Militairen van Schoonhoven wilden zich onkrijgstuchteljjk verfraaien iston Zijn stoffelijke resten van Mussert wettelijk een lijk? Nieuwe titel aan Delftse T.H. Rector Doesburg benoemd verbondsadviseur K.A.B f 1 Vragen in de Tweede Kamer over molens in verkavelingsgebied Ade „Haarlemmer-wonderolie" heeft te kampen met uitvinderszorgen Eerst na 1 Sept* mogelijke verhoging soc. uitkeringen Onderzoek tot leniging van de noden der alleenstaande vrouw TE VROEG THUISGEKOMEN DINSDAG 19 JUNI 1956 DE LEIDSE COL NT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Iets wat er niet is, kan niet gestolen worden Juridische puzzel Nu de stoffelijke resten van Mus sert verdwenen zijn en grote groepen rechercheurs speuren naar het lijk en de ontvoerders, zijn juristen in de wetboeken gedoken om te zien, waarvan de ontvoerders, wanneer zij gearresteerd zijn, beschuldigd kun nen worden. Deze mogelijke beschuldiging blijkt niet zo eenvoudig te zijn, want de grote vraag is of er in de zin van de wet nog sprake van een lijk is ge weest en als er juridisch gezien geen lijk is geweest, kan niemand beschul digd worden van iijkroof. De wettelijke bepaling, met betrek king tot massagraven vermeldt, dat tien jaren, nadat het laatste lijk bij geplaatst is, de graven geroerd mo gen worden, waarbij de wetgever kennelijk van de veronderstelling uit gegaan is, dat na verloop van 10 ja ren de ontbinding van een lijk heeft plaats gehad. Wanneer er wettelijk gezien geen lijk meer aanwezig was zal men de daders tevens miet kunnen vervolgen wegens grafschennis, want een graf wordt verondersteld een Lijk te her bergen en zonder lijk is er geen spra ke meer van een graf. En wanneer er juridisch geen lijk meer is was voor het verwijderen van de stoffelijke resten geen toestem ming van de burgemeester nodig, want men behoeft geen toestemming Onverwacht geval in Hilversum Tot tweemaal toe is de laatste dagen op het vliegveld Hilversum een sport- vliegtuig kort na de start plotseling neergestort. Vrijdag j.l. ging het lestoestel PH- UEHJ verloren, toen de instructeur van de rijksluchtvaartschool, de heer J. Lambermont, kort na de start aan de rand van het vliegveld in een groep bomen terecht kwam. Het toe stel was vermoedelijk in een luchtzak geraakt. De bestuurder bleef onge deerd, maar het vliegtuig werd totaal vernield. Zaterdagmiddag startte de 29-jarige instructeur van de rijksluchtvaart school, J. Ramin met zijn leerling, de 24-jarige H. Veenboer, in een Fokker lestoestel, de PH-UDW. Toen het toe stel op vijf meter hoogte was ge komen, stortte het eensklaps neer. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. Ook dit toestel werd danig beschadigd. te hebben om iets te nemen, dat wet telijk niet bestaat. Helemaal straffeloos zullen de da ders, zo zij ooit gevat worden, echter niet uitgaan, want zij hebben weder rechtelijk verboden grond betreden en zij hebben die grond vernield of althans beschadigd. Voor deze mis drijven geldt een maximum straf van resp. 15,en 2 jaar, subs, een geldboete. Hoe de gerechtelijke macht deze kwestie beziet, zal eerst duidelijk worden, wanneer de daders gegrepen zijn en de dagvaardingen worden uitgebracht. Wiskundig ingenieur Om tegemoet te komen aan de sterk toegenomen vraag naar afgestudeer den in de exacte vakken en naar aka- demici, die in staat zijn, met behulp van wiskundige methoden, de proble men op te lossen, die zich bij het mo dern wetenschappelijke onderzoek voordoen, zal in-het komende studie jaar aan de Technische Hogeschool te Delft begonnen worden met een ge heel nieuwe opleiding. Deze studierichting, de toegepaste wiskunde, zal het voortaan mogelijk maken, in Delft af te studeren als wiskundig ingenieur. De duur van de eigenlijke studie, die een aanvang neemt, na een propa- deutisdh exaajien in een der andere afdelingen van de Technische Hoge school, is vijf jaar, evenals de meeste andere opleidingen in Delft. De door het overlijden van mgr. J. G. v. Schaik ontstane vacature van Verbondsadviseur der K.A.B. zal ver vuld worden door rector J. Doesburg, die reeds op 16 november 1953 be noemd werd tot assistent van wijlen mgr. Van Schaik. Maandag a.s. zal rector Doesburg tijdens de bondsvergadering van de K.A.B. zijn functie officieel aanvaar den. De nieuw-benoemde bondsadviseur werd 18 oktober 1906 te Mijdrecht ge boren en op 16 juli 1931 priester ge wijd. Na zijn priesterlijke arbeid in ver schillende parochies als kapelaan aan gevangen te hebben, is rector Does burg thans reeds vele jaren werk zaam in het katholieke sociale leven, van Nederland. LEIDSCHENDAM NEOMIST VREEBURG C. S. SP. EERSTE SUIKERMELOENEN Aan de veiling te Pijnacker heeft de tuinder P. L. Bergman, Vlieland- seweg 125 aldaar, de eerste suiker- meloenen van het seizoen aangevoerd. Zij brachten de prijs van 1,95 per stuk op. ING SIZE (Advertentie). De parochie van de H.'H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant, zal dit jaar voor de derde maal een van haar zo nen tot de priesterlijke waardigheid verheven zien. Ditmaal valt deze eer te beurt aan Kees Vreeburg, de zoon van de heer en mevrouw G. Vree burgSchouten, wonende aan de Damlaan. De neomist geboren 22 dec. 1'930 als tweede zoon uit het uit 7 kin deren bestaande gezin, koos na het volbrengen van zijn schooljaren aan de Broederschool in Den Haag, de Congregatie van de H. Geest uit om zijn priesterstudie te gaan beginnen. Zijn eerste gymnasiaal onderwijs ont ving 'hij in het missiehuis te Weert. Na zijn humaniora met succes te heb ben doorlopen, trad hij in 't noviciaat te Gennep om een jaar daarna in het groot scholastikaat te Gemert zijn verdere philosophisehe en theologi- sohe studie te voltooien. De priesterwijding door mgr. Kra mer O.F.M. zal plaats hebben op zon dag 15 juli a.s. in het missiehuis te Gemert en de daarop volgende zon dag 22 juli zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de pa rochiekerk alhier. Naast de ouders en de familie maakt ook de parochie zich op om de nieuwe priester op waardige wijze in zijn geboortedorp te ontvangen. Pleidooi voor behoud van molens Het lid van de Tweede Kamer, de 'heer van. Rijckevorsel heeft aan de minister van O., K. en W., van Wa terstaat en van Landbouw de vol gende schriftelijke vragen gesteld. Is het juist, dat door de aanleg van rijksweg 4a (van Ypenburg aanslui tend op de rijksweg Amsterdam '-Gravenhage ter hoogte van de Haarlemmermeer), welke het noord oostelijk deel van Rijnland zal door snijden, hetgeen gepaard zal gaan met een ingrijpende ruilverkaveling van de omgeving, een van de mooiste en meest ongerepte molengebieden van Nederland ernstig zal worden ge troffen doordat van de hierin gelegen 15 molens, die alle in goede staat ver keren en nog een bemalingstaak ver vullen, er negen zouden verdwijnen om te worden vervangen door een imechanisch gemaal? 2. Is de regering niot van oordeel, dat voormelde rijksweg belangrijk NOG GEEN UITSPRAAK IN ZEISTER MOORDZAAK. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag geen arrest gewezen in de zaak van de 23-jarige J. de W. uit Zeist met een schot uit een gestolen 29-jarige mevrouw B. KosterVisser in de keuken van haar woning in Zeist met een schot uit een gestolen legerpistool dodelijk verwondde. Het hof stelde de stukken in handen van de procureur-generaal en benoemde tot nieuwe deskundige prof. dr. L. v. d. Horst, hoogleraar-directeur der Valeriuskliniek te Amsterdam, en de zenuwarts dr. S. P. Tammenoms Bak ker. Deze beide zenuwartsen moeten na gaan of de verdachte al dan niet valt onder artikel 37 van het Wet boek van Strafrecht, dat betrekking heeft op het geheel ontoerekenings vatbaar zijn van een verdachte. De raadsman, mr. F. Pauwels, had in zijn pleidooi aangevoerd, dat de verdachte wel onder dit artikel viel. aan landschapsschoon zal inboeten, als een groot aantal molens zou ver dwijnen of tot stilstaande museum stukken zou worden gedegradeerd? 3. Is de regering bereid om te stre ven naar een oplossing, waarbij de molens hun bemalingstaak blijven vervullen, eventueel naast een mecha nisch gemaal? 4: Is de regerinig bereid te bevor deren, dat de plannen zodanig worden Igewijzigd, dat dit meest typisch Ne derlandse molenlandschap zo min mogelijk zal worden geschaad en dat het rijk zich hiervoor de nodige fi nanciële offers zal getroosten? Belgie weert onze tomaten en zendt bloemkool Het lid van de tweede kamer, de heer Groen heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het de minister bekend, dat de Belgische regering een import- verbod voor Nederlandse tomaten heeft ingesteld, met als motief, dat de marktprijzen voor de Belgische tomaten gedaald waren beneden de vastgestelde minimumprijs, zijnde 2,58 per kg? 2. Is de minister niet van oordeel, dat door het stellen van dergelijke zeer hoge minimumprijzen het de Belgische regering mogelijk is de Nederlandse tomaten te alten tijde van de Belgische markt te weren? 3. Is het de minister verder bekend, dat ongeveer op dezelfde tijd onze markt werd overstroomd met Bel gische bloemkool, waardoor de prijs voor ons eigen produkt totaal werd 1 bedorven? 1 4. Is de minister bereid om zijner zijds, zo nodig door bepaalde maat regelen, krachtig te bevorderen, dat aan een zodanig eenzijdige toepas sing van de economische unie, steeds te onzen nadele, paal en perk wordt gesteld? Rijksbemiddelaars denken te lang na Baardig protest Op 1 januari jl. verklaarde het be stuur van de Nederlandse Televisie- Stichting zich accoord met de voor stellen van de vakbonden om de sa larissen van de aan haar stichting verbonden technici te herzien, maar het college van Rijksbemiddelaars is nu al een half jaar aan het onderzoe ken, of het accoord kan gaan met de voorgestelde regeling. De technici vinden, dat het college thans lang genoeg nagedacht heeft en om hun ongeduld op demonstratieve wijze te tonen, hebben zij besloten zich niet meer te scheren, totdat door het college een beslissing genomen is. Uit Den Haag is nog geen bericht binnengekomen, dat het college, ver bijsterd door deze actie, zijn denkma chine op een hogere versnelling heeft overgeschakeld. Z. K. H. prins Bernhard is gister avond om kwart voor negen uit Stockholm op Soesterberg terugge keerd. Hij maakte tijdens de terug reis een tussenlanding in Hamburg. Verschrikkingen worden voorbereid! Op Cuba heeft de acteur Victor Mature een enorm gebit met een formidable reeks tanden gekocht die wellicht een rol zullen spelen in de nieuwe film „De Haaienvechters". Op de foto ziet men Victor Mature die zijn nieuwe aanwinst inspecteert. POLITIE GREEP IN Zoals alle uitvinders, heeft ook de 23-jarige Jaap Hogenhout uit Haar lem, de samensteller van de beroemde „Haarlemmerolie", waarvan 1 liter voldoende zou zijn voor 709 kilome ter motorkracht, een weinig met moeilijkheden te kampen. De overheid beziet zijn proeven met de nodige voorzichtigheid en reeds enkele keren zijn de proeven geen overdreven succes geworden. Enige tijd geleden vloog Jaaps mo tor in brand maar onlangs is hij weer met een nieuwe motorboot op de Spaarne verschenen, waar hij zijn experiment wilde beginnen met het bijladen van zdjn accu, via een inge wikkeld stel draden, aangesloten op hqt lichtnet. Daar de draden echter onvoldoen de geïsoleerd waren, gelastte een in specteur, dat de verbinding onmiddel lijk verbroken zou worden, hetgeen geschiedde, doch daardoor was de start met een half gevulde accu een probleem apart geworden Op de een of andere manier kwam de motor echter toch op gang en on der het wakend oog van een werk tuigbouwkundige ingenieur der rijks arbeidsinspectie, 'die de verrichtingen vanaf de wal gade sloeg, verliet het bootje de Jan Gijzenkade om op de Spaarne het experiment voor te zet ten. De mogelijke resultaten worden echter door de uitvinder met een waas van mysterievol stilzwijgen be dekt. „SIBAJAK" HAALDE ZIJN PERSONEEL IN NAPELS. Het m.s. „Sibajak" van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, dat dins dag j.l. met ongeveer 950 Nederland se emigranten, wegens staking, zon der Indonesische djongos, uit Rotter dam naar Australië vertrok, heeft ter aanvulling van het huishoudelijk personeel gisteren de haven van Na pels aangelopen. Daar is nog een aantal bedienden, onder wie ook eni ge Italianen, aan boord gekomen. In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Reuter heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid be vestigd, dat een van de consequenties van een gedifferentieerde loonpoli tiek is, dat loonstijgingen in de tijd worden gespreid, zodat eerst na ver loop van tijd kan worden nagegaan of en zo ja, in hoeverre sociale uit keringen de stijging van de loonstan- daard dienen te volgen. Voorts herinnert de minister er aan dat de regering zich eind maart j.l. tot de Stichting van den Arbeid heeft gewend met de vraag of en, zo ja, welke maatregelen tot verhoging van sociale uitkeringen, in verband Landelijke enquete De Nederlandse vereniging voor laatsohappelijk werk zal binnenkort >n enquête instellen naar de levens omstandigheden van alleenstaande ouwen. Onder deze categorie wil in niet alleen de nimmer getrouw- vrouw begrijpen, doch ook de we duwe, de gescheiden en verlaten vrouw. De vereniging voor maatschappe lijk wérk heeft in dit verband een commissie geïnstalleerd, onder voor zitterschap van mej. mr. M. Tjeenk Willink. De commissie is de overtui ging toegedaan dat er zich in het le ven van alleenstaande vrouwen typi- Ische noden voordoen, die om een eigengeaarde oplossing vragen. Het is de bedoeling dat aan de hand van ide uitkomst van de enquête, die met 'medewerking van de besturen van NEDERLANDSE AUTO IN DUITSLAND TEGEN BOOM. Twee Nederlandse toeristen heb ben maandag zware verwondingen opgelopen toen hun auto op de weg KeulenFrankfort, na het inhalen van een vrachtauto tegen een boom botste. Het toeristenechtpaar, de heer en mevrouw Bruin uit Amster dam, is in een ziekenhuis bij Frank fort opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. 'twintig Nederiandse gemeenten on der ca. 12.000 alleenstaande vrouwen van 30 tot 65 jaar zal worden gehou den, de mogelijkheid zal worden overwogen op landelijk niveau de no- iden van deze groep van de Neder- 'landsë bevolking te lenigen. Rassendiscriminatie in R'dams stemburo Op de stemmingsdag, de vorige week woensdag, meldde zich een kiezeres op het 130ste Rotterdamse stemburo, die van oosterse afkomst was, maar door haar huwelijk Ne derlandse geworden was en als zo danig stemgerechtigd. De man, die haar in dat stemburo het stembiljet moest overhandigen achtte zijn blanke velletje kennelijk verre superieur boven de donkere huid van de betreffende dame en zei: „Weer zo'n rasechte Nederlandse; je krijgt hier ook van alles en dat stemt Het Tweede Kamerlid jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen heeft nu aan de minister van binnenlandse zaken, prof Beel, gevraagd of hij een onderzoek wil laten instellen naar deze gebeurtenis en maatregelen wil treffen, dat iets dergelijks niet meer zal voorkomen. met de stijging der lonen in de naas te toekomts zullen moeten worden genomen. Gezien de differentiatie, welke in de loonvorming zal optre den, en de spreiding in de tijd, wel ke daarbij zal worden betracht, is de regering van oordeel, dat pas na sep tember a.s. te overzien valt, in welke mate het loonniveau gestegen zal zijn. Mede om die reden vindt de rege ring, dat eventuele verhoging van sociale uitkeringen in het algemeen eerst daarna zal moeten plaatsvin den. Het is de regering bekend, dat de Stichting van den Arbeid zich over de aangelegenheid beraadt. Legionair veroordeeld Als de 26-jarige oud-legionair, ge boortig uit Aken, enkele dagen na 13 juni j.l. over de Nederlandse grens terug gekomen zou zijn, had men hem niet meer de verduistering van een fiets ten laste kunnen leggen, want dan zou dit feit (na zes jaar) ver jaard zijn. De jongeman had nl. op 13 juni 1950 te Maastricht een fiets gehuurd en dit rijwiel had hij van de hand gedaan, voordat hij bij het Franse vreemdelingenlegioen in dienst trad. In de zes jaar van zijn verbintenis had hij in Afrika en Indochina als chauffeur rondgezworven en was aan het einde van deze tijd naar Neder land teruggekeerd. Enkele dagen te vroeg, want prompt werd hij wegens de verduistering van de fiets welk misdrijf de jongeman zich na zijn vele avonturen in de wereld nauwe lijks wist te herinneren aan de grens aangehouden. In vrijheid. In de cel is hem op 13 juni 1956 de dagvardiging betekend, dus precies binnen de wettelijke termijn. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht eiste een maand met af trek. Nadat de advocaat een straf gelijk aan het voorarrest had bepleit, met onmiddellijke invrijheidstelling, stelde de rechtbank verdachte direct op vrije voeten, met bepaling van de uitspraak op 2 juli. De officieren en onder officieren van het Van Heutzregiment te Schoon hoven hebben in de afge lopen weken blijk gegeven de diepere philosophie van het leger niet te doorgron den, want zij gingen zo maar over tot het nemen van een geheel eigen ini tiatief! De gedachte was nu wel niet helemaal origineel, maar het plannetje was toch wel aardig uitge werkt: Alle officieren -en onderofficieren zouden ge durende enkele weken hun snor laten staan en het prettige van deze actie was. dat er in Schoonho ven een damescomité be noemd was, dat over en kele weken in een paar gezellige bijeenkomsten de snorren zou beoordelen en een kampioen zou vaststel len. Toen dit plannetje uit gewerkt was en vele krijgslieden in Schoonho.- waardiging. „neemt een militair, voor wie wij alles zo prettig geregeld hebben in dikke boeken over krijgstucht en huishoude lijke reglementen, zo maar een eigen initiatief?" En onmiddellijk werd er DEN HAAG GREEP IN ven met zorg, moeite en een toenemend gevoel van trots hun snor tot de grootste bloei trachtten te brengen, bereikten ge ruchten over deze activi teit Den Haag. „Wat?", zei men daar vol begrijpelijke veront- een kloeke brief naar Schoonhoven geschreven, waarin de eigengereide landsverdedigers gewezen werd op het ondankbare van hun houding, door zich met een persoonlijke in greep nog mooier te wil len maken, dan hele bu reau's vol hardwerkende leiders het bepaald had den. Men wees met een be droefd gebaar op de krijgstucht, waar alles, ook de snor betreffende, in klare woorden uiteengezet is en thans controleert de commandant van Schoon hoven met het huishoude lijk reglement in de hand. of de snor van zijn officie ren en onderofficieren voldoet aan de eisen, die de hardwerkende bureau's als verheffend en ver fraaiend hebben vastge steld. Het dames-comité'tje heeft een beleefd, doch be droefd bedankbriefje ont vangen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5