®e£cldóe(2oii/tatil Eisenhower onverwacht geopereerd ,Zeer bevredigend DREES-LIJM Boeïganin schreef Edent Mollet en Adenauer Soenarjo schrijft boek over zaak Jungschlaeger Rotterdamse bouwvakarbeiders legden vanmorgen 't werk neer ZATERDAG 9 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13825 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Darmaandoening maakte onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakel ^UEDEROM HEEFT AMERIKA en met Amerika de gehele wereld de adem ingehouden en enkele uren van zeer grote spanning beleefd, toen geheel onverwacht een aanvankelijk vrij onschuldig lijkende darmstoring van de 65-jarige president Eisenhower, hedenmorgen een onmidellijke operatieve ingreep noodzakelijk maakte. Om één minuut voor acht Nederlandse tijd sloten de deuren van de operatiezaal in het Walter Reed Legerhospitaal te Washington zich achter de president en drie specialisten, die de operatie zouden uitvoeren. Acht minuten voor tien kon de opgeluchte perssecretaris van het Witte Huis( James Hagerty, aan de in het ziekenhuis wachtende journalisten mededelen, dat de operatie gelukt was en dat de toestand van de man, die in de laatste jaren het schaakbord van de wereldpolitiek met meesterschap bespeeld heeft, in alle opzichten bevredigend kan worden genoemd. En de wereld haalde opgelucht adem, om dat de dood aan een van haar meest vooraanstaande leiders voorbij was gegaan. TOESTAND ii 991 Nadat Eisenhower in de beste stemming donderdagavond in het Witte Huis te Washington het jaar lijks persdiner had bijgewoond en daar nog grapjes gemaakt had met de film-komiek Bob Hope, werd hij 's nachts gewekt door een inge- wandsaanval, die hij zelf niet ern stig achtte. Hij waarschuwde geen arts, maar toen de aanval in de loop der nacht enkele malen terugkeerde, liet hij zich in de morgenuren door zijn lijfarts, dr. Howard Snyder, on derzoeken. Aanvankelijk meende ook de lijf arts, dat niet van een gevaarlijke aandoening sprake was, doch later op de dag riep hij consult in van de geneesheer-directeur van het Wal- ter-Reed legerhospitaal te Washing ton. NACHTELIJKE VERGADERING. Een injectie volgde op het onder zoek, dat beide geneesheren instel den; zij constateerden een ontste king aan het onderste deel - van de dunnedarm en achtten enkele uren later overbrenging naar het leger hospitaal noodzakelijk. Een röntgenonderzoek aldaar bracht aan het licht, dat de dunne darm gedeeltelijk verstopt was, doch dat de verdere lichamelijke conditie van de president uitstekend was. Vier specialisten, onder wie de we reldberoemde hartspecialist dr. Paul Dudley White en de broer van pre- F\REES is uw vertrouwen sident Eisenhower, dr. Milton Eisen hower, president van de universiteit te Pensylvania, werden onmiddellijk naar Washington ontboden en na een nachtelijke vergadering met nog ne gen andere specialisten, besloten zij hedenmorgen tot een onmiddellijke operatieve ingreep. FELLE REACTIES. Inmiddels deden de meest wilde ge ruchten de ronde. Sommigen meen den, dat de president wederom ge troffen was door een hartaanval, zo als het vorig jaar september en ande ren spaken over kanker. De wereldpers wijdde gisteren al grote artikelen aan de ziekte van de Amerikaanse president en vooral de I zijn ontslag als president van de uni- 1 versiteit reeds maanden geleden aan gevraagd. „OPERATIE GESLAAGD". In de loop van de nacht werd in het Walter Reed Legerhospitaal een apart vertrek gereed gemaakt voor de journalisten, die tot taak hadden het verloop van de gebeurtenissen naar alle delen van de wereld te zenden en om 8 minuten voor tien konden de geruststellende telegrammen ver stuurd worden, 'dat de president van Amerika, de operatie niet alleen had overleefd, doch dat zijn toestand geen enkele reden tot bijzondere zorg meer gaf. De New Yorkse beurs had inmid dels dit goede bericht niet afgewacht en had gisteren reeds zeer scherpe reacties getoond. Ér werden koersdalingen tot 6 dol- lard per aandeel geleden pers I Winter kan er niet reactie in de communistische was opvallend. Een nieuwe aanwijzing over de|qenOeq Vail krijgen ernst van de toestand meende men te ontdekken in het feit, dat dr. Milton Eisenhower juist gisteren ontslag nam als president van de universiteit van Pensylvania. Geruchten vertel den, dat dr. Milton Eisenhower een rol zou gaan spelen in de politiek van de republikeinse partij, om de „good will" van zijn broer voor deze partij te bewaren. Deze berichten bleken echter alle tot het rijk der fabeltjes te behoren, want geen der doktoren had het woord „kanker" gebruikt, het hart van Eisenhower functioneerde naar wens en dr. Milton Eisenhower had Nieuw plan voor ontwapening? Eden,, Mollet en Adenauer, de rege ringsleiders van Enigeland, Frankrijk en West-Duitsland, hebben elk een brief ontvangen van de Russische premier Boeïganin. De inhoud van de brieven is niet onthuld, maar het staat wel vast dat zij over ontwapening gaan. Donderdag had president Eisen - houwer reeds een schrijven van Boel- gamin ontvangen. Boeïganin deelde daarin mee, dat de Sowj et-Unie voor nemens is haar bewapening en mili taire uitgaven, overeenkomstig de vermindering van baar strijdkrachten met 1.200.000 man te 'beknotten. Volgens diplomaten in Washington, die van de inhoud van het schrijven op.de hoogte zijn, drong de So wj et- premier erop aan, dat de Verenigde Staten het Russische initiatief volgen. Minister Dulles heeft onlangs reeds, als woordvoerder van de regering, een dergelijke gedachte van de hand gewezen. Volgens genoemde diplomaten heeft de Spwjetpremier als zijn mening te kennen gegeven, dat de toekomstige besprekingen in de ontwapenings commissie van de Ver Naties in het openbaar gevoerd kunnen worden en niet meer achter gesloten deuren. Amerikaanse functionarissen zien hierin een aanwijzing, dat de Sow jet regering weinig heil meer verwacht van dit overleg binnen de Ver. Na ties. Daarom zou wellicht de beste kans op een vergelijk ten aanzien van het ontwapeningsfvraagstuk worden geboden door het openen van recht streekse onderhandeligen tussen ver tegenwoordigers van de regeringen van de V.S. en d!e Sowjet-Unie, me nen enige hooggeplaatste functiona rissen. SOEKARNO'S BEZOEK AAN ROME In Rome is het programma gepu bliceerd van het officiële bezoek, dat Soekarno aan Italië zal brengen. De Indonesische president zal in de middag van'zondag, 10 juni, op het vliegveld Ciampino (Rome) aanko men, waar hij zal worden ontvangen door de Italiaanse president, Gron- chi, en door de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Martino. Woensdag zal Soekarno Rome ver laten en andere Italiaanse steden bezoeken. BOMAANSLAGEN OP CYPRUS. Op Cyprus zijn bij bomaanslagen vrijdagavond in totaal 14 bommen geworpen op diverse plaatsen van het eiland. Het enige slachtoffer was een Cyprische burger, die gewond werd bij een aanslag in Limassol. Een der bommen werd geworpen nabij een Brits ziekenhuis juist bui ten Nicosia; Britse troepen openden hier het vuur. Sneeuw in Europa In verschillende delen van Europa heeft de winter weer zijn intrede ge daan. In Oostenrijks Tirol, waar men donderdag volop zon had, viel vrij dag sneeuw, evenals in de Alpen en het Jura-gebergte in Zwitserland, waar de bergen boven een hoogte van duizend meter met sneeuw wer den bedekt. In Innsbruck werden elektrische kabels door een zware sneeuwval verbroken, waardoor een deel van de stad van licht verstoken was. Het tramverkeer kwam tot stilstand. In Noord-Ita^ië woedden sneeuw stormen, terwijl in het noorden een temperatuur van twintig graden on der nul werd gemeten, heerste er in het zuiden van het land een hitte golf, met meer dan dertig graden boven nul. In Parijs viel regen en hagel. Door sneeuwstormen in de Alpen werd de kleine .pas van de Sint Ber nard vrijdagavond voor het verkeer gesloten. Op het Lago Maggiore moest de scheepvaart gestaakt wor den wegens hevige storm. Een boek getiteld „De Zaak Jung- schlaeger" wordt gepubliceerd door de Indonesische openbare aanklager Soenarjo. De uitgeverij Oenoeg Agoeng zal het uitgeven. Het boek telt 256 bladzijden en bevat biogra fieën en foto's van beklaagden en getuigen. Het bestaat uit de volgende hoofdstukken: „Een proces, dat sen satie verwekte", „Was het een on rechtvaardig proces?", „Iets over de rechtspraak in Indonesië", „Het on derzoek", „Samenvatting van dE aanklager", „Samenvatting van de verdediging", „Het pleidooi van be klaagde", „Het vonnis- dat niet is uit gesproken door de dood van beklaag de". De titel van het hoofdstuk „Was het een rechtvaardig proces?" doet merkwaardig aan. Alleen al door van deze titel een vraag te maken toont Soenarjo hoe zwak hij zich in deze zaak moet voelen. Hij gaat ini de ver- dediging. Afscheid van het Luxemburgse vorstenpaar Vrijdagmiddag zijn de hoge Luxemburgse gasten van het vliegveld „Soes- terberg" na een vierdaags bezoek aan Nederland vertrokken. De foto toont (v.l.n.r) H.M. koningin Juliana, H.K.H. prinses Beatrix en Z.K.H. prins Bernhard die de vertrekkende gasten nawuiven. Groothertogin van Luxemburg en prins Felix op de thuisreis waard" lezen we in de aan kondiging van de „Dreestrein" welke jedere avond in deze of gene wijk van Leiden voorrijdt (overigens onder meer belangstelling van kinderen dan van stemgerechtigden). „Drees is tiw vertrouwen waard". In derdaad! Er zullen maar weinig Ne derlanders zijn, die aan onze wijze, grijze dr. Drees hun vertrouwen zou den willen onthouden. Als het er om ging, alléén dr. Drees in de Kamer te krijgen Drees is dus ons vertrouwen waard, maar niet de P.v.d.A.. Want dezelfde P.v.d.A., welke nu met Dreestreinen rijdt, Dreesbrie- ven ronddeelt, Drees-levens uitreikt, heeft verleden jaar die goede dr. Drees gesjéésd! De P.v.d.A.-fractie „en bloc" liet de minister-president als een blok duikelen. Er werd in die tijd in de socialistische pers met maar heel wei nig waardering over hem geschre ven. Maar de K.V.P. bleef in hem vertrouwen stellen. De socialistische verkiezingspropa ganda gaat er blijkbaar van uit, dat haar kiezers een slecht of helemaal geen geheugen hebben. Het is nu weer Drees, uit den treure Drees, zo dat een P.v.d.A.-partijgenoot ons in fluisterde, dat het allen „vrome Dreesmannen" geworden waren. De opzet is doorziöhtig. Dr. Drees, wijs en gematigd, is populair. Hij kan als lijsttrekker niet gemist worden. Iejnand als b.v. ma*. Burger tot lijst- trekker zou tallozen kopschuw ma- ken. Maar de gematigde richting, die dr. Drees voorstaat of voorstond, want zijn politieke loopbaan nadert het einde vindt in de P.v.d.A. hef- tige bestrijding. Er is in de P.v.d.A. een zeer grote groep, welke smachtend heimwee heeft naar het echte vuur-rode socia lisme van de oude S.D.A.P., en deze groep is door de overheveling van communistische elementen de laatste jaren steeds sterker geworden. Het is deze stroming, welke in een verkiezingspamflet heftig te keer gaat tegen de Nederlandse katholie- j ken. Het is deze stroming, welke de voorbeeldige samenwerking van bij na alle partijen in één regering vol strekt onmogelijk kan maken. Zij wil de afbraak van de door braak, welke feitelijk door de samen werking van alle partijen zo schoon verwezenlijkt was. In de P.v.d.A.-vaas zit een barst, Vrijdagmiddag is het vorstelijk paar na een vierdaags bezoek aan Nederland weer naar Luxemburg terugge- 5 verkiezingen) keêrd. De hoge gasten vertrokken van het vliegveld „Soesterberg" en werden uitgeleide gedaan door H.M. de Resultaten van overleg zijn onvoldoende geacht Het Rotterdamse stakingscomité bij de bouwvakken, samengesteld en ge steund door het communistische EVC heeft gisteravond in een vergadering die door enkele honderden bouwvak arbeiders bezocht werd, besloten, dat de onderhandelingen tussen werkge vers en erkende bonden niet het ge wenste resultaat opgeleverd hebben en dat dus het werk met ingang van hedenmorgen neergelegd zou worden. Zoals men zich zal herinneren, werd de vorige week reeds enkele dagen gestaakt bij de Rotterdamse bouwbedrijven met als eis: 3 pet. in eens over het loon van 1955 en zes procent opslag. Het overleg tussen de erkende vak bonden was toen nog gaande en na een roerige vergadering besloot men toen de uitslag van dit overleg af te wachten en tot zolang het werk te hervatten. Bereikte resultaten. Gisteren zijn de resultaten van het overleg bekend geworden, welke in houden een loonsverhoging van 3 pet. verscheidene vergaande verbeterin gen bij de sociale voorzieningen o.m. betere regeling bij het vorstver let en de belofte om in de naaste toekomst het gehele loonplan van de bouwvakken te herzien. De stakings- leiders hebben deze resultaten bene- den de maat geacht en hebben met in- i gang van hedenmorgen de staking geproclameerd. In de vergadering van gisteravond vertelden zij aan de aanwezige bouwvakarbeiders, dat zij contact hadden gehad met bouwers uit ande re plaatsen, die hun de toezeg,ging hadden gegeven in geval van staking achter hen te staan. welke om wille van de gelijmd werd. Hoe lung zal na de verkiezingen die Drees-lijm nog hou den? Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. Prinses Beatrix. Op de foto ziet men Z.K.H. Prins Bernhard afscheid nemen van H.K.H. groot-hertogin Charlotte van Luxemburg, Links staan Z.K.H. prins Felix en H.M. Koningin Juliana. Zestien doden bij Spaanse bruiloft Zestien personen zijn om het leven gekomen toen gisteravond tijdens een bruiloft de vloer van een danszaal in Madrid inzakte. Het bruidspaar en 30 gasten wer den gewond. HET VATIC AAN EN POLEN. Onlangs heeft het partijblad van dc Italiaanse linkse socialisten (de par tij van Nenni) gezegd dat er van ontspanning in de verhouding tussen de Poolse regering en het Vaticaan gesproken kan worden. De „Osservatore Romano" heeft dit nu ontkend en gezegd dat er van een dergelijke ontspanning geen sprake kan zijn zolang van de rooms, katholieke kerk in de communisti sche landen geëist wordt dat zij zich onvoorwaardelijk aan de regeringen dier landen onderwerpt. Hoe wordt 't maandag? Op de grote bouwwerken in Rot terdam hebben de bouwvakarbeiders vanmorgen het werk neergelegd. Hier en daar wordt nog door enkele mensen gewerkt, maar verwacht wordt, dat deze maandag a.s. even eens niet meer zullen verschijnen. Volgens schatting zouden een paar duizend arbeiders bij de staking be trokken zijn. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijke vrij krachtige wind- tussen noord en noordoost. De zelfde temperaturen of iets ho gere. 10 Juni zon op 4.22, onder 21.01; maan op 6.08, onder 22.24. 11 Juni zon op 4.22, onder 21.01; maan op 7.29, onder 23.00. Hoogwaterstanden 10 Juni v.m. 4,n,m. 4.30. 11 Juni v.m. 4.50; n.m. 5.20. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 25 C OSLO licht bew. 17 KOPENHAGEN geh. bew. 20 ABERDEEN geheel bew. 11 LONDEN AMSTERDAM PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT .MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK regen zwaar bew. regen motregen regen onbewolkt regen matregen regen licht bew. geheel bew. regen Korreltje Een wijs man heeft zijn jas bij zich, als het mooi weer is; een dwaas mist hem, als het regent.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1