Siiij wiaag. Met de Cettó de Caatt De dochter Dolomieten richtten slachtingen aan: 41 renners staakten de strijd CRESCENDO ZATERDAG 9 JUNI 1956 DE LEIDS'V DERDE BLAD - PAGINA t De Ronde van Italië Ook leider Fornara 87 Renners waren te Merano gestart, 41 deelnemers zijn binnen de vastgestel de tijd te Trento-Bondone aangekomen. Onder degenen die de strijd hebben ge staakt bevinden zich: De Filippis, Baha- montes, Astrua, Fornara, Nolten, Van de Brekel, Schoenmaker, Clerici, Buratti en Minardi. De Santi en Cainero kwamen na de tijdcontrole op de Bondone bin nen. Waarschijnlijk zouden zij vandaag in de 19e etappe mogen starten. Tijdens deze etappe van Merano naar Trento over 242 km., over de Dolomie- tenpassen hebben regen en ijzige koude danig huisgehouden en velen zijn daar van het slachtoffer geworden. Charly Gaul heeft de 18e etappe ge wonnen met Fantini op de tweede plaats «net een achterstand van 7 min. 52 sec. De uitslag werd: 1. Gaul 9 uur 7 min. 28 sec., snelheid «6.552 km./uur.; 2. Fantini 9.15.12; 3. Magni 9.19.43; 4. Coletto 9.21.53; 5. Faffi 9.25.07; 6. Uliana 9.25.12; 7. Monti 9.25.37 Sparta of NAC kampioen in A, Elinkwijk in B Promotiewedstrijden voor Lugdunum, Rodenburg en Lisse Morgen dus de laatste competitiedag voor de hoofdklasse. Of hij inderdaad de beslissingen over alle onopgeloste vraag stukken zal brengen, valt nog maar af te wachten. Maar zelfs indien er geen be slissingswedstrijden nodig zouden zijn, volgen nog de kampioens- en promotie wedstrijden en het zeker wordt eind Juli alvorens de lang verwachte en ver diende rust voor de voetballers zal aan breken. 't Is eigenlijk te bar, want de zomersporten vragen thans meer dan ooit de aandacht. In de hoofdklasse A gaat het inzake t kampioenschap tussen Sparta en NAC. Winnen de Rotterdammers van Limbur- gia, dan zijn zij kampioen, terwijl Lim- burgia niet in de eredivisie komt. speelt Sparta gelijk en NAC wint van DOS, dan staan beide weer gelijk en is een beslis singswedstrijd nodig Er zijn in deze twee wedstrijden dus nog verschillende moge lijkheden, waarin we ons maar niet ver der zullen verdiepen. In deze afdeling gaat voorts de strijd nog om de achtste plaats. Amsterdam heeft daarop een goe de kans, omdat Limburgia het nog moeilijker heeft. Een Amsterdamse zege op VVV maakt aan alle onzekerheid een einde, maar daarnaast is Eindhoven eens lange tijd leider nog niet zeker van haar overgang naar de ere-divisie. Daartoe zullen de Brabanders moeten winnen van Rigtersbleek, hetgeen geen onmogelijke opgave is. In de hoofdklasse B is Elinkwijk het meest favoriet van de kampioenstitel. Aan een gelijk spel tegen DFC hebben de Utrechtenaren genoeg. Verliezen zij ech ter en wint Rapid van De Graafschap, dan is ook hier een beslissingswedstrijd nodig. Maar ook voor DFC gaat het er om te winnen, want dan alleen is zij ze ker van de overgang naar de ere-divisie. Zoals men ziet, de spanning zit er tot de laatste dag in. In Leiden en omgeving vragen de pro motiewedstrijden de aandacht. Lugdunum gaat naar de Gorcummers voor de eerste promotiewedstrijd. Roodenburg moet naar Slikkerveer en Lisse naar GSV in Gouda, 't Zijn allemaal moeilijke opga ven. waarvan een voorspelling niet te geven valt. EUROPEES KAMPIOENSCHAP IN 1958? Met 14 tegen 8 stemmen heeft de Europese Voetbalfederatie het besluit genomen om de plannen voor een Euro pees voetbalkampioenschap nader uit te werken. Het bestuur van de unie zal het ontwerp nog eens een keer in stu die nemen en op een later tijdstip met een definitief voorstel komen. Het ziet er naar uit. dat de competitie voor het Europees voetbalkampioenschap in 1958 zal beginnen. KAREL LOTSY le VICE-PRESIDENT VAN DE FIFA. De Europese Voetbalfederatie kwam te Lissabon in algemene vergadering bij een, waarbij de KNVB-vertegenwoordigd was door de heren G. Kruyver en L. Brunt. Pierre De Launay (Fr.) werd gekozen tot betaald secretaris van de unie en in het bestuur van de Europese federatie kwamen de heren G. Sebes (Hong.), J. Crahay (Belg.), H. Constantaras (Grie kenland), Y. Pujol (Spanje) en P. Ryl- ski (Polen). Onze landgenoot Karei Lotsy werd aangewezen als le vice-president van de Fifa. Naar bekend heeft Europa het recht om een vice-president in de internatio nale federatie te benoemen. 8. Bartolozzi 9.25.46; 9. Nascimbene 9.28.14; 10. Moser 9.28.56; 11. Brankart 9.29.45; 12. Maule 9.30.49; 13. Couvreur 9.32.59; 14. Gaggero 9.33.12; 15. Serra 9.34.13; 16. Sorgeloos 9.35.16; 17. Dal' Agata 9.36.58; 18. Padovan 9.38.25; 19. Scudellaro 9.39.56; 20. Piazza 9.41.13; 22. Wagtmans 9.51.37; 33. De Groot 9.59.32; 39. Stolker 10.01.49. Charly Gaul had daarmede de eerste plaats in het algemeen klassement ver overd. De leider, Fornara staakte de strijd in het laatste gedeelte van de etappe. Het algemeen klassement luidt: 1. Gaul 93.30.05; 2. Magni 93.33.32; 3. Coletto 93.36.58; 4. Maule 93.37.30; 5. Mo ser 93.37.35; 6. Fantini 93.38.51; 7. Bran kart 93.39.26: 8. Monti 93.40.29; 9. Barto lozzi 93.49.09: 10. Couvreur 93.49.35; 11. Gaggero 93.57.38; 12. Padovan 93.57.5.?; 13. Wagtmans 94.01.45; 14. Sorgeloos 94.13.16 15. Giudici 94.18.37; 26. De Groot 95.20.46; 34. Stolker 95.26.43. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Zwitserland, welke van 16 tot 23 juni wordt gehouden, zal bestaan uit: Wout Wagtmans. Jan Nolten. Thys Roks, Jules Maenen. Wies van Dongen en Leo van der Pluim. Het is nog niet zeker of Hugo Koblet zal deelnemen, eventueel zal hij worden vervangen door Rafael Geminiani. De mogelijkheid bestaat verder, dat de be kende Italiaanse renners Aldo Moser en Cleto Maule in de Ronde van Zwitser land zullen uitkomen. De beste Zwitser se renners komen aan de start, te weten René Strehler, Carlo Clerici, Fritz Schaer en Rolf Graf. EERSTE ETAPPE DAUPHINE LIBERé. Klaas Buchly, de ploegleider van het Nederlandse team keek vrijdagavond zeer tevreden, toen hij met zijn renners aan tafel zat in Hotei Du Foret te St. Etienne: weliswaar had hij in de eerste etappe van de Dauphine Liberé Hein Ge- lissen (Beek) wegens een valpartij ver loren, maar de overige leden van de ploeg hadden zich in dit zwaar bezette veld voortreffelijk geweerd en Hein van den Broek, Piet van der Lijke en Adri van Steenselen waren gedurende de 220 km. lange rit voortdurend in de voorste gelederen te vinden geweest, ondanks het feit, dat er zeer hard aan werd ge trokken en de winnaar, Jacques Dupont met 20 minuten voorsprong op het tijd schema aan de finish arriveerde Deze etappe werd onder slechte weers omstandigheden gereden. De renners hadden veel last van regen- en hagel buien. Na Annonay, waar de ravitaillering plaats vond. kwam Hein Gelissen te val len en liep daarbij een beenblessure en en wond aan het oor op. Hij had graag door willen rijden, maar zijn fiets lag volkomen in elkaar en de volgwagen van Klaas Buchly was niet in de buurt. De Limburger werd in de Rode Kruiswagen opgenomen en staakte de wedstrijd. Van daag keert hij naar .Nederland terug. Adri van Steenselen kreeg nog geen kilometer voor St. Etienne eveneens een lekke band. waardoor hem een goede plaats in de etappe-uitslag ontging. De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Dupont 217 km. in 5 uur 29 min. 33 sec.; 2. Privat z.t.; 3. Van Genechten 5.31.04; 4. Bertolo z.t.; 5. Ockers z.t.; 6. Adriaanse z.t.; 7. Picot z.t. 8. Elena 5.31.35; 9. Vliegen; 10. Remangeon, bei den zelfde tijd als Elena, Keulers, Van Grinsven en Van den Broek eindigden op de 26e plaats ex aequo in een grote groep in dezelfde tijd als Elena. Adri van Steenselen kwam ongeveer 1 minuut later binnen in verband met zijn ban den pech op de laatste kilometer. Adri Voorting werd 75e in 5.40.11; Piet van der Lijke 78e in 5.40.58 en Bruggekamp 34e in 5.49.06. Swift-Combinatie. De uitslag van de gehouden recordrit over een afstand van 34 km is als volgt: 1. J. Faas 52.34.2; 2. JP. Hobo 56.09; 3. L. Vertegaal 56.21; 4. C. Vertegaal 57.45; De vijfde rit van de avond-competitie gaf als uitslag. A. en B. klasse: 1. J. v. Wetten: 2. G. Mens; 3. J. v. d. Berg; 4. C. Plasmeijer; C. klasse: 1. J. Faas; 2. C. Vertegaal; 3. P. Hobo; 4. B. Kramer D klasse: 1. Th. Boom; 2. B. Slingerland; 3. A. Brussee; 4. N. Koo ien. Zondag wordt de vijfde rit der voor jaarscompetitie gereden. De afstanden zijn: A en B klasse 75 km.. C. klasse 50 km. en D klasse 35 km. Start 9.30 uur vanaf de Zijl. Lenig en Snel. Morgen rijden de renners Th. Hoogkamer, P. Otto, J. v. Tongeren, C. de Jong en de adspiranten P. v. Went en R. Riethoven in de Ronde van de Fruitmarkt te Den Haag, alwaar om 1 uur gestart wordt met de Ronde van Zuid Holland voor profs en onafhan- kelijken. Onder de bijna 50 deelnemers bevinden zich o.m. G. Peters, P. v. Assen en Arend van 't Hof. Deze renners passe ren de Nieuwe Vaart circa 13.15 uur waar een premie wordt verreden en dan over Leiderdorp afstand 200 km. De overige renners van Lenig en Snel starten vanaf het Noordeindsplein om 10 uur. De amateur J. de Lange start in de Ronde van Uithoorn. LAWNTENNIS NATIONALE STUDENTENKAMPIOENSCHAPPEN. De nationale studentenkampioenschap pen zullen van dinsdag 26 tot vrijdag 29 juni worden gehouden op de banen van het Casino te Noordwijk. Tot de deelnemers behoren ook Karamoy en Goris. PAARDENSPORT „8ICARELLE" WON DE OAKS. De klassieke race te Epsom, de oaks, is in een grootse Franse overwinning ge ëindigd. Drie Franse paarden eindigden op de drie beste plaatsen. De jonge mer- ri „Sicarelle" van mevr. Volterra kwam het eerst aan de finish, met drie lengten voorsprong op „Januari" en met 6 leng ten op „Yasmin". De race was begiftigd met ruim 15.000 pond (ongeveer 150.000) aan prijzen. KORFBAL L e i tl s Gisteravond heerste er grote spanning in de Crescendo-gelederen. De laatste wedstrijd tegen Vicus Orientis moest immers de beslissing brengen inzake het kampioenschap van de Leidse Bond. De naaste rivalen. De Danaïden, had- j den slechts een verliespunt méér. zodat j deze bij verlies van Crescendo 't kam pioenschap in handen kregen. Crescendo heeft echter alles op alles gezet en heeft deze moeilijke wedstrijd met 32 gewon nen. Het verloop van de wedstrijd was als volgt: Crescendo nam de bal uit en was drect in de aanval, doch door slecht plaatsen wist Vicus Orientis de bal spoe dig te onderscheppen. De verdediging van Crescendo hield het hoofd koel en zond de bal weer naar het middenveld. Het spel golfde op en neer en aan beide kanten kregen de aanvallers enige kan sen. die echter niet werden benut. Cres cendo kwam enigszins in de meerder heid, doch eerst na ruim een half uur spelen wist zij dit in een doelpunt uit te drukken (10). Vicus Orientis pro beerde hierna de stand weer in even wicht te brengen, maar onveranderd brak de rust aan. Na de hervatting kwam Crescendo weer in de aanval, maar had geen ge luk. Vicus Orientis daarentegen kwam sterk opzetten door een mooie bal was de stand gelijk (11). Crescendo werd nu in de verdediging gedrukt en door een foutje wist Vicus Orientis een voor sprong te nemen (12). Crescendo gooi de er daarna een schepje bovenop en zag kans het spel te verplaatsen. Groot was de vreugde toen de stand tenslotte op 2—2 werd gebracht. Alles of niets dacht Crescendo daarna en met veel enthousiasme werd verder gespeeld. Vicus Orientis bood echter goed tegenstand en herhaaldelijk zagen wij de bal gevaarlijk over de mand rol len. Met een schot vanaf de lijn verover de Crescendo de leiding (32). Onder hoogspanning werd verder gespeeld, doch er kwam geen verandering meer in de stand en Crescendo kon zich kampioen kauw Wrlgley Doublemint. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen. En laaf de kinderen kauwen snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden. Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en Heerlijk Verfrissend. Na afloop mochten de Crescendo-spe lers en -speelsters gelukwensen in ont vangst nemen. Daarbij bracht het LKB- bestuur Crescendo hulde met dit prach tige succes, waarin zij met vele tegen vallers te kampen had gehad. Ook de aanvoeder van De Danaïden trad naar voren en feliciteerde Crescen do met het behaalde kampioenschap. Hij hoopte, dat Crescendo in de 3e klas KNKB veel succes zou hebben. Wij wil len ons bij deze woorden aansluiten en hopen, dat zij zich in de KNKB zullen kunnen handhaven. Hedenmiddag spelen de A en de B-adspiranten van Crescendo de serie- wedstrijden. georganiseerd door de LKC Zuiderkwartier op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel, aanvang 2 uur. Morgen is het eerste twaalftal uitgeno digd door dezelfde vereniging. De eerste wedstrijd wordt gespeeld om 11.10 uur tegen De Danaïden, de tweede om 12.30 tegen Zuiderkwartier 2 en de derde om 15.50 uur tegen Animo Ready. OLYMPISCHE SPELEN PRINS BERNHARD NAAR STOCKHOLM Z.K.H. Prins Bern- hard is hedenochtend van Soesterberg per vliegtuig naar Stock holm vertrokken om daar in zijn kwaliteit van president van de internationale hippi sche federatie (FEI) de olympische ruiter wed strijden bij te wonen. De prins had aanvankelijk het voorne men gistermiddag te vertrekken, doch hij heeft de reis een dag moeten uit stellen om een algeheel herstel van zijn keelontsteking af te wachten. Z.K.H. zal tijdens zijn verblijf in Stockholm, dat tot 18 juni zal duren, zijn intrek nemen in het koninklijk paleis. Hij zal worden ver gezeld door majoor Zinniek Bergman en gen.-maj. C. F. Pahud de Mortanges. De bekoring niet weehstaan. Toen moeder even wat boodschap pen had gedaan, bemerkte bij thuis komst, dat Jantje en Marietje de hoogste ruzie hadden. „Wat is hier, aan de hand?" infor meerde ze. We speelden Adam en Eva", huilde Jantje, „maar in plaats dat ze me met de appel kwam bekoren, heeft ze 'em zelf opgegeten". De oplossing. Makelaar: „Voor deze prijs is het een pracht huis, meneer. Er is maar een nadeel aan verbonden en dat is dat het te dicht bij de spoorlijn ligt. Maar na drie nachten hoort u het voorbij rijden van de treinen al niet meer" Koper: „Oh, dat is prachtig! Dan ga ik die eerste drie nachten wel bij kennissen slapen". Moeilijke tijden. Veertien maanden hadden de schipbreukelingen op een onbewoond eiland doorgebracht, toen er einde lijk een stoomschip in zicht kwam. Zij maakten vuur en trokken op allerei andere manieren de aandacht. De stoomboot zette een sloep af en enige tijd later kwam er een matx-oos aan wal. ,,De kapitein laat u een stapeltje kranten brengen", zei hij. „U moet ze eerst maar eens doorlezen, dan komen we vanavond wel vragen, of u nog gered "wil worden". Examen. Leraar: „Welk nut heeft water voor de mensheid?" Leerling: „Nou, als er geen water was, zouden we nooit kunnen leren zwemmen en hoeveel mensen zou den er .dan niet verdrinken". 'n Bevel. Rechter: „Hoe kwam u erbij getui ge een pot honing naar 't hoofd te slingeren?" Verdachte: „Er stond „Slingerho ning" op het etiktje, edelachtbare". Nog alles mogelijk. Aangeschoten man: „Hebt u een pijnstillend middel?" Apotheker: „Voor welke pijn?" Aangeschoten man: ,Dat weet ik pas, wanneer ik dadelijk ben thuis gekomen". Gereclasseerd. Een beruchte inbreker was gere classeerd, maar op de eerste dag dag bij zijn nieuwe baas, gooide hij al een kostbare Chinese vaas stuk. „Ja jongen", zei de baas", gedu rende de eerste tien jaren zal ik iedere week een paar gulden van je salaris moeten afhouden". „Tien jai-en", riep de man ver heugd, „wat zal mijn vrouw blij zijn; zolang ben ik nog nooit bij een baas geweest'. Aardig toeval. Ben meneer, die er vast sliep, stop te de conducteur van de trein een flinke fooi in de hand met de mede deling: „Maak me in Brussel wakker en al ik niet wakker te krijgen ben, deponeer me dan maar met bagage en al op het station". De volgende ochtend, toen hij wak ker, werd bemerkte de reiziger tot zijn schrik, dat de trein op een sta tion van Parijs stond. Hij rende woe dend naar de conducteur en zei de man ongezouten de waarheid. „Lieve deugd", riep de conducteur verbaasd uit, „nou begrijp ik. waar om die kerel, die ik in Brussel op het perron gesmeten heb zo'n heibel maakte". (Advertentie! Felle brand in linoleumfabriek Een hevige brand heeft vanmorgen de linoleumfabriek Noord te Krom menie geteisterd. De schade, die op dit ogenblik nog niet geheel is te overzien, is zeer aanzienlijk. De pro- duktie zal bovendien ernstig stagna tie ondervinden. Omstreeks kwart over zeven be merkten arbeiders dat in een der droogkamers brand was ontstaan. In een ommezien sloegen de vlammen hoog op uit het fabrieksgebouw. De droogkamer, die een afmeting heeft van 40 x 60 meter en 20 meter hoog is, was een ware vuurzee. De twee linoleumbanen, die voor droging door de kamer worden geleid, vormden een gretig voedsel voor het vuur. Hoewel de fabrieksfbrandweer bene vens de brandweren van Krommenie en Krommeniedijk met al het be schikbare materiaal het vuur 'bestre den, kon men niet verhinderen dat ook een naastgelegen droogkamer in ■brand raakte. Hulp werd eveneens ingeroepen van de Zaandamse brandweer, met ruim 30 stralen werd het vuur aan gepakt. Omstreeks negen uur kon ge zegd worden dat men de brand mees ter was. Nader vernemen wij: Geen enkel der vitale delen is getroffen. De pro- duktie in de fabriek Noord kan nor maal voortgang vinden, omdat „slechts" de beide droogkamers waar het produkt zijn eindfase bereikt, zijn uitgebrand. De schade beloopt ruim twee ton. Alle arbeiders kunnen aan het werk blijven. De oorzaak van de brand moet daarin worden gezocht, dat de tem peratuur in droogkamer zes te hoog was opgelopen, zodat zelfontbran ding van het kurklinoleum is opge treden. De merkwaardige groep bomen, die een iepenziekte overleefd heb ben, kunt u ergens In de omgeving van Leiden van ver al zien liggen. Om het iets gemakkelijker te ma ken kunnen wij er bij vertellen dat De vorige week Het gezicht op het cafe „Het oude Raedthuys" is door meer lezers ge raden dan w(J hadden durven hopen en het zfjn heus niet alleen de inge zetenen van Woubruggc, die de juiste naam wisten te raden. De eerste pr(js is gewonnen door een inwoner van Sassenheim. De Fotograaf stond op de provinciale brug over de Heimans Wetering. „Het oude Raedthuys" is gelegen »an de Van Hemessenkade. De waardebon van vijf gulden la deze week voor: N. Regter. Menneweg 59. Sassen heim. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzrle-redaclie van de Lctdse Courant, Papengracht 32, Leiden. De foto stelt voor: 7 De Inzendingen worden ingewacht tot en met donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waarde- bon van 5.verloot. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 8) Verscheidene mensen hielden hem onderweg staande, want ae slanke jonge Engelsman, die zoveel landge noten had meegebracht naar San Marino, was reeds een welbekend figuur in het stadje. Zo kwam hij aan zijn hotel, waar hij in de hal tegen Eugène Rimarez opliep. Hij verlang de juist het meest van alles hem te ontmoeten. Het was duidelijk, dat het genoegen niet wederzijds was. Rimarez groette koel terug. Maar Dene liet zich niet afschepen. „Ik héb de middag in het presi dentshuis doorgebracht", zei hij, de ander een sigaret aanbiedend. Rimarez nam er een en knikte. „En Beau Desir?", vroeg hij, voor een ogenblik belangstelling tonend. „Is mijn eigendom", antwoordde Dene, het contract uit zijn zak ha lend. „Ik geloof, dat ik nu de grootste grondbezitter in uw land geworden ben. Ga mee naar de bar, dan zullen we een fles wijn dninken ter ere van deze gelegenheid". Dit was een aanbod, dat Rimarez niet gewend was af te slaan. Toch weigerde hij met zichtbare spijt. ,,Ik zal dat genoegen moeten uit stellen tot 'n andere dag", zei hij. „Ik wacht op iemand". Dene keek hem scherp aan. Rima rez zag er opgewonden uit. Als ge woonlijk had hij meer gedronken dan goed voor hem was, meende Dene. „Ik ga straks bij uw familie dine ren", zei hij. „Zie ik u dan nog?" „Waarschijnlijk wel", antwoordde Rimarez ontwijkend. „Ik moet straks nog naar de kazerne. Eigenlijk moet ik dadelijk gaan". Dene knikte en liep weg. Hij had nog geen zes stappen gedaan of hij bleef staan. Hy stond tegenover Ter- nissa Denison. Hij nam zijn breedge rande hoed deftig af en trad terzijde. Hij wilde eerst hejemaal niet met haar spreken. Hij was in de war, doch ook nieuwsgierig. DaaTop zag hij iets in haar gezicht, een zwijgend ver zoek in haar grijze ogen, die ze snel weer neersloeg. Zijn hoop herleefde. Het was mogelijk, dat ze een verkla ring voor haar houding wilde geven. Ze was blijven staan en hij sprak vriendelijker tot haar dan hij eerst van plan was. „Ik hoop dat u uw vrienden heeft gevonden. Miss Denison". „Heb ik dan gezegd, dat ik hier vrienden had?", vroeg ze. Hij aarzelde en zei: „Misschien. Ik vond dat van zelf sprekend". Plotseling zag hij haar verbleken en omkijkend zag hij, dat Rimarez hen nauwlettend bespiedde. Haar ge baar het was onwillekeurig en vol afkeer deed hem een plotseling besluit nemen. Hij wilde nu eindelijk weten waar het op stonii „U is in moeilijkheden^' zei hij. „Ik kan niet geloven, dat het mij onmo gelijk is, u te helpen. U heeft een of andere teleurstelling ondervonden, of misschien heeft men u bedrogen. Komaan, ik ben uw landsman; laat ik nu ook uw helper zyn". Snel ademhalend antwoordde zij haastig: „Ik ben er van overtuigd dat u het goed bedoelt. Mr. Dene, maar u vergist zich. Ik heb nieopands hulp nodig. Ik ben niet bedrogen of teleurgesteld. Laat mij nu gaan, als het u belieft. Kapitein Rimarez wacht op my". Maar Dene ging niet dadelijk uit de weg. „Laat u mij eerst eens uitspreken", verzocht hij. „Aan boord heeft u mi.i verteld, dat u ann was, dat u werk zocht. Ik heb een betrekking voor u. Ik heb een onderwijzeres nodig voor de kinderen in Beau Desir. Ga mor- toe en probeer het". „U is heel vriendelijk", zei ze. „Voor het ogenblik kan ik uw aan bod niet aanvaarden. Ik heb iets heel belangrijks te doen. Goeden dag!" Ze liep hem zo snel voorbij, dat hij niets meer had kunnen zeggen, al had hij gewild. Rimarez, wiens gezicht somber en nijdig stond, nam zijn hoed voor haar af en samen verlieten zij het hotel. Dene ging langzaam naar boven naar zijn kamer. HOOFDSTUK VI. Een mensenleven op het spel. Nauwelyks waren ze het Plein overgestoken, of Rimarez wendde zioh met een woedende blik tot zijn metgezellin. „Wat zei hij tegen je die lom perd van een Engelsman?", vroeg hij. „Bedoel je Mr. Dene?", informeer de ze. „Wie anders? Wat zei hij tegen je?" „Kon je dat niet verstaan?", vroeg l ze. „Je scheen anders vol aandacht te luisteren". 'Hij draaide nijdig aan zyn snor. „Luister naar me, Ternissa Zij viel hem in de rede: „Ik heb je geen verlof gejgeven mij bij mijn \oornaam te noemen", zei ze koel. „Ik zal je noemen zoals je ver kiest, als je maar luistert. Ik heb genoeg van je besluiteloosheid. Ik kan het niet langer verdragen. Waarom kwam je hier, als nu weer niet wilt?" „Mijn besluiteloosheid, zoals jij het noemt, zal onmiddellijk eindigen als ik Arnold gezien heb", antwoordde ze. „Waarom breng je me niet naar hem toe? Dat moest jij toch kunnen doen". „Je mag van geluk spreken, als je Arnold ooit weerziet", zei hij iets minder grimmig. Ze bleef met een schok staan. „Wat bedoel je? Is er dan nog iets gebeurd?" „Er zal iets gebeuren binnen wei nige uren", antwoordde hij. „Het volk wordt ongerust over hem. Zoals gewoonlijk, ziullen juist zijn vrienden hem in het verderf storten. Zij zul len hem opeisen en dan wordt hü doodgeschoten. O, ik ken mijn vader zo goed! Ik kan in zijn binnenste 'ezen". I „Maar waarom doe je dan niets?", riep zij uit. „Waartoe ben je dan zijn vriend?" Waarom laat je hem niet ontsnappen?" „Ik ben geen president van San Marino!", antwoordde hij gemelijk. „Je kunt het doen, als je wilt". jHet is mogelijk". „En- je aarzelt? Jij, die je zyn vriend noemde, zijn bondgenoot, zyn makker!" „Het is gevaarlijk. Het is erg ge waagd". Zij wierp een blik van bittere min achting op hem. „O, nu begrijp ik wat je bedoelt. Je wilt eerst onderhandelen. Dat is ver standig. Ik ben benieuwd of je het gevaar durft trotseren", zei ze rustig. „Je moest eens weten, hoezeer ik je veracht". Hij hield zioh in, maar hy zag wit van drift. „Tot dusver heb je die minachting weten te verbergen", zei hij. „Je hebt je gedragen alsof het anders was' „In Engeland heb ik retracht je te behandelen als Arnolds vriend. Toen was ?e bovendien onschadelijk. Hier •heb je je in je ware gedaante ver toond. Je bent bezig met me te onder handelen over het leven van myn vroegere verloofde. Wie zou niet een schepsel haten, die zich tot zo iets vernederde!"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9