen, onder dit beding, dat, als er binnen 7 jaar oorlogsgevaar in het Nabije Oosten zou ontstaan, Enigeland weer het recht zou hebben Britse troepen in de zóne te stationeren. Die ontrui ming in etappes is nu voltooid en van daar de feeststemming. Merkwaardig is, dat de Sow jet- Unie zo spontaan medeleeft. 1 te trachten een vijf-partijen kabinet samen te stellen, nadat men het over de oplossing van de belangrijkste vraagstukken met elkaar eens is ge worden. De vijf fractieleiders hebben hem beloofd uiterlijk maandagmor gen hun antwoord schriftelijk in te dienen. Dr. Drees heeft de vijf fractielei ders op de hoogte gesteld van zijn opvatting over de belangrijkste vraagstukken, die hangende zijn, met name over het uitgaven-niveau voor de defensie en over het huurbeleid met het vraagstuk van de afroming van een eventuele huurverhoging. Dr. Drees noemde het defensiepla fond en het huurbeleid de controver siële problemen waarover men het eerst eens zal moeten worden voor dat over de verdeling van de porte feuilles en over het polsen van mi nisters kan worden gesproken. Britse verhalen tegengesproken. De kabinetsformateur heeft erop gewezen dat ?r in het parlement geen gesloten meerderheid enerzijds en een gesloten oppositie anderzijds te vormen is. Daardoor ontbreekt de nodige beweeglijkheid in de samen stelling van een kabinet. Hij vond het, daarom beter te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is dat vijf par tijen, de PvdA, de KVP, de A.-R. Partij, de VVD, en de C-H Unie, sa men zouden kunnen gaan in een ka binet. Het eerste punt, dat dr. Drees aan de orde stelde, was de voortgaande onaangename berichtgeving in het buitenland over bet Koninklijk Huis. De vijf fractieleiders en dr. Drees hebben de Nederlandse pers uitdruk kelijk laten weten dat deze berich ten volkomen ongegrond zijn. Er is geen sprake van dat de vorming van een kabinet hiervan zou afhangen. Defensie en huurbeleid. Vervolgens heeft dr. Drees een uit eenzetting gegeven van de financiële toestand van ons Jand op grond van de voorlopige gegevens, waarover, hij beschikt. Naar zijn. oordeel hangt het daarvan af of men de militaire, uit gaven al of niet zal kunnen verho gen en of men een bepaaldeoplos sing van het andere controversiële vraagstuk: het huurbeleid met het probleem van de afroming zal moe ten kiezen. De opvatting van dr. Drees over de defensieuitgaven komt hierop neer, dat hij van mening is, dat het defensieplafond tot en met het jaar 1957 moet worden gehandhaafd op 1350 miljoen gulden, omdat de finan ciële situatie voor de.schatkist in de naaste toekomst naar zijn oordeel ernstige zorgen baart. De vijf fracties komen voor- een moeilijke' beslissing te staan, waarbij voor de socialistische fractie de be slissing extra moeilijk zal zijn omdat een deel van deze fractie de opvat ting van dr Drees ten aanzien van de defensieuitgaven niet deelt. Dat de andere» fracties in dit op zicht met hem zullen meegaan, staat eveneens allerminst vast. Bij het vraagstuk van het huurbeleid heeft de socialistische formateur zich uit- g"ësproken voor een afroming van een eventuele huurverhoging. Richtlijnen. De formateur heeft de vijf fractie leiders dus geen compleet en con creet op schrift gesteld program voorgelegd. Behalve over de genoem de belangrijkste vraagstukken heeft 'hij echter wel voor een aantal min der belangrijke vraagstukken richt lijnen voor het regeringsbeleid, naar voren gebracht. Vandaag of morgen zullen de ka merfracties van de PvdA, KVP, AR, VVD en CH Unie, bijeenkomen om zich uit te spreken over de plannen van dr. Drees. Maandagochtend heeft de formateur als termijn gesteld voor het in ontvangst nemen van de schriftelijke antwoorden. Na het gezamenlijk overleg met de vijf fractieleiders had dr. Drees nog een afzonderlijk onderhoud met de ,$..R.-fractieleider prof. dr. J. Zijlstra De „Brede Basisbezint zich onder leiding van dr. Drees Oude „kistjes" vlogen naar Polen Woensdag is te Brandenburg een af scheidsparade geh ouden bij het vertrek van een devisie van de Sow- jet-Russische luchtmacht, die deel uitmaakt van de 33.500 man Sowjet- troepen, die voor mei volgend jaar zullen worden teruggetrokken. De divisie telt ongeveer tweeduizend man. Haar 87 eenmotorige propeller vliegtuigen, „Iljoesjins", kozen na de parade, die door twintigduizend Duitsers en ook door vertegenwoor digers van de westelijke militaire missies werd bijgewoond, het lucht ruim, richting Polen. Voordien vlogen 29 ultra-moderne straaljagers over het paradeveld, ter ere van de vertrekkenden. Vijf honderd man defileerden langs het met rood bekleed podium, waarop maarschalk Andrei Gretchko, de op perbevelhebber van de Sow jet-strijd krachten in Duitsland, stond. Twaalf zware hefschroefvliegtui- gen gaven in formatie een landings- en startdemonstratie, die uiterst precies werd uitgevoerd. De Oostduitse vice-premier Nusch- ke zei in een openingstoespraak, dat het de bedoeling van deze parade was de westelijke mogendheden aan te sporen het Sow jet-Russische voor beeld van ontwapening in Duitsland te volgen. De Oostduitse pers had deze af- scheidsdemonstratie gestempeld tot een begin van de „politjeke en con troleerbare" militaire bewegingen, waarop het Westen immers zoveel nadruk legt. Wat in werkelijkheid vertoond werd, had daarmee nauwe lijks iets gemeen. In totaal 87 ver ouderde Stormoviks van het type JL -10-S, in gebruik genomen in begin 1944, stegen op voor hun tocht naar de Sowjet-Unie via Polen. Aan het einde van de lange offici ële toespraken kwamen 28 straalja gers van het type Mig-17-S door de stortregen aansuizen. De Russische officieren verklaarden „niet te we ten" waar deze machines gestatio neerd zijn, maar zeiden even stellig, dat zij niet tot de naar Rusland te rugkerende strijdkrachten behoor den. HET DUITS VAN SOEKARNO VLOEIT OVER IN ENGELS Woensdagmiddag heeft de formateur dr. Drees op het ministerie van Algemene Zaken de leiders van de grote fracties van de Tweede Kamer ontvangen teneinde m et hen overleg te plegen. Tijdens deze ontvangst werd de bijgaande foto gemaakt; we zien hier v.I.n.r. de heer J. Tilanus, prof. dr. C. P. M. Romme, dr. W. Drees, Prof. J. Zijlstra, mr. J. J. Burger en mr. P. J. Oud. Zijn besprekingen met Dulles Frankrijk wil aan zijn hondgenoot schappen trouw blijven, maar wil aan de andere kant de contacten met de landen van het Oosten hervatten, zo heeft minister Pineau woensdag voor de „Nationale persklub" te Washing ton verklaard. Hij was van oorjdeel, dat de Sowjet- Unie en de met haar verbonden sta ten op het ogenblik een „zeer be langrijke evolutie" doormaken. Daar om mogen de weestelijke mogend heden z.i. van haar kant niet weigeren „een stap in de door de Sowjet-leiders gewenste richting" te doen. De Franse minister achtte het nood zakelijk de nadruk te leggen op de economische en culturele uitwisseling met de Sowjet-Unie „teneinde het essentiële van de westelijke denk beelden in dit land en zijn bondge noten te laten doordringen". „Een dergelijke politiek, die een uitweg uit de huidige impasse tracht te vindien, staat tegenover een schade lijke internationale onbewegelijkheid. Als zij mislukt, kan 'het westen altijd nog zonder gevaar het vraagstuk op nieuw bezien", aldius de Franse minis ter van buitenlandse zaken. Gezamenlijke verklaring. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, en zijn Franse ambtgenoot, Christian Pineau, hebben in een communiqué, dat zij woensdag na besprekingen van drie dagen uitgaven, de nadruk gelegd op de noodzaak om binnen het raam der V.N. een akkoord tot stand te brengen over een ontwapeningspro gram, dat de veiligheid van alle deel nemende staten verzekert door mid del van een doeltreffend controlestel sel. Alleen een program, dat tevens voorziet in een regeling ten aanzien van de atoomwapens, kan de wereld werkelijke veiligheid verschaffen, ook al heeft een vermindering van de conventionele bewapening zijn waar de. Voorts vereist de uitvoering van een uitgebreide vermindering der strijdkrachten de parallel gaande op lossing van belangrijke problemen zo als de hereniging van Duitsland. Het communiqué weerspiegelt de De Indonesische president, ir. A. Sukarno, die momenteel een reis door West-Europa maakt, werd o.a. ont vangen door Westduitse autoriteiten. Tijdens een persconferentie vroeg een radio-reporter hem het een «a a^der in het Duits te vertellen omdat de Duitse bladen hadden bericht dat de president vloeiend Fraijs, Duits en Engels sprak. Bijgaande foto werd gemaakt toen de' president aan het eind van zijn Duits was ge komen en overging in het Engels. Achter ir. Sukarno staat de Duitse minister van buitenlandse zaken H. von Brentano en rechts lacht kanselier Adenauer. Geheel rechts staat de speciale ambassadeur van Indonesië L. N. Palar. neutrale houding, die de V.S. innemen ten opzichte van Pineau's suggestie, dat de hulp aan economisch minder ontwikkelde landen moet worden ge geven via de V.N. in plaats van op 'bilaterale basis, zoals tot nog toe het geval is. Pineau bezocht Eisenhower. De Franse minister van Buiten landse zaken, Christian Pineau heeft gisteren, na een conferentie van tien minuten met president Eisenhower, verklaard, dat hij er zeker van was, dat de president „een prompte oplos sing" van 'het Algerijnse vraagstuk verwacht. Pineau sprak kort tot journalisten, radio- en televisiereportersna zijn bezoek aan de president in het Walter Reed-hospitaal. Feestparade in Cairo Woensdag is, als hoogtepunt der feestelijkheden ter gelegenheid van de ontruiming van de Suez-kanaal- zöne door de Britten, te Cairo een grote militaire parade gehouden. In de Sowjet-Unie vervaardigde straal jagers en bommenwerpers vlogen boven de defilerende troepen, waar onder zich contingenten uit Jordanië, Soedan, Syrië, Libanon en Saocdi- Arabië bevonden. De parade die drie uur duurde, werd onder meer gadegeslagen door Weinig verandering Het hogedrukgebied op de Oceaan verplaatste zich de afgelopen 24 uur in de richting van Ierland. De depres sie voor de kust van Noorwegen vult langzaam op en trekt nu in Noorde lijke richting weg. Daarentegen blijft boven het Oostzeegebied de lucht druk relatief laag. Bij deze lucht- verdeling handhaaft zich in onze stre ken een "koude nood westelijke lucht stroming. Door de onstabiele opbouw1 van de aangevoerde lucht ontwikkelen zich plaatselijk buien, in hoofdzaak in het noorden en oosten van het land. Veel verandering in de huidige weerstoe- stand wordt er in de komende 24 uur niet verv/acht. ABNORMALE TEMPERATUUR IN JUNI 1956 12 13 U 15 16 17 In de maand juni wil het maar geen zomer worden. Velen van ons denken met weemoed 'terug aan de heer-lijké zomerse dagen, die deze maand ons veelal bracht. Wanneer wij nu de loop van de temperaturen volgen, blijkt dat slechts drie dagen van het begin van deze maand boven de „normale tem peratuur" uitkwamen. Deze normale temperatuur is in wezen het gemiddelde van alle waar nemingen gedurende een periode van 30 jaar in Nederland. Na deze 3 da gen volgde een diepe inzinking, waarbij de temperatuur zelfs 4 gra den onder het normale bleef. Wij werden één dag verrast op een normale temperatuur, dit was óp 9 juni. Het ging daarna weer snel bergaf totdat op 15 juni een diepte punt werd bereikt waarop de tem peratuur in ons land niet boven 10 graden kwam, hetgeen bijna 5 gra den minder is dan het gemiddelde. Over het geheel genomen is de maand juni tot nu toe ruim 2 graden te koud geweest. de voormalige Britse opperbevel hebber in de kanaalzone, generaal sir Brian Robertson, de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Sje- pilof en de Marokkaanse kroonprins Moelai Hassan, die opperbevelhebber is van het nieuwe Marokkaanse leger. Inzake het ongeluk met de Venezo laanse Super-Constallation, die gister nacht ter hoogte van New York in zee gestort is, wordt nader gemeld, dat, naar men aanneemt, alle 74 inzitten den om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich 22 middelbare scholieren uit Vene zuela, die particuliere scholen in de V.S. bezochten en nu op weg naar huis waren voor de zomervakantie. Van de 64 passagiers waren er veer tig afkomstig uit Venezuela, twintig uit de V.S., twee uit Spanje, één uit Frankrijk en een uit Zwitserland. De tien leden van de bemanning waren Venezolanen, met uitzondering van van de Franse stewardess. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. weer (Geldig van donderdagavond tot l vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met in het noorden en oosten van het i land aanvankelijk nog enkele verspreid voorkomende buien. Weinig verandering in tempe- ratuur. Overwegend matige wind tussen noordwest- en noord. 5 22 Juni zon op 4.22, onder 21.06; maan op 20.27, onder 3.45. Hoogwaterstanden 22 Juni v.m. 2.50; n.r Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bew. 19 C. OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN regen 18 ABERDEEN geh. bew. 16 LONDEN half bew. 18 AMSTERDAM licht bew. 15 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS zwaar bew. 19 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE onbew. 23 NICE geh. bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 19 MUNCH EN regenbui 17 ZURICH nevel 16 GENEVE onbew. 21 LOCARNO onbew. 26 WENEN regen 21 INNSBRUCK regen 19 ROME zwaar bew. 27 AJACCIO geh. bew. 22 MALLORCA onbew. 26 Korreltje Vriendelijkheid doet met een mens wat warmte doet met was.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1