Gijs Pauw won de 4e étappe De Ronde van Zwitserland De eisen voor deelname worden steeds hoger DINSDAG 19 JUNI 1956 DE LEIDS^ COUE5NT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Olympia's Toer door Nederland DE K1ELER WOCHE Karei Warburg leidt in de Finnjollenklasse KRIJN POST BLEEF DE LEIDER „Nog nooit hebben we zo iets meege maakt". Deze verzuchting slaken de juryleden nu al vier dagen, want Den Bosch vormde na de eerste drie etappes geen uitzondering. Een kopgroep van circa 30 renners snelde de sintels van het stadion „Den Vliert" op na een wederom weinig opwinnende etappe van Eysden naar Den Bosch, waarin nu eens niet Joop Captein, maar Gijs Pauw de lau weren oogstte. Captein veroverde de derde plaats achter Jan Rol, nadat hij als veertiende het stadion was binnen gereden en zich buitenom naar voren had gewerkt. Oranje-truidrager Krijn Post bevond zich ook in het peloton, spurtte naar de negende plaats en behield daar door dit kostbare kledingstuk. Maar de tweede plaats in de rangschikking wordt niet meer ingenomen door Daaf Jan- broers. De Amsterdammer raakte door een valpartij zeker zes minuten achter en het valt te bezien of hij nog wel in de vijfde etappe zal starten. Want na aan komst werd hij met Piet van Est naar het ziekenhuis in Den Bosch gestuurd, waar geconstateerd werd, dat Van Est een sleutelbeen had gebroken hij valt dus uit terwijl Daaf Janbroers een minder ernstige blessure aan een sleutelbeen heeft en nog niet weet of hij vandaag wel zal uitkomen. Na Krijn Post komt nu Loe van den Brand, gevolgd door Gijs Pauw, die door zijn zege dus niet minder dan elf plaat sen omhoog is geklommen. Ook Joop Captein steeg beduidend, namelijk van de dertiende naar de zesde plaast met een achterstand van nog geen twee mi nuten op Krijn Post. Het ziet er wel naar uit, dat de beslissing voor de eind zege evenals het vorige jaar op de eind streep van het olympisch stadion te Am sterdam zal vallen, zij het dan, dat dit maal waarschijnlijk de bonificaties de doorslag zullen geven. Valpartijen en lekke banden hebben in de vierde etappe een belangrijke rol gespeeld, waarvan onder meer Wout Heeren, Frans Mahn, Liebrechts, Bertus Lute, Nieskens en Piet de Jongh het slachtoffer werden. Na 21 km. openden Arie van Hou welingen, Jan Konings en Jan van Vliet het offensief. Zij brach ten het tot een voorsprong van 45 secon den, maar werden 50 km. verder inge lopen. Intussen was in de volgerskara vaan een sensatie ontstaan toen men Krijn Post in zijn oranjetrui plotseling zag afstappen. Maar van Rhijn stopte eveneens, gaf de leider zijn voorwiel en in sneltrein tempo trok Post zich weer naar de staart van het peloton. Hetzelfde gebeurde met Piet Kooymans, die door •zijn eindzege van het vorige jaar in de belangstelling blijft. Stadgenoot Van der Berg hielp hem aan een ander achter wiel en ook Kooymans had weinig moeite om zich weer bij het peloton te voegen. Toen de karavaan Limburg verliet en langs de rand van de Peel naar het noor den trok ondernamen zes renners een nieuwe poging, die hun niet meer dan 150 meter winst opleverde. Zij werden ingehaald. Spannender werd 't even voor Deurne. In het zicht van de verzorging na ruim 100 km. demarreerden De Jager, Van Vliet en Post toen wij de stand in Bakel, tien kilometer verder opnamen, bleek, dat het drietal al een voorsprong had van een minuut vijftien seconden. Het werd tussen Gemert en Erp na 130 km. zelfs anderhalve minuut, zodat de oranjetrui van Krijn Post aan een zijden draad kwam te hangen. De Jager en Van Vliet namelijk hadden in het algemeen klassement een achterstand op Post van 1.56 sec. en konden zeker zijn van min stens 30 of 15 seconden bonificatie Post zou dan moeten winnenindien zij hun voorsprong behielden. Men had dus kunnen verwachten, dat Krijn Post een tegenoffensief zou inzet ten. Wel dat gebeurde nu juist niet. Het waren acht renners onder wie de hoogge- plaatsten Van der Brand, Damen, Van der Zanden, De Vree, Konings en Pauw, die 30 km. voor de finish een verwoede achtervolging inzetten. In de kopgroep zakte juist het tempo en het werd spoe dig duidelijk, dat de drie vluchters het niet zouden kunnen houden. Hun voor sprong slonk snel en toen zij omkijkend de achter hen jagende meute intus sen waren de acht ingelopen door het peloton zagen, gaven zij 10 km. voor de finish de ongelijke strijd op en reden met hun makkers naar „De Vliert". Lei der in het algemeen sprintklassement is nu Gijs Pauw geworden. De uitslag over een afstand van 159 km. luidt: 1. Pauw 4 uur 17 min. 26 sec. met bonificatie 4.06.26: 2. Rol 4.07.26 met bo nificatie 4.06.56; 3. Captein 4.07.26 met DE NED. PLOEGEN VOOR DUISBURG. De NTC van de Kon. Ned. Atletiek Unie heef tde Nederlandse ploegen voor de landenontmoeting DuitslandNeder land, 1 juli a.s. te Duisburg, als volgt sa mengesteld: Heren: 100 m: A. H. van Hardeveld, Th. A. Staat; 200 m: A. H. van Harde veld, T. Aret, D. Deyers; 400 m: H. Coe- nen, Chr. Smildiger, J. Parlevliet; 800 meter: F. Koudijs, H. T. C. Haus, B. C. Verwey; 1500 m: W. Roovers, Blanken- stein, H. Jansen; 5000 m: F. Kuenen, H. Viste, J. Fekkes. 110 m. Horden: J. Parlevliet, Eef Ka merbeek, P. Nederhand. Verspringen: H. Visser, H. Greik, C. J. Sleeuwenhoek. Hoogspringen: J. W. Nummerdor, H. van Kleeff, R. Pommee. Polsstokhoogspringen: J. Hofmeester, D. Wezel, S. Wijsen. Speerwerpen: F. v. d. Heyden, J. Fik- kert. Jan Kamerbeek. Discuswerpen: C. Koch, J. Fikkert, B. Rebel. Kogelstoten: C. Koch, E. Meyer, Jaap v. d. Maat. 4 x 100 m. Estafette: D. Tempelaar, Th. A. Staat, T. Aret, A. H. van Harde veld. 4 x 400 m. Estafette: H. de Kroon, Chr. Smildiger, E. Smulders, F. Kouys, J. E. Parlevliet. Dames: 100 mb. hardlopen: P. van Duyne-Brouwer, H. Bloemhof; 200 m: P. van Duyne-Brouwer, H. Veth; 800 m: S. Scharleman, W. Woudstra, Grezel. 80 m. Horden: Imke Vaal, E. Schagen. Verspringen: W. Scholtmeyer, Imke Vaal. Hoogspringen: D. Hobers. N. Zwier. Speerwerpen: C. Janse, Wendels, G. v. Zelm. Discuswerpen: C. Huygen, A. Pan- horstNiesink. Kogelstoten: C. v. d. Bosch, T. Haas donk. 4 x 100 m. estafette: P. van Duyne Brouwer, H. Bloemhof, H. Veth, R. van Kuyk. bonificatie 4.07.11; 4. Van Wetten 4.07.26; 5. Van den Dungen; 6. Van Steenvoor den; 7. Van der Brand; 8. Damen; 9. Post; 10. Kersten; 11. Konings 12. Theu- nisse 13. De Hoog; 14. Van Vliet; 15. Van Glerum, allen in dezelfde tijd als Van Wetten. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Post 19.06.37; 2. Van der Brand 19.08.16; 3. Pauw 19.08.16; 4. Damen 19.08.24; 5. Huisson z.t,; 6. Captein 19.08.25: 7. Konings 19.09.33; 8. De Jager 9. De Vree; 10. Van Vliet; 11. Van der Zanden allen in dezelfde tijd als Konings; 12. Keepers 19.10.40; 13. Theunisse z.t.; 14. Braspenninx 19.10.41; 15. Van Sluis 19.11.27. Stond er op de eerste wedstrijddag van de Kieler Woche een harde oosten wind. gisteren kregen de zeilers een zwakke wind uit uiteenlopende richtingen in de zeilen. Onze landgenoot Warburg met „Fikfak' zorgde voor een overwin ning in de Finnnjollenklasse. Bij het laatste kruisrak passeerde hij de Engels man Knight met „Sunbreeze" en de tweevoudige olympische kampioen, de Deen Paul Elvström met „Bes II". De Nederlanders Sleeswijk, De Jong, Mar kus en De Boer eindigden respectieve lijk op de 7e, 8e 15e en 16e plaats. Onze landgenoot J. Hofland verscheen niet aan de start wegens een bloeduitstorting. Warburg leidt met 445 punten voor de Olympische kampioen, de Deen Elvström, met 425 punten en de Engelsman Knigth met 404 punten. De race in de Drakenklasse werd ge wonnen door de Duitser Tommy Thom son, die zondag met de zesde plaats ge noegen moest nemen. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot von Eicken. De best geklasseerde Nederlan der was E. G. van de Stadt met ..Tan nin". Hij bezette de derde plaats. Simon de Wit met „Oranje" werd vierde, W. van Duyl met „Trintel II' eindigde op de negende plaats en C. de Groot met „Sem per Vagens" werd vijftiende. Na twee races heeft Thomson de lei ding met 739 punten voor Simon de Wit met 706 punten en Wim van Duyl met 670 punten. Winnaar van de wedstrijd in de start- klasse was de Italiaan Straulino met „Merope II". De Zweed Carlsson met „Mari" bereikte als tweede de finish. AUTOMOBILISME BOB SWEIKERT GEDOOD. Bob Sweikert, winnaar van de Grote Prijs van Indiapolis in 1955, werd gedood tijdens een ongeluk op de ovale' baan van Salem in Indiana. Op een gegeven ogenblik geraakte de wagen van Swei kert van de baan af, raakte een hokje, waar fotografen hun werk deden en kwam in het veld terecht. De wagen was in brand geraakt. Twee fotografen wer den licht gewond. De 30-jarige Bob Sweikert was een der topcoureurs van de Verenigde Staten. Hij won in 1955 de 500 mijlen race van Indiapolis. FERRARI MET STRAALMOTOR? Geruchten doen de ronde, dat Ferrari binnenkort zal beginnen met de bouw van een racewagen met straalmotor. Het financiële gedeelte zal worden gedekt door een Italiaanse industriële combi natie. Enzo Ferrari, de directeur-generaal van de fabriek, heeft de geruchten niet be vestigd, noch ontkend. Negen renners hebben tijdens de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, welke van Biel naar Lausanne voerde over 234 km., de aandacht op zich geves tigd door strijdlust. In regen en mist werd uit Biel vertrokken en reeds 20 km. staken Reits, Van Dongen Brunswyck en later Van der Pluim, Croci Torti, Arnold en Flotron het v aan. Dank zij het feit, dat dit zevental twee maal voor een gesloten spoorweg overgang moest wachten konden ook Ferlenghi en Lampers zich bij de vluch telingen aansluiten. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Strehler tijd 6 uur 31 min. 48 sec.; 2. Wagtmans; 3. Sorgeloos; 4. Vlayen: 5. Bertolio; 10. ex aequo Graf, Negro; Boni Schaer, Sobgrero; Van Dongen; Frei Rosello; Schoubben allen in dezelfde tijd als Strehler; 26: Nolten en 34 Van der Pluim, beiden in dezelfde tijd als Streh ler; 39. Maenen 6.37.20; 40. Roks z.t. DE TOUR DE FRANCE. Marcel Bidot, directeur technique van de Franse nationale ploeg, heeft weder om vier renners aangewezen voor de Tour de France, n.l. Raphael Geminiani, René Privat, Jean Mallejac en Pierre Barbotin. Twee weken geleden had Marcel Bidot medegedeeld, dat Antonin Rolland. Andrë Darrigade, Jean Forestier, Frangois Mahé en Jean Stablinski deel zouden uitmaken van de Franse ploeg. Laatstgenoemde zal waarschijnlijk verstek moeten laten gaan wegens militaire dienst. Bidot moet dus nog twee man aanwijzen om het tiental compleet te maken. VOETBAL PROTEST VAN SC. ENSCHEDE AFGEWEZEN. Rapid J. C. in de kampioenscompetitie. De spelregel- en protestcommissie van de KNVB heeft het protest van SC. En schede afgewezen. Zoals bekend heeft SC. Enschede na afloop van de beslis singswedstrijd tegen Rapid J. C. zondag het Goffertstadion te Nijmegen ge houden, welke in een 43 zege voor Rapid J. C. eindigde, geprotesteerd tegen het niet toekennen van een strafschop. Nu de spelregel- en protestcommissie van de KNVB het protest heeft afgewe- blijft de uitslag 43 in het voordeel Rapid J. C. en heeft deze klub zich geplaatst voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. Rapid De 20ste toer van Zwitserland draagt een zeer internationaal karakter door de deelneming van verschillende buitenland se ploegen, waaronder Nederlandse en Engelse. Het is voor het eerst dat'er in Zwitserland een Engelse ploeg start. Bij gaande foto werd gemaakt tijdens het einde van de eerste etappe te Schaff- hausen. V.l.mr.: ziet men Robinson (Eng.) Mitchel (Eng.), Bedweil (Eng.), de win naar van de eerste etappe, de Zwitser René Strehler, Bossello (Italië), Van Dongen (Ned.), Wagtmans (Ned.) en Plankaert (Belg.). DE PROMOTIE STRIJD VAN LIS SE De stand in de promotiecompetitie vool een plaats in de 3e klasse, waarbij Lisse betrokken is, behoeft enige aanvulling, aangezien hierin de uitslag Delft—GSV '02) niet is opgenomen. De stand moet luiden: POSTDUIVEN „Warmunda (Warmond). Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 513 km. Gelost om 6 uur met straffe westenwind, aan komst eerste vogel 13.45.01. iUtslag: P. v. d. Drift 18; Dr. J. Venker 2; J. Smeets 3; P. Vogelenzang 4; Th. Ver woerd 5; Jac. Niekerk 6; Jac. Roest 7; J. van der Weerd 9 en Q. Beugelsdijk 10. De Blauwband (Sassenheim). Wed vlucht met oude duiven vanaf Mons (B) 200 km. In concours 69 duiven, gelost te 12.45 uur. aankomst eerste duif 3.39.10. senlheid 1150 meter per minuut, laatste duif 5.8.05, snelheid 850 meter per minuut. Uitslag: L. J. Drost 1—2—3—5—14; H. van Niekerk 412—15; A. P. Eist 6—8 1617; C. v. d. Zwart 79; C. Drost 10. De gelukkige ruiter en de ongelukkige ruiter in de olympische ruiterspelen in Stockholm tijdens de grote springproef: boven: de gelukkige Duitse ruiter Hans G. Winkler, op Halla, die het zware par- •s foutloos uitreed ofschoon hU ge kwetst was Met deze daad verwierf een gouden medaille. Onder: de on gelukkige Zweed D. Wijkande op Bimbo, die inplaats van over een hindernis te gaan er dwars doorheen stoof HET SCHAAKSPEL De zomeravonden, al zijn ze tot nog toe nogal winters-koud. zijn niet de meest geschikte tijd voor schaakpartijen. Maar zon enkel „licht" gevalletje kan er nog wel mee door. Zie hier dan en kele kortsluitinkjes. Wit: Borös. Zwart: Czanady. Budapest 1940. 1. e2—e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. e4e5, Pf6d5; 4. d2d4, d7d6" 5 d4xc6. d6xc5; 6. Lfl—c4, Dd8—a5t (hier was e7e6 de juiste voortzetting. Nu geraakt zwart in moeilijkheden). 7. Lel d2. Pd5b4; 8. a2—a3, Lc8—f5 (axb4 kan niet wegens Dxal); 9. Pf3—h4! Lf5 e4 (op Lxc2 volgt axb4 en op Pxc2+ kan Dxc2). 10. 0—0, e7—e6; 11. Pbl—c3 met de dubbele dreiging axb4 en Pxe4. Zwart meent een uitweg gevonden te hebben en speelt: 11Da5—d8. Wit besluit nu met: 12. Pc3xe4, Dd8x h4; En nu Ld2g5ü Dat is mat' op d8 of dameverlies. In het toernooi te Budapest 1921 werd o.a. dit partijtje gespeeld tussen: B. Kostitsch met wit en A. Steiner met zwart. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, b7—b6; 3. g2—g3! Lc8—b7; 4. Lfl—g2, g7—g6; 5. 0—0, Lf8—g7; 6. c2—c4, 0—0; 7. Pbl— c3, d7d6; 8. Ddlc2 (maakt plaats voor de toren om c5 of e5 te verhinde ren). 8Pb8d7; 9. Tfl—dl, Tf8— 10. e2e4, e7e5 (anders zou wit e4e5 doorgezet hebben). 11. d4xe5, d6x e5; 12. Lelg5. c7c6 (om veld d5 aan Pc3 te ontzeggen). 13. Lg5xf6, Lg7xf6; 14. Lg2h3 (de druk op d7 wordt ver sterkt) 14Te8e715. Tdl—d6, Dd8c7 (onttrekt de dame aan de to- renlijn, maar wit blijft door „drukken"). '.6. Tal—dl, Ta8d8; 17. Dc2—d2! Stelling na 16. Tad8. De Olympische ruiterwedstrijden ABCDEFGH Zwart hoopte op 17. Lxd7, Txd7; 18. Txf6, Kg7! Maar nu (na Dc2d2) gaat het mis. 17Lb7c8; 18. Td6xf6! en zwart gaf op. Niet alleen is hij een stuk achter geraakt, maar de overgebleven officieren kunnen geen zet doen, zonder verder materieel verlies. MOTORSPORT DODELIJK ONGELUK BIJ ZIJSPAN-RACE. Tijdens wedstrijden voor zijpannen te Battenberg (West-Duitsland), geraakte een der deelnemers van de weg af. De motor kwam tegen een boom terecht. Arsenius Butcher, de bestuurder, liep lichte verwondingen op, de tweede man Hannes Pirath echter werd zwaar ge wond en overleed aan de gevolgen van de bekomen blessures. In een interview dat generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, lid van het IOC vice-voorzitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, aan ANP-verslaggever gaf. verklaarde de heer Pahud. olympisch kampioen in de mili tary (1928 en 1932) en zilveren medaille winnaar van 1924, dat naar zijn mening eisen voor de olympische wedstrijden, wat de moeilijkheidsfactor betreft, be slist hoger zijn geworden dan vroeger, hetgeen overigens in de aard der dingen opgesloten ligt want bijna alle takken van sport worden steeds meer geperfec tioneerd. „De hoogte van de hindernis sen. die in mijn jaren nauwelijks de 1.15 meter overschreed, ligt nu niet beneden de 1.20 meter. Ik wil echter niet zeggen, dat de hindernissen daardoor ook aan zienlijk moeilijker worden. Van groot belang is ook, dat men zich voor ogen houdt, dat de uithoudingsproef, en dit is toch het belangrijkste deel van de sa mengestelde wedstrijd, met verstand moet worden gereden. Ik moet hierbij nog de opmerking maken", aldus de heer Pahud, „dat in één opzicht de ruiters het tegenwoordig toch beter hebben dan wij vroeger. Want toen wij op de rug van het paard zaten om voor de olympische medailles te strijden, was van een goede afzetting tijdens de uithoudingsproef nauwelijks sprake. Het publiek liep overal heen en maakte het voor de rui ter dikwijls zeer moeilijk. In de laatste jaren, en vooral hier in Stockholm, is mij dit opgevallen, zet men de parkoer- DE GELUKKIGE EN DE ONGELUKKIGE RUITER sen perfect af. Het publiek wordt op een veilige afstand achter afzettingen gehouden en dit maakt het voor de rui ter gemakkelijker zijn parkoers te vin den". Toekomst voor Nederlandse ruiters niet hoopvol. De verklaring voor het feit. dat Ne derland niet in de samengestelde wed strijd uitkwam, vond de heer Pahud in de omstandigheid, dat hier de financiën een grote rol spelen. Een goed paard voor deze zware wedstrijden is duur, want een dergelijk paard kan men slechts een keer of twee per jaar ge bruiken. Er wordt van het dier tijdens de wedstrijd enorm veel gevraagd, en in dergelijke zware wedstrijden kan men niet meer dan twee of drie keer per jaar met eenzelfde paard uitkomen. „Ik kan mij dus wel indenken, dat men in Ne derland er weinig voor voelt om een dergelijk cross-paard op te leiden of te kopen. Met een springpaard ligt de si tuatie anders. Dit kan per jaar in een betrekkelijk groot aantal springconcour sen starten, want hierin wordt niet zo veel van de viervoeter verlangd wat het uithoudingsvermogen aangaat. En wat de spring-equipe betreft, ook hier spelen de financiën, helaas, een zeer belang rijke rol. Ik zie echter de toekomst wat deelneming aan de olympische wedstrij den betreft in verband met onze ruiters niet hoopvol in. In andere landen is de fokkerij van rijpaarden een belangrijk element. Willen wij weer internationaal een woordje meespreken, dan zal men tijdig van te voren een plan moeten ma ken. Voor 1960 bijvoorbeeld zal men nu reeds moeten beginnen met te onderzoe ken welke ruiters en paarden men moet klaarmaken. Onze ruiters zullen het echter steeds moeilijker krijgen". De heer Pahud geloofde, dat dit niet alleen ligt in het feit dat de eisen steeds hoger worden, maar dat ook het karakter van ons volk als zodanig hier een' be langrijk woord meespreekt. De heer Pa hud vervolgde: „wanneer wij bedenken, welke ruiters en amazones te Stockholm aantreden, dan zjjn dit voor een groot deel mensen, die over meer of minder veel geld beschikken. De jongeren kun nen uit de zak van vader putten, behoe ven zich dus nauwelijks om hun zaken te bekommeren en kunen zich gemakke lijk voor enige tijd geheel aan de trai ning wijden. Dit ligt ons als Nederlan ders niet. Wij zijn te arbeidzaam om van vaders zak te willen leven. En voor degenen, die niet uit een volle buidel kunnen putten, is het heel moei lijk om regelmatig te trainen. Zij hebben tenslotte hun studie of hun werk". Geen amazones in samengestelde wedstrijden. Over de deelneming van dames aan de olympische springwedstrijden en aan de samengestelde wedstrijd meende heer Pahud, dat dit door de verdere emanci patie van de vrouw begrijpelijk is. Haar prestaties in het springen zijn ook van dat gehalte, dat zij kunnen mee-concur- reren. Wat deelneming van de dames aan de samengestelde wedstrijd betreft, ben ik echter van oordeel, dat dit des mans ambacht is. De heer Pahud meen de, dat hij mogelijk nog teveel man van de oude school was in dit opzicht, maar van etisch oogpunt bezien was onze landgenoot tegen het deelnemen van amazones aan samengestelde wedstrij den. „Ik vind, dat zij daarmee het onder ste uit de kan willen hebben". 175.000 TOESCHOUWERS BIJ DE RUITERWEDSTRIJDEN. De olympische ruiterwedstrijden in het stadion te Stockholm zijn bezocht door 135.000 toeschouwers, terwijl het aantal personen, dat de uithoudingsproef van woensdag j.l. in de omgeving van de Zweedse hoofdstad heeft gevolgd, op 40.000 wordt geschat. In totaal zijn dus 175.000 toeschouwers getuigen geweest van de olympische ruiterwedstrijden. De bruto recette bedroeg 1.6 miljoen Zweed se kronen (ongeveer 1.200.000 gulden). Het stadion krijgt voor de huur 25 pro cent. Het nieuwe grasveld, dat zal moe ten worden aangelegd, kost alleen al 60.000 Zw. kronen. Voor bloemen, waar mede het stadion was versierd, moest een bedrag von ongeveer 5000 gulden worden betaald.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8