SeCddóeGotVtant Sneltrein Parijs-Luxemburg vloog uit de rails DESSO kleden POLITIEK Topfiguren van de Europese politiek naar Washington Adenauer naar de Paus ELF DODEN Als de ondergrondse staakt Gered uit het oerwoud De zaak van Otto John Gemakkelijke vriendschap Rembrandts Nachtwacht tot leven gewekt voor tocht door A'dam NACHTVORST! VRIJDAG 15 JUNI 1956 47ste JAARGANG 4' No. 13630 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 in vacantiesfeer Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., t 5.— p. kwart. Franco p.p. 17.40 - Advertenties:*!?'c't'.p'.'m.m.' T**efoontV«S 1-50 Eisenhowers ziekte werkt remmend Twee topfiguren op het gebied van de Franse buitenlandse politiek gaan Washington en Londen bezoeken om het Franse standpunt ten aanzien van twee kwesties toe te lichten, n.l. de betrekkingen met Rusland en het streven naar Europese eenheid. De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, vertrok donderdag avond per vliegtuig naar de V.S., en zijn staatssecretaris, Maurice Faüre gaat vandaag (vrijdag) naar de Britse hoofdstad. Pineau verwacht in zijn besprekin gen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles volledige sympathie te vinden voor zijn hoop op nauwere Europese samenwerking, dodh een veel gere serveerder houding ten aanzien van zijn streven naar toenadering tot de Sowjet-Unie. De Franse minister is van oordeel, dat de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) met of zonder Engeland hun actie voor nauwere eenheid moeten voortzetten. Wat de houding tot Rusland betreft is Pineau van oordeel, dat de Sowjet- Unie oprecht toenadering tot het Wes ten wenst en dat de westelijke mo gendheden, in het bijzonder Amerika, te achterdochtig hierop reageren. Wegens de ziekte van president Eisenhower verwacht men niet, dat er belangrijke resultaten bereikt wor den tijdens het 'bezoek van Pineau. Ook bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die deze week in Washington besprekingen voerde, zou enigszins teleurgesteld zijn over het Senaatscommissie steunt Eisenhower feit dat zijn 'besprekingen niet tot nieuwe westelijke initiatieven hebben geleid. Wel heeft Adenauer een kort onderhoud met president Eisenhower gehad in het ziekenhuis. De president zou tegenover Adenauer de hoop heb ben uitgesproken, dat er iets gedaan zou kunnen worden „om de 17 mil joen Duitsers, die nu onder commu nistische bewind leven, te bevrijden". ZJFL de Paus, die dertig dezer uit Vaticaanstad naar zijn zomerverblijf te Castelgandolfo vertrekt, zal aldaar de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer op 5 juli a.s. in audiëntie ontvangen. Adenauer bevindt zich dan, als gast van de Italiaanse minister-president Antonio Segni, in Italië, dat hij van twee tot vier juli officieel zal be zoeken. De Amerikaanse senaatscommissie voer buitenlandse aangelegenheden j ba^OTersp^t. heeft donderdag besloten een deel der beperkingen die door het Huis De laatste zeven wagens van de trein ParijsLuxemburg zijn giste ren in Fines (Frankrijk) uit rails ge lopen, waardoor 11 personen gedood en 145 gewond werden. Er waren 32 ernstig gewonden. Onder hen bevonden zich twee Duit sers, een Braziliaan en een Luxem burger. De trein zat vol zakenlui en toe risten. Hij reed door Fimes met een snelheid van ongeveer 110 km per uur toen de koppeling tussen de tweede en derde wagen afbrak. Het volgende deel van de trein begon te zwaaien en sprong uit de rails. Een verkeerde wisselstand kan de oorzaak van het ongeluk zijn geweest. Men verwacht dat het verkeer op de lijn twee dagen geblokkeerd zal zijn. Een spoorrijtuig ligt dwars over de rails op zijn kant. Wrakstukken liggen langs de lijn over een afstand yan 200 meter. Verwrongen stukken rails wijzen de lucht in. Steunpilaren en grote stukken zijn losgeslagen van de witstenen brug die de spoor- Terwijl het stof nog neerdwarrelde van Afgevaardigden in het wets- °P de vernielde rijtuigen, begonnen voorstel voor hulp aan het buitenland waren aangebracht, ongedaan te ma ken. Het Huis had het oorspronkelijke bedrag van 4900 miljoen met 1100 miljoen dollar verminderd. De senaatscommissie besloot onge veer 600 miljoen dollar hiervan toch in het voorstel op te nemen. Dezer dagen deed Eisenhower van af zijn ziekbed via de eerste presi dentiële assistent Sherman Adams de luchtsirenes op het stadhuis van Fimes te loeien. De dorpelingen ren den naar het station. Dokters en am bulances werden aangevoerd uit Reims en baanvakarbeiders baanden zich een weg in de vernielde wagens met acetyleenbranders. De gewonden werden naast de baan gelegd en naar nabijgelegen café's en restaurants gebracht. Een jonge sergeant van het Britse leger is uit het oerwoud van Midden- Malakka gered, nadat hij twintig da gen zonder voedsel en gewond had doorgebracht. Zijn toestel was op een routinevlucht van Ipoh naar Koeaia 25 Loempoer neergestort. Een groep inheemse vond sergeant Ken McConmell met verwondingen aan zijn gezicht, benen en lichaan, op een afstand van 25 km. van Ipoh. McConnell sleepte zich op handen en voeten voort, uitgeput door bloed verlies en honger. Hij vond alleen wat water en had enige kinine tablet ten bij zich. Eerst kon hij nog lopen, maar de laatste twee dagen was het hem alleen maar mogelijk te kruipen Zijn kleren waren aan flarden. MacConmeM werd door een hef- schroefvliegtuig gered, Daar het toe stel niet kon landen moest een poli tieman van een hoogte van drie me ter naar beneden springen. Hij slaag de erin de halfbewusteloze McConnell in het hefschroefvliegtuig, dat gevaar. een dringend beroep op de senaat, om hittegolf in de stad, waardoor er bij zijn door het Huis half getorpedeerde zonder veel geëist wordt van de program te redden. Dit heeft blyk- zenuwen van het publiek zowel als baar op de senaatscommissie indruk van de politie en brandweer, die over gemaakt. uren moeten maken. De 250.000 mensen, die op Coney Island (een strandcentrum buiten de stad) wat koelte hadden gezocht, wis ten slechts met grote moeite en aan zienlijk oponhoud in de stad terug te komen. Stakingen van de ondergrondse zijn in de staat New York bij de wet ver boden. De leider van de vakbond, waartoe de stakers behoren, heeft dan opk geadviseerd, het werk onmiddel lijk te hêrvatten, een oproep, waar aan de stakers inderdaad gehoor heb ben gegeven, zodat de staking na 9 uur opheven kon worden. De actie was uitgegaan van een nieuwe vakbond, die met deze sta king aan zijn actie om erkenning kracht bfj wilde zetten. Het personeel van de ondergrondse in New York is donderdag in staking gegaan, zodat de 4 miljoen passagiers bij de grond was gekomen, die dagelijks door deze dienst ver- Werken. voerd worden moesten trachten ander vervoer te vinden. Er heerst juist een llit vliegtuig gevallen Een 38-jarige pasgetrouwde Ame rikaan die met zijn vrouw op de hu welijksreis was is woensdagavond op 2.000 meter hoogte uit een vlieg tuig gevallen. Hij sloeg vlak bij het kerkhof van Shelby, een kleine plaats in de staat Noord-Caroline, te pletter. Hert slachtoffer, Oren A. Pruitt, is vermoedelijk door een krachtige luchtstroom naar buiten gezogen na dat hij bij vergissing een verkeerde i deur had geopend. Hij had zijn plaats in het vliegtuig verlaten om een glas v/ater voor zijn vrouw'te halen. Zo juist nieuwe complete collectie ontvangen. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 alleen voor textiel. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Het vooronderzoek tegen dr. Otto John, de naar het oosten uitweek, en daarna in West-Duitse terugge keerde, de vroegere directeur van het bureau voor bescherming van de grondwet, is gesloten. Het heeft bijna vijf maanden geduurd. Een 80-tal getuigen is gehoord. Het openbaar ministerie zal nu moeten beslissen, of tot gerechterlijke vervol ging zal worden overgegaan. Dr. John bevindt zich nog in een neurologisohe^psychiatrisdhe kliniek in Heidelberg, die hij dezer dagen zaJ verlaten als het medisch onderzoek is afgelopen. Kom maar kijken De Russen hebben aangeboden de Russische legerkazernes in Oost- Duitsland voor westerse waarnemers open te stellen, omdat deze met eigen ogen getuigen kunnen zijn van het terugtrekken van 30.000 man gedemo biliseerde troepen uit Oost-Duitsland. .Jndien de Nederlandse regering het middel zou vinden tot regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea, zou den de Nederlanders en Indonesiërs zeer goede vrienden kunnen zijn", aldus president Soekarno. De minister van buitenlandse za ken, Ruslan Abdulgani, zei daarop: ,,U kunt zelfs zeggen, dat, indien Ne derland deze kwestie geregeld zal Ihebben, president Soekarno zioh gaar ne direct naar Den Haag zal begeven voor een bezoek, aan de koningin en aan het land". Zij hebben deze verklaringen afge legd tijdens het bezoek, dat zij, in ge zelschap van journalisten, donderdag aan Pompei brachten. Noodlanding in de wildernis Een „Valetta"-vervoersvliegtuig van de Britse luchtmacht heeft vandaag een noodlanding moeten maken in de wildernis van Noord-Malakka. Het toestel heeft een bemanning van ne gen koppen. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn te betreuren. Radio- Malakka meldt, dat een hefschroef vliegtuig, dat een dokter aan boord heeft, op weg is naar de landings plaats. Ook Britse veiligheidstroepen zijn naar de „Valetta" onderweg. Het vliegtuig had voorraden afge worpen voor in 't gebied van Perak, in Noord-Malakka, opererende vei- ligheidspatrouilles. „Engel van Dien Bien Phoe" trouwde Genevieve de Galard, de „Engel van Dien Bien Phoe" is in het huwelijk getreden met kapitein Jean de Reaume. De kerkelijke plechtigheid vond donderdag te Parijs, in de St. Louis des Invalides plaats. Op deze telefoto zien we het paar bij het verlaten van de kerk tussen de erewacht van officieren. Yeel eikels zullen er dit jaar niet aan de Twentse eiken hangen. Er heerst daar namelijk een rupsen- plaag van ongekende omvang. Mil- liarden rupsen van de eikenbladrol ler, een klein, groen vlindertje, vre ten het groen van bomen en strui ken. De rupsen hangen aan lange draden boven fiets- en wandelpaden en hechten zich vast aan de kleding van de voorbijgangers. Honderden vogels, voornamelijk spreeuwen, houden zich op de boomkruinen, die soms een winterse aanblik bieden. Wanneer de rupsen zich over enige tijd zullen gaan verpoppen, worden de bomen wel weer groen, maar nie mand zal dit jaar de vruchten' pluk ken. Dramatische treinontsporing in Noord-Fr ankrijk Acht personen werden gedoofd en tientallen gewond toen donderdag de sneltrein ParijsLuxemburg bij Fismes in Frankrijk uit de rails liep. Drie van de wagens kantelden en zeven raakten uit de rails. De oor zaak moet - naar men vermoedt gezocht worden in het breken van een koppeling. Op deze telefoto zien we een overzicht van de plaats van het ongevaL ,_j Kapitein Frans Banning Cocq, de centrale figuur om Rembrandts Nacht wacht, zal zaterdagavond 14 juli a.s. om tien uur met zijn luitenant Wil lem van Ruynburch en de andere schutters en personen, die op dit schilderij staan, het oude Amsterdam se raadhuis het koninklijk paleis op de Dam verlaten. Voor het stadhuis staat dan reeds de volledige compagnie schutterij, vier korporaalschappen van elk dertig piekeniers, aangetreden, alsmede vijftien man ruiterij, een muziekkorps en fakkeldragers. Banning Cocq zal een kort gesprek voeren en vervolgens zijn mannen in specteren. Daarna marcheren allen af voor een toöht daor Amsterdams bin nenstad. Kaarslicht. Een tweede inspectie volgt op het (Renubrandtsplein. Vervolgens rukt de stoet via de ambtswoning van bur gemeester d'Ailly, die de kapitein zal toespreken en diens wakkere man nen voorbij zal zien trekken, naar de Nieuwe Spiegelstraat. Deze straat der antiquairs zal geheel met kaarsen worden verlicht. Het slot is het rijks museum, waar de nachtwacht zijn plaats op symbolische wijze weer in de lijst zal innemen. Artistiek verantwoord. Het doel van deze Nachtwacht- manifestatie is op populaire, doch his torisch en artistiek verantwoorde wij ze de acteur Ben Groenier voert de regie Reimbrandt, nog eens, on der de aandacht van elke Amster dammer te brengen aan de vooravond van de herdenking van zijn geboorte dag op 15 juli. De costuums worden zo natuurge- trauiw mogelijk ontworpen door een leerling van de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam. RiChard Flink is aangezocht voor de rol van de kapitein en André van den Heuvel voor de luitenant. De teksten worden geschreven door de Amsterdamse journalist Evert Werk man. Kans op De veranderingen in de luchtdruk verdelingen zijn de afgelopen 24 uur niet groot geweest. Aan de Oost flank van een rug van hoge lucht druk, die bij Ierland lag, stroomde over de Noordzee koude en onsta biele lucht naar West-Europa, waar in flinke buien voorkwamen. Som mige van deze buien gingen met ha gel of onweer gepaard. In de hogere luchtlagen komt boven de Noordzee een koude put voor met op 500Ö me ter hoogte temperaturen van meer dan dertig graden onder nu. Ook de temperatuur aan het aardoppervlak daalt 's nachts tot lage waarden. In de nacht van donderdag op vrijdag werden plaatselijk minima van vier graden bereikt. Op de Oceaan is de depressie-activiteit gering. Er zijn aanwijzingen, dat bij het weerschip op 52 graden noord 20 west, een de pressie tot ontwikkeling komt, die in zuidoostelijke richting naar de Golf van Biscaye zal koersen. Het hoge- drukgebied, dat de Britse eilanden binnendringt, zal zich het komende etmaal vermoedelijk over Frankrijk, België en Zuid-Engeland en onze om geving uitbreiden. Daardoor wordt de buien activiteit morgen gering. De temperaturen kunnen overdag een paar graden hoger worden dan van daag, maar de komende nacht is het niet uitgesloten dat hier en daar lichte nachtvorst optreedt. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.45 2 uur). MEER ZON. Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen zonnige perioden, maar ook nog enkele buien. Weinig wind en dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 16 Juni zon op 4.21, onder 21.04; maan op 14.07, onder 0.35. Hoogwaterstanden 16 Juni v.m. 9.15; n.m. 9.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNQHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. zwaar bew. 19 C. onbew. 15 half bew. 16 half bew. 11 onbew. 18 zwaar bew. 16 regenbui 15 nevel 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 22 half bew. 20 geheel bew. 16 regen 20 regen 20 motregen 13 zwaar bew. 18 licht bew. 21 regen 26 regen 21 onbew. 28 zwaar bew. 22 licht bew. Korreltje Nooit hoort men wijzen zichzelf prijzen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1