DE LEIDSE BIOSCOPEN? Grote belangstelling voor 't middelbaar onderwijs HUIBERS Trouw naar twee kanten Dr. Cohen benoemd tot buitengewoon hoogleraar Sowjet-cijfers rollen dwars door 't IJzeren Gordijn de vrije wereld in ZATERDAG 9 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Ook te Leiden De toeloop van nieuwe leerlingen naar de middelbare scholen is dit jaar in het gehele land opvallend groot. Ook de Leidse scholen hebben dit duidelijk gemerkt. Het aantal nieuwe leerlingen voor het r.k. lyceum aan de Maricnpoel- straat te Leiden zou aanmerkelijk groter zijn geweest, indien niet het St. Adelbertcollegc te Wassenaar (opgericht in 1953) en de nieuwe H.B.S. te Lissc een gedeelte van de leerlingen hadden opgevangen. Daarom is op het katholiek lyceum het aantal leerlingen ongeveer ge lijk gebleven. De aanwas van het St. Agnes-lyceum zal echter door de groeiende belangstelling voor het middelbaar onderwijs aanmerkelijk zijn. De sterke toename van het aantal leerlingen valt niet samen met de top van de grote na-oorlogse geboor te-aanwas, die eerst in '57'58 op de middelbare scholen verwacht wordt. Wel hebben op deze groeiende be langstelling invloed: de hoogcon- De stand van het aanbod (arbeids reserve) onderging vrijwel geen wij ziging en beliep 135 als geheel werk loos ingeschrevenen. Gedurende de zomermaanden zullen zich, naar ver wacht kan worden, geen verschillen van enige betekenis, behoudens de normale schommelingen, voordoen. De blijvende werkgelegenheid draagt een stabiel karakter. De uitermate gunstige gesteldheid van de arbeidsmarkt blijkt duidelijk, wanneer een vergelijking wordt ge troffen met het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955. De voordelige verschillen bedragen n.l. 1025, 740 en 195. Een analyse van de arbeidsreserve, van belang om een inzicht te verkrij gen van de aard en de soort van de werkloosheid, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 65, seizoenwerkloosheid nihil, structuur- werkloosheid nihil en minder ge- schikten 70, w.o. 40 minder-validen (geestelijk- of lichamelijk gehan dicapten). De geregistreerde vraag handhaaf de zich op gelijk niveau en bedroeg 430. In vx*ijwel alle bedrijfstakken bestaat behoefte aan personeel, ter-' wijl in de metaalnijverheid, de textielindustrie en de bouwnijver heid een tekort bestaat. De vraag naar jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar bleef constant en beliep 170 aanvragen. Het aanbod in deze categorie is vrijwel nihil. Wij geven U alle Inlichtingen over ALUMINIUM JALOEZIEËN In onze toonkamer MOLENSTEEG 27. Leiden - D. LADAN - tel. 21375 Advertentie. junctuur, de democratisering van het onderwijs, en de nieuwe regeling, dat voor de eerste twee jaren geen schoolgeld betaald hoeft te worden. De komende jaren verwachten de besturen van de middelbare scholen te Leiden echter moeilijkheden, om dat het aantal leerkrachten niet toe reikend is om de vloedgolf van leer lingen op te vangen. BRANDJE IN DE 5-MEILAAN. Aan de 5-Meilaan werd vannacht brand ontdekt onder het afdak van een bergplaats van ongebluste kalk, nodig voor de daar in aanbouw zijnde woningen. Het dakje, dat bestond uit zakken en hardboard heeft vermoe delijk tengevolge van broeiing vlam geval. Er was slecht lichte materiële schade. Naar Haarlemmei Yoor GEVEILDE PERCELEN.' Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden is heden geveild, he renhuis met garage, tuin en erf Hoge Rijndijk 157 in bod f 20.000; koper E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f 25.500; winkelhuis met afz. boven woning Hogewoerd 46/46a in bod 6.100; koper J. W. vaij Hagen te Leiden voor 6.210; huis en erf 4de Binnenvestgracht 36 in bod f 2.150; koper W. van Egmond te Leiden voor 2.150; huis en erf Oranjegracht 126 in bod 1.140; koper J. de Bolster te Leiden'voor 1.140; huis en erf Waardgracht 15 in bod 1.720j~Roper T. Beeuwkes q.q. te Leiden voor 1.790; pakhuis met afz. bovenwo ning Wielmakersteeg 24/24a in. bod 3.550; koper L. Zitman te Leiden q.q. voor 4.025. Leidse Universiteit Geslaagd voor (het doet. examen II geneeskunde mej. J. v. Engelen te Breda, mej. P. E. Keers te Wasse naar, mej. O. Kok te Den Haag en de heren C. de Hoog te Den Haag en A. M. Tornow (USA); voor het se in i-artsexamen mej. M. F. Meurs te Alkmaar en de heren dr. G. T. van Beusekom te Leiden, E. B. van Has selt te Soest, H. J. Schreurs te Heem stede en Tjioe Swie Gwan te Leiden. Idem voor het artsexamen mej. S. M. Swartenberg te R'dam en de he ren F. J. Cleton te Brasschaat (Bel gië), P. Rabinowitz (USA), A. Tur- tel (USA) en A. C. M. Westendorp te Den Haag. TROUW NAAR TWEE KANTEN schappij bevorderd moet worden, an Peters heeft deze week in zijn Encyclieken en mandementen zijn spreekbeurt voor de afd. Leiden even zo grote richtlijnen voor ons volk nu, als de richtlijnen der Bis schoppen in ons verzet tegen de nati onaal socialisten in de jaren 1940— 1945. De minderwaardige praatjes, van welke kant ook, hetzij tegen Rome en önze Bisschoppen, hetzij tegen Romme en de K.V.P. mogen het ge hele katholieke volk een aansporing zijn a.s. woensdag een degelijk ant woord te geven. Een antwoord dat klinkt, E en ant woord, dat waardig is. Een antwoord; dat herinnert aan Schaepman's roep: Blijft vrij, blijft waar, blijft één! van de K.V.P. rake opmerkingen bezigd, waarop het goed is nog even terug te komen. Het blijkt bij deze verkiezingen wel heel duidelijk, dat met Romme en Rome gewerkt wordt alsof het „boe mannen" zijn. In P. v. d. A.-lectuur, in C.P.N.-lectuur en helaas ook in de blaadjes van Prot. Christelijke zijde worden feiten scheefgetrokken en voorstellingen van zaken gegeven, die wel verre van eerlijk zijn. Je vraagt je dan als katholiek af waar om toch? Is Romme zulk een lum mel? En is Rome niet van deze tijd? Ik sprak enige tijd geleden een niet katholiek Amsterdammer, die Romme nog gekend heeft als lid van de Ge meenteraad van Amsterdam. Hij ver zekerde mij, dat toen als de beste debater in Amsterdams Raad de heer Romme bekend stond; men ver spreidde toen al praatjes over hem, omdat men hem niet aan kon! En zo is het nog. Deze constructieve staats man is een sta-in-de-weg voor de P. v. d. A., een uitstekende tegenhan ger vari de heer Oud en bij Gerben Wagenaar zou. hij pas in de tel zijn als hij Moskou volgde C*n wat Rome betreft, de grote soci- ale leer der Kerk is een zegen voor Nederland geweest, voor heel ons volk. Of mogen Bisschoppen al leen maar wat zeggen in oorlogstijd? Het is toch een geluk voor ons volk, dat duidelijk is aangegeven hoe de christelijke opbouw van de maat- Lido. In de film „Botsende jeugd", die ook genoemd zou kun nen worden „Ontspoorde jeugd" wordt een vraagstuk behandeld, dat zeker voor volwassenen veel lering (bevat. Immers, dat er zoveel jeugdige (personen los geslagen zijn en strijd voeren met zichzelf over wat wel en pivat niet mag of goed is, ligt niet in .de eerste plaats aan die jeugd zelf. J-Iet opvoedkundig probleem speelt (hierbij een zeer grote rol. Immers, het milieu waarin de jeugd gedwon gen is te leven, de wijze, waarop de •ouders hun kinderen behandelen, (bijstaan en voorlichten of afstoten, »is van .grote invloed op de richting, ,waarin het kind zich zal gaan be jegen. Daarnaast is de onderlinge verhouding der ouders tegenover el kaar een factor van betekenis voor het kind, dat dikwijls meer ziet dan kortzichtige ouders denken. In deze film zien we een bazerige moeder bijgestaan door een heers zuchtige grootmoeder een vader (Overheersen, die een slappeling is, hetgeen tot gevolg heeft, dat de zoon ,uit zijn evenwicht geslagen wordt, hang is voor zichzelf en schuw ten (Opzichte van zijn mede-jeugd. Con flicten kunnen daarbij niet uitblij ven en zij worden uitstekend weer gegeven door de te vroeg door een •ongeluk om het leven gekomen (filmacteur James Déan, die hier uitzonderlijke talenten aan de dag .wist te leggen. Casino: „De zoon van niemand" doet een ernstige poging om de „klassieke" melodrama's als „De Witte Non" en „De Twee Wezen" te overtreffen, want ondanks een on gekend aantal weken prolongatie, het vorig jaar, heeft Casino dit Italiaanse product weer op zijn programma ge zet. De geschiedenis zal ongetwijfeld weer vele dameszakdoekjes doordren ken met tranen en wat is heerlijker dan eens edht lekker te kunnen uit huilen!? Leeftijd K.F.C.: 14 jaar. Luxor. „Carmen Jones" geïnspi reerd door de opera „Carmen" van Bizet, heeft e°n Amerikaanse film regisseur een filmversie van deze opera gegeven, waarbij hij de ge schiedenis geplaats heeft in deze tijd en het verhaal laat spelen in een ne- gerstad van Amerika. De hoofdrollen zijn een weinig om gebogen en zo is Don José een neger, korporaal geworden; Carmen is van de sigarettenindustrie overgegaan op parachute-fabricate en de stieren vechter Escamillo is een beroemd bokser gewerden. Operaliefhebbers ziullen de film met S. MENKEN Voor de vervulling van de buiten gewone leerstoel in de Toegepaste Enzymologie is bij Koninklijk Be sluit van 2 juni 1956 benoemd dr. J. A. Cohen, directeur van het Me- disch-Biologisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. te Delft De nieuw benoemde hoogleraar studeerde medicijnen aan de Leidse universiteit en in Parijs. Van 1938 1941 was hij werkzaam in het Phar- macologisch laboratorium der Rijks universiteit te Leiden. Hij deed daar onderzoekingen voor namelijk op endocrimologisch ge bied onder leiding van prof. dr. S. E. de Jongh. In december 1941 vluchtte hij naar Engeland. Hij werd daar Officier van Gezondheid bij de Prinses Irene Brigade. Van november 1942 tot november 1943 was hij in Cambridge gedeta cheerd aan het Biochemisch labora torium der Universiteit aldaar. Hij was belast met de bestudering van de werking van strijdgassen op en- zijmsystemen en de daaruit voort vloeiende therapeutische mogelijk heden, in samenwerking met dr. D. M. Noodham en dr. F. G. Hopkins. Daarna was hij als Officier van Ge zondheid bij de Staf van het Mili tair Gezag belast met voorbereiden de maatregelen op het gebied van de volksgezondheid in Nederland na de bevrijding. Na de oorlog deed hij onderzoekingen op enzymologisch gebied in Cambridge. In juni 1948 promoveerde hij in de Biochemie aan de Universiteit aldaar. Sedert oktober 1947 is hij direc teur van hef Medisch-Biologisch La boratorium der Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O.tot 1950 gecombi neerd met een onderwijsopdracht in de pharmacologic aan de Leidse Universiteit. DE ZWARE TOL AAN HET VERKEER IN ME11956 gemengde gevoelens bezien; de on sterfelijke muziek van Bizet heeft an dere woorden gekregen en de klan ken hebben een achtergrond, die wel zeer revolutionair afwijkt van de An- dalusische sfeer, waarin het oorspron kelijke drama geplaatst is. Toch (heeft de film een zeer bijzon dere aantrekkelijkheid. De neger kunst, die in de opera „Porgy and Bess" Europa stormenderhand ver overd (heeft, kreeg in deze film a.h.w. een aanloopje en de de regie is strak gehouden, zodat men geen persiflage krijgt van de opera, die nog altijd triomphen in de schouwburgen viert. Vanaf het eerste ogenblik, als de vuurrode vlam op (het cinemascope- scherm verschijnt, overspoeld door de tonen van de majesteueuse ouver- ,ture, tot aan de laatste kreet van de ongelukkige korporaal als de mili taire politie hem vindt ge,bogen over het lijk van Carmen, vindt men in de film dezelfde geladenheid, die ook de opera kenmerkt en al komen dan pnkele aria's minder goed tot hun echt, de frisheid van uitbeelding .geeft soms een zeer bepaald accent, dat men in de opera niet aantreft. De fatalistische sfeer, die de Car- men-geschiedenis omgeeft, maakt deze film minder geschikt voor jeug dige toeschouwers, zodat de KFC de toegang voor volwassenen stelde. Rex: „the Indian Fighter" vertelt een staaltje uit de dankbare Far West-geschieden is, waar Indianen zich verzetten tegen de opdringende blanken. Een jonge held begrijpt de Indianen en neemt de strijd op tegen twee ondernemende blanken, die zo maar vuurwater tegen goud willen ruilen. De jonge held wordt ook nog verliefd op de dochter van een In dianen hoofd, maar zijtn liefde en strijd schijnen vergeefs als een van de ontaarde blanken een collega van de toekomstige schoonvader neer schiet. Op het aller-allerlaatste mo ment weet de jonge held echter alles ten goede te wenden. De snoodaards worden aan de Indianen uitgeleverd, de jemge held krijgt eindelijk vol doende tijd om de Indiaanse het hof te maken en welgemoed trekt de karavaan verder. Toegang K.F.C. 14 jaar. Trianon: De levensgeschiedenis van de Amerikaanse clarinettist Eenny Goodman, schijnt het Leidse bioscoop bezoek zodanig te boeien, dat men besloten heeft deze een week extra aan het witte doek toe te vertrouwen, K.F.C.; Alle leeftijden. Leidse Agenda ZATERDAG. Circus Jos Mullens. Matiné. 3 uur nam. 8 uur nam. Avondvoorstelling Schuttersveld. R.K. Instuif. Dansavond. St. Led- nardushuis, 8 uur nam. ZONDAG: Circus Mullens. 3 uur en 8 uur n.rij. Schuttersveld. MAANDAG: St. Adelbert. Mr. A. Mertens over: „De geheimen van de show-proces sen in het oosten". Het Gulden Vlies. 8.15 uur nam. De Natuurvriend. Bijeenkomst. Steenschuur 6, 8 uur nam. DINSDAG: Mij voor Toonkunst. Einduitvoe ring Muziekschool. Foyer Stadszaal. 8 uur nam. WOENSDAG: Verkiezingen. DONDERDAG: Veron. Bijeenkomst. Rehoboth. 8 uur nam. Holland festival. Nederlands ka merorkest. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. VRIJDAG: St. Christoffel. Harmonie. 8 u. nam. ZATERDAG: Van Cranenburgh en Heringa. Feestavond. Stadsgehoorzaal. 8 u. n.m. R.K. Instuif. Evert Castelein over: „Moderne dansen". 8 uur nam. St. Leonardushuis. TENTOONSTELLINGEN. Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don derdagavond 7.3(X—8.300 uur nam. Werk van Lode Sengers t.m. 17 juni, Pesthuislaan 6. Dagelijks van 106 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Tentoonstelling „Het Parijs van Jean Marot". Prentenkabinet der Rijksuniversiteit (Kloksteeg). Werk dagen: 25 uur nam. (Tot 16 juni). Zondagsdienst der huisartsen Leiden. A.s. zondag 10 juni zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Donders, De Jager, Jas- perse, Langezaal, Stoffers. Doktersdienst Oegstgeest: F. W. N. Hugenholtz, J. J. LanenBuron. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Zaterdag 9 juni zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrece^ten: Apotheek Boekwijt, Steenstraat 74, tel. 20552; Haven-Apotheek, Haven 18 tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Zondag 10 juni zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alléén ge opend: Haven-Apotheek en Apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur waargenomen'door apo theek Boekwijt, Haven-apotheek en apotheek Oegstgeest. KEVÊLAER. Leidenaren ondernemen op 13, 14 en 15 augustus de traditionele reis naar de schone bedevaartplaats Ke- velaer. Indien u er aan twijfelt of u met deze aantrekkelijke tocht, die geestelijke en materiële genoegens met elkaar verenigt zult meegaan, dan moet u eens informeren bij een van de velen, die deze tocht reeds meegemaakt hebben. Of vraagt u eens nadere gegevens aan het secretariaat Maredijk 83, Lei den, telefoon 31992. Leraren van „Ars Acmula" exposeren. Enige leraren van de Leidsche Schilder- en Tekenacademie „Ars Aemula Naturae" de schilder J. Kropff uit Den Haag en de beeldhou wer L. Molenaar uit Noordwijk zullen met eigen werk en werk van de leerlingen der school een expositie houden van 18 juli tot en met 18 aug.1 a.s. in de ateliers aan de Pieterskerk gracht no. 9, alhier. Viswedstrijd. De Buurtvereniging Haagwegkwar- tier houdt op 16 juni a.s. een viswed strijd ten bate van de ouden van da gen uit deze buurt. De inschrijving kan geschieden bij J. Pauw, De Ge- nestetstraat 71 Leiden tot en met 14 juni. De kosten zijn 1 gulden per per soon. EINDEXAMEN GYMNASIUM LEIDEN. Van de groep B I van de eind examenkandidaten van het Gymna sium slaagden de dames: H. J. P. Berg te Leiden en R. Lahr te Leiden en de heren A. Coster te Zoeterwoude, R. Feitkamp te Leiden, A. Rijnsburger te Leiderdorp en A. E. Schade van Westrum te Noordwijk aan Zee. Met 1 kandidaat wordt het examen voorgezet. Van de groep A II slaagden nog de dames: J. G. Bouman te Katwijk aan Zee en J. A. Meulendijk te Noordwijk cn H. H. Kole te Leiden, en de heren D. den Heyer te Rijnsburg en H. A. Bentfort van Valkenburg te Oegst geest. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, zn. v. J. Ouwerkerk en J. de Vos; Deborah Rosanna, dr. v. J. J. van den Berg en S. v. Loef; Maria Elisabeth, dr. v. J. Haasnoot en E. Heemskerk; Elisabeth Maria, dr. v. J. Haasnoot en E. Heemskerk; Ma rianne, dr. v. P. Neuteboom en M. Brussee; Petronella Maria, dr. v. S. A. Leijten en P. M. Ruijgrok; Abraham, M. Sloos en C. H. Breedeveld; Margriet Mieke, dr. v. D. Filippo en A. M. v. d. Maas; Carolyn Ann, dr. v. A. Prins en en H. D. Brownlee; Fran- cisca, dr. v. R. E. H. Buss en A. Pot; Monica Hendrika Johanna, dr. v. B. J. A. Holweg en J. M. Dirkse. Overleden: B. H. M. Heesterman, zn. 6 jr.; M. Klompmaker, vrouw, 84 jr.; G. Mattie, wed. van: Hanveld, 93 jr.; T. M. Franse vrouw, 78 jr.; P. P. Versteeg man, 63 jaar. BIOSCOPEN. De films, die ingaande morgen in de Leidse bioscopen vertoond wor den, zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Lido: Botsende jeugd 18 j. Luxor: Carmen-Jones. Volwasse nen. Casino: De zoon van niemand, 14 j Rex: The Indian Fighter. 14 j. De afgelopen maand heeft het ver- keersmonster weer hard toegeslagen. Tientallen mensen werden door eigen of andermans onvoorzichtigheid ge dood. Hoewel deze kaart statitisch niet eens aanspraak kan maken, op vol ledigheid is het beeld al huivering wekkend wanneer men bedenkt, dat elk figuurtje een lege plaats voor stelt in een gezin. Het ware tee wen sen, dot elke weggebruiker dit beeld goed in zich op zou nemen, want nog steeds zou het merendeel van de on gevallen voorkomen zijn met meer oplettendheid en minder haast. Laatste Berichten COMMUNIQUé. Toestand Eisenhower In een bulletin, dat om 11 uur is uitgegeven, werd gezegd, dat de president geopereerd is met het oog op een „ingewandsverstopping ten gevolge van ileitis, een nict-kwaad- aardige ziekte". Gedurende de operatie had het hart van de patiënt normaal gefunc tioneerd. Zijn toestand „blijft zeer bevredigend", aldus het communiqué. Trianon: Benny Goodman, a.l. Wilt U iets weten? Bij wijze van uitzondering geven wü in deze rubriek de vraag door van mevr. Van Veggel, Vreewijk straat 11, Leiden, die vraagt of iemand van de lezers in het bezit is van „Kratis" Justus van Maurik en of deze bezitter het haar wil lenen of verkopen. Een radiotoestel op iedere 30 Russen De regering der Sowjet-Unie heeft woensdag een statistisch overzicht van de volkshuishouding der Sowjet- Unie voor verkoop vrijgegeven en daarmede voor het eerst gebroken met het stilzwijgen, dat gedurende het Stalinistische tijdperk over eco nomische gegevens werd bewaard. Het overzicht bevat gegevens over de bevolking en de industriële produk- tie, die althans sedert de oorlog niet alleen voor buitenlanders maar ook de gewone burger van de Sowjet- Unie niet beschikbaar waren. Blijkens het overzicht, dat 262 pa gina's telt, wordt de bevolking der Sowjet-Unie thans officieel geraamd op 200,2 miljoen zielen. Dit is onge veer 20 miljoen zielen minder clan recente westelijke ramingen. Er zijn geen officiële statistieken over de be volking gepubliceerd sedert de volks telling in 1939, in welk jaar do be volking werd geraamd op 10.6 mil joen. Het geboortecijfer in de Sowjet- Unie is tussen 1940 en 1955 sterk ge daald. In 1955 bereikte dit het laag ste punt sedert 42 jaar. In 1940 wer den. nog 31.7 kinderen per 1.000 in woners geboren, maar dat aantal is inmiddels gedaald tot 25.6. In 1953 bedroeg het 24.9 per duizend inwo- mers. Moskou 4 bij 5 miljoen inwoners. In april van dit jaar leefden 113.2 miljoen personen op het platteland en 87 miljoen in de steden. Moskou is volgens het overzicht met 4.839.000 inwoners de grootste stad der Sowjet-Unie. In dit aantal is de bevolking der voorsteden niet inbegrepen. De op een na grootste stad is Groot-Leningrad met 3.176.000 inwoners. Daarna komen Kief met 991.000 inwoners en Bakoe met 901.000 inwoners. Er waren verleden jpar 85.700 col lectieve boerderijen en 5.134 staats boerderijen in de Sowjet-Unie. Volgens de gegevens zal de zware industrie in 1960 66 maal en de lichte industrie 14 maal zo groot zijn als in 1928. De ataalproduktie heeft verle den jaar 45.3 miljoen ton bedragen, vergeleken met 18.3 miljoen ton in 1941, voor het uitbreken van de oor log met Duitsland. De produktie van personen- en vrachtauto's steeg van 145.000 in 1940 tot 445.000 in 1955. Einde 1955 waren er in de Sowjet- Unie 6.100.00 radiotoestellen en 820.000 televisietoestellen. Marktberichten LEIDEN, o juni Groente. Aard beien 1018, Peulen 205, Snijbonen 205210, Postelein 1419, Rabarber 610, Spinazie 16—40, Stoofsla 8, Tomaten A 116, idem B 116, idem C 113, idem bonken 87, Was- peen 4456. Bloemkool A 2346, idem B, 2330, idem C 15. Komkom mers A 3941, idem B 2436, idem C 23—29, Sla A 260—410 per 100 kg. Bospeen 5157, Kroten 1319. Pe terselie 715, Radijs 16, Selderij 7 13 per 100 bos. KATWIJK a/d RIJN, 8 juni Groen te. Bloemkool 2134, Bospeen 29 57, Bosscldoric 10.20—10.80, Ker vel 2.803.00, Krulpeterselie 1919, Peterseselie 810, Prinsessebonen por kg. 2.602.80. Rabarber 4.50 7.40, Radijs 6.7010.40, Sjalotten 1 4. Sla, 2.70—4.30, Sla-uien 7.10—7.40, Spinazie 2226, Waspeen 3031, Aardbeien (glas) 7074. LEIDSCHËNDAM, 8 juni Groente. Sla 250390, spinazie 2430, andij vie 1219, postelein 1318, bospeen 5261, komkommers A 37—43, idem B 3338, idem C 2934, idem krom 3641. tomaten A 122132, idem B 107—120, idem C 109—122. ROELOFARENDSVEEN, 8 juni. Bloemen. Duizendschoon 5072, Pyrethurm 3559; Bruidsanjers 14 29; Margrieten 15—29; Clovillies 69—» 93; Esther Read 2948; Papaver 38 1.16; Anemonen 1936; Lathyrus 18 48; Violieren 3440; Irissen 4771 Dhoronicum 2630 per bos; Lelies 16 —18; Pioenrozen 6—13; Am. Anjers 1116 per stuk. Groente. Aardbeien ingelegd 58—83; idem 2 ons doos 75—1.08; id. afw. 5889; kropsla 2.50—6.00; an dijvie 13.0014.00; rabarber 5.00 7.00; bospeen 31.0052.00; capucij- ners 75.00; peulen I 125.00145-00; idem II 105.00125.00; kassnijbonen 185.00-205.00; idem stek 140.00-165.00 per 100. TER AAR, 8 juni, Groente. Kas snijbonen 1,90—2.10; idem B 1.70— 1.85; idem stek 1.25—1.65; peulen 1.35—1.50; idem B 1.25; doppers 1.15; stamprinsessebonen 2.35; andijvie 0.10 0.16; idem B 0.07; postelein 0.14 0.16; idem B 0.07; spinazie 0.180.22; idem B Ö.130.14; aardappelen 0.08 0.14; rabarber 0.050.11; tomaten A 1.20—1.30; idem B 1.00—1.30; idem C 0.90; idem CC 0.70; idem kriel 0.40 C.60; augurken 0.150.22; waspeen 0 42 alles per kg.; sla 2.50—4.60 per 100 stuks; bloemkool A 0.370.52; idem B 0.15—0.29; idem C 0.10—0.17; komkommers A 0.41-0.47; idem B 0 24 0.38; idem C 0.150.24; idem stek 0.12; bospeen 0.33—0.52; idem B 0.24; idem stek 0.13 selderij 0.0>J. bosprei 0.100.21 alles per stuk of oc-r fcos: aardbeien 0.570.75 per doosje. VINKEVEEN. 8 juni. Groente. Andijvie 1323; kassnijbonen 218 236: groene kool 11—12; peulen 128 —144; postelein 4—10; rabarber 12— 16; spinazie 15—27! spitskool 19—23; tomaten II 96—120 cent per kg.; bloemkool 1050: komkommers 25 55; sla 2) 4 cent per stuk; bospeen 3551; kroten 16; radjjs 610 cent per bos; aardbeien 82 cent per doosje.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3